ERFTEMEIJER'S KWALITEiTS-TABAK Ongesausde 13 ct. per half ons. - Onze naam op den zak... Garandeert beste tabak. NACHTELIJK FEEST BIJ TUSCHINSKI. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 29 FEBRUARI 1932 HET HAARLEMSCHE GEMEENTEPERSONEEL. DE KORTING VAN 7 pCt. B. en W. adviseeren den raad het voorstel van den heer Klein om de vacantic- en de kindertoeslagen bij de bepaling van het totaal van het loon niet mee te doen tellen, in ver band met de beslissing om een loon van f 30 te waarborgen, niet aan tc nemen. B. en W. herinneren hoe het verloop der discussie over deze aangelegenheid in den raad is gewee'st. Zij meenen, dat het raads besluit uitgevoerd is zooals de raad het ge wild heeft toen het besluit genomen werd. Maar ook al zou thans wellicht een meer derheid in den raad worden gevonden, welke tot het inzicht zoude zijn gekomen, dat het aanvankelijke amendement-Castricum de voorkeur zou verdienen, dan nog kan naar hun meening in dit geval bezwaarlijk aan dat gewijzigde inzicht worden tegemoet ge komen. Immers, het door B. en W. overgenomen voorstel van den heer Castricum beschouwen B. en W. als een uitvloeisel van de meening van het College eenerzijds en verschillende stroomingen in den Raad anderzijds naar aanleiding van de, verschillende opvattingen welke bij de behandeling van dit onderwerp bleken te bestaan. Een van de eigenschappen van een zooda nig vergelijk is wel deze, dat daarin geen wij ziging behoort te worden aangebracht, ten zij omtrent die wijziging bij beide partijen overeenstemming bestaat. Gelet op den hierboven geschetsten gang van zaken, zijn B. en W. niet tot de overtui ging gekomen, dat wijziging van het besluit noodzakelijk of zelfs wenschelijk is. B. en W. zeggen verder, dat hun niets be kend is van het gerucht, dat Ged. Staten niet voornemens zijn de 7 pet. korting toe te pas sen op de salarissen die tot de hoogste behoo- ren. Op dien grond kunnen wij dan ook geen aanleiding vinden den raad in overweging te geven het voorstel van den heer Klein te aan vaarden. In de toelichting deelt de heer Klein nog mede, dat er te meer reden is om zijn voor stel te aanvaarden, omdat „de plaatselijke pers vermeldde, dat Gedeputeerde Staten niet voornemens zijn de 7 pet. verlaging toe te passen op de door dat College vast te stel len salarissen welke uiteraard tot de hoog ste behooren". Ons is geen enkel feit bekend, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat Ge deputeerde Staten inderdaad een standpunt hebben ingenomen of zullen innemen,, als door den heer Klein wordt bedoeld. Wat de opmerking betreft ten aanzien van toepassing van den aftrek op de loonen van controleurs (van de openbare verlichting) en schoonmaaksters, wijzen B. en W. er op, dat deze functionarissen niet in volledigen ge meentedienst zijn en derhalve in de gelegen heid zijn uit anderen hoofde inkomen te ver schaffen of te vermeerderen. Het gedeelte nu van het inkomen, dat uit de gemeentekas wordt genoten van aftrek vrij te stellen ach ten B. en W. niet alleen onbillijk, maar bo vendien in strijd met de bewoordingen van het raadsbesluit. Ten aanzien van hen, die in het genot zijn van een uitkeering na ontslag wegens licha melijke of geestelijke ongeschiktheid, hebben B. en W. nader besloten geen aftrek toe te passen op het bedrag, hetwelk boven het pen sioen of de wettelijke uitkeering 'uit de ge meentekas wordt genoten. Ten einde in vol gende gevallen te voorkomen, dat de uitkee ring inclusief het bedrag van het pensioen of van de wettelijke uitkeering zou overschrij den het bedrag, dat zou zijn genoten, indien belanghebbende in dienst was gebleven, stel len B. en W. voor de