OVER HET DALEN DER HUISHUREN. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 ging besloten heeft troepenversterkingen naar Sjanghai te zenden en legt hij er den nadruk op dat de Japanners derhalve be sloten zijn ondanks het beroep van de Twaalf mogendheden hun militaire opera ties in China voort te zetten en uit te breiden. Ven verzoekt zijn nota ter kennis te bren gen van de leden van den Volkenbondsraad en dc leden van den Volkenbond, opdat de noodige maatregelen getroffen zullen kun nen worden. Het Volkenbondssecretariaat uubliceert don tekst van den brief van stimson aan Borah inzake het Negcnmogendhedenverdrag en den strijd in China. Nieuwe stappen van de ambassadeurs te Tokio. De ambassadeurs van Engeland. Amerika Frankrijk en Italië hebben Vrijdag den Ja- panschen minister van Buitenlandsche Za ken, Joshisawa verzocht, het landen van Ja- parsche troepen in het gebied der interna tionale nederzetting te Shanghai onmiddel lijk te willen stopzetten. Rusland vraagt inlichtingen aan Japan. Het Sovjet-telegraaf-agentschap deelt mede: De plaatsvervangende volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken Karachan heeft den Japanschen gezant Hirota ontvangen voor een bespreking van eenige onopgehel derde kwesties. Do Japansche opperbevelhebber te Charbin heeft don Chlneeschen Oosterspoorweg ge vraagd zeventien treinen te zijner beschik king te stellen voor het vervoer van troepen naar Imenpo en verder naar het grensstation Pogranltsjnaja. Den gezant werd medegedeeld, dat 't hier niet ging om oen verzoek voor 't vervoer van troepen, zooa's dit tot dusver gebruikelijk was, aangezien de troepen tot de Sovjetgrens vervoerd moesten worden, hetgeen buiten de bevoegdheid van de directie van den Chinee- schen Ocsterspoorweg lag. Vorder werd het voorstel van den Japan- schen commandant te Charbin aan de d rectie van genoemden spoorweg besproken i.z. een overeenkomst voor het vervoer van Japansche troepen op alle lijnen van den spoorweg. In verband hiermede werd den ge zant door Karachan medegedeeld, dat de voor gestelde overeenkomst i.z. het troepenvervoer geen technisch, maar een politiek karakter draagt. Een dergelijke overeenkomst valt bui' ten de bevoegdheid van de directie van den spoorweg. Den gezant werd verder mededeeling ge daan van het actieve optreden der Witte Rus sen In Mnndsjoerije onder bescherming met directen steun van de Japanners. Er werd o>) gewezen, dat dit niet in overeenstem ming is met de geruststellende verzekerin gen, die de gezant aan Litwlnof en Karachan heeft gedaan en volgens welke Japan de Wit te Russen niet zou steunen Verder verzocht hij om inlichtingen be treffende den nieuwgevormden staat In Mandsjoerije en omtrent diens karakter. De Japansche gezant beloofde over deze kwes ties onm'ddellijk inl'chtingen bij zijn regec- ring te zullen vragen. Engeland. Gen ma/itie tusschen Fianna Fail en Arbeiderspartij? In een bericht uit Dublin nosmt de „Times" het zoo goed als zeker, dat er geSh coalitie tot stand zal komen tusschen de republikein- schc partij Fianna Fail en de Arbeiderspartij De Valera zou namelijk verklaard hebben, dat hij de quaestie van den eed van trouw aan den Engelscher. koning opnieuw aan de orde wenschte te steller., terwijl de Arbeiderspartij juist reeds aan dit punt haar goedkeuring had gehecht. Incidenten tüde.ns de tarief- debatten. Een zeer ongewoon tooneel speelde zich af bij de derde lezing dc-r tariefwet. De liberaal Foot, minister van mijnen, deed een feilen aanval op de protectie en ver- •klaarde zich vóór den vrijen handel. Toen hij wepr ging ritten, klonken kreten van „aftreden", afkomstig van de achterste conservatieve banken. Foot verklaarde o.a„ dat hij en zijn collega's tegen het ontwerp waren, omdat het levens middelen belastte, de kosten van het levens-- onderhoud voor de armsten verhoogde, de indirecte belastingen omhoog dreef, grond stoffen belastte, en de productiekosten deed toenemen, waardoor Engelands vermogen om te concurreeren werd beperkt. De „Shipping Bill" in het Lagerhuis aangenomen. In het Lagerhuis is de „Shipping bill", waar bij de regeering dc bevoegdheid verkrijgt over te gaan tot ratificatie van de conventies inzake de veiligheid en de laadlijn. in derde lezing aangenomen. Het wetsontwerp werd reeds door het Hoogerhui.s aangenomen en wacht thans op de koninklijke goedkeuring. De parlementaire secretaris van de 3oard of Trade vestigde er dc aandacht op. dat dit de eerste weer was, dat door de voornaam ste zeevarende mogendheden algemeene overeenstemming was verkregen. Duitscliland. ming verworpen, die door de Kamer was aan genomen. De rapporteur, senator Chéron, had het als noodzakelijk voorgesteld de her stemmingen te behouden. Na lange discussies heeft de Senaat voorts besloten de artikelen met betrekking tot het vrouwenkiesrecht en den kiesplicht uit het voorstel te lichten e:i r.aar de commissie te rug te zenden. België. Ward Hermans bekent zijn plagiaat. Aangaande de bekende feiten betreffende het plagiaat, aldus lezen wij in het Handels blad, hot Kamerlid Ward Hermans aange wreven en waarbij deze schuld afwentelde op het Staatsblad, dat zijn in de Kamer uit gesproken rede verminkt zou hebben afge drukt, heeft het bureau van de Kamer een onderzoek ingesteld. Het Staatsblad had een deskundige laten vaststellen, dat Hermans eerst achteraf de tekst zijner rede had ge wijzigd door daarin de namen op te nemen der Nederlandsche Kamerleden, aan wier rede hij ongeveer zijn gansche rede uit leende. In het nauw gedreven bekende Her mans in een vergadering van het bureau der Kamer dat hij onderdaad zijn tekst, na dat deze door het Staatsblad was gedrukt, gewijzigd heeft. Hij bocd het bureau en de cirectie en het Staatsblad zijn verontschul digingen aan en zeide zijn hoofd te hebben verloren. Het bureau nam nota van de verklarin gen, doch sprak zijn leedwezen uit, dat een Kamerlid zich tot dergelijke practijken had laten verleiden. Spanje. Hitier eereburger van Coburg. Vrijdagmiddag heeft Adolf Hitler in het Brunswljkschc gezantschap voor den Bruns- wij ksc hen gezant, dr Boden, den eed afge legd als rcgeerlngsreferendaris. In den gemeenteraad van Coburg werd door de nationaal-socialisMsche gemeehte- raadsfractie het voorset ingediend, Adolf Hitler tot cereburger der stad Coburg te be noemen. hetwelk met de stemmen van vier leden tegen werd aangenomen De scc'.aal-de- mocraten hadden niet aan de zitting deelge nomen. Het kwam in het stemlokaal en op de publieke tribune tot rumoerige betoogingen, zoodat de pol't'.e zich genoodzaakt zag het stadhuis te ontruimen. Frankrijk. 'V Sennet verwernt de kiesrechthervorming IX' Senaat h«cft fristeron volgons Reuter i met algemeene stemmen de kiesrecht-hervor- i Verbanning van rebellen leiders. Reuter meldt uit Madrid, dat de Spaansche regeering heeft besloten dat personen, die in "anuari te Barcelona oproer verwekten, ver- nnen zullen worden naar Rio de Oro (op vasteland van Afrika, ter hoogte van de anarische eilanden) Het plan was eerst, deze oproerlingen te deponeeren naar Rio Muni, In de Golf van Guinea STADSNIEUWS OPENBARE PROTESTVERGADE RING KAPPERS. Portugal. Minister contra de dictatuur. Het woord voerend op een bijeenkomst van -iviele gouverneurs