Het woord is aan... Confetti-regen. Eenheid in het Textiel- conflict verbroken. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14938 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 7 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD U1TGAVE DER N-V" L0URENS C0STER' Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3-55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.7212. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: l5 regels f 1-75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 11 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevalleoveizekering voor Maand- en Wcekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150— Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—, crlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. John Philip Sousa f Vooral voor de ouderen onder ons roept die naam vele herinneringen wakker. En de meesten zullen met verbazing lezen dat John Philip Sousa, „de Marsch-koning" als pendant van den ouden Strauss, den Walskoning, droeg hij dezen eeretitel tot eergisteren nog tot de levenden behoord heeft. Toch had de radio, waarvoor niet ge noeg muziek ter wereld geschreven kan wor den, in de laatste jaren weer vele van zijn composities doen herleven. Maar van den man zelf hoorde men sinds lang niets meer. Vanmorgen bericht het N- v. d. D. dat Sousa op 77-jarigen leeftijd te Reading in den staat Pennsylvania (Ver. Staten i is overleden. Hij was tc Washington geboren zijn familie was uit Portugal afkomstig. Als dirigent onderscheidde hij zich al op 19-]a- rigen leeftijd. Als violist maakte hij deel uit van het orkest, waarmee de beroemde Fransche operette-componist Jacques Of fenbach een tournée door Amerika maakte. Dat gaf hem gelegenheid veel van Offen bach-als-dirigent te leeren. In 1880 kreeg hij de leiding van de voornaamste band van het U. S. Marine Corps, en later vormde hij een eigen orkest. Sousa's Band, en trok daarmee de wereld door. Het succes was geweldig, ook in Nederland, dat hij in de eerste jaren van deze eeuw bezocht. Hij was de Jack Hylton van dien tijd. Zijn eigen composities, vooral zijn marschen, kende de heele wereld. In zijn genre was hij zonder twijfel een man van buitengewone gaven, en zijn band bestond uit uitstekende musici, al waren hun instrumenten niet ..verstopt". Sousa's blazers golden onbetwist als de besten ter wereld- Hij schreef behalve meer dan 100 marschen, waaronder zulke wereldvermaarde als The Washington Post, de Cadetten Marsch, Stars and Stripes een reeks operettes, veie liederen, 15 orkest-sui tes en andere werken. In 1915 of 1916 had in verband met zijn naam een incident plaats in het Amster- damsche Concertgebouw, dat toen hevige op schudding verwekte. De Amsterdamsche mu ziekcriticus en moderne componist Matthijs Vermeulen, die in dien tijd een felle cam pagne voerde tegen de samenstelling van Mengelberg's programma's en tegen hel. ge brek aam vooruitstrevende kracht, dat hij de leiding van het Concertgebouw verweet, stond tijdens een uitvoering van de door hem_zeer gewraakte ..Zuiderzee-Symphonic van Cornelis Dopper midden in de zaal op en riep luidkeels Leve Sousa!" Waarmee hij be doelde de eerlijke inspiratie van den compo nist der populaire ..moppen" te stellen te genover de z.i. ongerechtvaardigde hoogere kunstpretenties van Doppers muziek. De op winding was groot. De voorzitter van het Concertgebouw verzocht den criticus de zaal te verlaten, hetgeen hij deed. en den vol genden dag begon natuurlijk een hevig ge schrijf in de bladen over het geval. Of Sousa dit ooit geweten heeft, is mij niet bekend. Hij stond als een zeer beschei den man bekend, die de grenzen, van zijn eigen kunstprestaties wel beseft moet heb ben. Van de jazz-muziek was hij geen te genstander, maar het N- v. d. D herinnert eraan dat hij eenige jaren geleden nog een feilen aanval deed tegen de ontheiliging van de klassieken door vele jazz-componisten. Aan zulke ontheiliging heeft Sousa zelf zich nimmer schuldig gemaakt. In zijn gen re was hij geniaal, en zijn tallooze melodische vondsten waren van hem zelf. Hij heeft met het onvermengde jolijt van zijn schetterende