GEEN ABSOLUTE MEERDERHEID VOOR HINDENBURG. BUITENLAND. Circa 150.000 stemmen te weinig. Een herstemming op 10 April. IVAR KREUCER OVERLEDEN. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAC 14 MAART 1932 Hindenburg. BERLIJN, 13 Maart (V.D.) Volgens de uit alle deelen van het Rijk ontvangen be richten is de Verkiezingszondag vrij rustig verloopen. Algemeen wordt een buitenge wone deelneming aan de verkiezingen ge meld. Tot de middaguren hadden misschien reeds 50 pet. der kiesgerechtigden hun stem uitgebracht. Te Berlijn. In de hoofdstad van het Rijk heerschte reeds in de vroege ochtenduren in het bij zonder in het Westen der stad, zoomede in de uitgesproken arbeiderswijken een drukke toeloop naar de stembureaux. Van een verkiezingspropaganda op groote schaal was Zondag te Berlijn, in tegenstel ling met den dag voor de verkiezingen, waar op een ware papiervloed in de hoofdstra ten der stad werd uitgestort, nauwelijks nog iets te bemerken. Slechts eenige vliegtuigen kruisten boven de huizenzee ten einde propa ganda te maken voor Hindenburg, respectie velijk Hit Ier. In tegenstelling met vroegere verkiezingen heeft de Sohu-po, welke geconsigneerd was, betrekkelijk weinig aanleiding gehad in te grijpen. Tot Zondagmiddag waren 150 personen ge arresteerd, waarbij het in de meeste geval len lieden betrof, die de politie-voorschrif- ten hadden overtreden. Een incident van meer ernstigen aard heeft evenwel plaats gehad in de ochtenduren en wel in de Jahnstrasse in het Zuiden van Berlijn. Daar werd een Schupopatrouille be schoten. Een der beambten werd gewond en moest naar een ziekenhuis worden overge bracht, De tweede beambte slaagde er in twee personen te arresteeren, die waarschijnlijk de daad hebben bedreven. Het direct gealarmeerde Ueberfallkom- mando arresteerde nog drie personen, die al len tot de Communistische Partij behooren. Van talrijke huizen was de vlag uitgesto ken. Men zag veel zwart-wit-roode, even- 95 procent van de bevolking naar de stembus. als nationaal-socialistische vlaggen en in het bijzonder in het Noorden en Oosten der stad communistische vlaggen. Te Hamburg. De verkiezingsstrijd hier ter stede verliep zonder bijzondere incidenten. Zaterdagavond deden alle mogelijke geruchten in de stad de ronde. Zoo verluidde om. dat de zeelieden reeds hun stemmen hadden uitgebracht, met als resultaat dat op Hitier 1200, op Thael- man 350 en op Hindenburg 35 stemmen zou den zijn uitgebracht. Naar in verband hiermede van toonaange vende kringen wordt medegedeeld, betreft het hier slechts een gerucht., pe zeelieden •die voor de verkiezing uitvaren, kunnen, vol gens de kieswet, reeds voor het vertrek stemmen. De zeelieden stemden bijna uit sluitend in de morgenuren. De telling heeft evenwel, zooals van zelf spreekt, eerst Zon dag plaats. Te Hamburg rekent men dat 85 pet. tot 90 pet der kiezers hun stemmen hebben uit gebracht, hetgeen een record beteekent. Botsingen in Sleeswijk. Te Burg in het district Dithmar heeft in den nacht op Zondag een ernstige botsing plaats gehad t/usschen leden van den Rijks - banier en nationaal-socialisten. Bij deze bot sing wenden drie personen zwaar gewond. Een Rijksbanierman kreeg een levensge vaarlijk schot in de borst, terwijl een ander in het bovendijbeen werd geschoten. Een nationaal-socialist werd door verscheidene messteken zwaar gewond. Alle drie gewon den moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Drie dooden bij Elberfeld. Zondagmorgen tegen half tien is het te Hueckeswagen tot een ernstige botsing ge komen tusschen Communisten en Nationaal- Socialisten. Tijdens het gevecht werd een communist door een schot in het hoofd ge dood door een der nazi's die uit een andere plaats afkomstig is. De dader is het huis van