PASCHEN NADERT ADVERTEERDERS! KOOPERS(STERS) TTTTT HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel Een Vrouw van geen beteekenis Hoe snel is Oscar Wilde althans de Oscar Wilde van het society-stuk verouderd. Hij staat eigenlijk veel dichter bij een Alex. Dumas fils dan bij een Shaw. Maar Dumas was toch wel meer theaterman en zou geen twee heele bedrijven noodig hebben gehad enkel voor den aanloop van zijn stuk. Geest heeft Wilde ongetwijfeld, maar het is een geestigheid die vermoeit en soms ook wel eens irriteert door haar opzettelijkheid. Het is of hij met eiken zin wil zeggen: hoor jullie wel, hoe geestig ik ben? En met zijn geestigheid leidt hij ons nog op een dwaalweg bovendien. Want op deze twee bedrijven, die zuiver co- medie zijn al is het dan een comedie met bitter weinig wezenlijken inhoud verwacht je allerminst een zoo sentimenteel-pathetisch vervolg, als Oscar Wilde in de laatste twee' bedrijven geeft. Eigenaardig dat een zoo de cadent, aristocratisch-verfijnd schrijver als Wilde nog met een intrige kwam, die -nu ja. eigenlijk toch voornamelijk werkt op de traanklieren van heel brave burgermenschen. En is eigenlijk Hester Worsley, het puritein- tje, ook niet als geschapen voor het ouder - wetsche stuk „met moraal". Wat 'n boetpre- dikster, het 18-jarige meisje, dat door Wilde naar voren geschoven wordt om de Engelsche Society telkens een veeg uit de pan te geven. Zoo'n juffertje, dat zoo weinig egards toont tegenover haar gastvrouw en haar logés, dat onbescheidenlijk intieme gesprekken afluis tert en met autoritaire alwetendheid lessen uitdeelt aan ieder, die in haar nabijheid komt noemen wij, met mevrouw Allongby een on uitstaanbare wijsneus. Het is nu ongeveer, 20 jaar geleden, dat ik Een Vrouw van geen Beteekenis van het oude Neerlandsch heb gezien met mevrouw Hol- trop-van Gelder, Greet Lobo, toen nog Greet Braakensiek, Chrispijn en Reule in de hoofd rollen. Ik meen dat, die opvoering als geheel beter was dan die, welke wij gisteren op de abonnementsvoorstelling van het Rotter damsch-Hofstad Tooneel hebben gekregen. Mijn grootste bezwaar tegen deze vertooning is, dat wij zoo absoluut de sfeer der Engelsche Society hebben gemist. En die sfeer mogen wij toch waarlijk wel verwachten in een om- I geving, waarin een Lord Illingworth bij voor keur verkeert en die door Wilde is geschapen louter om haar onbetcekenendheid te illu- streeren. Deze society was allerminst Engelsch en eerder met uitzondering van Louise Kooiman zonder distinctie dan aristocra tisch. En hoe slecht wisten de meesten dezer dames te spreken. Articuleeren. articuleeren, articuleerenzou je ze wel wilen toeroe pen. Ook zat de tekst er niet erg goed in en haperde het nog al eens op het tooneel. Dat het stuk tenslotte toch nog bij het zeer talrijke publiek succes had, was wel voor namelijk tc danken aan Fie Carelsen, die Mrs. Arbutnot de vrouw van geen betee kenis beheerscht en toch met innig gevoel speelde. Zoodra zij opkwam in dezen kring van dames, voelde men, dat zij de hoofdpersoon zou worden, zonder dat zij nog één woord had gesproken of eigenlijk iets had gedaan. Zij wist deze sentimenteel geschreven rol ver van het larmoyante te houden en gaf er iets warm -menschel ij ks aan Glmberg speelde Lord Illingworth met de routine en de gemakkelijkheid, welke wij van hem kennen. Hij brengt voor zoo'n rol alles mee en hij was het dan ook, die met Fie Ca relsen de vertooning droeg. Helene Treep- Vink was het puriteintje. Mevrouw Treep speelde en sprak nog al kleurloos. Vooral zij mag wel sterker articuleeren. Piet Rïenks voldeed in de rol van den jongen Gerald Arbutnot. Jos. Liesting typeerde geestig een klein bijrolletje. Het publiek toonde zich aan het slot zeer dankbaar en liet het doek eénige malen om hoog gaan. Deze hulde gold zeker in de eerste plaats Fie Carelsen en Louis Gimberg. