De strijd tegen de Belgen. KARSOTE 8 EILERSs. CO Een Meisjesgezicht Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 MAART 1932 SPORT EN SPEL. Zondag naar Antwerpen. Zal oranje na 7 jaar eindelijk weer eens winnen? Het kan, maar het zal niet makkelijk zijn. Het wordt langzamerhand eenigszins pijn lijk om over de wedstrijden tusschen Neder land en België te Antwerpen te gaan schrij ven. Op die wedstrijden schijnt, wat onze ploeg betreft, in den laatsten tijd een zeker noodlot te rusten. Op 15 Maart 1925 nam Van Dijke in een wedstrijd van onze ploeg tegen de Belgen te Antwerpen, zonder voorkennis van den scheidsrechter de rol van onzen doelverdediger over. Hij sloeg den bal uit het doel, wat niet door den scheidsrechter werd gezien, zoodat de gerechte straf, een straf schop, niet volgde waardoor onze ploeg in dezen wedstrijd er tenslotte in kon slagen met 10 te winnen. Sinds dien dag heeft het geluk ons in de Belgische wedstrijden volko men verlaten. Daarna is tenminste de jaar- lijksche tocht naar Antwerpen regelmatig met een nederlaag geëindigd: hier en daar begint men zelfs reeds te wanhopen, dat we nog eens een overwinning van de oranje mannen te Antwerpen zullen krijgen. Als onze spelers dus a.s. Zondag te Antwerpen in het veld treden, zal het precies zeven jaar geleden zijn, dat een Nederlandsch elftal in de Scheldestad voor de laatste maal de over winning heeft behaald. Het merkwaardige is, dat we in die periode tegen de Belgen in onze hoofdstad wel lauweren hebben kunnen oog sten en dat we ook buiten Amsterdam tegen andere landen wel successen hebben geboekt. Juist daardoor krijgt men den indruk, dat de wedstrijden te Antwerpen voor onze spe lers steeds een bijzondere krachtproef zijn. Toevallig ontmoette ik dezer dagen een oud international die verschillende wedstrijden tegen de Belgen heeft meegespeeld en die desgevraagd onmiddellijk verklaarde, dat de wedstrijden tegenover het Belgische publiek voor hem steeds de moeilijkste zijn geweest. Volgens hem worden in geen ander land de lan-dgenooten zóó fanatiek aangemoedigd als juist in België; daaraan schreef hij het toe, dat onze spelers te Antwerpen nooit hun beste spel hebben kunnen geven. Het is moge lijk. dat dit dc oplossing van het raadsel is. Een pak watten, om de ooren onzer spelers mee vol te stoppen, zou dan misschien red ding kunnen brengen doch dan zouden onze spelers weer doof zijn voor de wijze woorden van hun aanvoerder en ook zou het signaal van den scheidsrechter vaak niet tot hen doordringen. Voorloopig nemen we maar aan dat alleen werkelijk goed spel en wat geluk ons te Antwerpen kunnen doen winnen. Laten we ons maar troosten met het feit, dat er andere landen zijn, die op internatio naal gebied nog veel onaangenamer ervarin gen opdoen. Ik denk bijv. aan Zwitserland, dat in een tijdvak van zes jaar in totaal slechts één enkelen internationalen wedstrijd heeft gewonnen, al is het weer niet vleiend voor onze voetballers, dat juist die eene over winning op Nederland werd behaald! Er is nog één troost en wel deze, dat onze ploeg a..s. Zondag het honderdste doelpunt tegen de Belgen gaat maken, waaTop ik ditmaal vast en stellig reken. Zoover zijn de Belgen nog lang niet. die hebben pas 86 doelpunten; op dit stuk zijn we dus onze Zuidelijke buren nog voor. Maar die .serie nederlagen