een partijgenoot binnengevlucht. Toon hij door een communist werd nagezet, word uit het huis met een legerpistool vuur gegeven, waarbij twee communisten werden gedood. De dader is gearresteerd. Incidenten in de mijnstreek- Waldenburg. In de mijnstreek Waldenburg is het Za terdag en Zondag tot botsingen gekomen, waarbij talrijke personen werden gewond en een persoon werd gedood. Bij een vechtpartij tusschen propagandis ten der Nationaal Socialisten, Communisten 1 en Rijkbanier te Weisstein werden Zondag morgen 8 personen gewond, waarvan een Rijksbanier lid zwaar. Te Fellhammer is het Zaterdag bij een op tocht van het IJzeren Front tot een botsing met Nationaal socialisten gekomen, waarbij drie personen werden gewond. Een werklooze mijnwerker, die niet aan de vechtpartij had deelgenomen, werd later dood gevonden. Zijn broeder neergestoken WETZLAR, 12 Maart (VD.) In het dorp Asslar is de 27-jarige Karl Heinz lid van de nat. scc. partij door zijn jongeren broer, die lid is van den rijksvlag tijdens een politieke gedachtenwisseling met een messteek in de hartstreek levensgevaarlijk gewond. De voorloopige uitslag. V. D. meldt ons uit Berlijn: De cijfers van den voorloopigen officieelen verkiezingsuitslag luiden als volgt: Düsterberg 2.557.876 (6.81 pet.) Hindenburg 18.661.736 (49.45 pet.) Hitier 11.338.571 (30.23 pet). Thalmann 4.982.079 (13.23 pet.) Winter 111.470 (0.28 pet.) Ongeldig 8.645 stemmen. In totaal werden uitgebracht 37.660.377 geldige stemmen. Deze cijfers zullen waar schijnlijk nog wel worden gerectificeerd. Het belangrijkste resultaat van de verkie zingen is natuurlijk, dat Hindenburg bij deze eerste verkiezing niet de absolute meerder heid heeft kunnen verwerven, ofschoon siechts 150.000 stemmen hieraan ontbraken. Bij een gelijk aantal stemmen in de tweede verkiezing zal Hindenburg echter verkozen zijn. daar dan diegene verkozen wordt, die de meeste stemmen verworven heeft. Opvallend is, hoe slecht de communisten hebben gestemd. Ondanks hun krachtige agitatie hebben zij bij de presidents-verkie- zingen slechts 400.000 stemmen meer ver kregen dan bij de Rijksdagverkiezingen in Sept.. 1930. De nat.-soc. hebben bij de vorige Rijksdagverkiezingen 6.379.000 stemmen ge kregen. Hieruit blijkt een toeneming in stem- menaantal van ongeveer 80 pet- d w.z. dat zij niet meer den geheelen winst hebben verkre gen die zij bij de laatste verkiezingen boek ten. De partij zelve had veel hoogere cijfers verwacht. Wat de stemmen van Düsterberg betreft, deze kunnen in verband met de bij zondere omstandigheden slechts moeilijk worden beoordeeld. In totaal zou de rechter zijde bij eventueele rijksdagverkiezingen dus waarschijnlijk zeer dicht btf de absolute meerderheid komen. BERLIJN, 13 Maart (V. DJ Volgens de na riet sluiten der stembureaux ontvangen be richten uit het geheele Rijk is de dag overal zeer rustig verloopen. De opkomst der kiezers was overal grooter dan bij vorige gelegenhe den het geval was. Men kan in het algemeen rekenen, dat 85 tot 90 pet. hebben gestemd, hier en daar was de opkomst zelfs 95 ten honderd. Behalve de reeds gemelde botsingen, wordt uit Moers iNederrijn) gemeld, dat het aldaar in den nacht op Zondag op verschillende plaatsen der stad tot bloedige vechtpartijen is gekomen, waarbij in totaal ongeveer 250 personen uit alle politieke kampen betrokken waren. Op een plaats werden vier personen licht gewond. Een bijzonder ernstige botsing had plaats voor liet gebouw van het Centrumblad „Echo vom Niederrhelm. Tijdens deze vecht partij werd geschoten. Veertien personen werden gewond, van wie twee zwaar. Alle ruiten van het gebouw werden, ingegooid. Uit Leipzig. Osnabruck en Erlangen worden kleinere botsingen gemeld, waarbij slechts enkele personen licht