Zware brand te Bloemendaal. Een erfenis. Het woord is aan... BERICHT. DE BLOEMENDAALSCHE RAADHUISPLANNEN Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 18 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week f 0.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerü: Zuider Buiten&paarae 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 1G600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1-5 rcgcls 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0-60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 11 regels 1 0.60, elke regel racer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer f 0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wi jsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000— Overlijden f600—. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f :>0.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. De wasscherij voorheen Gebr. Bijvoet geheel uitgebrand. De brandweer wist met vee! moeite de belendende perceelen te behouden. Donderdagavond Is het groote fabrieks gebouw van de N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van de Wasscherij v.h. Gebroeders Bijvoet aan de Korte Kleverlaan te Bloemen daal geheel door brand verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Om half zes ongeveer had het personeel de fabriek verlaten en was alles in orde. Rooken was in het gebouw verboden. Even over half negen werd de brand ont dekt door den commandant van de Bloe- mendaalsche brandweer, den heer J. Meeuwig Ik kwam zoo vertelde hij ons, toevallig door de Korte Kleverlaan. Op eens zag ik het in de fabriek branden. Bijna tegelijk sloegen de vlammen aan alle kanten uit. Ik liet natuurlijk onmiddellijk de brandweer met al het materiaal uitrukken, want het was wel in te zien, dat wij voor een zware taak zouden staan. De blusschers in actie. Toen de brandweer op het terrein kwam, stond het geheele fabrieksgebouw al in lichte laaie. Het vuur had blijkbaar van te voren al eenigen tijd gewoed. Er is in het gebouw behalve een bieekerij ook een chemische was scherij, zoodat er natuurlijk benzine aan wezig was, wat de brandbaarheid bevorder de. Overal schoten de vlammen uit, het was weldra zelfs een vlammenzee. De hemel werd rood gekleurd, zoo zelfs, dat de brand in Heemstede en IJmuiden goed te zien was. Loeiend sloegen de vlammen door de ge sprongen ruiten, gevoed door de binnen- stroomende lucht en het kurkdroge mate riaal. Vonken vlogen huizenhoog de lucht in en vielen neer op de woningen aan den Prof. v. Vlötenweg. Het was een vuurwerk van ongekende macht. De vlammen zetten de omringende gebouwen het gebouw stond wel vrij. maar was toch geheel ingesloten door hulzen in hellen gloed. De schoorsteen, stond als een "scherp afgeteekend silhouet te midden der woedende elementen. In brandende flarden vlogen de kleeren de ramen uit. De hitte was ondragelijk tot op verren af stand. Neen, hier- hielp geen bïusschingswerkè Het eenigste, dat men hopen mocht, was de omringende gebouwen te behouden. En hiertoe spande men alle krachten in. Zou het gelukken? Met waanzinnige kracht werkte de Magirusspuit. Slangen werden op de waterleiding gekoppeld. Uit de Aerdenhout kwam de kleine motorspuit, die op den Bloemendaalschen weg plaats nam en tril lend van inspanning zijn werk begon. Enkele Haarlemsche Vrijwilligers waren al uit eigen beweging gekomen. Om kwart voor tien was de toestand kritiek voor de om geving. De commissaris van politie, de heer A. Hiemstra het bevel geven, dat de bewo ners van de huizen aan de Prof. v3n Vloten- weg hun huizen moesten ontruimen. Het was ook noodig om de huizen flink nat te houden, omdat de vonken geregeld daarover spatten. Daarbij kwam nog, dat de wind juist dien kant op woei. Daarom werd de hulp der Haarlemsche brandweer gevraagd. Dc staf was juist in college-vergadering zoodat het volledige col lege, onder leiding van den commandant den heer C. J. van der Broek, uittrok met een spuit en een materiaalwagen, alsook de lad derbrigade. Tusschen de commandanten van Haarlem en Bloemendaal werd overleg gepleegd. Op dat oogenblik bleek het niet meer noodig, dat Haarlem hulp verleende. Het gevaar voor de huizen aan den Prof. van Vlotenweg was intusschen belangrijk verminderd. Wel wer den eenige