Een Romeinsch-barbaarsch schouwspel. Het woord is aan... Lindbergh Jr. nog niet gevonden. Ontwapening. Het Belangrijkste. 43e Jaargang No. 14937 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 5 Maart 1932 HAARLEMS DAGBLAD (Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72S£. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (ïederen dag) 1—3 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 1 50— Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Een attractie voor sensatie-zoekers. (Van onzen Parijschen correspondent). Zou ik meneer Dickson kunnen spreken? Een kaartje afgegeven en na enkele minu ten worden we geïntroduceerd in het bureau van den bekenden manager-impresario, Dick son, Jeff Dickson, die reeds zoo menig sen sationeel schouwspel in Parijs heeft georga niseerd. Meneer Dickson, vreemde geruchten doen op het oogenblik de ronde. Men beweert, in welingelichte kringen, dat u het plan hebt om het Parijsche Palais des Sports te veran deren in een Romeinsche arena en dat u meer dan honderd twintig leeuwen hebt aan gekocht, dat u tevens een honderdtal negers uit Soudan laat overkomen, dat u daarbij een contract hebt gesloten met verschillende be kende jagers, om met deze troepen een aan tal voorstellingen te organiseeren, welke een getrouwe weerspiegeling zouden zijn van de feesten welke eertijds in het oude Rome. on der Nero en Vespasianus en Calignia werden gehouden. Wat is er waar van dat alles? Het is zeker maar een verzinseltje? Een verzinseltje? Geen quaestie van. U bent wel degelijk goed ingelicht en de plan nen zijn reeds zoo ver gevorderd dat ik u nu reeds kan aankondigen dat mijn wilde die ren 15 Maart-, dus over veertien dagen in Pa rijs arriveeren en dat een maand later de eerste voorstelling zal plaats vinden. Misschien trokken we op dat oogenblik een éenigszins bedenkelijk gezicht, want de im presario deed er dadelijk op volgen: Het spreekt van zelf dat we de noodige voorzorgsmaatregelen nemen om het publiek te beschermen tegen de verscheurende die ren. Om hét middenterrein komt een heel liöog hek, net trouwens als in een circus, maar hier in het héél groot, teneinde alle ge varen. te voorkómen. Voor 't publiek. maar voor de negers die u met uw honderd en twintig leeuwen in de arena wilt zenden.voor de jagers. voor de dieren tenslotte zelf? Want 't is me eerlijk gezegd niet recht duidelijk hoe u van dit alles een schouwspel wilt maken. Waar schijnlijk toch is het niet de bedoeling om al die dieren op tonnetjes te laten zitten en door hoepels te laten springen Neen. neen, neen, zoo haastte de impres- sario zich, neen, ik bedoel een schouwspel te geven waarin de mensch zijn krachten kan meten met het verscheurdende dier. Net als in het oude Rome, uit den tijd van de eerste Christen-vervolgingen. Charmant, 't Kan spannend worden. De ironie ontging hem waarschijnlijk, want met enthousiasme ging hij voort: Ja, maar we moeten natuurlijk uiterst voorzichtig zijn. Op zichzelf is 't al een ge weldig boeiend tafereel om daar in één arena, zonder afscheiding, zoo'n enorme collectie dieren te zien en zooveel menschen die hun léven wagen, 't Doel is nu en daarom organi seer ik deze feesten, om te zien wie tenslotte het onderspit zouden delven, wanneer het werkelijk op vechten aankwam. Mijn negers worden alleen gewapend met een speer, ten einde of aan te vallen of zich te verdedigen. De jagers met een geweer, zijn er om des noods tusschenbeide te kunnen komen wan neer één van