FEMINA ABR. MEIJER Eten in Sch( )on maak/tijd. O Een vrouwenhand, Haarl em s Dag blad OVER NIEUWE JAPONNEN EN NOC IETS. Deze keer geven wij een paar gewone voorjaarsjaponnetjes, waarin de eerste nieu we voorjaarsgeuren toegepast worden. Want het japonnetje rechts op de teekening is ontworpen van groene charmelaine. De rok is van boven met smalle, schuine panden, die beneden de heupen overgaan In platte plooien. Het lijfje wordt kruiselings gesloten met drie knoopen. De revers zijn van iets don kerder groene satin. De mouw is mot een kleine verwijding boven den elleboog. Voor dit model (patroon nr. 12.280) heeft men aan 2.80 M. stof van 1.40 M. breed genoeg. Links een deux-pièces Japon, van grijze romain de lainc met een kleine basque, van voren met een split. Het lijfje is voorts met een Ingezet front van roode crêpe de chlne, terwijl ook de manchetten van gedrapeerde roode crêpe de chlne zijn. Langs den hals is een eenlgs- zin opstaande rand gezet, terwijl het inge zette vestje op zij in een vlugge strik eindigt. De rok is van v$en en van achteren met platte plooien. Er wordt een rood ceintuurtje op gedragen. Aan 2.80 M. stof van 1.40 M. breed hoeft men ook voor dit model (12.279) voldoende. De nieuwe hoeden vragen hoe langer hoe meer onze aandacht. Er zullen volgens de modisten minder kleine hoedjes gedragen worden. Er zullen zeer grillige randen aan zijn. Er zijn vierkante en puntige bollen. De bollen zijn over het algemeen zeer plat, voor al voor de ronde en vierkante modellen. De puntige bollen zijn erg aardig en heel jeug dig en worden meestal met kleine ronde rand jes gedragen, die vlak tegen de bol aan zijn opgeslagen. Men moet echter vooral met, deze puntige bolletjes voor overdrijving waken, want anders staan ze gauw een beetje clown achtlg. Wanneer men met een enkel woord de hoedenmode zou willen karakteriseeren, dan zou men kunnen zeggen, dat de schuine lijn overheerscht. Wij waren vroeger gewoon onze hoeden recht op het hoofd te dragen, thans dragen we ze volgens de nieuwe mode, schuin, als het ware op een oor. zoodat we het heele Imkerprofiel toonen. Dit vereischt dus een zeer zorgvuldig kapsel, omdat bijna de heele linkerkant van het hoofd te zien komt. Aan den rechterkant valt het hoedje tamelijk ver over de rechterwang. Dit kan natuurlijk heel aardig staan, doch ook hier dient men voor overdrijving te waken. Van deze japonnen zijn knippatronen ver krijgbaar a 75 ct. Postwissel zenden aan: De Beurs. Amstellaan 68. Amsterdam-Z. Op het strookje nauwkeurig vermelden: naam en adres van afzender, nummer van het ge- wenschte patroon en maat. (De maten van 40 tot 52 kunnen geleverd worden). DE DAACSCHE JAPON. De fantasiestoffen die tegenwoordig in den handel zijn. bestaan voor een gedeelte uit katoenen draden en voor een gedeelte uit wol Deze combinatie is sterker dan geheel willen stoffen, maar niet zoo warm. Voor zoo'n winter als dit jaar is dit materiaal echter zeer voldoende. De hier afgebeelde japon is van donkergrijze fantasiestof. De drie bustenaadjes zijn geheel doorgestikt tot aan het middel, verder is de tot aan het mid del reikende taille geheel glad. Een zijden kraagje en dito manchetjes dienen tevens als versiering. De rok bestaat uit een heup stuk, met een puntig toeloopend voorstuk. Hieraan wordt de rok bevestigd, bestaande uit platte plooien. Deze plooien worden ge deeltelijk vastgestikt, zoodat zij een geheel vormen met het heupstuk. waarna zij verder los neer hangen. Daardoor blijven de plooien veel beter in den rok zitten. De rok hangt ongeveer 20 c.M. van den grond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a