Fotowerk van Ad. Burdet in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. Het Belangrijkste. Melkkoetjes. 49e Jaargang No. 14931 Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 27 Februari 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. f 0.65, franco per post f 0.72J4. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteurs ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: I5 regels f 1.75, elke regel meer f035. Reclames O.óO per rcgeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0-60, elke regel meer 10.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onxe Groentjes (ïederen dag) 13 regels f030, elke regel meer (0.10, uitsluitend k contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIC BLADZIJDEN. Het is nu iets meer dan vijfentwintig jaar geleden, dat de heer Burdet begon met het fotografeeren van vogels in de vrije natuur. Noch hijzelf, noch iemand anders besefte destijds, welk een omvang en beteekenis zijn liefhebberij werk zou verkrijgen. Thans, na een kwarteeuw, kunnen wij zeggen, dat hij Nederland begiftigd heeft met een foto grafische documentatie van inheemsch vogelleven, zooals geen land ter wereld bezit. Er broeden in ons land ongeveer 175 ver schillende soorten van vogels. Van niet min der dan honderd dertig soorten heeft Burdet de levengeschiedenis vastgelegd in zijn on overtroffen stereoscoop-opnamen en films. Die films beslaan duizenden en nog eens duizenden meters en zijn niet alleen onder houdend een schilderachtig, maar hebben groote wetenschappelijke waarde. Zij hebben de vogelkunde verrijkt met tal van tot nu toe onbekende feiten. Ja, een aandachtige beschouwing van deze films brengt zelfs nog voorvallen in 't licht, die ons in de vrije natuur ontgaan waren Dr. J. P. ThVtoé Iedereen hééft wel eens een film van Burdet gezien, of een projecte van zijn lan taarnplaatjes. Ook heeft hij ten bate van dé Vereenlging tot Behoud van Natuurmo numenten en de Vereeniging tot Bescher ming van vogels fraaie collecties van zijn stereoscoopplaten in den handel gebracht. Binnenkort verschijnt, ook alweer ten bate van die Vereenigingen een tweetal dozijnen prentbriefkaarten over vogelleven op Texel, vergrootingen uit films. Want bovenal is het Burdet te doen ge weest om de zaak van Vogelbescherming en Behoud van Natuurmonumenten te dienen. Toen ongeveer dertig jaar geleden de groote beweging voor natuurstudie en natuurbe scherming sterk inzette, waren wij dood-ver legen om aanschouwingsmateriaal voor voor drachten en publicaties. Maar toen kwam Burdet te hulp. maakte lantaarnplaatjes en foto's bij de vleet en stelde ze voor het goede doel op onbekrompen wijze beschikbaar. Vanzelf kwam hij er toe, om zich ook toe te leggen op landschappen, vegetatiegroepen. Hef requisitoir tegen den leidekkerspatroon. Zich verrijkt met bloed van zijn weldoener. Schuld des Ie zwaarder door de omstandigheden. In de zaak tegen den leidekkerspatroon werden Vrijdagmorgen nog eenlge getuigen a décharge gehoord, die verklaarden, dat verdachte een goede man was en de verhou ding met zijn compagnon goed. Het woord is nu aan den procureur-gene raal mr. Bauduin, die begon met op formeele gronden vernietiging van het rechtbank- vonnis te vragen. „Welke is de doodsoorzaak van Arkenbout geweest?" vraagt- spr. tot de zaak zelve ko mend zich af. Met het oog op de kleeding en de voorwerpen, die de compagnon bij zich droeg is het duidelijk, dat van een val geen sprake is. Het horlogeglas was nog heel, de tabaksdoos ongedeukt-, de kleeren onbescha digd. De patroon, die in de kerk was, heeft van een val niets gehoord, wel heeft hij ge stommel opgemerkt. Ook de deskundigen zijn unaniem van meening, dat Arkenbout slagen op het hoofd heeft gekregen. De won den duidden hierop. Verdachte heeft van den