INGEZONDEN. J. LOTTGERING HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 17 FEBRUARI 1932 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet vcranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. CRISIS EN LOON. Geachte redactie, Naar aanleiding van het wederwoord van een hoofdarbeider in uw blad van Vrijdag 12 Febr. verzoek ik u nogmaals eenige plaatsruimte. Hoofdarbeider vraagt in zijn wederwoord, of de eenstemmige meening van eigenaars van diverse bedrijven (dat loonsverlaging opleving in de industrie zal brengen) dan persé gewantrouwd moet worden. Hoofdar beider verwacht, dat de loonen zullen moe ten afbrokkelen tot het niveau van voor den oorlog, wil er definitief herstel intreden; en als er herstel intreedt, dan is er werkver ruiming. De eerste vraag beantwoordt zich zelf. Is het optreden van werkgevers tegenover werk nemers in het verleden en heden altijd van dien aard. dat de werknemers onvoorwaar delijk op de humaniteit der patroons kun nen vertrouwen? Hebben werknemers niet altijd moeten marchandeer en om een eenigszins waardig bestaan te hebben? Is niet veelal van werk geverszijde het standpunt gehuldigd, de ar beidskrachten te huren tegen den kleinst moge! ij ken prijs, zonder te vragen of het betaalde voldoende is voor een reëel bestaan. Door de vakvereenigingen is daar de laatste jaren verbetering in gebracht, hoewel de loonquaestie nog „een handeltje" blijft. Im mers, er wordt tien procent verlaging aange kondigd. en na marchandeeren wordt het vijf. Zoo ook omgekeerd. Het wantrouwen dat er van werknemerszijde bestaat tegenover werkgevers, hebben dezen veelal aan zich zelf te wijten. Dat het levenspeil der arbeiders dalen moet. tot het peil van voor den oorlog, wil er herstel, en werkverruiming komen, is onaan nemelijk. Waarcm? Omdat de behoeften zijn toege nomen. Luxe die er in de jaren 1913 niet bestonden heeft nu, mede door den koop mansgeest der industrieelen, die nu hameren op loonsverlaging als redding voor de Maatschappij; haar intrede gedaan in vele arbeidersgezinnen. Ieder begrijpt, dat ook de arbeidersvrouwen zich hebben kunnen aanpassen aan het gebruik van stofzuiger enz. Het levenspeil van vele arbeiders is ge stegen. Mede door het plaatsen in arbeiders gezinnen van radio, stofzuigers electrische naaimachines, en wat dies meer zij, heeft de industrie een hoogconjunctuur beleefd. Er is ons geleerd te genieten van goede muziek, zang, en tooneel en het is begrijpen, dat wij ons best zullen doen om dat te be houden. In 1913 waren dat ontspanningen, die niet door een arbeider werden genoten. Als wij een vergelijiking gaan maken met vroeeere na-oorlogsjaren moet het toch wel onze aandacht trekken dat in die tijden de techniek nog nimmer zoo'n vlucht heeft ge nomen, als na den laatsten oorlog het geval is. Vroeger-, als er een uitvinding gedaan werd, doelmatig voor gemeenschapsgebruik,. duurde het een menschenleefttjd vóór het werkelijk een algemeen gebruikt artikel werd. Door de ontzettend snelle vlucht der tech niek is het nu wel eenigszins anders. Neem de radio. Door koopmansgeest, de zucht naar groote winsten en de hulp van de moderne techn. middelen is het- artikel radio doodgeconcurreerd. Zoo gaat het tegenwoor dig met alle vindingen. Dat zal „hoofdarbei der" toch wel met me eens zijn. Het artikel is dood. Blijft alleen onderhoud. De overcomplete scheepsruimte. Als de loo nen het vóóroorlogspeil bereikten, zouden deze duizenden tonnen scheepsruim ten dan bevrachting vinden? Of zouden de reparaties zooveel langer duren? Of zou er een tekort