DE REGEERING ANTWOORDT BUITENLAND. Scherpe debatten in de plenaire V olkenbondsvergadering. STATEN- GENERAAL Vrijhandelaars voorstanders van contingenteering. De nood dringt er toe. ARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD ZATERDAG 5 MAART 1932 Kritiek op Japan's houding. Resolutie van de Assemblee aan beide regeeringen. Onmiddel lijke staking der vijandelijkheden geëischt. China wil Mandsjoerije bevrijden. Verdeelde stemming in het buitenland ten aanzien van een economisch Oonaublok. De Lappomannen in onderhandeling met president SvinhuEvud. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Paul Hijmans. De buitengewone plenaire vergadering van den Volkenbond ter behandeling van bet Japansch Chineesche conflict is Vrijdag, als bijzondere commissie bijeengekomen. Voorzitter was dc Belgische minister van Buitenlandse he Zaken, Hymans, die mede deelde dat de tegenstrijdige berichten be treffende de staking der vijandelijkheden in het gebied van Sjanghai een buitengewoon pijnlijken indruk hebben gewekt. De Japansche ambassadeur Sato verklaar de, dat op bevel van den Japanschen opper bevelhebber de vijandelijkheden feitelijk zijn gestaakt, doch dat ten gevolge van Chinee- sche aanvallen eenige voorpostengevechten hebben plaats gehad, welke zonder beteeke- nis zijn. De Chineesche gezant Yen viel de mede- deelingen van den Japanschen ambassadeur in scherpe bewoordingen aan en verklaarde dat de Chineesche opperbevelhebber de volkomen staking der vijandelijkheden heeft bevolen. Hij stelde voor dat de vier neutrale admiraals ter plaatse onverwijld een onder zoek instellen naar den toestand. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, eischte eveneens directe op heldering van den toestand. Paul Boncour wees er op dat zulks niet voldoende is en dat veeleer een directe en effectieve neutrale bemiddeling tot staking der vijandelijkheden moet worden verschaft. De vertegenwoordiger der Italiaansche re geering sloot zich aan bij de verklaringen van Simon en Paul Boncour. De Japansche ambassadeur Sato eischte, dat allereerst de kwestie der handhaving van de orde in de ontruimde zöne moet wor den opgehelderd. De conferentie, waaraan ook door de vertegenwoordigers der belang hebbende mogendheden zou worden deelge nomen, welke zich hiertoe bereid hadden verklaard, heeft voor alles tot taak de voor waarden voor den wapenstilstand vast te leggen en vervolgens de principleele kwestie der handhaving van de veiligheid der bui tenlandsche onderdanen te Sjanghai op te lossen. Een terugtrekken der Japansche troepen is slechts stap voor stap mogelijk in verhouding tot het herstel van rust en vei ligheid. De Chineesche gezant Yer, waarschuwde ër voor zich door de verklaringen van den Japanschen vertegenwoordiger niet van de wijs te laten brengen. Volgens zoo juist ont vangen telegrammen, aldus Yen, is het Ja pansche leger verder opgerukt. Vrijdagmiddag hebben 8 Japansche trans portschepen 35.000 man met tanks en artil lerie ontscheept in de omgeving van Sjanghai. Een ernstige strijd wordt gevoerd. De buitengewone volkenbondsvergadering moet thans aandringen op de feitelijke sta king der vijandelijkheden. De Japansche ambassadeur Sato eischte vervolgens dat de Ronde Tafelconferentie onverwijld te Sjanghai zal bijeenkomen, ten einde de wapenstilstandsvoorwaarden vast te leggen en de staking der vijandelijkheden te bewerkstelligen. Slechts onder deze om standigheden zou een terugtrekken der Ja pansche troepen mogelijk zijn. De president der Assemblee, Hymans, re- sumeerende. verklaarde dat thans voor alles de directe staking der vijandelijkheden