de negers het te benauwd krijgt. Maar ik hoop dat 't zoo ver niet zal komen, want het ligt niet in onze bedoeling om de leeuwen te laten dooden of verwonden. Toch blijft er ce'n geweldig gevaar bestaan, zoowel voor de negers als voor de arme die ren; zoo waagden we schuchter op te merken. Maar dat is juist de groote attractie. daarom is 't 'm juist begonnen. U zult eens zien wat een succes het gaat worden. Nog nooit zal het Palais des Sports zoo vol zijn geweest; het wordt de „clou" van het seizoen. Of er komt niets van.want 't is wel héél waarschijnlijk dat de prefect van Politie het heel schouwspel zal verbieden. Want, waarde heer Dickson, er bestaat nog zoo iets als een Ligue van Menschen-rechten en 't is niet héél waarschijnlijk dat die zal toelaten dat het leven van een honderdtal negers in de waagschaal wordt gelegd teneinde enkele op sensatie belusten te vermaken. Zoolang in een circus het nummer van een dierentememr wordt toegestaan, kan men ons niet beletten om hetzelfde in het groot te doen. U zegt: arme dieren en u denkt dat de Ver- êeniging van Dierenbescherming tusschen beide zal komen. Maar ik moet u er op attent maken, dat ik die arme leeuwen red. Kijk hier hebt u enkele Italiaansche couranten.... u zult dadelijk zien, waarom het hier gaat 't is om het leven van de dieren te redden, want thans vergaan ze letterlijk van honger. Inderdaad vertoeft op het oogenblik in Na pels het circus Schneider met zijn ruim hon derd leeuwen. De menagerie, door de crisis, heeft slechte zaken gemaakt, men heeft geen geld om de dieren naar elders te transoor tee - ren en 't noodige ontbreekt ook om hen te voederen. De Italiaansche vereeniging voor Dierenbescherming is tusschenbeide geko men, maar in korten tijd was de kas uitge put. Thans vindt men in nagenoeg alio Ita liaansche couranten openbare inschrijflijsten om met vrijwillige gaven vleesch te kunnen kcopcu voor dc hongerende leeuwen. Een jongmeisje20 lires. Een medelijdende huismoeder 750 cen- tesimi. Een dierer.vriend-menschenhater.100 lires. Zoo lezen we in de couranten. En daaronder een oproep van de Vereeni ging voor Dierenbescherming om alle oude ezels te laten dooden om daarmede de leeu wen te voederen. Zoo, waar hij kostbare dieren voor een .prikje kan krijgen, kwam Jeff Dickson op het V.lumineuse" idee om zijn schouwspel te orga niseeren. Maar ik betaal niet voor de dieren be houden en wel zijn gearriveerdMaar dan zult u ook eens iets geweldigs zien Iets geweldigs?iets geweldigs zoo peinsden we bij het heengaan Het „gewel dige" bestaat natuurlijk hierin dat op een zeker moment een of een paar negers levend zullen worden verscheurd, of dat enkele leeu wen worden afgemaakt.Laten we daarom maar hopen dat- de prefect Chiappe tijdig zijn veto zal uitspreken. We leven al in zoo'n be minnelijke eeuw, dat 't werkelijk niet noodig is om nog eens de verschrikkingen van bar- baarsche tijden te gaan opvoeren bijwijze van vermaak. HENRY A. TH. LESTURGEON. DE MISLUKKING VAN DEN TULPENTREK. DE SCHULDEN VAN DE WESTLANDSCHE KWEEKERS AAN DEN BOLLENHANDEL, Wij lezen in het Kweekersblad o.a Tal van Westlandsche tuinders, die zich op de bloemencultuur hebben toegelegd dreigen het slachtoffer te worden van de ab normale omstandigheden, die het bedrijf aan den rand van den ondergang hebben ge bracht. In het laatst der vorige week werden aan de Centrale Westlandsche Snijbloemen veiling te Honselersdijk ruim 39-000 bossen tulpen aangevoerd, een voor dezen tijd