Bollen-teelt in Engeland. Het woord is aan... Holland's Bolwerk. Het Belangrijkste. BERICHT. 49c 3T.ng No. 14947 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 17 Maart 1932 HAARLI Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. EM S DA UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. GBLAD Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad cr week 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72J^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 1482S Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIcNl5 regels f 1.75, elke regel meer ƒ0.55. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onre Groentjes (icdcrcn dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer /0.10, uitsluitend 4 contant. alis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andete vinger f 150.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Jem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f 600— Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-, Vcilics Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 17 Maart. Het Eerste Gelui. Overmorgen, Zaterdag, zal het eerste gelui van de terugkeerende zomersporten weer klinken. Ieder jaar weer gebeurt dat in Enge land Met zijn roeiwedstrijd tusschen de beide uitverkoren achten van de universiteiten Oxford en Cambridge opent het de reeks der groote sportgebeurtenissen van het zonnige seizoen De Engelsdunan spreekt van „the Boat Race", alsof er geen andere races in booten bestaan. Dit is de krachtigste aanduiding van de opperste belangrijkheid van dezen wedstrijd. Alle andere verzinken er, althans in Engeland, bij in het niet. Ook zit er een oude. stoere traditie aan vast, en zelfs in onzen tijd houden sommige tradities nog koppig stand. Vooral als zij sport betreffen, en door jonge kerels gehandhaafd moeten worden. Oude kerels worden vaak slordig met tradities. De jeugd, althans de mannelij ke, is in dit opzicht conservatiever. Het feit dat de Boat Race op het traject Putney-Mortlake, op de Theems, gehouden moet worden is onafscheidelijk aan de tradi tie verbonden. Daarom zult gij u wellicht eenigszins kunnen voorstellen hoeveel moeite het gekost heeft, de baan ditmaal met een kwart mijl <400 M.» verkort te krijgen. Er is toe besloten na lang aarzelen, en alleen om dat het moest. De inkorting geschiedt bij den start. Putney Bridge wordt verbouwd, er staan zware stellages tegen aan, en tusschen dip palen-constructies dartelt de rivier nu in draaikolken en stroomversnellingen, die liet eenigszms gevaarlijk maken daar dicht bij te starten. Bovendien zou er groote kans zijn dat een der beide ploegen grooter nadeel van die omstandigheden had dan de andere. Der halve is nu de start 400 M. verlegd en de baanlengte dus ingekort van 6800 tot 6400 M. Altijd nog een record-baanlengte voor roei- wedstrijden. Bij ons in Holland is de langste baan (eveneens voor achten) die voor den wedstrijd om den Telegraafbeker (4500 M liet hoofdnummer van de Studenten Roei- wedstrijden wordt op 3000 M. verroeid (in vieren), alle Nederlandsche kampioenschap pen en de meeste andere wedstrijden op 2000 M. Wie Engeland cn de Engelsche begrippen kent, zal er zich over verwonderen, dat de London County Council (het proviciaal be stuur', die de restauratiewerken aan Putney Bridge laat uitvoeren, den euvelen moed heeft kunnen vergaren om de Boat Race tot die baanverkorting van 400 M. te nopen, en aldus op een Sport-Traditie inbreuk te maken. Waarschijnlijk zullen de heeren zich veront schuldigen met te zeggen dat zij tevoren niet wisten dat er draaikolken zouden ontstaan. Zoo zijn politici. Enfin, u kunt erom lachen, maar is het niet verkwikkend dat aan sommige ietwat kinderlijke tradities tenminste nog wordt vastgehouden in deze gerationaliseerde, ge mechaniseerde wereld? Dat Boat Races nog niet vervangen zijn door Motorboat Races, en dat de heele wereld nog altijd meer voelt voor den harden strijd van tweemaal acht pootige jonge kerels, die met al hun spier kracht geen grooter snelheidsgemiddelde dan 18 of 19 K M. per uur kunnen bereiken, dan voor de wereldrecord-pogingen van meneer Kaye Don in zijn bliksemsnelle motorboot? Mij