ARISTIDE BRIAND OVERLEDEN. BUITENLAND. De eerste verkiezingsrede van Dr. Bruening HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 8 MAART 1932 TWEEDE BLAD Maandagmiddag middag om kwart voor twee is de bekende Fransche staatsman Aristide Briand, minister-president en mi nister van Buitenlandsche Zaken van vele kabinetten op bijna 70-jarigen leeftijd in zijn woning aan Avenue Kleber aan de ge volgen van zijn hartkwaal overleden. Bij Briand's aftreden als minister van Buitenlandsche Zaken uit het kabinet-Laval in Januari van dit jaar hebben wij in een hoofdartikel de verdiensten van dezen merkwaardigen, internationalen politieken figuur uitvoerig geschetst. Aristide Briand werd op 28 Maart 1862 te Nantes geboren en zou dus over eenige weken zijn 70sten verjaardag hebben gevierd. Hij studeerde rechten en begon reeds vroegtijdig met het schrijven van politieke artikelen, aanvankelijk in het toen nog bijna anar chistische blad „Le Peuple" en later in „L'Anterne" van welk blad hij eenigen tijd redacteur was, waarna hij tezamen met Jean Jauret het toenmaals socialistische, thans in handen der communisten zijnde dagblad „L'Humanité" stichtte. In 1894 behaalde hij op het Arbeidscongres te Nantes een over winning op de aanhangers van Jules-Guesde en sedert dien was zijn positie als een der leiders van de Fransche socialistische partij gevestigd. Na eenige vergeefsche pogingen kwam hij in 1902 in de Kamer, waar hij direct de aan dacht op zich vestigde door zijn actie voor de scheiding van Kerk en Staat. Toen zijn wetsontwerp werd aangenomen kreeg hij ge legenheid om zelf de uitvoexliig ervan ter hand te nemen door het aanvaarden van de functie van Minister van Onderwijs en Eere- dienst in het Kabinet-Sarrien in het jaar 1906. Hij aanvaardde deze portefeuille tc-gen den wil van de Socialistische Partij en werd dan ook in Maart van hetzelfde jaar uit deze partij geroyeerd. Dit was het begin van zijn politieke loopbaan. Briand was een der begaafdsten, hoewel niet. een der krachtigste figuren uit de politieke wereld van deze eeuw. Een kracht- mensch als de onstuimige, felle Clèmenceau of de geraffineerd-brutale Caillaux is hij nooit geweest. Briand deed zich voor alles kennen als een geboren diplomaat, de on overtroffen redenaar, die zijn tegenstanders met de gave van het woord als het ware wist te charmeeren. In de 25 jaar. dat Briand zich voor de Fransche en internationale politiek heeft gegeven, is hij precies 25 maal minister en elfmaal minister-president geweest. Als mi nister Van buitenlandsche zaken, een functie die hij ondanks, de steeds wisselende regee ringen, bleef behouden, verwierf hij zich een on vergankelij ken naam. vooral in de periode, dat hij met wijlen Gustav Stresemann de belangrijke besprekingen voerde over de ont ruiming van Rijnland. Als premier heeft Briand het feitelijk nooit tot groote daden kunnen brengen. Daardoor was hij wellicht te plooibaar, manoeuvreerde hij te veel tusschen de partijen door. Onveranderlijk daarentegen was zijn stand punt ten opzichte van de ontwapening en in binnen- en buitenland gold Briand dan ook als de volkomen-oprechte ontwapenaar en streven naar den wereldvrede. Zijn po gingen om de grondslagen voor een interna tionale toenadering te leggen heeft hij sa mengevat in het bekende plan voor een Pan- Europeesche Unie, waarin Briand zich be halve man van geniale intuïtie tevens in hooge mate idealist toonde. Briand heeft feitelijk pas na den wereld oorlog van zich doen spreken als politicus in internationale kwesties. Zooals reeds gezegd is het vooral zijn vruchtbare samenwerking met Stresemann geweest, die hem in binnen- en buitenland een hooge reputatie vei'leende. Als gevolg van deze onderhandelingen kwam in October 1925 het verdrag van Locaxmo tot stand, waarbij