DE INTERNATIONALE ONTWAPENING BUITENLAND. Hevige gevechten bij Sjanghai en in Mandsjoerije. ASPIRIN de we*re°ld HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 22 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Zwaar bombardement op het dorp Kiang Wan. Tsjapei door Japansch artillerie- geschut verwoest. - Toch nog geen belangrijke vorderingen der Japansche troepen. Re constructie in de Chineesche regeering Amerikaansche actie tot economische boycot van Japan. Tardieu heeft het nieuwe Fransche kabinet gevormd. De stand der Iersche verkiezingen. De Memelkwestie voor het Permanente Hof te Den Haag HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Zondag ls do strijd te Sjanghai wederom in alle hevigheid ontbrand. In den nacht op Zondag hebben de Cluneezen het dorp Kiang Wan, dat aanvankelijk door de Japansche troepen bezet was, den sleutel van het Noor den van Sjanghai, heroverd. De Japanners hebben slechts de renbaan en eenige strate gische punten behouden. Kiang Wan werd Zondag den geheel en dag door met zwaar geschut gebombardeerd. De Ohineezen heb ben evenwel hun stellingen behouden. Zondag hebben de Japanners troepen ge concentreerd uit de omgeving van Woesoeng. Er werd een legergroep gevormd, welke be vel heeft de linies bij Kiang Wan en Tasang •te doorbreken. Een t/weede groep is ten Zuiden van Kiang Wan overgegaan tot den aanval op Tsjen Joe, waar het hoofdkwartier van den Ohinèoschen opperbevelhebber is geves tigd. Er werden geen vorderingen gemaakt, hoewel gebruik werd gemaakt van tanks. Het is den Japanners aZterdag gelukt de Woesoengkreek over te steken. In den nacht op Zondag zijn de Ohineezen daar ter plaatse Aot tegenaanvallen overgegaan, welke volgens .japansche mededeelingen geen succes had den. De Japanners hebben Zondag de aan vallen de Woesoeng gestaakt en bepaalden 7-.ch er toe door oorlogsschepen en vliegtuigen de Woesoengfort-en en de Chineesche stellin gen te bombardeeren Inmiddels worden ook de gevechten in Mandsjoerije met onverminderde hevigheid voortgezet. Volgens het telegraaf-agentschap „Sjimbon Rengo" hebben de troepen van den Japansch gezinden generaal Tsjang Hai Pen de Chi neesche regeeringstroepen bij Tsjanoe aan gevallen en in de pan gehakt. 1300 Chineesche soldaten zouden gesneuveld zijn. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben Japansche mariniers twee eilanden in de om geving van Swatau bezet. De Chineesche troe pen hebben de eilanden zonder tegenstand overgegeven. Volgens een officieel bericht van het Rus sische Telegraafagentschap hebben de Ja pansche aanvallen op Tsjapei en Woesoeng Zaterdag geen succes gehad. De Japanners hebben Zondag het bombar dement van Woesoeng hervat. Bij de bestorming van Kiang Wan door de Japanners werden het dorp en de renbaan volkomen verwoest. Ook eenige wijken van Tsjapei zijn door Japansch artillerievuur vernietigd. De ver liezen der Chineezen en Japanners, Zater dag geleden, zijn nog niet vast te stellen. Tot nu toe worden zij geschat op 800 dooden en eenige duizenden gewonden. Er waren zeer veel dooden onder de bur gerbevolking te Kiang Wan. Het staat thans vast, dat te Sjanghai een Chineesche nationale conferentie zal bij eenkomen ter beraadslaging over den mili tairen toestand. Aan de conferentie zal deelgenomen wor den door vertegenwoordigers van eenige partijen en politieke groepen. Ook Tsjang Kai Sjek zal aan de confe rentie deelinemen en voorstellen indienen inzake een reconstructie der regeering. De Chineesche regeering heeft de censuur bevolen op