moet worden tot stand gebracht. De zitting werd hierna geschorst. De president der conferentie, waartoe de groote Europeesche mogendheden behooren, kwam in geheime vergadering bijeen, ten einde een resolutie inzake de directe stopzet ting der vijandelijkheden uit te werken, welke de basis vormen voor de verdere onder handelingen. Dc avondzitting van de Volkenbondsbijeen komst heeft eon bewogen verloop gehad. Na de hervatting van de zitting, diende president. Hymans een door het presidium inmiddels uitgewerkte resolutie in betreffende de sta king der vijandelijkheden en directe hervat ting der onderhandelingen. De resolutie heeft den volgenden inhoud: 1. De Volkenbondsvergadering verzoekt de Japansche en Chineesche regeering onver wijld de noodzakelijke maatregelen te tref fen ter doorvoering van de heden door de beide opperbevelhebbers bevolen staking der vijandelijkheden; 2. De bij het inteniationade concessiege bied te Sjanghai belanghebbende mogend heden worden opgewekt dc Volkenbonds- Assemblée onverwijld rapport uit te bren gen nopens de doorvoering der staking van de vijandelijkheden. 3. De Japansche en Chineesche regeering worden opgewekt ouder deelneming der be langhebbende mogendheden oen overeen komst te sluiten nopens dc definitieve sta king der vijandelijkheden en de terugtrek king der Japansche troepen. Het voorstel stuitte op krachtigen tegen stand van den Japanschen ambassadeur Sato die een schikking eischte waarbij de toekom stige stand der Chineeschetroepen en ae voorwaarden voor de terugtrekking der Ja pansche troepen zullen worden vastgelegd in het definitieve verdrag tusschen de Japan sche en Chineesche regeering. President Hymans verwierp evenwel het Japansche voorstel. Bondsraad Motta legde in een korte buitengewoon scherp gestelde verklaring het voorstel de resolutie van den president in stemming te brengen. De plenaire Volkenbondsvergadering welke na een onderbreking van zeven minuten bij een kwam. nam bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen de resolutie van het presidium aan. waarbij van de regeeringen van Japan en China directe maatregelen worden geëischt inzake de doorvoering der staking van de vijandelij kheden. Finland. De Lappo-mannen in onder handeling met president Svinhufvud. De activiteit der Lappolieden in Maentsae- lae, tot dusver het centrum, der beweging te gen de regeer mg, verflauwt voortdurend. Hiertoe heeft in groote mate bijgedragen het beroep van president Svinhufvud. dat de menschen zich naar hun haardsteden zou den begeven. Volgens berichten in sommige bladen zou het echter in het voor de Lappo-beweging gunstig gelegen Jyvaeskylae opnieuw tot sa menscholingen zijn gekomen. In Zuid-Fin- land heerscht overigens rust. De hoofdgroep van opstandige Lappo-lie- den, die verzameld was in een dorpje, 70 K.M. ten N. van Helslngfors, is ontbonden. De aanvoerders zijn gevlucht. De te Maentsaele geconcentreerde aanhan gers van de Lappo-beweging hebben onder handelaars naar Helsingfors gezonden deze zijn hedennamiddag hier aangekomen. Spoedig na hun aankomst zijn de parle mentairs door president Svinhufvud ont vangen. Frankrijk. Ontstemming te Berlijn over Tardieu's plan. Inzake het Fransche plan inzake een on derlinge' tolunie der Donau-staten meldt Reu ter. dat men te Berlijn over de nieuwe Donau- politiek van Tardieu zeer ontstemd is. Duitschland, zoo wordt gezegd, zou in de plannen van Tardieu een poging zien, om de Kleine Entente te stabiliseeren en alle Mid- den-Europeesche staten onder Frankrijks po litieke heerschappij te brengen. Verder vreest men in Duitschland. dat een