BRIEVEN UIT BERLIJN. STA TEN- GENERAAL. Het Kortingswetje ongewijzigd aangenomen. Bescherming tegen griep. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per repel. TWEEDE KAMER. Met 48 tegen 42 stemmen. Verrassende uitslag. Het ingrijpende amendement verworpen. Daarna toch de portefeuille-kwestie. Terugkeer tot den aanvankelijken toestand. De torpedoboot naar Sjanghai. De heer Albarda vraagt een interpellatie aan. 23 Februari Men heeft de Kamer wel eens het meest onberekenbare college genoemd, dat er is. Nu zit in die uitspraak soms wel eens ie vee! critiek. Een college als de Volksvertegenwoor diging doet uiteraard goed steeds soepel te blijven, steeds open te blijven voor het ar gument, steeds rekening te houden met wis selende situaties. Dat alles is goed! Maar somtijds gebeuren er dingen, zóó onverwacht zóó tegen den hlstorischen draad in. dat ook "diegenen, die in de Kamer ..thuis liggen", uitroepen van verbaasde verrassing niet on derdrukken kunnen. Zoo iets gebeurde er vandaag. Men weet 't Minister de Geer kwam met een wetsontwerp, dat de mogelijkheid openen wilde om op do uitkeeringen aan de gemeen ten uit het gemeentefonds te korten en zulks in nauw verband met de maatregelen die de gemeenten zelf namen om besparingen aan ie brengen op de salarissen hunner ambtena ren. Tegen dit ontwerp ontketende zich een oppositie van heel krachtigen inhoud, vrij wel alle woordvoerders spraken zich tegen het ontwerp uit, alleen de liberale heer Bie- rema bleek vóór te zijn. Het zag er voor mi nister de Geer niet aangenaam uit. Er dreigde zelfs, wanneer de minister voor de eindstem ming de portefeuille-kiwestie stellen zou, een ministercrissis, wat in deze dagen altijd nog een klein beetje belangrijker is dan gewoon lijk. In ieder geval dreigde er voor minister de Geer een échec. De groepen, die minister de Geer en het ka binet het naast staan en de minister-presi dent. hebben alles gedaan wat kon om een botsen-op-elkaar van Kamer en Regeering te ontgaan. Er werd een brug gebouwd in een amendement van Vuuren-Rutgers van Rozenburg, dat later door twee sub-amende menten, één van den heer Suring. het an der van den heer Smeenk gevolgd werd. De minister verklaarde vanmiddag zich bij het amendement-van Vuuren te zullen neer- üeggen hoe ook ge-sub-amendeerd. Hij wilde en die mededeeiing lokte wel ecnigc hi lariteit in de Kamer uit zoo soepel moge lijk zijn. Hij wilde veel aanvaarden van wat de Kamer voorstelde, wijl hij wilde bereiken een besparing op de uitgaven van het Rijk, op de zuivere Rijks-stortingen in het Gemeen te fonds, zóó dat de noodzakelijkheid van be sparing tevens naar de gemeenten werd door gegeven. wien het z.i. niet goed was de mo gelijkheid te laten tot grootere uitgaven dan noodzakelijk volgens de regeering en zulks «dan met rijksgeld. Maar niet zou de minister thans niets kunnen aanvaarden, niet dus een loutere verwerping van het ontwerp zonder meer. Dc situatie was dus verranderd. De vorige week stond de minister voor de keuze of hij zou aftreden om de verwerping van het eenvoudig ontwerp (zooals hij dat zelf karakteriseerde). In eerste instantie Sprak hij nog niet van dc portefeuille kwestie. Tot een uitspraak in tweede instan tie is hij toen door den loop der gebeurte nissen, door dc opschorting der discussiën. niet gekomen. Vandaag was 't anders: de Kamer had de keuze tusschen het oorspron kelijk ontwerp en de amendementen. Nu kon de minister zeggen: de Kamer kan kiezen, hoe ze me wil helpen op de rijksstortingen in het gemeentefonds te besparen, maar ik moet nu hebben óf het