Uit Haarlem's Gemeenteraad. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterlar.d. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 17 MAART 1932 VERGADERING VAN WOENSDAG 16 MAART (Vervolg), Bij de revue van hamerstukken werd aan gehouden het voorstel van B. en W, om aan het hoofd van den incasso-, stortings- en ophaaldienst den titel van directeur te ge ven. Op verlangen van mevrouw Scheltema (Vrijheidsbond) zal deze aangelegenheid nog behandeld worden in de commissie van over leg. Spreekster bracht ook een persbericht ter sprake (niet in Haarlem's Dagblad op genomen) dat B. en W. zouden overwegen om ook een girodienst in te stellen. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder van Fi nanciën, zei dat over de giro-kwestie nog geen woord in het college van B. en W. ge sproken is. Verkoop van tabaksartikelen. Daarna kwam aan de orde de wijziging der Alg. Politieverordening betreffende den ver koop van tabaksartikelen door middel van automaten. De heer Joosten (S.DAJ.) ging met het voorstel van B. en W. accoord om dezen ver koop door automaten vrij te laten, maar hij ging niet mede met toelichting van B. en W., ■dat houders van automaten vervolgd zullen kunnen worden, als door hun schuld, kinde ren rookartikelen verkrijgen door middel van een automaat. De winkeliers mogen niet het proefkonijn worden, want toezicht zal niet gemakkelijk zijn. De heer Van Te te ring (R.-K.) sprak zich uit voor het voorstel-Bij voet, om den verkoop door automaten vrij te stellen na 's avonds 9 uur. De heer Baas (A.-R.) meende, dat het noodig zal zijn den verkoop door middel van automaten te verbieden, want anders zullen kinderen zich allerlei rookartikelen kunnen aanschaffen. Men moet de kinderen bescher men. Plaatsing van automaten is ook niet in het belang van de winkeliers in het algemeen, want zulke automaten moeten doorgaans op afbetaling gekocht worden. De heer Peper (communist) pleitte voor een absoluut verbod, ook na 's avonds 9 uur loopen er kinderen op straat. Mr. Bijvoet (R.-K.) wees eT op, dat door den Hoogen Raad uitgemaakt is, dat verkoop door automaten ook onder verstrekking valt. Een winkelier zal alleen niet strafbaar zijn als hij zijn automaat zooveel mogelijk bevei ligd heeft tegen verkoop aan kinderen. Hier is evenwel een precair terrein. De heer Baas is bang voor concurrentienijd onder de win keliers, maar dat is een overweging waar mee de gemeente zich niet mag bezighouden. M r. V a n D a m (V. D.) betoogde, dat ver koop door middel van automaten vrij moet zijn. Alleen om hygiënische overwegingen kan een automaat verboden worden, maar als men dit toepast op den verkoop van tabaks- artikelen gaat men verder, want dan wordt de verkoop aan volwassenen ook onmogelijk. Men doet het beste de automaten vrij te la ten en dan moet de winkeliers maar zorgen, dat kinderen daarvan geen gebruik kunnen maken- w De heer Visser CC. H.) vroeg of B. en W meenen, dat het verkoopsverbod aan kinde ren gehandhaafd zal kunnen worden. De heer Adrian (V. B.) vond het. beste verkoop door automaten pas vrij te geven na 9 uur s avonds. Anders mag de winkelier wel naast zijn automaat gaan staan. De heer Baas (A.-R.) wees er op. dat men automaten niet zoo hoog kan houden, dat kinderen van 16 jaar er niet bij kunnen, want dan kunnen volwassenen er ook niet bij. De heer Van Te tering steldt voor het verbod van verkoop van tabaksartikelen te laten vervallen, want het is practisch toch niet te handhaven. Kinderen kunnen reeds nu overal rookgerei koopen. De heer Roodenburg (C.-H.l, wethou der, betoogde, dat automaten als verkoop- middel geaccepteerd moeten worden. Hand haven van het verbodsartikel zal practisch onmogelijk zijn als wij eenmaal de automaten vrij stellen. Daarom zou het goed zijn om tabaksautomaten alleen vrij te stellen na des avonds 9 uur. De heer Castricum (R.