tolunie der Donaustaten de .Anschluss"-ge- dachte teniet zou doen en aan Tsjecho-Slowa- kije een economisch voorrecht ten koste van Duitschland zou verleenen. De Weensche bladen bespreken met vol doening de resultaten, welke de Oostenrijk- sche bondskanselier heeft bereikt met zijn onderhandelingen met verschillende staten inzake uitbreiding der economische betrek kingen, welke den strijd om het bestaan van het Oostenrijksche bedrijfsleven kunnen ver lichten. Uit de commentaren der Hongaarschc bla den op het plan van Tardieu blijkt, dat de Hongaarschc openbare meening weliswaar met groote belangstelling van Tardieu's plan heeft kennis genomen, maar de vrees koestert dat het bezwaarlijk tot iets duurzaams zal kunnen leiden, als het niet door alle groote mogendheden wordt ondersteund en wanneer men uitsluitend bij het systeem van prefe- renties en contingenten wil blijven. Reuter meldt uit Parijs: Voor de Kamercommissie van Buitenland sche Zaken drong Tardieu aan op een goed keuring van de leening aan Tsjecho-Slowakije van 600 millioen francs, die door de finan- cieele commissie reeds goedgekeurd was. Daarna raakte hij ook even het plan van een economische samenwerking der Donau- landen aan. De meerderheid der leden van de commissie verklaarde zich ten volle voldaan over de uit eenzetting van Tardieu en hechtte haar goed keuring aan zijn initiatieven, genomen bij het voeren van de Fransche buitenlandsche po litiek. Gunstige ontvangst te Rome. Het B.T.A. seint uit Rome. dat de eerste berichten over Tardieu's initiatieven inzake een Donau-entente met medewerking der groote mogendheden, aldaar gunstig ontvan gen zijn. Italië zal gaarne steun verleenen aan alle plannen, die den toestand in cen traal- en Oost-Europa kunnen verbeteren. In aansluiting hierop meldt Havas nog, dat Tardieu en Grandi in Genève lange be sprekingen hebben gevoerd. Het „Journal de Genève" kwam met mededeelingen. dat. daar bij o.a. ter sprake was gekomen, dat Frank rijk, Italië op koloniaal gebied belangrijke toezeggingen zou gedaan hebben. Zoo zou het voormalig Duitschc Kameroen aan Italië zijn aangeboden. Tevens zouden Tardieu en Gran di gesproken hebben over de Donau-entente. Havas is officieel gemachtigd, hierover mede te deelen, dat bovengenoemde geruch ten niet op waarheid berusten. China. China wil Mandsjoerije heroveren. Het officieel Chineesch telegraaf agent schap Gomijn deelt mede, dat de Chineesche regeer ing thans een leger van 200 000 man op de been wil brengen, ter bevrijding van Mandsjoerijeo Het hoofdkwartier wordt te Peking gevestigd. De Chineesche premier Wang Sin Wei heeft verklaard dat de Chineesche regeering niet geneigl is de Japansche voorstellen aan te nemen. Japan heeft eenige malen de in ternationale verdragen en de Chineesche souvereiniteit geschonden. De Chineesche re geering zal slechts dan onderhandelingen met Japan aanknoopen, indien zij de zeker heid heeft dat Japan zijn troepen uit Mand sjoerije en Sjanghai terugtrekt. Voor China is er geen bijzondere Mandsjoerijsche kwestie doch slechts een algemeen probleem. Indien Japan niet zijn troepen uit Mandsjoerije te rugtrekt, zal China den verdedigingsstrijd verder voortzetten. EERSTE KAMER. 