aanvang af gelogen wat betreft de doods oorzaak. Een zware aanwijzing tegen ver dachte is, dat hij baat had bij A.'s dood. Hij heeft het misdrijf gepleegd, die de vruchten ervan heeft geplukt. Dit is reeds een oude rechtsregel, die niet uit het oog dient te wor den verloren. Een volgende aanwijzing tegen verdachte is zijn aanwezigheid op 27 en 28 Maart 1929 op het werk aan het Ambon- plein. Op den" toren zijn een „heer" en een werkman gezien. De heer moet verdachte zijn geweekt, die als zoodanig gekleed was. De verklaringen van Wesserdorp dienen zeer critisch te worden bekeken, doch eigenlijk Van a.s. Maandag af te zien. afzonderlijke planten en bloemen en leverde in dit opzicht, geleid door groote kennis, goeden smaak en strenge zelfcritiek, be wonderenswaardig werk. Van dit alles ls op de tentoonstelling het een en ander te zien: een collectie lantaarn plaatjes als verlicht diapositieven, vijf vi trines met stereoscopische opnamen, vijf vitrines met vergrootingen uit enkele van de films, en ten slotte aan den wand vergroo tingen van vogelopnamen en van land schappen uit de natuurmonumenten Naar- dermeer, Oisterwijk en Hagenau. Het gaat niet aan om al het tentoonge stelde hier te bespreken, dat zou boekdeelen vullen. Maar ik mag wel even de aandacht vestigen op de vitrines met de vergrootingen uit de films. Elk van deze foto's is uitgezocht uit de honderden beeldjes, die de film sa menstellen en daardoor heeft Burdet kunnen kiezen het levendlgst moment, de leerzaam ste houding uit vele. Daardoor hebben deze vergrootingen een bijzondere charme die ge- gewone momentopnamen missen. De nieuwe uitgave van prentbriefkaarten berust dan ook geheel op dergelijke reproducties. De films zelve komen zeer binnenkort ook binnen het bereik van de scholen en het groote publiek. Ze worden namelijk door de Maatschappij Multifilm op smal filmformaat gereproduceerd en in den handel gebracht in coupures van plm. 30 M. lengte, tegen een zoo laag mogelijken prijs. Wanneer een school dus eenmaal een smalfilm-projectie apparaat bezit, kan door herhaalde film voorstellingen de jeugd vertrouwd geraken met ons natuurleven. Het komt toch aan op herhaalde en verinnigde beschouwing; men moet dergelijke beelden zien en nog eens zien en begeeren ze weer te zien. En nu nog iets. Alles wat u op deze ten toonstelling ziet, kan behoudens een enkele uitzondering een afbeelding zijn van uw eigen eigendom, indien ge slechts lid zijt van de Vereeniging tot Behoud van natuurmonumenten of de Vereeniging tot Bescherming van Vogels, liefst van beide. Als die vogels nestelen op bezittingen van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten, die thans in Nederland meer dan honderd vierkante kilometers bezit aan heerlijk landschap van duinen en plassen, bosschen, heiden en vennen. Daar zijn de vogels volkomen veilig Maar ook buiten dat gebied bewaakt de Vereeniging tqt Bescher ming van Vogels belangrijke broedplaatsen, terwijl zij met groote vlijt wacht voor een nauwgezette uitvoering van onze Vogelwet. Gij kunt den heer Burdet als belooning voor zijn mooie en belangrijke werk geen grooter dienst bewijzen, dan door lid te worden van onze twee Vereenigingen en anderen op te wekken uw voorbeeld te volgen. Juist in dezen tijd Het secretariaat van beide ver eenigingen is gevestigd Heerengracht 540, Amsterdam. JAC. P. THIJSSE. heeft hij niet zoo bizonder veel verklaard. Hij heeft o.m. gezegd, dat verdachte Arken bout wel eens bedreigde in gesprekken met anderen. Deze verklaring wordt bevestigd door andere getuigen. Uit de getuigenverkla ringen staat vast dat verdachte op 29 Maart op den toren is geweest. Voorts legt spr. na druk op het gedrag van verdachte en op de briefjes, die hij in het Huis van Bewaring heeft geschreven om zich een alibi te ver