koperklanken millioenen menschen in feeste lijke, onbezorgde stemming gebracht. Het strekt zijn nagedachtenis tot eer. BLOEMENDAAL OPENSTELLING PLANTENKASSEN. Op Woensdag, Zaterdag en Zondagmid dag a.s. zullen de plantenkassen van de ge meentelijke kweekersen te Aerdenhout van 35 worden opengesteld voor het publiek, waar het dan zal kunnen genieten van den sub-tropischen plantengroei en de bloemen weelde, welke daarmee momenteel gepaard gaat. BOUWARBEIDERS E1SCHEN CRISISM AATREGELE N. CONGRES VAN HET N. V. V. TE UTRECHT. Het N. V. V. heeft in samenwerking met een aantal desbetreffende organisaties te Utrecht een congres gehouden ter bespre king van de groote werkloosheid in de bouw bedrijven, van de door de regeering aange nomen houding en van de middelen, welke van de regeering verlangd worden ter voor ziening in den nood- Het congres was druk bezocht. De voorzit ter, de heer C. van der Lende, protesteerde tegen de houding van minister Verschuur, die een crisis in de bouwvakken ontkent, en zich baseert op gegevens, die hij niet publi ceer en mag. De heer Van der Houven, lid der Tweede Kamer, zoide, dat men door middel van de loonpolitiek tracht een wig in de arbeiders klasse te drijven. De heer I,. van der Wal. voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Bouwvakarbel- dersbond. trachtte aan te t-oonen, dat er wel degelijk crisis is. in het bouwbedrijf. De werkloosheid is er zeer toegenomen en spr. haalde cijfers aan. om te bewijzen, dat de loonen niet hoog zijn in het bouwbedrijf. Spr. vreesde, dat het plan van den minister in het leven geroepen is, om de loonen te druk ken. De heer H. Lansink, secretaris-ponning- meester van den Nederlandschen Schilders- gezelienbond vestigde de aandacht op een schrikbarende toeneming van de werkloosheid in de bouwvakken. Door het ontbreken van een wettelijke regeling loopen de uitkeeringeh aan werkloozen gevaar. De regeering bleef in gebreke steun te verleenen. Spr. verwachtte, dat de regeering de moties Hiemstra en Joe- ke.s, die een crisisuitkeering aan bouwvakar beiders waarborgen, niet naast zich zal neer leggen. Geeft de regeering den steun niet. dan zal deze op andere wijze moeten worden veroverd. Spr. zeide niet te dreigen, doch slechts te waarschuwen. Na een uitgebreide discussie werd mei. al- gemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de besproken wenschen zijn neerge legd. Gevraagd wordt het op ruime schaal verstrekken van bouwcredieten. normale bouwwerken op de gebruikelijke wijze cn niet als werkverschaffing te doen uitvoeren, maat regelen voor het regelmatig funct-ionneeren van de werkloozenkassen, van toepassing ver klaring van de steunmaatregelen ook voor de bouwvakarbeiders. In de resolutie wordt verder den besturen opgedragen om in samenwerking met het N.V.V. maatregelen te nemen, opdat aan de geuite verlangens kan worden voldaan. De resolutie zal ter kennis van de regeering worden gebracht. DE LEIPZIGER MESSE. VEEL BELANGSTELLING UIT NEDERLAND LEIPZIG. 6 Maart (V. D. Heden is de Voor- jaarsmesse te Leipzig geopend. Ondanks de moeilijke economische omstandigheden is de belangstelling voor deze voorjaarsbeurs waar schijnlijk niet minder groot dan het vorige jaar. Het aantal exposanten uit binnen- en buitenland is ongeveer even groot. Uit Neder land is een 20-tal exposanten aanwezig. Ook ten opzichte van het aantal te verwachten koopers heeft men goede hoop. vooral in ver band met het vrije reizen naar Leipzig, dat het bestuur der Messe voor bonafide koopers heeft ingesteld. Uit Nederland zijn gisteren avond twee extra-treinen en hedenmorgen is een derde extratrein met bezoekers te Leipzig aangekomen. In totaal worden ongeveer 2000 koopers uit Nederland verwacht. HAARLEM, 7 Maart. Amerika's Bandieten. De rare geschiedenis van de ontvoering van Lindbergh's,baby, het- 1jarige zoontje van den vermaarden Oceaanvlieger, begint nu wel een zeer vreemd licht te werpen op de misstanden in Amerika. Wij zijn aan deze zijde van den Oceaan vanouds een beetje sceptisch gestemd over Amerikanismen, en niet zonder eenige reden. De vervaarlijkhedcn van Chicago's „bootleggers", van bandieten