telegrammen en postzendingen in China. De vertegenwoordigers van Mongolië in Moekden hebben Vrijdag de Mandsjoerijsche republiek een verklaring doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat zij als vertegen- wnoiV igers van Binnen- en Buiten-Mongolie zich bereid verklaren zich aan te sluiten bij de Mandsjoerijsche republiek. In nplititke kringen te Moskou wordt ver klaard, dat een aansluiting van Mongolië bij de Mandsjoerijsche republiek een ach teruitgang van den toestand in het Verre Oosten zou beteekenen. Het spreekt van zelf. dat de Russische re geering haar neutraliteit, zal blijven hand haven. Zij hoopt, dat de Mandsjoerijsche staat in zijn poïiliek geen schade zal toe brengen aan de Russische belangen. Een er kenning de jure komt het oogenblik niet in aanmerking. Alle oude overeenkomsten tusschen China en Rusland over de Oost- Chineesche spoorbaan moeten onvoorwaar delijk door de Mandsjoerijsche republiek worden erkend. De ontwikkeling van de militaire o eraties der Japansche troepen in Shanghai heeft groote teleurstelling gewekt in militaire kringen en in regceringskringen. Zondag werd een vergadering gehouden van hooge militaire autoriteiten, die beslo ten, dat militaire versterkingen naar Shang hai zullen worden gezonden indien de Ja pansche bevelhebber te Shanghai, Generaal Oeyeda, daarom zou verzoeken. Naar verluidt, zou Generaal Oeyeda reeds verzocht hebben, nieuwe divisies naar Shang hai te zenden. Van officieele Japansche zijde wordt me degedeeld. dat de Japansche regeering er n et aan denkt haar diplomatieke betrek kingen met China af te breken. Aan president Hoover is. volgens een Reu- tertelegram een petitie aangeboden, waarin hem verzocht wordt aan den Volkenbond te kennen te geven dat de V. S. zullen medewer ken aan alle economische maatregelen welke de V. B. zou nemen om den vrede in het. Verre Oosten te herstellen. In de petitie wordt ver klaard dat cr niet aan te twijfelen valt dat Japan zijn conflict heeft trachten te regelen door andere dan vreedzame middelen. Tot de onderteekenaars behooren Newton Baker, minister van oorlog onder Wilson en Lowell, de president vaii de Harvard-univer siteit, die openlijk het zoo noodig boycotten van Japan aanbeval. Tc Boston is al een beweging begonnen tot het boycotten van Japansche goederen, welke beweging onder leiding staat van den Ne- derlandschen professor van de Harvard Uni versiteit Anton de Haas. Frankrijk. Fransch kabinet onder Tardieu samengesteld President Doiuner heeft Zaterdag, nadat Pa in levé de opdracht tot het vormen van een kabinet had teruggegeven, in den na middag aan Tardieu verzocht de samenstel ling van een nieuw kabinet op zich te wil len geven. Deze verklaarde zich hiertoe be reid. Naar Havas seint stelde Tardieu des nachts om half een zijn medewerkers aan den president der republiek voor. De volledige samenstelling der regeeririg luidt als volgt: Tardieu, premier en Buitenlandsche Za ken; Reynaud, Justitie en controle op het over- he idsbeheer; Mahieu, Binnenlandsche Zaken; Flandin, Financiën; Piétri, Nationale Verdediging; Mario Roustan, Onderwijs. Chametier de Ribes. Pensioenen en Bevrij de Gebieden; Laval, Arbeid. Blaisot, Openbare Gezondheid; Guernier, Openbare Werken, Verkeersmid delen en Scheepvaart: Chauveau, Landbouw; Rollin, Handel. Posterijen en Telegrafie; De Chappedelaine, Koloniën. Voorts zijn de volgende onderstaatssecreta rissen benoemd: Cathala en Petsche toege voegd aan den premier, Foulon voor Binnen landsche Zaken, Perreau-Pradier voor Fi nanciën. Fould