Duitschland vrijwillig afstand deed van Elzas-Lotharingen. Tegelijk met Stresemann werd Briand in 1925 den nobelprijs voor den vrede toegekend Ook is zijn naam onverbrekelijk verbonden met het kellogg-pact., waarvan hij feitelijk de „geestelijke vader" was. De Amerikaan- sche staatssecretaris Kellogg werkte Briand's ideoim echter verder uit, zoodat dit Fransch- Amerikaansche verdrag tegen den ooi-log van „Pact van Parijs tot Kellogg-Pact werd. Tijdens de Haagsche conferenties in 1929, waarop Briand zich in een ongekende popu lariteit mocht verheugen, bewees hij opnieuw een groot voorvechter voor een betere ver standhouding met Duitschland te zijn. Bij het einde van de presidents-periode van President Doumergue. liet Briand zich er toe overhalen een candidatuur voor het Presi dentschap te aanvaarden. De felle actie, die van Nationalistische zijde tegen hem gevoerd werd. was mede oorzaak van zijn nederlaag. De Senaatsvoorzitter Dourner werd met een aanzienlijke meerderheid tot President der Republiek gekozen. Hoewel men aanvankelijk verwachtte dat Briand zich na deze teleurstelling voorgoed uit het politieke loven zou terugtrekken, aan vaardde hij nogmaals de portefeuille van Bui tenlandsche Zaken in het Kabinet-Laval. De tegenstellingen tusschen hem en de zich steeds verder naar rechts orienteerende po litiek van Laval, leidde echter tot een breuk bij de kabinetscrisis in het begin van dit jaar. Toen Laval op 13 Januari jl. een nieuw kabinet formeerde, aanvaardde hij zelf de portefeuille van Buitenlandsche Zaken en trok Briand zich terug op zijn landgoed Co- fherel. lücrxnede nam hij voorgoed, afechexd van Politicus van inter nationale beteekenis Propagandisf van de Ontwapeningsgedachte. het politieke en het openbare leven. Eenige weken geleden meldden de dagbladen, dat hij enkele malen onwel was geweest, wat zijn doktoren aan zijn hartkwaal toeschreven. Des niettemin is zijn doodsbericht nog vrij on verwacht gekomen en het zal niet nalaten, behalve in Frankrijk, ook in geheel Europa en ver daarbuiten, en vooral te Genève, waai de Volkenbond in buitengewone plenaire ver gadering bijeen is, evenals de Ontwapenings conferentie, aan welker voorbereidingen Briand een zoo groot aandeel heeft gehad, diepen indruk te maken. Briand te Genève herdacht. Het bericht van het overlijden van Briand werd te Genève des middags bekend tijdens een zitting der plenaire vergadering van den Volkenbond en onverwijld medegedeeld aan president Hymans en Paul Boncour. De plenaire zitting van den Volkenbond, waarin de algemeene beschouwingen over het Japansch-Chineesche conflict reeds in vollen gang waren, werd door Hymans direct ge schorst. Er had vervolgens een korte indruk wekkende rouwplechtigheid plaats ter eere van Briand. Hymans herdacht als president der Assem blee Briand en legde er den nadruk op. dat het geheele streven van Briand de vriend schap en den vrede der volkeren heeft ge golden. Hij heeft krachtig medegewerkt aan den opbouw van den Volkenbond. De Volken bondsvergadering spreekt de Fransche regee ring en het Fransche Volk haar innig leed wezen uit. Paul Boncour dankte den president en bc- tx-eurde het onvervangbare verlies dat Frankrijk heeft geleden door den dood van Briand. Ten teeken van rouw werd de zitting ge durende een kwartier geschorst. Herdenking in de Fransche Kamer. Het bericht van het plotseling ovex*lijden van Briand heeft groote verslagenheid te weeg gebracht. Hoewel men wist dat de toe stand van Briand de laatste dagen ernstig was achteruitgegaan, zoodat men hem naar Parijs moest overbrengen, kwam de dood van Briand toch onverwacht. Toen het doodsbe richt tijdens de Kamerzitting bekend werd, verhief de px-esident zich van zijn zetel eix sprak hij eenige korte woorden. Hij verklaar de dat hij