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Intern. Orde van Goede Tempelieren. Propaganda-Kunstavond. De door het Hulp-district „Loge Vereend van Zin" georganiseerde Propaganda-Kunst avond had Woensdagavond een talrijke schare belangstellenden naar het Gebouw van den Protestantenbond doen opgaan. Ten 8 u. 20 opende de voorzitter de bijeen komst met een welkomstwoord aan de aan wezigen en in 't bijzonder aan den spreker van den avond. Ds. A. van der Heide, lid van de Tweede Kamer der St. Gen., die ook in dat college meerdere malen voor geheelont houding pleitte. Spr. zeide dat. in tegenstel ling met veler meening. propaganda voor drankbestrijding nog dringend noodig zijn en sprak de hoop uit dat vele aanwezigen door het woord van Ds. v. d. Heide nader tot de drankbestrijding gebracht zouden worden. Na de opening werd gezamenlijk een lied uit den bundel gezongen. Het programma van den avond bevatte verder, behalve de rede van Ds. Van der Heide, een zevental zangen voor dubbelman- nenkwartet- en twee orgelvoordrachten. Het Haarlemsche dubbelkwartet Euterpe", dir. de heer A. Bak. opende de rij met een oud- Duitsch minnelied, vervolgde met „Zum Sanctus" van Schubert en met „Tehuis" van Bonset. Schubert werd van deze wel het beste gezongen: zuiverheid en dynamiek waren zeer lofwaardig, eerste tenor en tweede bas blonken voor uit. In „Tehuis" raakte men pas aan 't slot goed thuis: de rest ging minder goed, waartoe de weinige samenhang der compositie ook wrel zal bijgedragen heb ben. Van het ensemble hoorde ik later op den avond nog twee werkjes van Nico Hoo- gerwerf „Jam sol recedit", zoetig als abri kozenjam en „O Heilgen". welbekend door uitvoeringen van het mannenkoor „Caecilia". In dit laatste was het dubbelkwartet niet steeds gelukkig: vooral het begin klonk har monisch niet klaar. Ook deze compositie ver heft zich niet boven het gemiddelde peil van het genre, dat een goed deel van zijn kracht zoekt in een vaak niet onbedenkelijk op- tfen-voetvolgen "an dc tekstwoorden. De heer G. Michels voorzag den samenzang van voorspel, begeleiding en naspel en droeg bovendien de Koraal-variaties uit Mendels sohn's 6de Sonate en het Cantabile van Franck voor. In de eerste variaties gaf de (vermoedelijk gedekte) pedaalbas een on voldoenden ondergrond; later, toen er een tongwerk bij genomen werd, ging dat beter, en zat er ook meer gang in zijn spel. Voor Franck's werk bezit het orgel van den Pro testantenbond wel niet de vereischte kwa liteiten. De kern van het doel der bijeenkomst was echter de rede van Ds. Van der Heide. Spr. begon met te zeggen dat hij om bij een in dien kring zoo vaak besproken onderwerp niet in herhalingen te vallen, iets uit zijn eigen leven meedeelen. In een geestige improvisatie vertelde hij, dat hij in zijn jeugd volstrekt geen geheelonthouder was. Reeds als 15-jarige Leeuwarder gymnasiast was hij dol op vergaderingen (,4k ben nog niet van die kwaal genezen", voegde hij er aan toe); toen hij eens groote papieren voor een vergadering der Ned. Ver. «t. Afsc'n. v. sterken drank zag besloot bij zijn dubbeltje wekelijksch zakgeld niet op te rooken, maar voor entree te besteden. Dr. Vitus Bruinsma, een leeraar aan het gymnasium en Ds. E. J. K. Koch, predikant te Scheveningen traden als sprekers op; de laatste vertelde van zijn ervaringen bij opgeslotenen in de strafge vangenis aldaar. Hoeveelen verklaarden drank de schuld! Deze rede maakte diepen indruk. Spr. schreef Ds. Koch om lectuur, kreeg geen antwoord, doch eenige maanden later onverwachts bezoek van den predikant, die