en Riche voor Nationale Ver dediging, Péc'hain voor Arbeid en Verkeers middelen en Gaston Gérard voor Toerisme. Het kabinet omvat dus één republikein sch- socialist, nl. Roustan, twee onafhankelijken, nl. Laval en Foulon. vier links-radicalen: Mahieu. De Chapedelaine, Guernier en Gé rard zeven links-republikeinen, nl. Tardieu, Piétarie, Flandin, Rollin, Chauveau Petsche en Perreau-Pradier: twee linkssocialen, nl. Ca thala en Riche, één. volksdemocraat, nl. Cha metier Deribes, twee leden der Action Démo- cratique et Sociale: Reynaud en Péchain en twee van de republikeinsch-democratische unie, nl. Blaisot en Fould. De nieuwe regeering welke zeven leden minder telt dan het vorige kabinet, dient te worden opgevat als een resultaat van het streven naar samenvatting, overeenkomstig den reeds herhaaldelijk door de beide Ka mers geuiten wensch. In verband hiermede werden verschillende departementen ver- eenigd onder de leiding van één minister. Tot de belangrijkste hervormingen behooren de schepping van een departement van Natio nale Verdediging, alsmede de oprichting van een controledienst op het overheidsbeheer, welke de rapporten van alle inspecties zal behandelen. Dinsdag zal in beide Huizen van het parle ment de regeeringsverklaring worden voor gelezen en Woensdag is Tardieu voornemens naar Genève te vertrekken. Engeland. De stand der Iersche verkie zingen. De stand der Iersche verkiezingen was Zondagmiddag als volgt: Republikeinen 66, regeeringspartij 50, onafhankelijken, met in begrip van 4 farmers 15. labour, met inbe grip van de onafhankelijke labour partij 9. De leider der Labour Partij, O'Coneü, is ge slagen. Het definitieve resultaat zal niet voor Maandag bekend zijn. In politieke kringen in Ierland verwacht men. dat een coalitie tusschen republikeinen en laboriten tot stand zal komen. De laat- sten eLschen een doorvoering van hun werk- loozenpolitiek en de erkenning van het En- gelsch-Iersche verdrag door de republikeinen als voorwaarde voor hun medewerking. Het schijnt echter dat Labour wel bereid is mede te werken aan de afschaffing van de jaar- lijksche betaling aan Engeland van 3 millioen pond sterling, vastgelegd in het Engelsch- Icrsche verdrag op verlangen van Engeland. Genève. Algemeene beschouwingen nog niet geëindigd. De algemeene beschouwingen werden hedenmorgen voortgezet door den vertegen woordiger van Zuid-Afrika. die zich speciaal bij het Italiaansche voorstel aansloot cn cri- tiek oefende op het Fransche voorstel. Hij twijfelde aan de mogelijkheid van het on partijdig gebruiken der door Frankrijk voor gestelde internationale politiemacht, zoolang de groote mogendheden nog machtige legers achter zich hebben om invloed uit te oefenen op de beslissingen van den Volkenbond. INGEZONDEN* MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS' BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Verder voerde nog het woord de vertegen woordiger van Chih, Valdes MendeviU. die verklaarde dat Chili zijn leger reeds zeer veel had verminderd. Ten slotte sprak de Litausche minister Zaunius. Litauen is bereid zijn bewapening nog meer te verlagen, dan het reeds gedaan heeft, en wel in de mate waarin de organi satie van den vrede voortgang maakt. In tegenstelling tot wat was aangekondigd, zullen de algemeene beschouwingen heden niet gesloten worden, aangezien men Frank rijk in de gelegenheid wil stellen om na de regeeringsvorming in den loop van de vol gende week, bij de algemeene beschouwingen zijn standpunt ten aanzien van de Duitsche voorstellen