betreffende verordening aan te vullen. Van de bezoldiging van het personeel, overge komen van geheel of geedeltelijk geannexeer de gemeenten, wordt slechts aftrek berekend zoolang niet wordt aangetast het bedrag, het welk belanghebbende op 30 April 1927 genoot als bezoldiging in een dier gemeenten, waar door de bepalingen der Annexatiewet ten volle recht wedervaren. Voor zoover over Januari ten onrechte eenig bedrag was inge houden. is dit in Februari reeds verrekend. Wat betreft het voorstel van den heer M. de Braai om het minimumloon van f 30 ook aan ongehuwde kostwinners te verzekeren, deelen B. en W. mede, dat het daarin behan delde meer een zaak van uitvoering van het raadsbesluit is. Aanvankelijk heeft die uitvoe ring niet plaats gehad overeenkomstig de gedachte van den heer de Braai, welke ook de meening van B. en W. is. B. en W. hebben echter maatregelen genomen om het besluit alsnog in dien geest toe te passen. DE NIEUWE R.-K. SCHOOL IN DE VELSERSTRAAT. ALS ER GELD IS! Zooals wij reeds mededeelden stellen B. en W. den raad voor medewerking te verleenen voor den bouw van een nieuwe R.K. school in de Velserstraat. Uit die bescheiden blijkt, dat de te stichten school ruimte moet bieden voor 231 leer lingen; dat. de school 7 klasselokalen en een gymnastiek-lokaal zal bevatten, en dat per klasse ten hoogste 48 leerlingen zullen wor den toegelaten. Voorts blijkt uit de overgelegde verklaring van ouders, dat de nieuwe school zal wor den bezocht door méér dan 100 leerlingen, hebben tal van moeders, zonder dat blijkt van het gevoelen van de vadsrs. de leerlin- genlijst geteekend waardoor (volgens ju risprudentie) 22 handteekeningen niet mede- gerekend mogen worden maar. na aftrek daarvan blijven er toch nog 111 kinderen over, die de te openen school zullen bezoe ken, en dus méér dan het aantal (100), voor geschreven in art. 73 der Lager-Onderwijs- wet 1920. Hoewel ten aanzien van dezen bouw nog nader overleg moet plaats hebben, hebben B. en W. evenals voormelde Commissie van bij stand voor onderwijszaken, tegen inwilliging in beginsel geen bezwaar, met het voorbe houd. dat de financieele tosstand der ge meente dit mogelijk zal maken. Zoodra het schoolbestuur B. en W. een uitgewc-rkte raming van kosten heeft inge zonden. kunnen B. en W. een en ander nader beoordeelen en het juiste bedrag in overleg met adressant vaststellen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. por rr*J. BEWAARDER PROVENIERSHUIS. B. en W. stellen den raad voor f 1250 be schikbaar te stellen voor de verbetering van de woning van den bewaarder van het Pro veniershuis. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Openbare voordrachtoefening door leerlingen van Joh. Steenman. De vioolleerlingen van Joh. Steenman, wa ren Zaterdagavond in gezelschap der leden van het „Klein orkest** in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. En. zooals te be grijpen is. in gezelschap van een grootc schare belangstellenden, verwanten meestal. Het gold er. proeven van bekwaamheid, van slagvaardigheid, van handigheid af te leg gen. Er waren, die met groote zekerheid ver trouwden op hun goed gesternte. Er waren er ook, die voorshands er niet al te gerust op waren, dat alles naar wensch zou afloopen De laatste waren ver in de minderheid, maar 't moet gezegd: ook voor hen viel de uitslag nogal mee. De persoonlijkheid van den ervaren leeraar is. vooral voor laatst- bedoelden, een sterke steun en hulp. Den heer Steenman is een leerlingenuitvoering de gewoonste zaak van de wereld, en vóórdat de wankelmoedigen 't zelf weten, is al hun viooi gestemd en hooren zij. tot hun eigen ver wondering. de eerste maten van' het