GO Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Al blaasl de wind nog zoo guur, al jagen de sneeuwvlokken nog om onze ooren, dc gedachte aan het voorjaar laat zich. niet meer verdringen. U hebt uw garderobe reeds nagezien en U weet wel zoo ongeveer wat U voor de komende lente noodig zult hebben. Een nieuwe jrissche pullover kunt V er zeker niet bij missen. U moet onze uitgebreide sorteering eens komen zien. Wij hebben ze in de nieuwste mo dellen en tinten en ze zijn alle even apart. U ivect wel dat ons goed altijd een bijzonder cachet heeft. Onlangs werden in* deze rubriek eenige raadgevingen gedaan ten opzichte van de schoonmaak, waarbij er ook een was van den volgenden inhoud: maak het middagmaal zoo gemakkelijk mogelijk te bereiden, maar laat de smakelijkheid er niet onder lijden. Ja, ja, alles goed en wel, hebben sommigen gezegd, maar wanneer het met het eten niet tip-top in orde is. krijg ik moeilijkheden met het mannelijk deel van ons gezin. En ze zijn er zoo precies op, dat ik niet weet hoe ik er de hand wat mee kan lichten. Daarom wil ik dit hier nog wat nader be spreken, misschien kan het aan sommigen eenig gemak geven. In de meeste gezinnen zal het dagelijksch aardappelen eten wel een eisch zijn, anders zou natuurlijk rijst, in'water gekookt een uit stekend en zeer gemakkelijk vervangingsmid del zijn in tijden van groote drukte. Maar de meesten willen hier niet aan, en daarom moeten de aardappelen er dus zijn. Men zal het echter den eenen dag allicht drukker met 't schoonmaakwerk hebben dan den anderen en zoo kan er op stillere dagen heel goed voor twee dagen tegelijk geschild worden: dat scheelt al weer in het werk op den drukken dag. Dat de eene groente meer werk vereischt dan dc andere, is genoegzaam bekend: bie ten bijvoorbeeld zijn een weinig bewerkelijk voedsel, cn zij hebben bij groenteboeren zelfs de reputatie, dat de praatzuchtige huisvrou wen na hun tijd verbabbeld te hebben, op het laatste oogenblik gauw-gauw nog een bietje komen halen, opdat manlief tenminste warm eten zal krijgen. Erwten en boonen leveren ook bijna geen werk op: wanneer zij den avond te voren in water te weeken worden gezet, koken zij ge makkelijk en vlug gaar. Dat velen tegen de gedroogde peulvruchten nog zooveel bezwaar hebben, is waarschijnlijk te verklaren uit het feit, dat zij niet smakelijk genoeg zijn klaar gemaakt. Het is namelijk niet verstandig om deze gerechten, uit het water gekookt, met saus, gebakken uien en dergelijke bijvoegsels afzonderlijk op te dienen. Zij winnen aan merkelijk aan smaak, wanneer bijvoorbeeld witte boonen in een zure uiensaus worden ge- stoofd, wanneer bruine boonen iie:. laatste half uur met de gebakken uien heel zachtjes stoven, en wanneer capucijners in een restje jus, bestaande uit vet en bruin beide, kunnen staan sudderen. Al deze eenvoudige middel tjes nemen het flauwe van den meelsmaak weg. en maken het gerecht daardoor pittiger. Vleesch braden kost ook altijd nogal wat tijd, en daarom is een groet stuk. dat den volgenden dag koud gegeten wordt, van veel gemak bij het eten koken Bovendien is het heel smakelijk om bij jonge groenten, die alweer beginnen te komen, ham met eieren te eten in plaats van vleesch. De eieren zijn nu goedkoop en een paar plakken ham zijn voldoende con met de geklutste eieren een heerlijk en gemak kelijk vleeschgerecht te vormen. Alleen moet het op een verwarmden schotel worden op gedaan, want het koelt zeer snel af, en boet dan veel van de smakelijkheid in. Op drukke dagen zijn „toetjes" ook nog wel eens een bezwaar. Maar na een stevig maal bijvoorbeeld, een