zal toch velen wel een beetje dwars zitten en misschien trekken juist daarom elk jaar zooveel duizen den Nederlanders mee naar de Scheldestad om het feest mee te maken, dat eindelijk de Belgen weer eens geslagen worden. In vroeger jaren voor den oorlog, was dat heel anders. Toen was het gewoonlijk de vraag, met hoeveel doelpunten verschil wij zouden winnen We werden in onze goede verwachtingen eigenlijk slechts eenmaal ern stig teleurgesteld en dat was in 1906, toen onze ploeg met 50 werd geslagen. Maar verder slaagden de Belgen er voor den oorlog nog maar eenmaal in van onze ploeg te win nen en dat was nog slechts met 32 na ver lenging en met behulp van een aantal on begrepen beslissingen van den Engelschen scheidsrechter Schumacher. Dat waren vroeger prettige tochten naar de Scheldestad. waar de Belgen zich steeds even goede verliezers toonden als onze spe lers het thans doen. Het gezelschap, dat in die eerste jaren onzë spelers naar Antwerpen vergezelde, was heel wat kleiner dan tegen woordig. De heer Ruffelse, de vader van den bekenden Sparta-speler Cas Ruffelse, was destijds inspecteur bij de spoorwegen te Rot terdam. Hij was steeds zoo vriendelijk een paar wagens voor spelers en supporters te reserveeren, wat in de meeste gevallen wel voldoende was. Tegenwoordig doet men het niet meer met een paar gereserveerde rijtui gen doch loopen er extra treinen, ondanks de groote concurrentie van de auto. In die dagen nog geen dichte volksmassa aan het Antwerpsche Station als de spelers aankwamen. Nu moeten de spelers zich door rijen nieuwsgierigen heenwringen om in het hotel te komen. Vroeger viel men bij aan komst letterlijk in de armen van den vroolij- ken Antwerpenaar Voets. die alle spelers bij naam kende en als vertegenwoordiger van de Antwerpsche voetballers hun kwam be groeten. Dan was er de heer Havenitb. de eenige. die in den loop der jaren eigenlijk heelemaal niet veranderd is. Hij zorgde voor de officieele ontvangst, laadde de spelers daarna in een met paarden bespannen Jan Pleizier of dat ook de Antwerpsche benaming van dit soort voertuigen is, weet ik werkelijk niet waarna het gezelschap in sukkeldraf naar het Beerschot-terrein ging. Een paar uur la ter leidde de heer Havenit-h. thans onder een glimmenden hoogen hoed. plechtig de spelers l in het veld. waarna de wedstrijd kon begin nen Na afloop reikte hij met een vloed van hartelijke woorden het beroemde Koperen Dingetje" aan den aanvoerder van de win nende ploeg, derhalve vrijwel steeds aan dien van onze ploeg uit. Snel werd daarna nog wat gegeten en denzelfden avond trok men weer huiswaarts. Toen werden er nog geen uitvoerige voor beschouwingen over den wedstrijd geschre ven. Ook dc verslagen waren slechts kort. voor een iets uitvoeriger verslag moest men tot Donderdag wachten op welken dag Het Sportblad verscheen. Wat is dat alles veranderd! Een wedstrijd tegcr. de Belgen is eer. nationale gebeurtenis geworden. Er zijn .slechts" 50.000 plaatsen beschikbaar. Iedereen, die er in Slaagt een kaart te bemachtigen, beschouwt zich als een gelukkig sterveling. Duizenden betreuren het, dat ze nog nooit een kans gehad hebben om een wedstrijd tegen de Belgen te zien. Ze moeten zich tevreden stellen met 't radiover slag, dat door velen hoog gewaardeerd wordt. Het intieme van zoo'n wedstrijd, de onder