raadgevingen gegeven, maar de Haarlemsche spuiten, bleven droog. Het me- teriaal van Bloemendaal is uitstekend en bovendien waren alle brandkranen reeds bezet. Het aantal slangen dat uitgelegd was viel bijna niet te tellen, wij schatten het op ongeveer 15. Inmiddels wa6 het dak van het groote fa brieksgebouw met veel lawaai ingestort- De brandweer kon zich nu bepalen tot het fabrieksgebouw, daar nu geen gevaar meer was voor de aangrenzende panden. Er werd natuurlijk een massa water in de fabrieks- ruine geworpen, maar toch hielden de vlam men het uit. Toen de geweldige hitte wat afnam, waag den wij ons tusschen de berookte spuitgasten bij de fabriek. Een brandende hel. Muren stortten in. Binnenin een wirwar van stangen en dra den en gloeiende balken. Alles vernietigd in twee uur. Hier lag het kantoorgebouw op de tweede verdieping boven de breede deur, die nu gaapt als een gloeiende muil. Alles ver brand en ingestort- Daar lag de brandkast tusschen gloeiende sintels, zwart berookt. Om elf uur was het vuur vrijwel bedwon gen. maar de brandweer zou nog lang moeten blijven nablusschen. Elf uur rukte de Haarlemsche brand weer in. Onder de autoriteiten die op het terrein van den brand aanwezig waren, merkten wij op den burgemeester Jhr. den Tex en wet houder Laan. Ook enkele raadsleden waren aanwezig. De brand had duizenden naar Bloemendaal gelokt. Allen verdrongen zich in de omge ving. De politie zorgde voor een goede afzet ting. Honderden auto's van kljklustigen stonden in de omgeving. De tram kon niet tot het eindpunt rijden, van den dienst bleef weinig gehandhaafd. De fabriek die van 1674 dateerde, was op beurspolis verzekerd. Directeur is de heer J. Baring. Ongeveer 40 leden van het personeel ko men door den brand zonder werk, Behalve de gewone hoeveelheid goed, die aanwezig was, zijn ook verbrand 100.000 stuks goed, die juist gearriveerd waren van de Marnix van St. Aldegonde, van de Maatschappij „Ne derland", waarvoor de wasscherij werkt. Heden, Vrijdag, kwamen nog vele belang stellenden naar de ruine van den brand kijken. DE MOORDAANSLAG AAN DEN HEERENSINGEL. Mej. R., op wie Zondagavond in een per ceel aan den Heerensingel een moordaanslag is gepleegd, is weer hersteld in haar woning teruggekeerd. Zij heeft haar bezigheden her vat. Eastman (Kodak) is gestorven Koning van de camera, En hij laat, geteld in dollars, Zeventig millioenen na. Kranten geven de bestemming Van die malsche erfenis En Je vraagt je, waar het aandeel Voor den zoon van Eastman is. Ach, het antwoord is eenvoudig Ook al heeft het wat verrast, Deze zoon kon mlljionair zUn, Maar hij heeft ervoor gepast. Hij wil liever blijven leven. Als een zeer eenvoudig mensch, Om net amper rond te komen, Ls zijn liefste levenswensch. Nou, wat zal ik ervan zeggen. Wat zoudt gij, mijn lezer doen. Als een erfenis uw deel werd, Van een zeventig millioen. Wel, mij dunkt, ge likt uw lippen, Enkel al bij het idee, Gij zoudt gauw een antwoord vinden. Dat heel anders klonk dan nee. 't Lot gooit daar een jongen kerel Zoo millioenen in den schoot, En hij weigert ze te nemen, Wat een wat een idioot. Rijkdom zij niet enkel vreugde. 't Brengt een zwaren zorgendruk. Armoe om het zacht te zeggen Ls nou ook niet. puur geluk. En Je kunt dan toch tenslotte Met zoo'n zeventig millioen. Desnoods zonder eigen luxe, Heel veel moois en nobels doen. Neen. wij zouden niet zoo gek zlji. Als men ons die kans eens gaf Maar ik neem toch voor dien Eastman Even stil mUn hoedje af. P. GASUS, Heinrich Heine: O, die vrouicen! wij moeten hen veel ver geven, taant zij hebben veel, en zelfs velen, lief. Hun haat is eigenlijk maar liefde, die omgeslagen is. Soms probeeren ze ook om ons onaangenaam te z\jn, omdat ze daardoor een anderen man iets liefs denken te doen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN TE HAARLEM. EEN BELANGRIJKE VERMINDERING. Te Haarlem kwamen in net jaar 1931 de volgende gevallen van besmettelijke ziek ten onder de Haarlemmers voor: Roodvonk 223 (229) Diphtheric 54 (131) Typhus 10 (6) Andere ziekten 6 (8) Totaal 293 (374) Tusschen haakjes geplaatste cijfers geven aan het aantal gevallen in 1930. Buiten reke ning zijn gelaten de nlet-Haarlemmers, die in de ziekenhuizen yerpleegd werden. Vergeleken bij 1930 was 1931 