het gevraagde kwam brengen. Toch werd spr. vooralsnog geen geheelonthouder; 16 jaar geworden bestelde hij zelfs met veel branie in een café een „slappe Catz", die hij even leelijk vond als een „sterke". Probeerde allerlei, zonder er smaak in te vinden. De stem uit de gevangenis klonk na. Hij werd student en deed mee met de anderen, tot een collega hem kwam vragen om een stu- denten-geh. onth. ver. te stichten. Hij stemde toe, pakte alle alcohol-houdende flesschen, die hij bezat, in een mand, ging er mee naar een gootsteen en ledigde ze er in, tot ontzetting van zijn hospita. „Is die drank niet goed meer, meneer?" vroeg ze. „Nee juffrouw!" ,,'t Is toch prima kwaliteit!" „Nee juffrouw!" „Van een vertrouwd adres!" ..Nee juffrouw, er zijn geen prima kwalitei ten: 't is alles gif!" De stem uit de gevangenis klonk. Zoo is spreker geh. ont. geworden. Hij maakt zich op voor zijn ambt en roeping: *t geluk zijner medemenschen te helpen bevorderen. Hield zijn alcoholvrije bruiloft 's winters in Drente te midden van een bevolking die gewend was voor een bruiloft het mes extra te slijpen, niet voor tafelgebruik, doch om te vechten. Belegde daar zijn eerste „meeting" op een moeizaam verkregen stuk land: verwierf elf medestanders. Er kwam een troep anarchis ten uit Wolvega; 's avonds zong men de „Carmagnole" en waren de kroegen vol. .,'t Gaat goed", zei hij. „De Saulussen zullen Paulussen worden, mijn spreken heeft indruk gemaakt". Spr. vertelde hoe hij nu zelf te Den Haag wonende, geregeld de Scheveningsche Straf gevangenis bezocht; hoe een aanzienlijk deel der gestraften hun ellende aan den drank te wijten hebben, die bij economische delicten geen rol speelt, maar bij agressieve voor 80 pC't. de schuld is. De lijnen van misdrijf en alcohol loopen parallel. .Dat hoeft niet", zegt spr. De openbare dronkenschap moge verminderd zijn, de clandestiene volstrekt niet. Zoo ging spr. voort in zijn gloedvol en levendig betoog de door den alcohol veroor zaakte ellende af te schilderen. Hij besloot met een treffende allegorie en wekte de aan wezigen krachtig op om ook iets op offeren, iets van zich zelf te geven voor het heil van hun medemenschen. De rede van Ds. Van der Heide verwierf een grooten bijval. K. DE JONG. FEOERATTE VAN HAARLEM SCHE MUZTEKVEREENIGINGEN DE PLEINCONCERTEN. Op de vergadering van de Federatie van Haarlemsche Muziekvereenigingen Is het da gelij ksch bestuur van genoemde Federatie als volgt, vastgesteld: G. J. West („Tramfanfare") voorzitter; P. Blokker, („Voorwaarts") secre taris. In plaats van den heer W. v. Beek, die zich niet meer beschikbaar kon stellen, werd de heer T. G. J. Blom (..Utile Dulci") tot pen ningmeester gekozen. Het geheele bestuur is behoudens wijziging ten opzichte van „Kunst kring" (waarvoor de heer P. Wit Sr. zitting nam) hetzelfde gebleven. Na eenige huishoudelijke besprekingen ging het bestuur over tot het vaststellen van de Pleinconcerten. Dit jaar zal geen concert op den Hoogcn- voerd meer gegeven worden wegens dc nabij heid der begraafplaats. De indeel ing der Pleinconcerten is volgens loting dc volgende: 1. l Juni, „Crescendo" van Spaarndam op het Weltevredenplein. 2. 15 Juni. „Johez", op het Lcidscheplein. 3. 22 Juni ..Excelsior" op het Berkenplein. 4 29 Juni „Haarl. Tramfanfare" op het Wil- sonplein. 5. 6 Juli „Kunstgenot" op de Kolk te Spaarndam. 6. 13 Juli „Haarlemsch Politiefanfare" op het Voorhelmplein. 7. 20 Juli „Voorwaarts" op het Hofdijkplein 3. 27 Juli. .Harmonie-Crescendo", op het Hof van Egmond. i. 3 Augustus, „St. Caecilia" op het Rozen- hageplein. 10. 10 Augustus „Kunstkring" in het Klever park. 11. 