met peulvruchten is een sinaasappel pf banaan ruim voldoende en dikwijls een welkome verfrissching. Op een kouden dag is natuurlijk stamppot ook heel geschikt, omdat daarvan het af- wasschen zoo beperkt is, evenals een pan erwtensoep daarvoor in de termen valt. Zoodra het echter zoel weer werdt, komt er zeker protest tegen een dergelijk middagmaal want dan is het te zwaar. Nu er echter weer raapstelen te krijgen zijn, kunnen die ook een stamppotgerecht helpen vormen, en dat is lang niet zoo machtig als een van winter groenten. Er aal wel geen enkele huisvrouw zrijn die zes van de zeuven dagen in de week schoonmaakt. Op die kalmere dagen dan. waartoe ook bijvoorbeeld de Maandag nogal eens hoort, is het wel aardig om een lievelingsgerecht van een der huis- genooien klaar te maken; zelfs al zijn er dan wel eens mopperpotten die op schoon- maakdag hun stemgeluid in protest doen hooren, zoo zien ze nu toch dat de wil goed genoeg is, maar dat de omstandigheden ook weieens dwang kunnen opleggen. E. E. J—P. Iemand, die over .een zeer ruime beurs be schikt kan zich de luxe van een zeer bijzon der toilctstel natuurlijk permitteeren. doch het is een kwestie van smaak om juist zoo'n toiletstel te koopen. dat bij ons zelf past. bij dc omgeving waarin het gebruikt zal worden. Ons toiletstel kan bestaan eenvoudig uit een kam, borstel en spiegel, doch kan aangevuld worden door doozen van allerlei formaat voor poeder crème, flacons voor eau de Cologne, odeur, frictions enz. Tegenwoordig heeft men deze collectie aangevuld niet alleen met een nngenbakje doch met een byouxdoos. een manicure, lippen en wenkbrauwenstiften- doozen en zeer vaak een kleine staande lamp. Op eer. kort geleden gehouden tentoonstel ling in New-York was een dergelijk uitgebreid toiletstel te zien in den stijl van Lodewijk de Zestiende, van zuiver goud met decoratieve medaillons versierd, aan den achterkant, van den spiegel, borstel en op de deksels en stop pen der verschillende doozen en flacons. Een a.ndcr stel was gemaakt van ailve?, gebeo& io- O LP r~ m CP A fP r- gelegd met paarlemoer, dat een heel sprookje voorstelde. Naast deze kostbare stellen bestaan er toi letstellen die voor een bescheiden beurs ook te bereiken zijn. Geëmailleerde toiletslellen zijn dikwijls zeer smaakvol. De ondergrond is zilver, waar op het emaille in jade of onyx is aangebracht, terwijl men van half-edclstoenen soms deco- ratiën heeft gemaakt. Zonder deze decora- tiën zijn de toiletstellen ook zeer bijzonder. Onze teekening laat u hierbij een idee zien van een toiletstel met eer. zilveren onder grond, bewerkt met een jade-emaillelaag. ter wijl de steel en het ornament van bewerkt, zilver is. Men kan hier heel goed een kristal len toiletstel bij gebruiken voor onze poe ders crèmes onz. Neemt men echter een toilet stel van gekleurd glas dan is het een kwestie van smaak om op de juiste kleurharmonie te letten, want. daar hangt de heele indruk van onae toilettafel van sL IETS OVER STRIJKEN. De ervaren huisvrouw zal op het punt van strijken wel langzamerhand volleerd zijn. Maar eiken dag begeven zich nieuwe huisvrouwen welgemoed op den dikwijls lang niet gemakkei ij ken weg van verzorgster van een gezin. En zelfs de huisvrouw met zoo-en- zoovecl „dienstjaren" kan soms van de vol gende wenken nog wel iets opsteken. Want wist u bijvoorbeeld wel, dat net strijkgoed door en door droog gestreken moet worden, zoodat het niet vochtig in de kast gaat? Want door het strijkgoed vochtig weg te leg gen, kan er het ..weer" in komen, dat zijn bruine vlekken, die niet zoo makkelijk te verwijderen zijn. (Mocht