HET GEHEIM VAN HET KONINGSGRAF FEUILLETON OORSPRONKELIJKE ROMAN door HERM. N. v. (1. VOORT. 6) „Honderd francs, als je op tijd bent!-' riep Carew. De chauffeur knikte slechts. e.n ver snelde zijn vaart nog meer. hetgeen hem eemge woedende waarschuwingen van een verkeersagent bezorgde. Zeven minuten vóqr vijven! De auto had mi den boulevard bereikt. Door de enorme drukte die hier heerschte konden ze nu zoo snel niet meer vooruitko men. maar ongeveer twee minuten, voor vijf uur hield de taxi stil voor het bankiershuis Durand en Co. Carew wierp het nortier open. „Wacht hier op mij zei hij tot den taxibestuurder. Ver volgens liep hij het groote bankgebouw waar van de breede vleugeldeuren wijd open ston den. haastig binnen. „Is mijnheer Durand nog boven vroeg hij aan een toeschietende bediende. Op diens bevsetigend antwoord, sprong hij met drie treden tegelijk de trap op. welke naar het privé-kantoor van den heer Durand leidde. Deze. die juist bezig was zijn hoogen zijden zorgvuldig op z'n grijze haren te plaatsen keek verschrikt om bij het onaangediend binnenstuiven van zijn „Co". Carew kwam letterlijk als e enbom het deftige bureau in rollen en als het werkelijk zulk een anarchis tisch werktuig was geweest, had de waardige Durand niet heviger kunnen ontstellen. Hij had reeds een spottende opmerking op dc lippen toen het doodsblecke gelaat van Carew hem bijtijds die woorden deed terughouden. „Hebt u de courant al gelezen?" vroeg de jongeman zonder eenige inleiding. De heer Durand knikte verwonderd. „Ja. dat is te zeggen, Le Petit Journal heb ik, als je dat tenminste lezen wilt noemen, zoo'n beetje doorgesnuffeld, toen ik van Bordeaux terugkeerde. Ik ben pas sedert twee uur vanmiddag hier". „Lees dan dit eens even", hernam Carew en wierp z'n opgevouwen ..Matin" voor den verbaasden bankier op het schrijfbureau. Deze deed werktuigelijk wat de ander ver zocht. „Onder financieel nieuws uit Londen", lichtte Carew toe. Met zijn ietwat bijziende oogen tuurde bankier Durand op de aangegeven plaats. Plotseling verschoot hij van kleur en keek ontzet van de courant op. „Wat ls dat, Henrv. Verduiveld jongen, dat betreft Jouw vader!" „Ik geloof ran wel", antwoordde Carew met een tikje ironie in zijn stem. „Het Ls verschrikkelijk", mompelde de bankier, „ik kan het haast niet gelooven. En nu wil jij natuurlijk trachten je vader te helpen, nietwaar?" ..Precies". „Maar dat zal een moeilijke geschiedenis zijn, Jongen, moeilijk, heel moeilijk, zoo niet onmogelijk. Heb je al een plan?" Carew knikte. ..Ja. En ik hoop maar dat het uitvoerbaar is, Om te beginnen, vraag ik u mijn aandeel in de fa. Durand en Co. op. Als ik mij niet vergis, bedraagt dit op het oogenblik drie millioen francs". „Drie millioen e enhonderdduizend vier honderd". verbeterde de bankier. „Dat valt mee", antwoordde Carew ver heugd. „U kan mij dus nu geen grooteren dienst bewijzen, dan mij dit bedrag direct uit te doen keeren. U begrijpt wel, dat ik mij onder deze omstandigheden niet in de zaak kan blijven handhaven". Bankier Durand nam hem zonder t« ant woorden, eenige oogenbllkken scherp op. Toen zette hij langzaam zijn hoed weder af en ging in zijn bureaustoel zitten. „Hoor eens, jongeman", zei hij eindelijk, „ik vind het zeer prijzenswaardig van je, dat je je vader wilt helpen, maar neem van een ouden man, die rijker is aan ervaring dan jij. dezen raad aan: Doe het niet, want hem red je er niet mee en zelf ben je het geld onher roepelijk kwijt. Waarschijnlijk zal Je er de débacle een paar maanden mee kunnen verschuiven, maar afwenden niet het zal slechts uitstel van executie zijn. Want waar zou je in dien tusschentijd de rest vandaan moeten halen? A propos, hoe groot is het tekort eigenlijk?" „Dat weet ik nletv. antwoordde Carew. ,Maar hoe groot het ook moge zijn. Ik heb een plan, waardoor ik, als het lukt. dat tekort kan dekken. AI wat ik noodlg heb is tijd. Tijd moet ik winnen'-' De bankier keek verrast op. „En wat ls dat voor een plan?" vorschte hij nieuwsgierig. .Daarover kan en mag ik mij nog niet uit laten". antwoordde Carew op beslisten toon. „Het betreft een geheim dat niet alleen mijn eigendom is". ..Goed. zooals je wilt", antwoordde de ander onverschillig. „Voorloopig zal ik dus je geld oogenblikkelljk aan de Londensche fa. Carew overmaken „Gaarne". „Maar op één voorwaarde". „En die is?" vroeg Carew. ,Dat je het geld als geleend beschouwt. In werkelijkheid blijf je mijn compagnon met hetzelfde kapitaal". Carew beefde. „Maar dat mag ik niet van u aannemen, het is al te gek". Bankier Durand stond op en legde zijn hand, vaderlijk op Carew's schouder. ..Luister eens. jor.gevriendik vind het prachtig van je, dat je met alle krachten je vader wilt steunen. Maar je kent mijn opinie in