Onderscheiding voor een Nederlander. Geknoei bij leveringen Het woord is aan. Bombarie. Onze Tijdingzaal. HEDENAVOND Ds. WESTMIJSE Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrydag 4 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames O.oO per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 10.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400.-. Duim f250.-. Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 1 50.-, Ami-of Beenbreuk f 100.- Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Vetlics Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f 30.- DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De heer L. J. S. van Leeuwen s benoemd tot Financieel Adviseur der regeering van de Hedjaz. ongeregelde toestanden een einde heeft ge maakt. zij het dan met drastische middelen. Tot 1916 was de Hedjaz een provincie van het Turksche rijk en in het bedwingen der Bedoeinen waren de Turken nooit geslaagd. Ter illustratie van de beteekenis van de Hedjaz voor Nederland zij nog herinnerd aan het bezoek dat prins Faisal, de zoon des konings. in 1926 aan onze koningin heeft gebracht. De heer L. J. S. van Leeuwen te Heemstede Is benoemd tot financieel adviseur van de regeering der Hedjaz. De Hedjaz vormt dat deel van het rijk van Koning Abd' ul Aziz Ibn Sa'oud, dat aan de Roode Zee grenst. Het geheele gebied van den koning omvat den Hedjaz. Najd en on- derhoorigheden en bestrijkt hel grootste ge deelte van hei. Arabische schiereiland. Het rijk wordt ten Noorden en Noord-Oosten begrensd door Transjordanië en Iraq. 'Me- sopotamië) en ten Oosten door de Perzische Golf. Hieruit volgt reeds, dat dit. gebied uit internationaal politiek oogpunt van groote beteekenis is. Transjordanië is een afzon derlijke staat onder bestuur van Faisal, zoon van Houssein, den vroegeren onttroon den koning van de Hedjaz. Iraq is een En- gelsch mandaatgebied. Koning Ibn Sa'oud Is het hoofd van de 'godsdienstige secte der Waliabieten, wier invloed tanende was, tot hij de secte weer nieuw leven inblies. Het geheele gebied waarover de koning regeert is vier tot vijf maal zoo groot als het Duitsche Rijk. Een groot deel wordt ingenomen door woestijnen welke echter groote oasen bevatten. In het kustgebied der Hedjaz liggen o.a. de steden Mecca (met haar haven Djeddah) cn Medina. De Hedjaz is mede van zeer groote beteekenis voor Nederland met het oog op de dertig millioen Mohammedanen, die in Nederlandsch Indië wonen en van wie jaarlijks duizenden ter bedevaart (hadj) naar Mecca gaan. Vandaar dan ook, dat ons land reeds sedert zestig jaar te Djeddah vertegenwoordigd is, sedert eenige jaren door een zaakgelastigde. Het is nog maar kort geleden, dat de Hed jaz onveilig werd gemaakt door Bedoeinen stammen en dat jaarlijks duizenden pelgrims op de wegen van Djeddah naar Mecca en van Mecca naar Medina werden overvallen cn uitgeplunderd. Het is een der groote verdiensten van Koning Abd' ul Aziz Ibn Sa'oud, dat hij aan deze reeds eeuwenlang bestaan hebbende De benoeming van den heer van Leeuwen in deze ongetwijfeld zeer moeilijke en ver antwoordelijke functie is een groote onder scheiding, in de eerste plaats voor den heer van Leeuwen zelf, maar in breeden zin ook voor Nederland cn de reputatie van zijn des kundigen op financieel gebied. De heer van Leeuwen is eerst kortgeleden in het vader land teruggekeerd, na een verblijf van 27 jaar in het Verre Oosten, in dienst der Ne- derlandsche Handel Maatschappij. Zijn laatste functie bij genoemde bankinstelling was die van Lid (Directeur) der Factory tc Batavia, het hoofdkantoor in het Oosten. Voor zijn benoeming als zoodanig is de heer van Leeuwen ook eenigen tijd als inspecteur opgetreden en in deze functie heeft hij toen reeds Djeddah bezocht. Als eigenaardige bij zonderheid mag hierbij vermeld worden, dat de Nederlandsche Handel Maatschappij de eenige bankinstelling is. die met een kantoor te Djeddah in het rijk van ko ning Ibn Sa'oud is toegelaten- De heer van Leeuwen zal reeds einde dezer maand met de Marnix van St. Aldegondc ter aanvaarding van zijn nieuwe functie naar Djeddah vertrekken. Hij zal in dienst staan van den koning en zijn taak kan worden omschreven als uitoefening van t-oezicht op de financieele gestie der regeering cn waar noodig reorganisatie van de financiën. Het behoeft wel geen betoog, dat dit een even moeilijke als delicate taak zal zijn. De be noeming is voorloopig voor een jaar vastge steld. Abd' Ul Aziz Ibn Sa'oud. De aannemer herroept zijn beschuldiging tegen den ambtenaar. In ons nummer van Maandag 29 Februari deelden wij mede. dat de Haarlemse he poli tie een onderzoek heeft ingesteld over ge knoei bij leveringen van zand aan de ge meente Haarlem. Bij dit onderzoek had de betrokken aannemer medegedeeld dat hij de medewerking heeft gehad van een ambte naar van openbare werken. Aan dezen amb tenaar had hij volgens zijn beweren steekpenningen gegeven tot een bedrag van ongeveer 200 gulden per jaar. Wij voegden er bij, dat de betrokken ambtenaar daaren tegen met de meeste stelligheid ontkent steekpenningen ontvangen to l*ebben. Wel gaf hij toe eenige keeren geld van den aan nemer ontvangen te hebben, maar dat was voor het maken van berekeningen voor leveranties van dezen aanemer aan anderen dan de gemeente Haarlem. In aansluitig daarop kunnen we thans me- dedeelen, dat de betrokken aannemer een brief gezonden heeft aan den officier van justitie en den directeur van Openbare Wer ken waarin hij zijn beschuldiging aan het adres van den ambtenaar van Openbare Werken intrekt. AANGEREDEN WANDELAAR OVERLEDEN. Een der vier werkloozc Amsterdammers, die op den straatweg te Wassenaar aange reden wenden door een auto van een doktor, Ï3 overleden. ONDER BALEN AMMONIAK BEDOLVEN. EEN GEDOOD, EEN ZWAAR GEWOND. Donderdagmorgen is in de loods ..Amerika"' van de firma P. A. van Es Co. aan de Maas haven' te Rotterdam een ernstig ongeluk ge beurd. Een partij balen ammoniak-zout stortte in. waardoor drie arbeiders werden bedolven. De arbeiders waren tusschen twee stapels balen bezig, een partij losse ammoniak in zakken te stoppen. Plotseling ontstond er een verschuiving in de stapels zakken, waardoor de partij losse ammoniak instortte, zoodat de arbeiders bedolven raakten. Eén van hen. J. J. Broeders, die slechts tot de beenen bedol ven was. had men spoedig bevrijd. Het duur de echter tien minuten vóór de beide, anderen waren uitgegraven. Een van hen, de 41- jarige J. Ros uit do Gerard Scholtestraat. bleek overleden te zijn. De man was gestikt- De andere, de 26-jarige C. Schuurman uit de Parelstraat werd in bcwusteloozen toestand met een hersenschudding naar het zieken huis Coolsingel gebracht, waar hij in hoogst emstigen toestand is opgenomen, De licht-gewonde die eer. bloeduitstorting aan het linkerbeen had bekomen, werd door den Geneeskundigen Dienst behandeld en daarna naar huis gebracht. De overledene was gehuwd. De stapel ba len lag sinds November opgestapeld. Het politie-onderzoek wees uit. d3t hier hoogstens van onvoorzichtigheid sprake kan zijn. De. Havenarbeidsinspectie stelt thans een onderzoek in of met het opstapelen van deze balen een fout is gemaakt. Stock Ik leej graag. 