werden gewond. Voor het Bruine Huis te München vormden zich Zondag in de late middaguren groote samenscholingen, daar verluidde, dat de lei der der Nationaal socialisten aldaar zou af stappen. Toen het publiek steeds talrijker werd, werd het plein voor het Bruine Huls door de politie ontruimd en afgezet Hitier arriveerde later te München. Twee jongentjes die te Sterwig (Sleeswijk Holstein) pamfletten, welke door een vlieg tuig boven de plaats waren uitgeworpen, wil den grijpen, hadden zich daartoe op het ijs begeven. De jongens zakten door het ijs. Een van hen verdronk. De ander kon worden ge red. China. Japan's houding tegenover Mandsjoerije. TOKIO. 13 Maart. CV.D Het Japansche kabinet heeft Zaterdag de kwestie der er kenning van den nieuwen staat Mandsjoerije behandeld. De kwestie der erkenning de jure of de facto werd evenwel uitgesteld. De Japansche regeering heeft haar con sul generaal te Tsjangtsjoen gemachtigd on derhandelingen te voeren over de volgende drie punten: 1. Bescherming der Mandjoerijsche grens: 2. Kolonisatie van Mandsjoerije door de Japanners; 3. Werkzaamheden en voorrechten voor het Japansche kapitaal in Mandsjoerije. De onderhandelingen zullen tegelijkertijd te Tokio en te Tsjang Tsjoen worden ge- voer:!. Protest tegen de Mandsjoe- rijsche regeering. In een officieel verklaring der regeering te Nanking wordt de nieuwe regeering van Mandsjoerije een door Japan gesteunde on wettige organisatie genoemd. Japan, aldus de verklaring, moet verantwoordelijk worden gesteld voor de handelingen dezer regeering, welker hoofd zich schuldig maakt aan hoog verraad. In de verklaring wordt Japan voorts beschuldigd, het Volkenbonds^erdrag. het negen-mogendheden-verdrag en andere over eenkomsten geschonden te hebben. Het Chineesche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft bij Japan een protest inge diend tegen de benoeming van ex-keizer Poe-ji tot staatshoofd van Mandsjoerije. Deel der Japansche troepen verlaat Sjanghai. Volgens berichten uit betrouwbare bron zal een deel der Japansche troepen te Sjanghai worden teruggetrokken, zonder de resultaten der ronde-tafel-conferentie af te wachten. De taak waarvoor de troepen zijn gezonden, is namelijk voltooid, zoo wordt ge zegd. Naar Reuter uit Washington seint, zijn de Ver. Staten bereid samen te werken met INGEZONDEN MEDEDFELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 - TEL. No. 1075® PHILIPS' RADIOTOESTELLEN Groot-Brittann 1 cFrankrijk en Italië, ten einde een regeling te bewerkstelligen voor de ontruiming van Sjanghai door de Japansche troepen, volgens het plan van den Volken bond. Het officieele Chineesche nieuwsagentschap meldt, dat Japansche vliegers gisteren boven Hangtsjau hebben gevlogen en met machi negeweren het vuur hebben geopend, waar door twee personen werden gewond. Woe Tch-tsjen, de burgemeester van Groot Sjanghai, die in Januari jl. het Japansche ultimatum aannam, is afgetreden. Frankrijk, Fransch-Britsche samen werking inzake de Donauplannen. Het Franschc ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede. dat de Fransche premier. Tardieu. heden een onderhoud heeft gehad met den Britschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, sir John Simon, dat twee uur duurde. Simon gaf opnieuw uitingj aan de diepe ontroering van de Britsche re- gcering en het Britsche volk, gewekt door den dood van Briand. waarvoor Tardieu zijn grooten dank betuigde. De ministers onder zochten daarop de kwesties, welek de confe rentie de volgende week zal behandelen. In het bijzonder werd het probleem besproken in zake de economische situatie van Centraal Europa en de Donau-staten. Beide staats lieden waren het er over eens. dat zoowel in dit als in elk ander opzicht., de Fransch- Britsche samenwerking zich over een groot terrein moet uitstrekken, met het tweeledige doel in Europa de politieke rivaliteit te doen afnemen en het economisch herstel te be spoedigen. AGENDA MAANDAG 14 MAART Palace: „Afzwaaien". Op het tooneel: De Terrek Kozakken. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „In *t Gouden An ker". Op het tooneel: Grossmann Comp. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Inspiratie". Op het tooneel: Variété-attractie. 8.15 uur. DINSDAG 15 MAART Stadsschouwburg: Ken. Vereen. Het Ned. Tooneel. ..De Klop op de Deur" (Volksvoor stelling). 8 uur. Hotel Lion d'Or: Alg. vergad. van aandeel houders der N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Door Eendracht Sterk". 8 uur. Rembrandt. Theater: Laatste vertooning tandheelkundige film. 4.30 uur. Remonstrantenhuis: Ned. Ver. van Spiri tisten „Harmonia". Lezing II H. Teunissc over: „Waar zijn onze dooden?" Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Th. A. van Rijn. Kleine Houtr^g 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zljlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. DE ZWEEDSCHE LUCIFERKONINC. Zijn heengaan van internationale beteekenis. Onze correspondent te Stockholm telefo neerde ons Zaterdagavond: De Zweedsche luciferskoning Ivar Kreu- ger heeft te Parijs zelfmoord gepleegd. De oorzaak zou overspanning zijn. Het bericht heeft hier groote consternatie gewekt. De toestand van het Kreuger-concern is echter goed. Nader meldde V. D. ons: Kreuger was voor eenige dagen uit Ame rika teruggekeerd. Te Parijs zouden belang rijke onderhandelingen plaats vinden, naar verluidt over een groote leening. Tengevolge van verontrustende berichten waren de Kreugerpapieren in den loop der laatste da gen in Stockholm en ook aan alle andere wereldbeurzen zeer gedaald. Het concern be vindt zich in een liquidatiecrisis. Geweldige bedragen, waaronder alleen in Duitschland reeds 500 millioen Mark, zijn in het buiten land vastgelegd. Het bericht van den dood van Ivar Kreu ger heeft in geheel Stockholm groot opzien gebaard. Kreuger was persoonlijk buitenge woon geacht en geliefd. Aan het society-le- ven nam hij bijna niet deel. Hij was niet gehuwd. Zijn ouders leven in Stockholm. Onze financieele medewerker schrijft ons het volgende: Ivar Kreuger is dood. En het is wel een diep tragisch einde van dezen Zweedschen Luciferkoning, die sinds de laatste jaren één der invloedrijkste mag naten der wereld was, al speelde hij zijn rol in eenvoudigheid achter de schermen. Vóór den oorlog een naamloos burger, heeft Ivar Kreuger met een geniale greep in 1913 het initiatief genomen tot den opbouw van een concern, dat zoowel commercieel als fi nancieel uitgegroeid is tot één der mach tige scheppingen van dezen tijd, welke ook ten opzichte der internationale politiek een weliswaar verborgen, maar niettemin veel al domineerenden invloed heeft verworven. Zijn naam blijft onafscheidelijk verbon den aan de wereldvermaarde Zweedsche Lu cifertrust. bij het begin van den oorlog in het leven geroepen door de samenvoeging van tallooze fabrieken en fabriekjes, waar door zij in korten tijd de volstrekte macht over het Zweedsche iuciferbedrijf veroverde, dat weliswaar ook vóórdien van groote be teekenis was, maar door het organisatorisch genie van Ivar Kreuger over schier heel de wereld het monopolie wist te verkrijgen. Méér dan 80 pet- der wereldproductie van lucifers wordt door de giganlc creatie van Kreuger's scheppenden geest- beheerscht. De Zweedsche Lucifer Mij. (Svenska Tand sticks Aktiebolaget) en de International Match Corporation de twee groote productie- en distributieondernemingen, controleeren te zamen meer dan 150 fabrieken in ca. 40 ver schillende landen en haar producten