STADSNIEUWS HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 4 MAART 1932 Hef gevaar van de „prikplanken". Waardeloozc prijsjes. Men schrijft ons: Wij leven tegenwoordig in een „prikplan- kentijd" ,dat wil zeggen dat in alle mogelijke en onmogelijke winkels en winkeltjes prik planken aanwezig zijn waarmede men zijn „geluk" beproeven kan. Zoo'n prikplank is een plank meestal met 500 gaatjes er in. In die gaatjes wordt een opgerold papiertje ge stopt, waarop een nummer staat. De gaatjes worden dichtgeplakt. Op een bijbehoorende lijst heeft de ondernemer dan meestal een aantal nummers vermeld, waarachter aller lei begeerde artikelen staan gedrukt, zooals een scheerkwast met spiegel, een schemer lamp, een reep chocolade enz. Als iemand nu zijn geluk wil beproeven, dan kan hij, tegen een van tevoren door den ondernemer te be palen prijs, een papiertje uit de plank prik ken, waarna hij als er een nummer op staat dat ook op de lijst voorkomt, de gelukkige bezitter wordt van een der bovengenoemde voorwerpen. Jammer genoeg is de zaak niet zoo een voudig als bovenvermeld, omdat, als er niets anders gebeurt dan het bovenomschrevene, hier eenvoudig sprake zou zijn van een lote rij, waarvoor vergunning noodig is. die na tuurlijk, als het van den aanvrager eigen be lang is dat hij de loterij houdt, niet wordt verleend. Dat weten de ondernemers van die prikplankenzaakjes ook wel en daarom is er iets op gevonden, namelijk dat bij zoo n prik plank, die dan niet loterij doch prikplank- puzzle wordt genoemd, een zoogenaamden sleutel wordt gegeven, die soms zoek is. Dit beteekent b.v. dat volgens een monde linge of sohriftelijke toelichting bij de prik plank de nummers opgezocht kunnen wor den als men maar uitvindt hoe de sleutel op de puzzle moet worden toegepast. Het ge beurt dikwijls dat de gaatjes met de prijs- lootjes, dat wil zeggen lootjes waarop een prijs valt, verstopt zitten volgens een be paald figuur een spiraal, een achthoek enz., zoodat in theorie allicht de begeerde num mers door beredeneerde toepassing van den sleutel gevonden konden worden, doch in de practljk hiervan niet veel terecht komt. Als dc ingewikkelde sleutel of een inge wikkeld systeem van oplossing moet worden toegepast, is het al direct duidelijk dat vele prïkllefhebbers practlsch aan dien sleutel ter oplossing niets hebben omdat zij niet bij machte zijn uit te vinden hoe de zoogenaam de sleutel moet worden toegepast, zoodat in werkelijkheid voor ons gevoel dergelijke prik planken niets anders zijn dan loterijen. Als de zaak formeel in orde is, dat wil zeggen, als door middel van den sleutel in derdaad de begeerde prijzen bemachtigd kun nen worden, al moet men dan ook wiskundi ge zijn om dit te kunnen oplossen, kunnen politie en justitie tegen de prikplanken niet optreden. Dit optreden ls des te lastiger ge worden nadat in een geval waarin iemand, die een prikplank had geëxploiteerd, waarbij een sleutel, volgens arrest van den Hoogen Raad vrij uit ging, nadat een wiskundige, als getuige gedagvaard, had aangetoond dat het oplossen van de puzzle, hoewel ontzet tend lastig, mogelijk was. Na dit arrest namen de prikplanken al- lerwege ln aantal toe, doch verschillende ma kers van systemen vergaten of konden niet slagen in het maken van een afdoenden sleutel, zoodat eenige weken geleden voor het Kantongerecht te Haarlem een veroordeeling in een prikplankenzaak kon volgen, nadat t-cr terechtzitting was aangetoond dat de sleutel, die bij die plank behoorde, niet deugdelijk was. Nu zou men, als zoo'n prikplank hier en