ONTWAPENINGSCONFERENTIE EN VOLKENBONDSVERGADERING Het woord is aan. Liniegeschipper. Verhuur f Moderne Reisauto's BIJ „LEVENSLANG" CEPERSISTEERD. Het Belangrijkste. BERICHT. 49e Jaargang No. 14949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Zaterdag 19 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.721$. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: l5 regels f 1.75, elke regel moer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f O-óO, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (icdcren dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer f 0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150— Elke andere viflgcr f 1 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600— Verlies van Hand. Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75— Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. De buitengewone Volkenbondsvergadering heeft de Ontwape ningsconferentie belet gedurende de maand Maart voorwaarts te komen, doch zij kan een heilzame uitwerking op het verder ver loop der ontwapeningsbesprekingen hebben. GENèVE, 15 Maart 1932. De buitengewone Volkenbondsvergadering heeft gedurende tien dagen zoo volkomen de belangstelling der hier verzamelde staats mannen in beslag genomen, dat geenerlei tijd voor besprekingen in de algemeene en in de politieke commissie der Ontwapenings conferentie in de eerste helft van Maart is overgebleven. En daar de Ontwapeningscon- gerentie reeds de vorige maand besloten had zich op Zaterdag 19 Maart een korte Paasch- vacantie te gunnen, is ook in de derde Maart-week van ernstige ontwapeningsbe sprekingen niets gekomen. Want het heeft geen zin debatten over kwesties, waarvan het succes of het falen der conferentie zal afhangen, nog in de laatste week van deze conferentie-periode aan te vangen, wanneer tevoren reeds vaststaat, dat zij toch na en kele dagen weder afgebroken moeten wor den! Men kan in een min of meer ongedul dige vacantiestemming, zooals deze thans onder de gedelegeerden na een verblijf van zes weken in de stille Volkenbondsstad be gint te heerschen, desnoods wel een menigte kleinere kwesties haastig afdoen, doch een dergelijke haastige stemming is allerminst geschikt, omprincipieele vraagstukken, waarover diepgaande meenigsverschillen be staan en die alleen in een rustige atmosfeer vol van wederzijdsch verlangen tot goed be grip der tegengestelde standpunten met ëenige kans op een succesvollen afloop kun nen besproken worden, in behandeling te nemen. De buitengewone Volken bondsvergadering langeren duur dan verwacht was dus ten gevolge gehad, dat dc maand Maart voor den voortgang dér Ontwapeningsconferentie .eigenlijk een geheel verloren maand geweest "is. Mén heeft in. dé laatste weken een vcr- deeling van de taak der conferentie over de zes groöte commissies met een niet gansch heeft door haar belangrijkheid en door haar onbetwistbaar succes ter hand genomen, doch men zou de waarheid niet getrouw zijn, wanneer men beweren wilde, dat in de vier weken, die op het einde der algemeene dis cussies van Februari zijn gevolgd, ook maar eenig moeilijk punt een stap nader tot een bevredigende regeling is gebracht! Of dit zonder buitengewone algemeene Volken bondsvergadering wel zou zijn gebeurd, is echter niet zeker! De onzekerheid over den afloop der verkiezing voor den Duitschen Rijkspresident zou misschien, ook als er geen Japansch-Chineesch geschil zou hebben be staan, eveneens principieêle debatten over