bekend te maken. De conferentie is tot Woensdag a.s. ver daagd. De Memel kwestie voor het Permanente Hof te Den Hc ~r? De Volkenbondsraad is Zaterdagochtend half 12 bijeengekomen om het rapport van den Noor Colban over de Memelkwestie te verne men. In Colban's rapport wordt, aldus meldt de Tel., de kwestie zeer ingewikkeld genoemd. Eenerzijds wordt betoogd, dat de afzetting van Boettcher als president van het directo rium strijdig was met het Memel-statuut; anderzijds wordt betoogd dat Boettcher te recht is afgezet omdat hij zelf in strijd met het Memel-statuut zou hebben gehandeld. Het is noodig, dat er zoo spoedig mogelijk een directorium komt-, dat het vertrouwen heeft van den Memelschen Landdag. Over de kwestie of Boettcher terecht uit zijn ambt is ontzet, kan men zich pas uitlaten als eerst de principieele vraag beantwoord is. of de gouverneur van Memel 't recht heeft 't directorium af te zetten, en zoo ja of de om standigheden van dien aard waren dat hij van dit recht gebruik kon maken. Ter beantwoording van deze vragen geeft Colban den Raad in overweging de zaak aan het. Permanent Hof voor te leggen. Hij is hui verig, den Raad voor te stellen hiertoe met meerderheid van stemmen te besluiten. De Litausche minister van Buitenlandsche Zaken Zaunius verklaarde het rapport aan te nemen, op enkele punten na. Zaunius zei- de verder, dat de Litausche regeering met het oog op de houding van zekere elementen in den Landdag, die de pogingen om een nieuw directorium te vormen trachten te verijdelen, wellicht een beroep zal moeten doen op het land, hetgeen dus ontbinding van den Land dag zou beteekenen. De Duitsche gedelegeerde von Bülow meende, dat de juridische kwestie aan het Haagsche Hof moet worden voorgelegd, het geen Litauen echter heeft geweigerd. Hij deed een beroep op de onderteekenaars van het Memel-statuut, de zaak alsnog voor het Permanent Hof te brengen. Zaunius repliceerde op scherpen toon. waarna lord Londonderry (Engeland) wees op de noodzakelijkheid, dat een constitueel directorium wordt gëvormd. Hij betreurde het dat Litauen het voorstel, om de zaak voor een rapport naar het Haagsche Hof te ver wijzen, niet heeft aanvaard. De vertegen woordigers van Italië en Japan, zoomede de voorzitter Paul-Boncour, sloten zich hierbij aan; vervolgens werd het rapport aangeno men. Argentinië. Ex-president Irigoyen begenadigd. De voorloop!ge regeering van Argentinië heeftf naar wij in de Tel. lezen, ex-president Irigoyen gratie verleend. Nadat zijn regee ring was omvergeworpen, werd Irigoyen ge vangen genomen, onder beschuldiging den staat benadeeld te hebben. Hij werd opge volgd door generaal Uriburu. Japan. Zeshonderd arrestaties bij de verkiezingen. Tijdens de voorbereidingen voor de ver kiezingen, heeft de Japansche politie 600 per sonen gearresteerd. 0.a. de vakvereenigings- leider Iosida. die er van wordt beschuldigd communistische propaganda te hebben ge maakt. België. De minister van financiën afgetreden. BRUSSEL. 20 Febr. (V. D.) De Belgische minister van financiën Houtart is heden af getreden. De eerste minister Renkin heeft zelf de leiding op zich genomen van het de partement van financiën. Binnenlandsche Zaken, dat door Renkin tot dusverre bezet was, zal nu voorloopig worden behandeld door den Waalschen afgevaardigde Carton. Oostenrijk. Heimwehren eischen een onafhankelijk kabinet. INNSBRUCK. 