Koude N.V. Hoenderdos' Het woord is aan... De papieren eeuw. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14934 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 2 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post 3ö5, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72'A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 4 Drukkery: 10122, 12713 4 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames O.öO per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels f O.cO, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ030, elke regel meer 0.10, uitsluitend A contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Maart. Engeland's Vrijhandel, t Het stervensuur van Engeland's vrijhandel Is tragisch zoowel als opwindend geweest. De komische noot ontbrak daarbij ook niet. Im mers, in het Hoogerhuis hield een der voor naamste leden van de regeeringsminderheid, de ex-Labourman Snowden, thans Lord Snowden, een schallende protest-rede bij wijze van afscheid. Hij sloeg met zijn vuist op tafel en zei woordelijk: „Het is misda dig te gokken met de levensbelangen van dit land door een protectionistische politiek te aanvaarden, terwijl elders de rampzalige mislukking van deze politiek ons duidelijk voor oogen staat". Aldus de minderheid der „Nationale" re geering over het misdadig beleid der meer derheid. Het lijkt geenszins onwaarschijnlijk dat de Chineesche gezant op de gereserveer de tribune zat te lachen, voorzoover de man nog lachen kan, en tegen zijn buurman zei: „Zooiets hebben we nog nooit beleefd Gisteren kwamen de Engelsche bladen met een gerucht dat de vrijhandels-ministers nu toch wel dachten over aftreden, en dat Ramsay MacDonald ergens ambassadeur zou worden. Maar zelfs een liberaal blad zei er nog bij: „Krachtige pogingen zullen worden gedaan om aftreden te voorkomen, want men voelt dat de noodzakelijkheid voor een de monstratie van nationale eenheid nog niet voorbij is". Die demonstratie van nationale eenheid geeft dan blijkbaar Lord Snowden, door als minister zijn mede-ministers te be schuldigen van misdadig beleid, en van gok ken met de levensbelangen des lands! Men schijnt in Engeland te meenen dat de bui tenwereld hoorende doof en ziende blind is, en deze malle vertooning au serieux neemt. Het is onbegrijpelijk. De opwinding van des vrijhandels ster vensuur speelde zich af op zee. Om 5 uur Dinsdagmorgen zou de nieuwe tariefwet in werking treden, en honderden schepen met waardevolle ladingen uit andere landen de den krampachtige pogingen om vóór dat faie uur Gravesend tc bereiken. Mislukking van dat pogen beteckende op elke lading duizenden ponden verlies. Van do ongeveer tweehonderd schepen die aldus streden met hooge zeeën in - een zwaren Noordooster storm slaagden er 127 in, de race te winnen. De overige waren verliezers. Den heolen Maan dag door hadden City-kooplieden en scheeps agenten, bedreigd door zware verliezen, wan hopige radio-berichten geseind aan hun scheepskapiteins op zee. En vele zeebonken seinden terug: „Onmogelijk. Storm uit het N.O. Snelheid gehalveerd". De bepaling dat de kapiteins zich bij aankomst persoonlijk moesten melden aan het Customs House te Londen was voor dezen nacht opgeheven: de Londensche scheepsagenten mochten dat doen om de lading vrijgegeven te krijgen, zoodra de aankomst van het schip uit Gra vesend was gemeld. De Hollandsche kapitein Hulsebos, van het stoomschip Maraboe, niet ingelicht omtrent deze concessie, rende per auto van Erith naar Londen, in de leeren jas en zuidwester, waar in hij van zijn commandobrug was gehold zoodra hij aankwam "Wonderlijke tooneelen speelden zich in het Customs House af, en de climax werd bereikt om vijf minuten voor vijven, toen nog een jonge man blootshoofds kwam binnen ren nen en een stapel papieren op een lessenaar vóór een douane-man wierp. Zij werden af gestempeld. de hijgende jongeling stoof er mee naar het loket voor vrijen