-K.) wilde het verkoopsverbod van rookartikelen aan kinde ren handhaven. Daarbij sloot zich de heer Groenen- d a a 1 (SD-AP.) zich aan. De winkelier moet maar zorgen, dat kinderen beneden 16 jaar niet rookartikelen door middel van een auto maat koopen. Het voorstel Van Tetering werd inge trokken. Tenslotte werd zonder stemming besloten om thans vast te stellen het volgende artikel: Het is den verkooper van tabaksartikelen of diens vervanger verboden in de uitoefe ning van het bedrijf tabaksartikelen te ver strekken aan personen beneden den leeftijd van 16 jaren. Plet is verboden in automaten, welke zich bevinden op. zij het met eenige beperking, voor het publiek toegankelijke plaatsen, ta baksartikelen ter aflevering voorradig te hebben. Het amendement Bijvoet es. om automaten voor verkoop van tabaksartikelen na 9 uur 's avonds toe te laten, werd verworpen met 20 tegen 14 stemmen. Aankoop perceel Damstraat 12. De meerderheid van B. en W. stelde voor het perceel Damstraat 12 aan te koopen voor f 42.000. Als de breedte der Damstraat op 14 M wordt gebracht, kan 925 M2. grond aan die straat verkocht worden voor bouwterrein. De wethouder van Financiën had beswa ren tegen dit voorstel in verband met de kaspositie onzer gemeente. Hij zou. zooals in het gedrukte stuk van B. en W. wordt uiteen gezet. met het voorstel kunnen meegaan als het perceel No. 12 betaald kan worden als de bedoelde grond verkocht is. Mr. Slingenberg (V. D.), wethouder van Fi nanciën, vroeg een geheime vergadering, om dat hij dingen te zeggen had. die niet voor publiciteit geschikt zijn. Te 2 1 2 uur ging de raad in geheime zit ting, te 4 l 2 uur werd de openbare vergade ring heropend. Mr. Slingenberg (VJ>.) wethouder van financiën, vroeg toen aanteekening dat hij tegen dit voorstel van de meerderheid van B. en W. is. Dc heer Castricum vroeg daarop stemming. IT -1 voorstel van de meerderheid van B. en V' v-"'. :r-em?n met 25 tegen 6 stcm- Tegen stemden Mr. v. Dam, Boes, Mr siingenberg, Castricum, mevr. Elzinga en Weustink. Bij de stemming waren niet aanwezig De Braai, Mr. Bijvoet, Groenendaal, Roodenburg en Joosten. Benoemingen. Bij de benoemingen bracht de heer Schoil (SJD.A.P.) de benoeming van een onderwijzeres aan de dagopenluchtschool naar voren. Hij vroeg of door het hoofd der school naar de meest geschikte candidaat onder alle sollicitanten is gezocht of enkel onder de R.K. candidaten. De heer Roodenburg (CF.)wethouder van onderwijs, zei, dat aan de dagopenlucht school kinderen van openbare en bijzondere scholen komen. Het was gewenscht onder het onderwijzend personeel ook een R.K. te heb ben daarom is als No. 1 een R.K. onderwijze res gezet. Maar natuurlijk is er ook voor ge zorgd, dat alle voorgedragenen geschikt zijn. De heer We us tink (RF.) kon verklaren, dat hij zich als inspecteur met de voordracht kon vereenigen, omdat alle voorgedragenen geschikt zijn. De heer Schoil (S.D-APP diende een voorstel in om B. en W. uit te noodigen nog een onderzoek te laten instellen naar de ge schiktheid der overige, niet RF. candidaten. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, zei, dat dit voorstel niet noodig is, om dat als No. 2 en 3 niet-R.K. staan, die ook zeer geschikt zijn. De heer Castricum <R.K.) protesteerde tegen de houding der SDA..P. Het voorstel Scholl werd verworpen met 23 tegen 11 stemmen. (Vóór de S.DA..P.) Daarop werd overgegaan tot de benoe mingen. Benoemd werden: Tot leden der plaatselijke Commssie van Toezicht- op het Middelbaar Onderwijs: Dr. Th. Koot en Mr. H. Vaags. Tot onderwijzend personeel: School 11: L. van Prooijen, School 19: J. Ph. Peper, School 39: Mej. W. P. van der Velden. Tot onderwij zeres Dagopenluchtschool Mej. C. J. Deken. Bij de laatste benoeming stemde de S.D. A.P. blanco. Hierna kwamen verschillende vragen aan de orde. Kinderen naar V acantiekolonies. Ingekomen waren vragen van den heer Westerveld (s.d.a.p.) omtrent het ver zoek van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland aan de Gemeentebesturen over de uitzending naar een vacantiekolonie van kinderen, die in dezen winter blootstaan aan het gevaar van ondervoeding. De heer Roodenburg (CJEL), wethou der van onderwijs, deelde mede, dat