van het jaar ongekend groote hoeveelheid. De periode van de dagelijksche groote aanvoeren is nog niet gekomen, doch reeds is het met de prijzen droevig gesteld. De opbrengst was den laatsten tijd in doorsnee niet meer dan elf cent per bos, terwijl de gemiddelde prijs in hetzelfde tijdvak van 1930 bijna 39 cent per bos bedroeg. Dit enorme prijsverschil demonstreert dui delijker dan een lang betoog, hoezeer de slechte economische omstandigheden het bedrijf van den tuipentrekker naar omlaag drukken. Daar komt dan nog bij, dat deze strop niet op zichzelf staat; het verlies ln de bloemencultuur is voor velen een druppel die den emmer van zorgen doet overloopen. In het afgeloopen jaar hebben vele tuin ders zich op de tulpentrekkerij toegelegd, teneinde te trachten daarmede de slechte bedrijfsuitkomsten ten opzichte van de drui ven en dc tomaten althans eenigermate goed te maken. Het vorige seizoen had nog tame lijke uitkomsten opgeleverd. Er werden op groote schaal tulpenbollen ingeslagen en voor de trekkerij gereed ge maakt. Deskundigen schatten het aantal uitgeplantc bollen destijds op meer dan vijf tig millioen. Deze bollen zijn meerendeels ge kocht op een crediet van ongeveer een jaar. Het is usance, de geleverde bollen te betalen uit de opbrengst van de daarvan getrokken bloemen- Naast de aanschaffingskosten der bollen heeft de tuinder echter de gelden voor te schieten voor het koelen en voor- koelen der bollen en daarna voor het trek ken in dc verwarmde kassen. Het bedrijf is dus niet zonder risico; er gaat tamelijk wat geld in zitten, terwijl er tusschen het aan- koopen der bollen en de aflevering van de bloemen zulk een lang tijdsverloop ligt. Men kan het den tulpentrekkenden tuin der niet verwijten, dat hij van deze snel achtereen gekomen gebeurtenissen het slachtoffer is geworden. Zijn verwachtingen zijn verkeerd uitgekomen; de teelt, die nog een bescheiden winst beloofde, is door de buitenlandsche maatregelen tot een blok aan het been geworden. Het kan den kwee- ker niet als een verwijt worden aangerekend, dat hij thans niet in staat is de desetijds ge leverde bollen te betalen. Er zijn leveranties bij, die over duizenden gulden loopen. Over het algemeen hebben de tuinders daarvoor aan dc leveranciers accepten afgegeven, welke in het begin van Maart en Mei a.s. vervallen. De meeste tulpentrekkers weten niet waar zij het geld voor honoreering dezer accepten vandaan moeten halen en zien dan ook de naaste toekomst zorgelijk in. Het geld opnemen op hun bedrijven is thans niet meer mogelijk. Reserves (in den vorm van liquide banksaldi) zijn er niet ge vormd. Men kan de financieele politiek om niet te zorgen voor een onmiddellijk beschikbare re serve onvoorzichtig noemen en inderdaad wreekt zich thans deze handelwijze. De tuinder heeft thans geen contanten. Hij zit met een bedrijf, waarin sommen zijn gesto ken. doch dat hem door de algomecnc waar devermindering der vaste goederen niet de gelegenheid biedt dc noodige contanten los te maken. Walther Rathenau Men moet verhoudingen heter in plaats van stuk maken. Er moet iets gedaan worden om den West- jandschen tuinder te helpen. Vooral ten aan zien van de bollentrekkers dient op korten termijn hulp verleend te worden. Het moet voorkomen worden, dat de tuinders, die door abnormale omstandigheden niet in staat zul len zijn, in Maart a.s. de bollenaccepten te honoreeren, zonder meer kunnen worden geëecuteerd. Indien bij niet-betaling „mir nichts dir nichts" tot