HIER komt het op aan! VOOR DE FORENSEN. STA TEN- GENERAAL. Interpellatie-Kortenhorst over de handelspolitiek. JOo UkdCis fxis ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG tl MAART 1932 TWEEDE KAMER. Een reeks van vragen. Nederland te toegevend jegens ande ren? Weinig succes bij de regeering. Zij kan den handel niet uit de crisis halen. De interpellant niet tevreden. Be spreking der Indische begrooting geëindigd. Critiek van den heer Kupers. 10 Maart- Eindelijk Ls dan toch de behandeling van de Indische 'begrooting in de Tweede Kamer zoover gekomen, dat morgen minister De Graaff aan het woord zal zijn. Wanneer we het debat wan hedenmiddag vergelijken mogen met een Indische rijsttafel in tro pische stilte genoten dan was de rede van den heer Wijnkoop de rijstberg met de andere redevoeringen daaromheen als de verschillende zoete of prikkelende ingrediën ten. die op een rijsttafel niet mogen ont breken. Alles zeer gevarieerd. Maar ook alles zonder één hoogte punt. Zelfs heeft voor de a.r.-fractie niet Dr. Colijn, maar de heer Beumer gesproken. De rede van den heer Wijnkoop had één hoogtepunt, volgens den communist zou dr. Deckers naar Indië zijn gegaan om het plan van den Volkenbond mee te helpen ten uit voer leggen, het plan van een oorlog tegen Sovjet-Rusland! De middag opende met een pleidooi van den heer Van Poll tot het rekening houden met het groote gezin bij de salariskorting en bij eventueele nieuwe salarisregelingen- in-het-algemeen. Sij de salariskorting thans de heer Kupers diende een motie in om deze tijdelijk te doen zijn en de tweede 5 pet. met 1 Juli 1932 te doen afloopn maar ook bij de blijkbaar in uitzicht zijnde nieuwe regeling. De heer Kupers sprak, behalve over de salarisvragen, ook over handelspolitieke aan gelegenheden. Hij meende dat de zaken- methoden van den Nederlander achterstaan bij b.v. die van Canadeezcn en Amerikanen. De heer Kupers had velerlei desideraties die zijn reizen bij hem hebben doen groeien: ver betering van woningtoestanden, van vakon derwijs en van het volkscredietweeen. H5j be pleitte bijv. de noodzaak van een dusdanige politiek der Indische regeering, dat de vak- vereenigingen in Indië langs wettelijken weg gemakkelijk kunnen groeien. De heer Beumer achtte de motie-Cramer om 25 pet. oip de defensie te schrappen on verdedigbaar. Morgen de minister! De heer Kortenhorst hield zijn interpel latie over onze handelspolitiek. De interpellatie-Kortenhorst heeft in haar inleiding wel heel duidelijk doen gevoelen, welken invloed de oorlog heeft geoefend op de economische verhoudingen in Europa, die geworden zijn tot een economischen krijg. De vredesverdragen noodzaakten de overwon ncn landen groote uitvoeroverschotten te kweeken. Die tendenz naar grooter export werd geprikkeld door de hoogere productie kosten. En wanneer de koopkracht ontbrak, werd zij door onverantwoordelijke crediet- geving kunstmatig geschapen. De handels balans der debiteur-staten was actief ge worden. die der crediteur-staten passief. Dit wekte bij de laatsten weerstand, wijl hun economisch leven dreigde ontwricht te wor den: zij waren de koopende landen. Het ge volg was weer. dat de debiteuren hun schul den niet konden voldoen, met als slot-apo- theose de ineenstorting van het crediet- wezen. Het resultaat was, dat de landen zich hoe langer hoe meer binnen eigen grenzen op sloten. het goud werd bewust als basis voor het betaalmiddel losgelaten, invoerrechten werden ongeremd verhoogd, contingentee- ring werd algemeene methode en er kwa men verboden van schuldenkwyting aan bui tenlanders. Dr. Kortenhorst achtte het. te genover dit alles, van primair belang om ligging, het koloniaal bezit, om scheepvaart en productie van ons land dat een han delspolitiek gevolgd wordt waardoor export mogelijk blijft. Afzijdigheid, passiviteit vindt in den heer Kortenhorst geen aanhanger. De hoer Kortenhorst vindt geen reden tot passiviteit, wijl zoowel het vrijhandelsstelsel als de meestbegunstiging thans geen practi- sche mogelijkheden z.i. bieden. De heer Kor