leiders als Al Capone en wijlen Jack Dia mond, die niet alleen de politie maar zelfs rechters omkochten, hebben wij niettemin als werkelijkheid moeten aanvaarden. Maar dat hebben we dan toch altijd gedaan in de meening, dat dergelijke ongehoorde wette loosheid zich bepaalde tot één, hoogstens tot enkele groote bevolkingscentra, en ons ver der maar zwijgend verbaasd over het feit. dat de centrale regeering des lands geen kans scheen te zien in die districten orde te scheppen. Maar uit dit Lindbergh'sche geval blijkt wel overduidelijk, dat tusschen de aanne ming van wetten en de uitvoering ervan in Amerika een zeer groote afstand ligt. Aanvankelijk moet het vervaarlijke mis baar over de ontvoering van Lindbergh's baby velen buiten Amerika lichtelijk spot tend gestemd hebben. Dat het kind een bizondcren vader heeft, bewijst niet dat het een bizonder kind is, en iedere andere ont voering van dezen aard zou naar onze on-Amerikaansche meening precies even erg zijn. Ook hebben velen de zaak aanvankelijk als een soort van Amerikaansch reclame spektakel beschouwd, al is dat wel erg on redelijk. want Lindbergh heeft inderdaad geen reclame meer jioodig, en men kan toch moeilijk aannemen dat men iets dergelijks zou enscèneeren tot zulk een verregaande op schudding in een half werelddeel toe. Maar nu begint de zaak er anders uit te zien. Lindbergh heeft een openbaar beroep op de ontvoerders gedaan, waarin hij hun straffeloosheid belooft als hij zijn kind maar terugkrijgt! Den losprijs van 125.000 zal hij grif betalen. Dit beroep is namens hem ver spreid door den gouverneur van den staat New Jersey, en waarborgt dus inderdaad im muniteit- aan de daders. Een officiëele waar borg van straffeloosheid! Dat is wel heel kras. en iedereen voelt dadelijk wat zulk oen ongehoord precedent beteekent. Het opent de mogelijkheid op tal van ontvoeringen van andere kinderen-van-beroemdc-mannen. Zij zullen immers, door het maar handig genoeg aan te leggen, zich van ganschc fortuinen rn tevens van straffeloosheid kunnen verze keren! Het is nu dan ook al zoover gekomen, dat president Hoover dc ontvoering in een kabinetszitting te Washington met. zijn mi nisters heeft besproken. De Engelsche bladen melden, dat het kabinet de ontvoering be schouwt als een uitdaging aan het adres der erkende overheid, dat men dc belofte van immuniteit door den staat New Jersey ken merkt als een „levendige illustratie" van de macht der bandieten, en dat men dit als een slecht voorteeken voor de toekomst be schouwt. Daar lijkt het werkelijk op. Nog erger is de zaak geworden nu Lind bergh, die blijkbaar geen kans meer zag op succes van de politie, zich openlijk om hulp gewend heeft tot de bekende Ncw-Yorksche bandieten Spital en Bitz, met het verzoek als tusschen person en tusschen hem cn de ontvoerders te willen optreden. Deze hoeren zijn zoo welwillend geweest de opdracht te aanvaarden, en mot hun mede bandieten in zes auto's uit New-York ver trokken. met onbekende bestemming. De heer Spital heeft daarbij cdclmoediglijk verklaard dat hij er niets mee verdienen wil, want hij heeft zelf ook kinderen cn begrijpt wat Lindbergh moet gevoelen. De New-Yorksche politie heeft den heeren onderhandelaars haar zegen meegegeven, en hoopt er het beste van. Later meldde een radio-bericht dat Spital en Bitz inderdaad met de ontvoerders in contact zijn gekomen, dat het kind zoo gezond als een visch is en dat het binnen 48 uur, na betaling van het losgeld, aan zijn ouders zat worden teruggegeven. Dat bericht van Zondagavond kon evenwel vanmiddag nog niet bevestigd worden. Verdere commentaar is eigenlijk overbodig. Wel mag gezegd worden dat de republiek der-vrijheid haar tekortkomingen op dit oogenblik wel wat erg duidelijk toont. Wij zijn zoo gewend dat wij in Europa door Ame rika op ons onloochenbaar feilen gewezen wor den. dat het ons bijna verbaast te moeten vaststellen dat de republiek der volmaakte vrijheid zoo weinig vrijheid zelfs aan haar geliefde onderdanen (en derzelver afstamme lingen) kan waarborgen. R. P. DRIE ARBEIDERSWONINGEN AFGEBRAND Te Pijnacker zijn, naar het Dagbl. v. Rot terdam meldt, drie arbeiderswoningen tot den grond toe afgebrand tengevolge van het spelen met vuur door kinderen. Twee van de drie woningen waren bewoond, een gedeeite van de inboedels kon worden tc- rcd. Met veel moeite werd de openbare school behouden. ZANDVOORT EEN GELDLEENING. 