een on derzoek ls ingesteld naar het aantal kinde ren dat te Haarlem in aanmerking zou komen voor uitzending. Het zijn er ongeveer 600. De uitzending zal geschieden door tusschen- komst van vereenigingen. Deze week gaan er al 60 kinderen uit, maar daarbij zal het niet blijven. Aan den raad zal een crediet ge vraagd worden. De heer Westerveld (S.D.A.P.) drong er op aan in het vervolg de gegevens over de uitzending aan den raad mede te deelen. De wethouder beloofde dit. Bijdragen in uioninghuur. Verder was Ingekomen een vraag van den heer Re in aid a (s.d.a.p.) of het juist is, dat Burgem. en Weth. voorne mens zijn wijziging te brengen in de bijdra gen ten behoeve van bepaalde huurders van met voorschot gebouwde arbeiderswoningen. De heer Peper (Communist) had over deze zaak ook vragen gesteld. De wethouder van financiën Mr. Slin genberg (VD.) herinnerde er aan, dat de raad in 1923 besloten heeft een bedrag be schikbaar te stellen voor het geven van toe slagen op de huren. Het rijk betaalde 3/4 en de gemeente 1 4. Dit kostte aan de gemeente 10.900. Later stelde de raad in 1925 nog 25.000 per jaar beschikbaar voor het- ver- leenen van bijdragen in woninghuren. In den loop der jaren kon dit bedrag verminderd worden tot f 19.000. Thans hebben B. en W. met handhaving van het beginsel van het raadsbesluit, beslo ten, in verband met de daling van de kosten van het levensonderhoud, de toeslagen te verlagen. Bij de uitvoering is gebleken, dat de inkomsten van niet alle bewoners juist berekend waren, doordat het inkomen ge daald is door werkloosheid. Daarom is de toe passing van de regeling een maand opge schort, om een nieuwe berekening te laten maken, die rekening houdt met de werkloos heid. Het geld dat door deze nieuwe regeling vrij gekomen is, zullen B. en W. gebruiken voor de huren van personen die door de malaise in het bijzonder getroffen zijn. Mr. G e r r i t s z, wethouder van volkshuis vesting, "(s. d. a. p.) deelde mede, dat hij zich niet geheel kon vereenigen met het voorstel van B. en W. Daarom had hij niet op dc in terpellatie geantwoord. De heer Rein al da (s. d. a. p.) wees er INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. p«r r*t«L op, dat B. en W- aanvankelijk het voornemen hadden den maatregel in te voeren uit een oogpunt van bezuiniging. Nu blijkt, dat B. en W. van meening veranderd zijn en het. geld dat bespaard zal worden, bestemd zal worden voor tegemoet te komen aan de nooddruft van andere ingezetenen. Tot nu toe werd toeslag gegeven bij een gezinsinkomen van hoogstens f 50. De grens is nu verlaagd tot f 40. De huur is voor sommige menschen zeer belangrijk verhoogd, In verschillende gevallen zal die verhooging moeilijk op te brengen zijn, want het geldt hier het gezinsinkomen, zoodat er soms vele gezinsleden van moeten bestaan. De woninghuren zijn in het algemeen ho.og, zoodat zij feitelijk door vele bewo ners niet betaald kunnen worden. Aan de Haarlemsche arbeiders mag een eeresaluut gebracht, worden, dat zij niettegenstaande de moeilijke tijden, hun huur vrij trouw be talen. Daarom moet absoluut vaststaan, dat het geld dat nu bespaard wordt den bewoners ten goede zal komen. Maar het is nog niet duidelijk hoe B. en W- dit geld zullen uitge ven. Willen B. en W. het doen buiten de Woningbouwvereenigingen om? Dat zou niet aan te bevelen zijn. B. en W. moeten geen particuliere bijdragen aan huurders geven. Bovendien moet men bedenken, dat wo ningbouwvereenigingen met groote tekorten op de exploitatierekening zullen gaan zitten, omdat veel huizen ledig staan. Door de maatregelen van B. en W. trekken de bewo ners uit de dure woningen naar de goed- koope. Daardoor dreigt het gevaar, dat de complexen dure woningen 'n onbewoond ka rakter krijgen. Dat moet worden voorkomen. Advertenties tot aanprijzing van geneesmiddelen of geneeswijzen, worden eerst dan door Haarlem's Dagblad ter plaatsing aanvaard, wanneer de Commissie van Con trole, te 's-Gravenhage, hiertoe speciaal ingesteld, over de toelaat baarheid gunstig heeft