aan scheepsruimte ontstaan? Is het roepen om loonsverlaging nog een uiting van een verouderd standpunt? Men kan toch niet star blijven vasthouden, aan den norm van 1913. Het maatschappelijk stelsel is aan het veranderen, als we dat slechts willen begrijpen. Tot slot nog dit. Er is mij toegezonden een uittreksel uit het overzicht der inkomsten belasting 1929-1930. Als men dat leest ziet men dat er zijn in totaal 1.830.875 belastingplichtigen. Er zijn er 764.756 die een inkomen hebben van f 300 tot f 1400, tezamen ruim 815 milllioen gulden. Laten wij de groep tot f 10.000 overslaan. Dan krijgen we het restant: hij die een in komen geniet van f 10.000 tot f 100.000 en meer. Deze groep bestaat uit 33.799 perso nen en heeft gezamenlijk een inkomen van ruim 901 millioen gulden. Dat is 86 milUoen meer dan die grootste groep arbeiders. Nog al eenig verschil! Dit groote bedrag dat het inkomen vormt van een betrekkelijk klein aantal „hoofdarbeiders" wordt toch ook door de diverse bedrijven opgebracht, het zij binnen- of buitenlandsche. En als nu loonsverlaging uitkomst moet brengen, waar ligt dan het begin? Zij vech ten om het hunne te behouden, en wij cm het beter te krijgen. Wat weegt dan het zwaarst? Voor mij blijft de oplossing; productie raar verbruik evenredige verdeeling van arbeids tijd en loonen. Met dank voor dc plaatsing, EEN SPAARNDAMSCH HAND ARBEIDER. Geachte Redactie, Het onderwerp ..Crisis" en een eventueelc oplossing daarvan, is zeker (hetgeen wel uit de meezonden artikelenreeks blijkt) ook voor de lezers van Haarlem's Dablad thans zeer urgent. Dit geeft ondergeteekende dan ootc de vrijheid nog eenmaal opneming van een in gezonden stuk te vragen. Mijn eerste stuk schreef ik niet zoozeer uit een oogpunt van crifiek op het geschre vene dóór mijn voorganger, doch bepaalde mij in hoofdzaak tot een uiting mijner over peinzingen. hoe uit dezen chaos te geraken. Nu ..Hoofdarbeider" echter ten 2den male een relaas geeft waarin hij alleen de z.g. meening van een aantal ..bedrijfshoofden" dewelke loonsverlaging als het eenig red dende middel zouden aanprijzen weergeeft, acht schrijver dezes zich gedwongen diens laatste artikel aan eenige critiek te onder- we roen. In de erste plaats een vraac: Wie zijn die door Hoofdarbeider bedoelde bedrijfs leiders, of zijn dezen even naamloos als de inzender zelf? Hoofdarbeider moet toch wel zéér veel aan hersengymnastiek hebben ge presteerd, indien hij met verwijzing naar het met een 7de deel van f 35 op f 30 per week omlaag gaan van de kosten voor levensonderhoud van een Amsterdamsch arbeidershuishouden ons aanraadt niet wan trouwend tegenover een aantal door hem niet nader genoemde bedrijfsleiders te gaan staan indien dezen loonsverlaging als net bij uitstek deugdelijke middel tot werkver ruiming aanprijzen. Een tweede vraag: heeft de daling dezer door hoofdarbeider aange- gegeven kosten voor levensonderhoud in de laatste 2 jaren eenige verbetering op de ar beidsmarkt aangebracht? In weerwil van deze verlaging is immers juist overal de werkloosheid enorm toegenomen. De bearijfs leiders zouden nu volgens den inzender in weerwil van deze enorme toeneming der misère, door loonsverlaging deze kosten nog meer willen drukken, om het begeerde doel: werkverruiming te bereiken. Weet hoofd arbeider echter wel, dat werkverruiming nog lang niet altijd arbeids verruiming beteekent? Zeker, een bedrijfsleider zal streven naar werkverruiming d.w.z. een groo- ter afzetgebied om de crisis in z ij n b e- d r ij f te boven te komen. Doch hierbij kan en mag hij geen