Als de rollen omgekeerd zijn.... BUITENLAND. De Chineezen ontruimen Kiang Wan. J. IOTTGERJNG HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 29 FEBRUARI 1932 Door de zware Japansche luchtbombardementen genoodzaakt. Onduldbare toestanden in de stad. Geen kans op wapenstilstand: Rusland staat Japansch troepenvervoer langs den Ooster spoorweg toe. - De Dultsche verkiezingscam pagne ingezet. Manifest van ex-koning Alfonso tot omverwerping der Spaansche republiek: HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Chineesche troepen hebben Zondag uit eigen beweging de stad Kiangwan geheel ont ruimd. wegens de onduldbare toestanden wel ke daar heeïschen. Naar men zegt, liggen de straten daar bezaaid met lijken van burgers, die den dood gevonden hebben door het bom bardement der Japansche vliegtuigen. Deze luchtaanvallen maakt het onmogelijk de lij ken weg te halen. De Chineezen liggen thans in een loopgraaf-linie onmiddellijk ten Wes ten van Kiangwan en de pogingen der Japan ners om hen uit hun nieuwe posities te ver jagen, zijn totnogtoe zonder succes gebleven. De dag werd gekenmerkt door een nieuw bombardement der Japansche vliegtuigen op het vliegveld van Hangtsjau, buiten de Wes telijke grenzen der internationale concessie. Tsjang Kai Sjek. De granaten deden de hangars in de lucht vliegen en een daarna uitbrekende brand verwoestte wat er nog was overgebleven. Ook het particuliere vliegveld van maarschalk Tsjang Kai Sjek is geheel vernield. De aldaar aanwezige Chineesche vliegtuigen waren echter van tevoren weggehaald. Inmiddels zijn 1500 man, vormend de voorposten der elf de Japansche divisie, te Woesoeng aan boord van torpedojagers aangekomenen onder be scherming van het scheepsvuur aan land ge gaan. Zij zullen heden naar de Japansche li nie te Kiangwan gezonden worden. Men acht hier de totstandkoming van een wapenstilstand onwaarschijnlijk. De Chinee sche autoriteiten leggen nadruk op de ver nederende voorwaarden, welke door de Ja panners gesteld worden. In een interview met den Reuter-corres pondent, verklaarden de Japansche marine- antoriteiten met nadruk geenszins van plan te zijn het vlaggeschip „Idsuma" te verwij deren .zooals door de vier mogendheden te Tokio was verzocht. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche gezant Sjirota, in verband met de door Sovjet Rusland aan de Japansche re geering gestelde vragen inzake de JapansChe troepentransporten langs den Oost-Chir.ee- schen spoorweg, den plaatsvervangenden commissaris van buitenlandsche zaken Karachan Zaterdag heeft verklaard, dat de Japansche regeering tot dusverre nog geen nauwkeurige berichten heeft ontvangen van het Japansche oppercommando in Moekden. Bijzondere omstandigheden hebben de Ja pansche regeering echter gedwongen troepen te zenden naar de Oostelijke lijn van den Oost-Ohineeschen spoorweg. en In verband met onregelmatigheden in Cüharbin en andere steden hebben de daar wonende Japansche onderdanen, ongeveer 20.000 In getal, de Japansche regeering om bescherming gevraagd. Derhalve zullen Ja pansche troepen gezonden worden tot aan het station Imienpo (ongeveer 100 K M. ten Oosten van Charbin) en onder bijzondere omstandigheden tot aan het station Tsjailin. Het Japansche oppercommando in Moekden heeft opdracht ontvangen de Sovjet. Russi sche rechten te ontzien, daar Japan er al leen maar belang bij heeft zijn onderdanen te beschermen. Karachan heeft Sjirota nog Zaterdagavond medegedeeld, dat de Sovjet-regeering de Rus sische instanties van den Oost-Ohineeschen spoorweg order heeft gegeven het transport van Japansche