daar sporadisch voorkwam, nog niet zoo zwaar aan de zaak behoeven te tillen, doch daar thans de prikplanken by honderden in gebruik zijn. verdienen zij bijzondere aan dacht en bestrijding omdat het publiek dat er gebruik van maakt voor een heel groot gedeelte bestaat uit kinderen, althans min derjarigen en voor een ander deel uit men- schen, die het bij het prikken verloren geld moeilijk kunnen missen. Daar komt nog bij dat dikwijls de hoe veelheid en de kwaliteit der prijzen niet op wegen tegen de geringe kansen. Een prikplank van 500 gaatjes, een dubbel tje per prik, had b.v. ongeveer 80 zoo goed als waardclooze prijsjes, waaronder een of meer prijzen van een paar gulden. Bovendien is dc verleiding om zijn geluk te beproeven zoo in het voorbijgaan, b.v. terwijl men wachten moet in een winkel, zóó groot, dat de liefhebbers met een, twee, tien, twin tig of meer dubbeltjes niet ophouden, zoodat b.v. een huismoedertje uit een volkswijk, een groentenwlnkel binnenkomende, net zoolang prikte tot zij haar gulden verprlkt en verlo ren had, zonder ook maar iets te winnen en daarna ongetroost, zonder aardappelen, spruitjes enz. den winkel moest verlaten. Zoo zijn er tientallen gevallen. Maar de oorzaak tot bovenstaande „ver handeling over prikplanken" is wel het zotte geval, dat een poetser (werkman met een gezin van 5 kinderen en 20.— inkomen per week) in een bepaalden winkel binnenkwam en in overleg mot zijn vrouw, nadat hij eerst eenige malen te vergeefs in een plank ge prikt had. besloot de overblijvende 180 prik ken maar in één keer te verrichten door de betaling van zegge en schrijve achtten gul den, omdat deze man zijn verlangen niet kon bedwingen om de overblijvende prijzen, zijnde een schemerlampje en een eikenhou ten schoorsteenklokje van weinig waarde voor een koopje in zijn bezit te krijgen. Misschien kreeg hij op dit koopje nog eenige kleine prijsjes toe. Dit geval laat toch ten duidelijkste zien tot welke 'prikplankenzotternij men kan verval len. Het merkwaardigste hierbij Ls nog dat de man die ruim achttien gulden aan de prik plank besteedde, dit bedrag niet eens direct aan den winkelier kon voldoen doch die 18.in gedeelten moet betalen. Wij honen door het bovenstaande te heb ben bereikt dat a! moge dan de wet niet bij machte zijn het publiek tegen dergelijke prik planken te beschermen, de belanghebbenden zich zelf zullen beschermen door van de prik planken geen gebruik meer te maken. Daarbij komt nog dat de meeste winkeliers zelf met het systeem nrikplanken niet inge nomen zijn doch dikwijls uit een concurren- tie-oogpunt de gelegenheid moeten open stellen. G. A. D. HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK. JAARVERSLAG OVER 1931. NATIONAAL CRISIS-COMITé. Leerlingen en onderw. personeel der Middelbare school voor meisjes to Haar lem, Februral f 16. Mevr. C. E. V. CL—O. 5.— Versohenen is het jaarverslag van de N.V, Haarlemsohc Hypotheekbank oiver 1931. Hot volgende Is ontleend aan (het alge meen overzicht van 'het bedrijf. Werd in het begin van 1931 een nieuwe serie van het aandeelenkapitaal., groot f 500.000, met volledig succes geplaatst, in het najaar werden tengevolge van de aClgemeene crisis ook de aandeelen der Haarl. Hypotheek bank op de markt geworpen en afgedaan tegen ongemotiveerd 'lage koersen. In de eerste helft van 1931 was er zoo sterke vraag naar pandbrieven, dat belangrijke pandbrieforders moesten worden afgewezen, de uitgifte der 4 1/2 pet. pandbr. kon worden gestaakt en de 4 pet. pandbrief der vennoot schap in vrije markt tot 101 pet. steeg. We