Koude N.V. Hoenderdos'* DE 7 OI0 KORTING. Het woord is aan... Een loopmeisje. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14935 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 3 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per tvcck 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f335, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post f0.72JA. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: l5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels /O.oO, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm-of Beenbreuk! 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f400—, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvingei f 75—Verlies andere vinger f 30.-w DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Maart. Stadsfinanciën en Stadscomedie Woensdagmiddag heeft de gemeenteraad een nieuw stuk opgevoerd. Het was geen tragedie en geen blijspel. Het was een echte Stadscomedie. De P oppe ntentoonsteffiirag, vol kleux en gratie, vol gulden zwijgen, was ver dwenen uit de Raadszaal, en de 39 Wijzen zaten er weer, vol politieke kleur en zilveren spraak. De gratie is maar schaarsCh. Er was geen belangrijke agenda. De oor zaak daarvan, overigens welbekend, bleek weer eens toen tot medewerking verleenen voor den bouw van een RIK. school besloten werd „als de gemeenteflimancièn het toe laten". In de practijk schijnen dergelijke, restricties een moeilijke zaaJk, aangezien niet door de gemeenten maar door den rijkswet- gever bepaald wordt wanneer gegeven bepaalde omstandigheden scholen gebouwd moeten worden. Vanzelf rijst de vraag of men niet in Den Haag (gezien den finan- cieelen nood en de treurige vooruitzichten voor het volgende belastingjaar) zal moeten komen tot een besluit, mei medewerking van alle betrokken partijen, om bij noodwet allen scholenbouw in het geheele land voor een bepaalde periode stop te zetten. Een soort, „bewapeningsvacantie voor een jaar" om het zoo maar uit te drukken. Ik stel slechts de vraag. Het ziet er naar uit dat het voor de gemeenten hopeloos moeilijk zal -worden met den bestaanden wettel ij ken dwang. Intm- schen deelde wethouder Roodenburg mede dat de besturen der bijzondere scholen alle medewerking verleenen om financieele moei lijkheden te voorkomen. Daarom heeft het nu betrokken schoolbestuur al toegezegd den bouw te Wiillen uitstellen tot het volgend jaar. Dit is, voor Haarlem, een verheugend feit- Een tweede staaltje van de financieel e benauwenissen der gemeente leverde het met 279 stemmen genomen besluit om de gelegenheid te openen, gelden in deposito te storten bij den Stortings- en Ophaal dienst. Dit wil zeggen dat de gemeente als bankier gaat optreden, pan zelf over meer kasgeld te kunnen beschikken, en dat zij tevens met het particuliere bankbedrijf gaat ccmcurreeren. Daarbij, zooals notaris Wol zak terecht opmerkte, willende profüteeren van het feit. dat sommige geldbezitters de particuliere banken niet vertrouwen. Waarop de heer De Braai, die het met zijn partijgenoot niet eens was en den maatregel als crisis-noodzaak voorstond, een derde staaltje van gemeentelijke financieel© be nauwenis onthulde door de mededeeling dat de heer Van Schie, van wien de gemeente voor f 175.000 grond heeft gekocht, de voor waarde heeft moeten aanvaarden dat hij dit bedrag zelf aan de gemeente zou fcenen tegen 5 pet. De Raad lachte daarom, maar er is een illuster en tevens ietwat droevig voorbeeld op veel grooter gebied. Frankrijk en Duitschland handelen, via de Bank voor Internationale Betalingen, op dezelfde wijze met de oorlogs schuld. Wethouder mr. Slingenberg zei dat de ge meente niet met de banken gaat concurree- ren, en dat de bij den Stortings- en Ophaal dienst te beleggen gelden anders in oude kousen bewaard zouden worden. Ik