schaffen. Verdachtte verklaarde, dat hij nooit meer in den toren klom, doch verschil lende getuigen verklaren het tegendeel. Door al deze aanwijzingen aarzelt spr. niet, de schuldigverklaring van verd. te vragen. Verd. heeft zich aan een zeer ernstig misdrijf schuldig gemaakt. Door de bizondere om standigheden wordt zijn schuld des te zwaarder. Toen hij eenige jaren geleden uit Amerika terugkwam, is hij berooid en wel door Arkenbout in zijn woning opgenomen. „Verdachte" zoo roept spr. uit „heeft zich verrijkt met het bloed van zijn slachtoffer, zijn slachtoffer, dat hem wel deed". Ver dachte, die afgeschilderd wordt als een bruut en ruw man, spoorde zijn zoon aan om een moord te plegen. Deze man zal niet in de gelegenheid mogen worden gesteld om nog maals een dergelijk onmenschelijk misdrijf te plegen. Spr. vroeg ten slotte verdachte"s veroordeeling tot levenslange gevangenis straf. Vrijspraak bepleit. Onder ademlooze stilte vangt de verdediger Mi". Kokosky zijn moeilijke taak aan. Deze verdachte behoort tot de categorie verd ach ten die to véél spreken, aldus pl. Hoe stumperig is dikwijls zijn verdediging, zijn dikwijls zijn antwoorden, die hij op de scherp gestelde vragen geeft. Hoe komt dit? Dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat verdachte zich hoe langer hoe machteloozer voelt in zijn woede tegen Wessendorp, als dader van het misdrijf. Verdachte heeft meer dan ergerlijke din gen gedaan toen hij de brieven in het Huis van Bewaring schreef, doch hij voelde zich ten onrechte in het nauw gedreven. Is de houding van Wessendorp niet precies als die van verdachte? Ook Wessendorp heeft oorspronkelijk verklaard, dat er een ongeluk was gebeurd. Later, toen hij gearresteerd werd, is hij gaan praten en heeft verdachte beschuldigd. Deze moet men zich in zijn cel voorstellen denkende: ..hoe kan ik nu toch bewijzen, dat Wessendorp het heeft gedaan". Dit en niets anders voert verdachte tot zijn houding. Ook tegenover mij, aldus pl-, heeft verd. in woord en geschrift zijn onschuld volgehouden. Zijn de aanwijzingen zoo sterk, zoo vroeg pl., zóó sterk, dat daarop een vonnis tot levenslange gevangenisstraf mag worden ge baseerd? Dit mag niet, wanneer de rol van Wessendorp niet volkomen duidelijk is. Wessendorp heeft verklaringen afgelegd, die niet bestand zijn tegen een scherpe critiek. Wanneer men W. als moordenaar aan neemt, wordt alles verklaarbaar. Men vergete niet, dat verdachte beangst was, dat hij voor den dader zou worden aan gezien, omdat hij de verzekering had afge sloten. Aanvankelijk kon men niet bewijzen, dat verdachte op den ongeluksdag op den toren was. Meer dan 112 jaar na het gebeurde, toen reeds berichten in de couranten had den gestaan over de arrestatie, wisten een paar getuigen, die op 100 M. afstand van den toren wonen, te vertellen dat hij op den toren had gestaan. Anderhalf jaar later her kent de getuige verdachte als den man op den toren! Zij kende hem niet! Iedereen zal deze „herkenning" belachelijk vinden. Getuigen hebben verklaard, dat Arkenbout een zware, forsche man was, doch de juf frouw uit de Halmaheirastraat zeide een zwaren dikken man' en een schraal, niet dik persoon te hebben gezien. Die schrale, niet dikke man wasWes sendorp. Tot de verzekering komende, merkte pl. op, dat die verzekering reeds meer dan een jaar liep. Men mag dus niet zeggen, dat deze verze kering is gesloten om daarna A. te dooden. Aan de z.gji. bedreigingen van verkochte tegenover Arkenbout mag men geen waarde hechten, hij heeft een ruwe spreekwijze, doch dit bewijst niets. De verzekering, die verdachte won afslui ten ten bedrage van 8 ton, is belachelijk, doch bewijst niets misdadigs. De argumen ten behoeven niet onwaar te zijn. Het Hof zal nauwkeurig moeten wegen en wikken alvorens een vonnis uit te