rekening houden met de algemeene crisis, ik bedoel hier: het pro bleem der werkloosheid. Trouwens schrijver dezes verklaart hier ronduit (zoolang géén namen worden genoemd opdat deze bedrijfs leiders zich zullen kunnen verweren) dat hij er niets van gelooft, dat deze bedrijfsleiders zulke nonséns zouden hebben gezegd. Zij zullen hoogstens, als industrieele of andere belanghebbende en verantwoordelijke leider van de hun toevertrouwde bedrijven hebben gezegd dat, wilde hun bedrijf niet ten gronde gaan zij tot loonsverlaging uit concurrentie- oogpunt hun toevlucht moeten nemen, daar zij anders gedwongen waren nog meer ar beiders te ontslaan. Dit ontslaan van ar beiders heeft dan dus plaats in het be lang van hun bedrijf. Blijft men werken met meer arbeiders dan is uit een oogpunt van concurrentie een laag loonpeil noodzakelijk. Wordt daarentegen door rationalisatie de arbeidsprestatie tot het uiterste opgevoerd (waardoor ongetwijfeld per arbeider een hooger loonbedrag kan worden ontvangen) dan zijn er alweer juist door deze intensieve arbeidsverdeeling minder werkkrachten noo- dig. Een vermeerdering van de consumptie? Doch daaraan bestaat bij dit stelsel juist géén behoefte. Er is juist een te veel. De koffie verstookt men. de landbouwproducten laat men op het land verrotten, niet omdat er geen gebrek aan zou zijn, doch alléén omdat de koopkracht bij de massa ontbreekt. Het belang van een bedrijf brengt in de eerste plaats voor den bedrijfsleider natuur lijk mede, dat dit rendabel is, m.a.w. dat er winst wordt gemaakt. Wordt omzet lager en gaan de loonen en algemeene onkosten daarmede niet evenredig omlaag (zie ook het verslag van den curator inzake het faillissement Gonnermann), dan worden deze kosten funest voor de winstmarge en heeft dit vroeg of laat onafwendbaar den ondergang van het bedrijf ten gevolge. Het doel is hiér behouden of vergrooten. van af zetgebied; arbeidsverruiming is hier geen doel, hoogstens een bijkomstig iets. De bedrijfsleiding zal immer juist trachten door het aanschaffen van nieuwe machines enz. juist het aantal arbeiders en hun loon bedragen tot een minimum te beperken. Daarom noemde ik het voor zooverre het de financieele leiding in een bedrijf aan gaat nonsens, dat deze leiding zich het hoofd zou kunnen gaan breken over het probleem der werkloosheid. Hoofdarbeider zal hier nu wel tegen op werpen, dat als er minder werkloozcn zijn de koopkracht van de massa grooter wordt en dus de bedrijfsleiding hij den omzet ten goede komt. Bij loonsverlagingen echter worden die waarden slechts vciplaatst cn zal cr van grooter omzet al héél weinig sprake zijn. Ook zal hij merken, dat bij het dalen der kosten van onderhoud, indien het arbeids loon in die jaren tevens gelijkelijk was ge daald, de toestand een gehéél andere zou zijn. Dat de koopkracht echter niet alléén door den gulden wordt bepaald, doch door de waarde die zij vertegenwoordigt spreekt vanzelf, doch doet niets ter zake als wij de lijn loonsverlaging toch zouden blijven volgen. Heeft hoofdarbeider zich wel eens trach ten in te denken wat „crisis" eigenlijk is? Crisis zie ik als een maatschappelijke ziekte, nqmen wij eens haar zuster, de lichamelijke ziekte, als voorbeeld. Bij deze ziekte tracht een goed arts bij het stellen der diagnose allereerst de omstandigheden waaronder de kwaal is ontstaan op te sporen en zoo mo gelijk deze omstandigheden zoo spoedig mo gelijk te wijzigen waardoor een natuurlijke beterschap mogelijk wordt. Zoo zie ik ook deze maatschappelijke ziekte, die crisis wordt genoemd. De oorzaak van haar ont staan is de enorme technische vooruit gang vooral der laatste jaren op ieder gebied en daarnaast de groote geboorte-overschot- INGEZONPEN 1HEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscherij Gr.Houtstr. 