CHIEF WHIP ,Nög iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid!" BUITENLAND. Minister Dietrich verdedigt het financiëele beleid der Rijksregeering. VIRGINIA ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i hO Cu. p*r r<-R.I- Na-oorlogsche lasten en werkloozenzorg oorzaak van de hooge uitgaven. Alle moties van wan trouwen tegen de regeering verworpen. Geen ontbinding van den Rijksdag. Communistisch voorstel inzake de Rijksweer aangenomen. Nederland's aandeel in de ontwapeningscommis sies. Het Chineesch-Japansch conflict: Nieuwe stappen van de buitenlandsche ambassadeurs te Tokio. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In de zitting van Vrijdag van den Rijksdag kantte Rijksminister Dietrich zich tegen een interruptie, waarin beweerd wordt dat de re geering zich door de banken „in de luren" heelt laten leggen. Sinds 13 Juli is het er naar de minister rae- deelde nog slechts om gegaan door samen werking tusschen Rijksregeering en Rijks bank de volledige reconstructie van het bank wezen mogelijk te maken. Zonder reconstruc tie van het bankwezen zou er op den duur geen Duitsch bedrijfsleven mogelijk zijn ge weest. Het Rijk is niet bijgesprongen, omdat de banken druk op de regeering hebben uit geoefend, doch omdat zij genoodzaakt was de banken als noodzakelijk instrument van het bedrijfsleven weer te herstellen. Hij legde er den nadruk op, dat indien het niet mogelijk is geweest, den run op de groote Duitsche bankinstellingen het hoofd te bieden, dit het gevolg is geweest van het feit, dat deze niet kwam van het binnenland, doch uit het buitenland. (Interruptie van de nationaal socialisten: Indien u zoudt zijn af getreden .zou deze run niet hebben plaats gehad; gelach in het midden en links'). Tegenover de critici op de financieele po litiek der Rijksregeering wees de minister er op. dat alleen reeds 9 milliard M. noodig zijn voor de oorlogsinvaliden, voor de oorlogswe duwen en oorlogsweezen, crisislasten, werk loozenzorg en de schuldbetalingen. Op deze posten kan niets bezuinigd worden (hevige protesten rechts; groot tumult) 1.8 milliard M. zijn noodig voor bezoldigingen, pensioe nen, de weermacht en dergelijke. Indien niet de ontzaglijke uitgaven voor de werkloosheid moesten worden opgebracht, zou de Rijks regeering zeer spoedig de Rijksbegrooting op orde hebben. De minister besprak verder nog eenige aanvallen van den vroegeren president van de Rijksbank. Dr. Schacht en verklaarde dat het bedrag der Rijksschatkistbiljetten gelijk is aan dat in 1918. nl. 400 millioen Mark. Ten slotte riep de minister den Nationaal-socia- listen toe: U hebt mij zelfs in de begrootings- commissie den Raad gegeven, een milliard meer uit te geven. (Interruptie van den na tionaal socialistischen afgevaardigde Rein- hardt: Dat. is niet waar). De meerderheid ap plaudisseert. De moties van wantrouwen door de natio naal socialisten, de Duitsch-Nationalen, de DuitscheVolkspartij en de Communisten tegen de Rijksregeering ingediend werden verwor pen met 289 tegen 264 stemmen. Het Landvolk en de Socialistische Arbei derspartij stemden eveneens voor de moties van wantrouwen. Ondanks den afgekondigden stemdwang door de Duitsche Volkspartij hebben Curtius cn Kardorff bij de stemming over de moties van wantrouwen blanco gestemd, waardoor zij naar verluidt zich bij het partijbestuur zul len te verantwoorden hebben. De Rijksdag verwierp in het verder ver loop der zitting ook de voorstellen tot ont binding van den Rijtedag en wel met 299 tegen 223 stemmen. Tegen het einde van de zitting kwam het tot een incident dat leidde tot een korte on derbreking van de zitting. Toen gestemd zou worden over de nationaal socialistische motie van wantrouwen tegen den Rijkspresident en de motie door de Duitsch Nationalen ingediend, waarbij den