en han delsmerken zijn waarschijnlijk van meer algemeene bekendheid dan die van eenig an der industrieel concert. Door het verkrijgen van overwegende be langen in andere maatschappijen heeft deze lucifertrust ook de exploitatie van Zwe den's onmetelijke rijkdommen aan erts. bosch en waterkracht grootendeels aan zich ge trokken. Nog onlangs heeft zij haar indus- trieele machtspositie versterkt door de ver werving van groote belangen bij de goud-, zilver-, koper- en arsenicummijnen van Bo liden in Zweden. Dit is misschien de laatste transactie van Ivar Kreuger geweest en tegelijkertijd ver moedelijk de middellijke oorzaak van zijn dood. Voor de verkrijging van de hier genoemde zeer waardevolle mijnbouwbelangen toch was een groot kapitaal noodig, dat Kreuger te New-York meende te kunnen bemachti gen. Blijkbaar is hij daarin niet geslaagd, heeft hij voor het financieren van zijn groote commercieele transacties elders geen kans gezien en een mogelijke ineenstorting van zijn levenswerk niet willen overleven. Terwijl we dit schrijven ontbreken ons de gegevens om hierover meer te zeggen: we zullen t wel spoedig vernemen. Met vrij groote zekerheid kan echter wel worden aangenomen, dat bedoelde transac tie niet de eenige reden geweest is, waarom de machtige Zweedsche trust met finan cieele moeilijkheden wordt bedreigd. :t Is niet de eerste maal, dat het bedrijf eener onderneming ,.an sich" floreert., maar tenslotte door financieele operaties zijn basis ziet ondermijnd. Dit is ook bij de Zweedsche Lucifertrust het geval. Hoe toch is zij tot haar geweldige machts ontplooiing gekomen? Kreuger heeft daartoe langzamerhand het productiebedrijf geheel van de financiering gescheiden. Het zou ons te ver voeren de geheele ontwikkeling van dit hoogst in teressant proces to beschrijven. Wij stippen slechts aan dat de Zweedsche Lucifer Mij. (de Svenska) cn de Intern. Match Corp.. de domineerende productiemaatschappijen zijn en dat daarnaast de vroegere bouwmij. Kreuger Toil (opgericht in 1907) allengs de groote, zelfstandig georganiseerde finan- cieringsmij. geworden is. De Zweedsche Lucifer Mij. bleef met de Intern. Match Corp. het centrale lichaam, dat winsten toucheert van alle luciferfabrie- ken, ten derle door een rechtstreeksch aan- deelenbezit. ten deele ook door middel van overwegende belangen bij z.g. „holding com panies" (houdster-maatschappijen). Tegenover kapitaal en reserves ad Kr. 470 millioen vindt men op de balans per 30 Dec. 1930 als actief dan ook Kr. 300 millioen aan deden in andere ondernemingen, benevens Kr. 132 obligaties. Maar zoo mag men vragen hoe kwam deze mij. in het bezit van al deze luciferbe- langen, verspreid over heel de wereld? Ivar Kreuger. Voor een deel door de uitgifte van eigen obligaties en aandeden, maar mede door de Aktiebolaget Kreuger Toll, het grootsche financiersapparaat, dat een belangrijk be drag aandeden der Svenska heeft overgeno men en daarnevens aandeden bezit in aller lei andere ondernemingen, waartegen ze eigen aandeden en obligaties uitgaf. Het meest merkwaardig is echter de wijze waarop Ivar Kreuger in de meeste landen der wereld het monopolie der luciferfabrikatie wist te verkrijgen. De wereldoorlog en de daardoor in vele landen leeggeplunderde staatskassen zijn daarbij zijn trouwe bond- genooten geweest. Het crediet van die landen was dermate gedaald, dat de regeeringen door uitgifte van staatsobligaties niet meer de noodigc geld middelen konden bemachtigen. Op dat psy chologisch moment kwam Ivar Kreuger als de reddende engel met het aanbod van een geldleening. waarbij hij dan als tegenpres tatie van den kapitaalarmen staat concessie verlangde voor de fabricatie van lucifers. In de meeste gevallen gelukte hem dii. Zoo wer den bijv. in