moeilijke ontwapeningskwesties hebben be lemmerd. De buitengewone Volkenbondsvergadering heeft echter naast een onmiddellijke vertra gende uitwerking op den gang der ontwape ningsbesprekingen ook een anderen gunsti ger invloed daarop gehad, wanneer men het oog vooral op de iets meer verwijderde toe komst gericht houdt. In de eerste plaats schijnt de krachtige houding der Volkenbondsvergadering, haar algemeen gebleken veroordeeling van het Japansche militairistische optreden toch niet zonder invloed op de verdere gedragslijn der Japansche regeering te zijn gebleven. De Japansche delegatie alhier was althans zeer onder den indruk der universeele anti- Japansche stemming, zooals zij uit de rede voeringen van ruim dertig gedelegeerden ter Volkenbondsvergadering voor den dag ge komen was. Niet alleen was dit voor de ge delegeerden, van wie vooral Sato een man van groote Westersche beschaving is. per soonlijk zeer pijnlijk, doch Sato en Madsu- deira zagen ook zeer goed in, welke blijvende nadeelen voor hun land uit de anti-Japan sche gevoelens zouden voortspruiten, indien deze zoudgn blijven voortbestaan en nog ver der zouden verbitterd worden. Sato had de regeering te Tokio dan ook gewaarschuwd, dat hij niet langer haar woordvoerder te Genève zou willen zijn. indien hij de Volken bondsvergadering nog meer zou moeten prik kelen door tegenstand tegen de op Vrijdag avond 11 Maart in stemming komende reso lutie te bieden. Het gevolg van deze bedrei ging met ontslagneming is dan ook geweest, dat Sato met een stem-onthouding mochv volstaan, waardoor de resolutie kon aange nomen worden. Dit ééne voorbeeld wijst er op. dat de Japansche regeering toch wel er tegen opziet de geheele wereld al te zeex- tegen zich in het harnas te jagen. Het grootste gevaar, dat het door het roekelooze gedrag der Japanners tot een oorlog van langen duur en misschien van steeds grooter wordende uitbreiding zou komen, schijnt dan ook tijdens het verloop der buitengewone Volkenbondsvei'gadering verdwenen te zijn Het ondubbelzinnig gebleken oordeel der Volkenbondsvergadering heeft reeds uit dl? oogpunt een heilzame werking op de succes- moselij kheid van de Ontwapeningsconfe rentie gehad, die zeker onder een voortgang en uitbreiding der militaire operaties in het Verre Oosten heel ernstig zou hebben ge léden. De buitengewone Volkenbondsvergadering heeft, echter niet alleen de kansen op het houden van ontwapeningsbesprekingen zon der stoornis van kanongebulder belangrijk verbeterd, zij zal ook op den loop der discus sies ter Ontwapeningsconferentie een goe den invloed kunnen uitoefenen. Indien de Volkenbondsvergadering zich onverschillig voor het lot van het overvallen China be toond had, indien de regeeringen niet den moed zouden hebben gehad ook van een groote. militair-sterke mogendheid als Japan de strikte eerbiediging van bet Volkenbonds verdrag te eischen, indien zij aan Japan zouden hebben toegegeven dat. verzachtende omstandigheden de militaire bezetting van buiten 1 andsch grondgebied en andere mili taire gewelddaden kunnen verontschuldigen, dan zou de zaak voor die staten, die op de Ontwapeningsconferentie een bewapenings vermindering met het oog op de veiligheid, die de Volkenbond den staten reeds biedt, nog heel wat verslechterd zijn. Dit gevaar is gelukkig geheel verdreven. Dc kleinere sta ten, zoowel van Europa als van Azië. van Amerika als van Afrika, toonden zulke vast beradenheid in dc onverzwakte handhaving van het groote