deelde de minister van binnenlandse!) o zaken mede. dat de tijd na derde dat er op de dictatuur een grondwet tige toestand zou volgen. De president der republiek, door rechtstreeksch kiesrecht ge kozen, zou de hoogste autoriteit zijn, die de ministers benoemde en ontsloeg. Het parle ment zou elk jaar gedurende koi'ten tijd zit ting houden. UITVINDER VAN DEN ELECTRISCHEN STOFZUIGER OVERLEDEN. DE INDUSTRIEEL W. H. HOOVER NEW-YORK. 26 Febr. (V. D.) Tc Can ton in den staat Ohio is op 62-jarigen leeftijd overleden de bekende industrieel W. H. Hoo- ver, uitvinder van den electrischen stofzuiger, die onder zijn naam bekend werd; hij was president van de naar hem genoemde stof zuigermaatschappij HOOVER NIET „DROOG" GENOEG? NATIONAAL-DEMOCRATEN VRAGEN EEN REFERENDUM OVER IIET DRANKVERBOD. Raskob, de voorzitter van het nationale de mocratische comité, heeft, naar Reuter uit New-York meldt in het heele land opzien ge wekt door te verstaan te geven dat het zeer goed mogelijk was dat Hoover zich cpnieuw candidaat selde voor het presidentschap met een program, omvattend een referendum over de quaestie van het drankverbod. Zelfs de democraten hebben altijd gedacht dat I-Ioover eeu vurig aanhanger was van het „droge" regiem. INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. PU LIJDERS AAN MAAG-, DARM- en STOFWISSELINGSZIEKTEN brengt het gebruik van het natuurlijke „Franx"Jo»ef"-bitter\vater dc spijsverteringsorganen weer tot geregelde werking en vergemakkelijkt op die wijze, dal dc gezonde voedingsstoffen in liet bloed geraken. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. TEGEN HET BELEID VAN HET HOOFDBESTUUR. In de bovenzaal van café-restaurant Cen traal aan de Groote Houtstraat is Vrijdag avond een zeer drukbezochte protestverga dering gehouden tegen het beleid en beheer m den Nederl. Kappersbond. Men is o.a. niet tevreden over het royement van zes Haag- ~sche bestuursleden, aan wie nog een civiel proces wordt aangedaan. De ontevredenen hebben zich afgescheiden in den Ned. Bond van Kapperspatroons. De vergadering stond onder leiding van den heer J. K. Heusschen uit den Haag, ter wijl een Haarlemmer het laatste half uur voorzat, toen de eerste president met den trein wegmoest. Op een enkele interruptie na verliep de bijeenkomst in de volmaaktste orde. Voor de afgescheidenen voerden het woord de heer D. de Krijger, vroeger Lid van verdienste van den Kappersbond, waarvan hij 28 jaren lid was, en de heer J. W. Kronen burg uit den Haag, secretaris van de Haag- sche Marcelclub. terwijl de heer Vos, hoofd bestuurder uit Haarlem voor den Kappers bond optrad. De heer dc Krijger betoogde, dat de menschen naar schoonheid, waarheid en goedheid streefden., dat ook in de vakorgani saties tot uiting kwam. Wanneer men in zijn organisatie dat streven niet vindt, verzet men zich daartegen. Uitvoerig zette spr. de door een hoofdbestuurslid» gepleegde fraude uit een, en het verleenen van hypotheken door het hoofdbestuur. Toen hij daarover het be stuur aanviel, werd hij geroyeerd. Hij haalde meer voorbeelden aan tot staving van zijn bewering, dat de oppositie de kop in werd gedrukt. Vervolgens sprak de hoer Kronenburg. Hij betoogde op te komen tegen onrecht; hij is geen tegenstander van den Kappersbond, doch wil recht en hoopt eenheid te verkrij gen. Spr. becritiseerde de gedragingen van het hoofdbestuur. Vooal, waar het om de be langen van de dameskappers gaat, die de laatste jaren zeer in aantal zijn toegenomen. Hij kan niet. inzien, dat bijv. de stabilisee ring der tarieven voor de dameskappers goed behandeld kan worden door een heeren kapper zonder