gens te ruime kasmiddelen werd de uitgifte der 4 pet. pandbrieven, ondanks voldoende vraag, niet hervat, Doch toen in het najaar, door den val van het pond, een crisis voor obligatie-papieren en vrees voor den gulden ontstond, kwam er een overstelpend aanbod van pandbrieven van elke rente, type en viel de 4 pet. pandbrief terug tot 88 pet. In de eerste helft van 1931 vond een zeer sterke aflossing plaats van de hoogst renten de hypotheken. Op 1 September was er van de hypotheken boven 5 pet. f 3.163.925 afgelost geworden en van de leeningen, waarop nog 5 12 pet. 6 1/2 pet. rente werd betaald, moest bij ver lenging der leeïilngen vaak 1 pet. en meer aan rente worden prijsgegeven. Voor de afgeloste gelden was slechts ten deele hypothecaire plaatsing te vinden en de kasmiddelen groeiden steeds aan. Doch eind September ontstond er een sterke stagnatie in de hypotheekverstrekking: de hypotheek rente liep op van 4 3 4 pet. tot 5 1/2 pet. De crisis van September had een -zeer scherpe daling ten gevolge van obligaties en pandbrieven. Omdat de statuaire reserve vrijwel geheel en de extra-reserve ook voor het overgroote deel, bulten het bedrijf, in obligaties is belegd, vond door de koersdaling een aanzienlijke waardevermindering plaats van de statuaire reservekas die ten deele kan worden aangevuld uit de eveneens verzwakte, extra-reserve. Het koersverlies op de sta tuaire reserve bedroeg f 141.863,06; dat op de extra-reserve f 22.717.50. Dit mag, daar de getroffen obligaties vrij wel alle een verplichte uitloting hebben, groo tendeeLs als een schijnverlies worden be schouwd. omdat geleidelijk deze obligaties door uitloting a pari worden uitbetaald, maar een goed beheer brengt mede, dat het koers verlies op 31 December ten laste van dit boekjaar wordt gebracht en afgeschreven, Dit zal eveneens moeten geschieden met een koersverlies, geleden op effecten, aange kocht voor tijdelijke belegging. Deze gaven' door de koersdaling van September een ver lies van f 12.143.39. Bij de statuten-wijziging van 1930 is de verplichte statuaire reservekas verdubbeld, ter versterking van dc zekerheid der pand brieven en door overboeking van f 400.000 uit dc extra-reservekas gebracht op 20 pet. van het geplaatst vennootschappelijk kapitaal. Dientengevolge moet, voor de op 1 Januari 1931 nieuwe ingetreden 9c serie van dat ka pitaal, groot f 500.000, de statuaire reserve worden versterkt met f 100000 waartoe het agio dezer uitgifte f 55.457.35 heeft bijgedra gen. Aangezien de statuaire reservekas dus in 1931 niet volgestort was, komt de rente, daarop gekweekt, aan haar zelve ten goede en kan deze niet, zooals de laatste jaren steeds gebeurde, worden gebracht op de winstrekening, waarvan zij een belangrijke bate uitmaakte. Over 1930 bedroeg dit f 18.946,59. Bovendien ontvangt zij over 1931 20 pet. van de winst, welk winstaandeel de laatste jaren, toen de reserve volgestort- was. voor ruim f 12000 eveneens ten goede van aandeelhouders was gekomen. Naar de direc tie verwacht, zal de statuaire reserve, door de te kwecken rente, einde 1932 de vereischte f 900.000 bedragen, welk bedrag, bij eenige' koersverbeterlng, reeds eerder kan zijn over schreden. Door den ongunst der tijden was het be drag, dat noodzakelijk of voorzichtigheids halve op hypotheekrenten moest worden af geschreven, ook hooger dan voorafgaande jaren. Tenslotte heeft de In den loop van Septem ber ingetr w n stagnatie in het. bedrijf de provisie-inkomsten over het laatste kwartaal aanzienlijk verminderd. Het eindcijfer der winst over 1931 is door