4 Maart. De Eerste Kamer heeft vandaag de alge meene beschouwingen over dc Rijksbegrco- ting beëindigd, nadat de beide bewindslieden van Binn. Zaken en Financiën de Kamer van antwoord hadden gediend. Minister Ruijs was beter op dreef, dan dc Kamer het in den laatsten tijd van hem mocht constateeren. De minister zette uiteen, dat ook thans het van ouds gevolgde systeem wordt ge volgd: op het terrein van werkverschaffing, enz. hebben de gemeenten a 11 e r c e r st een taak. Het is mee aan de decentralisatie te danken, dat ons land anders dan Duitsch land, nog niet behoefde over te gaan tot verlaging van de steunbedragen. De klacflten over aantasting van de ge meentelijke autonomie en aanwijzingen be treffende de steunverleening wees de minis ter af. Het Rijk geeft 75 pCt. van den steun en heeft het recht te vragen, dat de subsidie bedragen tot hun recht komen. Het bouwbedrijf zal n i e t worden ge rangschikt onder de bedrijven met crisis werkloosheid. De minister onderstreepte dat dc gemeen ten vol vertrouwen de steun-besllssingen der regeering kunnen tegemoet zien. Waarschuwend wil de regeering optreden, maar niet dwarskijken. Den landbouw wil de regeering graag hel pen. Maar zij geeft geen geld uit in het wilde weg. De minister hoopt spoedig het resultaat de overweging van het rapport de Landbouwcrislscommissic te kunnen publick maken. De regeering, en hier richtte de minister zich in het bijzonder tot den heer De Bruyn. wil zij het productief vermogen van ens land niet in den grond aantasten, moet niet overgaan tot het onbeperkt belasten van hare burgers. Wat de contingeuteering betreft met groote behoedzaamheid hoopt ook op dit ge bied het kabinet op te treden. Het zal. wan neer noodig, neen weten te zeggen. De minister wijdde een groot gedeelte var. zijn antwoord aan den heer De Bruyn. Hij betreurde het. dat diens rede niet wat meer rekening hield met economische mogelijkhe den b.v. in de kwestie der loonsverlaging. Onze producten moeten concurreeren, bij voorbeeld met België. Hij hoopte, dat ce or ganisaties der werklieden van hun star standpunt zouden afstappen In 's lands be lang. Dc minister somde op, al wat de regeering doet voor wat de heer de Bruyn ae bezitloo- zen noemde. Deze tijd, nu ieder naar samenwerking smacht is de juiste om iets van bedrijfsorga nisatie te verwerkelijken meent de re geer ing. De minister was blijkbaar geprikkeld op prof. Lohman. wegens diens critiek op s mi nisters persoonlijke houding. Welnu, de mi nister vond het in 's lands belanig dan toch maar beter, zonder iets uit handen te geven, de Fransche regeering sommige feiten be treffende den wapenuitvoer te doen consta teeren. Ook deelde de minister mede, dat er reeds een vervolging tegen de Tribune is in gesteld. We kunnen niet ontkennen, dat de premier De eerste minister verdedigt het beleid. Gemeentelijke auto nomie niet aangetast. Economische grondslagen moeten be. houden blijven. Wij moeten kunnen concurreeren. Minister Dc Geer spreekt met vuur. Volgend jaar belasting verhooging. zich met succes verdedigde togen dc oproer- kinge. dat dc pachtwet in hem niet dien heraut had gevonden die noodig was ge weest. De regeering had. zeide de premier, zich tot leuze gekozen te midden der vele critiek: „Doe wel en zie niet om". Belangrijke cijfers onzer industrie. Aanwijsbare voordeelen van de crisisinvoerwet. In een persconferentie van het Comité van Actie inzake de toepassing van de Crisisin- voerwet te 's-Gravenhage gehouden, heeft de leider Mr. M. P. L. Steenberghe uit Goirle. er de aandacht op gevestigd, dat de' belangrijk ste Nederlandsche industrietakken in het Comité zijn vertegenwoordigd. Er is een Ne derlandsche werkgelegenheid van 188.203 ar beiders in vertegenwoordigd. Vervolgens zeide Mr. van Steenberghe. dat het hier niet alleen een industrieelbelang be treft. Als wij op dezen weg voortgaan, zullen de goedkoope buitenlandsche artikelen in overvloed in Nederland aanwezig zijn, doch de Nederlandsche burgers zullen geen koop kracht meer bezitten