linge gezelligheid, is verdwenen, doch men mag dat zeker niet betreuren. Voetbal is een te kostelijk kijkspel om slechts aan enkelen sportief genot te bezorgen. Het is bij uitstek het spel voor de groote massa. Maar wat gaat onze ploeg nu Zondag in den 47sten wedstrijd tegen de Belgen den 23sten in België doen? Zal het weer de traditioneele nederlaag worden? Laten we eerst eens kijken, welke spelers onze kleuren zullen verdedigen. Van der Meulen, de eenige speler van het elftal, die ook de laatste overwinning der onzen te Antwerpen heeft meegemaakt, staat niet in het doel. Hij heeft nog last van zijn oude blessure. Zijn plaats wordt waarschijn lijk ingenomen door den Feijenoord-keeper Van der Male, dien men blijkbaar beter acht. dan Odijk, die in den laatsten tijd niet erg voldaan heeft. Van Run en Weber, het tweetal, dat te Pa rijs zoo dapper heeft gestreden, vormt de backlinie. Heeft Weber thans wat meer uithoudings vermogen dan te Parijs, dan kunnen we deze achterhoede met een gerust hart in het veld zien gaan. Ook in de middenlinie oude beproefde krachten: hetzelfde drietal alweer, dat te Parijs heeft gespeeld. Het is mogelijk, dat Jaap Paauwe nog niet zal kunnen spelen. In dat geval zal z'n broer Bas zijn plaats inne men. 't Klinkt een beetje oneerbiedig, doch ik zou zeggen: „lood om oud ijzer!" Of Bas dan wel Jaap speelt, is vrijwel hetzelfde, men kan er van verzekerd zijn, dat het goed zal zijn. In het midden staat weer Anderiessen, die niet alleen in de ploeg is omdat we geen beter spil hebben, doch die zijn plaats door zijn spel m.i. volkomen waard is. Hij is meer derde back dan zesde voorwaarts, doch in dat gënre doet hij verdienstelijk werk. Over Van Heel behoeft men waarlijk niet te schrijven. Zelfs zonder inspanning houdt hij een vleugel van Engelsche profs in bedwang, zooals hij ver leden week tegen Southampton liet zien. Na hun spel tegen diezelfde Engelsche club zal wel niemand, die dien wedstrijd heeft ge zien, mij tegenspreken als ik zeg, dat Wels en Adam de beste rechtervleugel is, dien we in jaren hebben gehad. Slagen ze er in eenzelf de spel te ontwikkelen, dan wordt de hon derdste goal reeds in de eerste helft van den wedstrijd gemaakt! De vleugel Van Nellen Mol is stellig eveneens tot, goede dingen- in staat. Vooral in Van Nellen hebben we ver trouwen. En dan komt in het midden het groote vraagteeken Lagendaal. Hij heeft reeds een paar wedstrijden voor ons gewon nen oa. die te Parijs en hij kan ook den Antwerpschen wedstrijd winnen, als hij met z'n schot maar een beetje geluk heeft. De Belgen kennen zijn spel echter door en door; dat zal wel een handicap voor hem zijn. Het is echter gelukkig, dat we ook andere spelers in den aanval hebben, die doelpunten kunnen maken, ook als spelverdeeler kan Lagendaal een nuttige rol spelen. De Belgen brengen dezelfde achterhoede en dezelfde middenlinie in het veld als bij den laatsten wedstrijd te Amsterdam. Alleen in den aanval is er wat gewijzigd. Voorhoof, de uitstekende voorwaarts van de Liersche F. C., zal ditmaal van de partij zijn, wat een ver sterking beteekent. Verder is v. d. Eynde, die een ongeval heeft gekregen, vervangen door Diddens van de F. C. Mechelen. Door het meespelen van Voorhoof is deze ploeg m.i. iets sterker geworden dan die, welke te Amsterdam met 32 wist te win nen. Zal