geadvi seerd. Advertenties, die niet van bedoelde machtiging zijn voorzien, worden door ons aan de Com missie ter beoordeeling toe gezonden. Leege woningen ls het slechtste wat een ge meente kan hebben. Kunnen B. en W. geen onderzoek instel len naar het woningvraagstuk te Haarlem, op grond van het rapport Vliegen, dat voor de regeering ls gemaakt Er werd nu nog door de gemeente f 19.COO aan toeslagen gegeven, dit bedrag moet ge handhaafd blijven, zoo noodig nog verhoogd worden. De heer Peper (communist) verklaarde, dat het verzei der betrokken huurders be werkt heeft, dat B. en W. bakzeil gehaald hebben en nu een andere uitlegging aan hun plan geven. Er moet veel meer geld uit de gemeentekas komen om de huren te verla gen. B. en W. verhoogden de huren nu met 25 pet-, maar het is niet juist, dat de kosten van het levensonderhoud ook met 25 pet. zijn gedaald. Bovendien moet men rekening houden met de vele werkloosheid. De arbei ders moeten niet meer dan 1 7 van huD in komen aan huur besteden. Daarom stelde spreker voor om te bepalen, dat. de huur be perkt moet worden tot. 1 7 van het Inkomen. Dit voorstel werd niet voldoende gesteund. De heer van Kessel (r. k.) zeide dat niet alle woningbouwvereenigingen deelen in den toeslag. Spreker kent een vereenlging waar menschen zijn die slechts f 21 verdie nen en toch f 6 huur moeten betalen. Verder sloot spreker zich aan bij het betoog van den heer Reinalda. De heer Visser (c. h) constateerde, dat waar alles daalt, de huren van de huizen van vereenigingen en stichtingen niet ver minderd worden. Dh, vraagstuk moet opge lost worden, maar hoe dat moet geschieden is moeilijk te beantwoorden. Tegen het voor stel van B. en W. heeft spreker geen be zwaar, als het geld dat bespaard wordt, maar aangewend wordt voor verlichting van de lasten van andere huurders. De heer Castricum (r. k.) zei. dat niet op den door B. en W. ingeslagen weg moet worden voortgegaan. Er moet. met de be sturen der woningbouwvereeniging overlegd worden, wat gedaan kan worden om te voor komen. dat veel huizen ledig komen te staan. Wethouder Mr. Gerritsz (s. d. a p.) wees er op, dat het fonds van f 25.000 per jaar. indertijd beschikbaar gesteld is voor de completen dure woningen. De hulzen deden een hoogere huur dan de marktwaarde was Nu willen B. en W. het vrijgekomen gold aanwenden om in individueele gevallen hulp te verleenen. Dat is evenwel iets anders. Wij moeten komen in de richting van het rap port-Vliegen. Wij moeten namelijk de toe slag ook uitstrekken tot overige complexen woningen als daarvoor meer huur gevraagd wordt dan de marktwaarde is. B. en W. wil len evenwel een maatregel nemen, die door de tijdsomstandigheden gedrongen is. Het gevolg van den maatregel van de meerderheid van B en W. zal zijn. dat de menschen gaan samenwonen of naar goed- koopere huizen trekken Daardoor zullen de huizen van de dure complexen ledig komen te staan. De wijsheid van dezen maatregel ontgaat mij. Wethouder Slingenberg (v. d.> ont kende. dat het voorstel van B. en W. alleen om flnancieele redenen gegrond ls. Uitge gaan is van de overweging, dat f 40 van nu gelijk ls met f 50 van 1923. Daarom kon de toeslagregeling verlaagd worden. De beschouwingen, die hier gehouden zijn, geven aanleiding het vraagstuk van den woningbouw ernstig te bezien. Daartoe zal allereerst een rapport van den directeur van Bouw- cn Woningtoezicht noodig zijn. Daar na kan de raad de zaak nader bespreken. B en W. zullen dan ook met nadere voor stellen komen. De maatregelen van "t voor stel van de meerderheid van B. en W. kun nen in dien tusschentijd evenwel niet op geschort worden. De heer Reinalda (s. d. a. p.) wilde de maatregel opschorten. Al zijn de kosten van levensmiddelen gedaald, de uitgaven voa* belastingen, huren, gas en electrlcitelt zij» niet verminderd. Laten B. en W. den maat regel opschorten en met een nieuw voorstel tot den raad komen. Dubbel-bewonlng be- teekent voor de arbeiders economische el lende. Wethouder Slingenberg deelde mede. dat B. en W. de