troepen tot het station Imienpo of tot Tsjailin toe te staan, ofschoon dit troepentransport in tegenspraak is met het Russisch-Japanschc verdTag van 1925, waarin beide staten zich verplicht hebben het verdrag van Portsmouth te erkennen. Sovjet Rusland verzoekt de Japansche re geering om opheldering over de vraag of .Tapan dit verdrag in de kwestie der troepen transporten en ook in de kwestie der troe penconcentraties van Japan aan do Rus sisch-Koreaanse he grens, waarvan de Sov jet regeering onomstootelijk kennis heeft ge kregen, zal nakomen. Ambassadeur Sjirota heeft Karachan me degedeeld, dat hij deze vraag van de Sovjet- Russische regeering zal overleggen aan Tokio. Besprekingen in het kabinet' hebben tot resultaat gehad, dat vastgesteld werd. dat de regeering der Vereenigde Staten zou moe ten deelnemen aan een boycot van Japan wanneer een dergelijk beslui' door den Vol kenbond genomen zou worden. De Ameri- kaansche regeering zal in geen geval echter de leiding in dezen nemen. Men neemt aan, dat Frankrijk en Engeland alles in het werk ruilen stellen om een besluit tot boycotten te verhinderen. Men hoopt in Washington een sympathiebetuiging van het Engelsche parlement met betrekking tot den brief van Stimson aan Borah te zullen verkrijgen. In militaire Amerikaansche kringen gelooft men, dat strijdvermoeidheid mogelijkerwijze zal leiden tot een stopzetten der vijandelijk heden in Sjanghai, ingeval een voor beide partijen eervolle formule kan worden ge vonden. Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai hebben Amerikaansche firma's 60 vliegtuigen aan China verkocht. Het betreft zware bom bardementsvliegtuigen, waarvan reeds 20 zijn afgeleverd en naar het front zijn gezon den. De bombardementsvliegtuigen zijn ultra modem en uitgerust met eenlgp machine geweren. China. Mandsjoerije's grondwet gereed. Het Japansche Telegraafagentschap Sjim- boen Rengo deelt mede. dat de grondwet van de nieuwe Mandsjoerijsche republiek is ge publiceerd. Er komt een Hooger- en een La gerhuis, alsmede een Geheime Raad. De grondwet vertoont veel overeenkomst met die van het Japansche keizerrijk. De regeering te Moekden heeft besloten, op 18 Juni as: te Tsjantsjoen een Nationale Vergadering bij een te roepen, ten einde een regeering te kie zen. Volkenbondscommissie te Tokio aangekomen. De Volkenbondscommissie inzake de Mandsjoerijsche kwestie is gisteren te Tokio aangekomen. Duitschland. Een brief van Hitier aan den Rijkspresident. De leider der nationaal-socialisten, Adolf Hitler, heeft Zondag een brief gezonden aan den Rijkspresident; Hitier verklaart hierin als leider van de groote nationaal socialis tische partij gedwongen te zijn de aandacht van den Rijkspresident te moeten vestigen op zekere gebeurtenissen. Ten eerste: De sociaal-democratische par tij. schrijft in haar verkiezings-proclamatie o.m.: „Hitier in plaats van Hindenburg betee- kent chaos in Duitschland en geheel Europa- het grootste gevaar en bloedige meenings- verschillen in het eigen volk en met het bui tenland. Ten tweede: In dezelfde proclamatie wordt verklaard: Hitler inplaats van Hindenburg beteekent vernietiging van alle staatsbur gerlijke vrijheden van de pers. In dit verband wijst Hit Ier er op dat bij den aanvang der verkiezingscampagne een gedeelte van zijn bladen is verboden en een ander deel is in. beslag genomen. Voorts wijst Hitier op de toespraak van den Pruisischen minister van Binnenlancl- sche Zaken, Severing tot de Pruisische amb ten aren. In het verder verloop van zijn brief aan Rijkspresident Von Hindenburg herinnert Hitier aan den wensch van