spre ken welke rol Wessendorp in dit drama heeft gespeeld. Er is hier twij fel en daarom mag en kan het Hof niet anders doen dan verd. vrij spreken. Na re- en dupliek was het laatste woord aan den verdachte. „Er staat hier voor U een eerbaar huis vader en geen misdadiger. Ik zit al 16 maan den onschuldig. Ik weet uit wanhoop niet meer wat ik moet doen. Ik word de dupe van mijn vroegere knechts". Huilend roept verd. nog eens: „mijn geweten en handen zijn schoon". Arrest 11 Maart 10 uur. GEEN NEDERLANDSCHE BLOEM BOLLEN NAAR JERSEY. WEINIG SCHADE AAN HET AFZETGEBIED. Wij lezen in het Weekblad voor Bloem bollencultuur: Bij het Centraal Bloembollen Comité is bericht ingekomen, dat op Jersey een besluit is afgekondigd, waarbij de invoer van bloem bollen, afkomstig uit Nederland, wordt ver boden, als voorzorgsmaatregel tegen het eventueel overbrengen der aardappel-wrat ziekte. Het Weekblad teekent hierbij aan: Het bericht van de sluiting van het Engel- sche Kanaaleiland Jersey voor den invoer van bloembollen uit Nederland, houdt ver band met de bescherming van de aardappel teelt van dit eiland tegen overbrenging van de gevreesde aardappel-wratziekte. Het in voerverbod doet gelukkig weinig schade aan het afzetgebied van bloembollen. De bij handelaars die geregeld zaken doen met de Kanaaleilanden ingewonnen inlich tingen, bevestigen, dat Jersey als afneem- ster weinig of niets beteekent. Vroeger jaren werd er nog wel eens een partij Gladiolen. Iris of Anemonen verzonden, met als be stemming deze kleine, vruchtbare rots in zee, maar in tegenstelling tot het nabijge legen en veel grootere Guernsey werd nar Jersey weinig verkocht. Dit neemt niet weg, dat ook deze beper king van afzetgebied een nieuwe tegenslag voegt bij de vele. die ons vak tegenwoordig treffen. En. wat natuurlijk ieder hoopt: moge dit voorbeeld geen navolging vinden. Rusland is practisch vrij van aardappel- wratziekte, maar omdat er nog steeds vat bare soorten worden geteeld, blijft het ge vaar van buitenlandsche maatregelen be staan. Wij mogen nog wel eens herinneren aan de voor eenige jaren door de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur ingezette actie om in de gemeente, waar bloembollen geteeld worden, teeltverboden te krijgen voor de vatbare aardappelsoorten. Uit dit voorbeeld blijkt weer eens hoe noodig het is. Want hier is een middel om thans de bloembollen streek vrij te houden van besmetting. Wat zijn invloed op het buitenland niet missen zou. NEDERLANDER BIJ HET SKIëN VERONGELUKT. Naar de Tel. meldt heeft mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Ko ningin in Overijssel in Zwitserland bij het skiën een leelijke val gemaakt, doordat hij met een der skies bleef haken. Hij heeft een zijner boenen op verscheidene plaatsen ge broken. Zijn toestand is naar omstandighe den redelijk. HAARLEM, 27 Februari. De Meisjesschool voor M.O. In de laatste jaren mag de Meisjesschool voor M. O. rich verheugen in stijgende be langstelling, die dadelijk wordt verklaard door het snel klimmend aantal leerlingen en door haar zeer slechte huisvesting in het wrakke oude gebouw aan de Krocht, die daarmee in lijnrechte tegenstelling is. Ook in dtt blad is bij herhaling gepleit voor den bouw van een nieuwe school. Bij de laatste gemeentebegrooting is een ander voorstel, nl. om de salarissen der leeraressen gelijk te stellen met die van de leeraren aan cle an dere scholen van M. O., in behandeling ge komen. Die leeraressen hebben dezelfde exa mens moeten afleggen als de leeraren van Gem. Lyceum, Handelsschool. H. B. S., Gym nasium. Ook voor dit voorstel hebben wij gepleit. In den Raad staakten eerst de stem men erover, daarna werd het met één stem meerderheid verworpen. Hetgeen, zooals de ervaring leert, wel bewijst dat het binnenkort zal worden