KEKiCLOPPENBUM STADSNIEUWS ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 18 MAART 1932 INGEZONDEN MEDE DEELINGEN i 60 Cl., per «jet Onze Kinderkleeding geeft iets aparts "De kleeding; Ss beier [gemaakt en deug- idcl ijker. Prijzen naar Terhou ding lagerj C Tindl bij ons., all en wat een leuk kind een leuke jongen moei dragen Kinderlijk Jongensachtig en toch sterk! CONFLICT CHINA JAPAN. LEZING VAN PROF. DUYVENDAK. - Voor de Vereeniging Kerk en Vrede sprak prof. dr. J. J. L. Duyvendak, hoogleeraar te Lelden, Donderdagavond ln den Protestan tenbond over het conflict ChinaJapan. In zijn openingswoord memoreerde de voorzit ter het door Kerk en Vrede gezonden protest aan den Japanschen gezant. Uit het ant woord van dezen haalde hij aan dat de ge zant niet meegaat in het protest. Men kan zich geen oordeel vormen, wanneer men de juiste omstandigheden en historische ont wikkeling niet kent, schrijft hij. Prof. Duyvendak zeide vooral over Mand- sjoerije t.e zullen spreken. Daar ligt het levensbelang voor Japan. Wat in Sjanghai gebeurt, is het afleiden van de aandacht van de Mandsjoerijsche kwestie. Mandsjoerije be slaat een oppervlakte gelijk aan die van Frankrijk en Duitschland tezamen. Van de 27 millioen inwoners zijn er 90?.) Chineezen. Voorts nog 200.000 Japanners en wat Russen. Dat het handjevol Mandsjoes geen rol speelt is historisch te verklaren. Het weinig talrijke in Mandsjoerije wonend volk viel in 1744 China binnen en vestigde zich daar met hulp van een opstand. Ondanks verbod van hoo- gerhand emigreerden Chineezen naar Mand sjoerije. terwijl de Mandsjoes zelf in China 'Peking) bleven, waar ze in veel beter om standigheden leefden. Ook de Russen ves tigden zich in Mandsjoerije. In den moder nen tijd gingen er veel Chineezen heen om de sojaboon-verbouwing mede te maken en de helft blijft er hangen. In I860 werd aan Rusland bij het Peking- verdrag de zeeprovincie met Wladiwostschi af gestaan. En toen in 1895 Rusland met Frank rijk en Duitschland, na den door China ver loren Japansch-Chlneeschen oorlog China ter hulp kwam om de eischen van Japan tegen te gaan was China daar zoo dankbaar voor, dat ze Rusland het recht gaf een spoor weg dwars door Mandsjoerije aan te leggen met het absolute recht voor de spoorweg maatschappij van administratie van die ter reinen. Dit werd in zeer ruime mate uitge oefend. Charbin ontstond op die spoorweg- ,.zóne", en er kwam souvereiniteit over do Russen, de vreemdelingen ende Chinee zen! In 1898 kroeg Rusland voor 25 jaar de streek om Port-Arthur in pacht benevens het recht van spoorwegaanleg van Charbin naar die pachtgebieden. In 1900 brak de boksersopstand uit, vreem de troepen trokken naar China en na het onderdrukken weer terug, doch de Russische hieven in Mandsjoerije, waardoor Japan zich bedreigd achtte en Rusland in 1905 versloeg. 7.ij nam toen van Rusland de rechten in Zuid-Mandsjoerije over. Per K.M. mochten 25 man spoorwegwachlen aanwezig zijn. En China stemde stilzwijgend toe. Japan's po sitie daar is zeer sterk geworden. Er komt nog bij, dat Japan het eenige land is (alleen de zending had dit recht oor spronkelijk), dat het recht heeft grond in eigndom te hebben in Mandsjoerije. Het is nu moeilijk uit te maken of de spoorweg- wachten, als ze ver van den spoorweg op excursie zijn, zich op Japansch of Chineesch gebied bevinden. Hieruit ontstaan soms wrij vingen. Voorts zijn in Mandsjoerije echt- Chineesche spoorlijnen gekomen en is men bezig een nieuwe Chineesche haven door een Ncd. firma) aan