den Rijkspresi dent den verkiezingsstrijd op ridderlijke wijze te voeren. Hitier eindigt: Mijnheer de generaal veldmaarschalk.Vindt u het uw naam waardig u als candidaat voor het Rijkspresidentschap te laten be schermen door een menigte Nood/verordenin gen en wetsparagrafen doch uw tegencandi- daten als vrij wild prijs te geven aan partij - politieke liefde en laster? Wat denkt u te doen om de ridderlijkheid te herstellen bij dezen strijd die ook om uw persoon gaat? De verkiezingscampagne begonnen. De actie voor de presidentsverkiezingen is Zaterdag ingezet. De Nationaal-socialistische partij heeft den verkiezingsstrijd voor de rijk.spresider.ts- verkiezing te Berlijn geopend met twee mas sa-vergaderingen. waaraan in totaal 25.000 personen deelnamen. Het woord werd ge voerd door Goebbels en Hitier. De vergade ring in het Sportpallast werd reeds lang voor den aanvang op last van de politie gesloten, daar de zaal geheel vol was. Duizenden moes ten onverrlchterzake terugkeeren. Groote afdeelingen politie zorgden voor de hand having van de orde. Hitier verklaarde de komende verkiezings strijd om het rijkspresidentschap een strijd was tegen den negenden November en zijn gevolgen. Hij kan en mag niet anders ein digen, dan met een vernietiging van het systeem van den negenden November. Wanneer de huidige machthebbers bewe ren aan het roer te zullen blijven, dan ant woorden wij, Nat. Socialisten, daarop, hen in ieder geval te zullen laten tuimelen. Hij, Hit-Ier, was er trotsch op, zijn naam te mo gen geven als symbool van millioenen Duit- schers tegen het verbrokkelende systeem. De vergadering ging uiteen, zonder dat zich incidenten voordeden. De Duitsche Staatspartij heeft Zondag de verkiezingscampagne geopend met een rede voering, welke werd uitgesproken door den Rijksminister van Financiën Dr. Dietrich. Te Keulen 'Is een groote demonstratie ge- houder. van het strijdblok zwart-wit-rood, waar de candidaat van het blok, Düsterberg. het woord voerde. Allereerst behandelde spr. de poging om de ambtsóuur van Hinden burg langs parlementairen weg te verlen gen, welke poging hij niet gelukkig noemde. In het vervolg van zijn redevoering eischte INGEZONDEN 1VIEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Düsterberg nog een geestelijke psychische en lichamelijke disciplineering van de jeugd, en opvoeding in een arbeidsdienstjaar. Al leen dat volk is verloren, aldus eindigde hij, dat zichzelf verloren acht. Duitschland kan alleen gered worden, wanneer het zichzelf redt. Het conflict in de Duitsche Volkspartij. Zaterdagmiddag is het partijbestuur van de Duitsche Volkspartij in zitting bijeenge komen om te beraadslagen over de gebeur tenissen in Westfalen-Zuid. Het bestuur be schouwt den betrokken voorzitter en zake- lijken leider van dezen kieskring als uit de partij uitgesloten. De afgevaardigden Curtius en von Kar- dorff zijn wegens hun wegblijven van de stemming in den rijksdag slechts uit de fractie gezet en niet uit de partij. Wat ver der in dit geval moet geschieden moet eerst in de kieskringen dezer heeren beslist wor den. Ambtenaar mag geen nationaal-socialist zijn. De disciplinaire rechtbank voor niet-rech- terlljke ambtenaren te Berlijn, heeft in een zaak tegen een politie-inspecteur nogmaals den nadruk gelegd op een vroegere beslissing dat de openlijke aansluiting van een politie ambtenaar bij de N. S. D, A. P. een dienst- overtreding is, want, zoo luidt het in het vonnis, ..de verdachte is aangesloten bij een partij, die het omverwerpen van den be- staa nd en rep ublikeinsch -parlementairen staatsvorm beoogt, eventueel