om zelfs deze goedkoope artikelen aan te schaffen. Met een enkel cij fer demonstreerde spr. de afname van onzen export en de toename van den import. In de laatste jaren was 70 pet. van de invoerwaar de door den uitvoer gedekt, in December 1931 was dit nog slechts 57.4 pet. en in Januari 1932 53.5 pet. Deze gang van zaken achtte spr. catastrophaal. De Contingenteeringscommissie hoort steeds alle belanghebbende groepen, en dikwijls ook de verbruikers. Het is de zienswijze van het comité, dat maatregelen ingevolge de Crisis- invoerwet te lang uitblijven. Hierdoor krijgt men een averechtsche werking. Iedereen be spoedigt zich zooveel mogelijk nog artikelen uit het buitenland in te voeren. Wanneer niet binnen korten tijd verschillende maat regelen afkomen, vreest spr. een catastro- phale vermeerdering van werkloosheid. De vertegenwoordigers van verschillende industrieën deden vervolgens mededeelingen over den toestand in hun bedrijven. Het eerst sprak Mr. van Spaendonck. die het een en ander mededeelde over de textiel industrie. Tegenover eenig sporadisch ontslag kan gesteld worden, dat in het hoofdcentrum der wolindustrie de gevolgen van de contingen teering zeer gunstig uitkomen. Na de contingenteeringsmaatregelen zijn de getallen der workloozen tcruggeloopen van 530 en 1450 tot respectievelijk 380 en 725. Wat de moeilijkheden met de deviezen be treft. ten gevolge van de contingenteering. het comité zou volkomen tevreden zijn, wan neer de oorspronkelijke verhouding van 70 pet. van de invoerwaarde door den uitvoer gedekt, hersteld werd. Er blijven dan nog vol doende buitenlandsche vorderingen in Ne derland. De heer M. Susan uit Amsterdam, voorzit ter van de Vereeniging van Confectiefabri- kanten, zei, dat in de confectie-industrie. de contingenteering meer dan noodig was. De daling van het Engelsche pond was de laat ste druppel, welke de emmer deed overloopen. Was dit niet gebeurd, dan zou waarschijnlijk regeeringshulp niet noodig geweest zijn om het hoofd boven water te houden. Nederland is voor 100 pCt. in staat voor grondstoffen te zorgen. Tilburg ontplooit een groote activiteit om de Nederlandsche conferentie-industrie van materialen te voorzien. Wij zijn overtuigd even goed en even goed koop te kunnen produeeeren als het buiten land, mits dc detaillist natuurlijk ook zijn medewerking verleent. Er zijn natuurlijk ge vallen. waarbij elke concurrentie-mogelijk- heid uitgesloten is. vooral wanneer het lan den betreft, die belangrijke export-premies geven om den uitvoer te forceeren. Zoo heeft de Nederlandsche confectie- industrie veel te lijden gehad van Polen en nog zitten in Amsterdam groote pakhuizen vol met kleeding van Polen afkomstig, welke tegen abnormaal lage prijzen op de markt geworpen wordt. De waarde van den Poolschen invoer steeg in een jaar van f 70.000 tot f 79.000. De heer F. E. Farwerck, te Hilversum, directeur van de Tapijtfabrieken. aldaar deelde mede. dat de invoer van pluche tafel goed schrikbarend was toegenomen. Tegen over December 1931 was de Invoer in Decem ber 1932 gestegen met 83"» en in Januari 1932 bedroeg deze 52?,', meer dan in Januari 1931. Deze cijfers stijgen nog aanmerkelijk in be- teekenis wanneer men er bij in aanmerking neemt, dat het binnenlandsch consumptie vermogen verminderd is. Werken anders de fabrieken in het seizoen op volle capaciteit, nu wordt er slechts en kele dagen Der week gewerkt. De heer Menko Hartogensis. firmant van dc firma Mcnko tc Enschede zei een over tuigd voorstander van vrijhandel te zijn, doch in de contingenteeringen ziet hij een uiterste middel om in de moeilijke omstan