oorspronkelijke ont werp óf de amendementen. Andersdc minister van Financiën zeide duidelijk, dat thans de negatie, d.w.z. het allen verwerpen, voor hem onaannemelijk zou zijn. Hij zei nop. dat het ontwerpje slechts tijdelijk ka rakter heeft en dat het bovendien tot niets praojudicieert zooals vele wetjes uit den oorlogstijd zijn verdwenen, zonder eenig spoor na te laten in wetgevenden zin. Aanvankelijk leefde bij heel dc Kamer de meening, dat deze onaannemelijk-verklaring wel niet noodig zou zijn. Ze heeft echter wél haar effect moeten hebben. Dat gebeurde zóó. De stemmingen kwamen. Er was een amendement-Van Vuuren. Dit bedoelde 6 pCt. tc korten op de uitkeeringen uit het gemeentefonds: voor gemeenten, die reeds 40 opcenten op de gemeentefondsbe- lasting hebben 3 pCt.. met uitzondering van dc gemeenteen met 80 opcenten, welke niet zouden gekort worden. Hierop waren twee sub-amendementen. Een sub-amendement van den heer Su ring, hetwelk één algemeene uniforme kor ting wilde van eerst 4 pCt., later van 3 pCt., nadat Mr. Dc Wilde den voorsteller er op wees. dat met 4 pCt. de minister nog meer kreeg dan hij vroeg. Het tweede sub-amepdement van den heer Smeenk wilde de normale algemeene korting van 6 pCt. uit het amendement-Van Vuuren behouden, maar voor de zw lar be laste gemeente wilde het de mogelijkheid openen van dc korting te worden ontheven. J. G. Suring (R.K.) A. C. A. v. Vuuren De minister verklaarde het meest te ge voelen voor het amendement Van Vuuren, ge-sub-amendeerd door den heer Smeenk. Toen kwamen dus de stemmingen met de verrassingen. Het eerst kwam in stemming het sub- amendement-Surlng. Het had de verste strekking. En nu zag men gebeuren, dat het sub-amendement Suring. dat volgens zijn inhoud het amendement-Van Vuuren ver anderde. aangenomen werd met 7713 stemmen. Alleen de C.H. en ecnigc AH. waren tegen. Deze groote meerderheid was niet een ge volg van de groote liefde der Kamer voor het sub-amendement. Een groot deel der Kamer toch koos 't uit z.i. twee kwaden. JHR. MR. D. J. DE GEER. Toen het sub-amendement-Suring door zijn aanneming amendement-vanVuuren was geworden en het sub-amendement-Smeenk automatisch was vervallen door de aanvaar ding van het subamendement-Surïng) viel het als amendement-van Vuuren met 5536 stemmen. Tegen waren nu de liberalen, de c.h. voor een groot gedeelte en de sociaal democraten en vrijzinnig-democraten. Met één slag was de situatie dus zooals ze was. vóórdat de discussie Woensdag werd ge schorst. Er was het ontwerp en niets meer. Niets meer? toch: des ministers „onaan nemelijk". Er was een kans geweest op ver andering van het ontwerp. Het zou er nu om gaan. Het ging er ook om de spanning bij de stemming over het oorspronkelijke eerste artikel was groot. Dat artikel werd aanvaard met 4842 stemmen. Het geheele ontwerp werd met de zelfde stemmenverhouding aangenomen. Heel de bruggenbouwerij was onnoodlg ge weest. En met dien uitslag is 't maar goed geweest, dat de Kamer niet getreden is in een voorstel van de liberale fractie om over het amendement-van Vuuren-Rutgers van Rozenburg een nieuw afdeelingsonderzoek te houden. Dat zou geweest zijn „al verloren arrebcid". **Auch,d'e*W yyördl beter door i 25. 