Rijkspresident verzocht wordt zijn functie ter beschikking te stellen, verklaarde de communist Koehnen dat zijn fractie het nationaal socialistische votum moet verwer pen. Het doet eigenaardig aan. wanneer de nationaal socialisten die zelf aansturen op burgeroorlog hun motie motiveeren met de mededeel in g dat Loebe in een bijeenkomst van het IJzeren front in Kiel aangezet zou hebben op burgeroorlog", zeide hij. Bij deze woorden brak een ontzettend tumult los op de banken der rechterzijde in het bijzonder bij de natonaal socialisten. Toen de Communisten dg Internationale aanhieven, schorste de vice-president de zit ting. Toen hij enkele minuten later de zitting heropende verklaarde hij dat hij aan het slot eener bijeenkomst geen zin heeft dwang maatregelen toe te passen. Koehnen kon zich verder niet verstaan baar maken en verliest de sprekerstribune. De toelaatbaarheid der beide moties werd verworpen met een meerderheid van 95 stem men. De Rijksdag verwierp met 368 tegen 75 stemmen, bij 108 onthoudingen, een commu nistisch voorstel waarbij de onmiddellijke staking van alle herstelbetalingen en de an- nuleering van alle particuliere schuldver plichtingen aan het buitenland werd ge- eischt. Alle voorstellen inzake opheffing der nood-# verordeningen werden verwezen naar de be- g roo tingsc omm issie Onder nieuw groot tumult van het Huis verklaarde vervolgens afgevaardigde Stras ser (Nat. Soc.i dat zijn fractie weigert verder in dit „apentheater" aanwezig te zijn. De nationaal socialisten verlieten hierop de zaal, terwijl de communisten in koor rie pen: „Tributsknedhtc" (loonslaven). De Hit- Ier partij voor loonslavernij". De Rijksdag nam met 232 tegen 162 stem men. met 43 stemmen blanco, een commu nistisch voorstel aan, de betaling der politie- subsidies aan het land Brunswijk, direct te staken. De Rijksdag heeft tenslotte het commu nistische voorstel aangenomen waarbij het der: Ridder van Rappard. Keurig. Rechtvaar- 1 digde het kasteel. Verder bruine hemden, Heil! Heil! en veel poeha. Een aanwinst tot ver make' des volks. En nu? Eerst het bericht dat de Binckhorst niet meer van de Nsnap is, daarna ruzie aan een nieuw adres. Korte Houtstraat Den Haag die naam belooft niets en tenslotte het droeve bericht, dat leider Adelbert Smit den Ridder ..met de zijnen" geroyeerd heeft en dat Albert van Waterland dat klinkt ook lang niet gek met de onder hem staande Amsterdamsche afdeeling Adelbert Smit heeft afgezworen. Zoo zijn er nu twee Nsnap- pen, misschien wel drie. want wie zegt u dat Adelbert van Waterland en Ridder van Rap pard het met elkaar zullen kunnen vinden? Lukt dat inderdaad niet, dan hebben we straks naast de oude Nsnap de nieuwe erbij de Nnsnap dus en de Hervormde Hnsnap. Oefen u maar vast op de uitspraak verschillen. Over tien jaar. heeft Wijnkoop gezegd, hebben we hier toch de Sovjets, en het is nu al een jaar geleden dat hij het zei. Dan wordt het een nieuwe renpartij om de baantjes, en wie het best medeklinkers kauwt, bij vier tegelijk, is natuurlijk het heertje, hangt den echten Rus uit en komt er. Dit zijn vreemde politieke tijden, maar geenszins vrij van humor evenmin als hun voorgangers. Let u er toch vooral op. hoe vaak en hoe hartelijk er om gelachen kan worden. Wat de drie Nsnappen betreft: Heil!.. Heil!... Heil! Dit blad is neutraal in de par tijpolitiek. en heeft dus geen voorkeur onder hot drietal Adelbert. Albert en den ridder onzen trits van Hitiers. decreet van den minister voor de Rijksweer Groener inzake engagementen bij de Rijks weer onverwijld wordt opgeheven, aangeno men met 226 tegen 173 stemmen en 38 ont houdingen. Daarentegen werden de andere communistische voorstellen betreffende ge bruikmaking van de Rijksweer bij econo mische en politieke geschillen de beperking der politieke en vereenigingsrechten van on derofficieren en manschappen op te heffen, verworpen. Genève. De Nederlandsche arbeid in de Ontwapeningscommissies. De verdeeling der Nederlandsche gedele geerden ter ontwapeningsconferentie over de verschillende commissies is volgens de Tel. als volgt: in de algemeene commissie neemt minister Beelaerts zitting, met prof. Rutgers als plaatsvervanger, in de politieke commis sie prof. Rutgers met prof. Francois, in de landmachtcommissie mr. v. Lanschot met ge neraal Van Tuinen, luit.