19 Febr. (Wolff). Op een ver gadering van leiders der Tiroolsche Heimwehr onder voorzitterschap van prins Starhemberg is een motie aangenomen, waarin de vor ming van een zakenkabinet, dat onafhanke lijk dient te zijn van de partijen, geëischt wordt. Komt een zwartroode coalitie tot stand dan moet onmiddellijk, aldus de motie, dc geheele bevolking van Oostenrijk, die trouw is aan de Heimat-beweging, opmarchceren. De Heimwehr van Tirol eischt voorts, dat de regeering de wapenvoorraden der socialisten in beslag zal nemen. Duitschland. Propaganda voor Hindenburg. BERLIJN, 20 Febr. (Wolff). Door een aan tal vooraanstaande personen uit alle kringen der bevolking is een Hindenburg-commissie gevormd, die ten doel heeft tot uitdrukking te brengen, dat de kiezers van 1925 nog steeds achter den president staar.. De oproep, die dezer dager zal worden gepubliceerd, zal de handteekening dragen van hooge officieren, geestelijken en mannen uit het economische cn intellectucele leven. Leden der commissie zijn o.a. dc voorzitter van den Bond van Land Een interessante vraag: Waarom wendt Duitschland xich niet tot het Internationale Hof van Justitie? En het antwoord daarop van oen gezaghebbend Nederlander. Dezer dagen legde een lezer ons bovenver melde vraag voor. en vroeg daarop ons ant woord. Wij hebben gemeend het daarbij niet te moeten laten, en de deskundige opinie in gewonnen van een gezaghebbend Nederlan der, een erkende autoriteit op het gebied van het internationaal volkenrecht. De vraag was aldus geformuleerd: „Waarom wordt het. naar wel blijkt, min der wenschelUk geacht om de kwestie- van gedwongen ontwapening <ioor de mogendhe den te onderwerpen aan het ..Internationale Hof van Justitie", dat toch in Den Haag voor eene decisie in 'juridische kwesties opgericht is? Hoevelc malen heeft Duitschland reeds zijn goed recht bepleit op eene beperking der be wapening van de mogendheden tot het ni veau van politieleger, zooals haar zelf Ls op gelegd en afgedwongen door het Pact van Versailles en nu geschiedde dit weer op dc on t wapen in gs-c on fere n tie te Genève door Dr. Brüning. Waarom tracht Duitschland niet dien eisch in Den Haag af te dwingen, als die clsch toch gebaseérd is op geldige, juridische gron den? Daarvoor moet een reden bestaan, maar welke? Zeer mogelijk zult u antwoord kun nen geven op die vraag, en dit komt mij voor dit geheel op uw weg te leggen. Voor zooverre in de couranten te lezen was, hebben dc mo gendheden die beantwoording zorgvuldig ver meden tot nu toe, en als dit juist Ls. hangt dan niet een beroep door Duitschland op het- Hof in Den Haag als een Damocles-zwaard de mogendheden boven het hoofd, kan dit hen meer toegankelijk maken voor het aan nemen der plannen van ontwapening, zoo als die te Genève door Frankrijk werden ontwikkeld". Wij twijfelen er niet aan dat niet alleen de vrager maar zeer velen onder onze lezers belang zullen stellen in het. hiervolgendo ant woord van den bovenbedoelden staatsman: „Wanneer Duitschland bij het Hof deze vraag zou voorleggen, zou het Hof zich heb ben te beraden over de vraag of het. tot een oordeel competent is. Het vredesverdrag van Versailles daar op berust o.a. ook weer de rede van Brüning te Genève, waarin hij tot ontwapening op riep is gemaakt voor het Hof er was. Mag het Hof van een meeningsverschil over dat verdrag kennis nemen, ook al staat het Hof daarin nog niet genoemd als discretionairc macht voor verschillen over het verdrag? Ja, naar mijn meening, want art. 36 van het Statuut van het Hof zegt; dat „la juri- diction de la Cour 's étend a toutes affaires que les Parties lui soumettront, ainsi qu'a tous les cas spécialement prevus dans les traités et conventions