Zuiver BUITENLAND. Bewogen zitting van den Duitschen Rijksdag. van samenstelling, natuurlijk van kleur HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 24 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD Heftige rede van Dr. Goebbels. Hi] wordt van de zitting verwijderd wegens beieediging van Hindenburg. - De moties van wan trouwen der Duitsch-Nationalen. Tardieu's rede in den Franschen Senaat. Geen be langrijke wijziging in de buitenlandsche politiek. Het vertrouwen in de regeering uitgesproken. Radicaal-Socialistische cri- tiek op de Fransche voorstellen te Genève. Tijdelijke staking der Japansch-Chineesche vijandelijkheden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Goebbels. Na een lange pauze is de Rijksdag middag te drie uur voor het eerst weer bij eengekomen. Te drie uur precies werd de zitting ge opend door den Rijksdagvoorzitter Loebe. De communistische afgevaardigde Torgler beklaagde zich erover dat de Rijksdagleden moeilijkheden hadden ondervonden met de politieafzetting. waardoor de Rijksdagleden slechts met moeite in het Rijksdaggebouw konden komen. Een communistisch voorstel om de afzetting rondom het Rijksdaggebouw op te heffen, wordt niet gesteund. Als eenig punt op de agenda staan de be sprekingen over de verkiezing van den Rijks president en de vaststelling van den verkie zingsdag. De debatten, die hieraan verbonden zijn. werden geopend door den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Groener, die na mens de Rijksregeering voorstelde de eerste verkiezing te doen geschieden op 13 Maart a.s. en voor een eventueele tweede stemming den lOen Aipril vast te stellen. Tweede spreker was de nationaal-socialis- tische afgevaardigde Dr. Goebbels. Hij ver klaarde, dat de belangrijkste politieke datum van de afgeloopen twee jaar in Duitschland de 14e September 1930 is. Uit het verval der burgerlijke partijen ontstond een leger van 612 milliocn nationaal-socialisten. In plaats dat de nationaal-socialisten nu eveneens hun deel van de macht krijgen, verklaart dr. Bruening den dag na de verkiezingen, dat er niets veranderd is en dat hij den ouden koers zal blijven volgen. Deze verklaring was een vervalsching van den verkiezingsuitslag. Het jaar 1932 zal voor Duitschland definitieve politieke en economische beslissingen brengen Goebbels critiseerde uitvoerig de binnen- en buitenlandsche politiek der Rijksregeering, die noodverordeningen in handen der Marxis tische landsregeeringen heeft moeten leggen teneinde de nationaal-sociallstische beweging er onder te houden. Toen de nationaal socialistische afgevaar digde Goebbels in het verder verloop van zijn redevoering bij de bespreking vain de kwestie der Rijkspresidentsverkiezing de opmerking maakte, met een gebaar naar links, dat daar deserteurs waren gezeten, die thans Hinden burg willen kiezen, ontstond op de sociaal democratische banken een ontzettend ru moer. President Loebe maakte hem er opmerk zaam op dat zich onder de door hem aange vallen personen een groot aantal oud-strij ders en oorlogsgewonden bevindt. Het was spr. onmogelijk zijn rede te ver volgen. Te midden van het rumoer hoorde men slechts de stem van den president. Nationaal socialisten en sociaal-democra ten verdrongen zich dreigend in het midden van de zaal. Aangezien het den president niet gelukte. Goebbels zijn rede te doen vervolgen, werd de vergadering voor een half uur geschorst. Nadat de Rijksdagzitting gedurende een uur geschorst was, werd zij door den presi dent Loebe heropend. Spr. verklaarde dat het Seniorenconvent het incident behandeld heeft. Volgens het