Dinsdag gelegenheid zal hebben de gevoelens der Kamer bij het verscheiden van Briand ook plechtig uit te spreken. Hierna nam Tardieu het woord. Hij zeide o.m.: De verpletterende gebeurtenis welke de pre sident ons zoo juist aankondigt, treft ons al len zeer zwaar. De roem. waarmede Briand de Fransche driekleur heeft bedekt, het aandeel dat hij heeft genomen aan de moeilijke taak bij de organisatie van de wereld na de vree slijke" oorlogsjaren, moeten allen, zelfs zijn tegenstanders, hooge achting afdwingen. Ik sluit mij van ganscher harte aan bij de ge voelens welke de Kamervoorzitter zoo juist heeft uitgesproken". Ten teeken van rouw werd de zitting ge schorst tot des avonds acht uur. Betreffende den dood van Briand wordt nog bekend, dat hij zich Zondagmiddag zeer vermoeid gevoelde. Maandagmorgen consta teerden de doktoren evenwel een aanmerke lijke verbetering. Tegen half twee is Briand plotseling aan een hartaanval overleden. Het verluidt dat hij reeds des morgens het bewustzijn had verloren. Direct na het over lijden van Briand, begaven Tardieu. Laval en persoonlijke vrienden van Briand zich naar het huis van den overleden staatsman. Briand krijgt een nationale begrafenis. PARIJS. 7 Maart (V. D.) De ministerraad heeft hedenmiddag besloten de bijzetting van Briand te doen geschieden als nationale plech tigheid en op staatskosten. De familie Briand heeft het aanbod geaccepteerd en tegelijker tijd medegedeeld, dat Briand den wensch heeft te kennen gegeven, op eenvoudige wijze op zijn landgoed Cocherel te worden bijgezet. Volgens het besluit van den ministei-raad zullen de i-ouwplechtigheden plaats vinden in het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Naar verluidt zal deze rouwplechtigheid Vrij dag of Zaterdag worden gehouden. Telegram van Brucning aan Tardieu. De Rijkskanselier heeft den Franschen premier naar aanleiding van het overlijden van Briand een telegram gezonden, waarin hij zijn deelneming uitspreekt en zijn leed wezen betuigt, mede namens de Duitsche re geering, met verlies van den man. wiens stre ven het was, de overeenstemming tusschen de beide volken te bevorderen en ce idee van den vrede in de wereld te bevorderen. Warme woorden van MacDonald en Koning George. De Britsche px-cmier MacDonald heeft naar de Tel. meldt, namens zijn collega's en zich zelf de Fransche regeering verzekerd van de deelneming in het groote verlies, dat de Fransche natie heeft geleden door ..het ver scheiden van mijn ouden vriend Briand. Lan ger dan een generatie hebben wij samenge werkt. aldus MacDonald en ik ben door het bericht van zijn dood diep getroffen, Briand 1 heeft de beste jaren van zijn lange leven ge wijd aan het bevorderen van de goede ver standhouding tusschen de volken". Ook de koning van Engeland heeft een tc- l legram van rouwbeklag in verband met den INGEZONDEN MKDEDEELLNGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstiaat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- dood van Briand gezonden aan den presi dent der republiek, Dourner. Sir Austen Chamberlain, die als minister van Buitenlandsche Zaken nauw met den Franschen staatsman heeft samengewerkt, heeft in het Lagerhuis een rede gehouden, waarin hij de verdiensten vaix Briand voor de zaak van den vrede warm huldigde. Lord Tyrcell, Britschc gezant te Parijs heeft namens Baldwin cm ziclizelf een schrijven van rouwbeklag aan Tardieu over handigd. De Engelsche bladen spreken in hun be richten over Briand van den „vredesapostel" en leggen dan nadruk op zijn verdiensten voor Frankrijk en Europa. Simon over den dood van Briand. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon heeft te Genève voor de journalisten een korte verklaring afge legd in verband met het overlijden van Briand. Simon vex-klaart o.m.: dat slechts weinig politici van den laats ten tijd zich een zoo belangrijke plaats in de geschiedenis hebben verworven als Briand door zijn dienst in het belang van zijn land en door zijn op offerend werk voor de zaak des vredes en der internationale vriendschap. Hulde van Hoover en Kellogg. President Hoover heeft aan president Dou rner het volgende telegram gezonden: „Dc loyale vastbesloten strijd van Briand voor den vrede heeft hem groote erkentelijkheid doen verwervan bij het Amerikaansche volk, dat met u zijn verscheiden diep betreurt." Oud-minister Kellogg verklaarde: ..Millioe- nen in elk land zullen Briand betreuren. Hij was oen groot staatsman, de grootste advo caat van den vrede. Zijn dood is een onbere kenbaar verlies voor Frankrijk en de geheele wereld". Telegram van Stimson aan Tardieu. De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken Stimson heeft een telegram aan Tardieu gezonden. waarin hij over Briand met de volgende woorden spreekt: Zijn onvermoeibare pogingen in het belang van den vrede vormen een monument voor zijn nagedachtenis en een inspiratie voor de menschhexd. Dc geheele wereld gevoelt met Frankrijk dit ernstige verlies. Ik betreur den dood van een trouw vriend en een vroege- ren collega, voor wien ik de grootste bewon dering en vereering gevoel. Minister Bcelaerts over Briand. De Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken jhr. Bcelaerts van Blok land, heeft naar wij in de Tel. lezen, tegen over de pers verklaard, dat hij zeer onder den indruk was van Briand's sterven. De ver. schillende malen, dat hij de gelegenheid had gehad Briand te Genève te ontmoeten, was hij steeds weer onder den indruk gekomen van de groote capaciteiten en den krachti- gen vredeswil van dezen genialen Fransch- ma.n. „Zijn dood", aldus de minister, „is een verlies, niet alleen voor Frankrijk, niet alleen voor den Volkenbond, waaraan hij zooveel van zijn beste krachten heeft gegeven, maar voor de geheele naar vrede strevende we- Radiotocspraak van Oudegeest. De heer J. Oudegoe.st heeft gisteravond omstreeks 9 uur via Hilversum een korte rede gehouden ter herdenking van Briand. Frankrijk. De inhoud van het Fransche memorandum. (V. D.) De Fransche ministerpresident Tardieu wordt vandaag weer te Genève ver wacht en zal. naar in welingelichte kringen verluidt, uitvoerige besprekingen hebben met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon over het voorstel tot aaneensluiting der Donaustaten, zooals dat is toegelicht in het memorandum der Fran sche regeering van dc Europeesche groote mogendheden. Het Fransche plan is gebaseerd op de vol gende vier punten: 1. Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije treden met elkaar in nauwe econo mische verbinding op de basis van een over eenkomst, waarin de economische betrek kingen tusschen deze staten voor de toe komst ls geregeld. 2. Het toetreden van de overige Donau staten tot deze statengroep. met uitzondering van Polen, is toelaatbaar doch de drie eerst genoemde staten vormen de basis voor de nagestreefde nauwe economische aaneen sluiting der Donaustaten. 3. De Fransche regeerixxg verklaart zich bereid in geval van een practische uitvoering van het plan dezen staten financieele hulp te verleenen. 