dit alles teleurstellend, belangrijk lager, waar door ook een belangrijk lager dividend ls verdiend. Met deze mogelijkheid is tijdig rekening gehouden: een dividend-reserve werd opge bouwd. Hoewel deze ruim toelaat, het divi dend ook nu tot 30 pet. op te voeren, wordt dit toch, om de onzekere toestanden, niet ge- wenscht geacht. Maar wel wordt vrijheid ge vonden om voor te stellen van de dividend- reserve. uitsluitend voor dc aandeelhouders, over een zoodanig bedrag te be'schikken dat het dividend over 1931 kan worden gesteld op f 25 per aandeel. Op 31 December was in omloop f 5.920.150 ln 4 pet. pandbrieven: f 23.953.600 aan 41'2 pandbrieven en f 10.671.400 aan 5 pet. pand brieven. Na aftrek van onkosten, verlies op effecten en renten enz. blijft er een saldo van f 228.877,23. De directie stelt voor, hiervan aan te wen den: voor afschrijvingen f 12.421,52; voorts om f 5.932.37 te doen overgaan naar volgende jaarrekening. Na voldoening der dividend- en tantièmebelasting blijft als te verdeelen winst f 194.657.97 over. Dc directie stelt voor. het bedrag uit dividendreserve, ter aanvul ling van het dividend tot 25 pet., te bepalen op f 27.000. KREUPEL PAARD UITGESPANNEN. Een politieagent heeft Donderdag in de Preangerstraat een kreupel paard laten uit spannen. Hij verbood het verder arbeid te laten verrichten. STRATENBOEKJE. Bij den Uitgever G. Eikeler.boom, alhier, is weer verschenen het bekende Stratenboekje van Haarlem. Bloemendaal en Heemstede, met- plattegrond, expeditie- en beurtvaart- mededeelingen. Verder bevat het boekje eeni ge officiecle gegevens betreffende: post. tele graaf. telefoon, autobusdiensten naar omlig gende plaatsen, bezienswaardigheden, mark ten cn belangrijke telefoonnummers. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem. Donderdagmiddag drie uur had in de Rozenstraat een botsing plaats tusschen een tramrijtuig en een met een paard bespannen groentewagen. Deze laatste werd ernstig be schadigd. De groente is onbruikbaar gewor den. De tram werd alleen aan de voorzijde beschadigd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. JACHT. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat do Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat ln het geheels Rijk a. het zoeken, rapen en bulten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanon, wulpen, scholeksters, grut to's, tureluurs meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1932; b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoe ren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1932; c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwa nen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersnippen en goudplevieren niet is toe gestaan. GOEDE TEMPELIEREN. De Hulp-District Loge „Vereend van Zin" No. 2 te Haarlem organiseert een Propaganda Kunstavond op Woensdag 9 Maart in het gebouw van den Protestantenbond. Als spreker zal daar optreden Ds. A. van der Heide. Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Muzikale medewerking wordt verleend door het dubbelmannenkwar- tet „Euterpe", dir, de heer A. Bak en den heer G. Michels, organist. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE. Op Dinsdagavond 8 Maart zal bovenge noemde vereeniging een vergadering houden in hotel Lion d'Or. De agenda vermeldt o.a. bespreking voor een te houden tentoonstel ling, bestuursverkiezing wegens periodiek af treden van de heeren A. llooer en R. M v d Hart en onderlinge tentoonstelling. NED. ONDERWIJZERS-GENOOTSCHAT. Bovenstaande vereeniging heeft voor haar leden en introducé's een soirée georganiseerd in gebouw Bloemhof op Zaterdagavond a.s. 