45 «n 65'els. Minister de Geer werd natuurlijk van alle kanten gelukgewenscht en minister Ruys de Beerenbrouck verkneukelde zich in stilte. Tegen het ontwerp verklaarden zich de vrijzinnig- en sociaal-democraten, de com munisten, de heer Floris Vos. de a.r. heeren Schouten, Visscher en de Wilde en de r.k. heeren Suring. Kuiper. Goseling, Feber, Guit, Moller, van Poll en Myer. Nu de zaak zoo geloopcn is kunnen we over de verworpen amendementen en sub amendementen kort zijn. De heeren Marchant en v. d. Tempel laak ten in alle amendementen de uitwerking, dat het Rijk een douceur zou krijgen, ten koste van de gemeenten, die op een volledige uit- keering volgens de financieele verhoudings wet recht hadden. Bovendien hebben wij en hierbij sloot de heer Bakker zich aan betoogd, dat vooral het amendement-van Vuuren een last legde op de gemeenten, die zuinigheid hadden betracht en op die, welke volgens de bedoelingen van de wet op de financieele verhouding de zakelijke belastin gen buiten de Gemeentefondsbelasting had den opgevoerd naar behoefte. Minister de Geer betoogde, dat de gemeen te een volledig recht kunnen doen gelden op wat er uit de gemeentefondsbelasting in het gemeentefonds vloeit, maar niet op wat het Rijk thans, in abnormale omstandigheden extra in het gemeentefonds moet storten, om de gemeenten te kunnen betalen. Ook was opgemerkt geworden, dat de amendementen een volledig nieuw ontwerp zouden scheppen, wijl het oorspronkelijke' den nadruk legde op de korting op de ambte naarssalarissen en de amendementen vooral den nadruk legden op de besparing voor het Rijk. Minister de Geer verdedigde zijn aan vaarding van de amendementen met het voorlezen van passages uit zijn rede van Woensdag, waaruit bleek, dat de minister toen reeds de gedachten van de amendemen ten niet bad beschouwd als vallende buiten het kader van het ontwerp. Intusschen heel deze discussie is een in termezzo van zeepbellen geworden, alles is uiteengespat en er was niets dan de at mosfeer van Woensdag der vorige week. Bij den aanvang der vergadering werd de nieuw-benoemde commies-griffier, Mr. Sche pel, beëedigd. De heer Albarda heeft verlof gevraagd om de regeering te mogen interpelleeren over het zenden van een torpedobootjager naar Sjanghai, over het eventueel beletten van het plaatsen hier te lande van een leening voor Japan en over de publicatie van statistische gegevens betreffende den uitvoer van wapens en munitie. De heer Albarda zou a.s. Don derdag gaarne de behandeling zien plaats hebben. Woensdag is de Kamer in de afdeelingen. Dus geen openbare zitting. INTIMUS. NEDERLANDERS IN SJANGHAI NIET MEER VEILIG? Geen direct gevaarmaar bezorgdheid ONS CONSULAAT BESTORMD. SJANGHAI. 22 Febr (Aneta) Na het ulti matum van generaal Uyeda bestormden de Nederlanders het consulaat en vroegen be zorgd naar de mogelijke ontwikkeling van den toestand. Eerst als de torpedobootj ager hier zal zijn aangekomen zullen de Neder landers zich veilig voelen" Deze indruk krec'g de speciale correspondent van Aneta van daag op het Nederlandsche Consulaat. Bij zijn vorige bezoeken aan dit consulaat was de stemming optimistisch. Blijkbaar be stond toen geen twijfel omtrent de veiligheid van de Nederlander. Nu is de zaak geheel anders. De Nederland sche consulaire ambtenaren zijn blijkbaar bezorgd. Men doet uitkomen dat geen dade lijk dreigend gevaar bestaat, maar men vreest voor een onvoorzien noodgeval. Vernomen wordt dat de torpedobootj ager 29 Februari te Sjanghai zal aankomen. Vier Nederlandsche families, die ten noor den van de Kreek van Soetsjau wonen, heb ben van het consulaat den raad ontvangen naar veiliger plaatsen te verhuizen. Tot nu toe heeft slechts een familie, bestaande uit man. vrouw en twee kinderen dien raad op gevolgd. De anderen zien blijkbaar de nood zaak van dadelijk verhuizen niet in. MOEDER REDT HAAR KINDEREN UIT EEN BRAND. Bij een brand te Sint Pancras. gemeente Koedijk, heeft een moeder