Het woord is aan... De Rok. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14941 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 10 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» 0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en aaubod 1I regels elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iederen dag) 1—3 regels /0.30, elke regel meer fO.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f I 50.-. Arm- of Beenbreuk I I 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Vvijsvingct f 75—, Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 Maart. Von Hindenburg De verkiezingsstrijd om het Duitsche Rijks- presidentschap is nu in vollen gang. Zondag a.s. wordt er gestemd. Het is de vraag of die dag meteen de beslissing zal brengen, want het lijkt heel wel mogelijk volgens velen in Duitschland zou het zelfs verwacht moeten worden dat geen der vier candidaten bij eerste stemming de volstrekte meerderheid zal halen. Die vier candidaten zijn: Veldmaarschalk Von Hindenburg, aftredend Rijkspresident, candidaat van het R.K. Centrum, de sociaal democraten en de democraten, derhalve van de regeeringsmeerderheid; Adolf Hitler, leider der Nationaal-SocialistenDüsterberg, candi daat der Duitsch-Nationalen «de partij van Hugenberg); Thalmann, candidaat der com munisten. Er zullen wel minstens dertig millioen stemmen worden uitgebracht. De heele we reld verwacht, dat hetzij a.s. Zondag, hetzij bij een herstemming, de volstrekte meerder heid ten deel zal vallen aan den 34-jarigen 3-Iindenbure. Het feit dat deze oude gene raal en steunpilaar der monarchie een vol komen onpartijdig president der republiek is gebleken te zijn heeft hem. in de wilde ver warring van jarenlangen politieken partij strijd. op zulk een hoog voetstuk boven al de politici verheven, dat hij voor de Duitschers een soort symbool van trouw, eerlijkheid, no bel karakter is geworden. Daarom kan men ook moeilijk de zuivere verdeeling der partij- sterkten bij de beoordeeling van zijn candida- tuur doen gelden. Het schijnt volkomen te verwachten dat zeer veel kiezers behoorend tot partijen, die geen deel van de regeerings meerderheid uitmaken, hun stem op Von Hindenburg zullen uitbrengen. Overigens is de verdeeling in politieke over tuiging van de vier candidaten wel zeer ken merkend voor het huidige Duitschland. Von Hindenburg, Hitier en Düsterberg behooren alle drie tot uiterst-rechts. Thalmann is de man van uiterst-links. Alleen candidaten, wier persoonlijke geestesrichting aan extre mistische neigingen verbonden kunnen wor den. zijn in het veld gebracht. En bij die vier is Von Hindenburg de eenige van wiens daad werkelij ke onpartijdigheid-als-Rij kspresldent de massa dergenen, die een ordelijke ontwik keling van zaken wenschen. volkomen over tuigd is. Dat moet de factor worden die beslist. Düsterberg's kans op verkiezing is blijk baar nul, en hetzelfde geldt van Thalmann, ofschoon de communisten wel een aanzien lijk aantal stemmen moeten verwerven. De eigenlijke tegenstander van den aftredenden Rijkspresident is Adolf Hitler. Dat hij wer kelijk gekozen zou worden is niet aan te nemen, maar zijn stemmen-totaal zal oen duidelijk beeld geven van de macht der Na tionaal-Socialistendie overheerschende oppositiefactor in het huidige Duitschland. Overigens moet erkend worden dat het een vreemde, onwerkelijke toestand is waar in men leeft in hope op een man als Von Hindenburg, en hem als het plechtanker van Duitschland's redding blijft beschouwen. Dat de gebeurtenissen in dezen tijd zich zoo snel ontwikkelen is nu ook de eenige over weging, die dit rechtvaardigen kan. Ik laat daar dat Von Hindenburg een oude vechtjas is, van aanleg een aartscon servatief, en als zoodanig behoort tot een tijdperk dat voorbij is. Dat alles wordt ver drongen daar het massa-psychologische ef fect, dat zijn geweldige persoonlijke repu tatie uitoefent, en dat dan ook het allerzon derlingste gevolg heeft, dat een man van dergelijke afkomst en loopbaan ook