17 Augustus „Utile Dulci" op het Emma- plein. B. en W. hebben op verzoek van het béstuur der Federatie, wederom voor dit jaar een 11- tal concerten toegezegd, doch de vergoeding voor do te maken kosten Is nu f 25 in plaats van f 20 om de tijdsomstandigheden. De afgevaardigden der vereenigingen heb ben daarom besloten, aan B en W. te verzoe ken het bedrag van de vergoeding als nog op f 25 te stellen. Bij het nazien der declara ties van vorige jaren bleek dat van bijna elke vereenlging het bedrag aan uitgaven hooger was dan f 25. Het was den afgevaardigden onmogelijk toe te zeggen, dat concerten zouden kunnen ge geven worden. Het bestuur hoopt, dat het gemeentebe stuur op deze bepaling terug komt en de Fe deratie in do gelegenheid stelt aan het Haar lemsch publick PIcmconcerten aan te bieden. ZENDT UWE ANNONCES THANS REEDS IN DOET UW INKOOPEN VROEGTIJDIG SPORT EN SPEL VOETBAL. ZEEMEEUWEN. Bovengenoemde vereeniging geeft as. Za terdag in het gebouw „Centraal", Stations plein te Zandvoort, een dansavond voor leden en donateurs. Ais humorist zal op treden de heer J. J. Bos, die tevens is be last met de leiding van het bal. Een tombola met als hoofdprijs een rij wiel, wordt gehouden. Het is ditmaal geen groot feest zooals e".k jaar plaats vindt, omdat dit is uitgesteld tot half September in verband met het 121/2- jarig bestaan der vereeniging (2 Augustus). Zaterdagmiddag half drie heeft op het Zeemeeuwen-terrein een wedstrijd plaats tusschen een elftal uit de hoogste klasse van de M.U.L.O. tegen een Zeemeeuwen-jeu gd- elftal. Dit is een oefenwedstrijd voor de in de Paaschvacantie te spelen sdhoolwedstrij - den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. ^TENNISRACKET// JOnIEUW BE/NAREN '/P\ MET VOILE GARANTIE TRACEY F 17.50 I— ^1 'e Kwaliteit F 14. 7i 2e 11.— Ie 7.50 Ie 5. Gr. Houtstraat 147a, NED. PROEFELFTAL—SOUTHAMP TON (6—1) Zwakke profploeg. Geqiakkeljjke overwinning der Hollanders. Het Nederlandsch proefelftal heeft Woens dagmiddag op het Spartaterrein een groote overwinning op Southampton behaald. Maar direct dient te worden gezegd, dat deze wedstrijd geen maatstaf kan zijn voor de sterkte van het Nederlandsch elftal, daar de tegenpartij absoluut onvoldoende was. Wij vernamen, dat slechts vijf van de 11 spelers geregeld voor Southampton in de Tweede klasse der Zuidelijke divisie uitkomen, terwijl de invallers zwak waren. Vermoedelijk heeft er nog nooit zoo'n zwak berocpselftal tegen over een Nederlandsch elftal gestaan. De Hollanders begonnen uitstekend tegen de zwakke verdediging der Engelschen. Lin ker- en rcchtervleugelspelers verrichtten goed werk en ook de snelle Adam onderscheidde zich. Na zes minuten zien we een goed kort samenspel tusschen van den Broek en Mol. De laatste zet over naar Wels, deze maakte den bal goed vrij en schoot laag tegen den binnenkant van den paal, waarna de bal de doellijn passeerde (10). Bij een doorbraak van Mulders gaf Mol een kans aan Van den Broek voor open doel, die echter eenige meters ver naast schoot. Wij kregen toen eenige Engelsche aanval len te zien. die niet al te veel indruk maak ten op de Hollandsche verdediging. Na een half uur zette Wels scherp voor; Mol, die snel toegeloopen was, maakte heel mooi met een kopbal het tweede doelpunt (2—0). Kort voor de rust- kregen Mol en v. d. Broek een mooie kans om de score te verhoogen, maar hun schoten faalden. Scheidsrechter Grootmeyer strafte een overtreding in het Hollandsche strafschop gebied met een vrijen trap op den rand van dat gebied. De bal werd keihard overgescho ten. Na rust had dc eerste aanval van de Hol landers direct succes. Wels goochelde met den bal op den rechtervleugel en plaatst dien naar Adam; deze snelde langs de lijn, waarna een voorzet volgde, v. d. Broek kopte den bal in de hoogte; Wels