van negen kin deren. toen zij het gevaar- zag, en het vuur reeds zoo ver om zich heen gegrepen had dat een ontsnapping langs de trap niet meer mogelijk was, geen oogenblik haar tegen woordigheid van geest verloren en een bed op straat geworpen, waarop zij de kinieren liet vallen. Allen bleven op die wijze onge deerd. De moeder zelf, wier kleeren intus schen reeds hadden vlam gevat, wist zich daarna nog tijdig in veiligheid te brengen. Twee perceelen zijn daarna afgebrand. KASROOVER TE AMSTERDAM AANGEHOUDEN. De politie te Amsterdam heeft een der roovers, die een bijbelhandelaar op den Singel neersloegen en 9 uit de kas namen, gearresteerd. Hij is een jongeman, die al eerder met de politie in aanraking kwam. Vermoedelijk zal nog heden de tweede dader gearresteerd worden. De boekhandelaar en zijn vrouw hebben den jongeman pertinent herkend. PRINS HENDRIK EN DE RAMP VAN DE „BERLIN". Bij de herdenking van de ramp van de .Berlin" bij Hoek van Holland, die 25 jaar geleden gebeurde, hebben de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen hun gelukwenschen en hun erkentelijkheid uitgesproken jegens Prins Hendrik, die zich destijds aan het hoofd van het reddingswerk stelde. De Duifschers en hun Bier. München in Berlijn. (Van onzen corresoondent Dc Beieren hebben den naam. dat zij van alle Duitschers, ja misschien wel van alle volksstammen op aarde, het meeste bier drinken. En toch is dat niet juist. De Ber- lijncrs, om maar met de deur in huis te val len. drinken meer van dit edele vocht, al ver dragen ze het ook niet zoo goed en al is het bier hier veel koppiger dan in München waar men drie „Masz" op één avond zonder vooroefening drinken kan zonderc den vol genden dag ook maar een greintje haarpijn te hebben. In Beieren wordt graag en ook wel veel bier gedronken. Maar per hoofd van de be volking wint Berlijn den wedstrijd, en zelfs wij Hollanders kunnen zooveel Pils en La ger en Donker verdragen, dat we bijna de derde plaats in de statistiek veroverd heb ben! Maar zelfs al zouden de Beieren tot de helft van hun rantsoen teruggaan wat minder waarschijnlijk is dan de botsing van de aarde met een of ander uit den koers ge raakt hemellichaam dan zou de traditie hun toch niet te ontnemen zijn. In dat gemoe delijke land aan Dultschland's zuidgrens is het bier een heilige drank en beteekent de verhooging van de bierbelasting meer dan honderd noodverordeningen van Rijkskan selier Dr. Bruening, hoe geweldig die ook in hel leven van den enkeling mogen Ingrij pen. Bierfeesten zijn in Beieren heilige fees ten. Die mogen niet afgezegd worden, even min als voor de Rijnlanders het Carnaval. Oud en jong. arm en rijk wil in Beieren zijn Octoberfcest. cn de Oktoberwiese in Mün chen is nog heden, wat de Utrechtsche ker mis voor de thans vijf tig jarigen in hun jeugdherinneringen beteekent. Geen Hollander, die Beieren kent. zal ooit de Dirndl's vergeten, die hem zijn „Masz- krug" brachten, die vroolijke vrouwen cn meisjes, die in het zonnige zuiden den noor delijken kellner vervangen, die altijd weer tot schertsen bereid zijn en nooit verder gaan in haar vertrouwelijkheid dan dc goede stemming met zich brengt. Jong of oud. slank of dik. steeds zijn ze de gehuwde of ongehuwde „Frauleins", die precies weten, of zo met een kenner dan wel met een nieuwe ling te doen hebben, en die zelfs den groot sten misanthroop nog voldoende stemming weten te bezorgen om niet bij de tweede kruik reeds „neen" te zeggen. Beieren is ontegenzeggelijk het klassieke Bierland, maar Berlijn drinkt meer bier per hoofd, cn geen Noord-Duitscher behoeft