5 1/2 pCt. RENTE. B. en W. van Zandvoort stellen den Raad voor eer celdleentng van f 50 000 aan te gaan bij dc Maatschappij voor Gemcente- crcdiet cn wel tegen 5 12 pCt. cn een koers yan 99 pCL Walther Rathenau Als ge gelooft, dat het leven u een eigen geluk onthoudt, dan is u daarmee dc op gave toegewezen anderen gelukkig te maken. Als ii aai ook maar een enkelen keer cn voor een enkel oogenblik gelukt, is uw leven waardevol en goedcn ge zult naar het eerstvolgende oogenblik verlangen. (Dc heer Veraart gaat zijn regenproeven hervatten, nu door het uitstrooien van papier). Wij mochten sedert langen tijd Niet van den heer Veraart meer hooren, Toch, in zijn hang naar nattigheid. Heeft hij den moed nog niet verloren. Zijn eersteo regen-fokker-ij, Heeft we! nog weinig vrucht, gedragen, Al bleef dc neerslag uit-, ook hij Ls allerminst terneergeslagen. Hij blijft geboeid door het probleem, Hoe hij ons regen kan serveeren En vond nu een heel nieuw systeem, Hij gaat het met papier probeeren. Het is begrijpelijk misschien. Dat hij het hiermee eens gaat wagen Want op papier heeft hij voordien Toch immers vaak al kunnen slagen. Het is een beetje raar idee, Dat hij papier op ons gaat strooien, Maat ach. ik heb er vrede mee. Zoolang hij niet met steen gaat gooien. En als dit hem succes bereidt. Zal niemanc onzer er om malen, We zijn gewend aan nattigheid. Die komt als de papieren dalen. P. GASUS. Plotselinge wending bij de confessioneele organisaties. Aanvaarding van het laatste werkgeversvoorstel Moderne Bond weigert mee te doen. Nadat Vrijdag een gecombineerde bestu- renvergadering te Utrecht was gehouden, hebben de arbeidersorganisaties in dc tex tielindustrie afzonderlijk vergaderd, om het resultaat mee te deelen. Bij de RK. organisatie ..St. Lambertus" ls meegedeeld, dat het hoofdbestuur zich niet verantwoord acht om de voorstellen van dc werkgevers van de laatste conferentie van 18 Februari te verwerpen. Deze voorstellen betroffen een handhaven van de 10 pet. loonsverlaging, de tweede 5 pet. echter te doen ingaan zes weken na het eindigen van de staking, verder arbitrage bij Jannink en geen rancunemaatregelen. Het hoofdbestuur van St. Lambertus wilde op dezen grondslag een nieuwe bespreking aanvaarden met de werkgevers cn dit aan den burgemeester van Enschedé meedcelen. De vergadering was echter van oordeel, dat dc tweede 5 pet. zonder meer teruggenomen dient te worden. Het hoofdbestuur handhaaf dc echter zijn standpunt en het zal eerst na de conferentie met dc werkgevers de sta kende leden nader instrueeren. In dc vergadering van den Christelijken bond ..Unitas" werden in denzelfden zin mededeelingen gedaan. Deze vergadering heeft het standpunt van het hoofdbest-uur bij acclamatie aanvaard. De moderne bond ,.De Eendracht" deelt mede, dat het hoofdbestuur afwijzend tegen over het plan der beide andere organisaties staat. In de Vrijdag op initiatief van „Dc Eendracht" gehouden hoofdbesturenvergade- ring moest geconstateerd worden, dat het bereiken van een eensgezind standpunt on mogelijk was. Hoewel begrijpelijkerwijze opwinding door deze nieuwe wending in het conflict ont stond, zijn de vergaderingen kalm geweest. Hoewel de eensgezinde houding der orga nisatie dus verbroken is, schijnt dc samen werking nog niet tc zijn afgebroken. Er blijft nog contact bestaan. In de Tel. lezen wij nog, dat de confes sioneele organisaties cr over ontstemd zijn dat „De Eendracht" reeds vóór de gecom bineerde hoofdbcsturcnvergadcring. waarin de gezamenlijke gedragslijn zou worden vast gesteld zou worden, zijn leden opgewekt heeft, om het standpunt der werkgevers niet te aanvaarden. Men meende, dat het hoofd bestuur van „De Eendracht" onder invloed van extremistische elementen radicaler was geworden dan het eigenlijk wilde zijn. Volgens het blad was een bestuurdr van St. Lambertus van oordeel, dat de strijd niet eeuwig kan duren en