aangenomen. Het zou de gemeen te f 13.000 per jaar kosten. Nu komt een derde voorstel van de zijde der Meisjesschool, ditmaal uitgaande van de onders der leerlingen. Wij hebben het al ver meld. Eerst op een Ouderavond, daarna bij een schriftelijke enquête onder de ouders, sprak de groote meerderheid zich uit voor splitsing van de school in een afdeeling Mid delbare Meisjesschool met 5-jarigen cursus (zooals thans bestaat) en een H.B.S. met 6-j a- rigen. cursus, welker eindexamen dus de be kende bevoegdheden van het staatsexamen zou geven. Omtrent de détails van dit plan hebben wij de volgende nadere inlichtingen gekre gen: Het Is de bedoeling, dat de gewone Middel bare Meisjesschool blijft, maar er komt een twee-jarige onderbouw; dat zijn dan de ge wone le en 2e klasse, zools zij nu bestaan. Daarna komt de splitsing van de 3e klasse af. (Hiervoor is geen grooter aantal lokalen noodig, want er zijn nu ook al 2 eerste, 3 tweede, 2 derde, 2 vierde cn 2 vijfde klassen) De ééne 6e klasse doet tenslotte het eind examen van de jongens HBB. Zooals gezegd zijn er nu al twee 3e klas sen; het zou de bedoeling zijn, als het plan doorgaat, dat het volgend jaar reeds de ééne 3e klasse een eenigserins ander programma zou hebben dan de andere: twee uur wis kunde en twee uur natuurkunde meer en minder uren voor talen. Zoo zou het in de opvolgende jaren ook gaan met de 4e-en de 5e klasse; na 3 jaar komt er dus pas een 6e klasse bij en eerst dan zou de reor ganisatie dus meer geld gaan kosten, af gescheiden van den eisch der leeraressen van gelijkstelling f 11.000 a f 12.000 per jaar meer). Dit grooter aantal lesuren van sommige leeraressen zou aan de gemeente niets méér kosten, want bepaald is. dat met September alle leeraressen 26 uur moeten geven cn dit aantal lesuren geven zij thans niet. Extra lokalen voor natuur- en scheikunde zijn de eerste twee jaar nog niet noodig; daaraan bestaat pas behoefte voor de 5e en de 6e klasse. Maar men hoopt, dat er in dien tijd toch wel een nieuwe school zal zijn gebouwd, met afzonderlijke lokalen voor natuur- en schei kunde! Een inrichting als de hier bedoelde bestaat in alle groote steden, behalve te Amsterdam waar men een afzonderlijk Meisjes-Lyceum heeft. De actie gaat geheel uit van de ouders; al leen hebben enkele leeraressen die voor het denkbeeld gevoelen, de ouders van advies gediend. Men wil een zes-parige en niet een vijf jarige HBB. omdat ae ouders er op ge steld zijn, dat de meisjes ook de speciale meisjesvakken: handwerken, zingen en kunstgeschiedenis blijven beoefenen en bo vendien de meeste meisjes met moeite in 5 jaar op een jongens-H.B S. hun studies kunnen voleindigen. Deze laatste overweging brengt mij meteen op eén der bezwaren van mr. A. Bruch, iid van Gedeputeerde Staten en oud-wethouder van Onderwijs, wiens meening over het plan ik heb gevraagd. Hij is er geen voorstander van. Hij herinnerde aan een debat dat hij een jaar of acht geleden in den gemeente raad met wijlen mevrouw Willekes Macdo- nald-Reynvaan over hetzelfde plan heeft ge voerd. Ook toen stelde hij reeds de vraag: Wat moeten wij nu doen: zooveel mogelijk kinderen tot een bepaald examen opleiden, of uitgaan van hot standpunt: hoeveel ge diplomeerden van dit examen heeft de maat schappij noodig? Hij herinnerde er tevens aan, dat de H.B.S. met de zware wiskunde- belasting in een vroegere tijdsperiode wel het goede type van een algemcene school is ge weest, maar dat nu in dezen vorm niet meer ls. Nu is zij meer speciaal een opleiding voor bepaalde academische studies, vooral voor Delft-, en in dat opzicht van groot belang door de groote vlucht die de techniek in de laat ste decaden heeft genomen. Mr. Bruch wees mij ook op de statistieken, die bewijzen dat op de 5-Jarige H. B. S. de meisjes, door hun