de can didaat der socialisten is. Maar het onloochenbare feit blijft, dat hij over <ie tachtig is en dus volgers alle men sahei ij ke berekening nog maar kort te leven heeft. Als hij het, na nu weer verkozen tc zijn, nog zeven jaar als Rijks president uithield, zou dat een wonder wezen. Hij is, zooals alle racn- schen op zulken hoogen leeftijd, een man van een dag. Iedere maand die hij nog blijft lo ven is feitelijk voor dat groote deel der Duitsche bevolking, dat in hem gelooft als in het symbool der „Deutsche Treue", een mee valler. En men mag hem nóg zoo sparen tenslotte drukken hem de zorgen van een ge weldige verantwoordelijkheid. Daarom zal zijn herkiezing alleen kunnen be teekenen, dat de Hitlerianen het nog niet gehaald hebben Uitstel van executie, meer niet. Tenzij zich dat wonder, die hooge uit zondering. mocht voordoen dat een zoo oude man het nog jaren op zulk een post uithoudt. Sterft Hindenburg binnen een maand, drie maanden, een jaar wat dan? Zijn ver- kiezings-overwinning zal niet de zege van een regeering of van een of meer partijen zijn, maar slechts de herhaalde triomf van zijn persoonlijkheid. Wint Von Hindenburg deze verkiezing, dan zegeviert niets anders dan het „Von Hindenburgisme", een toestand van persoonlijke vereering. Geen richting, geen overtuiging, geen partij. Eén oude eik! Daarop kan Duitschland niet. voortleven, geen toekomst bouwen. En daarmee teekent men de zeer betrekkelijke waarde van deze verkiezing, welker uitslag Europa in geen ge val en op geen enkele wijze van zijn Duitsche zorgen" zal kunnen ontheffen. R. P. HILVERSUMS 60.000ste. Te Hilversum is de 60.000ste ingezetene aangegeven. Het is een meisje. De 50.000ste inwoner is op 7 Mei 1928 aangegeven, zoodat de bevolking in nog geen 4 jaren met 10.000 zielen is vermeerderd. Honderd jaar geleden bestond zij uit 4J00 zielen. MOORDAANSLAG IN DE JORDAAN. Hoogbejaarde vrouw neergeslagen. Met een kistopener ernstig gewond. Haar toestand zorgwekkend. Woensdag te ongeveer 2 uur is op de 82- jarige weduwe P., die alleen woont in het benedenhuis van perceel Westerstraat 182 naast een der hallen van de Gemeentelijke Vischvoorziening tc Amsterdam, door een man die zich toegang tot de woning had verschaft onder het voorwendsel, dat hij het huis wilde koopen, een moordaanslag gepleegd. Hij heeft de vrouw met een ijze ren voorwerp, dat gebruikt wordt om spijkers uit kisten te halen, verscheidene harde sla gen op het hoofd toegebracht, waarna hij de vlucht nam. Burgers hebben de vrouw badend in haar bloed in de gang gevonden. Per auto van den G.G. en GD. is het slacht offer in zorgwekkende toestand naar een der ziekenhuizen vervoerd.Men heeft nog kunnen constateeren, dat de dader een gabai-dine regenjas en een grijze gleufhoed droeg. De commissaris van het bureau Marnix- straat, de heer Pijper, stelt geassisteerd door eenige inspecteurs en rechercheurs een onderzoek in. Het moordwapen is gevonden achter het perceel in een der tuintjes bij de Karthuizer school. Zooals te begrijpen valt trok de moordaan slag in de dichtbevolkte buurt veel belang stelling, er verzamelde zich na het bekend worden van den aanslag een groote men- schenmenigte voor het huis van het slacht offer. Ran melk in het gezicht geworpen Nader wordt gemeld: De Inspecteur van Politie W. F. H. Glasius heeft 's middags tusschen vier en half vijf de weduwe in het Tesselschadeziekenhuis bezocht. Haar toestand was toen redelijk goed, echter zijn, gezien haar hoogen leef tijd, complicaties niet uitgesloten. Bij het korte verhoor, dat de inspecteur haar heeft kunnen afnemen, heeft zij ver klaard, dat zij haar aanvaller, toen deze haar den eersten slag met een kistenopener had toegebracht, een kan melk, die op tafel stond, in' het gezicht heeft geworpen. On middellijk gaf de man haar daarop een tweeden slag, waarna zij gillend de gang is ingeloopen. Daar heeft de indringer haar een derden slag toegebracht, om vervolgens door de voordeur te vluchten. Volgens haar beschrijving is de