verkwikt het zeker. Blijkbaar wordt in Engeland weer alge meen verwacht dat Cambridge zal winnen. Het heeft al een heele reeks jaren achtereen gewonnen en de ploeg van dit jaar is, volgens de Engelsche deskundigen, van buitengewoon gehalte, nog beter dan haar voorgangsters. De Oxford-acht heeft een verdienstelijken tijd op een proef baan geroeid, maar het soe pele rhythme van de „Cantabs" bezitten de „Oxonians" niet, en ondanks hun mooien tijd hadden ze ook op die proefbaan een periode van inzinking. Er zijn vroeger wel meer van die series overwinningen van een der beide universiteiten geweest, ofschoon nooit zulk een langdurige als nu die van Cambridge. Een tijd van afwisselend succes is natuurlijk veel boeiender. Wat de redenen zijn van zoo'n lange reeks overwinningen van één der par tijen heeft nog nooit iemand kunnen vast stellen. Onberekenbare factoren schijnen daarin tc overheerschen. Beide universiteiten beschikken over een buitengewoon ruime keuze in roeiers, beide kunnen altijd uit stekende coaches krijgen. Groot stijlverschil is er niet, althans de laatste jaren niet, en Oxford is al éenige malen van coach veranderd zonder dat het iets geholpen heeft. Misschien moet men het zoeken in buitengewone eigenschappen van den Cambridge-coach Haig-Thomas, maar als afdoende wordt die verklaring ook niet aanvaard. Overigens blijft er. in de Boat Race zoowel als bi} andere groote sportgebeurtenissen, altijd een ruime mate van onzekerheid. Het is mogelijk dat de Cambndge-acht plotseling „niet pakt", het is mogelijk dat een op een critiek oogenblik gevangen .-snoek" het heele verloop van den strijd wijzigt, "net is ook mo gelijk dat Oxford zichzelf overtreft. En ten slotte zijn er de stuurlieden, die in deze race een heel moeilijke taak hebben, rekening moeten houden met stroom en windgaten, hun koers soms wijzigen in verband met de onvoorziene positie der tegenpartij, en door een fout alles kunnen bederven. Op den dag waarop wij voor het eerst een Voorjaarsnummer geven meende ik aan deze groote sportgebeurtenis, als eerste gelui van het seizoen der „zonne-sport", wel wat bij zondere aandacht te moeten schenken. Zelf heb ik zesmaal de Boat-Race bijgewoond, en er even zooveel maal prettige herinneringen aan behouden. Een zuiver sportieve, eerlijke strijd na maandenlange volhardende voor bereiding. En een mooie traditie! R. P. (Van onzen correspondent). Londen, 16 Maart. Dc mogelijkheid van de ontwikkeling van bloembollen in Engeland is in het begin van deze week besproken in een conferentie, ge houden in het Ministerie van Landbouw, on der voorzitterschap van Lord de la Warr, den parlementairen secretaris van het Ministerie. De voorzitter vertelde dat een onderzoek van de handelscijfers had aangetoond dat de En gelsche telers slechts 10 percent 1500 ton produceerden van de 15000 ton bloembol len, welke het land elk jaar noodig heeft. Jaarlijks ging 1 1/2 millioen pond sterling het land uit voor den aankoop van buiten- landsche bloembollen, bijna uitsluitend uit Nederland. Hij meende dat thans de gelegen heid gunstig was om den teeltgrond in En geland voor bollen met ongeveer 400 HA. uit te breiden. En hij had deze vergadering be legd om deze mogelijkheid te bespreken Voor zoover het voor de Regeering mogelijk was beloften te doen kon hij zeggen dat het zeer waarschijnlijk was dat het invoerrecht gedu rende eenigen tijd en terwijl deze Regeering aan het bewind was zou worden voortgezet. De Regeering was ook bereid haar steun te blijven verleenen aan het proefstation voor bloembollenteelt in Lincolnshire, terwijl de spreker kon toezeggen dat de Rijkshandcls- raad ruim reclame voor het Engelsche pro duct zou maken indien deze raad er van ver zekerd kon zijn dat de Engelsche telers in de dan te verwachten vraag zouden kunnen voorzien. Namens de telers werd opgemerkt, dat ka pitaal noodig zou zijn voor de uitbreiding van het bedrijf en dat dit geld van buiten-af moest komen aangezien de telers zelf geen geld voor uitbreiding hadden. Wat dit punt betreft bleek verder dat de Regeering niet bereid was financieelen steun te geven. Een der telers pleitte voor specialisatie in eenige populaire