ARISTIDE BRIAND. STILLE OMGANG PRINCESS' ROOM Brandmerken. Het woord is aan. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14942 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 11 Maart 1922 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 13.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mud. ƒ0.65. franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerü*: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: l5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedejen dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voel of Oog f 400... Duim f250.-. Wijsvinger f 150— Elke andere vinger f 150— Arm. of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geil!. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000... Overlijden f 600—, Verlies van Hand. Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75-, Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De Strijder tegen den Oorlog. Ceneefsche Herinneringen. (Van onzen correspondent). Genève, 8 Maart 1932. „Zoolang ik leef, zal er geen oorlog zijn". Verzekerde Aristide Briand in de Volkenbonds vergadering van 1930. Het noodlot heeft ge wild, dat juist in de laatste levensmaand van den grooten vredeskampioen, die deze woorden gesproken had, duizenden personen Briand. in het Verre Ootsen het leven lieten als slachtoffers van een strijd, die weliswaar niet officieel reeds oorlog heette, doch die toch in werkelijkheid alle verschrikkingen van den modernen oorlog (behalve het gebruik van gifgassen) over dc Chineezen cn Japanners bij Sjanghai uitstortte. De vernietiging van Briands hoop en vertrouwen, dat het bestaan van den Volkenbond en het. Briand-Kcllogg- pact van Parijs de wereld voor verdere bloed- bladen zou besparen, zal ongetwijfeld het einde van den reeds sinds geruimen tijd door een hartlijden gekwelden staatsman verhaast hebben En dit te meer. omdat Briand zelf de leiding gehad heeft bij de bespreking in October, November en Decem ber van het vorige jaar, die op een verhoe ding van moordende gevechten gericht wa ren. Het toeval heeft gewild, dat in alle geval len, waarin' in de laatste tien jaren bloedige verwikkelingen tusschen twee staten te vree- zen waren, Briand juist voorzitter van den Volkenbondsraad was. In October 1925 is het hem als zoodanig gelukt den vrede tusschen Bulgarije en Griekenland te handhaven. In December 1928 was hij even succesvol bij zijn pogingen een oorlog tusschen Bolivie en Pa raguay te vermijden. Toen Briand in Octo ber 1931 den Spaanschen minister van bui- tenlandsche zaken Lerroux als voorzitter van den Volkenbondsraad opvolgde en dus het vergeefs door Lerroux in September aange vangen verzoeningswerk tusschen China cn Japan zou voortzetten, geloofde een ieder, dat Briand de kroon op het werk zou zetten en ook dit geschil tot een vreedzame oplos sing zou brengen. Het is hier niet de plaats nogmaals uiteen te zetten, waarom dit niet gelukt is. Hier past slechts de verklaring, dat Briand's falen in deze poging zijn roem als kampioen voor vrede-door-recht niet kan verminderen. Ook in deze laatste politieke werkzaamheid heeft Briand zich geheel ge geven en heeft hij. ondanks alle Japansche manoeuvres in Fransche kringen, onwrik baar de eischen der rechtvaardigheid jegens China hoog gehouden Het Japansch-Chinec- sche geschil heeft dc droevige les gebracht, hoe zelfs een Briand aan het hoofd van den Volkenbondsraad niet steeds in staat is de wereld tegen oorlog te behoeden; het mis lukken van zijn laatste werk, dat trouwens niet geheel vergeefsch is geweest en welks vruchten later wellicht duidelijk zullen blij ken, heeft Briands roem als strijder voor vrede en recht niet in het minste aangetast! In Briand's dood juist thams ligt nog een andere tragiek als die van het kanongebul der in zijn laatste levensdagen. De tijding van zijn overlijden bereikte Genève juist tij dens het bijeenzijn der Volken bondsvergade ring, het lichaam waar hij zijn allergrootste triumfen uit zijn politieke loopbaan gevierd