Januari 1931 nog Kr. 90 millioen nieuwe aandeelen der Svenska uitgegeven om Duitschland aan een crediet te helpen waar het zoo om verlegen zat, dat het zijn lucifer- monopolie er tegen inruilde. Op dergelijke wijze is de trust in het bezit gekomen van het monopolie in Frankrijk, Polen, Ecuador, Letland. Yoego-Slavic, Hongarije, Roemenië, Griekenland en enkele Zuid-Amerikaanschc Staten, terwijl den laatsten tijd nog met ver schillende andere landen werd onderhandeld. Als gevolg van deze transacties is het bezit aan obligaties van staten op de balans van Kreuger Toll de voornaamste actiefpost (uit. 1930 Kr. 450 millioen). Door de crisis zijn vele dier staten financieel verder verzwakt en hoewel Kreuger nog kort geleden verklaar de, dat rente en aflossing regelmatig binnen kwamen, zijn in 1931 toch groote afschrijvin gen op dit bezit noodig geweest en zal moe ten worden afgewacht of die afschrijvingen voldoende zijn. Behalve het bezit aan staats obligaties is ook de waarde van het aande'e- lenbezlt in allerlei industrieele ondernemin gen sterk verminderd, zoodat de financieele positie van het lucifcrconcem ongetwijfeld aanmerkelijk is verzwakt. Wel komen op de balans van Kreuger Toll, zoowel als op die der Svenska belangrijke reserven voor (eind 1930 Kr. resp. 588 en 200 millioen), maar of die toereikend zijn om de waardeverminde ring der activa te compenseeren, staat alles behalve vast. Zoo is dus de financieele basis van Kreu- jers machtig lucifer concern wankel gewor den en zijn do gevaren van bedrijfsexpansie en bedrljfsvertrusting opnieuw met groote scherpte aan het licht getreden, gelijk ze eenige jaren geleden bij het débacle van Hugo Stinnes in Duitschland zijn gebleken. Om welke ongelooflijk groote kapitaalsverliezen het hier gaat, moge tenslotte uit enkele cij fers blijken. De winstdeelende obligaties van Kreuger Sc Toll, die ook te Amsterdam worden ver handeld cn waarop een reeks van jaren 30 pet werd uitgekeerd, bereikten ln 1929 een hoogsten koers van 858 pet. Het uitstaand bedrag ad Kr. 139 millioen had op dat mo ment een beurswaarde van rond Kr. 1200 mil lioen. In 1931 is de koers dier oblgaties tot 85 pet. teruggploopen, zoodat toen de beurs waarde Kr. 120 millioen bedroeg: oen waar devermindering alzoo van Kr. 1080 millioen, of rond f 700 millioen. De aandeelen der Zweedsche Lucifer Mij., waarop geregeld 15 pet. dividend werd betaald bereikten in 1929 een hoogsten koers van 452 pet., het toen uitstaand bedrag had oen beurs waarde van c.a. Kr. 1200 millioen. In 1931 is de koers der aandeelen tot. 60 pet. gedaald, de beurswaarde tot Kr. 216 millioen. Uitslui tend rekening houdend mot de aandeelen, welke bij derden uitstaan, beloopt het verlies rond Kr. 600 millioen, of f 400 millioen. Alleen dus op deze belde fondsen, die in verschillende landen zijn uitgegeven Ls in minder dan drie jaar tijds meer dan f 1 mil liard verloren! Ivar Kreuger was ontegenzeggelijk een genie. Maar een Napoleons genie van opgaan, blinken en verzinken. En dat in zijn ondergang een breede massa meesleept! Spelen met geM is nog gevaarlijker dan het spelen met vuur. EEN MORATORIUM VOOR DE KREUGER- ONDERNEMING EN. STOCKHOLM. 12 Maart. (V. D.) De Zweed sche regeering is voornemens om naar aan leiding van den dood van Ivar Kreuger in den rifjsdag een voorstel in te dienen, strek kende tot het verkrijgen van een volmacht teneinde zoo noodig een moratorium van een maand te kunnen instellen voor de Kreuger- onaernemingen. Dit zou vooral van toepas sing zijn voor de Zweedsche bank Skandina- viska Kredit A. B. Nader wordt gemeld, dat de beide Kamers *an den Rijksdag L::L ^..ringsvoorjjtel in zake hei moratorium hebben aangenomen, j

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5