5a - Tel. 10771 Wildleeren Handschoenen Stoomen en Verven ten, waardoor de bevolking ieder Jaar met duizen toeneemt. Stel nu eens het geval dat hoofdarbeider gelijk en ondergeteekende dus een verkeer den kijk op de wereldhuishouding had en derhalve toch door loonsverlaging arbeids verruiming zou ontstaan. Moet deze loons verlaging dan eeuwig van jaar op jaar blij ven voortgaan? Want ook al kreeg men op het oogenblik eenige opluchting, het volgend jaar is de productie immers alweer ruim schoots door de steeds voortschrijdende tech niek ingehaald en zijn cr alweer door be volkingsaanwas zooveel handen meer die ar beid vragenVergeet bovendien niet dat loonsverlaging geen einddoel is, doch slechts als middel wordt aanbevolen om het doel: het goedkooper worden van het levens onderhoud. te bevorderen met uiteindelijk resultaat verruiming van de arbeidsmarkt. Als de bedrijfsleider het heeft over de crisis dan bedoelt hij daarmee de crisis in eigen bedrijf. Vooral de bedrijfsleiding heeft men tot heil van den arbeider door een onnoemelijk aantal wetten en regelingen met zijn bedrijf aan den rand van den afgrond gebracht en nu laat men gaarne de op lossing van de crisis ook nog aan diezelfde bedrijfsleiders over, zonder een hand uit te steken om de lasten ook maar eenigermate te verlichten. Dit niet ingrijpen van de wetgevende lichamen met haar voor allen heillooze steunpolitiek vindt mijnsinzlens haar oor zaak in de politieke verwording, welke, zoo ik reeds vroeger schreef, een ieder eisch, die zonder naa rlinks of naar rechts te moeten kijken de kracht en de macht bezit uit dezen chaos den kosmos voort te brengen, tot heil van ons geheele volk en in het bijzonder van het arme jonge geslacht dat géén na- praterij of steun, doch werk voor dc vele hoofden en handen vraagt. De regeering is thans in handen van eenige groote politieke partijen welker leiders met elkaar gemeene zaak maken of aan hun groote groepen vol gelingen in deze zoo verwarde tijden de zoo hoognoodige leiding onthouden; of wier leiding althans nauwelijks „leiding" kan worden genoemd. Partijbelangen of partij - geschillen staan op den voorgrond, inplaats van het werkelijk volksbelang. Het is al héél gemakkelijk te raden wat in weerwil van de de al dan niet goed bedoelde steuncomité's en crisiscomité's met kleeding- en brand- stoffenuitreiking op den duur van dit alles terecht moet komen. Nogmaals: wij moeten een regeling hebben, die niet alleen het heden gunstig beinvloedt, doch ook in de komende jaren voor verderen uitbouw vat baar is zooals in mijn vorig artikel werd aang-treven. Ondei-geteekende heeft nu zijn meening gezegd; op verdere ontboezemingen wenscht hij niet meer in te gaan. Met dank voor de plaatsing. A. VAN EK. Bakenessergracht 68. Haarlem, 13 Februari '32. Geachte Redactie. Gaarne zag ondergeteekende de volgende opmerkingen geplaatst aangaande metaalbe werkers en overheidspersoneel In uw blad van 23 Januari jl. komt een in gezonden stuk voor. waarin een metaalbe werker vroeg, of achter de metaalbewerkers ook 300.000 man zouden gaan staan zooals bij het overheidspersoneel het geval zou zijn. Deze metaalbewerker kwam niet in opstand over de loonen van het overheidspersoneel, zooals een hoofdarbeider dat doet in zijn schrijven van 3 Februari jl. Daarom begrijp ik dien hoofdarbeider niet. Of