HET GEHEIM VAN HET KONINGSGRAF EEN MONUMENT ONTHULD. Tc Apeldoorn is Woensdag In het Wil bclminapark een monument onthuld ter nagedachtenis aan den overleden HF FMINFNTF FRANdPHF <5TA atcu AU o, wMnrgeiratftr v.n Apekkor». den beer H. P. J. Totem Nolthemtu. - De onthulling, die door de kleinkinderen v.n den overledene ge.cbiedde, ,,E EMINENTE FRANSCHE STAATSMAN Arlilldc Brland op rlln slcribcd In zlln teonins aan werd ook dooc een vertegenwoordiger van H. M. de Koningin bijgewoond. de Avcoue Kléber te Parijs. MINISTER DECKERS U Woensdag «rit Incüe te den Haag teruggekeerd. De aankomst in de Residentie. CONCURRENTIE VOOR ONZE BOLLENKWEE- KERS. In Kent (Eng.) legt men zich steed® meer toe op het kweeken van bollen. De eerste pluk van de kae- na rcissen. HET NEDERLANDSCH HISTORISCH SCHEEPVAART MU SEUM tc Amsterdam heeft in samenwerking met het Aardrijkskundig Genootschap een zeer merkwaardig stuk verworven. n.|. de groote aardglobe, die door jacobus Florentius van Langrcn in 15S9 tc Am sterdam werd uitgegeven. EEN JACHTR1T. In de omgeving van Deventer is Woensdag een groote jachtrlt gehouden, waar voor een speciaal parcours was vastgesteld. De men te vormde *U altijd, bet aantrekkelijk onder deel van dit jachttafreeL ROME IN DE SNEEUW. - Ook de Italiaansche hoofdstad beeft met de sneeuw kennis gemaakt. FEUILLETON OORSPRONKELIJKE ROMAN door HERÜL If. v. d. VOORT. ÏT> „Neen natuurlijk niet., maar hoe moet het Carew glimlachte. Hij kon zich duidelijk bet verschrikte gezicht van professor Leroux voorstellen, toen hil die vraag deed. ..Wees niet bezorgd voor uw geheim, pro fessor", antwoordde hij geruststellend. .Het is goed bewaard. Weliswaar heb ik m'n vrieüd nog niet- ingelicht, maar ik zou daarover gaarne met u willen spreken. Ik ben niet van plan het. bij die eerste poging te laten, en twee menschen kunnen allicht meer dan éen^is ik het goed heb, zou je dus een twee den tocht willen gaan maiken en dan met je vriend?" „Juist, professor". Goed. Kom dan direct dan blijven jelui bij me lunchen. Ik heb ook nog nieuws dat je wel interesseeren zal. Ik heb namelijk een do cument gevonden, dat ongetwijfeld by net vorige moet behoor en. Het geheel zal daar door vollediger worden. ..Moor', antwoordde Carew verheugd. „Bin nen een half uur zijn wij bij u". Per taxi begaven de beide mannen zich naar de woning van den geleerde, die hen allerhartelijkst ontving. .Hallo, jongelui, kom bir.nen! riep nil op Jovialen toon. maar zijn heldere grijze oogen jpestïgden rich onderzoekend op Archibald Benoit, die een beetje Deoremmeld naast de forsche figuur van Carew was blijven staan. Het onderzoek scheen hem nogal te bevre digen. want hij knipte met de vingers een vaste gewoonte van hem, als hij zich over iets voldaan gevoelde. Hij geleidde de beide jon gelui naar zijn studeerkamer, rijn heiligdom, zooals hij het zelf schertsend noemde, daar het ruime vertrek een groot aantal voorwer pen uit de grijze oudheid bevatte. Professor Leroux was een hartstochtelijk archaeoloog, klein en beweeglijk, ongeveer zestig jaar oud en met een scherp gelijnd, gebruind gelaat, dat versierd was met een klein wit puntbaardje en witten knevel op en top een Franschman. Toen Carew de heeren aan elkander voor stelde maakte de professor een gebaar van verrassing. „Ah. monsieur Benoit! Misschien een zoon van