bank zaken; het geld verspeel je. En ik wil niet, dat je een bedelaar wordt. Daarvoor vind. ik je een té flinke kerel. „Hier is mijn hand, Henry. Neem je het aan?" Met tranen in de oogen drukte de jonge man de hem aangeboden hand. „Ik zal nooit vergeten, wat u nu voor mij doet", zei hij bewogen. .Doch ik vertrouw, dat ik mijn va der zal kunnen redden en u het geleende binnen drie maanden met rente kan terug geven". .Dat help ik je wenschen. Jongen. Maar schiet nu vlug op en verzend je telegram naar huis. Voor de rest zorg ik wel". Met een verlicht hart, reed Carew naar het telegraafkantoor, waar hij een lang telegram aan zijn vader verzond, waarin hij hem smeekte, zijn geld te willen aannemen. Te vens spoorde hij hem aan, alles in het werk te stellen, om met behulp van dat geld drie maanden uitstel te krijgen; in dien tijd zou hij probeeren, het tekort aan te vullen. Hij verzocht daarom, hem omgaande een duide lijke uiteenzetting te geven over de toedracht der zaak. Na dit gedaan te hebben, liet Carew zich naar zijn woning brengen. Daar het nog wel enkele uren zou duren voor hij antwoord kon ontvangen, nam hij inmiddels een verfris- schcnd bad en trok in plaats van zijn rels- kleedlng een gemakkelijk zittend avondcos- tuum aan. Toen zocht hij in het telefoonboek het particulier adres en nummer op van Charles Rouvain, en liet zich met hem ver binden. Tot zijn spijt vernam hij, dat Rou vain was uitgegaan en zeker niet voor negen uur zou terugkomen. Met een kort „dank u" en zonder zijn naam venoemd te hebben, hing hij den hoorn weer op. Vervolgens bladerde hij het telefoonboek andermaal door. maar den naam Benoit toon hij er niet in vinder.. „Waarschijnlijk niet aangesloten", mom pelde hij. Met het hoofd in de handen gesteund wachtte hij. Drie uren van martelend niets doen. Toen klonk plotseling de eleetrische schel, fel ratelend door het stille huls. Carew noorde de sloffende voetstappen van zijn huishoudster naar de voordeur gaan en toen naar zijn kamer komen. Hij schoof z'n stoel achteruit en opende de deur. „Een telegram voor u", zei de oude dame, hem het bekende smalle couvert overhandi gend. „Mooi, dank u". antwoordde hij kalm. HIJ sloot de deur zorgvuldig en ging weer voor zijn schrijftafel zitten. Gerulmcn tijd draai de hij het telegram om en om. Wat zou het telegram hem molden? Nog meer ongeluk? Eindelijk, zich vermannend, scheurde hij het met een energieke beweging open en las trillend van emotie het volgende: Beste Henry. ..Neem je aanbod aan en kan daardoor drie en-een-halve maand uitstel krijgen. Hoe moet jij het echter aanleggen om zoo'n be drag bijeen te krijgen? Negentig duizend pond, Henrv! Ik ken den staat, van je finan ciën niet, maar ik wil Je eerlijk bekennen dat ik bang ben. Doch ik -/al vechten tot het einde, jongen, ofschoon ik vrees dat het ver- geefsch zal zijn. Je moeder maakt het goed en laat je hartelijk gToeten". Carew wreef met den rug van z'n hand over de oogen. Die oude. moedige vader. Vech ten zou hij tot het laatst. De familltTots der Carew's, die van geen wijken wist. En met geen woord kwam de oude man op het ver leden terug. Een groote blijdschkp vervulde hem. Zijn ouders hadden hem reeds alles vergeven. Het was meer dan hij durfde ho pen. 'Wordt vervolgd*. PRIMO CARSERA DEMONSTREERT. In het gebouw v. Kunsten en Wetenschappen te R'dam DE KONINKLIJKE MILITAIRE SPORTVEREENIGING heeft Donderdag in dc onigeiing van Rrcda 'n Cross-country gehouden, speciaal voor nieuwelingen. Voor deze prestatie bestond'veel belangstelling. Een snapshot tijdens de rit. SCHOOL IN DE OPENLUCHT TE BAGDAD. Een typisch snapshot uit Irak, dat onaf hankelijk zal worden en zal toetreden als lid van den Volkenbond. heeft Prlipo Camera Donderdagavond de aange kondigde boksdemonstraties gegeven tegen eenige bekende Hollandsche boksers. Een Interessant moment uit de ontmoeting. MEVROUW ROSA SPIER is benoemd tot solo-har piste van het Concertgebouw te Amsterdam» ..l'IT"-STEKENDE FIGU REN. Drie reclameman nen, die zich van stelten bedienen, om daardoor ge makkelijker dc aandacht te trekken. DE HEER I. A WIJNMA LEN zal op medisch advies aan het eind van het seizoen bedanken voor zijn functies in den Kon. Ncd. Voetbalbond. OPGELEGD. - In de «en gezamenlijken Amsterdamsche haven zijn op het oogenblik 52 schc pen opgelegd met inhoud van bijna 300.000 ton. Een triest beeld van de malaise in het scheepvaartbedrijf, welke zich ook in de Amsterdamsche ha ven geducht doet voelen. GRAAF MICHAEL VON LICHNOWSKY. zoon van prins Lichowsky, die gezant van Duitschland te Londen was toen dc wereldoorlog uitbrak, is te Londen in het huwelijk getreden met Mildred Lucile Volck uit Parjjs. Het bruidspaar.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9