personeel, zooals dat in een gemeente geschiedt, omdat het hoofdbestuur dat aan de plaatselijke afdeelingen opdroeg. Voorts weidt spr. langdurig uit over het royement van 6 afdeelingsbestuursleden in den Haag. Dez-e konden hun grieven niet anders uiten dan in een eigen blaadje. Ze werden geroyeerd en spr. acht zich niet be voegd uit te maken of dit terecht of ten on rechts geschiedde. Wel vindt hij het een schande, dat aan genoemde leden een proces aangedaan wordt, een civiel proces, terzake van beleediging, waarbij ze zich zelf niet kunnen verdedigen en waarbij de eisch van 4500 schadevergoe ding onverbiddelijk op gezin en zaak druk ken zal. Deze moeten er dus economisch onder. Hij wil eenheid, men heeft elkaar noodig, maar deze eisch Is onmenschelijk. Hij legde er den nadruk op niet te willen afbreken, doch op te bouwen. Na het roye ment van de 6 leden trad de afdeeling ook uit den bond. De lieer V ós "antwoordde eerst den heer Krijger. Hij besprak* .de genieegde verduiste ring en toen de hvpotheekverleeningen, die door den heer Krijger mede goedgekeurd zijn. rn het jaarverslag staat vijf maal diens naam onder de verslagen. Spr. was onmiddellijk bereid te komen de- batteeren. omdat hif het zijr. plicht acht den draak te bestrijden, die de organisatie bedreigt. In Amsterdam zouden 6 leden ge royeerd worden om hun oppositie. Vier er- van, waaronder de heer de Krijger, teeken den toen een stuk. waarin zij schreven, de oppositie te laten varen, doch even later verliet de heer de Krijger den Bond en rakelde het geval weer op. De heer de Krij ger zoekt niet de waarheid, anders zou hij zoo niet spreken. Het ledental van den Bond is in korten tijd met 149 toegenomen. Thans telt de Bond 2823 leden, een bewijs van bloei. Wat de rede van den heer Kronenburg be treft, de heerenkappers hebben den bond groot gemaakt, en goed de zaken ook van de dameskappers behartigd. De heerenkappers regeeren niet, doch helpen. Verder zijn de afdeelingen het best op de hoogte der plaat selijke toestanden en daarom aangewezen voor het behandelen van sommige punten. Het hoofdbestuur royeert ieder,"die vijan dig tegenover den Bond staat En als het bestuur meent te moeten vervolgen, doet het dat op zijn manier, doch laat dc keus van wapens niet over aan hem, die getroffen moet worden. Zoo erg, als de heer Kronen burg het voorstelt, is het niet, want als men ruiterlijk per brief excuses aanbiedt, zal het zoo'n vaart niet Ioopen, dat gezinnen wor den gedupeerd. In zijn repliek bleef de heer Kronenburg bil zijn meening over het onmensohelh'ke van den eisch. Na nog re- en dupliek van de beide andere sprekers werd de vergadering gesloten. AGENDA ZATERDAG 27 FEBRUARI Gebouw Olympla: Deutscher Verein Fidele Rheinlander. Gemeentelijk Concertgebouw: Uitvoering vioolleerlingen van Joh. Steenman. 7-30 uur. Rembrandt Theater: „Het Congres danst" Op het tooneel: The Bramsons (Reifen- kür.stler) 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: -..De ware Jacob". Op het tooneel: de bekende Hollandsche humorist Tuminers. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Geef mij maar de ouwe tijdOp hot tooneel: eerste klasse va riété-attractie. 3JJ0 en 8.15 uur. ZONDAG 28 FEBRUARI Geb. Caecilla: Vrijd. Vereen. „Dc Dage raad": Cursusvergadering. 10.30 uur v.m. Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtoo- ncelEva Bonheur. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: Dc familie van mijn vrouw. 8.15 uur. Gem. Concerlzaal: Cabaret- en Speciali- teitenvoorstellin;*. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds- MAANDAG 29 FEBRUARI Stadsschouwburg: Liederenavond Annie Woud. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Rotterd. Hofstad- tooneel: De goede fee. 8.15 uur. I'OTUF.KFN WOND- FN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043. ST. RAPHAëL. Wegens ziekte van den voorziter, den heer De Rooy. werd de vergadering van St. Ra- phaël I (Spoorwegpersoneel) geleid door den penningmeester, den heer Veltman. Uit de verslagen bleek dat het ledental door overplaatsing eenigszins achteruit is ge gaan. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Alleman, werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester. De aftredende bestuursleden, de he eren Veltman. v. Emmerik. Soierings en Paap wer den bij enkele candidaatstelling herkozen. Als afgevaardigden voor den Raad van Afgevaar digden werden de heeren Veltman en Jan sen aangewezen, als plaatsvervangers de heeren De Rooy en Boon. Als vertegenwoor digers voor Herwonnen Levenskracht werden benoemd de heeren Reinerle. Hendriks. Leef- lang. Drost en Westbroek. De geestelijke adviseur, kapelaan De Lugt, hield een korte, pittige toespraak over het sociale leven. AANHOUDING VERZOCHT. De Commissaris van Politie te Haariev verzoekt om opneming van het volgende: De Commissaris van Politie te Schiedam verzoekt opsporing, aanhouding en voorge leiding van een onbekend manspersoon, oud ong. 22 jaar, lang ongev. 1.70 M.," bol gezicht "ezonde kleur, blond golvend haar. bloots hoofds. eenigszins gebogen neus; gekleed nu eens met manchester pak dan weer met grijs colbertjasje, waaronder een witte sla- gerskiel. die on verschillende tijdstippen bij MtfÉÉfedam een bankbiljet van f 25 te wirrc'.en vroeg en zich. zorder een bankbiljet af te geven, met het uitgetelde Van Middenstands- en arbeiderswoningen. Toen er in en na den oorlog woningnood heerschte liepen de prijzen op. De menschen vochten in figuurlijken zin om een leegstaan de woning. Er werd met „sleutelgeld" en an dere premies gewerkt. Het was in dien tijd een buitenkansje als trouwlustigen een wo ning machtig werden. Dikwijls trokken jong gehuwden eerst bij vader en moeder in. De gemeente moest voor aan te stellen per soneel dikwijls huizen koopen. want anders konden de nieuwe functionarissen niet naar Haarlem komen. Ook particuliere werkgevers werden in dien tijd noodgedwongen huisheer voor eigen personeel. Huren van leegstaande of nieuwe huizen was een zeldzaamheid. Koopen en dan te gen flinke prijzen was de eenige mogelijk heid. De bouwkOvSten van de n'euwe huizen wa ren in dien duren tijd zeer hoog. Maar om dat er nood was. de menschen koopen moesten, konden de bouwers tien or ijs die zij noodig hadden om een behoorlijke winst te maken met succes vragen De eigenaars van de oudere huizen konden van het opgaan van de markt profiteeren. Door den hoogen huur- of koopprijs ge dwongen, waren vele bewoners genoodzaakt om een deel van hun huis aan anderen te ver huren. Toen eenige jaren later een gevoelige' prijs daling in de huizen kwam, heeft menigeen die gedwongen geweest was een huis te koo pen. een flink bedrag van de waarde moeten afschrijven. Bij verkoop kwam er niet zelden met moeite slechts de hypotheek uit. Menigeen zucht thans nog onder de gevol gen van het koooen van een huis in dien tijd. Wij denken bijvoorbeeld aan een bouwvër- eeniging die in dien tijd voor eigen rekening der leden huizen in het Kb'verpark liet bou wen. Deze huizen waren, zooals alles wat in dien tijd gebouwd werd Toen de zak king in de koopprijzen kwer: stond er meer hypotheek op de huizen dan die bij verkoop opbrachten. Dit heeft natuurlijk tot moeilijk heden aanleiding gegeven, vooral als een lid bewoner gedwongen was om naar elders te vertrekken. Hij stond dan voor de keus het huis te verkoopen en een belangrijk verlies in eens te lijden, of het huis te verhuren te gen een huurprijs die in sommige gevallen niet eens voldoende was om de hypotheek rente te betalen. 