digheden het hoofd boven water te houden. Een derde deel der productie ging naar En geland en de koloniën. Deze export werd eerst eenigszins getroffen door den val van het pond. maar na de 50",', invoerrechten door Engeland geheven, waren de kansen voor goed verkeken. Voor sprekers firma bc- teekent dit een verlies van 35*,, van den ge- heelen omzet. Nu ls er in Twente sinds 15 December staking en wordt er niet gefabri ceerd. Toch zijn de voorraden van Engelsche artikelen in onze magazijnen zoo goed als niet afgenomen. Er is geen vraag meer uit Engeland; deze wordt in het land zelf ge dekt. Vergeleken met Twente zijn de loonen in En celand 40?,', lager. Dit geldt niet alleen voor Engeland maar ook voor de dominions. Vooruit kunnen wü niet meer; het eenige wat wij nog kunnen zeggen is: Wordt ik ge slagen. dan zal ik terugslaan. Ir. P. Cochius. directeur van de Glasfabriek Leerdam is eveneens vrijhandelaar, maar de nood nijpt. Het primaire belang ls, dat men de werkloosheid tot een minimum reduceert en daarom moeten wij contingenteeren. Spreker's industrie is niet alleen zeer ge troffen door de Engelsche maatregelen, ook de Duitsche methode heeft veel onheil ge sticht. Als voorbeeld neemt spr. de flesschcn- industric. Duitschland dumpt De heer Th. Bongers. van dc Haarden- en Kachelfabrieken tc Ulft zei, dat in zijn in dustrie men in het a.s. najaar absoluut niets kan verkoopen. Dit sloot natuurlijk terug op allerlei andere industrieën, zooals de giete rijen. De heer Jos. de Pont. schoenfabrikant te Tilburg wijdde eenige beschouwingen aan de toestanden in de schoenenindustrie. Hij daagde Bat'a uit om onder dezelfde voor waarden als onze industrie hier te komen werken. Vervolgens werd nog cenigen tijd van ge dachten gewisseld over de algemeene zijde van het contlngentceringsvraagst.uk Daarbij merkte mr. van Steenberghe on. dat Neder land niet met deze maatregelen begonnen is. Ook het Comité ziet geen nut in contin genteering als een handelspolitiek stelsel voor de toekomst, doch het zijn en bliiven uitsluitend noodmaatreglen van tijdelljken aard. In Engeland is reeds een sterker strooming merkbaar om weer tot het vrije ruilverkeer te komen en sp. meent, dat men de Ottowa- conferentie afwacht om met bepaalde voor stellen te komen. Een groote grief is. dat de uitvoering der wet zoo uitermate langzaam gaat. Door het opslaan door de importeurs zal het maanden en maanden duren, alvorens cenig resultaat merkbaar is. Voorts is een technische commissie van advies gcwenscht voor elk artikel of groep van artikelen. Minister de Geer verdedigt zijn beleid al tijd met vuur. Hij deelde mede. dat verschillende Kamer leden op hun schadeloosstelling dezelfde kor ting doen toepassen, die voor de Rijks-amb tenaar geldt. Minister De Geer verzette zich heel scherp tegen het beschouwen van sailariskortingen, als belastingheffingen. Minister De Geer critlseerde ook scherp wat de heer v. Enibden had gezegd over de noodzaak van nog scherpere besparing op ..Defensie", op grond van de groothandels- prijzen. Weet do heer Van Embden niet vroeg de beheerder van de Schatkist dat 59 millioen der 78 millioen van Defensie per soneelsuitgaven zijn? En op de ambtenaren mag immers niet gekort? De minister ging mee met alle Senatoren, die op bezuiniging, zonder ontzien van hei lige huisjes, hadden aangedrongen en zag, evenals verschillende Senatoren de nood zaak in van tijdelijke belastlngverhoogingen. Doch het volgend Jaar pas omdat er dan dc mogelijkheid is van gestabiliseerde inko mens. Alle directe belastingen zouden daarin moeten vallen, behalve successiebelasting. De minister gaf voorbeelden van dc alge meene verarming, hij waarschuwde legen het voorstellen onzer financieele positie nis gunstig. En daarom waarschuwde hij bovenal hij richtte zich ook al voornamelijk tot den heer Bruyn voor een te gemakkelijk leenen. Dinsdag begint dc Senaat aan het afwer ken van de onderscheidene bcgrootings- hoofdstukkon. TWEEDE KAMER. Indié ter sprake, de kamer leeg. Bezuinigingsregime na kwistigheid? Critiek op den vroegeren G.