faillissementsaanvrage of tot andere gerechtelijke uitwinning worat overgegaan, zulien niet alleen tal van nij vere menschen tot den ondergang worden gebracht, doch dan zullen ook de belangen van de crediteuren in het algemeen niet ge diend worden. De bijzondere omstandigheden eischen bij zondere maatregelen. Er mag niet worden gezegd, dat de levensvatbaarheid van den Westlandschen tuinbouw geleden heeft. Als de economische toestanden in gunstigen z;n veranderen, dan zal ongetwijfeld ook het strekelijke tuinbouwbedrijf were tot bloei ko men. Daarom is financieele hulp, die het mogelijk zal maken, de tuinders door een slechten tijd heen tc helpen, gerechtvaar digd. De bollentrekkers verwachten, dat het met medewerking der regeering mogelijk zal worden gemaakt een bevredigende regeling te treffen voor een geleidelijke afdoening der bollenaccepten. De Oceaanvlieger richt zich per radio tot de ontvoerders. Lindbergh heeft door de radio een oproep gericht aan de ontvoerders, dat zij iets van zich moeten laten hoorei aldus meldt Reuter Blijkbaar heeft hij du* nog geen relatie met de bandieten gehad, zooi as aanvankelijk werd gemeend. Lïncfbérgh heeft net voorstel gedaan, dat de ontvoerders een persoon sturen naar een neutrale plaats, waar dan ondcrhanedlingen zuHen worden gevoerd over het teruggeven van het kind. Hij belooft de strengste discretie. Niettegenstaande de aandoenlijke smeek beden van Lindbergh cn zijn vrouw a-an de ontvoerders van hun kind cn de koortsach tige bedrijvigheid van de politie is de baby nog steeds niet gevonden. Een arrestatie. In Brooklyn is gisternamiddag een zekere Patsy Orlando gearresteerd. uit Hopewell (waar Lmbgerdlh woont) afkomstig. Hij heeft Hopewell verlaten op denzelfden avond dat de ontvoering van Lindbergh's kind plaats had en hield onder een valscben naam verblijf in Brooklyn. Orlando is onmiddellijk verhoord; de po litie weigert bijzonderheden te geven. Donderdag werd kort na middernacht Lindbergh te Hopewell in New Jersey door een onbekende opgebeld, die vroeg, of den ontvoerders straffeloosheid kon worden ver zekerd. Terstond stelden de politiemannen, die zic-h in de woning bevonden, pogingen in het werk om te ontdekken, vanwaar de op roeping kwam. Ook Scotland Yard in het geweer. Uit Londen wordt, naar de Tel. meldt ver nomen, dat men ook den bijstand van Scot land Yard heeft ingeroepen. De politic van New Jersey heeft zich namelijk telegrafisch tot Scotland Yard gericht met het verzoek twee voormalige bedienden van L'nfbergh die zich thans in Engeland zouden bevir.icn op te sporen en te ondervragen. Men hoopt namelijk dat zij in staat zullen zijn een of andere aanwijzing te geven. Het schijnt dat de een zich in Londen bevindt en dat de ander zich naar Schotland heeft begeven. Het bericht uit Londen zegt niet- of het dienst meisjes dan wel mannelijke bedienden zijn, waarnaar men zoekt. DE AUTOBUSSEN. EEN DIENST HAARLEM-BLOEMEND AAL AAN ZEE? C. V. J. Backhuys Zonen te O verveen hebben aan Ged. Staten vergunning ge vraagd voor het exploiteeren van een auto busdienst van het Kennemerplein te Haar lem naar Bloemendaal aan Zee. 4 April wordt deze aanvraag door Ged. Staten behandeld. EEN KLEINE HERSTELLING. In ons stuk in het nummer van gisteren be treffende de benoeming van een "heer van Leeuwen tot- financieel adviseur der regeering van de Hedjaz hebben wij o.a. Faisal, zoon van Houssein, als koning van Transjordanië genoemd. Dit was een kleiné slip. Deze Faisal