wist het leder 5n het uiterste hoekje van het net te schieten (3—0). Vijf minuten later zette Wels weer eens fraai voor, v. d. Broek ving den bal op, legde hem even stil en schoot toen hoog onder de lat in het doel (40). Na ruim een kwartier spelen ontstond er een doelworsteling. Adam schoot van kort bij op het doel: wei stopte de Engelsche keeper het schot, maar Mulders zag toch kans, het leder voor de vijfde maal in het doel te schieten <5—0). Dadelijk daarop volgde een aanval van Mulders, die in het strafschopgebied onge oorloofd werd aangevallen. Wels nam den strafschop en schoot onhoudbaar in (6—0). De Hollanders bleven ook na dezen groo ten voorsprong geregeld in den aanval. Het Engelsche spel werd steeds zwakker. Na een half uur, toen de Hollandsche verdediging wat al te kalm optrad, kon de Engelsche linksbinnen doorbreken; hij loste een zeer hard schot, dat Van der Male stopte. Hij kwam hierbij echter te vallen. Wilson maakte het eenige Engelsche punt (61). Hoewel het Nederlandsch elftal sterker bleef en ook nog vele kansen kreeg, bleef dc stand verder ongewijzigd. Het Neder landsch elftal won dezen onbelangrijken oefenwedstrijd met 61. De opstelling van het Nederlandsch elftal was als volgt: Doel: Van der Male <Feyenoord>. Achter: Van Run (P.S.V.) en Lelieveld (V.U.C.) Midden: Kools (N.A.C.), Anderiessen (Ajax) en van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), v. d. Broek (P.S.V.), Mol (K.F.C.) en Mulders (Ajax). DAMMEN. INTERNATIONALE OPLOSSINGS WEDSTRIJD 1931. De uitslag van dezen wedstrijd is: 1. Engeland 1446 punten. 2. Hongarije 1435 punten. 3. Italië 1386 punten. 4. Britsch- Indië 1375 punten. 5. Nederland 1360 punten 6. Noorwegen 1343 punten. 7. Duitschland 1316 punten. 8. Frankrijk 1192 punten. De 10 beste Nederlandschc oplossers be haalden: D. de Boer (146 maximum). Mr. E. J. van den Berg (145). F .C. Laas (143), C. J. Taaie (140), P. J. G. Stuiver (139). J. Verhoef (138), Ir. Dr. J. H. Koers (134). F. W. Nanning (129). J. den Boer (123), A. M. Broer (123 en B. S. Witte (123 punten). CONFLICT DAMCLUB „IJMUIDEN" AMSTERDAMSCHE DAMBOND. Naar wij vernemen is het conflict tus schen de Damclub „IJmuidcn" en den Arn- sterdamschen Dambond opgelost. Zooals wij schreven, wenschte dc Amsterdamsche Dam bond de Damclub „LJmuiden" niet in te deelen in de a.s. derde klasse-competitie, omdat de deelneming van IJmuiden de reiskosten rekening ten zeerste zou verswaren. Thans is echter het bestuur van den Am- sterdamschen Dambond aan de wenscfoen van de Damclub „IJmuiden" tegemoet ge komen: het heeft deze vereeniging alsnog in de derde klasse ingedeeld. COMPETITIE 2DE KLASSE NED. DAMBOND Te Amsterdam speelde dc Haarlemsche Damclub II voor bovengenoemde competitie tegen de Damvereenlging D. S. T. O n. De uitslag luidt als volgt: D. S. T. O. H. Haarl. Damclub n. M. R. C. StahlbergH. v. Lunenburg Jr 2—0 x—x XX 1—1 XX 0—2 2—0 0—2 2—0 B. J. van BruggenJ. Balk B. J. Helm Jr.—W. van Pelt H. J. Goedhart—J. H. Reedijk J. A .Link—H. Berghuis M. Bijl—A. Kiel A. Koomen—Th. Wesselman C. Beke—J. Otter B. J. Helm Sr.H. W. C. van Rhoon J. C. Mortel—Th. C. v. d. Sluijs. Voorloopige uitslag 7—5 De met x gemerkt partijen werden afge broken; die worden arbitrair beslist. D. S. T. O. n wint vermoedelijk met 119. WATERPOLO HET ZWEMFEEST VAN Z. I. A- N. Op het zwemfeest dat de zwemverecnigine Z- I. A. N. to Den Haag had georganiseerd ten bate van het crisiscomité werd een polo-tournooi gehouden, waarbij dc volgende vereenigingen elkaar bekampten: Z. I. A. N„ H. Z. en P. C. Den Haag, H. P -C. Heemstede en D. J. K. Amsterdam. In de eerste ronde had II. P. C. geloot te gen Z. I. A. N- waardoor H. P. C. al direct voor een zware taak kwam