het thans eindelijk een overwinning voor Holland worden? Ik hoop het van harte, acht het ook zeer wel mogelijk, doch het voorspellen durf ik niet. Dat het hoog tijd wordt, dat wc weer eens te Antwerpen winnen, zal intusschen nie mand ontkennen Het is aan onze spelers om daarvcor te zorgen. C. J. GROOTHOFF. INGEZONDEN MEDEDEELING EN- a 60 Cts- per regel. f SPLITSING KAPPERSORGANISATIES. DAMMEN. COMPETITIE 2e KLASSE NED. DAMBOND. De Haarlemsche Damclub n speelde voor bovengenoemde competitie tegen de kam pioenen der vorige competitie, de Damver- eeniging D. O. S. n. De uitslag luidt als volgt: Haarl. Damclub II—D. O. S. II. J. WielengaJ. Oostra 20 H. van Lunenburg Jr.—F. Dubois 1—1 J. BalkG. v. d. Berg 11 W. van Pelt—Th. Mok l—l J. H. ReedijkF. Boerschenk 11 A. KielH. de Boer 02 Th. WesselmanS. de Vos 02 J. OtterM. Aandagt 11 H. W. C. van RhoonJ. Roosendaal 11 J. M. A. MinderhoudJ. Rabbie 20 Totaal 1010 Door de arbitrage-commissie van den Nederl. Dambond werden de voigende partijen arbitrair beslist: TJV.V.EN.U. IHaarlemsche Damclub II 1. F. de Wolf—H. van Lunenburg Jr. 11 2. J. ScherpenisseJ. Balk 02 1—3 Voorloopige uitslag 0—10 Einduitslag 1—13 voor Haart. Damclub H. WETENSCHAP CONTRA GREEP. Nieuwe uitvinding die de bacteriën doodt. De wetenschap heeft een nieuw middel ge vonden om influenza, griep en verkoudheid te bestrijden. Een middel, dat de bacteriën doodt. Karsote inhalatie-systeem Is de nieuwe uitvinding, die deze wonderlijke eigenschap heeft. Karsote is een combinatie van 12 waar devolle bestanddeelen, welke griep- en in fluenza-veroorzakende bacteriën dooden. Karsote is volkomen onschuldig in 't gebruik, zoodat het ook voor kinderen een ideaal mid del ls. In een paar minuten opent Karsote de ver stopte neusgaten, verwijdert het slijm achter uit de keel en maakt een einde aan het hoor bare ademhalen. U sprenkelt slechts 10 tot 15 druppels op een zakdoek en ademt den aangenamen damp in Bij goed inademen komen de zuiverende dam pen tot in de meest afgelegen deelen van neus keel en longen, waar alle bacteriën opgespoord en vernietigd worden. Kar sote geneest en verzacht tevens de teere en geïr riteerde stembanden). De wezenlijke bacterlën- doodende werking van Karsote op griep en in fluenza -'ver oorz akende bacteriën wordt getoond in de volgende diagram men (microspische af beeldingen) Fig. 1 toont de ontwikkeling der bacteriën bij den aanvang der ziekte. Fig 2 laat de groote toename der bacteriën na 24 uur zien! Fig. 3 hoe in nog geen 10 minuten de Kar sote-damp alle bacteriën vernietigd heeft. is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogis ten a 0.90 PER FLACON (ZAKFORMAAT) en 1.50 per flacon (2 X de kleine maat). Importeurs: NV. Rowntree Handels Mij., Hcerengracht 209, Amsterdam-C. STADSNIEUWS LUXOR THEATER. INSTALLATIE VOOR SLECHTHOORENDEN Nu de film niet alleen meeT een genoegen voor het oog is, maar ook aan het oor een groote rol toebedeelt, m.a.w. nu de slecht- hoorenden ook in de bioscoop gehandicapt zijn, nu is het zeer goed gezien om voor hen installaties aan te brengen die het volgen van een film beter mogelijk maken. En de directie van het Luxor Theater heeft te dien einde, als tweede in Nederland, daar gelegenheid voor geschapen. Zij stelt van nu af koptelefoons beschikbaar, die op tien plaatsen in het theater op den eersten