SSS»c«rz OXFORD-CAMBRIDGE. BUITENLAND. Naar een oplossing van het Chineesch- Japansche conflict? HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 18 MAART 1932 TWEEDE BLAD Een voorloopig aecoord te Sjanghai bereikt. De Chineezen zouden buiten de 20 K.M. zone blijven en de Japansche strijdmachten zich uit het bezette gebied terugtrekken. Het Mandsjoerijsche conflict in de bijzondere Volkenbondscommissie besproken. Na de huiszoekingen bij de Nazis: De N.S D. A.P. leiders ontkennen illegale bedoelingen te hebben. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De bizondere Volkenbondscommissie toot het Japansch-Chineesche conflict heeft Don derdag gedurende eenige uren de wapenstil standsvoorwaarden besproken, welke te Sjanghai zijn uitgewerkt door de vertegen woordigers der regeering van Japan en China met medewerking van de gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten. Vol gens deze voorwaarden zullen de Chineesche troepen tot de definitieve regeling in him stellingen blijven terwijl de Japansche troe pen geleidelijk aan uit het internationale concessiegebied zullen worden geretireerd. Bovendien zal een gemengde commissie, be staande uit neutrale leden, de troepenbe wegingen controleeren. Woensdag heeft de Japansche regeenng nog geëischt dat deze commissie den gehee- len toestand in het te evacueeren gebied zou controleeren. Deze eisch werd evenwel door China verworpen, aangezien het een zuiver politieke eisch is. De Japansche vertegen woordiger deelde de commissie mede dat thans nieuwe onderhandelingen te Sjanghai worden gevoerd betreffende den definitieven wapenstilstand. Bizonderheden nopens de onderhandelingen mocht hij evenwel niet mededeelen. Uit de verklaring van den Chmeeschen vertegenwoordiger bleek, dat nog vergaande tegenstellingen bij de wapenstilstandsonder- handelingen bestaan, aangezien Japan po litieke voorwaarden, in het bizonder de op heffing van den boycott heeft geeischt ter wijl de Chineesche regeering de onderhan delingen tracht te beperken tot kwesties van zuiver militairen aard. De Commissie stelde zich op het standpunt dat de Japansche eischen als politieke voor waarden moeten worden beschouwd. De commissie heeft tot taak de wapenstilstands onderhandelingen te controleeren, doch niet direct bij de besprekingen in te grijpen. De commissie zal voorloopig niet bijeenkomen, tenzij een bericht van de VB commissie te Sianghai een direct bijeenkomen noodzake lijk zou maken. Een Reuter-bericht uit Sjanghai meldde nog denzelfden dag dat volgens berichten uit Chineesche bron de voorwaarden van het voorloopig accoord tusschen de Chineezen en Japanners als volgt luiden: lo. de Chineesche troepen zullen in hun tegenwoordige stellingen blijven buiten ae zone van 20 kilometer, terwijl de Japansche strijdkrachten zullen worden teruggetrokken uit het bezette gebied; 2o. de ontruimde gebieden zullen door de Chineesche autoriteiten onder politietoezicht worden gesteld en worden bestuurd; 3o. een gemengde Chineesch-Japansche commissie zal worden gevormd voor het hou den van toezicht, met behulp van vertegen woordigers van neutrale mogendheden, op het terugtrekken van de Japansche troepen en het bestuur van de ontruimde gebieden. De bizondere Volkenbondscommissie heeft in afwijking van het oorspronkelijke plan Donderdagavond toch nog een geheime zit ting gehouden met uitsluiting van de ver tegenwoordigers van Japan en China. Be sproken werd de vraag in hoeverre het Mandsjoerijsche probleem thans opnieuw in de loopende geschillenregeling moet worden betrokken. Bij de commissie was een memo randum ingediend door den Chineeschen vertegenwoordiger, die