een concurrentie tegen den geoefenden Beier- schen bierdrinker tc vreezen. Men kan in deze immense stad honderden groote bierlo kalen vinden, waar 's avonds vrijwel geen leege stoel meer vrij tc vinden Is. De Beier- sche Brouwerijen hebben lüer hun eigen fi lialen. al smaakt het nobele vocht, dat hier in vaten heen gezonden is, toch lang niet zoo lekker als In München zelf omdat het transport toch grootcn invloed schijnt uit tc oefenen, en het bier. dat in Berlijn als „echt- Beiersch" gebrouwen wordt, zij het ook uit precies dezelfde qualltcit grondstoffen, van i het Münchener toch heel goed te onder scheiden is. waarschijnlijk, omdat het water in Beieren (gelijk ook dat in Pilsen) een bij zonder bijsmaakje heeft, dat zich nu een maal niet laat importeeren. Maar Berlijn heeft ook eigen brouwerijen, die een wereldreputatie bezitten. Patzenho- fer, Berliner Kindl, Schultheis (sinds lang met Patzcnhofer vereenlgd». Spaten, en zoo vel 2 andere merken hebben de reputatie van het Berlijnsche bier tegen alle Beiersche concurrentie weten hoog te houden. En zelfs de Oktoberwiese heeft, zij het dan ook over dekt. in de Duitsche rijkshoofdstad een even beeld gevonden. Een evenbeeldin het klein, en zonder het vertoon van versierde bierkarren en wat er in München verder nog zoo bij hoort. In de maanden Januari. Februari en Maart heeft Berlijn zijn duizend en een Bockbier- feste. ier gelegenheid van het brouwen van sterkbier. dat ook buiten Duitschland's grenzen bekend is geworden, en dat voor liefhebbers een bijzondere attractie betee kent. München kent ook nog zijn „Marzen- bier", dat in tegenstelling met het zeer don ker gekleurde bokbier oranje-geel getint is er. in Beieren bijna mousseert. Een glas echt-Marzen met „Weisswürstl" is voor me nigeen een grootere lekkernij dan oesters en champagne. Maar om heusche, versche „Weisswürstl" op den kop te tikken, moet men er zelfs in München vlug bij zijn. Waar om. is mij eigenlijk nooit geheel duidelijk geworden. Het schijnt, dat van deze fijne w( rst.soort dagelijks slechts een bepaalde be trekkelijk geringe voorraad voorhanden is cn dat die meestal reeds tegen tien uur des ochtends*is uitgeput, omdat dc echte bier drinkers al In den vroegen ochtend hun „Frühschoppen" willen hebben. Wie na tien in zoo'n Münchener Brauhaus gaat zitten cn meent, toch zeker zijn „Weisswürstl" nog te kunnen verschalken, moet al te vaak de ont dekking doen, dat tusschen acht en tien de liefhebbers den kleinen voorraad al zoo duchtig hebben aangesproken, dat nog slechts de gewone worstsoorten voorradig zijn In de drie wintermaanden wordt in Ber lijn bij het bokbier meestal andere worst genuttigd, omdat de echte Weisswürstl nu eenmaal buiten München „minderwaardig" zijn. Maar ook „Radi", in Berlijn „Retticn". in Holland „Ramcnas" genaamd, mag bij bokbier evenmin ontbreken als de „Schnaps" die dc maag moet beschermen tegen de al te groote verkoeling van de massa bier, die men hier pleegt te verzwelgen. Voor dat doel wordt „Duitsche cognac", maar nog liever „Enzian" gedronken, terwijl men er ook van houdt, kleine zoute krakelingen te knabbelen, die hier ..Bratzel" genoemd wor den. en die evenals de „Enzian" niet door de gewone kelnerinnen, maar door meisjes, die alleen déze ingrediënten verkoopen, langs de tafeltjes worden rondgebracht.' j Zoodra de zalen en de bicrlokalen voor het bokbierfeest versierd zijn, begint in Berlijn en in de meeste andere Duitsche steden de driemaandenperiodo van het drinken-naar- hartelust, natuurlijk zoolang de beurs der gelijke tamelijk hooge uitgaven mogelijk