invoer, waar zij werden doorgelaten terwijl de klok vijf uur sloeg. Toen kondigde een ambtenaar aan: „Geen vrije invoer meer!" Leonard Williams, klerk bij de Londensche scheepsagenten Crowe en Co., was de laatste man in Engeland die erin geslaagd was goe deren (in dit geval machinerieën) in dat land vrij in te voeren. Een Zwitsersche textiefabriek die een filiaalfabriek in Engeland sticht en daarvoor bij deze gelegenheid de machines invoerde, werd aldus op het laatste nippertje van een groot, geldelijk verlies gered. Aldus vertelt de News Chronicle de opwin dende slotphase. Nu is de Engelsche vrijhandel dood. Nieu we tariefmuren zijn opgetrokken. De rij ban- delsvestingen in Europa is met een zeer groote en belangrijke vermeerderd. Tot na deel ook voor ons land, maar bovendien wat van veel meer beteekenis is tot ver- slechterihg van den algemeenen toestand in Europa en vergrooting van de gevaren. De vraag is en blijft: wat zullen de resul taten van Genève zijn? Lacht daar iemand? Laat hij niet zoo dom zijn. De eenige hoop ligt daar. Gelukkig dat de teekenen er ten minste zoo gunstig zijn, als men op dit oogenblik verwachten kan. R. P. Dr. VAN DER SLEEN NAAR DE WEST. VAN DEN WINTER LEZINGEN. Naar Aneta-Holland verneemt, zal onze stadgenoot en medewerker aan dit blad. cr. W. G. N van der Sleen dit jaar een studie reis maken naar Curasao en Suriname. Hoofddoel zal weer zijn het verzamelen van foto's en gegevens voor voordrachten met lichtbeelden voor allerlei vereenigingen in alle deelen des lands. Velen zullen dezen winter weer in de gelegenheid worden ge steld op deze wijze hun kennis omtrent deze zoo ver afgelegen deelen van ons rijk te ver meerderen en Dr. van der Sleen zal niet na laten ook het Interessantste van Venezuela. Trinidad en andere gebieden, waarmee het leven in Curacao en Suriname zoo nauw sa menhangt nader tot ons te brengen. De heer Van der Sleen zal op deze reis ook een smalfilm uitrusting der Agfa-fabrieken meenemen en dus straks ook levende beelden üii. de West kunnen fcooncn. SCHILDERIJENROOF UIT EEN KASTEEL. „Nijenrode" te Breukelen geplunderd. Zeven schilderijen, 50 miniaturen, goud en zilver gestolen. Doeken van oude meesters. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het Kasteel Nijenrode ie Breukelen een brutale inbi*aak gepleegd, waarbij den daders een groote buit in handen is gevallen. Niet minder dan zeven schilderijen, 50 miniatu ren en een aantal gouden en zilveren vitrine- voorwerpen, in totaal een zeer belangrijk bedrag vertegenwoordigend, werden door de daders, die tot dusver onbekend zijn, meege nomen. De inbraak moet zijn gepleegd tusschen 12 uur des nachts en ongeveer zes uur des mor gens. Toen Dinsdagochtend het personeel van het kasteel Nijenrode te omstreeks half acht voor de dagelijksche werkzaamheden in de parterre gelegen zalen kwam, ontdekte men, dat er vreemd bezoek was geweest. De bewoner van het kasteel, de heer M. Onnes van Nijenrode werd onmiddellijk gewaar schuwd en het bleek hem, dat inbrekers hun slag hadden geslagen. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat minstens twee onbekende per sonen door een op eenigen afstand van het kasteel staand hek op het terrein van Nijenrode zijn gekomen. Op deze wijze kon den zij het poortgebouw, dat bewoond wordt door den tuinbaas en een tuinmansknecht, vermijden en over de brug op het plein voor het kasteel komen. Van een der zalen, die op hot plein uiksien, hebben de daders twee in lood gevatte ruitjes van één der ramen, die hiér slecüits 1.10 Meter boven den grond zijn, ingeslagen. Door de ontstane opening wisten zij de grendels te bereiken, waarmee de naar binnen slaande ramen gesloten zijn. Toen zij dit raam hadden geopend en zich naar binnen hadden gewerkt, zijn de daders zeer voorzichtig te werk gegaan en zeer waar schijnlijk hebben zij geruimen tijd in de zaal vertoefd. Van de muren werden acht schil derijen afgenomen en uit de lijsten