te leggen dicht bij een Ja- panschc. Japan yoelt zich dus economisch bedreigd. Wat zoekt Japan mi in Mandsjoerije? Japan heeft Mandsjoerije noodig voor mine ralen voor kolen en ijzer, die in Japan zelf niet aanwezig zijn. Voorts is Japan van Korea uit dikwijls aangevallen en wil Japan vasten voet hebben op het vasteland. In 1910 Is Korea ingelijfd. Er is in Japan verder nog een groote groep menschen, die jaren ten achter zijn in hun opvattingen, die macht ais het hoogste beschouwen en die hun ge bied willen uitbreiden. Het beroep op overbevolking is geen motief. Japan is vcrindustrialiseerd en is daarom niet overbevolkt wat wel het geval zou zijn als het volk een landbouwvolk was. Japan ners emigreeren heel slecht, kunnen niet tegen kou of warmte, zijn geen boeren. In Mandsjoerije wonen slechts ongeveer 200.000 Japanners. Thans is het conflict dan gekomen. Japan wil nu eindelijk vasten voet in Mandsjoerije hebben en. zooals gezegd, Sjanghai is slechts een afleidingsmanoeuvre. Prof. Duyvendak ging in het kort den loop van het conflict na en de machtelooze houding van den Volken bond. Japan legt de eischen naast zich neer en beroept zich steeds op de ongeordendheid in Mandsjoerije en op het feit, dat de Chi neezen zich niet houden aan hun verdragen. Japan is aangewezen op China voor produc tie-afzet, En een boycot van China hoopt het den kop in te kunnen drukken door vrees- aan jaging. Nadat nog enkele vragen gesteld en beant woord waren, werd de matig bezochte bij eenkomst gesloten. BELGISCHE ONDERSCHEIDING VOOR EEN HAARLEMMER. De Koning van België heeft naar aan leiding van de in België gehouden tentoon stellingen aan den heer J. D. Brand, direc teur dor Koninklijke Paketvaart Mij., wo- aiende te Haarlem, toegekend de onderschei ding van commandeur in de Orde van Leopold II, Zooals wij reeds meldden is deze onder scheiding ook aan den heer E. H. Krelage toegekend. GEVONDEN DIEREN F.N VOORWERPEN Terug te bekomen bijLouwkamp. Bellamy- Straat 29. beursje m. i. Reckman. Groot Hei ligland 48, sehoolétui. Smit, Zuiderstraat 24. dameshandschoen. Hoek, Kleverlaan 160. hondschoenen. Kennel Fauna, Parklaan. geel hondje. Hoon. Wolstraat 4. handschoen. Zoe telief. indischestraat 93. idem. Kennel Fauna Parklaan, zwart-witte kat. Olieslagers. Poort straat 9. muts. v. d. Goes, Mentawistraat 35 idem. Beek, Wcertslraat 25, ÏJmuiden Oost. portefeuille. Box, Gen. de la Reystraat 13 rd.. portemonnaie m. i. Bureau van politie, Sme- destraat. postspaarbankboekje. Donselaar, Bakkerstraat 51. portemonnaie. v. Drongelen. Oranjestraat 108. pet. Beneker. Dorreboomstr. 29. rljwlelbelastingplaat. v.d. Boogaard, Kolk- straat 12 rd.. rozenkrans. Wessclius, z. Brou- werstraat 4. heerenschoen, de Bondt, Hee rensingel 34 c, autosleutel, v. d. Water, Welle- vredenstraat 36, slot met ketting. REMONSTRANTSCHE KERK. UITVOERING VAN VOCALE KUNST GEWIJD AAN DEN LIJDENSTIJD. Men schrijft ons: De Kersttijd en de Lijdenstijd hebben door alle eeuwen heen kunstenaars, schilders, beeldhouwers, dichters en schrijvers tot hun hoogste uitingen bezield. Het op den achter grond geraken van deze tijden heeft ook die werken dikwijls in het vergeetboek doen komen. Zoo lijdt onze cultuur een dubbel verlies. In onze dagen bestaat de kans, dit gemis weer goed te maken. De Passions-uitvoerin- gen. die overal groote en groeiende belang stelling wekken, zijn daarvan een symptoom. Maar er is meer. Er zijn andere componisten, andere gedeelten uit den Bijbel, dan de jaar op jaar in de Passionsuitvoeringen