en vigucur". Dus: „a toutes affaires". Dus: het Hof is competent. Het gaat nu om dat gedeelte van het vre desverdrag (deel V) waarin vastgesteld wer den de grenzen van het Duitsche leger. Tot de begrenzingen bepalende, juridisch dwin gende artikelen behooren de woorden, waar op Brüning zich beroept, niet. Deze woorden zijn alleen inleiding, doelstelling zonder duidelijke of door de geallieerden op zich genomen verplichtingen. Deze woorden lui den als volgt: „En vue de rendre possible la préparatlon d'unc limitation générale des armements de toutes les nations, l'Allemagne s'engage a observer strictement les clauses militaires, navales et aériennos ci-après stipulées". En dan volgen de in artikelen onderge brachte beperkingen op het legér enz. van Duitschland. De verplichtingen, dc Juridisch vastgelegde verplichtingen zijn voor Duitsch land. De andere mogendheden achten dié ontwapening, of beperking van bewapening van Duitschland. noodzakelijk (of wenschc- lijk) alleen om het mogelijk te maken, dat een algemeene vermindering van bewapening wordt ingeleid (zoo noemt dc Duitsche tekst het) of voorbereid (volgens dc Fransche tekst). De Engelsche tekst zegt; „initiation". En ieder zal moeten toestemmen, dat thans die inleidende, voorbereidende werkzaamhe den plaats hebben. Een beroep op hot Hof zal de ontwapeningsvraag dus niet veel ver der brengen kunnen. Juridisch wordt de inleiding tot art. 159 v.v. roods uitgevoerd. Een andere kwestie is of Duitschland. nu het zelf zoo in bewapening verminderd is, geen moreel recht heeft op beperking van bewapening, en dat binnen afzienbaren tijd. Natuurlijk. Maar een juridisch recht is niet te const moeren. Hier ligt het. zwaartepunt volledig in het eigen oordeel der geallieer den. Dr. Brüning doet daarom goed dat moreele recht to stellen voor het forum der mensch- heid. En daarop te Genève telkens weer de aandacht te vestigen. Om het anders te zeggen: ln het vredes verdrag wordt dc Duitsche ontwapening af gedwongen om anderer ontwapening moge lijk te maken. Nu Duitschland inderdaad ontwapend is, volgt daaruit., dat anderer ontwapening thans mogelijk ls. Maar niet meer dan dat staat in het verdrag. Het staat er als het constateeren van een algemeen ob jectief gegeven. Er staat niets van een plicht. Een juridische plicht. Wel is er natuurlijk de moreele plicht, nu ook van harte samen te werken aan ontwapening. Maar de geallieer den enz. kunnen zeggen: dat doen wc. En zullen dat zeggen. Hier zullen te Genève de vertegenwoordigers der volken moeten zeg gen: er is niet genoeg gedaan". arbeiders. Behrens. Robert Bosch uit Stutt gart, Geheimrat Duisberg uit Leverkusen, generaal b. d. Von Eisenhart-Rothc, Berlijns burgemeester Sahm, de gewezen president van het rijksgerechtshof Simons, graaf Westarp, Rijksdaglid en generaal-majoor b.d. von Winterfeldt. Communistisch voorstel tol ontbinding van den Pjksda' BERLIJN, 20 Febr. (V. DJ De communisti sche fractie heeft in den rijksdag cén voor stel ingediend, waarin de ontbinding van den rijksdag wordt geëischt. Geen candidaat der sociaal democraten. ALTONA, 21 Febr. (Wolffburcau)Op een heden gehouden groote vergadering van het IJzeren Front verklaarde Rijksdagpresident Loebe, dat de Sociaal-Democratische partij geen eigen candidaat voor het Rijkspresident schap zal stellen, maar op Hindenburg zal stemmen. Amerika. Officiëele verklaring over het herstelvraagstuk aangekondigd. WASHINGTON -20 Febr. (Reuter*. Naar verluidt, is een officieele verklaring der Ame rikaansche regeering over de herstel- en oor- logsschuldenkwestle in de eerstvolgende da gen te verwachten. De Senaat keurt het Federal Reserve Crediet goed. WASHINGTON. 