heb een flauw vermoeden dat de bankiers er anders over denken. Vooral omdat de wethouder weigerde de toezegging te geven dat de ge meente nooit meer rente zal geven dan de particuliere banken. Zoodra zij dat wèl doet, concurreert zij. Inderdaad kan ten voordeele van dezen maatregel alleen gezegd worden, dat het een crisismaatregel is. Maar te bewe ren dat de gemeente het particuliere bank bedrijf er niet mee zou concurreeren dat lijkt mij onaanvaardbaar. Volgde de eerste opvoering der nieuwe Stadscomedie. Prologus: de heer Klein. Die kwam met zijn reeds bekende voorstel om bij de bepaling van het minimum-inko men van het gemeenlepersoneel op 30 per week de kinder- en vac an tie toeslagen buiten rekening te latei?. B. en W. hebben dat niet gedaan, nadat indertijd tot de 7 verlaging van loonen en salarissen besloten was. De heer Castricum deed toen al een speciaal voorstel tot redding van die toeslagen. B. en W. wilden daar niet aan en kwamen met een tusschenvoorstel, dat werd aanvaard. Over de interpretatie van dit tusschenvoor stel, wat betreft het in principe aanvaarde minimum van 30, was nu misverstand ge rezen. Bedoelde het, dat de 7 alleen op de toeslagen geheven zouden worden voorzoover zij geen inbreuk op het algemeene minimum maakten, of mocht dit laatste ook? B. en W meenden het laatste, en pasten dat toe. Wij hebben, evenals de heer Klein, den tegen- overgesteldcn indruk van het besluit ge kregen. Nu rees de Politiek. De S.D.A.P. wou dat het voorstel-Klein eerst naar het Georgani seerd Overleg ging. De juristen kwamen daarop in actie. Sommigen hunner vonden dat het voorstel naar het Overleg móest, vanwege de Ambtenarenwet. Mr. Slingenberg daaren tegen vond van niet, omdat het hier geen nieuw besluit, maar de uitvoering van een reeds genomen besluit betrof. Mr. Gerritsz stelde tenslotte voor om het voorstel naar he' Overleg te zenden, en verloor met 1521 stemmen. Daarop verklaarde de heer Reinalda, dat de S.DA.P. zich bij de stemming over het voorstel-Klein zou onthouden. Er werd over gestemd, en alle elf aanwezige ST>A.P.'crs zwegen bij het afroepen van hun namen. De overige 25 raadsleden namens met 13—12 stemmen liet voorstel-Klein aan. Nauwelijks was dit geschied, of de vraag rees of dit besluit formeel geldig was. De bur gemeester vond kennelijk van niet. In het Reglement van Orde staat imperatief, dat de leden vóór of tegen moeten stemmen. Zijn zij in de zaal aanwezig, dan kunnen zij derhalve niet zwijgen. Zij hadden eigenlijk weg moeten gaan. Maar ziet: zij waren niet weggegaani Daar zaten we! Was er nu een besluit genomen, of geen besluit genomen? Mogen wij zwijgen? U ziet het treffende verschil met de Poppententoon- stelling, die al zwijgende een succes werd. De gemeenteraadszitting, „fractioneel zwijgende", werd er juist het tegendeel door. Een lichtelijk verward debat ontstond. Er was nog een voorstel-Peper ook, waarop de S. D. A. P. hetzelfde zwijgen om dezelfde reden wou toepassen. Hoe moest dat nu? Mr. de Rijke verklaarde dat de S. D. A. P., han delend in strijd met het Reglement van Orde, er goedschiks of kwaadschiks uit moest. De heer Peper, die er indertijd wel eens om dergelijke reden is uitgezet, beaamde dit met kennelijke vreugde. Daarop marcheerde de S. D. A. P. goedschiks dc zaal uit, in file. met haar leider voorop, nadat deze verklaard had dat hij terwille van de orde zulks zou doen. En het voorstel-Peper, dat geen schijn of schaduw van een kans had, werd met 22-2 stemmen verworpen. Intusschen was de ramp geschied. Het bleef de vraag of het voorstel-Klein al of niet was aangenomen, en mr. Bijvoet had niet gedaan gekregen dat men er opnieuw over zou stem men, terwijl de S. D. A. P. weg was. Ofschoon dit wel de eenvoudigste en meest logische op lossing leek. Maar de