te staan. Zij verscheen met twee invallers en speel de in dc volgende opstelling: A. Heerkens Thijssen, J. Schutter, A. J. Braam, F. W. Moolenaar R. de Bruin, J. Kooyman, J. Muller. Z. I. A. N. stelde zich compleet hiertegen over. De eerste aanvallen zijn voor Zian, doch H. P. C.'s achterhoede kan door hard wer ken steeds het gevaar bezweren, wat echter niet zonder groote moeite gaat. Herhaalde malen moet keeper Schutter gevaarlijke schoten stoppen, doch steeds is hU op de goede plaats en retourneert alles. Bij de H. P. C. voorhoede lukt het ook niet. waar Kooyman cen extra bewaking geniet. Ook de Bruin k: zich niet voldoende po sitie geven om zijn bekende vinnige scho ten te lossen. Met blanken stand treedt de rust in. Kort na het begin der tweede helft lost de Haas een hard en goedgeplaatst schot, wat onhoudbaar voor Schutter was. Luide aangemoedigt door dc vele supporters ko men dc Zian-spelers enthousiast opzetten doch de achterhoede van H. P. C. wijkt niet cn zet steeds haar voorhoede aan 't werk. De. spanning Is groot doch scheidsrechter J. de Vries leidt zeer rustig en beslist, zoodat het spel op hoog peil blijft. De IT. P. C.'ers werken hard voor den ge lijkmaker, doch aanvankelijk wil het niet lukken en iedereen denkt al aan een over winning voor Zian. Steeds komen dc H. P. C.'ers weer terug en tenslotte wordt hun zwoegen beloond. Slechts 2 5 seconde vóór het einde geeft Muller een goeden voorzet aan Kooyman, die ineens doorzet en keurig den Zian-keeper passeert. Het publiek beloonde de H. P. C.'ers met een luid applaus. Bijna onmiddellijk hierna Is het einde; er moet geloot worden, wie van beiden in de volgende ronde zal moeten spelen om den eersten prijs. H. P. C. is echter zoo onfor tuinlijk om te verliezen en moet in de vcr- liezersrondê spelen. De hierna volgende wedstrijd H. Z. en P.C. D. J. K. eindigde in een 4—2 overwining voor H- Z. en P. C„ zoodat Z. I. A. N. moet spelen tegen H. Z. en P. C. en H. P. C. tegen D. J. K. In deze laatste wedstrijd speelde Levenaar weder met H. P. C. mede. H. P. C. werd echter een 8—4 nederlaag toegebracht, waarmede de derde prijs voor haar verloren ging. z. I. A. N. wist door een 4—2 overwinning op H. Z. en P. C. tenslotte beslag te leggen op den eersten prijs. WANDELSPORT. AFSTANDSMARSCH „DUDOK DE WIT". Zondag 13 Maart houdt de Haarlemsche Wandelsport-vereeniging .Xhidok de Wit" haar vierden afstandsmarsch van 30 K.M. Het parcours loopt over Bloemendaal, Bever wijk en terug naar Haarlem. Vertrek negen uur vm. van Café Restaurant „Bellevue", Houtplein hoek Baan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN GYMNASTIEK. UITVOERING „KRACHT EN VRIENDSCHAP" Voor Woensdagavond had dc Christ. Gym nastiekvereniging „Kracht en Vriendschap" beslag gelegd op dc groote zaal van het Ge meentelijk Concertgebouw. De zaal was goed gevuld, toen te half 8 de voorzitter, de heer Van Egmond, den avond opende. Daarna r:cp spreker allen het wolkom toe; in he*., bijzon der de Eercleden, den vertegenwoordiger van het Christelijk Lyceum, het bestuur van het Christ. Gymnastiekverbond en vertegenwoor digers van zusterverenigingen. De vrije oefeningen der meisjes en dc be hendigheidsoefeningen der jongens gaven direct reeds aantrekkelijke vormen te zien. De dames werkten aan drie bruggen en aan het paard; vooral het brugturnen viel te loven; de oefeningen werden over het al gemeen keurig afgewerkt. De meisjes II volgden met „Kinderliedjes" met toepasse lijke bewegingen. Een mooi nummer brugturnen hceren volgde, Jammer, dat enkele minder goede krachten in hetzelfde gelid meewerkten. De rythmische oefeningen dames gaven schoon e bewegingen, goed van samenstel ling. Het nummer aan de cvenwichtslatten