20 Febr. (V. D.) De Senaat heeft zonder hoofdelijke stemming dc wet inzaké het Federal Reserve Crediet en het vrij maken van middelen voor het herstel goedgekeurd. Op het laatste oogenblik werd een amendement aangenomen, waarbij dat deel der wet betreffende het uitgeven van geld ter bescherming van den goudvoorraad en het verstrekken van leeningen aan indi- vidueeie banken werd uitgebreid van één tot twee jaar. Leeningen aan groepen van ban ken zijn niet gebonden aan een tijd. De wet gaat thans terug naar "net Huis ter goedkeuring van de wijzigingen. De wet be'paalt, ten eerste, dat permanent leeningen kunnen worden verstrekt aan groc- Reserve Bank. ten tweede, tot Maart 1933. pen van vijf of meer banken door de Federal dat individucele nationale banken met een kapitaal van twee millioen dollars of minder met goedkeuring van den Raad van Beheer van de Federal Reserve voorschotten kunnen ontvangen. Ten derde, tot 4 Maart 1934, kun nen de Federal Reserve Banken regcerings- obligaties uitgegeven als basis voor de uit gifte van geld met een wettige gouddekking van 40 pet. SPAANSCH AARTSBISSCHOP VERMOORD. De aartsbisschop van Pamplona 'Navarra) Ss naar V.D. seint door verscheidene revol verschoten getroffen en gedood. De moorde naar kon gearresteerd worden. MILITAIRE BEGRAFENIS VOOR FRIEDRICH AUGUST DRESDEN. 19 Febr. (V.D.) Gemeld wordt, dat ex-koning Friedrich August van Saksen nv t alle militaire eer, die hem als gencraal- velcmaarschalk van het vroegere leger toe komt, zal worden ter aarde besteld. DE TREINRAMP BIJ LENINGRAD ZWARE STRAFFEN VOOR DE BETROKKEN AMBTENAREN. De spoorwegambtenaren, die naar aanlei ding van het treinongeluk bij Leningrad werden gearresteerd, zijn naar Reuter uit Moskou seint, tot zware straffen veroordeeld. De rechtbank veroordeelde, den dienstdoen den stationschef tot acht jaar, een anderen beambte tot zes jaar, een hoofdconducteur tot drie jaar en twee wisselwachters elk tot twee Jaar gevangenisstraf. BRIAND ZIF.K. PARIJS. 20 Febr. (V.D.) Uit Cochcrcl wordt gemeld dat Briand in den afgeloopcn nacht onwel is geworden. Twee specialisten zijn uit Parijs ontboden. Zij verklaarden dat de onge steldheid betrekking had op het hart. PRINSES CAROLINE MATHILDF. VAN SLEESWIJK—HOLSTEIN OVERLEDEN ECKERNFOERDE. 20 Febr 'Wolff). Prin ses Caroline Mathilde van Sleeswijk-Holstetn is heden. 72 jaar oud, op het kasteel Grün- Holz gestorven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Tegen Lel op den oranje band en hel Bayerkruii. Prijs 75 cis. AGENDA MAANDAG 22 FEBRUARI Statenzaal. Prinsenhof: Poppcnten toon stelling 106 en 8—10 uur. Ned. Protestantenbond: Ds- G. Horrcus de Haas over: „De inhoud van de Godsgedach te". 8 uur. Palace: „Straatzangers". Op het tooneel: „Okulta", het geheimzinnige Cabinet. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Hom (ge prolongeerd). 8.15 uur. Rembrandt Theater: ,.Het Congres danst". Op het tooneel: Stroganoff-ballet .La Rcvu# de Ia Dance". 7 en 915 uur. DINSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Dc Her bergierster". door het Frits Bouwmeester- ensemble. 3 uur. Statenzaal, Prinsenhof: Poppen ten toon stelling 106 en 3—10 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, bcha'.ve 's Maan dags, toegang vrU. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duvm cn Keur. Keizerstraat 6. Tel. 10373. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5