HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Moordaanslag op den Heerensingel. Een Kindervertelling. Het Belangrijkste. De laatste eer voor Aristide Briand. 49e Jaargang No. 14944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 14 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. en ROBERT PEEREBOOM. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: t>er week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post ƒ0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: ]_5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f 600-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75— Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De financiëele moeilijkheden. Geen steunactie te ver wachten. 1 Mei een crltieke dag. Eenige vermindering van werkloosheid te verwachten. De uitvoer. Koers verlies op kronen. HAARLEM, 14 Maart. Succes voor Hindenburg. De uitslag van de Duitschc presidents verkiezing moet als een succes voor Von Hin denburg beschouwd worden. Bijna is hij reeds bij eerste stemming gekozen. Er raan- keeren maar 168.000 stemmen aan. en dat is een klein aantal op een uitgebracht totaal van 37; J millioen ruim. Ook is Von Hinden- burg's stemmen-aantal hooger dan de meest optimistische voorspellingen in zijn voordeel geprofeteerd hadden. Ruim 18v' millioen zijn op hem uitgebracht, een kleine 19 millioen op zijn tegenstanders. Tenzij er zich totaal onverwachte wijzi gingen in den algemeenen toestand mochten voordoen een mogelijkheid, die men in deze iclbewogen tijden niet mag uitschake len .lijkt het dus wel zekerheid dat Von Hin denburg bij dc tweede stemming, op 10 April a.s., herkozen zal worden. Die tweede stemming is opnieuw vrij, men zal er zelfs met nieuwe candidaten bij kunnen komen, maar de volstrekte meerderheid, die nu ver- eischt werd, is daarbij niet meer noodig. „Een gewone meerderheid" is voldoende. Dat wil dus zeggen dat de man met het hoogste aantal stemmen dan gekozen wordt ver klaard. En uit den grooten voorsprong, die Von Hindenburg thans reeds gehaald heeft, blijkt dat hij dat hoogste aantal opnieuw zal kunnen bereiken zonder eenige hulp van een andere partij. Immers hij had nu al een voorsprong van meer dan zeven millioen op nr. 2, Adolf Hitler, den leider der Nationaal-Socialisten. Niet te ontkennen is dat diens totaal, 11.328.517, op vooruitgang bij de Nazis wijst sinds de Rijksdagverkiezingen. Dat werd trouwens wel verwacht. Alleen in Hessen hebben zij terrein verloren. De communist Thalmann, nummer drie in den uitslag, behaalde bijna vijf millioen stemmen, de candidaat van Hugenberg's Duitsch-Nationale groep (de Stahlhelm), de ex-officier Düsterberg iy2 millioen, en de „wilde" candidaat Winter 111.000. In percenten van het stemmentotaal uit gedrukt komt men tot de volgende resulta ten: Von Hindenburg 49y. pCt., Hitier 30 pCt., Thalmann 13.2 pCL.. Düsterberg 6.7 pCt. Daar blijkt dus uit, dat dc Nazis van een meerderheid in Duitschland nog wel een heel eind af zijn, en dat de communisten nog geen zevende deel van de kiezers achter zich hebben. Dc „regeeringsmeerderheid" zou een succes van belang zijn" als het een regee- ringsmeerderheid was inplaats van een per soonlijk succes voor den ouden Von Hinden burg. en als achter hem een aangesloten partij stond inplaats van een uit nood gebo ren samenwerking tusschen het R.K. Cen trum, de groote socialistische partij en de democraten. Nu be teekent het alleen een nieuwe erkenning van den ouden eik, en de hemel weet wat cr gebeuren zou als de dood •hem onverwachts velde. Voor den eindelijken terugkeer van eenige stabiliteit in het zwaarbeproefde Europa is het te hopen, dat Von Hindenburg nog jaren Rijkspresident zal blijven. Overigens zal dit feit niet kunnen verhinderen