tenhorst ziet beide pilaren van onze han delspolitiek als nooit veel beteekenis gehad hebbende. Thans echter hebben zij volgens den r. k. handelsspecialist heelemaal afge daan. Ondanks het veelzijdige van Oslo vindt toch het tractaat wel eens eenzijdige toe passing zei de interpellant. De mcest-begunstigingsgedachtc zag Dr. Kortenhorst wel heel erg benadeeld. Hij herinnerde aan de Fransch-Duitsche econo mische toenadering door middel van interna tionale, door de regeeringen gesanctionneer- de, trust- en kartelpolitiek, waarbij Neder land en andere landen steeds het kind van de rekening dreigen te worden. Dan ls er de niet-toepasselijkheid van de meest-begunsti- ging op contingenten. Dultschland en FrankrUk schepen ons af met geheel met de onze onevenredige invoer- quanta. En ten slotte is er nog de moge lijkheid om door deviezenbeperklngen de meest-begunstiging ongedaan te maken. De heer Kortenhorst bepleitte activiteit der regeering om te komen tot overeen komsten. niet alleen met Engeland, maar tot regionale overeenkomsten, waarbij de invoer allcrzijds wordt vergemakkelijkt en niet wordt onderworpen aan de meestbegunsti ging. Toetreding tot deze verdragen moet ook openstaan voor elk land. dat eveneens bereid is tot den vrijhandel terug te keeren. Dc heer Kortenhorst wil het stelsel der pre ferentie enten op dat der meestbegunstiging. Een heele rij vragen had Dr. Kortenhorst. Hij vroeg eerst of „Oslo" en het Douane- en credietverdrag met Dultschland geen be letsel waren om thans, in den noodtoestand van het Nederlandsche bedrijfsleven, de noo- dige maatregelen te nemen. Voorts vroeg hij of er nog wel eenige aan leiding was om dc gebondenheid aan het verdrag tot afschaffing van in- en uitvoer verboden te handhaven. In de derde plaats wenschte hij te weten of de mcdecont.ractant.cn van Oslo altijd, jvaar dit gccischt werd, gelegenheid hebben gegeven over hun maatregelen overleg te plegen. En ook of Nederland ooit door dat verdrag is gebaat geworden. Ook betoogde de heer Kortenhorst met zijn vragen de nrodza?* om bij de hernieuwing van het handelsverdrag met Duitschland, de bepalingen van art. 2 van het Douane- en cre dietverdrag te ontgaan, wanneer dit artikel een belemmering zou zijn om steenkolen te contingenteeren, vooral ook nu Duitschland, naar het gevoelen van Dr. Kortenhorst niet wel de bepaling was nagekomen om „den in voer van Nederlandsche steenkolen van elke soort welwillend te behandelen. In de zesde plaats vroeg de Interpellant wat dc beteekenis is van het op 27 Dec. 1931 te Brussel geteekend protocol, betreffende toepassing van in- en uitvoerbeperkingen of -verboden of andere maatregelen, die de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en België zouden kunnen belemmeren? Dan vroeg Dr Kortenhorst van de regee ring te pogen van Duitschland een propor- tloneele behandeling van den Nederland- schen export te verkrijgen. Dr. Kortenhorst informeerde vervolgens naar de zienswijze der regeering over het gevaar, dat er voor de meestbegunstiging ontstaat tengevolge van onderhandelingen tusschen Fransche en Duitsche kartels en van de regelingen nopens het deviezen- verkeer. In dc tiende plaats was er een informee- ren naar de resultaten van het pogen der regeering om het standpunt ingang te doen vinden, dat concessies, door landen met een protectionistische handelspolitiek, verleend aan landen met een tegenovergestelde han delspolitiek niet krachtens de meest-begun- stiging ten deel te doen vallen aan andere landen? Dan vroeg de Interpellant ook om werk zaamheid der regeering ten einde tot weder- keerige verlaging van invoerrechten te ko men met Engeland en tot daadwerkelijke economische toenadering tot België, de Scandinavische landen, Duitschland enz. Deze vraag was een inleiding tot de vol gende: hoe met andere landen te komen tot overeenstemming over aard en omvang van de onderlinge handelsbeweging. En tenslotte bleef Dr Kortenhorst van meening, dat er onderscheid "moet gemaakt worden In behandeling tusschen landen, die onzen export belemmeren