gesneden De grootste daarvan, een doek van Moreni hebben de daders waarschijnlijk omdat het te groot was, laten liggen. De andere zeven werden meegenomen; het zijn de volgende voorstellingen: Een mulat ter grootte van 30.5 x 25 cM., Mansportret 28 x 22 cM„ Koning Saul 35 x 28 cM., Een neger 39 x 30 cM. De aanbidding van de Drie Koningen 28 x 19 cM., de Heilige Hieronymus 30 x 25 cM. en een Vischvrouw 29 x 27 cM., alle doeken van oude meesters. Verder namen de daders 50 miniaturen en een aantal gouden en zilveren vitrinevoor- werpen mede. De laats ten zijn alle kleine voorwerpen welke de daders verkozen hebben boven de grootere omdat zij gemakkelijker zijn mee te nemen. Geen vingerafdrukken. Dat de nachtelijke bezoekers kalm te werk zijn gegaan, mag ook blijken uit het feit, dat nergens vingerafdrukken zijn gevonden- Zij hebben zich bediend van gummihand- schoenen. Langs den zelfden weg. dien zij gekomen zijn, hebben de daders met hun buit die een zeer belangrijke waarde vertegen woordigt, het kasteel verlaten, geen sporen achterlatende, dan eenige voetsporen op den harden grond. De heer M. Onnes van Nyenrode, noch de leden van het personeel, die allen hun slaap vertrekken hebben boven de drie zalen, waar de daders hun werk hebben verricht, hebben in den afgeloopen nacht iets gehoord. f 10.000 belooning. Dinsdagmorgen is onmiddellijk aangifte gedaan bij de gemeentepolitie van Breuke len, die in samenwerking met de Rijkspolitie onmiddellijk een onderzoek instelde. Ook de burgemeester van Breukelen— Nijenrode. de heer Jhr. Mr. H. H. Roell, is in den loop van den dag ter plaatse geweest om den toestand op te nemen. De daders schijnen goed met de inrichting van het kasteel bekend te zijn geweest. In de om geving van het kasteel heeft men Maandag avond voor zoo ver tot nu toe bekend is. geen verdachte personen gezien. Het gestolene, dat gedeeltelijk het eigen dom is van den bewoner van het kasteel den heer Onnes van Nijenrode. en voor een gedeelte toebehoort aan den kunsthandelaar J. Goudstikker te Amsterdam, is bij ver schillende firma's verzekerd. Deze firma's 'nebben heden een belooning van f 10.000 uitgeloofd voor de opsporing en terugbezor ging van het gestolene, terwijl voer de op sporing van de daders ook de medewerking is ingeroepen van de Centrale Recherche te Amsterdam. NATIONAAL CRISISCOMITé. Ambten ar-en Waterleiding Gem. Haar lem (2e bijdrage) ƒ25.— Personeel N.V. J. A. B. 937 F am. B. - 5. Bijdrage Maart per. Notaris X. 14.50 Uit Oma's crisispotjo 2.10 Maandel. bijdrage winkel- en atelier pers. fa. Kreymborg en Co., afd. Haarlem 13.55 Personeel Twentsche Bank Haarlem „55.65 INGEZONDEN .MEDEDEELINGEN. In verband met de ingevallen koude, hebben wij extra maatregelen genomen om spoedige levering te waarborgen. Niettemin blijft het gewenscht vroeg tijdig te bestellen, en doen wij hiertoe een beroep op onze clientèle. Wij beschikken over flinke voorraden, Wilhelmina-. Belgische- en Engelsche Anthraciet. Voor zoover de lezers dezer advertentie nog niet tot onze vaste cliëntèle behooren, noodigen wij hen uit thans proef te nemen met een onzer goed verzorgde soorten. Bezitters van Haarden met onvol doende capaciteit, bevelen wij aan thans onze prima Wales Anthraciet te stoken, welke juist 0.30 per H.L. in prijs verlaagd zijn. Beleefd aanbevelend, BRANDSTOFFEN HANDEL TELEPHOON 11979 (2 lijnen) DE MEISJESSCHOOL. HET ADRES DER OUDERS AAN DEN RAAD. Zooals wij reeds mededeelden is een com missie uit de ouders en verzorgers der leer lingen van de Middelbare school voor Meis jes te Haarlem opgericht om een adres aan den gemeenteraad te zenden, met het ver zoek het daarheen te willen leiden, dat het onderwijs aan de Middelbare School voor Meisjes gesplitst worde, zoo mogelijk bij den aanvang van den cursus 1932,33: a. in een afdeeling Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus; l). een afdeelicg Hoogere Burgerschool met 6-jarige:- cursus, opleidend