Volkenbondsbeginsel, dat nie mand, uit welke overwegingen ook. rechter in eigen zaak mag zijn en met geweld zou mogen trachten zich eigenmachtig recht te verschaffen, dat de Fransche gedelegeerde en tijdelijke voorzitter van den Volken bondsraad Paul Boncour met eenige blijde verrassing konstateerde, dat de Volken bondsstaten met veel meer kracht aan de rechten en verplichtingen van het Volken bondsverdrag vasthielden dan men eigenlijk wel verwachtte. Weliswaar eischten de klei nere staten nog niet een toepassing van sanctiemaatregelen tegen Japan, ofschoon enkelen wel reeds op dc mogelijkheid zin speelden dat dit onvermijdelijk zou kunnen worden, doch de eenstemmigheid, waarmede Japan's eigenmachtig militair optreden ge laakt. werd. en waarmede de onvoorwaardelij k ontruiming van het onrechtmatig bezett- gebied door de Japansche troepen geëisch' 'werd. had toch 'grooten indruk gemaakt Vooral omdat de Volkenbondsvergaderinp zich bij Stimson aansluitend, uitdrukkelijk allen Volkenbondsstaten de verplichting op legde geenerlei verandering van den toe stand in het Chineesche Rijk te zullen er kennen .die de Japanners onder militairen druk China zouden hebben afgedwongen. De mo- reele veroordeeling van het gedrag van Japan is aldus door een volkenrechtelijke sanctie nog beduidend versterkt. De Vereenigde Sta ten van Amerika en alle 55 leden van den Volkenbond hebben thans plechtig verkon digd, dat zij nimmer de vruchten van een aanvalsoorlog zullen erkennen. Dit nieuwe recht zal ongetwijfeld de aanlokkelijkheid van een aanvalsoorlog nog verminderd en dus omgekeerd de argumenten ten gunsre van een vermindering van bewapening ver meerderd en versterkt hebben. De buiten gewone Volkenbondsvergadering moge dus den voortgang op de Ontwapeningsconfe rentie tijdelijk hebben vertraagd, een duur zame nuttige uitwerking op de ontwapenings besprekingen mag daarentegen ervan tege moet worden gezien, die tegen dit tijdelijke uitstel in ruime mate opwegen zal. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. DE SCHEEPVAART TE HAARLEM INVLOED DER MALAISE. De malaise heeft zich in 1931 ooi» doen kennen in de scheepvaart te Haarlem. Hier hebben in 1931 geladen of gelost 15344 schepen (14.357) met 1.072.460 ton in houd (1 035.577). De cijfers tusschen haakjes zij die over 1930. Het aantal schepen is dus wel gestegen, maai: ae inhoud daalde eenieszins. In 1931 zijn hier doorgevaren 14.334 sche pen met 819.282 ton inhoud, tegen 14951 schepen met. 915.123 ton inhoud in 1930. Hier is de vermindering dus vrij belang rijk. Het- havengeld bedraagt 4 cent. zoodat een daling van ongeveer f 100.000 een verlies beteekent van f 4000 aan havengeld. HET HAARLEMSCHE SLACHTHUIS. MEER VLEESCH GEGETEN. TOENEMING VAN 1. b. c. ONDER HET VEE? Hein rich Heine: Wij schrijvers hebben onze vooropgestelde sympathiën en we schrijven voor of tegen 'n zaak, voor of tegen een idee, voor of tegen een partijvrouwen echter schrijven steeds voor of tegen een enkelen man, of liever ge zegd ter iville van een enkelen man. In 1931 werden in het Openbaar Slachthuis te Haarlem 38356 dieren geslacht, tegen 34485 in 1930 De Haarlemmers hebben dit jaar dus meer vleesch gegeten. Door de daling der prijzen? Het opvallende is. dat onder dc geslachte dieren 5620 gevallen van tuberculose gecon stateerd werden, tegen 4578 in het voo: gaande jaar. Een zeer sterke toeneming dus. In dit jaar was deze ongeveer 15 pCt153 dieren werden geheel vernietigd. (Dc