met geweld". „Wanneer in den nieuweren tijd", zoo gaat het vonnis verder, „gesproken wordt van le gale wegen, die de partij zal volgen om haar doel te bereiken, dan beteekent dat slechts een verdoezeling van haar waren opzet. Een staatsambtenaar, die zich openlijk aanhan ger van zoo*n partij noemt, begaat een dienstovertreding." In verband met het feit, dat deelen der Duitsche bevolking van nat. soc. zijde her haaldelijk worden beschuldigd van landver raad heeft de politiepresident van Berlijn heden een waarschuwing aan hen gericht, waarin hij mededeelt in liet vervolg ook te zullen overgaan tot het verbieden van dag bladen waarin op deze wijze Duitsche staatsburgers in het openbaar middellijk of onmiddellijk grof beschimpt worden. Spanje. Manifest van Alfonso tot omverwerping der republiek? Een Reuter-telegram dxi. 27 Februari meldde: Ex-koning Alfonso van Spanje en prins Karei van Bourbon van OostenrijkEste zouden met elkaar tot overeenstemming zijn gekomen in zake de organisatie van de pro paganda voor Alfonso's herstel op den troon. Zij hebben een manifest gepubliceerd, waar in tot alle Spanjaarden een oproep wordt ge richt, dat zij zich allen onder het vaandel van den ex-koning moeten scharen en de re publiek omverwerpen. Volgens een nader Reuter-telegram heeft het Fabra-persagentschap echter medege deeld In staat te zijn het in het buitenland verspreide bericht te dementeeren, dat een door ex-koning Alfonso onderteekend mani fest, waarin alle Spanjaarden worden opge roepen zich onder het vaandel van den ex- koning te scharen en de republiek omver te werpen, in Spanje is gepubliceerd. Het be richt wordt geheel ongegrond genoemd. De protesten der Jezuitenorde afgewezen. MADRID 28 Febr. (VJDDe protesten der Jezuïetenorde tegen de door de Nationale Vergadering uitgevaardigde verbanning en confiscatie der bezittingen van de Jezuieten orde zijn door het Opperste Spaansche Ge rechtshof als zijnde ongemotiveerd, afge wezen. Otauen. Nieuw directorium te Memel onder Simaitis. Dc vertegenwoordiger van de meerderheids partijen in den Landdag van Memelland, Gubba, heeft gisteravond gouverneur Merkys bezocht en hem medegedeeld, dat dc meer derheidspartijen hun protest tegen de afzet ting van Boettcher als voorzitter van het directorium handhaven. De gouverneur heeft hierop geantwoord, dat het hem onder deze omstandigheden onmogelijk is. in officieel contact met de meerderheidspartijen tc tre den. De gouverneur heeft heden rector Eduard Simaitis opdracht gegeven het nieuwe direc torium te vormen. Het Litausche Tel. Ag. noemt Simaitis een neutrale persoonlijkheid die tot dusver geen deel heeft genomen aan het politieke leven en ln politiek opzicht niet op den voorgrond is getreden. Zijn activiteit wijdde hij tot dus ver aan het onderwijs der Joodsche bevolking. De nieuwe president heet het verder, zal zich tot bepaalde personen der meerderheidspar tijen wenden ten einde hun medewerking in het directorium tc verkrijgen. Genève. Nederlandsche vertegenwoor diging bii de behandeling van het Chineesch-Japansch conflict. Nederland zal naar Het Nederl. Corr. Bu reau te Den Haag meldt in de buitengewone zitting van de vergadering van den Volken bond, welke op Donderdag 3 Maart te Ge nève zal bijeenkomen ter bespreking van het Chineesch-Japansche geschil vertegenwoor digd worden door Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken, en prof mr. dr. J. P. N. Frangois administra teur chef van dc afdeeling Volkenbondszaken van het departement van buitenlandsche za ken, buitengewoon hoogleeraar aan dc Han- deJshnogfl.vhnnJi