rang, op het balcon en in de zaal-loges - aangesloten kunnen worden. Woensdagmid dag zijn de proeven genomen, die geheel ge slaagd mogen worden beschouwd. Eenige leden der Vereeniging van Slecht- hoorenden, waaronder een bestuurslid, spra ken hun groote voldoening over de instal latie uit. Duidelijk hadden zij het geheele programma kunnen volgen. De kop-telefoon staat in directe verbinding met den versterker in de cabine. Het rumoer in de zaal hindert dus niets. Naast de plaats in de zaal is een regulateur aange bracht, waardoor de gebruiker zelf de ge luidssterkte kan regelen, Na afloop worden de koptelefoons in speciale zakken hy giënisch opgeborgen Wij gelooven, dat deze installatie zij is van Siemens en Halske een uitkomst zal zijn voor filmlievende hardhoorenden. J. C. G. O. B. Bovengenoemde Bond hoopt Zaterdag 19 Maart a.s. een propaganda-avond te houden in het Noorder Wijkgebouw, Molenacrstraat 18. Aanvang half acht. arts, die zal spreken over: „Ondervindt 't ALs spreker zal optreden dr. A. H. de Vries lichaam nu werkelijk zooveel schade van een glaasje bier?" Verder wordt er door dc leden een revue opgevoerd onder den naam van „Het ei van Columbus". PERSONALLY Aan de universiteit van Amsterdam is be vorderd tot arts de heer P. H. Kloos (Velsen) en geslaagd voor het le gedeelte van het artsexamen de heer J. J. A. Lindner (Haar lem.) R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De RK. Middenstandsvereeniging houdt haar jaarvergadering op Dinsdagavond 29 Maart 1932 in „De Kroon". De agenda vermeldt o.a.: Jaarverslag over 1931 van den Alg. len Secretaris. Rekening en verantwoording over 1931 van den Pen ningmeester. Benoeming eener contróle- commissie en Begrooting over 1932. Verkie zing van 2 Bestuursleden, wegens periodieke aftreding der Heeren H. Habraken en Joh. F. Lamp. (Beiden zijn terstond herkiesbaar). Be spreking der Gem. El. Stroomtarieven. Het bestuur stelt in verband met de Jubilea in dit jaar voor een feestgave ad 250.ter beschikking te stellen van den Bljz. Raad der St. Vincentiusvereeniging te Haarlem, hoofd zakelijk te bestemmen voor de z.g. Stille Armen. Voorts een réunie te organisceren op Dins dagavond 21 Juni in de Kroonzalen, den vooravond der viering van het Zilveren Jubi leum van den Bond van R.K. Vereenigingen van den H- en I. Middenstand in het Bisdom Haarlem, dat hier ter stede op Woensdag 22 Juni met grooten luster zal worden herdacht. Voor de viering van het 25-jarig bestaan der R.K. Middenstandsvereeniging te Haar lem is het volgende programma opgemaakt: Zondagavond 23 October Opening van het Tridium: Maandagavond 24 October Voort zetting. Dinsdagavond 25 October Voortzet ting. Woensdag 26 October 's Morgens Alg. H. Communie met F!. Sluiting. Gemeenschap pelijk ontbijt. Fecstvcrgadering m. Receptie, Fecstel. Bijeenkomst der Leden hunne- Families. OPRICHTING VAN EEN NIEUWEN HAARLE.MSCHEN KAPPERSPATROONSBOND Men schrijft onst Het was velen kappers niet naar den zin, dat de Ned. Kappersbond, afd. Haarlem, zulk een actie ging voeren voor verplichte Don derdagmiddagsluiting. In 1930, toen een der gelijk voorstel in den gemeenteraad werd be handeld, hebben zij daartegen getuigd in een met redenen omkleed request. Het mocht niet baten. De Raad keurde het voorstel goed. Tot sluiting is het echter niet gekomen, omdat