en landen, die willen samenwerken. De Interpellatie ls voor Mr. Kortenhorst, hoc breed ook opgezet niet met succes ge- loopcn. Dc minister heeft zijn wensch niet bevredigd, om thans uiteen te zetten aller eerst, dat dc regeering een nieuwe handels politiek heeft uitgestippeld en daarna, dat zij deze handelspolitiek ook klaar en duidelijk zal inepasscn. De minister staat op een an der standpunt. Dit, dat de huidige toestand zeer verward is, dat er zich geen duidelijke lijnen afteekenen, dat daarom de regeering alleen nog de taak heeft scherp te letten op de ontwikkeling der dingen. Wat heeft nu minister Verschuur geant woord? Allereerst dat Oslo en de andere door den Interpellant genoemde verdragen geen be lemmering waren voor onze bewegingsvrij heid. Aan het verdrag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden blijft de regeering vasthouden, wijl zelf een embryo van orde niet verwaarloosd mag worden: de algemee ne voordeelen mogen niet worden onder schat. Zbo zag de minister ook van het Oslo- tractaat de preventieve werking heel groot, moeilijk is 't aan te wijzen, hoe in concrete gevallen de voordeelen ons toevielen. Wat de vraag van de vernieuwing van het handelsverdrag met Duitschland betreft, vond de regeering geen aanleiding in de feiten om zich niet gebonden te achten Duitschland zal hier vrij kolen kunnen in voeren. Op de vraag naar de beteekenis van de nieuwe overeenkomst me B?lgië, zelde mi nister Verschuur, dat de draagwijdte daarvan duidelijk blijkt uit de bepalingen van de over eenkomst. De proportioneele behandeling, die de heer Kortenhorst op den Nederlandschen uitvoer naar Duitschland wil toepassen, specialiseer de de minister op boter. Welnu laat. riep Mr. Verschuur uit de heer Kortenhorst toc-h wat meer vertrouwen hebben in de ac- titivelt onzer diplomatieke posten. Er is over leg gaande het is in goede handen. Het is beter eenig vertrouwen te hebben, dan stem mingen te kweeken. T. a. v. de meestbegunstiging en den in- INGEZONDEN MEDE DEELING EN a 60 Cts. per regel Het komt er op aan, of deze dunne draad stroom, verslindend of stroom- besparend is - en of hij wel omgeven wordt door het allerzuiverste edelgas Misschien betaalt U in een winkel voor 'n stroom- verslindende lamp een paar dubbeltjes minder, maar Uw electriciteitsmeter vraagt guldens terug Koopt Uw lampen met verstand. Koopt stroombes pa rende lampen. Philips lampe vloed daarop van een Fransch-Duitsche samenwerking deelde dc bewindsman mede. dat het proportioneele karakter de contin- genteering door Frankrijk wordt gehand- ha aid. De regeering antwoordde vervolgens op de bovenvermelde tiende vraag, dat overal waar dat mogelijk is, gepoogd wordt de belooning te ontvangen, die gevolg kan zijn van de door ons land betoonde liberale handels politiek. In beginsel voorts is de regeering bereid te komen tot wederkeerige verlaging van in voerrechten onder voorwaarde van het hand haven van het meest-begunstigingsprincipe over en meer. Een systematische bespreking over aan- en omvang van de onderlinge handelsbeweging Ls niet gaande, daarvoor zyn de tijden niet de beste. De laatste vraag zag de minister als een uitvloeisel van een oog-om-oog en tand-om- tand politiek, die hij afkeurde. De heer Kortenhorst was door dit alles niet bevredigd. Hij zag een chaos en daaruit wil hij, dat de regcering onzen handel haalt. Dat is een taak, die antwoordde de minis ter boven de macht der regeering gata. De heeren Snoeck Henkemans leverde nog een pleidooi voor de vrijhandel. Ook dr. Colijn Alleen heeft de laatste gevraagd of de maat regelen van tal van andere landen niet zul len moeten leiden tot een min of meer ge limiteerde meest begunstiging. Ook hier wil INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. LAKEROL voorkomt verkoudheid! 