maatregel niet willen opschor ten. Als de raad opschorting wil. zal een voor stel ingediend moeten worden De heer Castricum (RF.j diende zoo'n voorstel in. Het voorstel werd aangenomen met 20 te gen 14 stemmen. Voor de S.D-VP.. Peper. v. Kessel. de Braai, Mr. dc Rijke. v. Tetering, Mr. Bijvoet, Loerakker, Castricum en mevr. Hoekstra. W erkloozen De heer Pe per (communist) had eenige vragen ingediend over voorschriften der re geering voor werkloozensteunHij zei ter toelichting, dat den laatsten tijd verschil lende verslechteringen zijn ingevoerd. Die kunnen door de Haarlemsche werkloozen niet aanvaard worden. Pasgehuwden krijgen pas uitkeering als de man eerst drie maan den in het vrije bedrijf gewerkt heeft. Dc raad moet het streven van den minister, om de uitkeering aan werkloozen op het hongerpeil te brengen niet steunen. Des noods moeten wij de rijksuitkeerlng maar prijsgeven. Spreker vond het onjuist, dat het Bronge bouw alleen opengesteld is voor werkloozen, die bij den Haarl. Bestuurdersbond zijn aan gesloten. Het gebouw moet voor alle werk loozen opengesteld zijn, of voor andere groepen ook gebouwen beschikbaar stellen. De heer Van Liemt, wethouder (RF.), deelde mede, dat in het algemeen geen ver slechteringen zijn ingevoerd, er zijn juist eenige verbeteringen ingevoerd. Het Brongebouw is door een organisatie gevraagd voor werkloozen-bijeenkoms'.en voor ontwikkeling en ontspanning en aan dat verzoek ls door het gemeentebestuur ge volg gegeven. Een motie van den heer Peper om de ver slechteringen door de regeering niet te aan vaarden, word niet void tonde gesteund. Het Haarlem's Kinder huis. De heer Peper (communist) had een vraag ingediend over toestanden, in het Haarlem's Kinderhuis. Wethouder de heer van Liemt 'R.K zei. dat B. en W. een onderzoek zullen In stellen en aan den raad rapporteeren. De heer Peper wilde enkele voorvallen In deze inrichting bespreker,. De Voorzitter (Mr. Slingenberg>lk kan dit niet toestaan, u moet het onderzoek van B. en W. afwachten. De heer Peper wilde voortgaan, maar het woord werd hem door den voorzitter ont nomen. T axi-tarieven. Dc heer Peper (communist) vroeg of net juist was dat met 1 April nieuwe taxi-tarie ven. zullen ingevoerd worden, die met een verlaging van de loonen der chauffeurs ge paard gaan. Wethouder Mr. Gerritsz: Die zaak is in studie en" voorbereiding, zoodat geen mede- deelingen daarover gedaan kunnen wor den. De organisaties zullen evenwel in de zaak betrokken worden. Te 6 1 2 uur werd de vergadering gesloten. UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag 20 en Maandag 21 Maart as. zullen door het Ensemble Herm. Bouber. in boven- genoemden Schouwburg slechts twee opvoe ringen worden gegeven van ,.De Jantjes", schets uit-het mairozenleven in 5 bedrijven door Herm. Bouber. Do tekst der liedjes is van Louis Davids en Margie Morris, terwijl het orkest onder leiding staat van Cor. Lc- maire. De directie twijfelt er niet aan of de be langstelling voor dit stuk zal weder even groot zijn als zij eertijds hiervoor geweest is. De hoofdrollen zijn In handen van: Mien Erfman, Aaf Bouber. Claar Blaaacr, Riek Kloppenburg, Chr. Laurentius, André van Dijk e,a. Toen de goede kabouterbaas bij Tuimeltje en Kruimeltje kwam en zag boe ze allebei onder het glas gevangen zaten, schoten hem de tranen in zijn oogen. Ook Tuimeltje was aan gedaan en zoo goed en kwaad als het ging maakte de kaboulcr- Dit gaf i Tuimeltje veer wat troost. Evenals de menschen zeiden ook de kabouters tegen elkaar: „Laat de boel maar waaien." Maar dat was bij de kabouters echt bedoeld. Dc storm gierde door de velden en dc kabouters zagen heel goed. dat de boomen afknapten, maar ze staken er ka bou ter levens op bet spel Ook de blaadjes werden van de boomen gerukt en enkele ka boutertjes vonden het wel leuk er op te gaan staan en zich zóó in de lucht te laten zweven. Maar die gekheid zou niet zoo heel lang duren, want de wind. die de kabouters maar heel slecht

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7