'De gemeenteraad van Deventer heeft uitgemaakt, dat de be volking niet geheel in kelders kan icorden ondergebracht in geval van een gas- of bom aanval). De regeering heeft gesproken: Als er eens een vijand komt. Ga dan allen naar den kelder. Voor hij je er henen bomt. Op de steden rust de zware En niet weinig dure plicht. Dat een soort van gas-bombarie. Ondergronds wordt ingericht. 't Wordt dan 't onderaardsche Hol-land. Mol-land. in den oorlogstijd, En geen bom kan ons meer bommen. Noch het. gas, dat zij verspreidt. Nu blijkt Deventer onmachtig, Deventer is veel te groot.. En het stolt zich noodgedwongen Aan den gasbomaanval bloot. Dit, het valt niet te ontkennen, Is een ijselijk geval, "k Vrees, dat het voor andre steden Wel niet anders wezen zal. Neen, wij moeten 't avonturen. Er is nog geen kruid dat wast. Tegen 'n gast. die onze steden Op zijn luchtig gas vergast. En wij blijven dus maar hopen Op het menschelijk verstand. Dat geen bombast zal verdragen Op ons volk cn op ons land. Nederland wil vreedzaam leven. Het wil bomvrij voortbestaan, f. Wil niet- cn het zal niet en het Kan niet naar den kelder gaan. P. GA6US. NED. FABRIKATENHUIS. TENTOONSTELLING EN LEZINGEN LN HET GEM. CONCERTGEBOUW. Het Bestuur van het Ned. Fabrikatenhuis verzoekt ons te berichten, dat van 7 tot 9 Maart a.s. in het Gem. Concertgebouw een tentoonstelling zal worden gehouden, waar uitsluitend Nederlandsche fabrikaten zullen woorden tentoongesteld. De tentoonstelling is bedoeld als aan schouwelijk onderwijs, ter verruiming van de kennis bij de Nederlandsche verbruikers om trent de producten onzer nationale industrie. De tentoonstelling gaat gepaard met en kele attracties, o.a. zijn door vele Nederland sche industrieën een aantal waardevolle en nuttige prijzen ter beschikking gesteld, welke aan l^et einde der tentoonstelling zullen worden verloot onder de bezoekers. Dezen hebben gratis toegang. Het Ned. Fabrikatenhuis spoort de Neder landsche huisvrouwen aan te bedenken, dat 15% der dagelijksche behoeften door de Ne derlandsche vrouwen wordt gekocht en dat het dus zeer zeker van haar afhankelijk is, dat de nationale industrie wordt bevorderd. Zonder kennis omtrent de producten van oris land, is dat niet mogelijk: Onbekend maakt onbemind! Maandagmiddag en Maandagavond a.s. zal de heer J. P. Boon, voorzitter van het Ned Fabrikatenhuis, te Utrecht, een voordracht houden over de crisis en de werkloosheid in verband met de Nederlandsche industrie. De tentoonstelling van het fotowerk van den heer A. Burdet blijft open tot Zaterdag avond zes uur, belangstellenden hebben dus ook op Zaterdagmiddag gelegenheid tc ge nieten van deze zeer belangwekkende vogel- fotografieën. Schoolkinderen, zoo eenigszins mogelijk onder geleide, hebben ook toegang. De ouders doen goed hun kinderen te wijzen op het mooie en nuttige werk van den heer Burdet de opvoedende waarde van deze tentoonstelling is zeer groot. HET ZANDZUIGEN IN DE MOOIE HEL. UITBREIDING VAN HET BEDRIJF. Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat sinds eentgen tijd een zandzuiger in wer king gestold was in ce Mooie Hel. Dat bedrijf is thans belangrijk uitgebreid. Vcor het ophoogen van een uitgestrekt ter rein ton Westen van den Admiraal De Ruy- torweg te Amsterdam worden dagelijks een aantal groote baggerbakker met zand gela den door middel van een zuiger, die het zand van den bodem van de Mooie Hel haalt. Deze bakken varen niet door Haarlem, maar gaan over Spaarndam naar de Baarsjes te Amster dam, waar zij door een elevator worden ge lost. Het zand gaat dan over een lange trans portband naar spoormatoriaal op het op te hoogen terrein. Maar sedert enkele dagen worden ook groote schepen met zand uit de Mooie Hel ge laden en deze schepen, twee achter een sleepboot, varen door Haarlem, en langs de Ringvaart tot aan de Nieuwe Meer te Am sterdam. Daar, in Plan-Zuid. moet eveneens een groot terrein worden opgehoogd. Het zandzuigersbedrijf in de Mooie Hel met een z.g. „happer" en het aan- en afvaren van schepen, bakken en sleepbooten. is een heele bedrijvigheir geworden. Dat er dage- lijksch echter eenige geladen en ledige schepen door de stad varen is voor het land- ver keer niet zoo prettig. Het door de bruggen laten van een sleepboot met twee logge sche pen cr achter, vordert op zün minst enkele minuten en gedurende dien tijd vormden de wachtende auto's en andere voertuigen zich tot een lange filé. Vooral bij de Lange brug is elk doorvaren van een schip een stagnatie in het verkeer, daar ontstaat steeds een chaos van trams en auto's. Naar wij vernemen, zal dit zandzuigen vele maanden duren, althans den geheelen zomer. Dij wezen er in ons artikeltje van eenigen tijd geleden op. dat door dit zandzuigen op de Mooie Hel groote stukken diep water komen, wat van veel belang is voor de zeilsport. TWEE FIETSEN GESTOLEN. De twee gebroeders D. hadden Donderdag hun fiets even in de Berkenstraat neergezet. Bij hun terugkomst waren zij verdwenen. AFSCHEID AAN DE CENTRALE WERKPLAATS. Heden, Vrijdagmorgen vertrok van de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen de heer J. van Oploo. zadelmaker, na een dienstverband van 34 jaar. Hij werd gehul digd door zijn colegas. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GEB. NED. PROT. BOND 8.15 UUR Eenden op den KI op per sing el. Hun eigen Puzzle: „Hoe brengen toe dit ei in veiligiicidZn HAARLEM, 4 Maart. Aanvalswapenen Genève heeft, de bijzondere groep der „aanvalswapenen" geschapen, en allerlei af gevaardigden verzekeren met grooton ijver dat deze groep vooral en in de eerste plaats moet. worden afgeschaft, verboden of uit sluitend in een Volkenbondsstrijdmacht op genomen. Bombardementsvliegtuigen, tanks 111 geschut van zwaar kaliber, met dan na tuurlijk de gifgassen en baclllenculturcn, schijnen in hoofdzaak de groep aanvals wapenen te vormen. Velen moeten zich over die rubriceering hebben verwonderd. Ik ook. En ik voel ant woord to moeten geven aan iemand die mU schrijft: „Als bepaalde wapenen de groep aanvalswapenen vormen, zijn de overige dus slechts verdedigingswapenen. Waarom moe ten die blijven bestaan, als de aanvalswape nen zijn afgeschaft c'.q. verboden en er dus niets meer is om je tegen te verdedigen?" Ja. De logica zoowel als de ironie zijn tref fend. Er zou nog aan de vraag toe tc voegen zijn: „Toch zeker niet om overtredende na ties de gelegenheid to laten, zich tegen de Volkenbondsstrijdmacht te verdedigen!" Dat is bepaaldelijk de bedoeling niet. Het ongeluk is in Genève vooraLsnog. dat men aigemeen beseft de eenige radicale en logische oplossing die er is: algemeenc totale ontwapening thans niet te kunnen berei ken. Wel kan er een stap in die richting wor den gedaan. Het is duizendmaal beter al thans die stap te doen, dan het oneens te blijven en niets to bereiken. Derhalve, ge hoord de meeningen cn de bereidheden der verschillende delegaties, tracht men den grootston gemeenen deeler daaruit samen te stellen. Die