grooter ijver en accura tesse. tot en met de 3e klasse in het alge meen beter resultaten dan de Jongens be halen. Daarna, als de wiskunde werkelijk zwaar wordt, doet zich het omgekeerde voor. En nu stelde mr. Bruch de vraag: Als voor de meisjes een zesjarige: cursus gemaakt moet worden, omdat zij in vijf Jaar het te moei lijk vinden, waarom dan niet ook voor die genen onder de jongens die minder goed mee kunnen? In verband met rijn bovenbedoelde opmerkingen omtrent de eischen der maat- Minister Dietrich verdedigt in den Duitschen Rijksdag zijn financieel beleid. (2c blad, le pag.) De Nederlandsche arbeid in de ontwape ningscommissie. (2o blad, le pag.) Tweede Kamer: De interpellatie Albarda. Waarom de „Van Galennaar Sjanghai gaat (4e blad, le pag.) Geen uitvoer van vuurwapenen naar Duitschland. Anticoord van den minister. (le blad, 2e pag.) Geen overeenkomst met België. Slechts ont werp bekrachtigd. (Ie blad, 2e pag.) Over daling der huishuur. (2e blad, 2c pag.) ARTIKELEN. ENZ R. P.: De Meisjesschool voor M.O. (le blad, le pag.) Ontboezemingen van een Optimist. (2e blad, le pag.) Dr. Jac. PThijsse: Fotowerk van Ad. Burdet in de Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad. (le blad, le pag.) H. D. Puzzle. (5e blad, 3e pag.) W. M. BekaarDe geheimzinnige tragedie van Mayerling. (5e blad, le pag.) Lcttinga: Financiecle Kroniek. (3e blad, le pag.) Brieven van een ambtenaar B. B.: Het huwe lijk van een sultan. (5e blad, 2e pag.) Biographiecn in een notedop. Cornelis dc Houtman, (5e blad, le pag.) Karei de Jong; Radiomuziek der week. Een voorbespreking. (5c blad. 3e pag.) Van onzen verkeersmedewerkcr: De koppe ling b\j auto's. (5e blad. 2e pag.) C. J. van T.: Dc ambachten in den loop der eeuwen. XV. (5c blad, 2e pag.) Ton Ruygrok: H. D. Vertelling. „Per Draad- looze (5e blad, le pag.) L. S.: Langs de Straat. „Uitverkoop". (5e blad, 2e pag.) INGEZONDEN IMEDEDEELINGEN- CAFÉ REST. „DU COMMERCE" Vanaf ZONDAG 28 FEBRUARI HOLL. QUARTET HEMMEGA schappij vindt hij dit een belangrijke over weging. Bovendien wijst hij op de opleiding der HJ3.S. A. U ziet hieruit, dat er aan deze zaak heel wat kantjes zitten. Ik vermoed dat de ouders mr. Bruch zouden antwoorden: „Allemaal goed en wel, maar er zijn zooveel instellingen die dat staatsexamen eischen dat wij. die in stijgend aantal onze kinderen juist op deze school willen hebben, er ook prijs op stellen dat de grootere bevoegdheden van dat exa men op die school verkregen kunnen worden. Dat is een practische maatschappij-eisch van het oogenblik. Kunt u bereiken dat een be langrijke onderwijsherzlenlng tot stand komt met een nieuw eindexamen, dat voor velerlei opleidingen aanvaard wordt, dan graag". En, alles overwogen hebbende, voel ik voor deze redeneering. Er de opmerking aan toe voegende, dat uit deze zaak opnieuw blijkt hoe hard noodig ondcrwijs-herziening bij het M. O. blijkbaar is, R. P. (Nederlandsch melkvee is in Engeland vrijgesteld van ta rieven, daar men het niet kan missen voor de verbetering van eigen veestapel.) Ach, we wisten zelf natuurlijk Al sinds lang dat het zoo was, Maar toch lees je graag zoo'n hulde Aan ons nobel koeienras. In het Lagerhuis te Londen. Werd met warm gevoel gepleit Voor de koe van onze weiden En haar onvolprozenhcld Onze grootste diplomaten Mogen praten, honderd uit, Tegen Engelsche tarieven. Maar men handhaaft zijn besluit. Doch het Nederlandsche koebeest Zegt nooit ba en zeiden boe, Maar men laat het ln Brittanje Vrij en zelfs met vreugde toe. Dat durft men niet koelonneeren, Daar men er niet bulten kan. Zonder de geringste moeite Maakt men er een melkkoe van Engeland zet alle wegen Met zijn hinderpalen vol. Maar hoe hoog men ook mag reiken. Op den melkweg komt geen toL R GASüE.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1