is het zijn be doeling. de arbeiders tegenover elkaar tc zet ten? Naar mijn bescheiden meening, zal dat niet zoo gemakkelijk gaan, want wij modern en anders georganiseerde arbeiders weten maar al te goed. dat we vóór elkaar en niet tegen elkaar moeten strijden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. BEZOEKT onze Showroom van alle electrische artikelen JANSWEC 42 N.V. Keiler Macdonald TEL. 14049 Wat de loonen van het overheidspersoneel aangaat, die zijn niet te hoog voor een menschwaardig bestaan al wil hoofdarbeider bewaren dat de levenskasten tf> a 14 pet. la ger zijn geworden, of bedoelt hU bleekpoeder. zeep. kool en zooiets meer? Voor dat oen vak- vereenigingsman in Nederland dat erkent. zoo schrijft hoofdarbeider, zullen nog heel wat maanden van loonstrijd en stakings misère doorgeworsteld moeten worden. Wanneer clie vakverecnigingsman dat zou kunnen erkenen zou hij daarvoor medezeg genschap in de bedrijven moeten hebben, en wat der! loonstrijd en stakingsmisère aan gaat, daarvoor is juist noodig dat wij arbei ders ons aanéén sluiten in het N.V.V. of R. K. W. en C. N. V.. om ons mobiel te maken voor den komenden loonstrijd, maar wij moe ten niet. zooals deze zoogenaamde hoofdar beider. aan genoemde vereenigingen afbreuk doen. Ik betwijfel of deze inzender wel een hoofdarbeider is. Dankend voor de plaatsing EEN HANDARBEIDER. Geaohte redactie, Met een gevoel va nteleurstelling las ik de ingezonden stukken van den hoofdarbeid:"-, metaalbewerker, los arbeider, enz. omtrent het crisis-vraagstuk, waarin eij elkander aanvallen. Inzenders, gaat daar toch niet verder mee dcor! Dat is afbreken in plaats van op bouwen. Laten wij als Ioontrekkenden elkaar liever de hand toesteken! De kapitalisten zijn op dat gebied verstandiger. Indien wij. als arbeiders, elkaar beter verstonden en streef den naar een eenheidsfront, dan was het voor ons heel wat beter. Dan kor.cfcn wij zeif deze crisis oplossen, waartoe de kapitalist geen kans ziet zonder zijn brandkast te openen. Want er is arbeid genoeg o.a. de havenplan nen, bruggenbouw, herstel der riolen in de binnenstad, die geheel vergaan zijn. asfal teering der straten, aan welke werken wel een 100-tal arbeiders noodig zijn. En dan zou noodig zijn invoering van den 6-unendag aan alle bedrijven zonder loonkorting en invoering van een vier-ploegendienst. De grootere uit gaven kunnen dan bestreden worden me: de uitkeeringen die anders verstrekt moeten worden want indien de gemeente die werk zaamheden nu laat liggen moeten zo later toch geschieden tegen het voile, dan geldende loon. Over de hooge huishuren nog dit. Toen in de oorlogsjaren alles duurder werd en óe loonen dezelfde bleven, dreven <ie huiseige naren op een gruwelijke manier de huren op. Het werd zóó erg. dat er moest worden in gegrepen. De Huurcomaüssics ontstonden. Laat men nu eerst de huren verlagen want die zijn toch tegenwoordig ook nog schan delijk hoog. En anders moeten de opgeheven huurcommissies maar weer in het leven wor den geroepen want waarom moet de arbeider altijd het gelag betalen? Zooals Hoofdarbeider verklaarde, moesten de uitkeeringen aan werkloozen ook worden verlaagd. Op dat punt heeft wethouder van Liemt in dit blad an ders geschreven, dat de uitkeeringen van' dien aard waren dat de menschen er onmogelijk van konden rondkomen en waarom is anders het crisiscomité opgericht? Daarom loontrek kers, streeft allen om te komen tot een een heidsfront zonder onderscheid van politieke of godsdienstige overtuiging. En laat ons niet onder elkaar gaan strijden, doch alleen tegen het kapitaal, want gezamenlijk zijn wij de sterksten. Met dank voor de plaatsing, EEN REV. METAALBEWERKER. Haarlem. 