grootste gemeene deeler is on voldoende, schiet tekort, zit vol gebreken, heeft alleen tijdelijke waarde. Er zal later meer uit moeten groeien. Voor het oo^enblik moet met halve maatregelen volstaan wor den, eenvoudig omdat cr niets beters te be reiken is. Men tracht dat te rechtvaardigen tegenover simpel-redeneerende naties (zoo als de onze bijvoorbeeld1 waarin algemeen het gevoelen heerscht: ..Schel uit met praten, speel niet langer met vuur, schaf den hcelcn gevaarlijken rommel af". Dit is, zonder omwegen en in duidelijke taal uitgedrukt, het standpunt van het Ne derlandsche volk cn eigenlijk van ieder ander volk ook. Het is maar de vraag hoeveel aan drang zij uitoefenen, om hun wil verwezen lijkt te krijgen. Bij vele is het besef van den toestand zoo gering, dat de aandrang ont breekt. Gevolg: angstige regeerders die mar- chandeeren. Wat in Genève nog niet tot stand komt is niet de schuld van de daar de- libereerende afgevaardigden, maar van de volken achter hen die te beroerd, to laksch, te onverschillig zijn om zich krachtig genoeg te uiten. Met het vinden van den grootston ge meenen deeler. en dus de halve oplossingen, gaan onvermijdelijk drogredenen gepaard. Men moet er een mouw aan passen. Vandaar o.a. de uitvinding van de mooie uitdrukking „de organisatie van den vrede" en ook de schopping van de rubriek .aanvalswapenen". Natuurlijk is dat onzin. Er zijn, zooals men dan in Genève ook wel bedoeld heeft, wape nen die kenmerkend aanvalswapen zijn. „Meer in het bizonder" zou men kunnen zeg gen. En daartoe behooren ongetwijfeld tanks, bombardementsvliegtuigen, zwaar geschut. Maar er is geen enkel wapen ter wereld dat niet als aanvalswapen gebezigd kan worden cn ook inderdaad ais zoodanig in oorlogstijd gebruikt wordt. Dit geldt niet alleen voor het lichte veldgeschut, voor geweren en revol vers, voor de bewapening van grensforten zelfs, als die begint met het vuur te ope nen, maar ook voor de 1 doodgewone 1 ons door dei natuur toebedeeld^ 1. menschel ij ke^; vuist. Vraagt u dat maar eens aan meneer Primo Camera, of aan eenig ander lid van zijn gilde. Het is dus duidelijk genoeg. En ik geef toe dat er alle reden ls tot Ironie over Genecfschr drogredenen. Maar laten we ons daar toch niet tevreden mee stellen. Er wordt niets met ironie bereikt. De groote kans ls cr thans op een belangrijke eerste stap. Onvolmaakt, on volkomen. maar een eerste stap in de goede richting. Wij zullen al geweldig dankbaar mogen zijn als die gedaan wordt, en deze generatie zal daar al heel veel meer mee gepresteerd hebben dan eenige vóór haar. R. P. Hog geen wapenstilstand in het Verre Oosten. De behandeling van het conflict in de buitengewone zitting van den Volken bond. (2e blad. Ie pag.) Lindbergh's zoontje nog niet gevonden. (2e blad, le pag.) Opstand in Finland ten einde? (2e blad, le pag.) Dc componist Eugen d'Albert overleden. (le blad, 2e pag.) Eerste Kamer: Voortzetting der Alyemccne beschouwingen. e blad, - pag.) Tweede KamerDebatten over crlsissteun. (2e blad, 2e pag.) Benoeming van den heer L. J. S. van Leeuwen tot flnancicel-adviseur der rc- gccrlng van de Hedjaz. (le blad, le pag.) Dc Mond- en Tandhyglëne-tentoonstelling tc Haarlem. (2e blad, 2e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P. Aanvalswapenen. (le blad. le pag.) Van onzen Londenschen correspondent- Indrukken van dc Brltsche jaarbeurs. (3e blad, 3c pag.) J. H. dc BoisKanttcekeningen. (3e blad, 3e pag Vr. SVan Frieschcn bodem. ,43e blad, 3e pa&i

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1