stuk. dat als proefstuk zal gelden voor hun kennen en kunnen. Men mag het tot eer van den leermeester zeggen, dat hij zich in de keuze der uit te voeren stukken zeer heeft beperkt. Stukken van Jockisch, Rieding, Dancla: voor de meer gevorderden: Rode, Vieuxtemps en Dvorak stellen geen hooge eischen. zijn veelzins toereikend om techniek, muzikale voordracht naar buiten te toonen, zonder dat de hoor der gevaar loopt zijn muzikaal geweten te bezwaren door het luisteren Blaar onrijpe voordrachten van de muziek zijner vereer de meesters. Hoe overduidelijk, om een voorbeeld te noemen, kwamen in het slotdeel vooral van Rode's zevende concert, de speelkwaliteiten uit van den violist. De oningewijde kijkt zich bij de kwistig aangebrachte streek-wisselin- gen de oogen uit; verbaast zich hoe de spe ler dit alles klaarspeelt als gold het hem geen extra meer moeite b.v. zijn haar te kammen of zijn schoenen te poetsen. De in gewijde zal u al de oefenstof noemen die liever nog mag worden uitgebreid dan inge krompen en die lange jaren van degelijk ge leide studie vraagt. Hoe overduidelijk ook kwamen al reeds bij de allerjongste leerlingen de bewijzen, dat op 't terrein van het muzikaal gehoor de leerling heeft geleerd, zich al spelend zelf te corrigeeren. Waar grooteren faalden, was het een zich nog onwennig voelen in het positie spel, dat te kort nog was geoefend om feil- looze zekerheid te geven. Waar evenwel mooie resultaten opvielen, kwam er. zoo al thans verging het mij, een stille bewonde ring voor het geduld en den werkijver van den leermeester. Die, zooals bij alle onder richt, naast het aanbrengen van kennis ook tot taak heeft het afleeren van verkeerd heden bij zijn leerlingen. Dat dit niet altijd gemakkelijk gaat, mocht men opmaken uit een al te pathétische weergave eener Rêverie van Vieuxtemps, een voordracht die zeker niet door den leermeester is aangebracht. Na de pauze volgden de Röntgenbewerkin gen van oud-Nederlandsche dansen voor or kest. Ook voerde het klein orkest het groot ste deel uit van de jeugd-symphonie van Beethoven, waarin men gemakkelijk Haydns voorbeeld herkent. Uit zijn Londener sym- phonieën (in D. in C) zijn geheele thema's, naar bouw, naar instrumenteering ook in deze symphonic overgegaan. De langzame in leiding is geheel overgenomen uit de Haydn- symphonie in D: de opzet van het eerste al legro is die van Haydns symphonie in C. De orkestbezetting had ons, zoo zij volledig was geweest, ook gelijkenissen met den laten Mozart doen zien: een fluit, twee hobo's, 2 fagotten, 2 hoorns, twee trompetten en pau ken. Wie weet misschien geeft ons de heer Steenman nog eens de symphonie in deze be zetting. De dames, die ook tijdens de leerlingen- uitvoering zich bijzonder verdienstelijk had den gemaakt met de begeleiding te verzor gen van een vijftal stukken, bedienden in de symphonie de toetsinstrumenten die de ont brekende partijen hadden aan te vullen. Van zijn dankbare leerlingen ontving de heer Steenman bij 't verlaten van het podium een fraaie bloemenmand. G. J. KALT. NEL STANTS VERLAAT HET TOON EEL. Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men verlaat Nel Stants aan het eind van dit seizoen het tooneel. Zij zal in April een afscheidstournee maken met het Gezelschap- Ver kade. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE DS. J. A. VAN LEEUWEN Zondag was het 40 jaar geleden dat Ds. J. A. van Leeuwen alhier, emeritus predikant, de Evangeliebediening aanvaardde Ofschoon, zooals gemeld, geen officieele viering heeft" plaats gehad, volgens den wensch van Ds. van Leeuwen, ontving deze toch den geheelen dag tal van bezoeken. Verder kwamen vele schriftelijke bewijzen van belangstelling in, zelfs uit de eerste standplaats van den predikant en een groot aantal bloemstukken. SANTPOORT PERSONALIA. De heer Brons, voorzitter van de Ver- eeniging van Bewoners in de Buurtschap Driehuis, heeft wegens vertrek als zoodanig bedankt. EEN DIERENVRIEND. Een duif, die, door wat voor omstandig heid dan ook, een touw aan haar poot had, raakte bij het overvliegen van een hoogen iepéboom met dit touw in de takken ver ward. Het arme dier deed 'al zijn best, weer los te komen, maar alle pogingen waren ver- geefsch. Vermoeid van dit alles hing de duif na eenigen tijd aan haar poot en met den kop naar beneden uit te rusten. Inmiddels hadden tal van personen de worsteling van de duif gadegeslagen. Hun conclusie was, dat de duif zoo nimmer haar vrijheid zou terugkrijgen. Na gehouden krijgsraad werd besloten te trachten met een lange ladder en een lat het arme dier te bevrijden. Spoedig bleek echter, dat het zoo niet te helpen zou zijn. Toen bood een jongen van een jaar of 15-16 zich aan om hooger in den boom te klimmen. Onder groote spanning ving hij zijn niet geheel van gevaar ontbloote klimpartij aan en smaakte het genoegen de meer dood dan levend zijnde duif uit haar netelige positie te verlossen. HET WETSONTWERP TERPSTRA. In ..Dc Weyman" werd een protest-verga dering gehouden tegen het wets-ontwero- Terpstra. Als spreker trad op de heer Jffh. Eering van Amsterdam, die reeds in meer dere plaatsen in onze omgeving een rede daarover hield, van welke bijeenkomsten wij reeds een verslag gaven. BLOEMEN DAAL SERENADE. Bij gelegenheid van het 25-jarig huwelijks feest van Ds. J. C. van Dijk, bracht het Chr. Fanfarecorps „Sursum" aan den jubilaris Za terdag een serenade voor de pastorie aan het Kerkplein. Het bestuur ging Ds. Van. Dijk en mevr. Van Dijk in huis complimentecren. De leden werden onthaald. Dc vroolijke muziek trok veel belang stelling. Ook van andere zijden ondervonden de jubilarissen groote belangstelling. AERDENHOUT JUBILEUM H. v. MAREN. Zondag was het 25 jaaf geleden dat de heer H. van Maren in dienst trad bij de familie C. N. J. Molteer te Aerdenhout als chauffeur De jubilaris heeft van de familie een goud horloge met gouden ketting gekregen, be nevens een enveloppe met inhoud. Ook van andere zijden mocht hij talrijke cadeaux en andere blijken van waardeering in ontvangst nemen. De belangstelling die hij ondervonden heeft, was zeer groot en vele vriendelijke woorden zijn gesproken. Er wa ren vele bloemstukken gezonden. Een volle zaal offert voor het artistenpensioen. Jan Musch als klarinettist. In het Theater Tuschinski te Amsterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag een „artistennachtfeest" gegeven ten bate van het Suppletiefonds van het Algemeen Pen sioenfonds van Nederlandsche Tooneelisten. Het feest begon om kwart over twaalf des nachts en er werd een uitgebreid cabaret programma te zien gegeven. Het theater was tot de laatste plaats bezet, zoodat de too neelisten niet ontevreden zullen kunnen zijn over de opbrengst. Bovendien verkochten bekende actrices, waaronder mevrouw De Boer—van Rijk in de zaal en op de gangen bloemen, programmas en zelfs Norico voor een prijs, die boven het normale was, ook al ten bate van het suppletiefonds. Cees Laseur opende het programma met een conférence, hij viel in voor Louis Gim- berg. en toonde zich een zanger van beden kelijke kwaliteit, zoodat hij het noodig vond het publiek te beloven nooit meer te zingen. De klarinetsolo van Jan Musch werd een vroolijke verrassing en „The Twinkling Five" onder leiding van Han Beuker oogstten een enorm en welverdiend succes. Het muziek programma werd geopend