14 Febrauri 1932. Van begin November 1931 bon ik in onder handeling met het grondbedrijf van Open bare Werken der Gemeente Haarlem. Over den prijs waren wij het spoedig eens, ik kreeg 12 Januari goedkeuring op het schetsontwerp van de Schoonheids Commis sie. waarna ik order kreeg een verzoek voor aankoop van den grond te richten tot B. en w. Deze aanvraag werd ingezonden 16 Januari, dc lichtdrukken in drievoud werden 17 Januari bezorgd. Heden, 12 Februari is de goedkeuring van den aankoop nog niet afgekomen. Ik vernam van den betrokken wethouder, dat de eind beslissing nog wel eenige weken zou duren. Dan moet de aanvraag nog naar Bouwtoe zicht, wat zeker drie weken duurt. Dan tellen we half April. Waar zooveel tijd noodig is om een werk aan den gang te krijgen, kan het niet anders, of elke ondernemingsgeest loopt op deze manier dood. Overal is werkloosheid en stilstand in zaken, ik vraag mij af. of de overheid niet mede oorzaak is. dat veel werk niet doorgaat. Daar ik nu toch lucht geef aan mijn grie ven, haal ik nog een onrechtvaardigheid aan. Als inschrijver zonder tijdsverlenging werd ik aan Openbare Werken geroepen voor den bouw van een school aan de Zaancnlaan, te leveren in 4 maanden, met een boete van 250 gulden per dag voor te late oplevering. Mijn bepaling luidde, dat op bepaalde data de teekeningen en de centrale verwarming moesten gereed zijn. Aangezien de heeren niet op tijd gereed konden zijn, werd het werk aan een niet inwoner van Haarlem gegeven met een hoogere aanbieding van 2000. Hoogachtend, E. BELLAART. Aannemer, Haarlem. VEREENIG ING VOOR HUISVROUWEN. De heer Jack Pfersich uit Aerdcnhout hield Dinsdagmiddag half drie in dc aula van Teijler's Stichting aan het Spaarne een lezing met lichtbeelden over het onderwerp; ..Oud Rome De belangstelling hiervoor was zóó groot, dat alle plaatsen bezet waren. Er moesten zelfs stoelen worden bijgezet. De presidente, mevrouw Cohen Tervaert, opende precies half drie de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Zij dankte directeuren en conservator van Teijler's Stichting, die weer dadelijk bereid waren om de aula voor dit doel af te staan. De presi dente merkte op. dat het zoetjes-aar. een traditie geworden Is om ieder jaar een mid dag in deze schitterende en stemmingsvolle zaal bijeen te komen. Zij noemde het een voorrecht, dat ook de lezing over kunstge schiedenis van den heer Pfersich in deze zaal mocht plaats hebben. Daarom vond zij het aangenaam, dat de opkomst der leden zoo groot was. Zij verleende hierop het woord aan den heer Pfersich. die de zaal dadelijk in het donker liet hullen. En met een verplaatste hij de aanwezigen in ge dachten naar het oude Rome van vóór Christus. Wc zagen schitterende en typische Romelnsche bouwwerken, o.a. het Coloseum. dat in den tuin van Nero gebouwd is. Ook vele tempels en oude poorten, bijv. de wit marmeren boog van Titus en een poort uit de vierde eeuw van Constantijn den Groote. Met groote aandacht volgden dc aanwezi gen dc lezing. Dc heer Pfersich had aan het eind een luid applaus in ontvangst te nemen. BEROEPEN. De heer M. Hinlopen. candidaat te Ovor- veen is beroepen als hulpprediker bij de Ge reformeerde Kerk in Hersteld Verband tc Rotterdam. FAILLISSEMENTEN Door de arrondissemcnts-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 16 Februari 1932. Jan Loon Jr.. houthandelaar, wonende te Zaandam. Czaar Peterstraat 3: Curator Mr. J. L. Sanders, wonende te Zaandam S. Polak, wonende tc Zandvoor:. Zeestraat 39. Curator Mr J. A. P. C. ten Bokkei. wo nende te Haarlem. Rechter-Commissarls in deze faillissemen ten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Conlngh. Vernietigd word het faillissement op grond van verzet van de Firma Bouwonderneming Valentijn en Meerman gevestigd te Haarlem en haar leden J. F. G Valentijn wonende tc Haarlem. Middenweg 124 en K. P. J. Meerman wonende te Den Haag. Curatrice Mej. Mr. M. J- Kluitman, wo nende te Haarlem. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: J. Zeeuw, wonende te IJnuiiden-Oost. Curatrice Mevr. Mr. G. J. Bicwelnga-Gij- mink. wonende te IJmuiden. C. Vendel, wonende te Beverwijk. Curator Mr. J. H. van Gelderen, wonende te Haar lem. H. A. van Kesteren, wonende te Hillegom. Curatrice Mevr. Mr. L. van Taalingen—Dols, wonende te Haarlem. KINDERVOORSTELLING Ten bate van dc op tc richten kinder- bcwaarplaats, Haarlem-Noord. Zaterdag 20 Februari, des middags 2 uur, zal in de Schouwburg Janswcg tc Haarlem, een kindervoorstelling plaatsvinden ten bate van bovengenoemd doel. De attracties zullen ongetwijfeld zoowel door de kinderen in de eerste plaats, doch zelfs ook door de ouders ten zeerste worden ge apprecieerd. Mevrouw BlombergZeeman zal. geheel belangeloos, sprookjes vertellen en daarbij lichtbeelden vertoonen. Verder zal het optre den van Professor Jopie, den beroemden goochelaar en sneiteekenaar. zeker alle har ten veroveren, vooral, daar hij tot slot nog dc poppenkast zal vertoonen. Op groote opkomst wordt vertrouwd. Na afloop van de voorstelling geeft het restant-entreebewijs iederen bezoeker het recht, om gratis de poppententoonstellin? in de Raadszaal vin het Stadhuis te bezoeken. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDEND FRIESI.AN DHOLLAND HYPOTHEEKBANK. Aan de algemeene vergadering var. aan deelhouders in de N.V. FrieslandHolland Hypotheekbank to Amsterdam zal voorgesteld worden 7 pet. dividend uit te kceren (v. J. 8 pet.) HET WELVARENDE IIYPOTHEEKBEDRIJF. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders in de N.V. Zuid-Hollandsche Hy potheekbank zal voorgesteld worden een di vidend uit te keeren van 45 per aandeel (v.J. 44). De winst bedraagt 358.891. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. Toen Tuimehje voelde, dat het tonnetje stil bleef liggen en rondkeek, zag bij welke verwoesting hij had aangericht. Hij was dwars door een huisje van boomschors gerold cn de arme beestjes die heel erg geschrokken waren, renden op het tonnetje toe en gaven het opnieuw een heel harden diyv. waarna zc verder naar Kruimeltje renden en om schadevergoeding vroegen Maar Kruimeltje moest daar niets \as: hebben en zette het op een loopen. En terwijl Kruimeltje naar het palcis liep, dreef Tuimeltje door een grooten vijver cn probeerde zwemmende aan den kant tc komen. Maar hij had nooit zwemmen geleerd cn zonk al dieper en dieper het water in. „Verdiende loon." hoorde hij dc torretjes nog schreeuwen cn verdween toen in dc diepte. Het water van de sloot ging geweldig op cn neer En al de dieren die in de sloot leefden, hadden wel in de gaten, dat er iets bijzonders aan de hand was. Nieuwsgierig keken ze naar alle kanten en spoedig wist heel dc sloot, dat cr een kaboutertje hulpeloos ronddreef. Maar cr was reddino mogelijk, want nie mand zou het gclooven, maar daar stond zijn oude vriend Kikker Karei voor hein cn zonder iets te zeggen nam hij Tuimeltje beet tu trok hein naar de Kikkcrwcrcld toe.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7