heeft! Nergens ook was Briand zoo alge meen vereerd, bemind, en bewonderd, als in deze bijeenkomst van de vertegenwoordigers van meer dan 50 staten uit alle deelen ter wereld, waar de overledene van 1924 af tot en met. 1931 de groote, centrale figuur ge weest is. Het beroemde, nimmer bekrachtigde „Vre- desprotokol van Genève" van 1924, grooten - deels aan den arbeid van drie Franschen (Briand Paul-Boncour en Loucheur, van wie thans alléén nog Boncour in leven is) te dan ken. bracht Briand's roemvolle entrée in het Geneefsche leven. Als de man van Locarno bereikte hij in 1926 zijn hoogtepunt, toen hij de Duitsche delegatie met Stresemann a-a.-n het hoofd het welkom in de Volken bondsvergadering toeriep. Als de staatsman, aan wie in 1928 het Briand-Kellogg-Pact voor de uitbanning van den oorlog en in 1929 het succes der Haagsche conferentie voor de liquidatie van den wereldoorlog grooten - deels te danken was. werd hij in die jaren algemeen gevierd. -Ais de man van de Etkopce^che Unie had hij in 1930 en 1931 bot teere plantje van de .JEuropeesdhe commis sie". dat slechts door Briand's groot persoon lijk gezag geboren was, voor een ontijdigen vroegen dood weten te behoeden. Hoe weemoedig stemt het terug te den ken aan Briand's grootsten oratorische n triumf. in 1926 bij de verwelkoming van Stre semann in de Volkenbondsvergadering, en daarmede zijn andere tot Duitschland ge richte rede van 1930 te vergelijken! In 1926 was het één zuivere vreugde-hymne, dien Briand aanhief; een uiting van blijmoedig vertrouwen in een Duitsch-Fransohe vriend schap. „Weg met de bajonetten, weg met de kanonnen, die zoo menigen vorigen strijd tusschen or.ze volkeren hebben moeten be slechten!", riep Briand uit, terwijl den mees te toehoorders de tranen van ontroering in de oogen schoten, ..voortaan zullen slechts vriendschappelijke besprekingen hier in den Volkenbond en de arbitrage van Den Haag de Fransch-Duitsche nieeningsverschillen uit den weg ruimen!" Vier jaar later moest Briand in dezelfde Volkenbondsvergadering vaststellen, diep on der den indruk van de n<ationaal-socialisti- sche winsten bij de juist plaats gevonden hebbende verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag, dat „kreten van haat en dood'' hem in de ooren hadden geklonken, waar door Frankrijk tot de grootste voorzichtig heid bij de ontwapening verplicht was. Briand's illusie, dat de Vrede vaar Locarno inderdaad de Fransch—Duitsche toenade ring en vriendschap zou hebben verzekerd, was verloren gegaan. De „Club der Locarnisten". die Briand op dien onvergetelijken boottocht op het. Lago Maggiore met de Duitsche journalisten van de Conferentie van Locarno gevormd had was jammerlijk uiteengevallen. Ondanks de ontruiming van het Rijnland, waardoor Briand den vrede van Locarno bezegeld had, waren kreten van haat, ook zelfs tegen den man van Locarno weder in dc plaats getre den voor den vriendschappelijken hand druk. die zelfs nationalistische Duitsche journalisten op de boot met Briand gewis seld hadden als belofte, dat men wederzijds in den geest van Locarno zou voortwerkon Hoe Briand onder dit verdwijnen van den geest van Locarno leed, kwam misschien het treffenöts op één der traditioneele déjeuners van de Internationale Vereeniging van Vol kenbondsjournalisten, steeds éénmaal tijdens de Volkenbondsvergadering gehouden, tot uiting. Het was op dien maaltijd in hetzelfde jaar 1930. dat Briand zich nogmaals gedron gen gevoelde zijn droefenis over den om slag der stemming m Duitschland uit te spreken. Het was de eerste maaltijd sinds 1926, waaraan Stresemann niet meer mede aanzat. Briand herdacht zijn gestorven vriend en voegde aan deze herdenkings woorden toe; „Maar nóg zie :k hem in ge dachten voor mij; wij kijken elkander klaar in de oogen en ik hoor Stresemann mij toe roepen, dat ik mijn beloften van Locarno en Den Haag gehouden heb als een eerlijk man; mijnerzijds geef ik dr. Stresemann hier de verzekering, dat ik ondanks alle teleur stellingen onzen gemeenschappen j ken arbeid voor den voikenvrede niet zal opgeven!" En Briand, die op deze journalistenbijeenkomsten steeds vrijer zijn heiligste gevoelens kon uiten dan in de officieele bijeenkomsten der Volkenbondsvergadering, begon hierop een zijner ontroerendste en schoonste lofzangen op den Vrede. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- 13 Maart vanaf 4 uur ontbijten in de Kal verst raat 28 b d. Dam Hij verdedigde zich tegen het verwijt, dat, hij altijd opnieuw-«ver don Vrede sprak cn dien op een bijna Jhystieko wijze verheerlijk te. Hij erkende dit ronduit. Want de oorlog is zoo afschuwelijk, zoo dom en dwaas en zoo wreed, dat de Vrede waard is onafgebroken in de gedachten der menschen te staan. En hij bezwoer ons, journalisten, dagelijks en voortdurend over den Vrede te schrijven en daarop de aandacht der lezers te concentree- ren. Daardoor zal itüen volkeren de vredes- liefde zoo ingegevejf moeten worden, dat alle den Vrede van nature lief krijgen, zooals een ieder zijn familie en zijn vaderland be mint. Hij. Briand. zou in ieder geval tot zijn laatsten ademöocht voortgaan den Vrede te prediken en liever met oen pelerimstok door de wereld trekken, rien Vrede predikend dan in de regeering te blijven, wanneer hij daardoor zijn vredespolitiek zou moeten prijs geven Niemand kon toen vermoeden, dat het tijd stip reeds zoo nabij was, waarop Briand zijn vredespropaganda zou moeten prijsgeven ..Genève is voor altijd door Briand's dood verarmd!", verklaarde Henderson vandaag in de Ontwapeningsconferentie en de Vereeni ging van Volkenbondsjournalisten zond aan de Fransche regeering een condoleantie-tele- gram bij den dood van den man, die „een der glories was van Frankrijk, van Europa, van den Volkenbond en van de gansche Menschheid". Briand laat hier te Genève een leegte achter, die wellicht nimmer geheel zal kunnen worden aangevuld. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. (In Februari is dc Amsterdam- sche brandiceer 43 maal bal dadig gealarmeerd). Als je kinderen wilt plezieren, Geef ze dan als een present. 't Een of ander mechaniekje. Dan zijn z' in hun element. Door het drukken op een knopje. Of het winden van een veer. Draait, het razend in een cirkel, Of wipt vroolijk heen en weer. Al die energie is doelloos, Maar het is een leuk vermaak, Tijdverdrijf voor kleine jongens En voor groote vaders vaak. Als j' een Amsterdamschen knop drukt, Rukt de brandweer ijlings uit, Stoere en gehelmde mannen. Op hun wagen met een spuit. En dat is voor kleine jongens Een nog boeiender festijn. Maar dat schouwspel is niet doélloos. Of het hoort het niet te zijn. Maar alleen in Februari, Was wel drieënveertig keer. De hoofdstedelijke brandweer. Zonder brand toch in de weer. Telkenmaal trok zij ten strijde Op baldadig loos alarm, Zooiets zet den waren brandwacht Zelf in vuur en maakt hem warm. En als hij zoo'n grappig brandmerk Eens toevallig tegenkwam. Denk ik, dat die geen plezier had Van zijn brand in Amsterdam. Want dan bluschte hij waarschijnlijk. Met zijn allerzwaarste spuit, Al diens brandende verlangen Naar misplaatste humor uit P. GASUS. Contrasten uit Dc Valera's loopbaan. Links (192SX. Rechts: Als doctor honorM caw.J Als arrestant bij den opstand in Belfast van de Universiteit tc Dublin. HAARLEM, II Maart. De Jaren van Verdwazing. Het Engelsclie Lagerhuis debatteert over de Jaren van Verdwazing. Maar het weet nog niet precies, welke dat waren. Mr. Amery, oud-minister van Marine. ul tra-Conservatief. ziet het aldus; „De Jaren van Verdwazing zijn bijna voorbij. Ons ver mogen om bij te dragen tot den wereldvre de zal in de toekomst, evenals in het verle den, afhangen van onze bewapening." Captain Ian Fraser, die in den oorlog blind werd, luistert naar dit schoons en naar een paar andere conservatieve redevoeringen, waarin betreurd wordt dat er dit jaar „slechts" honderd millioen pon dvoor het le ger, de vloot en de luchtmacht op de be grooting is uitgetrokken. Een der Conserva tieve leiders betoogt, dat dc eenige manier om vrede te maken