hot toch voorkomen dat het „weer" in een of ander kleedingstuk is gekomen, neem dan een groote lepel sal miak en los die op in 3 lepels water. Hiermede de vlekken bevochtigen. Het goed buiten te drogen hangen en tenslotte uitwasschen). Bovendien is het niet prettig om goed voch tig aan te trekken. Het strijkgoed moet, voor men het gaat (behandelen, eerst In de breedte en vervolgens in de lengte gerekt worden. De bandjes moeten voorts 'uitgehaald worden De dubbele deelen moeten eerst aan den verkeerden kant half droog gestreken wor den. Zit er borduursel aan, dan moet dit ook aan den verkeerden kant gestreken worden. Is dat klaar, dan strijkt men de mouwen en eerst daarna de overige deelen van het goed. Het blijven kleven van het strijkijzer kan men voorkomen door in de eerste plaats goede gare stijfsel te gebruiken en in de tweede plaats nooit met een mes of ander scherp voorwerp den onderkant van het ijzer te bewerken. Men moet er vooral tegen waken, dat 'hot ijzer ruw wordt. Men maakt het extra glad door het ijzer voor men ge- gint over oen lapje, waarin een stukje was zit, te halen. Door het hcete ijzer smelt de was en wordt de onderkant van het ijzer ..gesmeerd". Vervolgens het ijzer schoon wrijven op een oud lapje en dan kan het spel beginnen! Ke uk eiigeli etnieri SINAASAPPELSCHOTEL. Vier sinaasappelen pelt men en neemt zorg vuldig het wit. weg Mot een mesje snijdt men ze in gelijke plakjes, waaruit de pitien verwijderd worden. Dan bestrooit men de plakjes met suiker cn laat ze zoo een paar uur staan, zoodat de plakjes goed met suiker doortrokken zijn. Leg ze dan met 1 ons bis cuits laag om laag in een vlaschotel. Volgens dc bekende methode maakt men Custardvla en giet die over de opeengestapel de biscuits met vruchten. Gestoofde aardappelen bereidt men van 1 K.G. koude, gekookte aardappelen, 1/2 liter melk, 2 afgestreken eetlepels bloem, 2 afge streken eetlepels boter. 2 theelepels maggi- aroma, wat nootmuskaat en zout. De aard appelen snijdt men in niet te dunne plakjes of laat ze, als ze klein zijn, in hun geheel De boter verwarmt men roerende met de bloem tot een gelijk papje en voegt er steeds roerende langzamerhand de kokende melk bij. Laat dit alles samen even doorkoken tot het een dam sausje wordit. Naar sfaak voegt men er wat zout bij en laat er de koude aardappelen een kwartier in stoven. Met maggi-ar om a maakt, men het gerecht af en brengt het. over in .«ên dekschaal. Dan be strooit. men den bovenkant, met wat geraspte nootmuskaat. NIEUWE UITGAVEN. Bij den uitgever Kluwer, Deventer, bij wien reeds meer boekjes over handenarbeid het licht zagen, is nu verschenen: „Lampe- kappen in Perkament", door F. van Capelle. Het is op zich zelf reeds een gunstig ver schijnsel. dat in dezen roezigen tijd aan der gelijke boekjes behoefte blijkt te bestaan, want wat bevordert beter het leven in den huiselijken kring dan juist hat zelf vervaar digen van allerlei dingen, die ons huls ge zellig kunnen maken? Natuurlijk hoede men zich ervoor, dat zyn huiskamer ieveel gaat lijken op een bazar, waartoe in de al lereerste plaats gevaar bestaat, wanneer men alleen een soort handenarbeid meester is. En dan. zooals do schrijver terecht in zijn inleiding opmerkt: handenarbeid en artistieke huisvlijt hebben het cachet van handwerk, maar niet van knutselwerk. Geldt dit. van allen handenarbeid, zeker niet het minst van het vervaardigen van lampekappen. Maken we een kap zoomaar, „op goed geluk af", tien tegen een dat er van het model niets terecht komt. Het is daarom zeer toe te juichen, dat aan de theorie in dit werkje zulk een ruime plaats