30 in 50 cts. bij Apoth. an Drog. Zwaardere lasten voor de forensen in Zandvoort en Bentveld. Toen wij op 21 Januari in deze rubriek vergelijkende cijfers over de fondsbelasting in Haarlem en omliggende gemeenten publi ceerden, maakten wij voor Zandvoort al een reserve. In het eind van December was door den Zandvoortschen gemeenteraad bij de be handeling van de begrooting voor 1932 be sloten om voor het belastingjaar 1932/1933 te volstaan met 30 opcenten op de fondsbe lasting (in het jaar 1931-1932 zijn slechts 15 opcenten geheven). Wij wezen er evenwel reeds 6 weken geleden op, dat er voorteeke nen waren, dat Zandvoort met die 30 opcen ten niet zou kunnen volstaan, omdat er nogal tegenvallers voor de gemeentekas wa ren. Het blijkt nu, dat onze voorspelling niet te pessimistisch is geweest. B. en W. van Zandvoort komen nu immers met een voor stel om 45 opcenten te heffen. Dit maakt nogal veel verschil. Wordt het voorstel van B. en W. heden avond in den raad van Zandvoort aangeno men er zal wel geen ontkomen aan zijn dan zal te Zandvoort de volgende belas ting betaald moeten worden: Ter vergelijking geven wij ook de cijfers over de twee vorige belastingjaren. Zandvoort 73 £3 S Cl SS g |o 8 sa ü2 1000 3.69 1200 12.15 1400 22.05 1600 33.39 1800 46.17 2000 60.30 2500 97.92 3000 137.70 3500 179.82 4000 224.10 4500 270.72 5000 319,50 6000 423.90 7000 537.30 8000 654.30 9000 771.30 10000 888.30 15000 1473.30 20000 2058.30 25000 2643.30 50000 5568.30 75000 8493.30 100000 11418.30 8, - S. 1 "5 o "flj *1" JO ift £1 n •aNH "in 4- T3 <35 G 52 r- o®s G c 5 o 2 o ■22 i i O Jü O 1.15 1.45 5.75 7.25 9.20 11.60 12.65 15.95 17.25 21.75 20.70 26.10 37 95 48.85 55.20 69.60 72.45 92.35 89.70 113.10 108.10 136.20 131.10 165,30 177.10 223.30 223.10 281.30 276.— 348.— 333.50 420.50 391. 493.— 731.40 992.20 1076.40 1357.20 1421.40 1792.20 3146.40 3967.20 4871.40 6142.20 6596.40 8317.20 Aanvankelijk meenden B. en W. met een voorstel tot den raad te moeten komen om 50 opcenten te heffen, maar de financieele raadscommissie heeft kans gezien op enkele uitgaven te bezuinigen en eenige inkomsten op te voeren, zoodat nu met 45 zal kunnen volstaan worden. de regeering de ontwikekling der dingen vol gen. EERSTE KAMER. Arbeidsbegrooting aangenomen. Allerlei opmerkingen beantwoord. De buitenlandsche musici in Neder land. Loontheoric van den heer Serrarens afgewezen. Financiën en Justitie afgedaan. Vanmorgen heeft dc Eerste Kamer de be grooting voor Arbeid, Handel en Nijver heid aangenomen. Zooals bekend is had de minister alleen nog maar te antwoorden. Minister Verschuur heeft beloofd, op een vraag van Mr. Heerkens Thijssen. dat hij er op uit zal zijn. de administratiekosten voor de Rijksverzekeringsbank te doen dalen. Voorts deelde hij mede. dat aan de organi satie der sociale verzekering door unificatie hard gewerkt wordt, en dat een aanvang zal worden gemaakt met de formeele reorgani satie. Het vraagstuk van de kostendekking, al of niet door het omslagstelsel is in onder zoek evenzeer als dat van de belegging der gelden in de fondsen. Minister Verschuur betreurde 't, dat in het buitenland met name in België het bankwezen veel meer doet voor de industrie, dan hier te lande. Door industrie-banken. Intusschen, op dit gebied wordt niet stil ge zeten. In het algemeen prees de bewindsman zich gelukkig, dat hij het departement een betere economische outillage had kunnen verschaf fen. Want daaraan ontbrak heel veel, ons land was niet voldoende toegerust. De bewindsman kan de tijd bij een werk verschaffing doorgebracht, t. a. v- werkloos- heidsuitkeeringen niet doen meetellen als nlet-werkloos tijdvak. Door velerlei particu lier Invloed-oefenen poogt de minister wat te In hun toelichting schreven B. en W.: „Hoewel dit een aanmerkelijke verhooging beteekent. meenen wij, dat het cijfer van 45 gunstig afsteekt bij dat van tal van gemeen ten (w.o. Haarlem en Amsterdam! die zich onder de huidige tijdsomstandigheden ge noopt zien het opcenten-aantal tot het (re latieve maximum van 80 op te voeren. Voor al wanneer niet uit het oog wordt verloren, dat op de begrooting 1932 een grootendeels door de hooge door het Rijk gedeclareerde kwade posten op de inkomstenbelasting ont staan nadeelig saldc over enkele voorafge gane jaren van niet minder dan rond 