'De gemeente heeft in de dagen van wo ningnood behalve dulzende arbeiderswonin gen ook eenige groote complexen midden standshuizen gebouwd. Niettegenstaande het rijk een bijdrage' a fond perdu voor dien 'bouw gaf, moesten in verband met de hooge bouwkosten, flinke woninghuren gevraagd worden om de exploi tatie-rekening kloppend te maken. Tot voor een jaar hebben de middenstands- bouwvereenigingen het in onze stad uitste kend kunnen „bolwerken". Van eenige blok ken huizen kon bovendien de huur wat ver laagd worden, omdat het mogelijk was om de hypotheek met hooge rente uit de jaren van den bouw, om te zetten in een niet lagere rente. Dit scheelde soms 50 of 75 gulden op een huis Bij woninghuren van 650, 750.' 800 of 900 gulden is dit natuurlijk van beteeke- nis. In de laatste jaren hebben de particuliere bouwers zich in Haarlem met, verwoede kracht op den bouw van middenstandswoningen ze- worpen.' In alle buitenwijken der stad, in het bijzonder in Haarlem-Noord en -Oost, zijn groote complexen verrezen. Een deri daarvan aan forensen verhuurd, Amsterdammers, die zich, na de afschaffing van de forensen- belasting, te Haarlem kwamen vestigen. Maar er kwamen toch met zooveel Amsterdammers als er huizen gebouwd werden. De nieuwe huizen in de mooie buitenwijken konden, ook omdat dc bouwprijzen nu belangrijk gedaald zijn, tegen concurre erende "huurprijzen aan geboden worden. De overvloed heeft bovendien gemaakt, dat de eigenaars der nieuwe huizen hun huurprijzen nog lieten zakken, om daardoor meer kans te krijgen de huizen te verhuren. Er worden thans nieuwe hulzen aangebo den die in huur lager zijn, dan de hulzen van de mi ddenstan d sbou w vereen igin genDe .nieuwe huizen hebben bovendien het voor deel, dat zij van msr'r moderner gemakken voorzien zijn. Geen wonder dus, dat er verschil lende bewoners va.n huizen van midden stan dsbouwvereenigingen zijn, die in zoo'n nieuw huis trekken. De verhuiskosten is gauw door de Lagere huur uitgewonnen. Een feit is evenwel, dat de goedkoope huizen in Haarlem-Noord het verst van ae stad verwijderd zijn. Voor velen is dat even wel geen bezwaar. Zij hebben ei- graag voor over om wat verder te loopen of te fietsen als zdj tegen f 35. f 40. of f 45 in de maand een flink huis kunnen huren, terwijl zij ;n het vereenigingshuis in den regel 10 of f 15 per maand meer moeten betalen. In dezen tijd zijn velen gedwongqn door vermindering van inkomsten te bezuinigen. Het gevolg is dat in de middenstands- bouwvereenigingen verscheidene huizen leeg staan. Het gaat niet gemakkelijk om die op nieuw te verhuren, omdat het niet mogelijk is met alle huizen en alle huurprijzen met de vrije huizenmarkt te concurreeren. Boven dien moet een gegadigde voor zoon ver eenigingshuis een waarborgsom storten. Als men de complexen van de midden standswoningen van vereenigingen eens door loopt ziet men al vele huizen te huur staan. Bovendien is ons bekend, dat niet aan alle huizen waarvan de huur is opgezegd, bordjes „te huur" aangeslagen zijn. Er wordt door besturen van mïddenstands- bouwvereenigingen gevoe'.d, dat het noodig zal rijn om. wil men op den duur niet met te veel ledige huizen komen te zitten, de huren te verlagen. D:t is evenwel alleen mogelijk ais de overheid medewerkt. Maar nu de ge meente en het rijk zelf voor zware financieele zorgen zitten. Is het te