bestuurt Irak. zijn broeder Abdullah Trans jordanië. Voor de goede orde zij nog opge merkt dat dc prins Faisal, die in 1926 Neder land bezocht, de zoon is van Ibn Sa'oud en in diens naam dc Hedjaz bestuurt. HAARLEM, 5 Maart. Nieuwe Levensvorm. Over dit onderwerp heeft de litterator Cor- nelis Veth te Leiden een rede gehouden, waarin hij weigerde de kinderachtigheids- verschijnselen van onzen tijd op den breeden rug der democratie te schuiven, en verder opmerkte dat gezegde kinderachtigheid veelvuldiger tot uiting komt op het terrein van den grootsten ernst en der geleerdste vertoogen, dan op dat der ontspanning. Misschien had Veth niet opgemerkt, dat op dienzelfden avond Primo Camera in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ln Den Haag optrad als „demonstratie-bok ser", voor duizenden menschen die dit als een ontspanning beschouwden, en die dave rend applaudisseerden toen hij zijn mantel uittrok en zijn spierbundels te zien kwamen. Iets kinderachtigers dan dit is moeilijk denkbaar, of het moest de vertooning zijn die erop volgde, waarbij de Italiaansche boksreus een drietal Hollandei's en een Belg achtereenvolgens een reeks watjekouwen op halve kracht toediende, en hen niettemin man voor man half suf sloeg. Voor de grap liet hij zich af en toe eens wat raken, hei geen hem toch niet deerde- Hij had het ove rigens best kunnen voorkomen, want zijn armen zijn veel langer dan die van zijn te genstanders, zoodat hij ze met het grootste gemak op een afstand houdt. Kunt ge u iets kinderachtigers voorstellen dan deze voor stelling. Mij kost het moeite. Vindt u reden 0111 te appiaudisseeren als u een erg grooten man met zware spierbundels ziet? Ik niet. Als Camera's vader en moeder er nu waren geweest, of desnoods de Haagsche Ooievaar in persoon, had men die er voor kunnen toejuichen. Maar hemzelf? Neen. Veth heeft natuurlijk het noodige gezegd over de bioscoop, de radio waarbij kinderen hun huiswerk maken en de schoonheidswed- strijden deze laatste zijn zonder twijfel een der kinderachtigste, onzinnigste en vooral grofste uitingen van onzen tijd en de hoop uitgesproken dat wij nu wel een deel van de ..overgangsperiode" achter den rug zullen hebben. Dat lijkt zeker zoo. Tenslotte heeft hij stevig uitgepakt over de moderne architectuur, na de „béte herrie van de jazzmuziek" nog een harden trap te heb ben gegeven. Over de architectuur heeft hij o.a., volgens het verslag in het Hbld.. het vol gende gezegd: „En dan spreekt men van een „nieuwen levensvorm" waarvoor men alles wat de tra ditie heeft geleerd, over boord wil gooien en men beoelt- daarmee utiliteit, soberheid, minimalisme, strengheid en simpelheid in de omgeving, en men meent waarlijk, dat de tegenwoordige mensch. de moderne mensch met zijn kinderachtigheid, dien vorm zal huldigen. De nieuwe levensvorm dan, dien vernuftige en zeer welmeenende geesten ons hebben toe gedacht in deze eeuw van mechanisatie, is niet alleen uitgesproken in den buitenkant van de monumentale en uniforme huizen waarin wij zullen mogen wonen, maar ook in de interieurs. Alles vast, alles wit. van alles zoo min mogelijk, huiskamer, slaapkamer, wachtkamer, operatiezaal, kinderkamer, alles éénzelfde type. Het huis is, evenals dc woning van Babbitt alles, alleen geen home. Waar zijn nu dc strenge, sobere, gediscipli neerde wezens, voor wie deze nieuwe levens vorm is klaar gemaakt? Ik zie deze hygiëni sche. harde witte muren ondanks alles be- prikt met kiekjes van