eischte dat de Lytton- commissie nadrukkelijk opdracht zal krijgen rapport uit. te brengen over den toestand in Mandsjoerije. De Commissie was met de En- gelschen van meening dat een bizondere op dracht voor de Lyttoncommissic niet nood zakelijk is daar de der Lyttoncommissie reeds verstrekte opdracht, zoomede de VB reso lutie van 4 Maart reeds voorziet in een re geling van alle Japansch-Chineesclie ge schillen. Naar aanleiding van de huiszoekingen die gisteren in geheel Pruisen bij de Nationaal Socialistische leiders hebben plaatsgehad deelt het persbureau van de N.SJD.A.P. het volgende mede: Het optreden van de Pruisische staatsre- geering tegen de N.S.D.AP. is een nieuwe poging een verbod, althans een organisato rische vernietiging van de N.SD.A.P. en haar instellingen, de S.A., S.S., Hitlerjeugd enz., te bereiken met de bewering dat de N.S.D.A.P. op gewelddadige wijze zich van de politieke strijdmiddelen van den staat in het bezit wil stellen. Het Rijksbestuur der NJ3.D. A.P. verklaart, dat deze poging even als alle tot nu toe ondernomen pogingen zal misluk ken wegens de absolute en onvoorwaardelijk gegarandeerde 'wettigheid van het optreden der N.SJD.AP.-leiders. Adolf Hitler en aiie leiders en onderleiders der N.S.D.A.P. willen en zullen het politieke doel der N.S.D.AP. langs volkomen constitutioneelen weg bereiken. Onze tegenstanders organiseeren thans op belachelijke wijze door hen zelf geconstru eerde voorwendsels intriges tegen de N.S.D. A.P., haar leiders en geledingen. De bewering der Illegaliteit der N.SJD-AP. is in vollen om vang een der voorwendsels, waarop steunen de men gelooft mechanische machtsmaat regelen te kunnen doorvoeren tegen de N.S.D.AP. De nat ionaal-socialistische Duitsehe arbei derspartij verklaart, reeds thans, dat zij alle mogelijke juridische maatregelen zal nemen, alsmede aanklachten zal indienen tegen gchending van. de grondwet, tegen het onge hoorde optreden van het Pruisische Minis terie van Binnenlandsche Zaken. Uit Berlijn wordt gemeld dat de nationaal- socialistische gouwleider Dr. Meinshausen zich naar aanleiding van de huiszoekingen in de nation aal-socialistische bureaux te Ber lijn, waarbij alle schriftelijke documenten in beslag werden genomen, zoodat de normale bureau-arbeid onmogelijk werd zich terstond in verbinding heeft gesteld met den Berlijn- schen politiepresident Greszinski, die echter geen nadere mededeelingen omtrent de actie kon doen en alle bezwaren verwees naar den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken. Ook bij het Rijksministerie van Bin nenlandsche Zaken werd van nationaal-so- cialistische zijde geprotesteerd tegen het op treden der Berlijnsche politie en werd ge eischt dat Rijksminister Groener zou ingrij pen. De in beslag genomen documenten zijn r.og Donderdag naar Berlijn gezonden en zullen Vrijdag aan den rijksminister van Bimien- landsche Zaken Groener worden ter hand ge steld door kapitein Goering. Fractievoorzitter Dr. Frick en Gregor Stras- ser hebben het volgende telegram gericht tot den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Groener. Namens 110 Rijksdagafgevaardigden, ach ter wie thans een kiezerscorps staat van 11.5 millioen Duitsehe onderdanen, protesteeren wij tegen de poging van den sociaal-demo craat Severing, de partij van illegale plan nen onderstellen, waarvoor het materiaal zou zijn bijeengezameld uit willekeurige huiszoe kingen. (Er ontbreken hier acht woorden die met het oog op de Noodverordening niet mo gen worden gepubliceerd) Een zeer scherp protest brandmerkt de actie als verkiezingsintrige van een zich in haar macht bedreigd voelende internationale partij". Ook