voor het examen, genoemd in art.. 55 en 57 van de Middelbaar Onderwijswet. Iu de memorie van toelichting wordt ge schreven: Toen in 1863 de Middelbaar Onderwijswet werd vastgesteld, wist niemand, dat er ooit meisjes op de Middelbare Scholen zouden komen er, daardoor is het onderwijs aan de H.B.S. met 5-jarigen cursus ook uitsluitend ingericht met het oog op de jongens. De meisjes vonden bij haar komst op de H3.S. een vastgestelde gang van het onderwijs, die door haar intrede niet gewijzigd werd. Heel dikwijls is gebleken, dat het onderwijs daar niet aansluit bij haar aanleg. Haar geestes gaven gaan meestal niet in de richting der wiskundige vakken. Bovendien zijn er nog zooveel andere vakken, welke van veel belang zijn voor later leven, zoodat het allerminst gerechtvaardigd is, dat de meisjes een jaar langer kunnen studeeren, om het H.B.S.- diploma te behalen. Vele ouders sturen nu om verschillende redenen noodgedwongen hun dochter naar de H.B.S. voor jongens, daar het behalen van het H.B.S -diploma aan de Middelbare School voor Meisjes niet mogelijk is. Deze krachtsinspanning is vaak nadeelig voor de lichamelijke en geestelijke gesteldheid van hun kind. Meisjes op den leeftijd van 12—18 jaar heoben niet zelden minder uithoudingsvermogen dan jongens van dien leeftijd. Ook verzuimen zij vaker de school. Aanbevelenswaard^ zou het dus zeker zijn. de meisjes een rustiger studiegang te verzekeren, en ze toch in de gelegenheid te stellen het HB.S.-dlploma te behalen. In alle steden, waar gemeentelijke Middel bare Meisjesscholen zijn, zijn deze gereorga niseerd, alleen te Haarlem niet. Een inge steld onderzoek aan zulke gereorganiseerde Middelbare Meisjesscholen te Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Nijmegen en Groningen, heeft aangetoond, dat dc 6-jarige H.B-S.-afdeclingen behoorlijk bezet zijn. In Haarlem, waar zeer veel ouders hun Fedor Vergin Elk onderwijs is een inleiding tot critisch denken. Critiek is een noodzakelijke voor waarde voor eiken stap vooruit naar een onderwerping der natuur, welke bevorderlijk is voor het leven. Censuur is daarom steeds vernietigend voor het leven, verlammend en pessimistisch. (Het nieuwste Parijsche mode- snufje is vrouwenkleeding van papier.) Eens ging de goedgekleede vrouw Gehuld m zijden kleeren, Dat kon slechts een beperkte groep, Zich echter permitteeren. De kunstzij kwam, daar heeft dc vrouw Veel zijde bij gesponnen. Zij werd banaal als materiaal, Voor kousen en japonnen. Weer gaan we voor- of achteruit. Al naar u 't wilt beschouwen, De mode wendt zich tot papier, Voor 't inpakken der vrouwen. Misschien doen wij haar spoedig na, Het lijkt me vol gemakken, Er ls voldoende pakpapier, Voor onze mannenpakken. Waarom ook niet, papier beheerscht In onzen tijd de aarde. Nu goud veelal verlaten is En zilver zonder waarde. We zijn in de papieren eeuw, De gouden is verleden. 't Lijkt logisch dat nu ook de vrouw. Zich in papier gaat kleeden. Het zal haar ongetwijfeld staan. Zoo blank en zoo onschuldig, Ze heeft er weinig zorgen aan, Papier is zoo geduldig. Maar is het eigenlijk niet dwaas. Dit als Iets nieuws te vieren, Loopt, mannenbroeders, niet de vrouw, Altijd in de papieren? P. GASUS. kinderen naar het. Middelbaar Onderwijs sturen, zal dit stellig ook liet geval zijn. Practisoii zou dc toestand dus zoo worden, dat, evenals nu, hoogstwaarschijnlijk een ge lijk aantal parallelafdeelingen gevormd zou moeten worden. Daar bovendien de leerkrachten volledig bevoegd zijn aan de H.BK.