wordt ingeruimd, zonder daarbij te verval len in al te wiskundige berekeningen. Wie onzer kan, wanneer hij daar door zijn werkzaamheden niet mee te maken heeft, de Berekeningen van een afgeknotten kegel, den meest gangbaren vorm van een lam- pekap nog uitvoeren? En ook zij, die er heele- maal nooit iets van geleerd hebben, vinden hier duidelijke aanwijzingen, die het maken van modellen doodeenvoudig maken. Na den vorm wordt door den schrijver veel aandacht besteed aan het versieren der kapjes. Daar het hier perkamentpapier be treft, komt beschilderen in de eerste plaats in aanmerking. Maar niet in het schilderen zelf schuilt met de ons tegenwoordig ten dienste staande hulpmiddelen de moeilijk heid. Deze ligt veel meer in het ontwerpen; dat is lang niet ieders werk. Daarom is het bij het vele goede dat het werkje biedt, jammer, dat niet een enkele bladzijde gewijd is aan eenvoudiger versieringsmethoden, waarbij men geen teekcntalent behoeft te bezitten, zooals bijv. het battikken" van per kament. Niet alleen, dat dit gemakkelijker is, maar het brengt tevens wat afwisseling in één vertrek, waar enkele zelfvervaardigde lampekapjes aanwezig zijn. Hei is de bedoeling van den schrijver ge weest. uitsluitend een handleiding te geven voor het vervaardigen van kappen en hierin is hij zeer zeker uitstekend geslaagd. Bij het gebruik van dit boekje zal by de afwer king. het maken dus van lampen, nog wol in de meeste gevallen deskundige hulp in geroepen moeten worden, wil het mooie kapje door onhandige montage toch niet weer het uiterlijk krijgen van knutselwerk. Toch zal zeker dit werkje da*, van talrijke ontwerpen door van den Doel is voorzien, zijn weg wel vinden. Zijn die natte schoenen bij het poetsen niet glimmend te krijgen? Doe dan een paar drup pels para fine bij de schoencrême. Zelfs de vochtigste schoen zal dan glimmend gepoetst kunnen worden. Het is altijd gevaarlijk te generaliseeten. Als ik zeg, dat het voorlezen heelemaal uit de mode is, zal dat waarschijnlijk wel hier en daar protest uitlokken. Er zullen nog huis gezinnen zijn waar 's avonds voorgelezen wordt uit de krant, uit een boek. Maar dat zijn dan ook uitzonderingen. Nu wc tegenwoordig allemaal zoo'n haast hebben, zijn er veel genoegelijkc gewoonten verdwenen. Het was toch wel gezellig met elkaar een boek te lezen; zoo'n spannend boek. waar je eiken avond dan weer naar verlangde. Hoe zou het verder gaan, hoe zou het afloopen? Je praatte er met elkaar over en je hadt wel graag eens gekeken. Maar moeder hield het- boek stevig achter slot. Je las om de beurt ccn bladzij en het moest zonder fouten cn goed in den toon an ders vonden de anderen er niets aan. Zoo leerde je voorlezen. Er hoort geduld toe om op deze manier te lezen en geduld is uit den tijd. Is er een boek in huis? Gauw even kijken.Lijkt het aardig, dan lees je het vlug aan één stuk uit; anders kijk je het even door. het begin het eind en je weet het wel. Bovendien; wan neer zou je met elkaar moeten lezen. je ber.t toch bijna nooit allemaal gelijk thuis? Neen. van voorlezen komt niet veel meer. En dat merk je we] degelijk als het dan nog eens een keertje tot voorlezen komt, als een kind met een boek is aan komen dragen en bedelt om een verhaaltje. Hoeveel men- schen zijn er dan die zoo'n verhaaltje werke lijk aardig kunnen voorlezen? Meestal wordt het een dreun, die niet in staat is eenige be langstelling te wekken. Het kind begrijpt er niet veel van, het luistert maar half. En voor Om oen kleedje te hebben wat uitstekend geschikt is voor de tuintafel, badkamertafel enz. neme men gekleurd zeildoek. Tegenwoor dig is