dat de Nazis in Mei een overwinning bij de Pruisische Landdag-verkiezingen zullen behalen, en dat de regeering-Brüning het binnen korten tijd aflegt. Misschien ontstaat tenslotte nog de mogelijkheid van een samenwerking van het Centrum met de Nazis. In elk geval houdt Brüning nu nog man moedig stand, maar de tegenpartij dringt bij elke volgende verkiezing iets sterker op. Be langrijke besluiten in Genève zouden het zij voor de zooveelste maal gezegd op den slechten toestand in Duitschland een zeer heilzame uitwerking kunnen hebben. Het zal van belang zijn te vernemen welk werkelijk effect het resultaat van de Duitsche verkie zing op de openbare meening in Frankrijk heeft. Groote illusies daarvan maak ik mij niet. Het is al te treffend dat men weer aan de oude methodes heeft vastgehouden en zelfs de begrafenis van een man als Briand doen geschieden met groot militair vertoon. Hetgeen op zeer velen in het buitenland den indruk zal maken: „Wij beseffen wel dat hij een groot man was, maar we waren het heelemaal niet met hem eens". Pessimisten zullen zeggen: „Daar werd de geest, van Locarno ten grave gevoerd, tus schen duizenden bajoneten door Pessimisten hebben evenwel als regel on gelijk. Beter kan men vaststellen dat de Fransche autoriteiten zich niet bij machte gevoed hebben, van het officiëele nrotocol bii een Nationale Begrafenis af te wijken, en dat zij daarmee de gelegenheid hebben laten voor bijgaan, een indrukwekkend gebaar tegenover de eansc"^ wf-°ld te maken. Met de stemming voor de Duitsche presi dentsverkiezing is op dit merkwaardige week end niet alleen de begrafenis van Briand met militaire eer, maar ook de tragische dood van den Zweedschen „luciferskoning" Ivar Kreuger samengevallen. Kreuger's einde be wijst opnieuw en zeer scherp, hoe ontzettend het economische wereldbestel thans ont wricht is- Misschien heeft dit feit een heil- zamen invloed op Genève. Het is te hopen. Dc onmiddellijke beteekenis ervan vindt men in dit nummer uiteengezet in een artikel van onzen vasten financieelen medewerker, waar op ik uw aandacht vestig. Het tempo waarin het Europeesche drama van dezen tijd zich voltrekt schijnt steeds meer te versnellen. Naar welk einde? R- P- De dood van Ivar Kreuger. Wij vestigen de aandacht op een artikel v>an onzen financieelen medewerker den heer Lettinga over den dood van den Zweed schen luciferskoning Ivar Kreuger en de in ternationale beteekenis van zijn overlijden. Dit stuk is opgenomen op pag. 1 van het 2de blad. Wij ontvingen ook nog belangrijke beschou wingen van een deskundige uit Amsterdam- sche beurskringen. Plaatsgebrek dwingt ons evenwel dit laatste stuk tot ons Volgend num mer uit te stellen. Man schiet op vrouw en zoon. Hun toestand bevredigend. Zondagavond heeft op den "Heerensingel een moordaanslag plaatsgevonden, die twee gewonden heeft geëischt In perceel 99 woont een 42-jarige kapster. Zij is gehuwd met een 35-jarigen slooper, die thans aan de Zomer- vaart bij zijn moeder inwoont. Dc beide echtgenooten leven sinds een week of vier gescheiden in verband met de hangende echtscheidingsprocedure tusschen hen. Gisterenavond nu, omstreeks half acht, kreeg de vrouw bezoek van haar man. Een twist is ontstaan, waarbij de man een revol ver trok en twee schoten loste op de vrouw: een er van trof haar aan den rechterboven- arm. De 16-jarige zoon van de vrouw uit haar eerste huwelijk, die ook thuis was, wilde zijn moeder beschermen en gooide een stoel ter verdediging naar den aanvaller. Als ge volg van zijn moedige daad werd hij getroffen door een schot in den rechterbovenarm en door een in de linkerhand. Inmiddels had de vrouw kans gezien uit de kamer te vluchten en de straat te bereiken. Zij werd daar door haar man nagezet en