mijn ouden studievriend kolo nel Benoit? Ja? Eigenaardig toch. wat een toevallige, samenloop van omstandigheden. Uw vader en ik waren vroeger groote vrien den en hij zal mij nog wel niet vergeten zijn. al is "net meer dan tien jaar geleden, dat we elkander voor het laatst zagen. Hoe gaat het hem nu?" Benoit's gelaat werd vuurrood. ..O ik dank u, heel goed", stotterde hij. „Dat doet me plezier", antwoordde de pro fessor vriendelijk, „uw vader is altijd een uit muntend mensch geweest, die het ter. volle verdiend, dat het hem goed gaat. Hij Is er gens in Noord-Afrika. nietwaar? Als u daar soms binnenkort mocht komen, breng hem dan mijn groeten over en zeg hem. dat zijn oude ".Tiend Leroux hem nog niet vergeten ,'lk ik beloof het het u, professor", antwoordde de jongeman haperend. Carew. vreezervie, dat de professor iets van Archibald's ontroering zou bemerken, nam het gesprek over. „Ik ben nog een paar weken de gast ge weest. van der. kolonel", zei hij. Professor Leroux keek hem verbaasd aar „Jij? Hoe kwam dat zoo?" Uitvoerig verhaalde Carew hem toen, wat hij had doorgemaakt en toen hij zijn ver haal geëindigd had. waarnaar de professor met ontsteld gelaat had zitten klisteren, riep deze uit: „Maar dat is verschrikkelijk, Henry. Ik ben bang, dat je mij nooit zal vergeven, dat ik je tot. zoo*n tocht aanzette." Carew haalde de schouders op. ,Het was toch mijn eigen wil professor u behoeft u werkelijk niets te verwijten. En ten slotte is mijn reis toch niet geheel en al ver geef sch geweest. Ik heb in elk geval kunnen vaststel len dat de route, zooals die in het document staat aangegeven van A tot Z juist is, be houdens enkele kleine veranderingen in den loop der eeuwen tot stand gekomen." Het gelaat van den professor teekende de grootste spanning. „Werkelijk? Dat is een gewichtige ontdekking. Als die aanwijzingen juist zijn, moet het geheel eveneens op goede gronden berusten." De professor liep opgewonden met groote passen het vertrek op en neer. ..Er is dus goede kans. dat we het graf ontdekken zul len. Met het tweede document kunnen we het raadsel oplossen. Ik zal het direct verge lijken danEensklaps hield hij op en liet zich mismoedig weer op zijn stoel villen. „Wat bazel ik toch" vervolgde hij hoofd schuddend. .Henry lk begrijp het niet. Je vertelde mij zoocven wel. dat je 'n tweeden tochten dan met je vriend, wenschte te gaan maken, maar ik kan het niet gelooven. Na al de gevaren waaraan je ternauwernood ontsnapt bent. wil je opnieuw beginnen? Koe gaarne ik ook het geheim van die zonderlin ge documenten wil leeren kennen, kan ik niet toestaan, dat Je gaat. Het spijt me erg, maar laat mij dan maar probeeren de fondsen voor een expeditie bij elkaar te krij - gen. Het zal niet gemakkelijk zijn om op zul ke losse gronden de belangstelling op te wekken, maar ik kan het allicht eens wa gen." „U zult daarin niet slagen", antwoordde Carew beslist. ..Maar het is ook niet nood ie. Mijn vriend Benoit en ik gaan, en liefst zoo spoedig mogelijk. Als het kan morgen al. Hot moet. want ik heb geen andere keus" .Je hebt. geen andere keus?" herhaalde de professor verwonderd. „Precies", antwoordde de Jongeman vast. „Den eersten keer ondernam ik den tocht zonder financieele bijbedoelingen, hoofdzake lijk om mijn zucht naar avonturen te bevre digen. Nu, den tweeden keer. doe