dus een voor spoedig jaar. Het aantal gevallen was 77 of ongeveer 20 pet. minder dan in 1930. Vooral is het aantal diphtheriegevallen sterk verminderd. Roodvonk verminderde slechts weinig. DE ELECTRISCHE TRAM HAARLEM—LEIDEN. MET HET WERK WORDT BEGONNEN. Er zal thans worden begonnen met de electrificatie van de stoomtramlijn Heem stedeLeiden, waardoor de electrische tram uit Haarlem over eenigen tijd (eind 1932 of begin 1933) zal kunnen doorrijden tot Leiden. De gemeente Heemstede begint met den Glipperweg te verbreeden en een nieuwen brug te maken over de Van Merlenvaart De wegverbreeding wordt door de gemeente Heemstede in eigen beheer uitgevoerd, om daarbij zooveel mogelijk werkloozen te werk te kunnen stellen. Het personeel der N. Z. H. T. M. zal de tramrails leggen en de boven leiding bouwen. In de gemeente Bennebroek worden ook werkloozen aangesteld voor de uitvoering van de tramwerken. Tot Hillegom zal de electrische tram met dubbel spoor rijden, van Hillegom tot Lelden blijft er voorloopig enkel spoor, omdat de rijksweg daar eerst nog op verschillende punten verbreed en omgelegd moet worden om dubbel spoor mogelijk te maken. CRISISCOMITé. Zij, die zicb met ingang van 1 April a.s. per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. N. N. 2.— MOTORRIJDER AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN De motorrijder, die op 15 dezer op der Haarlemmerweg met zijn motorrijwiel over den kop is geslagen, is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. HfT ONTWERP VAN ARCHITECT BIAAUW De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in zijn zitting van gisteren besloten de Comm. van Voorbereiding voor de plannen voor een nieuw Raadhuis enz. te Bloemendaal uit te noodigen, het door dén Haarlemschen archi tect, den heer C. J. Blaauw ingediende ont werp. nader te doen uitwerken. Wij geven hierbij een afbeelding van den Zuid-Oostelijken geval van het Raadhuis en een van het nieuwe gemeentecentrum in vo gelvlucht. zooals de heer Blaauw die ontwor pen heeft. Intusschen beteekent de uitnoodiging aan de commissie nog niet, zooals ook uit het raadsverslag blijkt, dat nu spoedig met den Raadhuisbouw zal begonnen worden. Nog vijf jaren kunnen gebruikt worden voor de voor bereidende werkzaamheden, zonder dat c?e gemeente aan de verdere uitvoering gebon den is. Zooals bekend omvat het plan, behalve een nieuw Raadhuis, ook een nieuw Politiebureau ?en gebouw voor Openbare Werken en een HBS. Wethouder Dr. Bornwater deelde uit- -irukkelijk mede. dat in overleg met den ar chitect nog verschillende bezuinigingen mo gelijk zijn. Vooral de H.B.S. werd door eenige raadsleden niet noodig geacht. Naar wij vernemen zullen alle ingediende ontwerpen op een nader te bepalen dag 'waarschijnlijk ln het eind der volgende week) bij de Firma Boskamp te Overveen tentoongesteld worden. j f IjU X - i.jsSafik I p£ps jiffia fe f sta ie ff? Ontwerp voor het nieuwe gemeente-centrum in vogelvlucht. Op den achtergrond het raadhuis, waarnaar een breede allée leidt. Even voorbij het Raadhuis begint de Zeeweg, waaraan links het gebouw voor Openbare Wer ken (grenzend aan de terreinen van de bedrijven) en rechts het Politiebureau. Tegenover den rechtervleugel van het Raadhuis is de H. B. S. ontworpen. In het hart van den Zeeweg, aan den linkerkant van de allée. is een café-restaurant Wie voor het Raadhuis staat ziet links nog eenige gebouwen, die nog geen be stemming hebben. De nieuwe weg naar het Kolkje passeert dc spoorlijn, waar een nieuw station geprojecteerd is. HAARLEM, 18 Maart. Reces. Dc Ontwapeningsconferentie gaat een paar weken op rccès, en de verschillende voorstel len zullen door de staten in dien tijd nader bekeken worden. Het geheele werk heeft ver traging ondervonden door de bijeenroep in g der buitengewone Assembléc van den Vol kenbond, welker optreden Japan heeft ge temd. Inmiddels heeft de overgevoelige Inter nationale geldmarkt een terugslag ondervon den door den zelfmoord van Ivar Kreuger, die in zekere mate het ontwakend vertrou wen vernietigd heeft en de koersen opnieuw gedrukt. Daardoor blijft de algemeene toe stand onzeker. Het gevoel dat we op een vul kaan leven is nog niet verminderd. Mis schien is dat op dit tijdstip wel heel goed. Het gevolg is niet alleen