dit zeildoek in effen helle kleuren ver krijgbaar. terwijl het voor eenige jaren in Oos:enrijk algemeen gebruikt werd om er de tuigen van de paarden van te maken. Het stond buitengewoon vroolijk zoo'n hel groen, fel rood of geel tuig. Het zeildoek is in ver schillende breedten verkrijgbaar, zoodat wij de breedte kunnen krijgen, die voor onze tafel kan dienen. Nu gaan wij het zeildoekkleedje appliqueeren, d.w.z. van zeildoek in andere kleuren knippen wij decoratieve- of bloem motieven, plakken deze eerst op het kleed, waarna wij de diverse stukken in dezelfde kleur of in verschillende kleuren wol met een borduursteek er op bevestigen. Voor wi.i de -aöldoekflguren gaan knippen, doen wij er den lezer zelf is het ook geen pretje. Hij merkt wel, dat het „niks" is. dat hij het kind niet bepaald een genoegen doet. Hij overziet de zinnen niet. legt geen of verkeerde klem tonen. Alles uit. gebrek aan routine. Op school hebben we les gehad in „hardop lezen". Maar sinds dien hebben de meesten van ons het verwaarloosd. Als we dus kin deren in onze omgeving hebben. Is het zaak het weer aan te gaan leeren. Want kinderen vinden het een genot om te worden voorge lezen, als het goed gebeurt. Het prentenboek stijgt in waarde als de versjes suggestief wor den voorgedragen, als ze aan den toon hooren hoe brutaal het ondeugende jongetje wel is, hoe boos de moeder. Ze begrijpen het dan ook veel beter, ze hooren bekende klanken. Zulke jongetjes en zulke moeders kennen ze wel! Worden de versjes en verhalen maar op gedreund als een aanéénschakeling van woor den, dan blijven de boeken onwezenlijk, de figuren gaan niet leven. Het kind mist een heelebocl als er nie mand in zijn omgeving is om het goed voor te lezen. Hoeveel kan het van een boek hou den met hem vertrouwde personen! Hij praat soms over die personen of ze werkelijk be staan. hij kent. ook heele stukken "uit het hoofd, leest dari zelf zoogenaamd voor op den toon, die hij gewend is te hooren. Als dien toon goed is, zal dat een gunstigen invloed hebben op zijn later spreken en schrijven. Nu we met groote kinderen, met volwasse nen minder lezen, zullen we ons dus voor ons zelf moeten oefenen om het kind behoorlijk voor te kunnen lezen. Zoo héél veel tijd eischt dat niet. Als we ons maar wennen kalm en vertellend de zinnen te zeggen en ze niet af te raffelen zooals we dat doen wanneer wc voor ons zelf lezen. We moeten het kind niet vertellen welke woorden er in zijn boek staan, we moeten het vertollen wat er in dat boek gebeurt. Het genot dat we kinderen daardoor geven is een beetje oefening wel waard! BEP OTTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cls. per regel die 's avonds even met Purol wordt inge wreven, is, hoe ruw en rood zij ook van het huishoudelijk werk moge zijn, weer spoedig wit als sneeuw cn zacht als zij. goed aan, deze eerst in papier te knippen, om geen noodeloos materiaal te verknoeien, daar na leggen wij het aldus verkregen papieren patroon op het uit te knippen stuk zeildoek. De rand van het van zeildoek wordt eveneens met wol omgewerkt. Men kan van dit ge kleurde zeildoek ook heel aardige tafelmatjes maken, waarop men dan kleinere motieven aanbrengt doch zoo. dat er voldoende plaats over is om de schaal er op te zetten, zonder dat deze de versierselen raakt. Gebruikt men veel verschillende kleuren, dan heeft men het voordeel, dat deze tafelmatjes bij ver schillende tafellakens gebruikt kunnen wor den. Onze teekening geeft n eenig idee van het appliqueeren. U kunt uw kleurgevoel cn artis tieke smaak hierbij toonen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14