dader een naar schatting 28-jarig persoon, mager en met een bleek gelaat. Naar later gebleken is. is hij de Tichel straat in gevlucht, waar hij het moordwerk tuig, in ccn doek gewikkeld, over een schut ting heeft gegooid. Plotselinge overval. Het misdrijf is thans volgt gereconstrueerd: Te ongeveer half twee vervoegde zich een als heer gekleed persoon, die een actetasch onder den arm droeg, bij de weduwe P. De oude vrouw deed open. Ofschoon zij den be zoeker niet kende, liet zij hem. toen hij ^aar- toe het verzoek te kennen gaf, binnen. Zij verzocht hem het voorkamertje in te gaan en nadat zij een kopje thee had ingeschonken, nam zij tegenover den bezoeker aan de tafel plaats. Deze bracht daarop een plan ter spra ke, dat iii hoofdzaak hierop neerkwam, dat hij het huis, dat naar hij meende te weten, aan de weduwe toebehoorde, wilde koopen. Voor de vrouw verder nog iets te berde kon brengen, haalde de bezoeker plotseling een hol ijzeren voorwerp, een z.g. kistopener, te voorschijn en bracht hij daarmede zijn weer- looze slachtoffer een of twee hevigen slagen op het hoofd toe. De vrouw vloog gillend over eind en liep hevig bloedend het gangetje naar de voordeur in, waar zij ineenzakte. Buren, die óe deur half open zagen staan, vonden de vrouw in het gangetje liggen. Bij de vlucht een sleuteltje verloren. Dadelijk waarschuwden zü de politie van het bureau Marnixstraat en eenige familiele den. o a. een zoon. een klokkenmaker uit de Lindestraat. Het slachtoffer was nog bij be wustzijn en kon nog verschillende mcaedce- lir.gen doen. Bovenstaande bijzonderheden zijn daaraan ontleend. Dat zij. zooals be weerd is. ook in het gangetje van de woning nog eenige slagen van haar aanvaller op het hoofd heeft gekregen, wordt niet waarschijn lijk geacht. Omtrent den persoon van den dader be staat slechts een vaag signalement. Voorbij gangers, cie hem het perceel hebben zien verlaten hebben aan de politie medegedeeld, dat hij een gabardine jas en een gleufhoed droeg. Andere burgers hebben aan de politie een sleuteltje gegeven, dat een persoon, die hard voortliep, verloor. Toen men hem ach terna riep. dat hij iets had laten vallen, blééf hij hard doorloopen. Het signalement, dat van dezen man is ver strekt. klopt min of meer met dat van eerst- gemelden persoon. De toestand van het slachtoffer was in den namiddag ernstig. Het onderzoek m deze zaak wordt geleid door den heer Pijper, commissaris van het politiebureau aan de Marnixstraat. Roof dc drijfveer. Een groote menigte heeft urenlang voor het huis gestaan, waarin zich het drama heeft afgespeeld. Het af- cn aanloopen van recher cheurs en agenten en het schouwspel van een groote plas bloed, die op de stoep lag, hield de gemoederen danig bezig. Vermoedelijk is roof de drijfveer tot deze gruwelijke daad geweest, het gerucht liep nl. dat dc vrouw eenig geld bezat. Dit was ech ter bezijden de waarheid, zij had van haar familie alleen hot vruchtgebruik van het huisje. De dader heeft dan ook vermoedelijk niets uit de woning meegenomen. MINISTER DECKERS VERTELT. Zien, hooren, leeren het doel HIJ LAAT ZICH OVER DEN KRUISER NOG NIET UIT. MR. DR. L. N. DECKERS, minister vos Defensie. De minister van Defensie, dr. L. N. Deckers, die Woensdagochtend uit Indië in Den Haag is teruggekeerd, heeft 's middags een redac teur van het Neder] andsch Correspondentie- bureau voor Dagbladen een onderhoud over zijn Indische reis toegestaan. Het doel van mijn reis was: zien, hoo ren en leeren. zei de minister. Ik ging naar Indië om de Marine-instellingen te zien cn heb natuurlijk tevens van de gelegenheid ge bruik gemaakt onderwerpen, welke met de Marine verband houden, te bespreken met die heeren. met wie ik telkens schriftelijk in aanraking kom. Dit is in de eerste plaats de commandant der zeemacht. Ik voel dikwijls bij mijn werk. dat een belangrijk deel van de verantwoordelijkheid van den minister van Defensie in Indië ligt en om mij persoonlijk van de verhoudingen op de hoogte te stellen heb is de reis