-kol. Van Voorst tot Voorst en kapitein Wilmar. in de zeemacht commissie, prof. Moresco met vice-admiraal Surie en kapitein Vrecde. ir, de luchtmacht- commissie Vliegen met kapitein Vreedc cn kapitein Wilmar, in de commissie voor budge- taire kwesties, prof. Francois met Vliegen en Ringeling. De heer Van Ginkel, die speciaal bekend is met koloniale aangelegenheden, is niet in een kijkend door het overgroot vaderlijk oog, den Amsterdamsóhen straatweg en den Heeren- weg op Zondagmiddag beschouwden, zouden wij ons schamen over den mallemolen dien wij. onze nazaten, van het leven gemaakt hebben. Maar wie roept ons het Halt toe? Dat Is de groote vraag! Als ik het mijn besten vriend voorstel zegt hij ik-zou-je-danken, wat moet er dan van mijn paar Ford-aandeeltjes te recht komen en mijn ééne obligatie Hijsm. die tenminste wat rente opbrengt? Als... enfin, vult u maar In. Alleen honden en kippen zouden er dadelijk en vlak vóór wezen. Wat Sir Malcolm Campbell betreft hij heeft de 400 K.M. per uur nu haast te pakken. De Amsterdamsche forensen, vooral die der treingroep, verdienen wel wat rust en wat schoone omgeving vóór en na hun dagelijk- sche races. Ik gun hun die van harte. Zij zijn ons welkom, ook al omdat zij mee be lasting betalen, hetgeen in deze tijden alles- z'r.s is aan te bevelen. Ik bedoel na'vur- lijk: voor dien anderen man. U vermoedeljik ook. bepaalde commissie opgenomen, om aan alle gedelegeerden bijstand te kunnen verleenen. zoodra in hun commissie koloniale kwesties ter sprake komen. Minister Beelaerts heeft begrijpelijkerwijze het recht, zoolang hij hier aanwezig is. aan de zittingen van elk der commissies deel te nemen, zoodra hij dit noodig acht China. Japansche versterkingen in aantocht. De Japanners bewaren een stricte geheim houding aangaande de verwachte verster kingen. Twee divisies naderen in ieder ge val Sjanghai, terwijl de veertiende divisie en nog drie andere te Tokio worden gemobili seerd. Het is intusschen niet waarschijnlijk dat de Japanners nog weer zullen trachten door de Chineesche linies heen te breken al vorens zij nieuwe troepenversterkingen zul len hebben ontvangen. Het Japansche hoofd kwartier erkent, dat het aantal der Japan sche gesneuvelden thans de 1000 overschre den heeft. Van gezaghebbende zijde wordt medege deeld. dat generaal Yoshinori Shirakawa lid van den Oppersten Oorlogsraad naar Sjanghai zal komen om het volledige com mando over de operaties op zich te nemen. De strijd van gisteren bleef hoofdzakelijk beperkt tot luchtaanvallen. 25 bommenwer pers hebben twee raids gehouden boven Hang Tsjau, het vliegveld op 100 mijl ten Z.W. van altijd de dikste, grootste en zwaarste machine Bij menschen is dat anders. Daar is de dikste, grootste en zwaarste veelal de goeiïgste, en laat zich door kleine, venijnige kereltjes op zijn kop zitten. Van de tegenstelling der seksen zwijg is. Die is er niet meer. We heb ben nu de hm! gelijkstelling. En me neer Primo Camera, tegen wien niemand in Hoilaud echt durft boksen zoodat hij alleen maar ..demonstreeren" zal en daarbij zacht jes slaan, is een uitzondering. Overigen; zou ik hem wel eens in den ring willen zien tegen mevrouw Camera, die vermoedelijk zoo iets als 45 K.G. weegt ..poids mouche' noemen ze dat in de bokserij en met haar blik alleen