variëteiten maar anderen waren tegen deze beperking, aangezien zij van mce- ning waren dat zij nimmer met goeden uit slag tegen de Nederlandsche producenten zouden kunnen concurreeren tenzij zij zich toelegden op even talrijke variëteiten als de Nederlanders teelden. Er is nog geen enkele aanwijzing dat de Britsche telers zich zoodanig zullen organi se eren in samenwerking, dat zij op eenigs zins dragelijke wijze aan de binnenlandsche vraag zullen kunnen voldoen. In dit veld van productie als in zooveel andere ziet de Brit sche producent meer voordeel in de bij-func tie van middenman dan in de rechtstreek- sche productie in het zweet zijns aanschijns. KUNSTSCHATTEN UIT DEN DOM VAN SALZBURG ONTVREEMD. WEENEN. 16 Maart (V. D.) In verband met ontvreemding van kunstwerken uit den Dom- schat van Salzburg is dc Munchensche kunst handelaar Brettschneider, die juist in Salz burg vertoefde, gearresteerd cn ter beschik king gesteld van de justitie. Ook zijn schoon moeder, de Munchensche antiquiteitenhande laarster Hensier is in Munchon gearresteerd en naar Salzburg overgebracht. De domcapitularis Anglberg, die mede plichtig schijnt te zijn aan de ontvreemding der schatten is in een zenuwinrichting op gesloten. In totaal zijn uit den Domschat 13 voorwerpen ontvreemd, waaronder de ge noemde eucharistische duif die naar Am sterdam is verkocht een klein huisaltaar uit do 14de eeuw. dat eveneens door Brett schneider gekocht is en verscheidene reli- quien uit de vijftiende eeuw. De Salzburgsche president van politie en een commissaris van politie zijn naar Ne derland vertrokken om te pogen de daar heen verkochte kunstvoorwerpen op te spo ren. Frangois Pauwels: Geef mij in dit korte leven een' doorzonden lentedag, jubel op de buitendreven cn een lieven vrouwenlach. 'De inzending van het Centraal Bloembollencomité te Haarlem op dc New-Yorksche voor- jaarsbloemcntentoonstelling is een overweldigend succes.) O bloembolleboozen van Holland Gij oogst weer een prachtig succes, Gij stoere discipels van bolland, Geeft ons een wijsgeerige les. Gij zondt naar de Amerikanen Een geurenden kleurende» groet Als zoovele Hollandsche vanen. Getuigend van frischheid en moed Gij brengt in de nuchtere stemming Der asfalt en staalmetropool. In 't summum der steenen beklemming Ons Hollandsche lentesymbool. Gij toont, ons in tijden van zorgen. Die ook niet aan u zijn bespaard: De wensch naar een beteren morgen Is uiterste toewijding waard. Het past ons om dankbaar te roemen. Wat gij voor ons allen volbracht, Gij zegt het welsprekend met bloemen, Een bolwerk van Hollandsche kracht, P. GASUS. STRUIKROOVERIJ DOOR WERK- LOOZE KOELIES. MALANG 16 Maart (Anetai. Terugge keerde Deli-contra^ii,n:en maken de om geving van Modjokerio, Djambang, Pare en Kediri, onveilig. ZIJ zwerven werkloos rond en voorzien in hun onderhoud door aan wa rongs. voornamelijk in kleine dessahs ge legen, zonder betaling zich eten, drinken en rookwaren te verschaffen. In de omgeving van Paré hielden zij een autobus aan met de bedoeling dc inzittenden uit te schudden. Dit werd voorkomen door het ingrijpen van toevallig in de nabijheid zijnde politie. In het. aangrenzende Noordelijke gedeelte van Malang namen de veldpolitie en ook he: bestuur voorzorgsmaatregelen. Tot dusver is deze streek vrij gebleven van deze maran- deurs. ERNSTIG MIJNONGELUK IN BOHEMEN. AC1IT ARBEIDERS IN GEVAAR. BRuX, 16 Maart (Reuter). In de Kohinor-schacht, een der grootste mijnen van het noordwestelijk Boheemsche bruin- koolgebied, ontstond omstreeks middernacht op ca. 350 M. diepte een brand, die zich met groote snelheid uitbreidde. De arbeiders, die bezig waren met het afsluiten der mijngan gen, werden door het zich langzaam verza melende kooloxyd bedwelmd. Juist arriveerde een nieuwe ploeg, die terstond met het red dingswerk begon. Op acht man na. wien den terugweg was afgesneden, daar eenige gan gen vol gas stonden, konden alle mijnwerkers worden gered. Ongeveer 20 van hen leden reeds aan gasvergiftiging. Tengevolge van dc hitte, welke de rubber in de gasmaskers vernieldee kon men de op gesloten mannen tot dusver nog niet be reiken. De Arbeiderswoningbouw te Haarlem. Huur verhooging door de gemeente wordt niet toegepast. Een onderzoek naar saneering. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag met 20 tegen 14 stemmen besloten om B. en W. uit te noodigen ds door hen voorgeschreven verhooging van de huren voor verschillende bewoners van wo ningen van vereenigingen en stichtingen, doordat de huurtoeslagen verminderd zou den worden, in te trekken. Deze verhooging gaat dus niet door. B. en W. hebben zich bereid verklaard een onderzoek te laten instellen naar de vraag hoe de saneering van den arbeiderswoning bouw te Haarlem het best kan geschieden cn te voorkomen, dat de huizen van de duurdere complexen ledig komen te staan. Aan den directeur van Bouw- en Woningtoezicht zal een rapport gevraagd worden. Daarna zullen B. cn W. met voorstellen bij den raad komen. Voorts verwijzen wij naar het raadsverslag. Haarlem's gemeentefinanciën Kaspositie in geheime zitting besproken. B. en W. van Haarlem hebben onderhan delingen geopend om te komen tot een ver laging van dc taxi-prijzen te Haarlem. Behalve de werkgevers in het taxibedrijf worden de organisaties van werknemers ge hoord. De besprekingen verfceerm nog slechts in "en stadium van voorbereiding. Mandsjoerijc vraagt erkenning door dc mogendheden. r2e blad, le pag.) Tweede Kamer: Minister De Graaft stelt de portef eulUe-kivestie. (2e blad. le pag.) Eerste Kamer: Wegen cn Onderwijs. (2c blad, 1c pap Haarlem's gemeentefinanciën. Kaspositie in geheime zitting besproken. (le blad, le pag.) De arbeiderswoningen tc Haarlem. Huurver- hooging door de gemeente niet toegestaan. (lc blad. le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad (2e blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het eerste Gelui. <'le blad, le pag.) Jhr. J. C. Mollerus: Tuinbouw-statistiek. '2e blad. 2e pag.) C. J. Groothoff: De strijd tegen de Belgen. (3e blad. 3e pag.) Voor dc forensenVestiging cn vertrek. 2e blad, 2e pag.) ONS VOORJAARSNUMMER. Wij vestigen de bijzondere aandacht op ons uit twaalf pagina's bestaand Voor jaarsnummer, dat onze lezers in ons blad van heden aantreffen. DE HEER W. A. J. VAN DE KAMP 70 JAAR ZooaLs wij gemeld hebben viert de heer W. A. J van de Kamp heden zijn 70en ver jaardag. Reeds van morgen mocht de Jubilaris bij deze gelegenheid tal van schriftelijke be wijzen van belangstelling telegrammen c* 'iloe.mib'kken ontvangen De meerderheid van B. en W. had een voorstel bij den raad ingediend om het per- ceei Damstraat 12. het eenige per ceel in de straat dat nog geen eigendom dor gemeente is waarvan de onteigening in dertijd was aangevraagd in verband met de noodzakelijke verbreeding der straat, voor f 42.000 aan te koopeij. Als de breedte der straat op 14 Meter bepaald wordt tde Kruis weg is ook 14 Meter breed) zou in dc straat een strook grond van 975 M2 voor bouwter rein verkocht kunnen worden. In het raadsstuk werd medegedeeld, dat, de wethouder van financiën, Mr. M. Slinger.- berg, zich niet met dit voorstel vereenigen kon. Hoewel in beginsel bereid het in dit voor stel bedoelde winkelhuls aan tc koopen, en hoewel ook den prijs niet onaannemelijk achtende, is hij nochtans van meening dat dit voorstel op dit oogenblik niet aan vaard kan worden. De kaspositie onzer ge meente immers is naar zijn oordeel mede in verband met opeischbare geldelijke ver plichtingen van dien aard. dat hot ontraden moet worden om nu en in de allernaaste toekomst nieuwe geldelijke verplichtingen te aanvaarden. Alleen indien de betaling van de koopsom tegelijkertijd zou kunnen geschieden met de ontvangst van de koopsom van den te ver- koopen grond, zou de wethouder van Finan ciën zich met den aankoop van het winkel huis kunnen vereenigen." In de raadszitting van Woensdagmiddag vroeg de heer Slingenberg oen zitting met gesloten deuren, omdat hij zijn bezwaren na der wilde toelichten, welke mededeelingen niet voor openbaarmaking geschikt waren. De raad heeft daarop 2 uur in besloten zit ting vergaderè. In de heropende openbare zitting werd daarop het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen met 26 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de 'nee- ren Mr. Van Dam, Mr. Slingenberg, Boes, Castricum