ik het om geheel andere redenen. Ditmaal is het mij alleen te doen om de fabelachtige rijkdom men, waarvan in de documenten sprake Is" De archaeoloog keek hem met verschrikte oogen aan. „Ik snap niet goed. waar Je heen wilt.Wat is er dan in 's hemelsnaam gebeurd: heb je misschien flnancieelen tegenslag ge had?" ,J.k zelf niet", antwoordde Carew. „Het betreft mijn vader. Met enkele woorden ver telde hij van de ramp. welke het bankiers huis Carew getroffen had. „U begrijpt, nu wel waarom het mij ditmaal te doen is", besloot hij eerlijk. De geleerde zette ietwat aangedaan zijn bril recht. .Jk begrijp je volkomen, jongen. Doe dan wat je zelf het beste dunkt; lk hoop dat ie den strijd zult winnen". .Daarom had ik toch gaarne nog eenlgo inlichtingen", verzocht Carew. „De streek is toch Fransch bezit?" .Ja, het is Fransch gebied", antwoordde de professor, „ofschoon het niet onder directe heerschappij van onze regeering staat. Het land wordt door tal van woeste stammen be woond, doch de onherbergzaamheid van het gebied, maakt het hoogst moeilijk op die volksstammen de noodige controle uit te oefenen. Gevaar is er dus genoeg". ,Dat weet ik," antwoordde Carew, maar hoe zouden de autoriteiten er tegen over staan. Tegenover de rechten bedoel Professor Leroux maakte een afwerend ge baar. „Maak Je daarover maar niet bezorgd beste Jongen. We hebben carte blanche". Hij trok een lade open en overhandigde Carew daaruit een gezegeld papier. „Hier heb je de overeenkomst, zwart op wit. Ik was er na tuurlijk op bedacht, dat je kon slagen In je onderneming. Daarom heb lk in je afwezig heid de noodige stappen bij het ministerie van koloniën gedaan en met dit bevredigend resultaat. Zij stonden daar wel erg sceptisch tegenover mijn mededeelinger., doch gaven mij tenslotte toch wat ik verlangde. Alle kunstvoorwerpen van waarde komen aan onze musea, uitgezonderd enkele kleine stuk ken voor ons zelf. In het graf moet zich ook de mummie bevinden van Thyrus-B--Ab- has, een vrocgeren grootheerscher in dat ge bied. Toen. volgens de hieromtrent be staande geschriften, deze tijdens een op stand met zijn geheele familie werd ver moord, had de koning reeds al rijn goud en edelgesteenten verborgen in de grot. die later zijn graf werd. Van het h:er aanwezige kapitaal staat de regeering vijftig procent aan den ontdekker af. en dat is denkelijk ge noeg om je vader's crodieteuren desnoods drie maal tevreden te stellen". Archibald Benoit had gesidderd bij het hooren spreken over zooveel schatten. Het visioen van een nieuw leven tooverde zich voor zijn verbeelding. Een leven dat hem het verleden zou kunnen doen vergeten. Een le ven van rijkdom, geluk en later misschien.... liefde Een zenuwtrekking liep over zijn gericht. Als het waar zou blijken te zijn! Als het vermetele plan van den professor en Carew eens lukte? Carew vouwde het papier tevre den op. en gaf het aan den geleerde terug. ..Het rit goed in eötaar. professor, maar nu ben lk erg benieuwd naar *t tweede perkament, dat u gevonden hebt.". Professor Leroux keek op zijn horloge. Zoo meteen, vrienden. Het is nu onderhand tijd geworden voor onze lunch; Je weet Henry dat ik bijzonder punctueel ben in de voe dingskwestie en mijn vrouw zal one reeds met ongeduld wachten." CWPrrtt -wervoïgr^.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9