is, zich ten oorlog voor te berciden- Dat klopt dus precies op de woorden van meneer Amery. Captain Ian Fraser staat op. tast voor zich uit, strompelt de zaal uit. Hij gaat daar als levende tegenspraak van de nonsens van meneer Amery c.s. Ze worden er toch wel een beetje beduusd van. en wij ken eerbiedig op zij om hem door te laten- Mr. David Adams, een oude Labour-afge- vaardigde. spreekt daarna over de oorlogs- gedenkteekencn in het East End. Er is er een voor zestien kinderen, gedood bij een lucht aanval. Hij doet een beroep op de regeering (de z.g. ..Nationale Regeenng", met. een meerderheid van 9 10 Conservatieven achter zich> om zijn motie te aanvaarden waarin hij de bewapening als een drukkende last op de bevolking en een gevaar voor den vrede kenschetst. Mr. C. F. Pike (Cons.), die voor Sheffield zit, zegt dat zijn kiezers van de bewapenings industrie afhankelijk zijn. Toen de Nationale Regeering kwam voelden zijn kiezers dat zij heveiligd waren tegen ontwapening Inder daad. u leest goed: Beveiligd tegen ontwape ning. Hij verzoekt de regeering, voet bij stuk te houden. Mr. Gordon MacDonald (Labour) neen. dat is niet meneer Ramsay MacDonald. premier merkt op dat meneer Pikc een heel goed afgevaardigde van Sheffield is. „Ik hoop dat u niet insinueert." gromt meneer Pike, ietwat achterdochtig bij deze lof. „Ik zeg alleen maar, dat u een heel goed afgevaardigde van Sheffield bent," herhaalt meneer Gordon MacDonald. Daarop geschiedt het onverwachte Mr. S. V Adams, een jonge Conservatief, ex-president van den studenten-senaat in Cambridge (zooals bekend: een der beide universiteiten van de aristocratie) staat op omde Labour-motie te steunen. Ontsteltenis bij zijn partij. „Wij kunnen niet tegen deze motie zijn," zegt hij. ,.Er staan niets dan klinkende waar heden in. Wij zouden anders evengoed tegen de Spreuken kunnen gaan stemmen De mo tie zegt dat de bewapening een drukkende, ja een verpletterende last. Natuurlijk! En een bedreiging van den vrede. Wie kan dat tegenspreken'? Was Duitschland's zware be wapening vóór den oorlog soms geen bedrei ging van den vrede?" De verschrikkelijke jonge Conservatief gaat door. Hij valt een van zijn eigen aan voerders, Sir Austen Chamberlain, aan om dat deze voor een groote vloot heeft gepleit. Het stelt hem teleur dat de ministers der defensie-departementen klagen over hun „kleine begrootingen". Hij verklaart zonder omhaal van woorden dat het volk ontwape ning eischt. en zegt dat zijn geduld op is met de oudere leden van zijn partij. Hij ver zoekt de regeering zijn generatie (hij is 31) te verlossen van „the arrow that flies by day and the terror that destroys by night." (Letterlijk: de pijl die vliegt overdag en het gevaar dat verwoest in den nacht). Kolonel Headlam, sprekend namens de re geering, mompelt eenige woorden van sym pathie met de Labour-motie en meent dat de oorzaken van den oorlog weggenomen moeten worden eer men tot ontwapening kan komen. Zijn jonge partijgenoot Adams lacht spot tend. Ik verwerk deze bijzonderheden uit ge gevens in het Engelsche dagblad News Chro nicle- Misschien zal dit diegenen ook in ons land, cie zoo blij waren met die Engelsche Natio nale Reeeering, een beetje helpen om tot een meer helder inzicht te komen. De Jaren van Verdwazing zijn nog 'lang niet voorbij, al thans niet voor het grootste deel der Engel sche Conservatieve Partij, vertegenwoordi gend een groote meerderheid in het parle ment Het leeft er nog volop in. Zelfs de wegstrompelende blinde Captain Ian Fraser, een der millioenen slachtoffers van de theorie „wie den vrede wil. bereide zich ten oorlog", cn van meneer Amery's theorie dat het van Engeland's bewapening zou afhangen in hoeverre het tot den vrede kon meewerken .kon het wilde geraaskal niet stuiten. Ik heb nog vergeten te vermelden, dat toen de Labourman die de motie voor stelde sprak over dat monument voor zestien gedoode kinderen, een der Conservatieve le den interrumpeerde: „Sentimentaliteit!" U ziet het: wij zijn er nog niet