ie Rotterdam. De beteekenis van den Schrikkeldag en zijn gevolgen. Als de rollen omgekeerd zijnAanstonds zal 't u duidelijk zijn, wat wij hiermede be doelen. Een merkwaardige dag is die 29ste Februari toch! Zoo eenmaal in de vier jaar keert hij terug en dc tusschenliggcnde jaren bestaat hij eenvoudig niet! Het is net een soort cadeautje, dat we er bij krijger.. Voor wie dat extratje misschien minder prettig Is? Waarschijnlijk voor degenen, die op den 29sten geboren worden, want feitelijk vieren zij hun tweeden verjaardag eerst in 1936. Strikt genomen! Maar zoo formeel zal ge lukkig wel geen enkel familielid zijn, laat staan het .slachtoffer" zelf. Er werd vroeger (en misschien thans ook nog wel?) bij de geboorte-aangifte wel eens 'n oogje dicht ge daan. Geboorten van even na middernacht werden een klein beetje vervroegd en ge boorten in den nacht van 29 Februari werden een beetje later gesteld, ten einde den da tum van 29 Februari te ontgaan. Een datum welke, zooals gezegd, slechts eenmaal in de vier jaren terugkeert. En ook nog niet eer.s geregeld, want in de eeuwjaren behalve als ze door zestien deelbaar zijn wordt de schrikkeldag overgeslagen. De schrikkeldag heeft een lange geschie denis, waarvan in het onderstaande een en ander meegedeeld wordt. Want over het al gemeen is er van dezen dag weinig bekend. Andere data. als Paschen, Hemelvaart, St. Jan enz. hebben gewoonten en gebruiken waarvan de meeste lezers wel eens gehoord hebben: van 29 Februari daarentegen Ls be trekkelijk weinig bekend. Er. ook de littera tuur daarover is niet overvloedig! Bekend Ls. hoe de oude Egyptenaren reeds met zonnejaren rekenden; zij bepaalden den duur van den tijd. dat Sirius of de Hondster het eerst des morgens voor zonsopgang aan den oostelijken hemel Ls waar te nemen, tot dit opnieuw geschiedt. Deze wijze van tijd rekening werd door de Romeinen overgeno men. Zoo verbeterde Julius Caesar omstreeks 46 v. Chr. den kalender: het jaar werd voort aan op 365 dagen en 6 uur gerekend; elk vierde jaar moest een schrikkeljaar zijn. Oo deze wijze nam men elk jaar elf minuten te veel, en zoodoende raakte de tijdrekening steeds verder bij de zon ten achter. Eerst heel veel later, in het jaar 1582 is deze fout hersteld op bevel van Paus Grcgorius XIII. door ineens van den 4den op den 15den Oc tober over te gaan. Tevens werd toen bepaald, dat voortaan alleen dc eeuwjaren, waarvan het cijfer der honderdtallen door vier deel baar is, schrikkeljaren zouden zijn (1600 en 2000, doch 1900 niet). In de Katholieke landen werd de Grcgo- riaansche kalender (genoemd naar Paus Gre- gorius) vrij spoedig ingevoerd: in de her vormde geschiedde dit langzamerhand (in Duitschland b.v. eerst in 1700; Engeland voerde 't nog later in 1752). Vanwaar de naam schrikkeljaar? Volgens de meening van zeer velen zou 29 Februari de schrikkeldag zijn. welke in een schrikkeljaar ingevoerd wordt. De Duitschers spreken van „Schaltjahr. weil der Tag olnge- schaltet wird". Geheel juist Ls dit niet, want die schrikkeldag is. blijkens het voorgaande, niet 29. doch 24 Febi-uari. Dat dit zoo ls, daarvoor pleit dc Fransche benaming „bls- sexte". Terugteliende van 1 Maart is 23 Fe bruari de zesde dag. 24 alzoo de dubbele zes de. of ingevoegde dag. De Fransche spreken van: année bissextile. Ook deze uitlegging wordt wel weer bestreden. Niet in het Fransen doch in het Latijn zou men deze verklaring 'nebben te zoeken. Bij de oude Romeinen was de 24ste Februari de zesde dag vóór 1 Maart. Intusschen geven deze opvattingen aanlei ding tot ingewikkelde en geleerde beschou wingen: daarom laten wij ze hier verder on besproken. Het woord .schrikkel" heeft ons intus schen ook taalkundig nog wel wat te vertel len. Het Brabantsche en (ten dee Ie Belgisch- Limburgsche) woord voor schaats aldus dr. Schrijnen is .