-afdeeling les te geven, zullen noch de kosten, noch de behoefte aan bevoegde leerkrachten, bezwaar behoe ven op te leveren tegen inwilliging van ons verzoek. Op grond der bovenstaande historische, so ciale en psychische factoren is het zeer ge wenscht gebifurceerde scholen voor meisjes op te richten in plaatsen, waar deze levens vatbaarheid kunnen hebben. Dat is zeker het geval te Haarlem, tot nog toe de eenige stad. waar het Middelbaar Meisjes-onderwijs geen twee af deelingen omvat. De 165 ouders en verzorgers van de leer lingen der Middelbare School voor Meisjes, wier handteekeningen het adres vergezellen, verzoeken den raad daarom dan ook drin gend. tot inwilliging van hun verzoek wel te willen overgaan. TERUGKOMST MINISTER DECKERS. De Minister van Defensie wordt Woensdag te 's-Gravenhagc terugverwacht. -MINISTER REYMER ZIEK. De Minister van Waterstaat zal wegens on gesteldheid verhinderd zijn dc eerste dagen afjn ambtsbezigheden waar tc nemen. Helsingfors, de hoofdstad van Finland, waar thans door dc Lappobewegina een nat ional isiiscfas twUfi pp to uw if Japan stemt officieel in een vredesconfe rentie toe. (2e blad, le pag.) Belangrijke schilderijendiefstal uit het kasteel Nijenrode". (le blad, le pag.) Toch een Mocrdijkkanaal toegezegd? (2e blad, 2e pag.) Tu :de Kamer: Wanhoop en armoede ten plattelandc. De interpellatie Wcitkamp. (2e blad, 2e pag.) Haarlcmsch meisje van dertien jaar zoek. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Engeland's Vrijhandel. (le blad, le pag.) Van onzen Parifschen correspondentDe crisis-tijd in Frankrijk. (2e blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Contingenteering van den invoer van groenten en fruit. (2e 'blad, 2c pag.) Sport: Op vleugelen des Voetbals. (2e blad, 3e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN ASFALT-WËGEN Het is bekend, dat schijn bedriegt, En dnt een rekensom niet liegt. Al lijkt het voor den leek wat gek, ASFALT: 't goedkoopste wegendek. Economische wegen' Meisje van 13 jaar zoek. Uit school niet thuis gekomen. De Commissi ris van Politie te Haarlem ver zoekt namens de ouders de opspo ring en het te rugbrengen van het minderjarige meisje J o 1 k e Joustra oud der tien Jaar dat Dinsdagmiddag van school naar huls is gezonden. Het meisje is vermoedelijk uit vrees voor straf niet in de ouder- IJke woning te ruggekeerd, zoo dat aan een ongeval gedacht wordt. Het signalement van het meisje luidt als volgt: lang 1.70 M., donkerblond haar. gekleed met donkergroenen loden regenmantel, dito hoed, bruin geruite jurk, zwarte schoenen, bruine kousen. Zij is in het bezit van een Fongers damesrijwiel, waaraan een school- tasch. Dc kosten van het terug brengen wor den vergoed. Tot zoover dit bericht van dc politie. Nader vernemen wij, dat Dinsdagavond tc 10.40 uur de politie van de vermissing per extra-radiopolitiebericht kennis heeft gege ven. Intusschen werd in verschillende rich tingen gezocht, o.a. vannacht nog in Utrecht, waar familie van het meisje woont. Daar had men echter niets van de vermissing verno men. Met politiehonden werd niet gewerkt, omdat het in dit geval niet nuttig en noodig geoordeeld werd. Ook hedenmorgen twaalf uur ls dit extra politiebericht nog eens omgeroepen. Een spoor? Hedenmorgen half elf liep het gerucht dat het meisje fietsende en met behuilde oogen in de Hagestraat bij het Spaarne gezien zou zijn door een dame die het meisje kent. Zij wist toen echter nog niet, dat het meisje ver mist werd. Toen zij dit vernam, heeft zij da delijk haar bevinding aan de familie meege deeld. Dit bericht heeft den angst van de zeer ongeruste ouders iets verminderd. Toch leven zij nu begrijpelijkerwijs in groote spanning. LOONREGELING BLOEM BOLLENBEDRIJF. OVEREENSTEMMING BEREIKT. LISSE, 2 Maart (V.D.) Naar wij verne men is hedenmiddag definitief overeenstem- zming bereikt tusschen de drie werkgevers- bonden en de drie werknemers-oreanlsa ies in het bloembollenbedrijf over den grondslag van de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, welke met Ingang van Dinsdag J.l. in werking is getreden. Het gemiddelde weekloon is bepaald op ƒ21. De loonschaal is als volgt vastgesteld: De- cet ibcr. Januari, Februari, 18, Maart. April, Mn j 2u; dc resteerende maanden 23. A s. Zaterdag zal dus een loon worden uitbetaald Vatt i 2P

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1