een nieuwe Rijkswet een algemcene regeling zou geven. Verleden jaar is die Winkelsluitingswet in werking getreden en de Haarlemsche gemeen teraad stelde bij besluit van 1 Juli 1931 een verordening vast. waarbij alle winkels des Donderdagsmiddags moesten sluiten. Aan dit raadsbesluit is evenwel de Koninklijke goed keuring onthouden. ZJbcc. de Minister zou echter tegen Donderdagmiddagsluiting der kapperszaken geen bezwaar maken. Het Ls nu tot scheuring gekomen in de afd. Haarlem van den Nederl. Kappersbond. In een op Dins dagavond gehouden vergadering in „Spoor- zicht" Is opgericht de ..Haarlemsche Kappers patroonsbond welke zich zal aansluiten bij dc Federatie van Kapperspatroonsverceniglngcm hoofdzetel te Arnhem. Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren J. H. Verbeek. H. B Böttcher. A. Jan sen, A. Kamstra en P. W. Weissenfels. Met algemeene stemmen werd besloten le gen het eventueele raadsbesluit tot gedwon gen Donderdagmiddagsluiting der kappers zaken bij Gedeputeerde Staten en zoo noodig de Kroon de gTOOte bezwaren kenbaar te ma ken en vernietiging van dit raadsbesluit te verzoeken. WAGNER VEREENIGING Naar wij vernemen zal de Wagnervereeni- ging in het aanstaande seizoen zeer waar schijnlijk een werk van Janacek ten tooneele brengen. De keuze van het Bestuur is gevallen op 's meesters laatste opera ,,Aus einem Totcn- haus" naar het gelijknamige werk van Dostojewski. Janacek heeft deze opera als 70-jarige gecomponeerd en de grondgedachte er van uitgedrukt in de woorden, die boven aan de partituur vermeld staan: „In ieder schepsel leeft een vonk van God". INGEZONDEN MEDEDEELING EN a 60 Cts. per regel ALLIANCE FRANcAISE. Woensdagavond hield de afd. Haarlem der Alliance Fran^aise een bijeenkomst in de tulnzaal van het Concertgebouw. De voorzit ter, de heer J. L. Sauveur herinnerde ln zijn openingswoord o.a. aan het verlies dat de heele wereld en Frankrijk in het bizonder geleden heeft door en dood van Aristide Briand. Hierna kreeg de spreker, de heer Marcel Bouteron, bibliothécaris van het In- stltut de France, het woord over „L'Ame d'une Bibliothèque". In de vlotte en heldere causerie, die hij boeiend en onderhoudend hield, vertelde hij van de ziel die In de bibliotheken huist, de ziel van schrijvers en boeken, die de biblio theek niet uitgedroogd maken doch doen leven: van dc slechte zielen, en de goede, die de waarheid en het schoone aan de lezers brengen; van de religieusc boekerijen, die de levens der martelaren huisvesten. En van den bibliothecaris, die de tusschen- persoon is tusschen de boeken en de lezers, en die de eerste schreden der lezers leidt. Vroeger werd dc bibliothecaris voorgesteld als een boekenwurm met groote bril en een plumeau, doch thans als een pults dc science. Spr. las voor het portret van den ideaal bibliothecaris, die aUes weten moet. Dit kon wel in de 18e eeuw. doch tegen woordig zeker niet meer. Hij zelf tracht het lezend publiek in alles terwille tc zijn, dan is hij tevreden. Een bibliothecaris hoeft niet alles te weten, wél moet hij weten, waar alles te vinden is. Hij noemde enkele vondsten, die hij zelf in zijn boekerij gedaan had, o.a. over de Balzac. Lang bleef spreker staan bij zijn biblio theek het .Jnstitut de France". Aan de hand van soms merkwaardige en zeldzame lantaarnplaatjes schetste hij het ontstaan