door werken van serieuzen aard, twee vioolsoli van Andries Rodenburg en twee liederen van Jeanne Ba- cilek, beide solisten begeleid op den vleugel door Mevr- B. Rijkens-Culp. En tenslotte zette Max Tak met zijn mannen de zaal voor de pauze in vuur en vlam door het mecslcc- pend rythme van zijn band. Na de pauze volgde de opvoering van „Het Geheim van den Idioot", een „tooneclspel h grand spectacle" van Cornells Veth uit den tijd van zijn „Prikkel-Idyllen", dat grandioos amusant van de kostelijke onzin was. En daarna werd er gedanst in La Galté en in de hall, en traden onder leiding van Louis Davids tal van cabaret-artlsten op. en dronk men champagne en amuseerde zich tot tegen zes uur de ochtend gloorde. IJMUIDEN Nieuwe motortrawler „Tarana" te water gelaten. De grootste motortrawler der Nederlandsche visscherij. Zaterdagmorgen is te IJmuiden met goed gevolg te water gelaten de voor rekening der Visscherijmaatschappij „Maasstroom" ge bouwde motor trawler. De „Tarana" is de grootste trawler van de Nederlandsche visschersvloot. BESOMMINGEN. Derika V Clara Nico Pieter Cornelis Corrie Rijnmond Olympia Johanna Friesland Reiger Loggers Sch 285 Sch 25 K.W. 96 KW. 20 KW. 108 Levende kabeljauw Levende groote geul Levende kleine geul Levende tarbot Do ode kabeljauw f 3100 1600 4200 3100 1100 1500 M 1200 1500 1700 f 550 340 520 320 f 3.10—f 1.35 f 12— f 11.50 f 11f 9 f 1.15 f 32—f 23.50 Groote geul Kleine Geul Rog Vleet Wijting Heilbot Tarbot per K.G. Griet per 50 K G. Tongen per K.G. f 12—f 9.50 f 0—f 7.50 f 26.50—f 10.50 f 3—f 1.63 f 5f 3.50 f 1.20 per K.G. f 1.35—f 1.10 f 60—f 30 f 2.20—f 1.15 Groote schol per 50 K. G. f 15f 13.50 Middelschol per 50 K.G. f 58—f 16 Zetschol per 50 K.G. f 22—f 18 Kleine schol per 50 KG. f 23f 11 Bot per 50 K.G. f 5—f 3. Schar per 50 K.G. f 11—f 5. Tongschar per 50 K.G. f 40f 23 Rog per 20 stuks f 22—f 8 Vleet per stuk f 2.80f 1.28 Pioterman en poon per 50 K.G. f 10f 8 Groote schelvisch per 50 K.G. f 36f 30 Middelschelvlsch per 5 0K.G. f 31 50—f 23.50 Kleine middelschelvlsch per 50 K.G. f 24 f 18.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 18f 7.50 Kabeljauw per 125 K.G. f 41—f 30. Gullen per 50 K.G. f 16—f 4 30 Leng per stuk f 2f 0.80 Heilbot per K.G. f 21—f 0.90 Wijting per 50 K.G f 4.80—f 2.10 Koolvisch per stuk f 0.88f 0.10 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. Ör. H'.'NANNINCs |ll\f Jt TANDPASTA W I w ^"k?.5&75cp.Eubt girtig,* mond en tancjcra. LAKEROL tegen de hoest! 30 an 50 ct». bij Apoth an Drag. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVER TELLING Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. Toevallig kwam Tuimeltje voorbij een kabouter die niespoeder verkocht en toen hij hoorde wat er met de kaboutertjes gaand was, duwde hij Tuimeltje vlug een zak van dat rare goedje in zijn handen en riep hem toe: „Strooi dat n*ar onder dc wurmen uit, dan zullen ze wel ophouden." En warempel, dc wurmen kropen niezend en proestend weg. Nadat ze een beetje ran den schrik bekomen waren, zouden Tuimel en Kruimel nog even een boekwinkel binnenlopen om een fleschje inkt te halen, want Tuimeltje had aan kikker Karei beloofd, dat hij «en brief zou sturen en daar moest !ii.' inkt en een pen voor hebben. Nadat Tuimeltje en Kruimeltje de boodschappen in het paleis hadden afgeleverd en van den kabouterbaas een uitbran der hadden gekregen, omdat ze nooit eens iets goeds deden, ging Tuimeltje alleen den tuin in .haalde stilletjes pen en inkt vcor den dag en wilde gaan schrijven. Maar daar dacht hij er ineens aan dat hij niet schijven kon en groote tranen biggelden langs zijn baard.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7