meisjes II gaf heel veel oefenstof in vlug tempo uitgevoerd: toch werd dit nummer wat eentonig, de oefeningen zouden met mu ziekbegeleiding beter tot hun recht zijn ge komen. Wat een arbeid verrichtten de jongens in hun serie vrije oefeningen volgens Niels Bukh; hun heele corpus was in actie. Dc houding der jongens bij het marcheeren Het beslist te wcnschen over: kromme rug gen mogen niet gezien worden. De bewegingsstudies van meisjes I in mooie witte gewaden gaf veel te genieten. Den heer D. C. van Alewijk. directeur, een speciaal compliment voor hot damesturnen. Na de pauze volgde als No. 10 rekturnen. Er zijn buitengewoon goede krachten in de afdecllng heeren; met genoegen zagen we tal van oefeningen goed uitvoeren, al kwamen ook meermalen mislukkingen voor. Niet te hoe grijpen is voor sommigen het parool! Een ingclascht nummer voor jongens, brug, rek en paard, gaf het gewone oefenbecld. Bij de sprlngrletocfeningcn waren de meisjes in haar element; keurig op de maat werden tal van sprongen, ln afwisseling met romp- en armbewegingen uitgevoerd. De meisjes I werkten met veel animo aan de ongelijk gestelde bruggen; het was pit tige stof. Voor dc strafoefeningen dames niets dan lof; heel ingewikkelde oefeningen hadden een goed verloop. Wat ook gezegd kan worden van de knotsoefeningen door meisjes L Bij vrije oefeningen heeren was een men ging waar te nemen van oude en nieuwe vor men gymnastiek. De lieer Van Alewijk heeft zijn mannetjes een duchtige beurt go- geven. De oefeningen waren moeilijk en in gewikkeld; voor de uitvoering een woord van lof. Het laatste nummer was goed gedacht, mooi van opvatting en uitvoering, al hadden we liet slot iets opgewekter gcwenscht-, meer blijheid. Het bewogingskoor, gekleed in heel donker blauw en drie dames in witte gewa den tracht een zinnebeeldige voorstelling tc geven van den strijd van de duisternis en haar machten (onrecht, leugen, onderdruk king) en het licht (waarheid, recht, vrij heid.) We zien eerst de schijnbare overwinning van de duisternis ondanks voortdurenden tegenstand van liet licht (nacht), het niet opgeven van het licht me;, een hoopvolle toe komst aan den horizon (lichtende ochtend wolken) cn ten slotte de overwinning van het licht met als gevolg vrijheid, vrede, blijdschap (morgen). Het slotnummer werd onder ademlooze stilte van het publiek uitgevoerd en was een mooi cn waardig einde van dezen goedge slaagden avond. We kunnen „Kracht en Vriendschap" en haar directeur hartelijk gelukwcnschen met deze openbare uitvoering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel „DE MOD E" - Crepe de Chine AVONDTASSCHEN Fa. MARTIN AUKEMA GROOTE HOUTSTRAAT 105 ACENDA DONDERDAG 10 MAART Stadsschouwburg; Maya, gezelschap Ver- kade, 8 uur. Luthersche Kerk (Witte Heerenstraat): Bijeenkomst Kerk cn Vrede, over: Willen wij ondergaan? 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Tentoonstelling Mond- en Tandhyglëne. 2 -5.30 en7—10 uur. Palace: Het Meisje van Mont Parnasse. Tooneel: Zebral, musical excentriek. 8.15 uur Rembrandt Theater: Dirigible (Helden der Lucht). Tooneel: The Boorn Bros intern, parodlsten. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Nachtmerries en De Vreemde Moeder. Tooneel: eerste klasse variété. 8.15 uur. VRIJDAG 11 MAART Gem. Concertzaal: Orgelconcert door George Robert. Declamatie: Jan Musch. 8.15 uur. Gcd. Oude Gracht 68: N.V. Haarlemsche Hypotheekbank. Vergadering van aandeel houders. 3 uur. Bioscopen: nieuw programma. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST» Firma C. G. Loomeyer cn Zoon, Barteljo- risstraat 11. Telcf. 10175. Park Apotheek, Klever parkweg 13. TcIcT. 11793,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5