Marinecommissie te Gcnèv heeft academische debatten gehouden over den levensduur van linieschepen, waarbit echter het begrip linieschip neg niet vaststaat). De ontwapeningsconferentie Nadert nog niet erg haar slot. Zelfs debatten over vloten Gaan er niet bijzonder vlot. Neem den levensduur van schepen, Dat is blijkbaar reeds een punt. Waar je, zuiver academisch. Dagen over praten kunt. En al ben je dan deskundig. Dat beduidt nog geen begrip Van een netelige kwestie Als; wat is een linieschip? Ik persoonlijk moet bekennen. Dat ik hier niet helpen kan, 'k Heb gehoord van linieschepen, Maar slechts vaag begrip ervan Voor die heeren in Genève Ligt het echter in de lijn. Om nu goed eens te ontdekken. Wat wel linieschepen zijn. Om hen daarbij wat te helpen. Heb ik, dunkt me, een idee. Laat de heeren eens gaan varen Op de MiddGfepdsche Zee. Daarheen wortï-. a een monster Van zóo'n liméSCtWp gestuurd. Dat, om zich te presenteeren. Even op de, heeren vuurt Als ze dan in reddingbooten, 't Veege lijf hebben gered, En hun schip is met veel moeite Zinkend aan den wal gezet.; Staan zij, verder debatteerend Over schepen levensduur, Op het linieschepen standpunt Van: geen dag meer, liefst geen uur. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 28 pers. voor eiken gewenschten rit GARAGE BOUCKAERT ROZENSTRAAT 9 TELEF. 1490 DE H. O. V. HET CONCERT VAN DINSDAG. BERTHE SEROEN. De laatste concerten der H.O.V. beloven zeer belangrijk te worden. Op het programma van Dinsdag 22 Maart wordt o.a. vermeld: ..Le Mirolr de Jésus" van André Caplet. Mevrouw Berthe Seroen die veertien da gen geleden in het concertgebouw te Amster dam met enorm sycces in dit nummer de lie deren vertolkte, heeft ook voor d°zen avond hare medewerking toegezegd He: Vrouwen koor bestaat ditmaal uit leden van het Doops gezind Zangkoor. De belangstelling is zeer groot. Een vo;'.- zaai wordt verwacht. Bewijs tegen leidekkerspatroon versterkt? „Bovenmenschelijke taak om te beslissen". (Zie ook elders in dit nummer) De getuige A. van der Feen, ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, geeft na dere inlichtingen over Wessendorp's belas tingen. Einde Maart 1929 had Wessendorp géén belastingschuld. De koster van de Majellakerk wordt nog eens ondervraagd. Wapenen had hij na het ongeluk niet in den toren gevonden. De verdachte blijft volkomen bij zijn af gelegde verklaring: Wessendorp en Arken bout waren samen naar boven gegaan. Na het gebeurde had Wessendorp tegen den patroon gezegd: het is maar beter, dat U weg gaat. Leen (Arkenbout) is gevallen, als U zich afzijdig houdt, valt er geen ver denking op U. Ik heb gezien, aldus verd. dat W. zijn bebloede handen en zijn hamer af- waschte.' Pres.: „Kreeg U dan direct geen achter docht tegen W.?" Verd-: ..Ik vond het altijd verdacht, maar ik kreeg pas zekerheid, toen W. in het sta tion te Breda een bekentenis tegenover mij aflegde. Volkomen zeker wist ik pas wat er was ge beurd na het rapport van de deskundigen. Een opzichter, die bij den bouw van een school bij dc Vredeskerk te Amsterdam werk zaam was geweest zeide. dat Wessendorp na Maart 1929 weinig of niets meer uitvoerde, en een brutale mond tegen verdachte opzette, terwijl deze niets terug durfde zeggen. Hierover wordt W. opnieuw gehoord. President (tot W.); „Het zwakke punt in Uw verklaring blijft toch de vraag waarom U geld van den patroon hebt aangenomen!"' De president Mr. Jolles gaat nog uitvoe rig in op het z.g.n. compagnonschap van Arkenbout