Adolf Hitler zelf heeft zich over de maatregelen van Pruisen uitgelaten. Hij be toogt, dat de autoriteiten door haar stappen de meening willen doen postvatten, dat de nationaal-socialistische partij zou beoogen haar toevlucht te nemen tot onwettige maat regelen, op een oogenblik waarop zij reeds langs legalen weg de sterkste partij van Duitschland is geworden. Wat de concentratie der stormafdeelingen in den nacht voor de presidentsverkiezingen betreft, merkt hij op, dat deze maatregel tot dusver bij alle verkiezingen is getroffen, ten einde „het afslachten van zich zonder bege leiding op straat bevindende nationaal-socia- listen door de mannen der partij van minister Severing, van de organisatie-Reichsbanner, van het IJzeren Front en der met hen ver wante commune" te verhinderen. Overigens betoogt Hitier, dat hij reeds een week te vo ren den rijksminister van Binnenlandsche Zaken, „officieel door middel van den chef van zijn staf", van de beoogde concentratie in kennis heeft gesteld. Wat de actie tegen de Hitlerianen betreft, zijn op het oogenblik van den kant der Ber lijnsche autoriteiten geen verdere inlichtin gen over de bereikte resultaten te verkrijgen. Naar vernomen wordt, ligt het in de bedoe ling van den minister, t.z.t. een uitvoerig communiqué te publiceeren. Denemarken, Ingrijpende beperking van land- en zeemacht. Door de gematigd linkschen is te zamen met de regeeringspartijen, de socialisten en linksradicalen, een voorstel uitgewerkt tot reorganisatie van het verdedigingsstelsel van Denemarken, dat vandaag door eerstge- noemden bij het Landsting is ingediend Het voorstel is gebaseerd op een legerbe- grooting van 24 millioen kronen, met inbe grip van de uitgaven voor de aanschaffing en vernieuwing van oorlogsmaterieel. De ge nerale staf komt onder het algemeen com mando te staan en het leger zal uit slechts twee divisies bestaan. De landstorm wordt afgeschaft en jaarlijks worden 8000 man on der de wapenen geroepen, terwijl bovendien nog 2000 man z.g. garnizoenstroepen worden opgeroepen. Deze garnizoenstroepen zullen uit vrijwilligers samengesteld zijn. Het aantal actieve en reserve-officieren zal aanzienlijk worden verminderd. De vloot zal bestaan uit 16 torpedo- cn onderzeebooten, een mijnenlegger en een hulp vaartuig. De marine zal hoofdzakelijk uit vrijwilligers, zoo noodig ook uit mili ciens bestaan. De marinebegrooting zal 11,5 millioen kronen bedragen. Spanje. Hervorming van het goudbezit. De minister van Landbouw publiceert het wetsontwerp inzake de hei-vorming van het grondbezit, waarvan de toepassing zal wor den opgedragen aan het instituut voor agra rische hervorming. De regeering zal elk jaar het aantal land bouwers vaststellen, aan wie land zal worden toegewezen. Onteigend zullen worden: gronden, die deel hebben uitgemaakt van voormalige heerlijke leengoederen; braakliggende, slecht bebouw de of niet-geïrrigeerde landerijen; gronden, die sedert 12 jaar door pachters worden ge ëxploiteerd; die. welke toebehooren aan een enkelen eigenaar en grooter zijn dan een vijfde deel van het grondbezit der gemeente. De eigenaars zullen schadeloos worden ge steld ten deele met geld, ten deele door STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS /98.- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel middel van een speciale emissie, aflosbaar ln 50 jaar. Het ontwerp voorziet in de oprichting van landbouworganisaties, die zullen vaststellen of de exploitatie individueel of collectief zal geschieden. Putschplannen in Andalusië. MADRID, 17 Maart (VD.) De Gouver neur van Cordova deelt mede, dat de syndi calisten en communisten plannen zouden hebben om tegen het einde der volgende week in geheel Andalusië een omwentelings poging te wagen. Door de politie en door de militaire autoriteiten zijn reeds afweer- maatregelen getroffen. Op tal van plaatsen waar reeds onrust onder de arbeiders is ont staan, kwamen botsingen met de politie voor. Duitschland. Godsvrede tijdens de Paasch- dagen. Officieel wordt medegedeeld: In den tijd van Palmzondag tot Witte Zon dag des middags 12 uur mogen geen open bare politieke vergaderingen en geen politieke vergaderingen en optochten in de open lucht plaats hebben. Voor dezelfde periode is iedere soort openbare verspreiding van plakaten, pamfletten en vlugschriften met politieken inhoud verboden. Amerika. Immigratiebeperking met tien percent. De immigratie-commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft een rapport aan genomen, ten gunste van de resolutie, welke voorstelt alle immigratie-contingenten te beperken tot tien procent van de huidige cijfers. Deze resolutie wil voorts ook voor de landen van het Westelijk halfrond een con- tingenteeringsstelsel invoeren, op basis van tien procent van het aantal visa, dat ver leend is in het begrootingsjaar geëindigd 30 Juni 1930. Deze maatregel zou van toepassing zijn op Canada, Mexico en de landen van Zuid- en Midden-Amerika. Frankrijk. De regeering lijdt een nieuwe nederlaag. In de Kamer kwamen gisteren de pensioen voorstellen in behandeling. De door de linker zijde geëischte afscheiding van het eerste artikel werd door den minister van Finan ciën, Flandin, in een langdurige uiteenzet ting bestreden. Dé minister constateerde o.m. dat de ambtenarenpensloenen van 300 mil lioen francs in 1914 tot 4216 millioen in het jaar 1931 zijn toegenomen. Bij de stemming bleef de regeering met 313 tegen 235 stem men in de minderheid. Flandin had evenwel niet de vertrouwenskwestie gesteld. Litauen. Duitsehe besprekingen te Londen inzake de Memel kwestie. De Duitsehe zaakgelastigde te Londen, graaf Bemsdorf, heeft Donderdag bij het Foreign Office stappen gedaan om de aan dacht der Engelsche regeering te vestigen op den toestand in het Memelgebied. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Lf CLIXCIV geaft gein-on smaak aan uw glaasje* rCAT2 ZOOM VAN PEKELA, I G nONING BW. J AGENDA VRIJDAG 18 MAART Gemeentelijke Concertzaal: ,-Matthaus Passion" door de Christelijke Oratorium - Vereeniging, 7.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Fritz Hlrsch Operette: „Rund um die Liebe", 8 u. Rembrandt Theater: .Liefdesparade". Op het tooneel: The 4 Bronetts. 7 en 9-15 uur. Luxor Sound Theater: ..Madame Satan". Op het tooneel: eerste klasse variété-attrac tie. 8.15 uur. Palace: „Rango". Op het tooneel: Dr. Ca- ligari en Cos., moderne wonderen. 815 uur. Bennebroek: Vergadering van den gemeenteraad. 7.30 uur. ZATERDAG 19 MAART Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Ne- derl.-Indisc'n Tooneel met .„Apotheek De Ooievaar". 8 uur. Tuinzaal Concertgebouw: Uitvoering door leerlingen van E. A. Cats, 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Extra lezing Volksuniversiteit over Brugge en Lier. 8 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, 1 ehalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Th. A. van Rijn. Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomcijer cn Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 1271L SPORT EN SPEL. ROEIEN. Sensaties uit vroegere races. Oxford. Morgen, Zaterdag, wordt op de Theems te Londen weder de jaarlijksche roehvedstrijd gehouden tusschen de studenten-achten van Oxford en Cambridge. Deze race, die onge veer 20 minuten pleegt te duren en enorm veel vergt van het uithoudingsvermogen der roeiers, is de officieele opening van het En gelsche roeiseizoen en er feitelijk tevens het hoogtepunt van. Een soort van climax aan het begin, als zulk een begrip mogelijk is. Deze race breekt telken jare veel harten van bakvisschen, die in stille of zelfs uitgelaten aanbidding de sporthelden der universiteiten omzwermen, het is echter te vreezen dat ze ook letterlijk menig hart verknoeit, in dit ge val van de roeiers zelf. Er zijn vele oud roeiers, die uit de glorie van een plaats in dc boot van Oxford of Cambridge oen hart hebben overgehouden, dat nog slechts on* willig meedoet, of dat hun de uiterste voor zichtigheid voor de toekomst oplegt. Hoewol het gelukkig ook weer zelden zoo erg wordt als in de race van 1926 toen no. 5 van Oxford tijdens de race plotseling ineenzakte. Hij vertelde later, dat de spieren van zijn maag zich plotseling schenen samen te trekken en dat hij de grootste moeite had zijn lichaam voorover te buigen. ..Hoe ik mijn best. ook deed, ik kon eenvoudig niet meer trekken". Na afloop verklaarde een dokter dat deze roeier leed aan uitzetting van de rechter harthelft. Deze instorting van een der roeiers was een tragedie voor Oxford en een prima sen satie voor de honderdduizenden, die langs de oevers ln groote spanning de race volgden. Er zijn meer sensationeele momenten geweest ln de historie der boat-race. De allereerste wedstrijd, in 1829, leverde er een op. Toen trachtte de stuurman van Oxford, dat voor lag, In Cambridge's baan te komen, hetgeen geoorloofd is, als er genoeg ruimte tusschen de booten ls. Dat was hier niet het geval en de riemen van twee roeiers raakten in elkaar. De race werd afgebeld, er werd opnieuw ge start en Oxford won me:, vijf lengten. In 1858 ving de Oxfordploeg ccn dus- danigen „snoek" dat dc boot stil en dwars in de baan kwam te liggen on even daarna voer Cambridge tegen een zolderschuit. Tenslotte won Cambridge toch nog. Het Jaar daarop gingen de ploegen in een sneeuwstorm naar den start cn voor zij vertrokken maakte Cambridge al water. Gedurende de race voer een stoomboot vlak voor Cambridge langs en de golven vulden de boot bijna ge heel. Toen golven van vier andere passeer on- de booten er nog wat bijgedaan hadden, zonk de Cambridge-boot. Het bleek dat de meeste roeiers niet konden zwemmen. Zij moesten met reddingsgordels worden gered. En dan 1912. Er woei een halve orkaan bij de start. Zulk zwaar weer was het, dat men van geen der beide oevers de booten kon zien, tengevolge van dc golven. BIJ lederen slag maakten de booten water. Cambridge zonk het eerst. Zij waren gedwongen de boot te verlaten. Oxford hield het nog een tijdje vol en zonk toen ook. Dc roeiers zwommen met de boot naar den wal. keerden haar om. stap ten weer in en roeiden den wedstrijd uit. Maar dc ploeg werd gedisqualificeerd. omdat eenige toeschouwers bij het uithoozen had den geholpen. Deze race werd twee dagen later overgeroeid. Daar de storm nog niet be daard was, had Oxford onder alle outriggers voetbalbladders vastgemaakt en elke roeier had een.... bierpul bij zich staan, om te hoozen, als het noodig mocht biykcn. Oxford won. Voor den oorlog heeft Oxford zich in het totaal een flinken voorsprong weten te ver werven, die echter sindsdien door een reeks overwinningen van Cambridge weer teniet ls gedaan. Thans is de stand vrijwel gelijk, Cambridge is een enkele overwinning voor. En ook morgen maken de lichtblauwen weer de beste kansen. Cambridge. VOETBAL. BELGIë—NEDERLAND. WIJZIGING IN HET BELGISCH ELFTAL Uit Antwerpen: Naar wij vernemen zal de Belgische speler Hooydonkx, die als linksback zou meespelen in den internationalen wedstrijd tegen Ne derland Zondag a.s. niet van de partij kun nen zijn, daar hij lijdende is aan rhcumatiek. Hij zal worden vervangen door Herremans van Daring Club te Brussel. De linksbuiten Diddens, die aan den enkel gekwetst is. zal echter vermoedelijk wel uitkomen. Mocht hij niet kunnen spelen dan zal hij worden vervangen door Bastin. HAARL. VOETBALBOND. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. DE 100 VOL! Het aantal deelnemende elftallen voor de in de Paaschvacantie te houden schcolvoet- bal wedstrijden van den Haarl. Voetbal bond bedraagt niet minder dan 100 en wel 7 voor afdeeling A( 22 voor afdcoUng B. 21 voor afdeeling C en 50 voor afdeeling D. Te Velsen, waar alleen voor afdeeling D gespeeld wordt bedraagt het aantal inschrij vingen 24. ZWEMMEN MAANDBLAD VAN H. V. G. B. We ontvingen het eerste nummer van het Maandblad der Haarlemsche Zwem- en Polo club H. V. G. B. (redactie en administratie J. L. Schaefer). 't Is voorzien van een in twee kleuren smaakvol gedrukt omslag. De eere- vcorzitter, Dr. W. E. Merens. schrijft ter in leiding een pittig stukje, waaraan we het volgende ontleenen: „Gelukgewenscht met uw voornemens, re dactie! In uw voorbereidende bijeenkomsten hebt gij uw lieveling reeds als het ware de droge zwemlessen gegeven; nu het kind aan den hengel en te water er mee. Moge het zich onder uw kundige en sportieve leiding spoedig ontwikkelen tot een zwemmertje, dat zich niet alleen zal weten boven water te houden, maar ook een goed figuur zal slaan te midden van de vaak onstuimige baren der sportjournalistieke zee! Moge uw blad uit groeien tot een „primus inter pares", of wel, vrij vertaald, een kei onder zfjn kornuiten, zoodat het eenmaal in alle zwemkringen ge noemd zal worden: H(et) V(olmaakt) Ge redigeerde) B(uitengewoon) Hfoogstaande). V(ecl) Gelezen B(lad«". Het bevat verder dc volgende rubrieken en artikelen: „Dc mcening van onzen voor zitter over ons clubblad", door A. Loos; een stukje over Piet van Ommeren, over den Jan Schouw-bckcr; „Training", door Pesle; „Een wensch en nog wat", door Jan Schouw, enz. WANDELSPORT, „JAN PASSTOORS"-/, De Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Jan Passtoors" houdt Zondag 20 Maart een wandeltocht van Haarlem naar Den Haag en terug. De afstand bedraagt ca. 84 K.M Zondagochtend 3 uur wordt gestart. Twee leden van „Snelvcrband" zullen; tevens als controleurs clienst doen. Het eindpunt is bij cafc „Drcefzicht". BILJARTEN TOERNOOI „HOF VAN HOLLAND-BEKER". Door den voorzitter van de organiseerendc vereeniging „D. E. S." is dit tournool ge opend. Er werden vier partijen gespeeld met den volgenden uitslag: pnt. brt. h.s. gem. A. Polak 'B.V. „Am sterdam" Amsterdam) 166 17 49 9.76 H. v. d. Heijde (B.V. „Anti Poedel", Zaandam) 250 17 56 14.70 A. Denker (B.V. „Victoria Amsterdam 204 26 34 7.84 H. J. Metz «B.V. „B. H. C." Haarlem) 250 26 76 9.61 H. J. Meta 140 26 25 5.38 D. A. de Foeljaegcr (B.V. ,L>LL." Haarlem) 250 26 58 9 61 H. v. d. Heijde A. Denker 207 28 45 7.39 250 28 47 8.92 30 SCHOLIEREN SLACHTOFFER VAN EEN INSTORTING. CAïRO. 17 Maart. (Reuter). Bij het in storten van een inlandsche school te Shebl- nelkom zijn 3 scholieren gedood cn 27 ge wond. NOG MEER KINDERONTVOERINGEN? CHICAGO 17 Maart (V. D.) De bekende Amerikaansche bridgespelers, Ely Culbcrtson en zijn vrouw hebben brieven ontvangen waarin zij bedreigd worden met ontvoering van hun belde kleine kinderen. DRIE KINDEREN VERBRAND IN EEN WOONWAGEN. PARIJS. 17 Maart (Reuter). Gisteren zim nabij Montaggic in woonwagen drie kin deren verbrand, die tüdcr.5 de afwezigheid van de moeder mot lucifers hadden gespeeki,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5