gemaakt. Dit moet ik zeggen: Er wordt in Indië hard en met toewijding gewerkt, zoowel door offi cieren als door minderen. Mijn reis was goed voorbereid en dank zij deze goede voorbereiding was het mij moge lijk in drie weken zeer veel van Indië te zien, zonder dat het een oppervlakkig stukje werk is geworden. Wat ik gezien heb. heb ik goed gezien. Maar daarom heb ik ook veel, van wat de gewone toerist doet en ziet, moeten laten rusten. De bewering, ook in de Hollandschc pers geuit, dat ik alleen of in hoofdzaak voor de kwestie van den derden kruiser naar Indië gegaan ben, is absoluut onwaartNatuurlijk heb ik er over geconfereerd, maar aangezien er uit de Kamer aan de Regeering vragen over deze aangelegenheid zijn gesteld, acht ik het minder correct, daarover thans reeds mededeeiingen in de pers te doen. Wat de kostenverdeeling betreft ben ik voor den gulden middenweg. Kort na mijn optreden ben ik begonnen met een voorontwerp inzake deze materie. Dit is nu zoowel hier als in Indië in onder zoek en de officieele adviezen zullen wel bin nen niet te langen tijd tegemoet gezien kun nen worden. Uit besprekingen, welke ik met particu lieren, ook uit. dc industrie, heb gevoerd, heb ik sterk gevoeld, dat de economische omstan digheden zeer moeilijk zijn. Maar er waren er ook, die vol vertrouwen waren, dat er binnen zekeren tijd verbetering zal komen. In het algemeen bewaart men wel zijn opti misme. In het algemeen zoo eindigde minister Deckers het onderhoud is het een mooi bezoek geworden. De ambtenaren en de be volking en in het bijzonder de leidende per sonen uit de nationalistische beweging heb ben mij er hun ingenomenheid mede betuigd. Juist in dezen tijd, nu het geen couleur de rose is, heeft men dit blijk van medeleven der N^derlandsche Regeering op hoogen prijs gesteld. WERKVERRUIMING IN DE DIA MANT-INDUSTRIE. REGEERING KEURT PLAN-DOUWES GOED Naar wij vernemen heeft de Minister zijn goedkeuring gehecht aan he: bekende plan- Douwes voor werkverruiming in de diamant industrie. Zooals men zich herinneren zal, bedoelt dit plan te gaan werken tegen de buitenland- sche tarieven en zal een toeslag op het loon gegeven worden, welke door de Regecring zal betaald worden. De A-N.D.B. moet nu nog over het plan beraadslagen. Herbert Casson Tenslotte ligt het gotische geheim van succes in koopmanschap is dc geschiktheid om met menschen om te gaan. (Een voorjaarsmodébericht meldt dat dc rokken, behalve voor avondjaponnen, weer wat kor ter worden.) Het probleem der rokkenlengte Is er ook gelukkig nog, Eerst wat langer, nu weer korter, Een klein beetje, maar dan toch Om den middenweg te vinden, Slaagt men niet op dit gebied, En dat heeft zijn goede reden: Het is de bedoeling niet. Er moet eenmaal in de mode Altijd variatie zijn, In de lengte en de breedte. In de kleur en in de lijn. En het nieuwste is het mooiste Dat staat reeds bij voorbaat vast. Niets heeft als de smaak der vrouwen Zich zoo spoedig aangepast Als de rok naar modevoorschrift. Een paar duimbreed langer wordt, Zegt de vrouw met overtuiging: Nou, ze waren ook te kort. Nu ze weer wat korter worden, Vergt dat zeker ook geen drang. Want de vrouw zegt met emphase: Ja. ze waren ook te lang En de mode komt bewijzen Dat zij er geen been in ziet, Om de rok weer te verkorten, Reednen vraagt men immers niet. Ondertusschen staan wij mannen Weder buiten het geding, Onze eehige bemoeiing Is, aan 't slot. de rekening. En terwijl de vrouw zich weder Met wat korter rokken tooit. Dragen w' onze mannenpakken Lang en langer zelfs dan ooit. P. GASUS. Een foto van mevrouw Henry Poe Nji, de vrouw van den president van Mandsjocrijc. NEKKRAMP TE DOETINCHEM Bü een negenjarig meisje te Doctinchem is een geval van besmettelijke nekkramp (menechitis cerebrospinalis epidemica) ge constateerd. De burgemeester deelt mede uitgebreide maatregelen te zullen nemen om verdere uitbreiding van deze besmettelijke ziekte te voorkomen. Hevige ontploffing in een Amerikaansche gasfabriek. Veertien arbeiders gedood. NEW