heelcmaal. Er is blijkbaar nog een groote meerderheid van een heele generatie, die eerst overleden moet zijn. Althans: politiek overleden. Maar die brutale jonge Adams, de ex-pre- sident van den studenten-senaat van Cam bridge, vervult mij met hoop. Hij zal zijn rrandje van de partijleiding, al wel te pak ken hebben. Maar straks komt de tijd. waar op hij met dc zijnen uit dc partij marcheert. En als er éen ding nu al zeker is, dan is bet QC geweldige nederlaag die de Engelsche Conservatieve Partij bij de eerstvolgende ver kiezingen zal lijden Helaas zijn die nog niet in zicht Dat komt er nu allemaal van, als men in ar.gst den gouden standaard afschaften angst gaat stemmen, in angst tariefmuren optrekt, en in angst voortgaat met zware bewape ning De bewapenaarsdat zijn de angstigen. De ontwapenaarsdat zijn de moedi gen. Daarom is het voor de laatsten zoo moei lik. in de meerderheid te komen. Niet alleen in Engeland. Overal. R. P. Herbert Casson Gedurende lijf jaren heb ik steekproeven genomen om vast tc stellen welk. percentage van dc goederen op de iccrcldtnarkt door vrouwen gekocht wordt, en ik kicam tot de conclusie, dat 75 pCt. van alle goederen ge kocht. wordt door vrouwen. Zij geven drie maal zooveel geld uit als mannen. Voor den verkoop-leider zijn zij daarom driemaal zoo belangrijk. DE MOORD IN DE JORDAAN. GEWONDE VROUW MAAKT HET GOED De 82-jarige wedorwe P. die in haar woning in de Westerstraat te Amsterdam werd aan gevallen en zwaar gewond, maakt het gezien de omstandig heden, redelijk wel. De politie publiceert een oproep tot hen, die inlichtingen kunnen geven. Het signalement van den dader Is: naar schatting 28 a 30 jaar, tamelijk grtM'ma ger. bleek, spitse neus. blor.d uiterlijk Ge kleed in lichte, grijze overjas, grijze gleuf- hoed terwijl hij een actentasch of een boek onder den arm droeg. Iemand gearresteerd. AMSTERDAM, 11 Maart, In den af ge loe pen nacht hoeft, de politie in een volksicge- ment op den O.Z. Voorburgwal een man ge arresteerd. van wien het signalement over eenkomt met dat van den persoon, die eer gisteren een moordaanslag pleegde op dc in de Westcrstraat 182 wonende 82-Jarige we duwe P. De gearresteerde is in het politiebureau Marnixstraat opgesloten. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. HILLECOM De loonen van het Gemeente- personeel. Korting van 10 tot 15 procent? In verband met den financieelen toestand der gemeente en uit dc overweging, dat de loonen, die in het bolienbedrijf betaald wor den in den laatsten tijd met ongeveer 25 pet. zijn gedaald, hebben B. en W. van Hlllegoin de noodzaak ingezien om met een voorstel te komen, om ook de salarissen van de ambte naren en de loonen der gemeentewerklieden te verlagen. Daartoe Is een voorstel in het georganiseerd overleg aan de orde gesteld. In dit voorstel is geen percentage genoemd, maar. naar wij van den burgemeester ver namen. is zijn persoonlijke mcening, dat voor dc ambtenaren een verlaging van tien pro cent is te verwachten en voor de gemeente werklieden van 10 tot 15 procent. De salaris sen en loonen, die thans door de gemeente Hillegom betaald worden werden voor !v' laatst bepaald in 1928. Als basis voor de laging zal worden genomen de daling va- indexcijfers na dat jaar. President Hindenburgradiorede. (2e blad, le pag.) Eerste Kamer: Arbcidcrsbcgrooting aange nomen. <3e blad, 2e pag.) Tweede Kamer: Interpellatie Kortenhorsl over dc handelspolitiek. (3c blad. 2e pag.) Het tcxticlconflict. Nieuwe conferentie aan gevraagd door alle drie dc bonden. (2e blad. 2e pag,). Voetbalprijsvraag van Haarlem's Dagblad. (4e blad, le pag.)' ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Jaren van Verdwazing. (le blad, le pag.) B. de Jong van Beek en Donk: Aristide Briand. (le blad, le pagj H. v. B.: Brieven uit Berlijn. (2e blad, le pagj Contingentecringsmoeilijkheden. (4e blad. lc pag.) Voor de forensen: Zwaardere lasten voor de. forensen in Zandvoort en in Bentveld. .43c blad, 2c pajJ.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1