begrijpen, dat er tegen opgezien wordt, om op het bezit een belangrijk verlies af te schrijven. Er rijn te Haarlem ongeveer 500 huizen van midden- standsbouwvereenigangen. Als cLe gemiddeld f 100 per jaar in huur naar de laagte gaan dat zal vermoedelijk nog niet eens vol doende zijn om de huizen weer tegen con- curreerende prijzen te kunnen verhuren 'beteekent dit per jaar een mindere ontvangst van 50.000. Wij spraken met een van de autoriteiten, op dit terrein, die ons zei: „Ik zie in, dat de gemeente wat de middenstandswoningen aan gaat binnenkort iets zal moeten doen. want anders gaan wij er mede zitten". De particulieren die in den duren na-oor- logschen tijd hvf;en gebouwd of gekocht hebben, hebben het verlies reeds lang gele den aanvaard. De overheid zal nu tenslotte toch hetzelfde moeten doen. De algemeene indruk van personen die rich met huur en verhuur belasten is even- we, dat vele huren van de particuliere mid denstandswoningen naar beneden zijn ge gaan en in de toekomst nog wel zullen gaan. Toen een maatschappij, die een complex middenstandswoningen in de omgeving ven. Haarlem exploiteert, ontdekte, dat- er ver schillende opzeggingen kwamen, heeft zij de huren van f 300 op f 650 gebracht. Andere huurders hoorden van hun huis heer, toen zij verklaarden te gaan verhuizen, omdat zij een goedkooper huis konden huren, dat zij verlaagd zouden worden, als zij wilden blijven. SNUBLOEMENUITYOER NAAR ENGELAND IN JANUARI. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt: Uit cijfers in de „Hort. Advertiser" blijkt, dat in Januari 1932 voor 62.456 snijbloe men uit Nederland is Ingevoerd, tegen 105.323 in Januari 1931 en 44.999 in Januari 1930. Ook de waarde van de uit Frankrijk in gevoerde bloemen is gedaald n.l. van 54.M3 in Januari 1931 tot 40.541 in Januari 1932. hoewel deze daling dus niet zoo groot is als die van Nederland. De werking van het invoerrecht, dat cvp 5 Januari 1932 in werking trad, is uit boven gaande cijfers op te maken. FIAARL. ZENDINGSFEDERATIE De Haarlemsche Zendingsfederatie. waar bij nagenoeg alle Haarlemsche Zendingsver- eenigingen zich hebben aangesloten, bestigt de aandacht op de volgende bijeenkomsten, waar ieder belangstellende welkom is. Op 23 Febr. sprak en Dinsdag 1 Maart spreekt Ds. Waardenburg over „Mohammedanisme en Christendom" in het Wijkgebouw Ged. O. Gracht. Op Dinsdag 8 Maart wordt de nieuwste zendingsfilm. de Siunatrafilm vertoond in het Gebouw van den Protestantenbond. Ten slotte zal op Dinsdag 15 Maart een Zendings- spel in vijf bedrijven worden opgevoerd in het Wijkhuis van de Noorderkerk. Dit Zen- dtngsspel is ingestudeerd door leden der Ver. van Jong-Hervormden. SCHEERMESJES ONTVREEMD. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag een goederenwagen staande aan hef goederen station is opengebroken waaruit uit een kist een partij scheermesjes is ontvreemd. Filmkunst. Oerwereld in het Oerwoud. De serie Zondagmorgenvoorstellingen in het Rembrandt-Theater wordt ditmaal voort gezet met een zeer interessante populair-we- j eh appel ij ke film uit Zuid-Amerika. Dli- 4 -aal zijn het dc dierbsv/orers uit d? orrwou- Iclen, die voor de lens genomen zijn. Een hoogst belangwekkende film is geschapen. Niet alleen wilde jaaarden, buffels en kroko dillen worden getoond, ook kleinere dieren, vogels, reigers, gieren, zooals boven staan af gebeeld. En vooral op het. gebied van vogels en mieren zijn bijzonder fraaie oon:-n: n iodaan. Hun leven is van zeer r.a'ri g-,le geslagen en op der. filmband Wij herhalen het, deze film is hoogs: rant en leerzaam

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6