dat het beter is hem tijdig te eindigen, dan te wachten op een hopeloos einde. De tijdsomstandigheden wa ren tegen dc stakers meende hij. en St. Lam bertus wilde zijn zelfbeschikkingsrecht niet aan „Dc Eendracht" verpanden. De werkgevers zouden wel bereid zijn om tic verlangde conferentie toe te staan. Minister Beelaerts van Blokland spreekt op de buitengewone Volkenbondsvcrgadcring. (2e blad, lc pag.) Dc Noorsche minister-president overleden. Treedt hel kabinet af? (2c blad, le pag.) Regeeritigslroepen trekken tegen dc Lappo- mannen op. (2c blad, le pag.) Het zoontje van Lindbergh gevonden? (2e blad, le pag.) Gcicestefykc demonstratie van N.V.V. cn S.D.A.P. (lc blad, 2e pag.) Zestienjarig meisje te Naaldwijk doodge schoten. (le blad, le pag.) Eenheid in het textielconflict verbroken. (le blad, le pag.) Zandvoort's financiën. Belastingverhooging noodzakelijk. (le blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Amerika's bandieten. (le blad, le pag.) Vier ster: John Philip Sousa. (le blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (2e blad, 2e pag.) Het kind en het verkeer. Lessen van den A.N.W.B. (2e blad, 2e pag.) Henry A. Th. Lesturgeon,J)c Olytnpische Spelen 1932". (3e blad, 4e pag.) De aanstaande tegenstanders van H.F.C. (3e blad, 4e pag.) WERKLOOZEN. DEMONSTRATIE EN VERGADERING. Eenige weken geleden Ls hier ter stede op gericht een Comité van Actie van werkende en werklooze arbeiders. Dit comité is samengesteld uit arbeiders van verschillende organisaties en richtingen, welke van meening zijn. dat hun leiders niet voldoende actie voeren in het belang der ar beiders, voornamelijk wat betreft de steun regeling en loondruk. Zaterdagmiddag heeft een demonstratie plaats gehad. Om ongeveer 2 uur vertrok een groep werkloozen van de Nassaulaan om met een zevental doeken met leuzen een wande ling door dc stad te maken, waarna zij In het Concertgebouw een vergadering hielden. Dc opkomst was matig. Als spreker trad op de heer Frenay uit Schiedam, die over „de werkloosheid en haar gevolgen" het woord voerde. Hij schilderde den nationalcn en internationalen toestand van de arbeidersklasse en vergeleek den huidigen toestand met de crisis van 1921—'25. Toen was cr geen sprake van permanente werkloosheid. Thans wel door de mechanisa tie en rationalisatie. De strijd Ls er een voor het voortbestaan der klasse. Zonder politieke cn religieuze richllng moeten de arbeiders solidair strijden. De crisis is er een van overproductie. Er is van alles tc veel. Straks wordt er nog min der gekocht en de opeenhooping van waren zet zich dan voort. Men moet het klasscgevoel versterken, verdeeldheid moet verdwijnen. Dc eenheids gedachte moet postvatten, wat spr. met voor beelden uit Witte veen cn Schiedam staafde. Na afloop was er gelegenheid tot hot stel len van vragen. ZESTIENJARIG MEISJE OP STRAAT DOODGESCHOTEN. SLUIPMOORD DOOR GEWEIGERDE MINNAAR. Zaterdagavond omstreeks 11 uur ls te Naaldwijk een 16-jarige dienstbode op straat doodgeschoten door een 22-jarigen letter zetter. die gevlucht is. Dc reden is. dat het meLsjc. komende uit een zijstraat, terwijl zij op weg naar huis was. een kogel door den slaap, waardoor zy onmiddellijk dood was. Het lijk werd naar het ouderlijk huLs gebracht. Later is het voor gerechtcrlijk on derzoek in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat dc moordenaar zich naar het huls van zijn r'*rs had begeven, en daar gearresteerd is. De man was oogensöhijnldjk niet onder den irlruk, daar hij glim'achend naast zijn bewakers voortliep Bij het verhoor legi? hij een vol le rJ re bekentenis af Hij zal naar 's Graven- hage worden overgebracht. Gebleken is, dat dc moordenaar cenigen tijci oir.';mg met het meisje heeft grhao. AHes duidt er op, dat de moord gepleegd Ls in een abnormale geestesgesteldheid, pe man oini ais ahnoraiaai bci&ud- Tijdens het- Amerikaanschc congres ter nagedachtenis aan George Washington zouden de deelnemers met het geweldige luchtschip Akron" een vlucht maken. Even voor het vertrek kreeg een windstoot vat op het gevaarte, dat tel van beschadigingen kreeg.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1