en de ontwikkeling daarvan tot tegenwoor dig toe, nu de boekenrij 800.000 werken telt. Want behalve over de ame sprak hij ook over het corps van de bibliotheek. De aca demie francaise put uit de Institut-biblio- theek de werken benoodigd voor haar groote werk de dictionnaire. In een geestig speechje. dankte de voor zitter den heer Bouteron voor zijn voordracht en zeide, dat deze lezin<» zeker niet de laat ste van hem voor de Alliance was. PARACHUTESPRINGEN EST NEDERLAND VERBODEN In een bericht aan luchtvarenden wordt meegedeeld, dat valschcrmsprongen, be doeld als vertoonln gof onderdeel van een vertooning voor publiek, met het oog op dc veiligheid niet meer worden toegelaten. GEEN INDISCHE TENTOONSTELLING TE DIEMEN Naar aanleiding van berichten over de In dische tentoonstelling verneemt het Corr. Bureau van officieele zijde, dat er van een Indische tentoonstelling dit jaar te Diemen. welke zou samenvallen met die te 's Graven- hage, geen sprake meer is. Er waren daar voor wel plannen, doch het denkbeeld is. na dat de niet-wenschelijkheid daarvan is inge zien, prijsgegeven. Het bericht, dat er moeilijkheden zouden zijn met het. Koloniaal Instituut to Amster dam is onjuist. De overeengekomen bedra gen zijn gestort, zoodat op de volle mede werking van het Koloniaal Instituut kan worden gerekend. Over de verdere inzendingen zijn nog on derhandelingen gaande. Dc opbouw van de Indische tentoonstelling in het Westbroek- park te 's Gravenhage is zoover gevorderd, dat aangenomen mag worden dat de tentoon stelling op 15 Mei gereed zal zijn. „^TENNISRACKET/ ^O-NIEUW BE/NAREN /r\ MET VOILE GARANTIE TRACEY F 17.50 Ie kwaliteit F 14.— 7.50 Gr. Houtstraat 147a, verliest ook bij guur en schraal weer nimmer zijn frisschc teint en soepele gaafheid, wan neer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig „Zü"-Crême in te wrijven. .ARBEIDER DOOR ÜIJSCHBLOK GETROFFEN Woensdagmorgen heeft een 21-Jarige ar beider uit Aarlanderveen op het werk van de demping van de Middelste Gracht te Leiden een hijschblok op het hoofd gekregen, door dat dc pal van dit blok was losgeschoten. De man kreeg een hevige hoofdwond en een hersenschudding. In ornstigen toestand ;s hij naar het Dlaconesscnhuis overgebracht. BRAND VERWOEST 20 H A. HEI EN 112 HA. BOSCH Bij een heidebrand te Schijf, onder de ge meente Rucphen zijn over een lengte van eenige kilometers en een breedte van onge veer een halven kilometer de aanplantingen van jonge denr.eboomen gehele verwoest. In totaal verbrandde ongeveer 20 HA. heide en 11.2 H.A. bosch. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonn&s pan Haarlem's Dagblad, worden door een speclalen Redacteur en zijn talrijke medcwerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. Dc vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam cn adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden icordcn per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: Ik heb een rood marmeren schoor steenmantel. dl© door het gebruik van t»v©e! was er niet mooier op geworden ls. Wat moet ik daaraan doen? ANTWOORD: Doop oen dock In ammonia, maar niet te nat, zoodat hot niet op het be- hang kan spatten, on wrijf don echoorMeon- mantol hiermee atevig af. Wrijf ln het vervolg met zeer dunne mcubclwas en wrijf dit eerst in een flanellen doek. voordat gij