dat de heeren m Genêve hun zware verantwoordelijkheid grimmig beseffen, maar bovendien dat er voortdurend aandrang op hen wordt uitge oefend, dat het in ieder land gist en woelt, dat overal gezocht wordt naar nieuwe banen waarin het maatschappelijk bestel geleid en beter verzekerd kan worden. Ik heb een paar dagen geleden in deze rubriek over Eastman en Ivar Kreuger ge schreven onder den titel „Twee Eenzamen". Den volgenden dag vond ik in een Engelsch blad een artikel over de Amerlkaansche zelfmoorden-statistiek van het laatste Jaar, waaruit bleek dat (in één Jaar tijds! negen enzeventig mlllionnalrs zelfmoord hadden gepleegd. Dat waren geen wereld-magnaten zooals Kreuger en Eastman, maar niettemin menschen die door te groot maatschappelijk succes in dezelfde verwrongen positie waren gekomen. Er moeten er velen bij geweest zijn die hun geld ln de crisis verloren hadden en zich, in hun eenzaamheid, daarop volkomen machteloos voelden, behoofd van hun eenige glorie: een mateloos succesvol man te zijn. Onze flnanciöele medewerker zegt in zijn overzicht van deze week, dat de Beurs zoo gewend is geraakt aan zware schokken, dat zij er zich veel spoediger dan ln andere tijden van herstelt. Ik geloof dat er meer achter zit. De Beurs, gevoelig instrument van massa-psychologie, gelooft ondanks zlchzelt. niet meer in magnaten zooals zij vroeger deed. Evenmin'als dc" Kreugers en Eastmans, die heengegaan zijn, nog in zichzelf ge loofden De koningen zijn gevallen, dc multlmiUior - nairs valleti na hen. Is dit pas het begin der „democratie"? Welke nieuwe tijd staat or. te wachten? Dat is de groote. alles-overhcer- schende vraag die tegenwoordig steeds meer menschen, die gevoelig zlln voor de ver schijnselen -van hun tijd. begint to be'necr- schen. En geen hunner zou durven verklaren dat wij over vijf jaar nog in een toestand zullen verkeeren, die op den huidige gelijkt Men hoeft geen revolutie te verwachten. Min der dan ooit. misschien, omdat het evolutie- tempo zoo snel geworden iszóó snel. dat wij het niet k-.-nnen bijhouden en geen van allen weten, waarheen het ons voeren zal. Niet dat is zeker naar het bolsjewisme, dat eenzijdig en vastgeloopen ln bevroren formules ls. dat dus Juist niet evolueert en bovendien Ls geschapen voor een volk. dut een eeuw achter was bij de mentaliteit van West-Europa toen het bevrijd werd van oude kluisters en nieuwe voor zich gesmeed kreeg. Nieuwe, die van organisatie en efficiency een afgod gemaakt hebben. Een snel evolutie-proces sleept do wereld van den Volkenbond mee. Dat de Ontwape ningsconferentie op reces is houdt dat proces niet tegen. Misschien, ja waarschijnlijk, zal het recès de ontwikkeling van zaken ver haasten. Want de afgevaardigden, over een paar weken terugkeerend, zullen ondervin den dat de wereld die zij vertegenwoordigen in dien korten tijd alweer verder gekomen is op dien geheimzinnigen weg. Zij zullen op nieuw verrast zijnzooals zij in begin Februari verrast waren toen bleek dat zU allen belangrijke stappen ln de richting van ontwapening wilden doen. en zooaLs zij nalf Maart hun verrassing uitten (bij monde van Paui-Boncour), toen bleek dat alle staten, ook de kleine, zich in een aaneengesloten linie tegenover Japan's agressie-politiek schaarden. Deze nieuwe lente is inderdaad vol nieuw geluid. Wij hebben al zoo vaak betoogd dat er groote dingen op til waren. In versneld tempo schijnen zij naderbij te komen. R. P. Naar een oplossing van het Chineesch— Japansche conflict. Een voorloopig accoord te Sjanghai bereikt. (2e blad, lc pag.) Na de huiszoekingen bij dc Nazis. Leiders ontkennen illegale bedoelingen te hebben gehad. (2e blad, le pag.) Eerste Kamer: Het kortingswetje aange nomen. (4e blad. le pag.) Tweede Kamer: De Indische begrooting af gehandeld. (4e blad, le pag.) De heer H. Relnalda overleden. (Ie blad. 2e pag.) Zuare brand le Bloemendaal. Een wasscherij in de asch gelegd. (le blad, le pag.) De Bloemendaalsehe RaadhuUplannenHet plan Blaauw wordt nader uitnewerkt. (le blad. le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Recès. (le blad. le nag.) Sport en Spel: Roeien. OxfordCambridge (2e blad. lc pag.) W. T.: Langs de straat. ,J)e Kraai (2e blad, 2e pag.)

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1