CHIEF WHIP ,Nög iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid Het rapport der Autobus-commissie. VIRGINIA HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 26 MAART 1932 TWEEDE BLAD HEEMSTEDE Nieuwe buslijnen der N. Z. H. T. M. voorgesteld- Eventueele opening 15 Juni a.s. T>e Commissie ter bestudeering van het autobusvraagstuk in de gemeente Heemstede ingesteld in de raadsvergadering van 24 September 1931, tot wier voorzitter de wet houder dr. Droog en tot wier leden de heeren H. Disselkoen, H. Meeuwenoord en S. Rijkes werden benoemd, heeft zich ten doel gesteld te onderzoeken langs welken weg een uitbrei ding van de verkeersmiddelen binnen deze gemeente tot stand zou kunnen worden ge bracht. Een enquête bij de ingezetenen had een resultaat van dien aard, dat de Commissie daaraan geen houvast had en dit niet als uitgangspunt kon dienen. Een reeds eerder door den wethouder dr. Droog aan de directie der N.ZH.T.M. gedaan verzoek om te willen nagaan of deze maat schappij zou kunnen overgaan tot het in exploitatie brengen van een autobuslijn, die verbinding met de spoorweghalte Heemstede- Aerdenhout zou geven, had tot resultaat dat deze Maatschappij aan het gemeentebestuur berichtte, dat er wat een regelmatigen dienst betreft, slechs gedacht kon worden over een aan lijn 4 (Station HaarlemLeidschevaart) aansluitenden busdienst: Spoorweghalte HeemstedeAerdenhout, Zandvoortschelaan Heerenweg, hoek van Merlenlaan. Deze dienst zou dan ongeveer elke 15 minuten als verlenging van lijn 4 als buslijn moeten wor den geëxploiteerd. Een verlenging van deze lijn naar de Indische Buurt werd door de directie van te weinig beteekenis geacht in verband met de nabijheid van lijn 1 (Haar lemHeemstede) Het doel van de Commissie was echter meer, een verbinding van het Oosten naar het Westen onderling en met Haarlem te verkrijgen teneinde daardoor het park „Leeuw en Hooft" meer bewoonbaar te maken en te vens een verbinding te hebben van de In dische Buurt met de spoorweghalte Heem stedeAerdenhout en de halte Aerdenhout van de lijn HaarlemZandvoort. Te dien einde werd door de Commissie een ceintuur baan geprojecteerd, die de verschillende ge deelten van de gemeente met elkaar zou ver binden. Een en ander werd in een conferentie met Ir. Burgersdijk (directeur der N.Z.H.T.M.) ter sprake gebracht, die in een vergadering van de Commissie de reorganisatieplannen van de N.Z.H.T.M. waarbij alleen lijn 1 als tramlijn zou gehandhaafd blijven, uiteenzette Ir. Burgersdijk stond afwijzend tegenover de exploitatie van een ceintuurbaanlijn, om dat deze z.i. economisch niet bestaanbaar zou blijken te zijn. Het onderhoud met den heer Burgersdijk had dit resultaat, dat hij zich in beginsel bereid verklaarde, lijn 1 van de Middenlaan te laten loopen door de Willem de Zwijger laan, de Jan van Goyenstraat, de Pieter Aertzlaan, het Jan Miense Molenaerplein en dan weer uit te laten komen op den Bron- steeweg tegenover de Adriaan Pauwlaan. Hiermede zou bereikt worden, dat de bewoon baarheid van het park „Leeuw en Hooft" sterk zou worden geprikkeld, terwijl het ge deelte Bronsteeweg van Adriaan Pauwlaan tot Blauwe Brug van tramverkeer zou wor den ontlast, hetgeen vooral met het oog op de langs dat weggedeelte gelegen school zeer valt toe .te juichen. Tevens was de Directie van de N.ZH.T.M. op verzoek van de Commissie bereid om lijn 4. na omzetting in een buslijn door te trek ken via Zandvoortschiaan. Heerenweg, van Merlenlaan, Camplaan. Achterweg, Meerweg tot Javalaan. Deze lijn zou echter, als inter- locale lijn, eerst na het verkrijgen der van hoogere instanties vereischte goedkeuring in exploitatie kunnen worden genomen, die niet eerder dan tegen het einde van het jaar kan worden verwacht. Nadat inmiddels onderhandelingen met de Directie der Brockwa> Bus Mij. tot geen resultaat hadden geleid hield andermaal de nieuwe voorzitter der commissie, de heer Rijkes, tijdelijk wethouder, een bespreking met Ir. Burgersdijk, waarbij met klem werd verzocht om in afwachting van de concessie voor de interlocale lijn HaarlemJavalaan v.v. een localen dienst te openen van de Leidschevaart (eindpunt lijn 4) tot de Java laan. Ir. Burgersdijk heeft zich hiertoe tenslotte bereid verklaard en stelt zich voor om per 15 Juni 