't Zeer gevarieerd programma belooft wel, dat het een gezellige avond zal worden, wat zeker niet weinig zal bijdragen tot verhoo ging van de saamhoorigheid en tot verster king zal bijdragen van den onderlingen band. EXAMENS IN ESPERANTO. Men meldt ons: Behalve de examens voor Nederlandsch, Fransch. Duitsch, Engelsch, Zweedsch en Spaansch wordt door de Vereeniging van leeraren in talen en handelscorrespondentie ook gelegenheid gegeven, examen af te leg gen in 't Esperanto ter -verkrijging van het handelsdiploma voor die taal. Examinator ter beoordeeling van 't laatst genoemde vak is o.a. dc heer N. Meyer alhier GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Goedhart, Romolenstraat 44, bril; Louw kamp, Bellamystraat 29, broche; Werdekker Kinderhulssingel 48. idem: Borrenberg, Ka- rolingenstraat 9, collier; Michel, Lange Poel laan 8e, dekzeil; Langendonk. Kleverlaan 33, Bloemendaal, dasspeld; Van Dusschoten, Keizerstraat 2, dameshandschoen; Bur. van Politie. Smedestraat 9. 3 dameshandschoe nen: Hartman, de Witstraat 45, hond; Wer- nars, Van Oosten de Bruinstraat 67, jaoon, blause en ondergoederen; Zwart, Adr* de Jongestraat 20a, jas; Kennel Fauna, Park laan, gryze kat; Kennel Haerlem, Regen- tesselaan 22. grijze katten; Lutterman, Pie- ter Kiesstraat 30, muts; Koster, Oranjeboom straat 70. idem: Kauling. Korte Begijnestraat 20, pakje schoenwerk: Giekengack, Nieuwe Groenmarkt 7, rozekrans: Hendriks, Spoor wegstraat 26 rd„ belastingplaatje; Hekker, Iepelaan 4, Bloemendaal, idem; Lenselink! Residastraat 1, hondenrlem; Bakker, Rem- brandt-theater, dasspeld: Grandia, Timor- straat 195. tasch m.i.; Bureau v. Politie, Smedestraat 9, taschje met inhoud, taschje;' Dubbelaar, Teslastraat 32, theeblad. IMIDD. TECHNISCHE SCHOOL. Wij ontvingen het jaarverslag over 1931 van de Middelbare Technische School te Haarlem, waaraan het volgende is ontleend. Het eerste studiejaar begon met 146 (vorig jaar 129) leerlingen, het tweede met 131 (129). het practische leerjaar met 99 (75) en het laatste studiejaar met 95 99) leerlingen; totaal 471 leerlingen. De snelle achteruitgang in den toestand van de industrie maakte het dit jaar zeer moeilijk plaatsing te krijgen voor een groot gedeelte der nieuwe lichting, voornamelijk wat betreft de werktuigbouwkundigen en de eleetrotechnici. De Directeur doet moeite werklooze technici op verschil lende manie ren aan liet werk te houden, doch met weinig resultaat. Vele firma's en eenige particulieren be dachten ook weder dit jaar de M.T.S. met geschenken, brochures en boekwerken. IIJ3.S. B OP HET SANTPOORTERPLEIN. Historische en geographische diorama's door leerlingen. Voor wie de kleine tentoonstellingen van diorama's als Ulustratiemiddel bij het onder wijs in de H.B. S. (B) in November 1931 ge zien heeft, is het misschien interessant te weten, dat het voorbeeld van hun leeraar bij een twintigtal leerlingen navolging ge vonden heeft. De door hen gemaakte diora ma's van historlschen aardrijkskundigen en sportleven aard zullen voor belangstellenden te zien zijn op Zondag 6 Maart van 2—5 uur. op Woensdag 9 cn Zaterdag 12 Maart van 7—9 uur in het gebouw van de H.BJ3. B aan het Santpoorterplein (ingang Hedastraat). JUBILEUM J. RUIG ROK Heden herdenkt de heer J. Ruigrok, riool werker den dag, waarop hij 25 jaren gele den in dienst van de gemeente kwam. De jubilaris is hedenmorgen op het stadhuis toe gesproken door den burgemeester, die hem een zilveren horloge aanbood. Verder sprak de