den knock-out zal toedienen al. de eerste ronde nog geen tien seconden ge duurd heeft H. V. V.. de Groote Haagse he. de Leeuw var. Wassenaar is nummer laatst geworden en moet degradatiewedstrijden spelen. Sjanghai, waar zij naar hun zeggen 15 vlieg machines hebben vernield. Van Chineesche zijde wordt toegegeven, dat aanzienlijke schade Ls aangericht, Vrijdag heeft het Chi neesche hoofdkwartier voor de eerste maal den toegang tot de frontlinies aan de bui tenlandsche correspondenten ontzegd. Er verluidt .dat dit in verband staat met troe penbewegingen in de omgeving van Tsjen Tsoe. Het staat thans definitief vast. dat Tsjang Kai Sjek de 88ste divisie heeft terug getrokken van den Chlnecschen linkervleu gel rond Manhang Tasang. in verband met de geleden zware verliezen. Er zijn aanwijzin gen. die er op schijnen te wijzen, dat Tsjang Kai Sjek zijn ondersteuning van het negen tiende leger niet wenscht voort te zetten- Kiangwan geheel omsingeld? De Japansche autoriteiten hebben een communiqué uitgegeven volgens hetwelk Kiangwan thans geheel door de Japanners is omsingeld. De Japanners hebben het dorp Jensjiatsjau bij Kiangwan na een hevig gevecht ingeno men. Nota van Chineeschen Ver tegenwoordiger te Genève. In een aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gerichte nota. wüst dc Chi neesche vertegenwoordiger in den Volken- bondsraad Yen op de omstandigheid dat het, Japansche kabinet na urenlange beraadsla- Net als H. F. C., the Goc-d Old, in de ande re afdeeling. Het zijn de twee roemrijkste clubs in de Nederlandsche voetbalhistorie, wien dit ge meenschappelijk lot ten deel valt. Het Ls een tragedie. Zelfs dc Haarlem-of E.D.O.-spelers, als een dier beide clubs straks de plaats der Groote Haagsche in dc eerste klasse mocht innemen, zullen dat, bij hun vreugde over eigen succes, niet kunnen doen zonder een gevoel van weemoed. Ik zou mij kunnen voorstellen dat de speler, die in de laa'ste minuut van den laatston wedstrijd in de de gradatiecompetitie het beslissende schot lost waarmee de Leeuw in de tweede klasse wordt getrapt, er een brok bij ln zijn keel zal krij gen en er 's nachts naar van droomen. Zoon nachtmerrie, waarin hij omringd is van leeuwen, als wijlen Daniël zelve, die hem. allen verwijtend aanzien cn groote tranen in hun baarden laten biggelen, voor zij een drachtig op hem toespringen en hij. ba dend in zweet, op het kleedje naast zijn le dikant ontwaakt. En dan de oude H. F. C.! Hier stokt mijn stem, want behoor ik zelf niet, en reeds van ouds, tot haar leden? Op- timL^t zijnde, hoop ik nog op redding. Maar onlangs za.g ik dc snelle weduwe (dat. Is Van Nellen, de linksbuiten van D. H. C. cn het Ncderlandsch Elftal) de Belgen ertus- schcn nemen, en een week geleden zag ik <.'c H F. C.-verdediging, lek als een zeef, Blauw wit toestaan acht goals te maken Wat moet dat worden? Ik zie de Weduwe al aan dc Spanjaardslaan verschijnen, en wU oude H. F. C.'ers al ben ik dan ook nooit in de twee hoogste elftallen uitgekomen, Ik ben er toch ook een aan het hok ge schaard. onder aanvoering van Muiier en Spoelder. Ik voel or.ze benauwenissen .eeds. en gruwelijke spanning Wat de andere tegenpartij betreft: ver moedelijk Gouda, daarvan weten wij niet-. Hetgeen tenminste nog een rustig gevoel geeft. In elk geval heeft die club geen We duwe. Maar het is D. H. C. al viermaal mis lukt in de eerste klasse te komen. Zal het die Delftenaars bij hun vijfde poging, na al d" mislukkingen, worden veroorloofd door een club als de H. F. C.. die in haar roemrucht-" loopbaan reeds voor alle denkbare heete vuren heeft gestaan? Neen. neer. en nog eens neen. luidt het antwoord van OPTIMIST. van een Optimist. Mis met dc Nsnap Zijn wij nu drie Hitlers rijk? Onze snelle Amsterdammers, de Heemsteedschc Dreef, de trambaan, De Binnenweg