gegrepen. Hij wilde haar toen in het water van den Heerensingel werpen. Bij deze wor steling liep de vrouw een wond op aan het voorhoofd, vermoedelijk veroorzaakt door de revolver, die de aanvaller nog steeds in de hand hield, doch die hij leeggeschoten had. Door een tor hulp gesnelden burger en een agent van politie werd de dader overmeesterd en naar hot bureau van politie gebracht, waar hem door den commissaris van politie, den Officier van Justitie en den rechter commissaris een verhoor is afgenomen. Hij verklaarde de bedoeling gehad te hebben eerst de vrouw en daarna zichzelf van het leven te berooven. Hij is aan het bureau van politie in bewaring gesteld en zal dezer dagen aan de justitie worden overgeleverd. Ter plaatse zijn de beide gewonden voor- loopig verbonden door een lid van den On- gevallendienst en daarna per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Zij zijn daar ter verpleging opgenomen. Voor beiden bestaat geen direct levensgevaar. Bij onderzoek in de woning zijn gevonden 4 leege patroonhulzen, 3 onafgeschoten pa tronen en 2 afgeschoten kogels. De dader heeft de revolver, die hij pas gistermorgen van een „onbekende" had gekocht, in het water van den Heerensingcl geworpen. He denmorgen ruim 11 uur heeft men gebaggerd en het wapen op ongeveer 30 M. afstand van het bëwustc perceel, teruggevonden. Ongeveer vijf weken geleden heeft de vrouw een revolver aan de politie overhan digd, die zij van haar man afgenomen had. uit vrees, dat hij er nog eens gebruik van zou maken. Het relaas van een ooggetuige. Een ooggetuige, die de behulpzame hand geboden heeft bij de overmeestering van den aanvaller vertelde ons het volgende: „Gisteravond omstreeks half 8 wandelden we op de Heerenvest toen onze aandacht ge trokken werd door twee slagen alsof een raam werd diebtgeworpen. Later bleek dat het schoten waren. Een oogenblik later stormde een vrouw uit de woning achter- Maa ris roerende staart verwekt een stand beeld. door dc Haaqschc taxi-chauffeurs op het Buitenhof op hun telefoonkost gemrochi. Het bloembollcnbedrijf maakt moeilijke tijden door. Er zijn reeds verschillende faillissementen uitgesproken en de verwach ting is, dat dit nog wel niet de laatste zullen zijn. Is er zoo vroegen wij aan den burge meester van Hillegom, Mr. D. F. Pont reden voor de gemeentebesturen in de bol lenstreek, om een actie op touw te zetten om bedreigde bloembolienbedrijven te steunen. De burgemeester antwoordde: Daaraan wordt niet gedacht. Er is bovendien geen reden toe. Er zullen ongetwijfeld nog meer faillissementen volgen, maar al vind ik het treurig voor de menschen zelf, ik voel er niets voor om die bedrijven kunstmatig in het leven te houden. Als er in onze gemeente een kruidenier in financieele moeilijkheden is, dan gaan wij hem toch ook niet helpen. Iets anders zou het zijn als door bijzondere omstandigheden dc gehecle export van bloembollen onmogelijk was, zooals bijvoor beeld in den oorlogstijd. Dan is er reden om hulp te verleenen, maar dan ook over dc ge- heele linie, zoowol aan groote als kleine be drijven. Maar die omstandigheid is er nu niet, er kan volop geëxporteerd worden, ook al zijn de prijzen niet zooals die graag ge- wenscht worden. Thans zal blijken welke bedrijven een ge zonde financieele basis hadden, want die zullen den strijd om het bestaan naar ik ver moed wel kunnen volhouden. Er zijn evenwel in den loop der jaren heel wat bedrijven op gericht die een minder sterken financieelen ondergrond hadden en die zullen nu onge twijfeld bedreigd worden. Het is mijns in ziens evenwel het beste om niet in te grijpen en de crisis te laten doorzieken. Tot zoover de meening van den burgemees ter van Hillegom. Van een betrokkene bij het bloembollen- bedrijf te