hot marmer or mee inwrijft, wat zeer stevig moet geschie den en als do schoorsteen koud is. Wrijf met schoone, zachte doeken goed uit. VRAAG: Hoe verwijdert men verfvlekken (verouderd) uit een Jas? Ik heb 't al geprobeerd met terpentijn en petroleum, maar dit hie:p niet. ANTWOORD: Drenk een ln vieren gevouwen stuk flltreerpaplcr ln terpentijn: log daar do vlekken op onleg op den achterkant der vlek ken een droog, in vieren gevouwen flhreerpa- pier. Druk hierop siewlg met een koudon strijk bout. Herhaal dit zoo vaak. tot de vlekken er uit zijn- Bij verouderd© vlekken duurt dit vrij lang. VRAAG: Hoe maakt men bijenwas goed hard? Ik heb het al met parnfine geprobeerd, maar dit helpt niet. ANTWOORD: Wij begrijpen uw bedoeling niet, duar bijenwas van zichzelf zeer hard Is en daarom vaak harde was genoemd wordt. Kunt u de vraag wat nader toelichten? BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb een kind van 3 Jaar. Mijn inkomen is 8600; lk verwoon 900.hob een dienstbode van 30.p. m. en oon auto, getaxeerd op 500. 1. Wat moet lk ln Haarlem voor Inkomsten en pers. bel. betalen? 2. Wat ln Heemstede? ANTWOORD: 1. Voor hot loopende belas tingjaar: Itljks Inkomstenbelasting 202. Gom. fondsbclnstlng 276.84. Personeolo belas ting 220.64. Bij de laatste opgavo ls aangeno men dat do verkoopwaarde van het meubilair 2000 bedraagt en dat de dienstbode niet Jonger la dan 21 jaar. 2. Reap, 202,—: 1*2 en 176.89. PLANTEN. VRAAG: Verleden jaar heb lk pitten va» mandarijnen geplant. ZIJ zijn opgekomen en gegroeid tot ongeveer 4 c.M. Daar ls het bij ge- bloven, maar nu gaan ze weer vooruit. Er staan 10 plantjes op een hoopje, die ik graag wou ver planten. 1. Kan dat nu gebeuren en hoe groot moet de pot zijn? 2. Wat voor aardo moet lk gobrulken en moet ik veel water geven? 3. Moeten zij warm staan en wanneer ls het bloeitijd? ANTWOORD: 1. Wachten tot het laatst van April of begin Mei. In potjes van 8 a 12 o-M. middellijn. 2. Tuingrond, waardoor 1/3 bladaarde met wat scherp zand. Dc hoeveelheid water Is niet op te geven, die Is afhankelijk van de stand plaats. 8. Neen. Dat zal nog wel heel wat Jaren duren. VRAAG: Ik heb een tuin met vruchtboomcn. Door den vorlgen eigenaar was er sedert Jan. 1931 niets aan gedaan. Verschenen najaar heb ik ze laten snoeien en om den stam. op onge veer 1 M. afstand ruige paardenmest laten ln- spltten. Nu zjjn dc stammen erg groen en werd mij de raad gegeven do stammen te bespuiten. 1. Is dat Juist? En waarmee moet dat dan geschieden? 2. Ook werd mij geraden de stammen In to smeren met witkalk. Is dat ook goed? ANTWOORD: 1. Bespuit stam cn kroon met een 5 a 7 pCt. oplossing van vruchtboomcarboll- neum. Gij kunt dit het beste doen met een pul- verisateur, omdat hot dan zoo fijn mogelijk wordt verspreid. 2. Bovenstaande bcspulting ls voldoende. DIVERSEN. VRAAG: Is u ook bekend of er aan de Jaa Gljzenvaart volkstuintjes komen en tot wien men zich moet vervoegen? ANTWOORD: Ons niet bekend. Wend u eens om Inlichtingen tot het Secretariaat der Vereo- nlglng voor school- en werktulncn voor Haarlem on omstreken. p.a. den heer A. D. <!c Roos. Jo- han Verhulstweg 35 te Bloemendaal (postadres -Santpoort-Station) of Kruisweg 70. Samenwer kende Patroonsver. In de Bouwbedrijven voc< Haarlem en ometreken,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11