voor komende, die rijk en diep zijn. We noemen Palestrina, Josef Haydn, de muziek uit de Missen en uit den Bijbel bij voorbeeld de Psalmen en de Profeten. Toch komen die zelden tot uitvoering. Het ligt nu evenwel in de bedoeling, op Woensdag 23 Maart in de Remonstrantsche Kerk een uitvoering te geven van deze min der bekende werken. Het zal een afwisseling zijn van koorzang en bijbellezzing in zorg vuldig afgewogen opvolging. Hier wordt ge streefd naar een onmiddellijker en stemmi ger aanraking met de gedachte dezer weken dan bij de noodwendig grooter opgezette ora toria mogelijk kan zijn, terwijl ook het Bij belwoord, dat bijna altijd een ondergeschik te plaats inneemt, hier juist in de eerste plaats tot zijn recht komt. Het programma is aan de Kerk te verkrij gen. Het betreft hier een eerste en bescheiden poging, waarvan het slagen afhangt van de belangstelling en het oordeel van de aan wezigen. De koorwerken worden uitgevoerd door het V.C.J. koor uit Gouda (leider Ir. E. J. L. A. Cuperus), de voorlezing door den Rem. Pre dikant Ds. H. Cramer van Gouda. MOTORDIENST. Zaterdag 19 Maart worden de dienstplich tigen van de tweede ploeg der lichting 1931, chauffeur en monteurs, met groot verlof huiswaarts gezonden. POLITIE-F.XAMENS. Bij het op 15 en 16 dezer te Amsterdam ge houden examen voor het Poli tied Iploma, uit gaande van den Algemeenen Bond van Po litiepersoneel in Nederland, is door Haarlem een zeer goed figuur gemaakt. Er zijn niet minder dan 10 Haarlemmers geslaagd, waar van 3 met eervolle vermelding. Deze stadgenooten zijn de heeren: C. J. J. aan de Kerk (met eerv.. vermelding)P. Geerlings (idem); P. H. Mulder (idem); P. Hoogland. A. J. H. Keppel. G. Kooij, M. Kraan W. Lans, H. A. Smits (Bloemendaal) en P. Wajer. DE HUURACTIE IN DE RIVIERENBUURT. Naar men ons ten kantore van den heer Vischjager, den rechtskundigen adviseur van de huurdersvereeniging de Rivierenbuurt meedeelde, heeft de conferentie met den heer Rozenstraten te Amsterdam, eigenaar der woningen geen doorgang gehad. De heer Ro zenstraten wilde wel den heer Vischjager al leen ontvangen niet echter het comité der huurders. De actie en de staking worden dus met ijver voortgezet ARROND.-RECHTBANK. Geheime distilleerderij. Voor de rechtbank diende de zaak tegen een landbouwer te Haarlemmermeer, ln wiens schuur op 20 December 1927 een ge heime distilleerderij was ontdekt met ketels en apparaten; fusten en vloeistof, gemaakt om de accijnzen te ontduiken. Deze zaak is een uitvloeisel van een andere over hetzelfde geval, waarbij deze verdach te zich als getuige verschoond heeft, omdat hij bij de zaak betrokken was. Vandaar thans pas de behandeling. De Rijksadvocaat vraagt twee gevangenis straffen door den officier van Justitie te re- quireeren. Deze vordert 2 maal 1 week voor waardelijke gevangenisstraf voor het aan wezig zijn van ketels en vloeistof. Mr. T.A.M.A. van Löben Seis verdedigde verdachte. Uitspraak over 14 dagen. PRINS BERTIL VAN ZWEDEN IN ONS LAND AANGEKOMEN. Donderdagmorgen Is de Zweedsche kruiser „Fydgia" te Rotterdam aangekomen met aan boord den kleinzoon van den Zweedschen koning, den 20-jarlgen prins Bertil. De kruiser blijft tot den 22sten in ons land. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDENDEN. AnetaHolland keert 3 pet. dividend1 uit. Commissarissen der N.V. Nederlandsche Aannemings Mij. v.h. firma H. F. Boersma stellen voor 20 pet. dividend uit te keeren, (v.j. 25 pet.) Het verlies van de N.V. Stoomvaart Mij. „Noordzee" is gestegen tot f 165.148 (v. j. f 74.983). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel KON NIET SLAPEN OF ETEN. Gebroken door haar man's dood. Toen het verdriet haar trof, werd de ge zondheid van deze vrouw geknakt. Alles wees erop, dat zij spoedig geestelijk en licha melijk 'n wrak zou worden. Toch, in nog geen twee maanden, heeft zij haar gezondheid en energie weer teruggekregen. Hoe zij deze ver andering teweegbracht, beschrijft zij hier onder zelf: „Na den dood van mijn man. nu eenige maanden geleden', ging mijn gezondheid hard achteruit, rk had vreeselijkc vlagen van neer slachtigheid en het was me onmogelijk te eten of te slapen. Ook leed ik aan rheuma- tiek. Toen besloot ik Kruschen Salts te pro- beeren en nu heb ik de „kleine, dagelijksche dosis'1 bijna twee maanden lang genomen. In dien tijd is mijn gezondheid flink vooruit ge gaan en de rheumatiek is absoluut ver dwenen. Ik ben nu veel vroolijker en eet en slaap ook beter". De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is hoofdzakelijk constipatie een verzwegen klacht omdat de lijder zich er zelden van bewust is. Maar dat beteekent een gestadige ophooping van lichaamsgiften, die langzaam en zeker den geest versuffen, de energie smoren, dc zenuwen ondermijnen en de algeheele geestkracht dooden. Kruschen Salts nu maakt hardlijvigheid ten eenen male onmogelijk, Kruschen zorgt dat lever en nieren op natuurlijke wijze hun functie vervullen; zij verwijderen zacht maar zeker werkend, allee giftige afval producten en verzekeren zoodoende een zui veren bloedsomloop. En daarom zult U, als U regelmatig Kruschen Salts gebruikt., nooit weten wat neerslachtigheid beteekent, en evenmin last hebben van „zenuwen" of moe deloosheid. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. BEGRAFENIS E. S. LABOUCHèRE Onder zeer groote belangstelling is Donder dagmiddag op de begraafplaats Westerveld de teraardebestelling geschied van het stoffe lijk overschot van den heer E. S. Labouchère, oud-lid en gedelegeerd commissaris van de firma Labouchère-Oyens Co,, voorzitter van de Vereeniging tot Instandhouding van het Concertgebouw te Amsterdam, penningmees ter van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop", en penningmeester van het Amsterdamsche Conservatorium. Aanwezig waren jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin, voorzit ter van de Vereeniging het Concertgebouw, van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop"; mr. G. Vissering, voorzitter, Chambers, secretaris Boissevain penningmeester, voorts de genees heer van het Hospitaal-Kerkschip, dr. Van Aasperen uit Haarlem, en de kapitein de heer J. Smit uit ÏJmuiden. Verder jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelandcn, oucl-lid van Gedepu teerde Staten, jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede, mr. H. C. Westen dorp, namens de vereeniging tot vorming van een openbare verzameling van hedendaag- sche kunst, waarvan de overledene vice-voor- zitter was, de heer Van den Beugel, directeur der firma Labouchère Co. te Amsterdam, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, oud-directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, Ch. E. H. Boissevam, voorzitter der afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst te Amsterdam, R. F. C. baron Bentinck, op perstalmeester van de Koningin, jhr. ir. C. T'n. Six, intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, F. W. baron van Tuyll van Serooskerken, mr. J. Bierens de Haan, direc teur van de Nederlandsche Handelmaat