Hillegom vernemen wij nog, dat ook zijn indruk is, dat de groote bedrijven wel in staat zullen zijn om aan de crisis het hoofd te bieden, hoe*cl niet. ontkend wordt, dat er vele moeilijkheden zijn 1 Mei is een critieke dag. Dan toch heeft de verrekening volgd door den man. Daarachter kwam de jongen die schreeuwde: „Help mijn moeder!" Zij liepen in de richting Romolenstraat en toen terug. Daar viel ze neer, terwijl de man haar aangreep. Wij snelden toe en wisten de worstelenden te scheiden. De man wierp hierop de revol ver in het water en riep: „Al moet ik er 5 jaar voor zitten, dat kan me niet schelen!" Toen is hij door een agent meegenomen naar het bureau. Hij liep kalm en rustig mee." CRISISCOMITé. O. L. S. B. 10.50 Pers. fa. Kremer 9.95 1 cent per dag 2.95 Van een Italiaansch clubje 2.50 Tweede Reeks. Uit Billhoven ontvang ik het volgende naar aanleiding van mijn tweeliTigcnrijm van on langs Geachte Heer P. Gasus. Toen ik laatst uw gedichtje zag. Van Aaltje cn Finaaltjc, Schoot ik toch werk'lijk in den lach Bij t aardige verhaaltje. Alleen maakte u veel te gauw Het slot al aan uw liedje. Een vijfde tweetal is er nog, 't Zijn Pietje cn Copietje. Dit meldt, met besten groet, u een, Die zich hier noemt H. Ippocreen. H. Ippocreen. gij hebt gelijk. Bedankt voor de attentie, Ik toonde met het ouderpaar Misschien te veel clementie. Er blijkt weer uit, beschouw iets nooit Te gauw als afgeloopen, Je weet niet, wat de toekomst brengt, Hier bracht ze tot herdoopen. Want Aaltje bleef natuurlijk goed, Maar 't ging niet met Finaaltje. n Na Pietje's en Copietje's komst. Dus die werd toen Herhaaltje. 'k Heb verder nog geïnformeerd En toen is mij gebleken, Dat d' ooievaar op dat adres Nog meer is neergestreken, In dit merkwaardig gezin Van ons zoo vruchtbaar landje, Heb ik ook Jantje nog ontmoet Met zijn pendant Variantje. En eindlijk toonde moeder nog Op eiken arm een dotje. Maar hiermee, zei ze. Ls 't nu uit Met Lotje en Tenslotje. P* GASUS. plaats tusschen kweeker en exporteur. Er komen geruchten, dat. verschillende expor teurs genoodzaakt zullen zijn, om voor een gedeelte van hun schuld uitstel van betaling te vragen. Onze zegsman had reden om aan te nemen, dat de banken zullen medewerken om tc bereiken, dat zooveel mogelijk de za ken afgewikkeld worden, opdat de bedrijven niet in moeilijkheden komen. De exporteurs hebben zelf nog niet alle vorderingen uit het buitenland binnen, waardoor de beta lingsmoeilijkheden gedeeltelijk verklaard kunnen worden. In de bloembollenstreek wordt met span ning naar den len Mei uitgezien. De voorjaarsexport van bloembollen valt zoo deelde onze zegsmans nader mede niet tegen. De uitvoer naar Engeland is wel slecht, maar die naar Frankrijk cn de cen trale landen van Europa is hooger dan ver wacht werd. Met dc Scandinavische landen zijn nog moeilijkheden. De najaarsuitvoer van verleden jaar is door de meeste impor teurs wat de verrekening betreft in Nedcr- landsche guldens gesteld. De kroon is inmid dels sterk teruggeloopen. Vroeger had men 112 kroon in een gulden, nu meer dan 2. Het gevolg is, dat de afnemers in de Scandi navische landen meer moeten betalen dan zij verwacht hebben. Er is aan de Nederland- sche exporteurs gevraagd om de helft van dit verlies te dragen, maar daartoe bestond weinig neiging. Toen de exporteurs door de daling van het Engelsche pond veel verloren, zijn zij ook niet schadeloos gesteld. Het- gevolg van een en ander is, dat de af nemers in de Scandinavische landen talmen met het doen van nieuwe bestellingen. Er heerscht in het bloembollenbedrij f thans veel werkloosheid Zaterdag meldden wij reeds, dat alleen te Hillegom 372 land- en tulnarbeiders zonder werk zijn. Vele kwee kers hebben met 1 Maart, toen het collectieve