90.000.d. i. een opbrengst van 90 op centen!) wordt gedekt, blijkt, dat, wanneer de nadeelige saldi eenmaal tot het verleden zullen behooren, het financieele aspect dezer gemeente optimisme wettigt". De financieele commissie heeft er intus schen de aandacht op gevestigd dat Zand voort er naar moet streven zijn belastingen zoo laag mogelijk te houden, want het deel van Zandvoort dat dicht bij de Bloemendaal- sche grens ligt, moet zooveel mogelijk con- curreeren met Bloemendaal. Bloemendaal heft evenwel in het geheel geen opcenten op dc fondsbelasting. Daarom geven wij ter vergelijking de cij fers nog eens van Bloemendaal. De cijfers voor Bloemendaal zijn: £3 O sg O *-« O ■81 1000 1.— 1200 3.— 5.— 1400 9.— *8.— 1600 15.— 11.— 1800 21.— 15.— 2000 27.— 18.— 2500 42 33.— 3000 57.— 48.— 3500 72.— 63.— 4000 87.— 78.— 4500 102.— 94.— 5000 117.— 114. 6000 147.— 154. 7000 177.— 194. 8000 207.— 240.— 9000 237.— 290.— 10000 267.— 340.— 15000 417.— 636.— 20000 567.— 936.— 25000 717.— 1236.— 50000 1467.— 2736.— 75000 2217.— 4236.— 100000 2967.— 5736.— Wil Zandvoort zijn forensen houden, dan zal in de toekomst ernstig gestreefd moeten worden naar verlaging der lasiten, want an ders zullen de forensen gauwer geneigd zijn naar Bloemendaal te trekken. doen aan het tegengaan van de kunst van een buitenlandsche musici. Hi.i wil echter ook groote voorzichtigheid betrachten, want worden hier de grenzen gesloten, dan doet men het elders voor onze musici. En er zijn heel wat Nederlanders in den vreemde. Er wordt nog steeds op het Arbeidsdeparte- ment aandacht gewijd aan de huisindustrie. Er is ook hier veel verbeterd. De minister onderstreepte nog eens. dat credietverleening aan de bouwnijverheid in de maak is. Wanneer de heer Ter Haar de particuliere bouwnijverheid de voorkeur gaf de minis ter deed dat ook dan mocht hij aan den anderen kant niet vergeten dat de particu liere nijverheid voor het groote arbeidersge zin niets doet, zoodat de overheid wel moet ingrijpen. Dank zij de voorschriften is de productie van groote woningen voor het groote gezin voldoende. Ten slotte heeft de minister van Arbeid het betoog van den heer Serrarens bestre den, de theorie van de hooge loonen, hoe hooger loon hoe meer koopkracht, hoe beter voor de productie. De koopkrachttheorie van het hooger loon gaat op, zeide de minis ter, tot op het oogenblik waarop de hooge loonen werkloosheid gaan produceeren. Behalve de begrooting van Arbeid werd ook Financiën afgedaan. Heel veel is daarover niet opgemerkt. De heer Mendels pleitte voor het belasten van de goederen in dc doode hand, ook van die van wetenschappelijke en liefdadige in stellingen. De minister zal daartoe niet overgaan hij vreest, waarvoor ook minis ter Treub vreesde, voor ontduiking. Voorts heeft de Kamer gesproken over de Justitie-begrooting. Maar dat vatten we weer samen met het antwoord morgen van den minister. INTIMUS. Op 'n holletje was Tuimelt je naar de andere kabouters gcloo- pen, die nog altijd in het bosch bezig waren met het bescher men van jonge plantjes. „Kruimeltje zit gevangen," hijgde Tuimelt je, „kom allemaal mee, anders vermoorden zc hem," en de andere kaboutertjes, die wel zagen, dat het geen grapje was, namen hun gereedschap en i volgden hem. 't Was maar goed, dat de maan dien nacht zoo helder scheen, anders zouden de kaboutertjes niet zoo gauw bij de boerderij zijn geweest Dc hond die hen al aan had zien komen, wees hun een groote plank aan, die ze tegen het venster konden zetten en zoo zouden ze veel makkelijker binnen kunnen komen. Eerst ging Tunneltje, waarna dc anderen achter hem aan klauterden. „Hier zijn wc," riep Tuinieltje ineens uit eu Kruimeltje, die vau vermoeienis al half in slaap was gedommeld, sprong ineens op en wekte het vogeltje naast hem. De andere kabouters kwa men door het raam gekeken, de eenc lachend, de andere weer met een benauwd gezicht. De laatsten hadden zeker zelf al eens' ergens gevangen gezeten en wisten dus beter dat het allcsbhalve prettig is.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10