4. Engeland, Italië, Frankrijk en Duitsch land verplichten zich wederzijds uit de eco nomische voordeelen die naast do nieuwe grocpeering der Donaulanden speciaal op het gebied der douanetarieven voor hen voortvloeien, geen aanspraak te maken op bijzondere voorrechten. Indien een der vier genoemde mogendheden een der Donaustaten bijzondere concessies op het gebied der douanetarieven zou doen, zou hieruit in geen geval bijzonder voordcel geti'okken mogen worden. Naar voorts verluidt, staat het Fransche memorandum op het standpunt, dat dc on derhandelingen over de aaneensluiting der Donaustaten pas practlsch kunnen worden geopend wanneer volledige overeenstem ming tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Duitschland zal zijn bereikt. Een internationale conferentie over T ar dieu's plannen? De Hongaarsche minister van Buitenland scho Zaken Waiko zal over de Donau-plannen van den Franschen premier Tardieu met verscheiden Europeesche staatslieden bespre kingen voeren. De minister is reeds naar Rome vertrokken. Van daar begeeft hij zich naar Genève en tenslotte naar Parijs. Naar verder uit Boedapest wordt gemeld, zou de reis van den minister pas in het midden van deze week beginnen. De Hon gaarsche gezant te Parijs heeft hem echter verzocht, reeds Zondag uit Boedapest te vertrekken, daar Tardieu zich waarschijn lijk eveneens naar Genève zal begeven. In politieke kringen te Boedapest houdt men rekening met de mogelijkheid dat binnen kort te Genève een internationale conferen- t.:e over de plannen van Tardieu wordt gc- i houden, Een krachtige verdediging van zijn beleid. Het standpunt der Rijksregeering tegenover de actueeie kwesties: de crisis, het nationaal- socialisme en het herstelvraagstuk. Warm pleidooi voor Hindenburg. Uit Finland: dc voornaamste Lappoleiders gearresteerd. Het Noorsche kabinet afgetreden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Voor vele duizenden menschen heeft Rijks- kanselier Dr. Bruening gisteravond tijdens een Hindenburg-demonstratie van het Cen trum zijn eerste verkiezingsredevoering ge houden. De t-oeloop was zoo groot dat de zaal door de politie gesloten moest worden en dat- verscheidene duizenden menschen de rede van den Rijkskanselier slechts Sn een aan grenzende zaal door middel van luidsprekers konden volgen. Bruening begon met uiting te geven aan zijn teleurstelling dat de agitatie door de te genstanders bij deze presidentsverkiezingen gevoerd wordt, alsof Duitschland zich Sn die pen vrede en besten vooruitgang bevond, en niet te midden van den ernstigsten buiten- landsch politieken strijd. Vervolgens ging hij in op de pogingen om den ambtsduur van den president langs parlementairen weg te ver lengen, hetgeen hij daarmede motiveerde, dat in deze weken te Genève en elders pro blemen behandeld worden die van het groot ste belang zijn voor de ontwikkeling van Europa en Duitschland. Spr. heeft geloofd het vaderland een groo te overwinning te bezorgen wanneer hij het Duitsche Volk onder den naam Hindenburg als symbool van eenheid en kracht dezen strijd zou binnenvoeren. Bruening vestigde de aandacht op de hou ding van de rechterzijde zoolang deze aan de regeering was. In 1925 hebben de Duitsch- Nationalen zich op bevel van Hugenberg uit de verantwoordelijkheid teruggetrokken. Bruening keerde zich toen tot de nationaal socialistische paTtij die naar het schijnt de nationale gezindheid voor zich alleen heeft cpgeëischt. Wanneer de brief van Hitier aan den Rijkspresident eerst wordt medegedeeld aan de buitenlandsche pers, waar blijft dan de nationale gezindheid? Anderhalf jaar lang heb ik geen hard woord tegen de nationaal socialisten gebruikt ten einde het volk in dezen moeilijken tijd niet te scheiden maar met alle mogelijke mid delen tot eensgezindheid te brengen. Ik kon echter niet meer zwijgen, toen Hitier tegenover de buitenlandsche -pers ver klaringen aflegde alsof hij overmorgen de macht in Duitschland in handen zou ne men. Ingaande op de noodverordeningen ver klaarde Brueixing: Ik weet dat dit woord voor het Duitsche Volk een zwaar en bitter woord geworden is. Deze draconische maatregelen moesten ge nomen worden, aangezien wij stenden tegen over fouten van het verleden, aangezien wij stonden in de economische crisis in een strijd om het bestaan, die weergaloos is in de geschiedenis. Wij