YORK. 9 Maart (V.D.) Door onbe kende oorzaak vond in een gasfabriek te Camden in den staat New Jersey heden een hevige ontploffing plaats, waardoor vele per sonen werden gedood. Bovendien zijn nog eenige bedolven onder de puinnoopen van het ingestorte gedeelte van de gasfabriek, die ge heel vernield is. Tot ver in den omtrek zijn alle ruiten vernield. Nader wordt gemeld, dat bij de ontplof fing te Camden totnogtoe 16 arbeiders, die met het schoonmaken van een gasketel bezig waren, zijn omgekomen. Twintig dooden? NEW YORK. 9 Maart <VD.) Volgens de laatste berichten zijn bij het ontploffings ongeluk in de gasfabriek te Camden minstens 20 personen om het leven gekomen. Voorts werden 6 personen zwaar gewond. Men vermoedt dat het bedrijfsongeval be treft, dat ontstaan zou zijn doordat een vonk van een werktuig zou zijn overgespron gen op het in zwavelzuur gedrenkte rcini- gingsmateriaai, Dc Assemblée beraadslaagt over het ChineeschJapansche conflict. (2e blad, 3e pag.) Dc Valera president van den Ierschcn Vrij staat. (2e blad, 3e pag.) Woldemaras, oud-minister president van Litauen, in arrest. (2e blad, 3e pag.) Moordaanslag in de Jordagn. (Ie blad, le pag.) Ticeede Kamer: Een Tol-unie met Indië? (2e blad, 2e pag.X Winkclueck van dc Kleine Houtstraat- verecniging. (2e blad, 4e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Von Hindenburg. (le blad, le pag.) Jhr. J. C. MollerusDe Amsterdamschc Levensmiddelen. (le blad, 3e pag.) Vcrkecrslcssen van den AJV.WH. (2e blad, 2c pag.) DE V. A. R. A. CONTRA DEN STAAT. DE AFBREKING DER RADIOREDE ON ONRECHTMATIG GEOORDEELD. Men seint ons uit Den Haag: De Officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank Jhr. Mr. Van Asch van Wijck heeft heden conclusie genomen in do zaak van de VARA contra den Staat betreffende de afgebroken radio-rede van den secretaris der VARA, den heer Zwertbroek, die hU op 8 October te Leiden heeft gehouden. De Officier was van meening dat. hoewel de Radio-Controlecommissie bevoegd was om van te voren inzage te vragen van den woor- delijkcn tekst der rede en de VARA aan dit versoek niet heeft voldaan, de Radio- Con trolecommissie toch niet bevoegd was om de bedoelde rede tijdens de uitzending af te bre ken, omdat art. 7 van het Radio Controle- reglement haar uiu-iuitend de bevoegdheid geeft om een uitzending af te breken, wan neer de tekst van de uitzending door de Radio Controlecommissie verboden is. Daar dit nu met de onderhavige rede niet het ge val was, concludeerde de Officier, dat de rechtbank dc afbreking onrechtmatig zal verklaren en den Staat zal veroordeclen tot schadevergoeding, op te maken bij staat. De Rechtbank zal over vier weken vonnla wijzen. RIJK KAN BIJ KASMOEILIJKHEDEN NIET HELPEN. MEDEDEELING AAN DE GEMEENTEN. De ministers van Financiën en van Bin- ncnlandsche Zaken hebben, naar de Tel. meldt, door tusschenkomst van God. Staten der provinciën den gemeentebesturen mede gedeeld, dat in den regel uit 's Rijks schat kist geen gelden kunnen worden beschik baar gesteld voor het financieren van de kapitaalsuitgaven der gemeenten. Derhalve zal in kasmocilijkheden, welke als gevolg van kapitaalsuitgaven zijn ontstaan, in den regel niet door het Rijk kunnen worden voorzien. NEDERLAND'S HOUDING TE SJANGHAI. WIJNKOOP ZAL INTERPELLEEREN. De Tweede Kamer heeft den heer Wijn koop toegestaan, vragen tc richten aan do regeering over eenige aangelegenheden van Bultenlandsche Zaken cn wel: over de hou ding van Nederland ten aanzien van den toestand te Sjanghai, over dc houding van de Nederlandschc regecring in de Assemblee van den Volkenbond, over de aan den con sul-generaal te Sjanghai, naar aanleiding daarvan gegeven opdracht en ten slotte over de zgn. speciale belangen, die Neder land in dc vestiging van Sjanghai zou hebben. De Interpellatie zal op een nader te be palen dag worden behandeld. Prof. Mr. J. de Louter, dc groote kenner van het volkenrecht, die tc Hilversum overleden ts.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1