-G. Herstel in Indië zal sneller gaan dan hier. Motie-Cramer voor bezuiniging op defensie. De Tweede Kamer besloot a-s. Dinsdag de verschillende voorstellen tot belasting- en accijnsverhooging te behandelen. De uitslag der stemming over de moties, betreffende werkloosheid vermelden wij reeds. Bij do stemmingen was dc Kamer vol. On der dc behandeling van de Indische begroo ting werd dc Kamer al leeger en leegcr, zoo dat. toen Ir. Feber voor de R.-K. fractie zijn beschouwingen hield over de koloniale be grooting, zijn woorden klonken in een stilte en een rust-, welke die der tropische wouden moet nabij gekomen zijn. Gesproken hebben de hceren Cramer, Van Doetzelaer van Dubbeldam en Feber. Alle sprekers hebben den flnancieelen toestand van Indië zeer zorgelijk genoemd en zich hun oordeel over den nieuwen gouverneur-gene raal nog voorbehouden. De hoop kan overblijven wij! Indië zich waarschijnlijk sneller zal herstellen dan de landen van Europa. De heeren Feber en van Dubbeldam zagen scherpe bezuinigingen als noodzakelijk. Dc heer Cramer geloofde dat hier voor een groot deel het nieuwe regime zich deed gelden cn vroeg om een afgerond bezuinigingsplan. Dc heer Cramer kwam met een motie tot besparing van 25 pet op defensie. De heer van Boetzelaer wilde wel bezuini gen. maar waarschuwde tegen afbraak. HU erkende, dat de crisis op dc inlandschc maat schappij. die niet zoo op kapitaal Ls ingesteld, niet zulk oen grooten invloed hebben zal. Dc werkloosheid onder dc Europeanen noemde hij heel wat ernstiger. Een belangrijk deel der schuld voor den benarden toestand der Indische financiën deelden de heeren Feber en van Boetzelaer toe aan den vroegeren gouverneur-generaal Volgens den heer Feber kan ook op on derwijs worden bespaard. INTIMUS. AGENDA ZATERDAG 5 MAART StadsschouwburgLighaluitvoering. Protestantenbond: Volksuniversiteit. Le zing door L. J Jordaan over Russische Kunstfilms. 8 uur. Luxor Sound Theater: Nachtmerries en De Vreemde Moeder. Tooneel: eerste klasse variété. 2.30 cn 8.15 uur. Rembrandt Theater: Dirigible (Helden der Lucht). Tooneel: Thr Boom Bros intern, parodisten. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace; Het Meisje van Mont Parnasse Tooneel: Zebral, musical excentriek. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Toy Iers Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 6 MAART Gem. Concertzaal: Namiddagconcert H. O. V. 2.30 uur. Stadsschouwburg: Dc Vereen. Schouw spelers „De man zonder manieren". 8 uur. Schouwburg Janswcg: Ensemble Jacq. Sluytcrs. ..De Big van het 168e". 8 15 uur. Gebouw Protestantenbond: Psycho-Syn- these: „Revolutie in het geestelijk leven, v.m. 10.30 uur. RemonstrantenhuisSpiritistenvcreen. „Wetenschap cn Religie". Wijdingsmorgen, v.m. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags cn des avonds. MAANDAG 7 MAART Haarl. Huishoud- en Industrieschool, Alg. Ledenvergadering 3 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN 'AVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomever cn Zoon. Barteljo- ri.s.^traat 11. Tclef. 10175. Park Apotheek, Klcvcrparkwcg 13. TclcL 11793.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9