voorzitter durfde het niet aan. Vanmorgen blijkt ons dat de burgemeester de aanneming van het voorstel-Klein niet formeel juist acht, derhalve begint met het niet uit te voeren en er a.s. Maandag met het- college van B. en W. nog eens over deli- bereeren zal. Andere vragen rijzen nog. Zal mr. van Dam vernietiging van het besluit vragen omdat het z. i. volgens de Ambtena renwet (art. 125) naar het Georganiseerd Overleg moest? Zal misschien gezegd Overleg er in zijn eerstvolgende bijeenkomst op eigen initiatief over beginnen? Zal de heer Klein het in den een of anderen vorm opnieuw indienen, erop rekenend, dat do S.D.A.P. dan bijtijds de zaal verlaat, góéd- of kwaad schiks? U ziet: de situatie is rijk aan mogelijk heden. De 39 Wijzen bevinden zich in een doolhof, gevolg van een „novum". Zij zullen er wel weer uitkomen, maar hóe is onzeker. Ter- vijl ik dit schrijf voel ik dat nieuwe aspecten van liet vraagstuk zich ontwikkelen in de breinen der zes juristen. Zeer waarschijnlijk zijn het zes verschillende aspecten. En dan de heer Klein nog, die wel geen mr. voor zijn naam heeft maar jaren in dc Rechtsgeleerde Commissie heeft gezeten en zijn semi- collega's verre overtreft in het houden van ingewikkelde betoogen! Wij moeten er het beste maar van hopen. R. P. DE MIDDACSLUITINC VOOR WINKELS. Bezwaren tegen een verplichting. Een poging om tof een onderlinge regeling te komen. Zooals wij reeds gemeld, hebben wordt er tusschen den minister van Arbeid en het Haarlemsche gemeentebestuur gecorrespon deerd over de verplichte Donderdagmiddag sluiting voor winkels. Wij herinneren cr aan dat de gemeente raad van Haarlem besloten had een verplich te sluiting voor winkels met personeel cp Donderdagmiddag in te voeren evenwel met de bevoegdheid aan het college van B. en W. om ontheffing daarvan toe te staan aan winkeliers die een bevredigende regeling met hun personeel hebben getroffen. De minister heeft aan het gemeentebestuur medégede.ld, dat hij de thans door den read aangenomen verordening niet voor goedkeu ring aan de Kroon kan aanbieden, omdat niet voldaan is aan de eischen der wet, dat de Werkgevers in het winkelbedrijf der. wenjch geuit hebben om zoo'n bepaling te maken. Bovendien heeft de minister bezwasi te gen het onderscheid dat gemaakt wordt, tusschen winkels met en zonder personeel. Het is nog niet bekend welke houding hel gemeentebestuur tegenover do bezwaren van den minister zal aannemen. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met een heer P. J. M. van Tetering, voorzitter van de Middenstandscentrale. Deze deelde ons mod dat het uitgesloten geacht moet worden, dat ce werkgevers een verzoek zullen indienen om een verplichte middagsluiting in te voe ren. Wel was de heer van Tetering over tuigd, dat het bestuur van de Midden- standsccntrale een indertijd gegeven belofte j wil nakomen, om tot een bevredigende op- j lossing te komen. De wet verplicht de werk- gevers om aan het personeel een vrijen hal- j ven dag te geven. In sommige zaken is het beslist onmogelijk om een vrijen middag te geven, zonder de belangen van het bedrijf zeer ernstig te schaden. Daarom is men steeds tegen een verplichte middagsluiting geweest, indertijd is evenwel door het bestuur der Middenstandscentrale toegezegd, dat het met de organisaties van de werkgevers wilclc samenwerken, om dc INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. In verband met de ingevallen koude, hebben wij extra maatregelen genomen om spoedige levering te waarborgen. Niettemin blijft het gewenscht vroeg tijdig te bestellen, en doen wij hiertoe een beroep op onze cliëntèle. Wij beschikken over flinke voorraden, Wilhelmina-. Belgische- en Engelsche Anthraciet. Voor zoover de lezers dezer advertentie nog niet tot onze vaste cliëntèle behooren, noodigen