stenogram heeft Dr. Goeb bels verklaard, dat Hindenburg door de „Ab- fallspresse" en door de partij der deserteurs wordt geprezen. In deze opmerking ziet het Seniorenconvent een beieediging van het Staatshoofd en een grove schending van het reglement van orde. Dr. Goebbels wordt in verband hiermede van de zitting uitgeslo ten. De verklaring van Rijksdagpresident Loebe werd door de afgevaardigden van de Centrum Partij en de SPD met handgeklap begroet. Dr Gocobels verliet hierna de zaal onder het „Heil" geroep zijner partijgenooten. Nadat afgevaardigde Goebbels van de ver dere deelname aan de zitting werd uitgeslo ten, ving een levendig debat aan over de orde. De onrust in de zaal nam opnieuw toe toen de Nationaal Socialist Strasser er van sprak dat men mot talmoedistisch geschoolde spitsvondigheid uit de woorden van Goebbels een beieediging van Rijkspresident v. Hin denburg wil construeeren. zoomede bij de woorden van den sociaal-democraat Dr. Schumacher, die verklaarde dat de natio naal socialisten de eersten zijn wien het in de Duitsche politiek gelukt is de mensche- lijke domheid te mobiliseeren. De Duitsch-Nationale Rijksdagfractie dien de een motie van wantrouwen tegen de Rijks regeering en twee moties van wantrouwen te gen den Rij ksweerminister Groener en den Rijksweerminister van Financiën Dietrich. In een vierde voorstel wordt den Rijkspre sident verzocht den Landdag te ontbinden. Afgevaardigde Baltrusch CValksnationaal) legde tenslotte namens de Jong Duitsche be weging een verklaring af volgens welke deze zooals vroeger achter Hindenburg staat. De Rijksdag werd vervolgens verdaagd tot Woensdagmiddag 12 uur. Het kabinet Tardieu heeft zich Dinsdag middag aan de Kamer en den Senaat-voorge steld. In de Kamer las Tardieu de regeeringsver- klaring voor, welke in hoofdzaak betrek king heeft op de buitenlandsche politiek. Nadat er in het kort op wordt gewezen dat de nieuwe regeering slechts een beperkte taak heeft, wordt het herstel- en ontwape ningsprobleem behandeld. Tardieu ver klaarde: De Fransche these in de ontwape ningskwestie beperkt zich tot de bestaande verdragen, welke zekere wijzigingen toe staan, die evenwel niet door de onderteeke naars mogen worden geringschat. Het Fransche ontwapeningsvoorstel dat te Genève ter tafel is gebracht, heeft ten doel den Volkenbond te versterken door het vor men van een internationale strijdmacht. De Fransche regeering is de eenige welke tot nu toe een direct te verwezenlijken plan bij den Volkenbond heeft ingediend. De aan neming van dit plan zou een directe vermin dering der legeruitgaven mogelijk maken. Frankrijk heeft er bovendien recht op er aan te herinneren dat het zijn legereffectief reeds sterk heeft ingekrompen en den dienst tijd heeft verminderd. Tardieu besprak in het kort de binnenland sche politiek en wees op de noodzakelijkheid de begrooting zoo spoedig mogelijk af te handelen. Hij verklaarde voorts dat de re geering zich niet zal mengen in den strijd om de kieswethervorming. De vaststelling van de verkiezingsdatum is een recht dat de regeering heeft, waarbij het zich zal laten leiden door de belangen van het land. Direct na het voorlezen der regeeringsver- klaring, werd een aanvang gemaakt met de algemeene debatten hierover. De radicaal-socialistische afgevaardigde Bergerj' keerde zich tegen het Fransche voorstel, gedaan te Genève, hetgeen hij uit voerig motiveerde. De weinige ontwape ningsvoorstellen die Frankrijk te Genève te berde heeft gebracht zijn ontoereikend. Tar dieu heeft bovendien verzuimd er den na druk op te leggen, dat met het scheppen van een