hebben dc regeering aan vaard mot een ongehoorde last aan vlotten de schulden, die deeLs stammen uit den tijd. toen do Dultsdh Nationalon in do regeering zaten, in een tijd toen wij niet wisten of na vier weken nog in staat zouden zijn te be talen. Het is ons gelukt niet alleen den zwaren winter 1930—1931 te overwinnen, maar ook don winter 19311932. ondanks alle voorspellingen, zij het ook met de ergste bezuinigingen en inspanning. De crisislasten, de work:oozenondersteu- ningen en de salarissen zijn betaald ondanks de crisis in het bankwezen. Wij hebben de valuta op peil gehouden en in het binnen land betaald, wat wij moesten betalen. On danks de opzweping der hartstochten hebben wij orde en rust gehandhaafd. Een enkele verkeerde stap in deze twee jaar en het zou niet mogelijk geweest zijn Duitschland van don chaos te redden. Vervolgens keerde Bruening zich togen valuta-experimenten en gepatenteerde oplos singen. Wanneer in Duitschland ook maar het geringste gedaan wordt dat naar inflatie zweemt, is het uit met het Duitsche volk. Het is niet juist dat de regeering een deflatie politiek voert. Wie het herstelvraagstuk aan vat zonder het economische leven voldoende voor te bereiden, zai teleurstellingen en mis lukkingen beleven. Men spreekt van een systeem, dikwijls van een systoem-Bruenlng, vaak vaix een systeem van den 9en November, dikwijls ook van een systeem dat Hugenberg en de staaihelm omvat. Ik spreek niet graag over de gebeurtenis sen van voor en na den oorlog. Dit ééne is echter zeker: catastrofale fouten op politiek gebied vóór 1914 en op militair gebied in het begin van 1914 gemaakt, fouten die dc ontwikkeling van het Duitsche volk voor tientallen jaren hebben bepaald. Vervolgens besprak Bruening dc agitatie tegen den Rijkspresident en verklaarde dat wanneer men den strijd tegen de huidige regeering voert hem ook dc hatelijkste vorm der aanvallen niet bijzonder opwindt. Maar zijn geduld is ten einde wanneer de aan vallen gcrlóht worden op den eerwaardigen figuur van don Rijkspresident. Kan de Rijkspresident het helpen, dat de rechterzijde niet tot eenheid komen kan, dat Hindenburg geen verantwoordelij kheid op zich wil nemen, dat de sociaal-democraten politiek verstandiger zijn dan de rcohtsche partijen? Wanneer de Rijkspresident zich op zijn 85sten jaar nogmaals ter beschikking stelt dan is dat een historische stap die alle krin gen der bevolking hadden moeten toejui chen. Tenslotte gaf spreker uiting aan de hoop dat de erkenning en waardoering van Hin denburg niet zoo lang op zich zouden laten wachten zooals bij George Washington maar dat reeds de 13 Maart de beslissing zou brengen. ..Dat ls mijn vaste overtuiging. Ik kan op grond van mijn waarnemingen zog gen: Het Duitsche Volk moet Hindenburg kiezen. Het moet zichzelf redden, moet zor gen voor de vastheid, naar binnen en naar buiten voor de eerstvolgende jaren, dan zul len wij uit den nood in het binnenland en uit den strijd om de vrijheid naar buiten overwinnend te voorschijn treden". Aan hot slot van zijn uiteenzettingen die I herhaaldelijk door levendige toejuichingen 1 werden onderbroken, bracht dc menigte den i Rijkskanselier een «torniachtisc ovatie FinlanJ. Het einde van de Lappo- beweging. HELSINGFORS. 7 Maart (VD.l Gister avond zijn de voornaamste Lappo-leidcrs, generaal Wallenius. Kosola. Kovito, Sario, Somersalo en Susltalval gevangen genomen en per auto naar Helslngfors overgebracht, waar zij ter beschikking van dc politie zijn gesteld. Zü zullen niet voor den Krijgsraad, doch voor een civiele rechtbank terecht staan wegens opstand en hoogverraad. President Svlnhufvud heeft het militaire opperbevel weer neergelegd. De censuur en dc beperking van het telefoonverkeer zijn opgeheven, terwijl in den loop van vandaag de 'opheffing van den staat van beleg wordt verwacht. Engeland. De uitslag van de lersche verkiezingen. DUBLIN. 