filmsterren, tk zie overal de typisch moderne onnoozele snuiste rijen binnen geloodst, de mooie glazen tafel bladen geschonden, de meubelen aan den muur ingedeukt bij de pogingen om ze opzij te duwen voor een dansjekortom ik zie het heele moderne leven, slordig cn grilli- als het trots alle mechanisatie is. in botsing komen met dien braven nieuwen levens vorm". Dit zijn regelen ter overpeinzing, Ze zijn zeker de moeite daarvan waard. Met Veth geloof ik dat er van die kille versobering niets terecht zal komen. Maar het is dë moeite waard haar weer eens onder felle be lichting. in al haar kilheid van huis-dat- geen-thuls-is, tc zien. Misschien zal dit een aantal gedweeë mode-meedravers ervan hel pen weerhouden. Want de dingen dio ons .leven waaide geven zitten niet in een metho de. een stelsel, niet in een mode zelfs. En de nieuwe levensvorm zal dan ook een geheel andere zijn. R. P. De Rechtbank tc Maastricht heeft dc uitspraak van den kantonrechter aldaar beves tigd, volgens ivelkc een pad vindersmes onder de wapen wet wit cn het dragen ervan dus verboden is). Daar zit men in Genève nu Tc praten en te praten, Van welke wapens men verbied:. En welke men zal laten. Men steeki er mooie speeches af. Men debatteert er uren, En als het zoo maar verder gaat. Kan het nog maanden duren. Ontwapening is 't groote doel, De wensch van alle naties, 't Blijkt stuk voor stuk uit het prograir Van alle delegaties. De duikboot en het docdend gas. De onderzeesche mijnen, Wat blijft daarvan nog toegestaan E11 wat moet er verdwijnen. Zal men voortaan de t-onnenmaat Van kruisers rantsoeneeren. Mag men een onbeschermde stad Uit 't luchtruim bombardeeren? Zoo tracht men daar een heele reeks Van louter kleine dingen. Met moeizaam werken in het keurs Van 't compromis te wringen. Intusschon is er in Maastricht Een rechter opgetreden, Die wijselijk geen tijd verdoet Met zulke kleinigheden. Zoo. zonder delegaties maar. Zelfs zonder Volkenbonden, Heeft, hij, op zoek naar 't ideaal. Het juiste pad gevonden. Nu is de groote lijn ontdekt Hier schuilt de kiem der glorie. Ontwapening vindt ln Maastricht 't Begin van haar victorie. P. GASUS. Scherpe debatten in dc plenaire volken bondsvergadering. Revolutie aan China cn Japan. (3e blad, le pag.) Vrij handelaars voorstanders van contingcn- leering. (3e blacl, le pag.) Eerste Kamer: Dc eerste minister verdedigt zijn beleid. (3e blad, le pag.) Tweede Kamer: Indië ter sprake. (3e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Nieuwe Levensvorm. (le blad, le pag.) Ontboezemingen van een Optimist. (2e blad. le pag.) Henry A. Th. Lesturgcon: Een Rorheinsch- Barbaarsch schouwspel. (le blad, le pag.) H. D. Puzzle. (4e blad. 3e pag.) Johann Wolfgang von Goethe. Bij de hon- derste herdenking van zijn sterfdag. (4c blad. le pag.) Karei dc Jong: Radiomuziek der week. Een voorbespreking. (4c blad. 3c pag.) Willy van der Tak: Historische Vrouwen figuren: „Héloïse". (4e blad le pag.) IV. M. Bekaar: Josef Haydn. Feestelijkheden te zijner gedachtenis. (4e blad. le pag.) Vr. S.: Wat wc voor de Jeund doen. Op een Haarlemsche Montessorischool. (4e blad, 2e pag.) 11. L. WarnierMedico-Muzikalc Meditatie. (4e blad. 2e pag.) Van onzen Londenschen correspondent: Het weer van morgen. (4e blad, 2e pag.) Nieuwe Uitgaven. (4e blad, 3e pag.) Het vrcdcssymbool in dienst van den oorlog. Postduiven van dc 12de Japansche divisie lx Sjanghai by kaar JwojdkwarUerf',

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1