internationale strijdkracht de nationale legers moeten verdwijnen. De kwestie der scheidsrechterlijk behandelbaarheid in het kader der verdragen is voor het grootste ge deelte der Europeesche staten onaanneme lijk. De scheidsrechterlijke behandelbaar heid moet veeleer boven de verdragen staan, daar geen verdrag voor de eeuwigheid is geschapen. Met betrekking tot de onmiddel lijke effecten vormt het Fransche plan een weigering van ontwapening. En met be trekking tot de toekomst blijkt het onvol doende. Na het einde der algemeene debatten wees de eerste minister, Tardieu, de aanvallen op de samenstelling van zijn regeering af. De vorming van het ministerie voor nationale verdediging is in overeenstemming met een verlangen, dat reeds geruimen tijd geuit is door militaire kringen en ook door het par lement. De stelling van Bergery aldus Tar dieu. met nadrukkelijke stem. is gevaarlijk, aangezien zij de scheidsrechterlijke behan delbaarheid boven de verdragen stelt en men dan het einde niet meer kan zien. Frankrijk kan echter nog geen concrete ontwapeningsvoorstellen ter tafel brengen, want eerst dan, wanneer ieder land het ma teriaal heeft bekend gemaakt, dat het be reid is om onder de bevelen van den Vol kenbond te stellen, zal men de sterkte van den Volkenbond kunnen schatten en de be wapeningsbeperkingen kunnen vaststellen. Geheel onverwacht ontstond in het verder verloop van de kamerzitting een tumult, ge lijk dit slechts zelden in de geschiedenis van het Fransche parlementarsime is voor gekomen. Toen Leon Blum in zijn redevoe ring tegen de regeering sprak, riep hem de rechtsche afgevaardigde generaal St. Justito toe. dat hij een agent van Duitsch land was. Hierop stormden de socialisten en masse op de rechterzijde af. In het geheele kamergebouw weerklonken de alarmklokken van alle kanten stroomden de kamerdienaars toe. Alle tribunes, met inbegrip van de pers tribunes werden ontruimd. In den zittings zaal speelden zich intusschen de woestste vechtpartijen af. De president en de leden der regeering verlieten hun banken, terwijl de kamerdienaars onder onbeschrijflijke rumoer trachtten de vechtende partijen te scheiden. De zitting is voorloopig opgeheven. De nieuwe regeering-Tardieu behaalde bij de stemming over de agenda, waarbij de regeering de vertrouwenskwestie had gesteld met 309 tegen 262 stemmen een meerder heid van 47 stemmen. China. Hernieuwde Japansche aanval op Kiang Wan. Onder dekking van een rookscherm deed Japansche infanterie gistermiddag een ver woeden aanval op Kiangwan. De Chineezen antwoordden met machinegeweervuur en ge weervuur door het rookscherm heen waar door üe Japanners aanzienlijke verliezen le- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Cts. p«r Zelfs in kalk- hondend water geeft Palmolive binnen weinige seconden een over vloedig schuim waardoor gron dige reiniging der huid gewaar borgd wordL» Er zijn honderden soorten zeep ver krijgbaar maar slechts van weinige wordt de samenstelling bekend ge maakt. Wij vertellen U echter gaarne, waaruit Palmolive zeep wordt bereid Zij bevat uitsluitend zuivere olijf- en palmoliën, zonder verfstoffen. Even min wordt deze zeep chemisch ont kleurd - en zij behoudt daardoor haar natuurlijke zuiverheid en zachtheid. per stuk den. De Japanners, die vervolgens trachtten den Noordwestelij kon sector door te breken, gingen, ofschoon gedecimeerd, over tot een aanval op de Chineesche loopgraven, waar de Chineezen met de bajonet gereed stonden en geen ruimbreed weken. Bevel werd gege ven tot den terugtoclit der Japanners, die het terrein met slachtoffers bezaaid lieten. De Japansche troepen rusten thans. Zij schijnen al hun hulpmiddelen in werking te hebben gesteld en geen reserves te bezitten. Alle Japansche inwoners van Sjanghai, ook de mannen, hebben aanzegging ontvan gen om zich gereed te houden voor hun ver trek naar Japan. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chinee zen volgens betrouwbare berichten uit Chi neesche bron gisteren bij de gevechten te Miao Hongtsjeng, ten N../. van Kiangwan, 2000 man aan dooden en gewonden hebben verloren. Reuter meldt uit Tokio, dat Japan heeft besloten zijn strijdkrachten te Sjanghai te verdubbelen. Uit Tokio wordt gemeld, dat het antwoord van Japan aan den Volkenbond is verzonden. De toestand om Sjanghai was, volgens een Reuterbericht gisteravond iets rustiger. Eenige activiteit heerscht nog in de buurt van Kiangwan. Beide partijen zenden er troef en heen en generaal Oejeda consoli deert de Japansche rechterflank, die gister morgen werd aangevallen. De Japanners wachten op een krachtigen Chineeschen aanval, die tegen middernacht zou beginnen. Mandsjoerijsche bezetting met Amerikaansche gelden gefinancierd? De Commissie van Buitenlandsche Zaken v?.n het Representantenhuis heeft Dinsdag den juridischen adviseur der Chineesche re geering, Paul Lineberger, gehoord. Deze be weerde daarbij dat de bezetting van Mands- joerije door de Japanners middellijk is ge financierd met gelden, afkomstig uit de Vereenigde Staten. Japan heeft tot nu toe daartoe in de Vereenigde Staten tot een be drag van 181 mill, dollar oorlogsmateriaal ge kocht. Het departement van Handel weigert iedere verk.'aring nopens de bewering van Line berger, die er in zijn uiteenzettingen den na druk op legde dat de statistieken zijn ver klaringen zouden bevestigen. Tijdelijke staking der gevech ten bij Sjanghai. Het Japansche opperbevel deelde gister avond mede, dat de Japansche troepen be vel hebben gekregen de gevechten voorloo pig te staken, teneinde onnoodige verliezen te vermijden. Kanton verklaart zich solidair met Nanking. De leiders van de Kantonregeering hebben heden een oproep gericht aan het Chinee sche volk, waarin zij verklaren dat zij in dit noodlotsuur voor China hun strijd tegen Nanking staken. Zij stellen hun troepen Ia dienst van de Chineesche republiek en ver wachten dat elke Chinees het als zijn na tionale plicht zal beschouwen de Japansche troepen te bestrijden. Het gaat niet om het lot van Sjanghai, doch om het lot van geheel China. De oproep is onderteekend door alle lei ders der Chineesche nationale beweging te Kanton. Genève. Nieuwe Russische voorstellen. De Russische delegatie heeft Dinsdag een ontwerp-resolutie ingediend om de volledige en algemeene ontwapening aan te nemen als grondslag voor de verdere besprekingen der Conferentie. Indien dit voorstel zou worden verworpen, stelt de Sovjet-Delegatie de vol gende bepalingen van haar reeds bij de on derhandelingen der Voorbereidende Ontwape ningscommissie ingediende ontwerp conventie aan de orde: legers tot dertigduizend man blijven buiten elke beperkende bepaling. Legers van honderdduizend man worden mei 20 pet, verminderd. Legers boven dc twee honderdduizend man worden met 50 pet. ver minderd. Vloten tot honderdduizend ton vallen buiten elke vermindering. Vloten van vijfhonderdduizend ton worden met 50 pet. verlaagd. De Itallaansche delegatie heeft bij het pre sidium der Conferentie een voorstel ingediend om drrect de volgende kwesties aan de orde te stellen: afschaffing der groote slagschepen; van onderzeebooten, van vliegtuig-moederschepen, van zware artillerie, van tanks, van bombar