-schrikschoen". Onder sehrikschoenen heeft men een loopschoen te verstaan. Dit schrikschoen. zoo meent Schrij nen. is afkomstig van het oude Middel-Ne- derlandsche woord „scriken". hetgeen betee kent: met groote passen loopen. Daardoor zou een schrikkeljaar een Sprlngjaar zijn. Dc emeritus predikant ds. F. IV. Drijver te Naarden. bekend door zijn vele publicaties op folkloristisch gebied, schrijft in zijn „Moeaik" o.m.: ..De benaming Schrikkelmaand laat zich verklaren uit het schrikken of uiteen- schrijden van twee dagen door den inge schoven dag. zooals dit om de vier jaren plaats vindt". Weer een andere taalgeleerde geeft er de volgende uitlegging voor. Het eerste lid van het woord is de stam van schrikkelen, d.L springen. In zulk een jaar voegt men aan (ie maand Februari niet een dag toe. doch men schrikkelt een dag over. nl. tusschen 23 en 24 Februari. Hierop zou ook de Duitsche be naming (Schalttag» wijzen, waar die dag ingeschoven" wordt. De bekende etymoloog dr. Johannes Franrk zegt: „schrikkelmaent" wordt aldus genoemd omdat de dagen na den 24sten Februari één dag verspringen (St. Matthljs op 25 in plaats van op 24 Febr.) Hierdoor zou men ook een verklaring hebben voor het Engelsche woord, nl. leapyear sprlngjaar. Bepaalde gebruiken zijn er op dezen dag niet veel. Men kent hier en daar nog de Schrikkeldans, een dans welke zich als zoo danig in geen enkel opzicht van andere dan sen onderscheidt, want elke dans kan er voor gebruikt worden. Het eenige bijzondere is; dat hier niet de heeren de dames maar de dames de hoeren ten dans ultnoodigen. Thans echter het belangrijkste van net schrikkeljaar. In zulk een Jaar hebben de meisjes het recht een jongen ten huwelijk te vragen, en in het bijzonder mogen zij dit recht uitoefenen op den schrikkeldag. Dit „recht" want dat is het! Ls al zéér zéér oud: het eerst wordt er melding van ge maakt in het laatst der dertiende eeuw 11288Toen werd nl. in Schotland een z.g. „Statut and ordaint" uitgevaardigd, waar van we hier de woordelijke vertaling laten vol gen: ..Voor elk Jaar, bekend als schrikkeljaar zal elk meisje en vrouw van hoogen of lagen stand, het recht hebben, den man. dien zij wil, te „bespreken" en indien hij weigert haar tot zijn wettige vrouw te maken, zal hij beboet worden met het bedrag van één pond of minder, naar gelang van zijn staat; en voor zoover hij kan bewijzen, dat hij Ls ver loofd met een andere vrouw, dan zal hij vrij uitgaan". Hoe men er in 1288 toe gekomen is, om dit voorschrift uit te vaardigen, vermeldt dc ge schiedenis niet. Hier blijft men in het duister tasten. Ook in ar.dere landen, b.v. in Frank rijk. heeft men omstreeks 1300 een gelijklui dend gebruik gekend. Ook in Italië ün Ge nua) was het in de vijftiende eeuw nog ge bruik. De heilige van 29 Februari is vrij algemeen onbekend. In een Dultsch standaardwerk over ..Das Leben der Heiligen Gottes" wordt als zoodanig genoemd: Der selige Sebastian von Appariz, die in 1600 overleden is. Intusschen. we merken aan dezen dag nu eenmaal niets bijzonders. Mogelijk, dat na onze uiteenzettingen sommige moLsjes van haar ..recht" gebruik willen maken en de rollen dus omgekeerd zijn! 