wij hen uit thans proef te nemen met een onzer goed verzorgde soorten. Bezitters van Haarden met onvol doende capaciteit, bevelen wij aan thans onze prima Wales Anthraciet te stoken, welke juist 0.30 per H.L. in prijs verlaagd zijn. Beleefd aanbevelend, BRANDSTOFFENHANDEL TELEPHOON 11979 (2 lijnen) winkeliers te bewegen zoovee! mogelijk een vrijen middag te geven. Wij zoo vervolgde de heer van Tetering waren zells bereid de winkeliers daarioe persoonlijk te bezoe ken. Ik heb reden om te veronderstellen, dat het bestuur die belofte ook nu nog gestand wil doen, zoodat het mogelijk zal zijn tot een bevredigende oplossing te komen. Omdat* van het kappersbedrijf het verzoek tot een gemeentelijke regeling van werk gevers en werknemers is uitgegaan, heeft de minister geen bezwaar mede te werken, dat de verplichte Donderdagmiddagsluiting voor kapperszaken tot stand komt. Als de ge meenteraad daartoe een nieuw besluit neemt-, zal hij dit ter goedkeuring aan de Kroon voorleggen. Toeslagen er buiten of niet? Voorloopig geen uitvoering van het voorstel-Klein. In de gemeenteraadszitting van Woensdag kwam aan de orde het voorstel-Klein om bij het bepalen van het gegarandeerde mini mum-inkomen van 30 van het gemeente- personeel den kindertoeslag en den vacantie- toeslag buiten rekening te laten. Deze zaak betreft, zooals men weet. de toepassing van het raadsbesluit inzake 7% korting op de loonen en salarissen. Het voorstel-Klein werd met 13 tegen 12 stemmen aangenomen. De socialisten, of schoon in de zaal aanwezig, stemden niet. Dit lokte een scherpe discussie uit (men zie daar over hoofdartikel en raadsverslag). Wij vernemen heden, dat de burgemeester van oordeel is dat dit besluit informeel is en niet kan worden uitgevoerd. Hij zal dan ook niet tot uitvoering overgaan, in afwachting van de volgende vergadering van B. en W. 'die Maandag a.s. zal plaatshebbenwaarin de- burgemeester de zaak aan de orde zal stellen. Mr. L. G. van Dam. die aanvankelijk het voornemen scheen te hebben om aan Gede puteerde Staten nietigverklaring van het raadsbesluit te vragen, omdat niet voldaan is aan de Ambtenarenwet, die zijns inziens voorschrijft, dat over veranderingen in loon regelingen het Georganiseerd Overleg wordt gehoord, deelde ons hedenmogen mede, dat hij nog geen beslissing genomen had. Het is dus nog niet te zeggen of hij zich tot Gede puteerde Staten zal wenden. Molière Wanneer men niet datgene heeft, waarvan men houdt, moet men houden van wat men heeft. (Een Wecnschc, Fraulein Paula Mazanek, is op een voetreis door Europa, die reeds 4 jaar duurt, in ons land aange komen. Zij gaat daarna via België en dc zuidelijke landen naar Weenen terug). Paula, kijk, ik vind het aardig. Dat je ons niet overslaat. Voor je in je lange loopbaan Verder naar het Zuiden gaat. Vier jaar heb je nu geloopen Al maar door van stad tot stad, 't Moet enorm zijn, hoeveel voeten Dat in d'aarde heeft gehad. Voor zoo'n levenswandel, Paula, Heb ik een oprecht ontzag. Je bent een geduchte loopkraan. Als ik je zoo noemen mag. 't Loopt niet zoo als hei moest loopen In je eigen vaderland Ben je 't daarom maar ontloopen. Of ligt daarin.geen verband? Hoe dat zij. ga voort in vrede, Ik neem afscheid en ik hoop, Dat je niets zal tegenloopen Op je verdren levensloop. Moog' de wereldcrisis woeden, Zij laat. denk ik. jou met vree In den loop der jaren, Paula, Neem j' er maar een loopje mee. P. GASUS. DE HAARLEMSCHE FINANCIëN. OPNIEUW BEZUINIGING Naar wij vernemen is de minder gunstige toestand van de financiën voor het Haarlem- sche gemeentebestuur aanleiding geweest, aan de directeuren en hoofden van dienst te verzoeken om te trachten nog in het loopen- de jaar bezuinigingen in te voeren. Dit zal vermoed3'.Ijk tengevolge hebben, dat een deel van het losse personeel dat nog in dienst was, ontslagen zal -worden. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE HUIZEN. RAADSBESLUIT VAN HAARLEM VERNIETIGD. Bij den gemeenteraad van Haarlem is in gekomen besluiten van Gedeputeerde Sta ten van Noordholland, waarbij, met vernieti ging van de raadsbesluiten tot onbewoon baarverklaring van de woningen der per celen Lange Annastraat 12G. 12H en 121, Spiegelstraat 23C, 23D en 23E en Leliestraat 17A, het daartegen ingestelde beroep ge grond wordt verklaard. DE VERBREEDING VAN DE DAMSTRAAT. OVEREENKOMST BEREIKT OVER PERCEEL 12. Naar wij vernemen is overeenstemming be# reikt tusschen de gemeente Haarlem en den eigenaar van perceel 12 in de Damstraat over den aankoop van dat perceel door dc ge meente. De eigenaar heeft het aanbod van de ge meente aanvaard. Dc Japanners rukken Tsapei binnen. (2e blad, le pag.) Opmarsch der Lappomannen naar Helsing- fors? (2c blad, 2e pag.) De ontvoering van Lindbergh's zoontje. Ban dieten vragen 50.000 dollar losgeld. (2e blad, le pag.) Eerste Kamer; Behandeling der begrooting begonnen. (2e blad, 2c pag.) Tweede Kamer: InterpeUatie-Hiemstra over de werkverschaffing. (2e blad, le pag.) Tien procent loonsverlaging in dc mijnen? (le blad, 2c pag.) Dc 7 pCt. korting. Voorloopig geen uitvoering van het voorstel-Klein. (lc blad, le pag.) Het vermiste meisje terecht. (le blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (3e blad, 3e pag.) De Haarlemsche financiën. Opnieuw bezui niging. (le blad, lc pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Stadsfinanciën en stadscomedie. (le blad, le pag.) Voor dc forensen: Dc belastingen te Heem stede, Bennebroek en Hillegom. (2e blad, 3e pag.) Bal Masqué van de Welsh Guards De Prins van Wales heeft weer eens de Welsh Guards te Aldershot geïnspecteerd. Of liever gezegd: hun uniformen, waarin zij ergens verstopt zitten. Hierboven toont onze teekenaar Wladimir Bielkine wat er in die omstandigheden van „Prince Charming" zelf overblijft. HET VERMISTE MEISJE TERECHT. In Utrecht gevonden. Het 13-jarig meisje D. J. Joustra, dat Dins dagmiddag van school naar huis was ge stuurd, maar dat Woensdagmorgen nog niet in de ouderlijke woning was teruggekeerd, is gelukkig gevonden. De vrees, dat haar een ongeval overkomen zou zijn, Ls dus ongeerond geweest. De doodelijk verontruste ouders kregen Woensdagavond zeven uur bericht van een bekende Utrechtsohe familie, dat hun doch tertje gezond en wel bij haar in Utrecht ver toefde. Men kan zich dc blijdschap van de ouders voorstellen, toen zij deze tijding vernamen. Zij zijn dadelijk naar Utrecht, gegaan, waar zij hun kind met vreugde hebben begroet. Het meisje vertelde hun dat zij met het strafbrlefje. dat haar vader voor gezien moest teekenen, niet naar huls durfde te gaan. De gedachte, dat men haar voor een lastig en ondeugend kind zou aanzien, had haar zonder te bedenken welk een angst zij hier mee haar ouders zou berokkenen er toe gedreven, naar de Utrechtsche familie tc gaan. Zij fietste naar Leiden, waar zij aan «en dame den weg naar Utrecht vroeg. Om dat het echter el laat in den namiddag was, vroeg deze dame. of zij niet liever bij haar wilde overnachten, om dan den volgenden morgen coed uitgerust naar Utrecht te gaan. Het meisje nam dit aanbod aan en fietste Woensdagmorgen naar Utrecht, waar zij ver telde waarom zij deze reis ondernomen had. Dc ouders hebben hun kind op medisch ad vies voor eenige weken In Utrecht achterge laten. omdat zij in geen geval naar dw*i school terug wil gaan. Amerika's „nationale baby" zoek! Charles Augustus Lindbergh, de 19 maanden oude zoon van den oceaanvlieger Charles Lindbergh is door bandieten ontvoerd. Links Atncrika's beroemdste baby en daarnaast het echtpaar Lindbergh.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1