dementsvliegtuigen en yan alle chemische en bacteriologische wapens, alsmede herzie ning der internationale overeenkomsten in zake bescherming der civiele bevolking. De Engelsche delegatie heeft eveneens haar voorstellen bij het presidium der Ontwape ningsconferentie ingediend. Voorgesteld wordt de ontwerp conventie der voorbereidende ont wapeningscommissie als grondslag voor de verdere besprekingen te aanvaarden, doch daar naast- wordt behandeling van de vol gende punten voorgesteld: de beste methoden voor vermindering van het effectief der legers, verbod van verplaats baar landgeschut boven een bepaald kaliber, afschaffing van onderzee-booten, onderzoek naar de geschiktste methode om te komen tot vermindering van oorlogsschepen en scheeps geschut, onderzoek van maatregelen tegen luchtbombardement. Het bureau van de Ontwapeningsconferen tie besloot de conferentie voor te stellen het Paaschreces tot 16 dagen te beperken en de werkzaamheden der conferentie te onder breken van 19 Maart tot 5 April. Met het oog op de benoeming der com missie stelt het bureau de hoofdcommissie voot, dat de hoofdcommissie zelf de benoe mingen verricht voor de noodlg geachte commissies. Ook Japan dient ontwapenings voorstellen in. GENèVE. 23 Febr. (V.D.) Ook de Ja pansche delegatie heeft bij het presidium der Ontwapeningsconferentie voorstellen in gediend op den grondslag der ontwerp-con- ventie teneinde te komen tot het verbod van den chemischen- en bacteriologischen oor log van bombardementsvliegtuigen en van aanvallen op de civiele bevolking, en verder vermindering te verkrijgen van de totale tonnage der vloten en van een aantal scheepseenheden van het scheepsgeschut en verder beperking en vermindering van do bewapening te land en in de lucht, waarbij rekening moet worden gehouden, dat enkele landen onvoldoende bewapend zijn en dat dc aan de Ontwapeningsconferentie deelne mende staten waarborgen moeten verkrijgen tegen eventueele dreiging door die staten, die niet tot een eventueele overeenkomst zijn toegetreden of zich niet aan hun internatio nale verplichtingen houden. Amerika. Nieuwe vlootplannen. De vlootcommissie van den Amerikaansche Senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd waarin machtiging wordt gegeven tot den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen, binnen de beperkingen, welke op de conferentie te Londen zijn vastgesteld. Wanneer internatio nale overeenstemming mocht worden bereikt over een nieuwe beperking, zal de president der Vereenigde Staten machtiging verleenen tot het opschorten der uitvoering van het vlootprogram. Engeland. Artikel 12 van tfS Tarief wet aangenomen. Het Lagerhuis heeft art. 12 aangenomen van het wetsontwerp tot beperking van den invoer; in dit artikel wordt aan het mi nisterie van Handel het recht gegeven aan vullende rechten te heffen in gevallen, waar in het buitenland op tariefgebied verschillen maakt ten nadeele van Engeland. In antwoord op een vraag tijdens het de bat over de tariefwet verklaarde minister Chamberlain, dat het departement van land bouw op het oogenblik aan pen plan werkt, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers dat tenslotte een quantitative reguleering van den invoer van varkensproducten zou kunnen meebrengen. Een deel van de conservatieven drong aan op een amendement, dat voorstelde om den invoer van vleesch van de vrije lijst te schrap pen. Het amendement werd met 34144 stemmen verworpen. Rusland Worosjilow over de internationale politiek. MOSKOU, 23 Febr. (Reuter). Bij den veertienden verjaardag van de stichting van het Roode Leger