't Zal er hcusch niet slechter om zijn! De voorzitters der Ontwapeningscommissies. De technische commissies die de Ontwa- wepingsconferentie heeft ingesteld, hebben haar voorzitters gekozen. Voojzitter van de commissie voor de ontwapening te land werd de gezant van Uruguay te Brussel. Buoro, voorzitter van de commissie voor dc ont wapening in dc lucht de Spaansche am bassadeur De Madariaga, voorzitter van de vlootcommlssie de Noorscho gezant Colban en voorzitter van de commissie voor de legcr- uitgaven de Portugeesche oud-minister van buitenlandsche zaken. Vaz Concellos. Alle delegaties zijn in de commissie ver tegenwoordigd, zoodat de samenstelling van elke commissie overeenkomt met die van de plenaire conferentie. Frankrijk. Marine-uitgaven belangrijk gestegen. Bij dc debatten over dc begrooting van oor- logsmarinc in de Kamer bleek dat het bud get. voor 1932 zal bedragen 2.237 mlllioen francs. 90 mlllioen meer dan het vorig Jaar. Een socialistisch afgevaardigde beklaagde zich erover, dat de uitgaven voor de nationale verdediging, vergeleken bij het. vorige jaar, met 1.476 millioen francs zijn gestegen. Plntri, de minister van defensie, antwoordde met de bekende argumenten, dat dc reorganisatie van het leger meebracht, dat cr steeds meer materiaal moest komen in de plaats van menschen en dat het aantal officieren ook steeds grooter gemaakt moest worden. Fransch-I taliaansche vlootbesprekingen? De Geneefsche correspondent van de „Soir" meldt, dat in Volkenbondskringen het gerucht de ronde doet. dat dc Fransche en Italiaansche marine-deskundigen door be middeling van de Engelsche delegatie weer met elkaar in contact zijn gekomen en dat ook ln de bespreking tusschen Paul-Boncour en sir John Simon het vlootprobleem weer te berde is gebracht. Verder meldt het blad dat in een onderhoud tusschen Tardieu en Gran- di ln het algemeen alle Fransch-Italiaansche kwesties zijn besproken. Engeland. Een minderheidsregeering in Ierland? De Icrsche arbeiderspartij heeft thans dc- finitief besloten geen coalitie aan te gaan met de republikemsche partij Fianna Fail, doch een nieuwe regeering te steunen op alle punten en maatregelen die met de beginselen der arbeiderspartij overeenstemmen. Zij zal derhalve niet deelnemen aan een nieuwe re geering, maar voor een minderheidsregeering die met haar wcnschcn rekening houdt, een regeeringsmogelijkheld bieden. Dc arbeiders partij sprak zich verder uit tegen het afleg gen van den eed van trouw aan den Engel- schen koning en tegen de betalingen aan En geland. Zij wil dat deze kwestie langs vriend- schappelijkcn weg met Engeland tot een op lossing wordt gebracht. Men verwacht, dat Dc Valera nu spoedig zijn regeering zal vor men. INGEZONDEN MEDEDEELI.NGEN. a 60 Cts- per regel. VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ GR. HOUTSTRAAT 5a TEL. 10771 Verven en stoomen van zijden en kunstzijden japonnen AGENDA MAANDAG 29 FEBRUARI Stadsschouwburg: Liedercnavond Annie Woud. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Rotterd. Uofstad- tooneel: De goede fee, 8.15 uur. Rembrandi Theater: „Het Congres danst" Op het tooneel: The Bramsons iReifen- künstler), 7 en 9.15 uur. Palace: „Dc ware Jacob". Op het tooneel: de bekende Hollandschc humorist Tummcrs. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Geef mij maar de ouwe tijd". Op het tooneel: eerste klasse va riété-attractie. 8.15 uur. DINSDAG 1 MAART Stadsschouwburg: K. V. Het Ned. Tooneel. „Siiss de Jood". 8 uur. Gem. Concertzaal: Haarl. Bachvcreeniging Concert. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 15. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. .APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596. Firma Begcmann en Sneltjcs, Jansstraat 27. Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5