maakt. Het bokbier pleegt niet goedkoop te zijn, en men drinkt toch zeker zijn twee liter alvorens men den strijd tegen de voch tigheid opgeeft en meer of minder uitgelaten den weg huiswaarts kiest. En dan komt er altijd nog het een en ander bij. dat ook niet voor niets gegeven wordt. Aan zulke bokbier feesten zijn vaak attracties verbonden, en de meest merkwaardige combinatie van ker mis en bierfeest biedt Berlijn, dat zijn Hasen- heide heeft, waar het lokaal „die Neue Welt" het dorade voor den bierdrinker uit alle klassen der bevolking, gelegen is. De Hollander, die in deze drie maanden naar Berlijn komt, mag een bezoek aan dc „Neue Welt" in de Hasenheide in geen geval overslaan! Daar ziet hij den Berlijnschen middenstander, maar ook arbeider en werk gever, ja zelfs groepjes uit zeer gegoede en deftige kringen, nu eens echt in hun ele ment. Zalen van geweldige afmetingen zijn als „Beiersch bergland" ingericht en be schilderd. De bij het volk zoo geliefde pano ramavoorstellingen tooveren meestal Gar- misch-Partenkirchen met Zugspitze en om gevende trotsche bergen langs de wanden. En daar zit men dan ..tegen de bergglooin- gen" of „in de vlakte", dicht opeengedrongen in een atmosfeer van carnavalsjolijt en on schuldige pret, van gemoedelijkheid en klassenverbroedering. Eclit-Beiersche „Schrammelorchester", die boertige naaktknie'ers, die hun biertje meer lusten dan alle toehoorders en die deson danks nog zoo maatvast blijven, dat de jonge deernjes en haar „Schuchplattler" bij dansen kunnen, zorgen voor stemming en voor ononderbroken lawaai. Mooie meisjes uit het publiek worden „gekeurd" en krijgen prijzen, heele ossen worden aan het spit gebraden, voor alle bezoekers zichtbaar, cn dan in ponden verkocht en tor plaatse ver orberd. Men zet zich papieren mutsen op het hoofd cn reuzenbrillen met vensterglas voor de oogen. Men zingt alle liederen, die bij het volk door de eeuwen heen populair gebleven zijn. maar ook de „Schlager" der operettes. „Rutschbahnen" geven een kos telijk kijkje op baaien rokken en fijnere wasch. „Knutschecken" worden gemeden door wie dien tijd reeds te ver achter zich heeft. En overal glanst in de steenen krui ken het donkere bier, dat naar meer smaakt, en waarvan dan ook maar wat meer genoten wordt Dit- alles moge wat losbandig klinken, is echter ten slotte zoo braaf, als volksfeesten toch eigenlijk plegen te zijn. Er wordt, wei eens teveel gedronken en dan wat al te snel tot handgemeen overgegaan Maar over het algemeen is de brave Berlijnsche burger zelfs bij zijn geliefde bokbierfeest van een matigheid, die den vreemden bezoeker nim mer zal afschrikken, mits hij een zekere vertrouwelijkheid verdragen kan en genoeg zin voor humor heeft om als het noodig is met een antwoord in alle vroolijkheid klaar tc staan. Beieren in Berlijn" Is een zeer bijzonder genoegen, dat vele Berlijners uit betere 1 kringen nimmer plegen over te slaan. INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN- a 60 Cts- per regel. keelontsteking en verkoudheden VERHEUGENDE OPLEVING. VAN SCHIJNDEL'S SCHOENFABRIEK WEER IN BEDRIJF. Sedert 13 Januari heeft naar het Handels blad meldt, een nieuwe combinatie de zaken der oude N V. Koninklijke Stoomschoenenfa- briek A. H. van Schijndel overgenomen en voortgezet. Naar het blad verneemt is de nieuwe fa briek, door de groote vraag naar schoenen reeds op die capaciteit gesteld, welke als voorloopig maximum bij de oprichting was aangenomen. De nieuwe zaak werkt met hetzelfde tech nische personeel. ALKMAARSCII ADVOCAAT KRIJGT ANDERHALF JAAR. De Rechtbank te Alkmaar