heeft Worosjilow. de volks commissaris van oorlog, een verklaring ge publiceerd. waarin hij zegt dat ook thans nog de oorlogstoebereidselen tegen Sovjet-Rus land voortduren en dat geheel openlijk reeds door de tegenstanders van Rusland toebe reidselen werden getroffen om R"ssisch gebied in het Verre Oosten te veroveren. De vredespolitiek van de Sovjetregecrin.; zou daartegenover onveranderd worden voortge zet. Rusland zou echter op zijn hoede blijven, daar de internationale positie in weerwil van de ontwapeningsconferentie nog nooit zoo vol met onopgeloste conflicten en tegen stellingen was geweest. Argentinië. Staat van beleg opgeheven. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat de regeering den staat van beleg heeft opge heven. Duitschland. Ruim zes millioen werkloozen. Op 15 Februari waren bij de arbeidsbeur zen 6.217.000 werkloozen ingeschreven. Dit beteekent tegenover den eersten Februari een vermeerdering met 85.000 personen. Het hoogtepunt der werkloosheid zal waarschijn lijk eerst eind Februari bereikt worden. Hitler's naturalisatie. BRUNSWIJK, 23 Febr. (V. Dh Naar thans bekend wordt zal dc naturalisatie van Adolf Hitler aldus geschieden dat men hem zal be noemen tot ambtenaar van het Brunswijk- sche gezantschap te Berlijn en hem blzon- dere opdrachten voor de Brunswljksche re geering zal geven. Door hem te verbinden aan het Bruns wljksche gezantschap zou Hitier automa tisch Duitsch onderdaan worden. De be noeming zal afkomen zoodra Adolf Hitler hierin zal toestemmen. SCHEEPVAARTBERICHTEN MAATSCHAPPIJ „NEDERLAND". Poelau Roebia thuisreis passeerde 23 Fe bruari Graves End. P. C. Hooft thuisreis 23 Februari te Genua. Modjokerto 20 Februari van Rangoon. Tabinta thuisreis 22 Februari te Genua. Marnix van St. Aldegonde 21 Februari van Sabang. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Ajax 22 te en van Venetië naar Triest. Alkmaar 21 te Bahia Blanca. Ariadne 21 22 uur Azoren gepasseerd naar Havre. Aurora 22 te Rotterdam. Bacchus 22 Februari van Malaga naar Adra. Berenice 22 van Alicante naar Cartagena. Boskoop 22 te Valparaiso. Hebe 22 te Rotterdam. Juno 21 te Catania. 22 van Catania naar Messina. Merope 22 Februari te Brest. Nereus, 21 te Gdynia. Orpheus, 22 te Kopenhagen. Proteus 22 18 u. 30 van Rostock naar Am sterdam. Simon Bolivar 22 11 uur te Havre. 22 17 uur van Havre, 23 12 uur te LJmuiden verwacht. Stella 22 19 u 35 Dungene.ss gepasseerd, 21 te Cadiz. Venus 22 van Cadiz naar Genua. KON. HOLL. LLOYD. Salland thuisreis 22 8 uur van Bahia. HOLLAND—AMERIKA -LIJN Boschdijk, Rotterdam n. New-Orleans, 22 te Havana. ROTTERDAMSCHE LLOYD Insullnde (thulsr.) 24 v.m. 6 u. te South ampton en 25 v.m. 7 u. te Rotterdam verw, Jacatra (thulsr.) 23 v. Padang. Kota Agoeng (uitr.) pass. 23 Sagres. Sibajak (thuisr.) pass. 22 Perim. Tajanoeli (thuisr.) 22 v. Port Said. AGENDA WOENSDAG 24 FEBRUARI Statenzaal Prinsenhof: Poppententoon- stelling, 106 en 810 uur, laatste dag. Brinkmann: Algem. vergadering N.V. Dc Toekomst. 8 uur. Palace: „Straatzangers". Op het tooneel: „Okulta", het geheimzinnige Cabinet. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Trader Hom (ge prolongeerd). 2.30 en 8-15 uur. Rembrandt Theater: ,.Het Congres danst". Op het tooneel: Stroganoff-ballel .La Revue dc la Dance". 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Lezing Ned. Natuur historische Verecnlglng. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Duym cn Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378, H. Remmers en Zoon, Kruisstraat S. TcL 10354,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5