met verdachte. Pres.: (tot verd.) Uit niets bleek, dat Ar kenbout uw compagnon was. In het han delsregister stond hij niet als zoodanig in geschreven, hij nam geen bestellingen op. voerde geen besprekingen en had geen vol macht. Een bevredigende uiteenzetting waaruit dit compagnonschap eigenlijk bestaat kan verdachte niet- geven.Volgens had had Ar kenbout op het werk het oppertoezicht Requisitoir. Hierop was het woord weder aan den pro cureur-generaal Mr. Bauduln tot het houden van zijn requisitoir. Spr. zei dat er weinig nieuwe gezichtspunten in het geding zijr. gekomen. Uit. de verklaringen van getuige Veurman blijkt, dat verd. de auctor intellec tualis is van de opgemaakte schuldbeken tenis van f 10.000 die A. aan verd. schuldig zou zijn. Uit de verklaringen van der. ont vanger van de belastingen blijkt, dat W geen belastingschuld had in Maart 1929. Hieruit blijkt dus weer, dat verdachte gelo gen heeft en Wessendorp de waarheid heeft gesproken. Spreker achtte het bewijs van verdachtes schuld nog aanmerkelijk ver sterkt. Hij persisteert bij zijn eisch: ver oordeeling wegens rrioord tot levenslange gevangenisstraf. Pleidooi. Het woord was nu voor de tweede maal in deze instantie aan den verdediger Mr F. A. Kokosky. De verdediger meent, dat het onbillijk is om alles wat in de vèrklaringên van verd. vreemd is, tegen hem uit te spelen en ten aanzien van de ongeloofwaardige vcrkla ringen van Wessendorp alleen de schouders op te trekken. Volgt men het stelsel van den procureur-generaal tegenover verdachte, ook tegenover Wessendorp, dan moet men ten aanzien van W. dezelfde conclusie trekken onwaarheden zijn aanwijzingen. Wessendorp kan de moord dan evengoed gedaan hebben en zoolang het tegendeel niet is gebleken, m a g men M. niet veroordeelen. Wat ce verklaringen van verd. betreft, ook pl. gelooft niet alles wat deze zegt, doch men moet psychologisch voelen hóe verd. tot zijn verklaringen is gekomen: Wessendorp be schuldigde hem steeds ernstiger! Op de plaats van het misdrijf is geen enkei wapen gevonden. Zoowel Wessendorp als ver dachte verklaren, dat zij geen van beiden werktuigen, zooals een loodklopper, bij zich hadden. Tóch staat verdachte terecht we eens moord. Komende tot de verklaringen van Mr. Veurman merkte pl. op. dat dc schuldbekentenis inderdaad een vreemde ge schiedenis is. Is het zoo vreemd dat verd. tenslotte tegen W. zei: tee ken tenminste een schuldbeken tenis? Fel hekelt mr. Kokosky het gedrag van mr.V. die zich niet verschoonde, ofschoonde hij jarenlang verdachtes advocaat was en oor spronkeüjk als verdediger zou optreden. Pleiter haalde eenige bewijzen aan voer een geheel andere rol van W., dan hij voor geeft te hebben gespeeld. Het is een bijna bovenmenschelijke taak om in dit proces een beslissing te nemen zoolang men niet precies weet welke ro: W heeft gespeeld. Zelfs wanneer W. de moord pleegde op in stigatie van verdaeh'^ rond* cii d-^r. aldus pi- -.91 durven uitspreken.' Er is in dezo zaak nog afdoende twufc* Dreigt er een staatsgreep in Japan? (2e blad. le nag.) Oproep van Graaf Westarpp naar aanleiding van dc presidentsverkiezingen. (2c blad. le pag.) Eerste Kamer Dc bcgrooting van koloniën aangenomen. (3c blad, le pag.) Tweede Kamer: Laatste zitting voor het Paaschrcccs. (3c blad, lc pag.) Dc V.A.R.A. contra den Staat. (2e blad. 2e pag.) Bij levenslangtegen den leidekkcrspatroon gepersisteerd. (le blad, lc pag.), ARTIKELEN, ENZ. R. P. Forbra. (le blad, lc pag.) Ontboezemingen