schappij, vertegenwoordigers van de Rotter- damsche Bankvereeniging en vele anderen. Gesproken heeft een zoon van den overle dene namens de kinderen en kleinkinderen, die woorden van dank uitte voor de groote liefde en zorg va den overledene ondervonden en zijn edelen en fijnen geest roemde. Prof. dr. A. H. de Hartog sprak het „Onze Vader" uit, waarmee de plechtigheid geëin digd was. CL. SWEERIS VRAAGT NOG STEEDS REHABILITATIE. Volgens het Volk heeft Cl. Sweeris, de in dertijd van het plegen van den moord te Culemborg wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken verdachte in Culemborg en omlig gende gemeenten op groote schaal een bulle tin doen verspreiden, waarin hij opnieuw eerherstel vraagt, omdat nog niet is gebleken dat hij terecht is vrijgesproken, zoodat hij nog altijd onder verdenking staat. Hij herinnert aan het request, dat hij met Kerstmis 1931 naar het Gerechtshof te Arn hem zond, en waarop hij nog altijd geen antwoord ontving. Tevens beschuldigt hij op nieuw een aantal in Culemborg bekende per sonen, dat zij de werkelijke moordenaars zouden zijn. LANGS DE STRAAT. De kraai. AI heel uit de verte zag ik hem. een kraai, zittend op het topje van een ducdalf in één van de Amsterdamsche dokkon. Een zwarte stip, die somber afstak tegen (het grijze, kille water, dat van öezeifde kleur was als de grijze kille lucht, waaruit het troosteloos motregende. Aan den wal bij de ducdalf stonden wat menschen, en dat verwonderde me al. Er zitten zooveel kraaien op ducdalven in de Amsterdamsche dokken, en hoewel het heel mooi is, zoo'n vogel in rouwgewaad daar roer loos te zien staren, terwijl onder hem het water klotst en boven hem de hemel weent, blijven daar gewoonlijk geen menschen voor stil staan. Ik naderde en de kraai boven op dien ducdalf werd van een zwart stipje een zwarte stip en van 'n kraai een mensch. Een mensch die roerloos en doodsbang zat te bibberen boven het ellendige water, die doodsangstig en half huilent zich vast klemde, waar hij zich aan vast klemmen kon en waarop de motregen aldoor maar venijnigjes neerdaalde. Hij had een zwarte pandjesjas aan, en een gestreepte broek en een heel eind verder in het grijze water dobberde een oude, zwarte pothoed. De ducdalf, waarop hij zat, glom van den regen, zijn handen glommen en. zagen vuurrood van de kou. langs zijn ge zicht dropen de straaltjes. Het was intens luguber, maar aan den kant stond een stel letje opgeschoten jongens en lachte smake lijk. „Zit je lekker, Kees?" Er sohokte Iets door het lichaam op den ducdalf en bijna had hij een hand los gelaten. Net nog op tijd greep hij zijn houvast weer, en een stem, trillend hoog overslaand van angst, zei smeekend naar den wal: „Haal me d'r nou af, jongiens!" De jongens gierden, en debiteerden geestig heden onder elkaar. Het geheel was zoo be nauwend van luguberheid, zoo beklemmend van wrangheid, dat het een nachtmerrie, een onwaar griezelverhaal leek. Maar het was werkelijkheid. Het bevende, aoodsangstige, smeekende wezen op dien ducdalf, hopeloos verlaten in al dat water en op den wal d:e groote lummels, die alleen maar het lach wekkende zagen, en gierden en treiterige dingen zeiden. Het duurde nog tien minuten. Toen kwam één op het idee om weer in den boot. te stappen, die vlak bij hen aan den wal lag, en den stakker te bevrijden. Het gebeurde onder gejoel, en het mannetje dat zich moest laten afzakken langs den glibberigen paal, dorst dien eenigen steun en toeverlaat, dien hij al dien tijd lang gehad had, bijna niet los