directeur van Openbare Werken, ir. M. II. Maas. hem toe. Hedenmid dag wordt hij gehuldigd op de Doelen door het personeel. Dc jubilaris, die den dac in eigen kring doorbrengt, mocht vele blijken van belang stelling ontvangen. SYMPHO XIE - EN SEMBLE „ORPHEUS". Het Symphonie-Esembie „Orpheus" te Haarlem-Noord, directeur de heer H. Th. Lindenborn, geeft op Zaterdag 5 Maart in het gebouw „Caecilia", Jansstraat, een feest avond, ter gelegenheid van zijn 2-jarig be staan, met welwillende medewerking van eenige leden van „Haarlem's Operette-Ensem ble". STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Het aantal bezoeken was in Februari 12695 waarvan 5792 aan de krantenlkamer en 2381 aan de algcmeene leeszaal. Uitgeleend werden 10622 boeken. Filiaal Haarlem-Noord: Het aantal bezoeken was in Februari 2416 waarvan 723 aan de leeszaal. Uitgeleend werden 2262 boeken. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Hedenavond zal ds. G. Westmij se, Herv. predikant 'te Drachten, in een openbare sa menkomst ln het gebouw van de Ned. Pro testantenbond, het onderwerp behandelen: „Rome als het Koekoeksjong'. JUBILEUM A. II. BEJLSCHMIDT Heden herdenkt de heer A. H. Beilschmidt opperman, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst van de gemeente trad. De jubi laris is toegesproken door den directeur van Openbare Werken, ir. M. H. Maas, Hij ont ving een enveloppe met inhoud. Hedenmiddag wordt hij gehuldigd in de Doelen door het personeel. Hij brengt den dag verder in eigen kring door en mocht vele blijken van belangstel ling ontvangen. NED. ISRAEL. GEMEENTE SYNAGOGEDIENSTEN Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang te 5 u. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 6-24 uur. Werkdagen Ochtenddiensten te 7 uur: Zondag te 7-30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath NIET. Werkdagen: 's avonds te 7.15 uur. Zondag avond te 7 uur. De diensten op Sabbath vinden plaats ter Synagoge L. Begij nest raat. De overige dien sten, alsmede Talmoed Torah, worden ver richt in het Gemeentegebouw L. Wijngaard straat 14. ZILVEREN JUBILEUM. Zondag a.s. zal het 25 jaar zijn geleden, dat de zaak van de firma Zonderland in de Spaarnwouderstraat in aardappelen, klom pen enz. werd opgericht. VOLKSTUINVEREENIGING „ZONDER WERKEN NIETS" HAARLEM NOORD. In verband met het beschikbaar stellen van grond ten noorden van de Jan Gijzen- vaart, kunnen aanvragen voor het verkrijgen van een tuin bij het bestuur in gediend wor den. De adressen zijn: Leeuwerikstraat 36 en Saenredamstraat 31 zw. rLUIMVEEVEREENIGING „NUT EN SPORT Donderdag hield de Pluimvee- en Konij- nenfokkersvereeniging ..Nut en Sport" haar eerste vergadering in 1932 in Hotel „Hof van Holland". De secretaris bracht verslag uie over het afgeloopen jaar. Vervolgens bracht de penningmeester zijn jaarverslag uit. Beide heeren werden door den voorzitter namens de vergadering bedankt voor hun omvangrijk werk. Daarna bracht de secretaris verslag u* van de afgeloopen tentoonstelling, welke ge let op de tijdsomstandigheden financieel be trekkelijk goed is afgeloopen. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen; zoodoende bleef het oude bestuur in zijn geheel intact. Daarna werden eenige huishoudelijke zaken afgehandeld. JPBILEUM J. P. TEROL. Heden herdenkt de heer J. p. Tcrol den dag waarop hij voor 25 jaren werd aan gesteld als vertegenwoordiger der Eerste Hol- landsche Levensverzekerings Bank on Neder- landisdhe Algemeen Ziekenfonds. Hedenmor gen werd hij ontvangen ten kantore in Am sterdam, wï.ar hij werd toegesproken door de directie, bij monde van den heer C. de Jong. Hem werd hulde gebracht voor de uitste kende wijze, waarop hij in de afgeloooen 25 jaar de belangen der beide lichamen heeft waargenomen. Van de Levensverze- keringsbank ontving hij een gouden horloge met inscriptie; van het Ziekenfonds een mas sief gouden ketting. TWEEDE SLACHTOFFER VAN ONT PLOFFING OVERLEDEN. Oover de ontploffing van een warmwater reservoir te Hengelo op de Hengelosche Bier brouwerij, meldt men aan het Handelsblad, dat ook het tweede slachtoffer Schothuis, ge huwd en vader van twee kinderen, overleden 13. DE OPLICHTING TE LIMMEN. STRAFFEN HOOGER DAN DE EISCH. AMSTERDAM, 4 Maart (VJD.) De vierde kamer der Arrondissements Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den Aimerikaan- schen koopman en den Amstcrdamsohen ad vocaat. De koopman stond terecht wegens verduistering, gepleegd ten nadeele van een winkelierster te Limmen. Hij had hypotheek- gelden bestemd voor de Limmensche juffrouw ten eigen bate aangewend. De Rechtbank achtte de tenlaste gelegde verduistering be wezen en veroordeelde den koopman tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van 3 maanden voorarrest. Het O.M. had 7 maan den met aftrek van dc gcheele voorloopige hechtenis gevorderd De advocaat stond o m. terecht voor ver duistering gepleegd in 1925 als curator in eer. fairiisseirent. De rech'bar.k achtte deze ver- duist:-:g beween. Tenslotte werd ook de heling verdachte had gelden van den koopromstig van ver druiste ring aar genomen bewezen verklaard. De 'l""k vAr0orcieeMe den advccaa? wegens deze feiten tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van 3 maanden voorarrest. Het O.M. had 1 jaar met aftrek van de geheele voorloopige hechtcnh gevorderd. Mr. Th. A. WESSTRJL Naar wij vernemen heeft de gemeente secretaris, Mr. Th. A. Wesstra Woensdag, doordat er plotseling Iets aan zijn fiets ha perde, het ongeluk gehad, te vallen en zijn pols te breken. De heer Wesstra kon daardoor Donderdag niet ten Stadhuize komen maar heeft heden, Vrijdag, zijn werkzaamheden daar weer her vat. DIEFSTAL VAN ANTHRACIET. De brandstoffenhandelaar F. alhier miste sinds September van het vorig jaar een groot aantal mudden anthraciet. Hij deed hiervan aangifte bij de politie. De recherche heeft naar aanleiding hiervan aangehouden een 25-jarigen chauffeur en een 35-jarigen los- werkman, die voor den heer P. reden. Zij bekenden, zich aan verduistering van slechts twee mud anthraciet te hebben schuldig ge maakt. Ook tegen den opkooper is proces verbaal opgemaakt. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.40—f 1. Griet per 50 K.G. f 50—f 21. Tongen per K.G. f 2.05f 1.05. Groote schol per 50 K.G. f 16—f 15 50. Middelschol per 50 K.G. f 17.50—f 15. Zetschol per 50 K.G. f 22.50—f 20. Klein schol per 50 K.G. f 20—f 11. Bot per 50 K.G. f 10—f 4. Schar per 50 K.G. f 10.50—f 4.20. Kleine midaelschelvisch per 50 K.G. f 31— f 30. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 28.10- f 10.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 30—f 23. Gullen per 50 K.G. f 15—f 8. Wijting per 50 K.G. f 4.80—f 4.50. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Termaat Stoels* hofje Bloemendaal. een nappa handschoen, K. Kemper, Kerkplein 17 Bloemendaal, een kinderschoen; Hobijn, Zandvoorterweg 55 Aerdenhou't, een heeren horloge; H. Schoo, Dennenweg 10, Bloemendaal een sierspeld; aan den politiepost te Aerdenhout, een steek- sleuitel met ketting, een Lrpssleutel no. 2671, een moersleutel; aan het bureau van politie Overveen, een spiegel van auto, een lak schoentje van een pop, een zilveren arm bandje, een uittreksel van een verzekerings polis t.n. van A. N. de Wit, een sleuteltje. HEEMSTEDE OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der Arbeids bemiddeling kwamen in den loo.p dezer week 390 aanbiedingen in van werkzoekenden te weten: 44 grondwerkers, )7 metselaars, 16 schilders. 