heeft den ad vocaat, die gelden verduisterd had ten na- deele van R.K. instellingen aldaar, veroor deeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De eisch was drie jaar. DE DO X LONDEN, 23 Februari (Reuter). Naar Central News uit New York verneemt, zal de DO X in April opstijgen om, waarschijn lijk via New Foundiand, naar Duitschland terug te vliegen. HALF MILLIOEN OVER SCHREDEN. BIJ HET NATIONAAL CRISIS-COMITe'. Bij het nationaal crisiscomité is in de afge- loopen week ontvangen f 39.075.74. waardoor het totaal gestegen is tot f 528.243,19. Bij de dagbladen is ontvangen f 2076.68; in totaal is thans afgedragen f 148.040.21. RADIO-PROGRAMMA H. Y. B, DONDERDAG 25 FEBRUARI. HILVERSUM 1875 M. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Grammuziek. 10.30 Solis- tenconcert Jan Bleumers viool, Luc. Louman Zang. (Aan den vleugel Egbert Veen). 11.00 Knipcursus „Kinderkleeding door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 11.30 Solistenconcert (voorzetting. 12.00 Tijdsein en AVRO-klein- orkest o.l.v. Nico Treep; intermezzo gramo foonmuziek. 2.00 Halfuur voor de vrouw. Mevr. D. Jacobs Zoethout: „Efficiency in de huishouding, in verband met het Instituut tot voorlichting bij huishoudelijken arbeid van de Ned, Ver. van Huisvrouwen. 2.30 Rust poos zender. 3.00 Knipcursus voor gevorder den door Mevr. Ida de Leeuw van Rees» 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenuur door An toinette van Dijk. 5.00 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep; Zang Helena Ludolph. 6.30 Sport- spraatje door H. Hollander. 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry. 8.00 Tijd sein en gramofoonmuziek. 3.15 Uitzending van het Concertgebouw te Amsterdam, svm- phonieconcert o.l.v. Pierre Monteux. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest; intermezzo gra mofoonmuziek. HUIZEN, 298 M. 8.00 KRO. Morgenconcert. NCRV 10.00 Gram.muz. 10.15 Korte Ziekendienst door L. J. de Vries. 10.45 Gram.muziek. KRO. 1100 Grammuziek. 11.30 Godsdienst-halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politie berichten. 12.15 KRO.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen. NCRV. 2.00 Cursus fraaie hand werken; 3 00 Vrouwenhalfuurtje: P. G. Schreuder: Het nachtkwaaltje. 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 4.00 Zie- kenuurtje door Ds. L. J. van Leeuwen. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd. H. J. Steinvoort: Een spoorwegrijtuig. 5.45 The Columbia Three. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vra- genhalfuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Pers berichten Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Uitzen ding van de Evang. samenkomst uit de Kerk- zaal der Baptiste gemeente te Den Haag. 9.30 Trio bestaand uit Theo v. d. Pas. piano, Willem Bleekrode, viool, Eduard Röntgen, cello. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 8.20 Klassieke gramofoonmuziek. 9.20 idem. WARSCHAU, 1411 M. 4.55 Kamermuziek. 6.50 Moderne opera-muziek BUDAPEST HAMBURG, 372 M. 7.20 Gewitter am Abend. Een luisterspel. 9.50 Dansmuziek door het kleine Noragorkest o.l.v. Horst Platen. KALUNDBORG 1153 M. 7.30 Concert m.m.v. Franz Völker. 10.10 Dansmuziek door do band van restaurant „Lodberg" 0.l.v. Julian. PARIJS R, 1725 M. 9.20 Symphonieconcert. DAVENTRY 1554 M. 9.55 Pianospel door Benno Moisewitsch. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Grammuz. 4.25 Dansmuziek. 8.20 B.B.C.-orkest o.l.v. Joseph Lewis. BERLIJN, 418 M. 6.35 Blaasorkcst ran. werklooacn,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6