en Primo Camera. De tragedieën des voetbals: Good Old en Leeuw van Wassenaar in gevaar. Het blijkt al mis te zijn met de jeugdige Nsnap. U hoorde te weten wie dat was. Het is de Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij. Er schijnen menschen te zijn die van deze zoo welluidende en vooral han dige afkortingen niet voldoende studie ma ken. Zij hebben ongelijk. Er zijn er veel bij waaronder Nsnap. die een uitstekende voor bereiding geven voor het leeren van ietwat medeklinkerige talen, zooals vooral het Rus sisch. Bovendien houdt deze afkortings-mode zoo hardnekkig stand. dat. zij zelfs veld wint cn reeds wordi toegepast op instellingen, die nog niet bestaan en misschien zelfs nimmer bestaan zullen. Zoo was er deze week iemand die mij schreef over ..het V.B.L Uitgespro ken Vébéël, of mijnentwege: Vubbel. Weet u wat dat is? Het Volkenbondsleger. dat de Franschen zoo graag willen instellen. U ziet daaruit hoe nuttig het is, deze dingen bij te houden. Straks krijgt u weer een uitnoodi- ging voor een uitvoering van dc vereeniging Klsnobl, waarvan u al jaren lid bent. en hebt- weer geen flauw vermoeden wat het eigenlijk voor instelling is. In dit geval weet ik het trouwens ook niet. Maar om nu op de Nsnap terug te komen: die is al gesplitst, en dat is te gauw. Het voorland van vrijwel elke politieke partij is op den duur, gesplitst te worden. Maar als zij nog als een rozige zuigeling in de wieg ligt, cn ternauwernood ..Nsnap!!" kan krijten, moet zooiets niet gebeuren. Het begon zoo aardig met onze Hollandsche Nazis. Adres: kasteel De Binckhorst. Dat klonk goed. voor een Arbeiderspartij zelfs erg oorspronkelijk. Leider: Adelbert Smit, Ging ook best. Smit vertegenwoordigde het demo cratische element, Adelbert het feodale. En dat moet in een Nsnap. Eerste Schriftvoer- Het jolige woord partij" brengt mij op een andere nieuwe partij, die zich in Haar lem en omstreken sinds jaren uitbreidt, - u dat snel doet bovendien. Ik bedoel die der Amsterdamsche forensen. Ook zij zijn ge splitst, n.l. in ce tram- en de treinsoort. De eerste is rustiger en berustender van aaro dan de tweede, die. aan het moderne levens tempo verknocht, niet langzamer dan 90 K.M wil rijden. Loopt deze groep, dan holt zij over pleinen en dringt- op (rappen, want zij Ls volgens forensisch en adat altijd op het nippertje en leeft in haast. Als deze groep en wij anderen trouwens ook, zichzelf eens konden zien leven door het oog van wijlen onzen overgrootvaders, zouden wij allen ons zelf hartelijk uitlachen. Als wij. nog steeds Een van de dingen die wij mogen betalen is de doortrekking van de Heemsteedsche Dreef. Als deze trotsche, breede allee gereed zal zijn, zoo tegen het eind van dit jaar. krijgen dc trams van meneer Burgersdijk eindelijk voldoende ruimte op den Binnen weg. Wij fietsers, automobilisten en wande laars hebben den Binnenweg altijd verkeerd beschouwd. Het Ls. dit zij nu eindelijk eens toegegeven, een trambaan. Als de nieuwe Dreef klaar is, zal den Binnenweg tenlaatste in volle glorie deze zijn werkelijke roeping deelachtig worden. Toch zal ik. rijdend langs den broeden heirweg, hem dan misschien nog wei eens betreuren en zeggen: „Span nend was-ie! Opwindend was-ie! Hoe menig maal heb ik er, door een snellen fietsvlucht op liet trottoir, het veege lijf gered van de twee trams in front en de drie boos-jan kende auto's achter mij! Hoe vaak heb ik dan niet met genoegen gekeken naar het zwijgende, maar verbeten conflict tusschen de beide groepen machines, om het bezit van den weg. En altijd wonnen de apparaten van meneer Burgersdijk. niet alleen omda: zij op rails rijden maar ook en vooral omda" zij dc dikste, grootste en zwaarste zijn. Want in het verkeer wint, bij iedere ontmoeting.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5