en Weustink en mevrouw Elzinga Het ligt natuurlijk niet op onzen weg te trachten iets tc weten te komen over het gesprokene in geheime zitting. Alleen kun nen wij de opmerking maken, dat de bezwa ren van den wethouder van Financiën blij kens de stemming niet door de meerderheid van den raad gedeeld werden. LOONEN VAN HET GEMEENTE- PERSONEEL. HET VOORSTEE KLEIN WORDT UITGEVOERD In ons vorig nummer schreven wij reeds, dat B. en W. in de raadszitting van Woens dag mededeelden, dat hunnerzijds niet be vorderd zal worden dc vernietiging van het raadsbesluit d.d. 2 Maart 1932, waarbij met 13 tegen 12 stemmen werd aangenomen het voorstel-Klein tot aanvulling van het raads besluit van 22 December 1931. Dit is zooals men weet het besluit om bij het bepalen van het gegarandeerde minimum inkomen, waarop de 7 pCt. korting niet zal worden toegepast, den kindertoeslag en den vacantietoeslag buiten rekening te laten. Er was onzekerheid ontstaan over dc vraag of het raadsbesluit rechtskracht had, omdat de soc. dera. raadsleden wel in de zaal aan wezig waren geweest, maar zich van stem ming onthouden hadden. B. en W. zullen thans het raadsbesluit uit voeren. Mr. L. G. van Dam heeft, naar wij verne men van zijn aanvankelijk plan om vernieti ging van het raadsbesluit te vragen, afge zien. DE TAXI'S. VERLAGING DER TARIEVEN. De tre'-Jtingsdag voor de S.ve:;\i:ake wordt in Ierland als een volksfeest gevierd Meisjes in Napoleontische costuums brengen de trommels met loten naar dc plaats van bestemming. Zy, die zich met ingang van 1 April a.s. per kwartaal abonnceren, ontvangen dc in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. NA KREUGER'S DOOD. REVAL, 16 Maart >V.DIn Weissen- stein (Estland) heeft heden de bedrijf;leider en directeur van de aldaar gevestigde luci fersfabriek, die eigendom van het Kreu- gerconcern, een einde aan zijn leven gemaakt De door den bedrijfsleider. Margus genaamd, geleide fabriek is vroeger zijn eigendom ge weest. Toen Kreuger het lucifersmonopolie kreeg verkocht Margus de fabriek voor aan deden in het Kreugcrconcern H< dalen van deze papleren, te zamen met het feit. da: zijn salaris als bedrijfsleider na den dood van Kreuger met twee derden verminderd werd, 'nceft voor Margus financieelc moeilijkheden ten gevolge gehad, die de oorzaak schijnen te zijn van zijn dood. PARIJS. 16 Maart "V.D.) Hedenmorgen is in zijn woning te dezer stede de Fransche financier en bankier Francois de Saint Phallc plotseling overleden. In financieelc krir-n: doet een nog niet bevestigd gerucht der. ronde, dat de bankier geen natuurlijken dood is gestorven, maar dat zijn dood in verband moet worden gebracht met dien van Ivar Kreuger. KREUGER'S OVERSCHOT NAAR ZWEDEN. PARIJS. 17 Maart 'Reuter.) Hel stof felijk overschot van Ivar Kreuger zal van middag met den gewonen D-treir. vla Ham burg naar Zweden worden vervoerd, waar iiet vermoedelijk gecremeerd zal worden. WEER DRIE VLIEGONGELUK KEN IN FRANKRIJK. PARIJS. 17 Maart (Reuter). Gisteren zijn In Frankrijk drie vliegtuig-ongelukken gebeurd. Aan dc kust van de Miadellandsche Zee zij a ongeveer op dezelfde plaats een marir.e- vliegtuig en een groot watervliegtuig omlaag gestort, waarbij twee man werden gedood cn vier levensgevaarlijk gewond, terwijl boven Rljssel een particulier vliegtuig omlaag stortte cn in brand vloog, waardoor belde inzittenden om het leven kwamen. CONCENTRATIE VAN RUSSISCHE BIJ MANDSJOERIJK? Op in het oog vallende wijze publiceercn dc Japanschc bladen verdere berichten be treffende de concentratie van Russische iroe pen aan dc Russisch-Mandsiocrijsche grens. De troepen zouden geconcentreerd worden in de richting Olowjannana (Mand-sjoerije) cn In de omgeving van de Oiga-golf bij Posjed In het kustgebied. Ir. totaal zouden meer dan 200.000 fnan met talrijke vliegtuigen en ar tillerie op dc beer. zijn gebracht. Voorts zou den zware batterijen zijn opgesteld bij Wla- dlwostok. Dc Russische offlcleele instanties verkla ren dat alle berichten betreffende eer. con centratie van Russische troepen aan de Rus- slsch-MandsJoerijsche grens niet met de fei len overeenstemmen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1