39 timmerlieden, 23 opperlieden, 96 bloemistarbeiders. 103 losse werklieden, 52 werkzaam in andere beroepen. Hierbij zijn inbegrepen pl.m. 120 werk- loozen als gevolg van weer ingetreden vorst periode. De vorige opgave was 263. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK De afdeeling Heemstede van den Volksbond houdt een ledenvergadering op Woensdag 9 Maart 1932, in Ilotel Van Ree, Camplaan. De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag van de Secretaresse, verslag van den penning meester, verslag van den penningmeester over het bouwfonds, begrooting 1933. verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftre ding van den heer Schmöle, en benoeming afgevaardigde ter Algemeene Vergadering. BIJZONDER ONDERWIJS. Woensdagavond hield de Vereen. Bijz. Prot. School te Heemstede, waarvan 3 scholen voor Chr. Onderwijs, n.l. 2 lagere en 1 U.L.O. uit gaan, haar jaarlijksche ledenvergadering. Na opening door den voorzitter Dr. F. W. A. Korff, die een hartelijk welkom toeriep aan de vergadering, las de secr. het jaar verslag over 1931. waaruit blijkt, dat de Vereeniging 1 April a.s. 80 jaren bestaat, aldus de secr. De Vereeniging vertoont geen ouderdomsgebreken, doch openbaart zich in tegendeel jong frisch leven. Als kenmerken van het frische leven noemt de secr. 2 dingen, n.l. in de eerste plaats de Voltooide uitbreiding van de Ni- colaas Beetsschooi aan den Voorweg te Heemstede en in de tweede plaats de plan nen, die al zijn goedgekeurd om een geheel nieuwe school tc stichten aan de Pijlslaan te Haarlem, (kerkelijk Heemstede). De uit voering van de plannen wachten op het jaar 1933, waarin naar het bestuur zich voorstelt, de school zal worden geopend. Verder doet de penningmeester verslag van de financieelc aangelegenheden over 1931. waaruit bleek hoe veelomvattend en in gewikkeld het voeren van het financieel be heer eener groote schoolvereeniging is. De commissie, die boeken en bescheiden over genoemd boekiaar ondei-zocht. sprak bij monde van den heer V. Visser dan ook haar bewondering en dank voor het nauwgezette werk van den heer Keune uit. Achtereenvolgens deden verslag van de arbeid aan de scholen de heeren Van der Stam en Kyne, resp. Hoofd der Bosch en Hovenschool voor L.O. en U.L.O. en de Nico- laas Beetsschooi. Opvallend was gedurende 1931, dat er met het personeel der Bosch en Hovenschool ge sukkel was vanwege ziekte en mutatie cn dat dit aan dc Nicolaas Beetsschooi veel minder reden tot verzuchting gegeven had. De resultaten van den arbeid zijn evenwel uitnemend geweest, daar er aan de beide scholen een bevredigend aantal leerlingen eind en overgangsexamens met goed succes deden. Het aantal kinderen op het einde van 1931 on school bedroeg aan de Bosch en Hoven- chool voor L.O. en voor U.L.O 86. Aan ae Nic. Beetsschooi was het getal 222. In de plaats van den heer Adr. Moen. die als bestuurslid had bedankt werd met alge meene stemmen Mr. Stufkens gekozen. De heeren P N Quarles van Ufford, H. Spruit. Dr. B. Ch. Ledeboer en S. van Duin, die periodiek moesten aftreden werden op voorstel van den heer Hoekendijk bij accla matie herkozen,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10