contract afliep, een gedeelte van hun vaste personeel ontslagen, onze zegsman vermoed de evenwel, dat als het weer wat zachter wordt., een gedeelte dor ontslagen arbeiders in lossen dienst zal worden genomen. DE ONTVOERING VAN LINDBERGH'S BABY. ALWEER EEN TELEURSTELLING VOOR DEN OCEAANVLIEGER. De sheriff van Crosville, (Tennessee) heeft volgens Reuter medegedeeld, dat hij aldaar Zaterdagavond vier personen heeft geares- teerd, die een baby bij zich hadden, welke volkomen beantwoordde aan de beschrijving van het zoontje van Lindbergh. Hij schelde onmiddellijk Lindbergh op, die hem dringend verzocht deze vier personen in hechtenis te houden tot er iemand zou zijn aangekomen om de identiteit van het kind vast te stellen. Lindbergh zeide, dat de beschrijving, welke de sheriff hem van het kind gaf, op elk punt beantwoordde aan die van zijn zoontje, en artsen, die het kind hebben onderzocht, ver klaarden, dat het stellig de kleine Lind bergh is. Naar de United Press aan de „Courant" meldt, is het kind. dat te Crossville gevonden is, daar in een auto aangetroffen. Een van de beide echtparen, die zich eveneens in de auto bevinden, houdt staande, dat de baby hun eigen kind is en het andere echtpaar verzekert hetzelfde Naar later is gebleken, is inderdaad het gevonden kind niet het zoontje van Lind bergh. Bij vergelijking van kenteekens, die telefonisch werden opgegeven, bleek, dat be paalde bijzonderheden, die kenmerkend zouden zijn geweest voor Lindbergh's baby, bij het gevonden jongetje ontbraken. Volgens de „Brooklyn Eagle" zou de bende leider Spitale, die zooals men weet door Lind bergh was uitgenoodigd onderhandelingen te voeren over de teruggave van liet. kind, gisteren met een advocaat naar een niet ge noemde plaats zijn gevlogen, met een los geld van 250.000 dollar. Men vermoedde, dat zij zich naar Detroit hadden begeven. Nog een „valsche" baby. HAMBURG. 13 Maart. (V.D Toen Zater dagmiddag het Amerikaansche stoomschip „President Roosevelt", van de United Sta tes Line de haven van Hamburg binnenliep, verspreidde zich zeer snel h«t gerucht, dat het zoontje van Lindbergh zich aan boord van het schip zou bevinden. Direct nadat het stoomschip gemeerd was, begaf zich oen twaalftal beambten der Hamburgsche Cri- mineele politie aan boord, evenals talrijke Amerikaansche persvertegenwoordigers en photographen. De Amerikaansche consul Kehl was oveneens aanwezig. Het bleek echter, dat het niet de Ameri kaansche Nationale Baby betrof, doch een kmd van 22 maanden van een repatrieeren- den Deen. zekeren Serge Juergensen. Dc vader kon een foto toonen, waarop de kleine Age met zijn moeder voorkomt. De vermeen de mtvoerder kon vervolgens met zijn zoon aan land gaan. DE BANDAVULKAAN IN WERKING. BUITENZORG, 14 Maart (Aneta). De Bandavulkaan vertoonde erupties, gepaard gaande met aardbevingen cn aardschokken. Dc bevolking van do negorij Rocndai is het bosch ingevlucht. Dit bestuursbericht moet eenige dagen oud ziJu, Dc presidentsverkiezingen in Duitschland. Geen absolute meerderheid voor Hinden burg. Herstemming op 10 April. (Ie blad. 2c pag.) Dc bekende Zueedsche luciferkoning har Kreuger overleden. (Ie blad, 2e pag.) Ncdcrlandschc Bank zit met hef. pondemcr- lies. Vcrdccling over een aantal jaren. (2e blad, 3e pag.) Dreigende staking van meubelmakers en be hangers. (2e blad. 3e pag.) Het bloembollenbedrijf. Dc financieele moei lijkheden. (Ie blad, le pag.) Moordaanslag op den Heerensingcl. Man schiet op vrouw en zoon. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Succes voor Hindenburg. (le blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (3e blad, 2e pag.) Verkeerslessen van de A.N.W.B. (2e blad, 2e pag.) M. BI.: Bcrlijnsche Verkiezingssfeer. (le blad, 2e pag.) Duizenden woonden de plechtig heden bij Tardieu houdt de rouwrede. In aanwezigheid van oen menigte van duizenden menschen hebben Zaterdag de teraardebestellingsplcchtigheden vanAristidc Briand plaats gehad. De ceremonie ving aan om 2 uur voor het ministerie van buiten- landscho zaken, waar oen katafalk bedekt met don tricolore op een hoog zwart voetstuk was opgericht. De aartsbisschop van Parijs, karduraal Verdier, zegende het stoffelijk overschot, nadat kort te voren de president van de republiek mot zijn gevolg was geko men. Aan don Seine-oever. tegenover den katafalk hield Tardieu oen toespraak, die por radio over geheel Frankrijk cn naar Enge land werd uitgezonden. De ministers, tal van autoriteiten en leden van het diplomatieke Corps waren eveneons aanwezig toon Tardieu zijn rouwrede uit sprak. Hij sprak voornamelijk tot degenen, die Briand's politiek niet steeds hadden ver staan en dikwijls onrechtvaardige critiek op zijn werk hadden. Briand had als het noo dig was een politiek van sancties, zooals in 1921, dan weer een politiek van verzoening, zooals in 1925, gevolgd en heeftt zijn weg moeten vechten tusschen do stroomingen en tegenstroomingen der publieke opinie in zijn land on van do gehcole wereld. Hoop en teleurstelling, teleurstelling en nieuwe hoop heeft hij ondervonden, zonder ooit het doel uit het oog te verliezen. Op sommige tijdon, zooals vooral in den zomer van 1930, heeft hij hevige teleurstellingen ondervonden. „Het edelmoedigste gebaar der Fransche ge schiedenis was toen echter slecht begre pen." Tardieu vervolgde: „Wie waagt het te beweren dat men een principieel andere politiek had kunnen voeren dan de politiek van Frankrijk in de afgeloo pen tien Jaar? Ook Briand heeft zich af en toe kunnen vergissen, hij heeft het zelf nooit ontkend. Slechts zij, die niet handelen, vergissen zich niet. Doch dc algemeene lijn van de vredespolitiek van Briand is die van de politiek van Frankrijk geweest. Men vind haar ongebroken ten tijde van Clomcn- ceau in het Vredesverdrag, ten tijde van Hcrriot in het Protocol van Genève; ten tijde van Briand in het Verdrag van Locarno on thans ir. het Memorandum van 1931 cn in de voorstellen aan de Conferentie te Genève. Ik constateer, zooals Maginot in het afge loopen jaar deed, dat Briand in dienst van deze politiek nooit het standpunt der mili taire verdediging heeft wonschen prijs te ge ven, en dit ook nooit verdedigd heeft.On geen enkel oogenblik, hoe zeer onderhandelingen daardoor ook dikwijls vergemakkelijkt had den kunnen worden, heeft hij van den mi nister voor Landvordediging offers ge- ëlscht. Veiligheid vóór alles was bij hem de leidende gedachte, waarvan hij nooit is afge weken." Tardieu besloot zijn rede met de woorden: „Hij was de tolk van een der machtigste stroomingen van onzen zoo smartelijken tijd. Daarom beweent hot volk hem als oen apostel". Na dezen toespraak van Tardieu, die door luidsprekers werd versterkt,, begon het voor bijtrekken der troepen. Voorafgegaan door bergen kransen en bloe men word ce lijkwagen getrokken door 6 paarden. Duizenden ontblootten het hoofd, toen do kist voorbij kwam Achter den lijk koets liepen dc familieleden. Sir Austen Chamberlain, de leden der regeering. de bui- tenlandsche delegaties, de vertegenwoordi gers van den Volkenbond, van het corpö di plomatique, delegaties van bonden en republl keinsche soldatenorganlsatles met hunne vaandels, een eindelooze s-toet, die zich voortbewoog ovzr de Place de la Concorde, langs de Champs Elysees naar den Are de Triomphc, waar aan het graf van den onbe kenden soldaat een minuut stil werd ge staan. Op het kerkhof van Passy werd ten slotte het jffelijk overschot van Briand Toorloopig bije**^

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1