7 Maart tV. D.) Eerst thans is het definitieve eindresultaat der lersche verkie zingen officieel bekend. De republikelnschc partij Fianna Fail, de partij van De Valera, kreeg 72 zetels, do partij van president Cos- grave 56, de onafhankelijken 11, de boeren partij 4: do onafhankelijke arbeiders party 2 en de arbeiderspartij 7 zetels. Noorwegen Het Noorsche kabinet af getreden. OSLO. 7 Maart (WollI). Het cahfelc ministerie heeft ten gevolge van hot over lijden van den minister-president zijn ont slag ingediend hetwelk door den Koning is aanvaard. China. Voortzetting van het Japansche offensief. MOSKOU. 7 Maart (V. D.) Men meldt uit Sjanghai, dat de Japanners hun orfenslef voortzetten en Hoeantoe hebben bezet, waar na zij Anting attaqueerden. Zij zijn bezig een autoweg aan te leggen tusschen Tassang en Siatlng voor het vervoer van hun tanks en hun zware artillerie. 50 Japansche schepen liggen tusschen Woesoeng en Nan king. Japansche vliegtuigen bombardeeren dagelijks Soctsjau. 14000 Japansche soldaten deel uitmakende van een nieuwe Japansche divisie, zijn tc Sjanghai gearriveerd. Tn Tsjapei organlsoeren de Japanners onder leiding van hun officieren de politic. Nieuwe Japansche divisie bij Woesoeng geland. SJANGHAI. 7 Maart (V. D.ï Hedenmorgen is bij Woesoeng een nieuwe Japansche divi sie, bestaande uit 14000 man, geland. Het rapport van de consulaire commissie te Sjanghai. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft heden een telegram ontvangen van de consulaire commissie te Sjanghai, die door den Volkenbondsraad in zijn laatste zitting was ingesteld. In dit rapport wordt een uitvoerig relaas gegeven van do militaire gebeurtenissen sedert 1 Maart J.l. Uit het rapport blijkt, dat dc Japansche troepen in de laatste dagen nieuwe gebieden hebben bezet en officieel wordt geconsta teerd. dat tot nog toe alle pogingen om tot onderhandelingen over den wapenstilstand tc geraken, zijn mislukt. Op het oogenblik worden slechts des nachts plaatselijke ge vechten geleverd. Britsch'Indic Een algemeene spoorweg staking? Geheel Britsdh-Indië wordt bedreigd door een spoorwegstaking als protest tegen de bezuinigingspolitiek. Dc algemeente raad van de pan-Indische federatie van spoorwegper soneel heeft een desbetreffende motie aan genomen, die echter de eindbeslissing over laat aan een referendum onder dc vakver- cenigingsleden. Geneve. Voortzetting der Volkenbonds vergadering. De Duitsche vertegenwoordiger v. Wels- zaecker verklaarde in ce Volkenbondsverga dering dat de Bond thans de groote 'aak heeft te waken over ce ten uitvoerlegging der bepalingen van het Volkenbondsverdrag in het belang van den vrede. De Volkenbond verliest reden van bestaan indien hij de taak niet vervult. Von WcLszacker sloot zich aan bij het voor stel van Simon. Indien de moeilijkheden niet kunnen worden overwonnen, aldus besloot de Duitsche vertegenwoordiger, is het beter het falen openlijk te erkennen dan zich op nieuw te vergenoegen met een zuiver for- meele regeling. De Fransche vertegenwoordiger Paul Bon cour legde er den nadruk op. dat de Fransche regeering zich aansluit bij ieder optreden tot vreedzame regeling van het geschil en ter handhaving van de internationale verdra gen zoomede van het Volkenbondsverdrag. De achting voor de internationale verdragen vormt de basLs der Fransche buitenlandsche politiek en der Ontwapeningsconferentie. Paul Boncour steunde het voorste! van Po- litLs een bijzondere commissie in het leven te roepen ter verdere behandeling van het ge schil. De Itallaansche vertegenwoordiger Rosso kleunde oveneens het voorstel van den Brit schen minister ca van Polxtis,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5