van een Optimist. (2e blad, le pag.) Jhr. B. dc Jong van Beek en Donk: Ont wapeningsconferentie en Volkcnbondsver- gade ring. (le blad, le pag.) Nederland's koloniaal, bezit. Opstel van ern Franschen schooljongen. (5e blad, le pag.) Dr. U'. G. A", van der Sleen Indrukken van een reis door Ned. Indie. Sumatra, het Goudciland. (5e blad. le pag.) W M. Bckaar: Waarom dc hertog van Reich- stadt zoo jong stierf. (5e blad, 2c pag.) Willy van de: Tak: Historische Vrouwen figuren. Mathilde van Denemarken (5e blad, 2e pag.) Karei dc Jong: Radiomuziek der week. Ken voorbespreking. (5e blad, 3c pag.) J. L. Het land van de krant. (5e blad, 2e pag.) Vr. S.H D. Vertelling. Dc Storing. (5e blad, lo pag.) Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. een veroordeeling mag niet vallen. Met ver trouwen wacht ik uw uitspraak af, slechts dan zal een veroordeeling volgen, wanneer het Hof volkomen overtuigd is van vcrd.'s schuld. Bij het slotwoord van verdachte hand haaft hij zijn verklaring onschuldig ie -:ljn. Hij zweert dit bij het leven van zijn kinde ren. Hij hoopt, dat het uur zal komen, waar op dit zal blijken. De zitting is hiermede teneinde. Het Hof zal 31 Maart arrest wijzen. HAARLEM, 19 Maart. orbra Dit is de naam van het paard, dat gisteren de Grand National heeft gewonnen. De Grand National is de zwaarste race over vaste hindernissen (steeplechase) die ter we reld bestaat. Dat ligt niet aan den afstand 6400 M.). want die is even groot in den Franschen Grand Steeplechase te Autoull, maar aan de bijzondere hoogte en breedte van sommige hindernissen op de baan te Aintrec (bij Liverpool). Die baan is 3200 M. lang cn moet dus'tweemaal worden afgelegd, waarbij dertig hindernissen overwonnen moeten worden. Op elke 200 M moeten de renpaarden dus de geweldige krachtsin spanning van de hindernis zien te overwin nen. Bij twee ervan. Valent'ne's Brook en Beecher's Brook, beide breede slooten met een muur er voor, Ls die inspanning abnor maal groot. De meeste paarden halen dan ook het einde van de race niet. Het. is zelfs wel gebeurd dat er maar twee van de dertig der. finish bereikten, en vaak gebeuren er ongelukken by. Paarden breken boenen, en moeten dan onmiddellijk worden afgemaakt. Het Ls een boeiend maar vaak wreed schouw spel. en ik heb nooit kunnen begrijpen hoe de Bngelschen, groote dierenliefhebbers als zij zUn en vooral bewonderaars van het no bele raspaard, dit kunnen tolerecren. llcn der wonderlijke tegenstrijdigheden in de menschelijke natuur. Ook ditmaal zUn er weer veel paarden ge vallen. maar ongelukken schijnen bij uitzon dering uitgebleven te zijn Er liepen dertig paarden, en van de deskundige voorspellin gen omtrent do favorieten kwam niets te recht. Dat, is meer gebeurd. Dc favorieten speelden ditmaal vrijwel geen rol, on alle drie dc eerste plaatsen werden door outsiders be zet. Dit geldt vooral voor den winner Forbra, een 7-Jarig paard gereden door den Jockey Hamey en genoteerd op 501. hetgeen feite- ïyk wil zeggen, dat men hem maar éen vyf- tlgste. dus twee percent, kans gaf om te win nen. Eén der bekende experts schreef dan ook den vorlgen dag nog over hem: ..Zal mis schien nog wel eens een paard voor AIntree worden, maar kan nu niet onder do cracks worden gerekend". Van Egremont, die met drie lengten ver schil tweede werd en 331 genoteerd v xs, schreef dezelfde deskundige: Heeft onlang een race tegen, drie andere paarden ge* on-

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1