te laten. Terwijl ze hem overroeiden naar het land, zat hij, volmaakt op en kapot, te schokken en te trillen en toen hij onder gegil en gejuich aan land werd gehaald, biggelde een langzame traan over de vale, slappe plooien van zijn gezicht, maar zijn oogen keken den heelen troep voor hem aan met een verdwaasden blik van dankbaarheid. Hij was misschien al vergeten, dat zij het ook geweest waren, die hem daar gebracht had den. Hij wist alleen, dat ze hem er af ge haald hadden, arme, goedige idioot, die hij was. En toen 'kwam er één van den troep op het glorieuze idee. Het vond geweldigen bijval. „Ja, een zoen! Geef hem een zoen, Kees, omdat hij je eraf gehaald heeft! Vooruit, Keessie. Een, twee, drie, hulp!" Hij deed het. Bedeesd glimlachend, trillend en bevend nog, maar tot alles bereid, omdat ze hem bevrijd hadden, hief hij zijn hoofd op en lei een voorzichtigen zoen op de wang van den grootsten lummel. Een oorverdoovend gegil en gejoel volgde hem nog, toen hij met zijn idiotenloopje al een heel eind weggesuk- keld was. nadat hij een weifelend, zielig ge baar naar de plaats op zijn hoofd had ge maakt. waar zijn hoed gewoonlijk stond. Die dreef daarginds. Dergelijke dingen gebeuren er ook tegen woordig nog, al weten velen het niet. Het is goed, om het weer eens te beseffen en je er diep voor te schamen, dat je ook een mensch bent. Wij menschen hebben neiging om te verwaand te worden, en onszelf nogal geslaagd te vinden. Wie zoo iets weer eens heeft mee gemaakt, weet wel beter.... W. T. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Haarlem, 16 Maart 1932. Appelen f 0.14f 0.48 per K.G. Peren f 0.16f 0A9 per K.G. Knakpeen f 0.06—f 0.08 per K.G. Brusselsch lof f 0.16—f 0.24 per K.G. Spinazie f 0.70f 1.30 per kist. Veldsla f 0.30—f 0.60 per K.G. Andijvie f 0.80f 1. per kist. Gelekool f 0.35—f 0.80 per kist. Groenekool f 0.15f 0.40 per kist. Boerekool f 0.15f 0.40 per kist. Roodekool f 0.03f 0.08 per stuk. Knolselderij f 0.06f 0.15 per stuk. Spruiten f 0.90f 2.40 per kist. Bloemkool f 3.50f 4 per krat. Selderij f 0.04f 0.10 per bos. Pieterselie f 0.02f 0.10 per bos. Prei f 0.04f 0.15 per bos Sla f 6f 7.50 per 100 krop. Toen de arme kaboutertjes boven een sloot kwamen, ging de wind plotseling liggen. Tjocp, daar gingen ze naar beneden, alle drie het water in. „Hou je mond dicht," riepen ze elkaar verschrikt toe. en daar dook het hcclc stelletje onder. V.c rilden er van, want het was allesbehalve warm en kwamen even daarna met ccu bibbe rend gezicht boven water, Maar daar zagen ze warempel iets geks.... Ze werden om ringd door een heelcboel kikkers. En toen ze goed keken, zagen ;-c dat kikker Karei cr hij was, die een tijdje terug op bezoek was geweest in het kaboutcrpaleis. Die ccnc kikker met zijn hoogc zijden hoedje op leek wel een advocaat. „Wc komen jullie opzoeken," begon kikker Karei, „laten wc eerst eens aan den kant zwemmen," en daar voelden dc kabou ters natuurlijk heel vee! voor. „Waar zit Tuimeltje tegenwoordig?" vroeg kikker Karei aan de kabouters, en daar werden ze ineens spierwit, want ze durf den het bijna niet te vertellen. Maar toen kikker Karei cr op aandrong, hoorde hij wat er gaande was en kordaat antwoordde de kikker: ..Wij zullen met jullie :ncc gaan strijden. Ik zal direct oiis hecle kikkerland halen en dan zullen wc eens zien of wc dien leelijkcn boer niet zullen overwinnen." Dc kikken doken onder en kwamen een half uur daarna met jvc! duizend anderen boven water,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6