1932 dezen dienst te openen, zulks na verkregen toestemming van het gemeen tebestuur van Heemstede. Aangezien de on mogelijkheid bestaat om ter plaatse van het bestaande eindpunt van lijn 4 aan de Leid schevaart te keeren, stelt de directie der N.Z.H.T.M. zich voor. om zoolang tramlijn 4 nog niet in een buslijn zal zijn omgezet, het beginpunt der locale buslijn op de Asterkade nabij de voetbrug over de Leidschevaart vast te stellen. Langs de Orchideeënlaan zou dan de Zand voortschelaan en hierdoor tevens de onmiddellijke nabijheid van de spoorweg halte HeemstedeAerdenhout bereikt wor den. De tram-directie moet zich onthouden van het geven van garantie, dat de in te stellen dienst voor een aantal jaren zal.gehandhaafd blijven, evenmin als van de zijde van het gemeentebestuur gegarandeerd kan worden, dat deze dienst zich eenigermate zal kunnen bedruipen. Zoolang niet duidelijk het even tueel geringe hiermede gediende verkeers- belang zal zijn gebleken, zal deze dienst ech ter gehandhaafd blijven. Een juist oordeel zal echter, naar de meening van de tram directie. eerst na de koppeling van de aan gevraagde buslijn Spoorweghalte Heemstede- Aerdenhout naar het station Haarlem kun nen worden gevormd. Tarieven. De tramdirectie stelt zich voor de navol gende tarieven vast te stellen: Voor een rit zonder overstappen binnen de grenzen van Heemstede, 10 cent; Voor een rit met overstappen op de tram binnen de grenzen van Heemstede en voor een rit over de ge'neele lijn (Javalaan Station Haarlem) 15 cent; Voor een rit met overstappen op een twee de lijn buiten de grenzen van Heemstede (JavalaanRaaksOverveen) 20 cent. Dienstregeling. Op het traject, spoorweghalte Heemstede- Aerdenhout-Javalaan zulien in beide rich tingen ten minste 30 ritten, d.w.z. ieder half uur, worden gereden, waarbij rekening zal worden gehouden met het vertrek en de aan komst der treinen. Op het traject spoorweghalte Heemstede- Aerdenhout-Station Haarlem zullen in beide richtingen tenminste 60 ritten worden gere den. De Commissie heeft dus de navolgende resultaten bereikt: le. de verlegging van lijn I der N.Z.H.TM. op het traject Bronsieeweg-MiddenJaan, waaraan uitvoering kan worden gegeven, zoodra de directie der N.Z.H.T.M. overeen stemming heeft bereikt met de gemeente Haarlem en de Raad der gemeente Heem stede het noodige crediet voor de daaraan verbonden bestratingskosien, welke geraamd zijn op f 6600. zal hebben verleend; 2e. de instelling van een buslijn der N. Z. H. T. M. per 15 Juni 1932 met als route: Aster INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 60 Ct». p*r regel kadeOrchideeënlaanZandvoortschelaan Heerenwegvan Merlenlaan—Oamplaan Achterweg MeerwegJavalaanBorneo- straatLaan van InsulindeAchterweg en voorts langs dezelfde route naar het begin punt aan de Asterkade terug; 3e. Na goedkeuring van hoogere instanties doortrekking van de onder 2 bedoelde bus lijn via de Leidschevaart naar het station Haarlem, ter vervanging van lijn 4. Ondertrouwd: J. M. A. Versteege en M. W. Oldenkotte. Bevallen: L. H. J. HardersSpecht d. H. v. d. BrinkTeeuwkens d. M. M Kortekaas Kraakman d. Overleden: F. Gelldorp. 33 j.. ec'ntg. J. Por- tegies; S. Leuw 77 j., wed. L. E. Rijnveld; M. C. P. van Duivenboden, 65 j., ongehuwd. BENNEBROEK. WERKVERRUIMING. Door het gemeentebestuur is aangenomen van de N. Z. H. Tramwegmij. het maken van een gedeelte der trambaan in „Het Duin". Het werk. dat door werkloozen wordt uitge voerd. bestaat in het rooien van boomen en struiken en het afgraven van grond. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Gesterkt en gekalmeerd worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten BLOEMEN DAAL OPENING VAN „HET RONDE HUIS". Donderdagmiddag heeft ,Hct Ronde Huis", aan het einde van den Zeeweg, voor genoo- digden zijn gastvrije deuren geopend. Een groot aantal genoodigdep had aan de invita tie van den eigenaar, den heer W. Dijkstra, gevolg gegeven, om kennis te maken met deze aanwinst voor het Bloemendaalsche strand. Allen waren zeer ingenomen met het mooie werk van den architect, den heer H. W. van Kempen en den aannemer, den heer E. Bel- laart. Wel scheen er een heerlijk voorjaarszon netje. maar de centrale verwarming was daarom niet minder welkom. Enkelen verstoutten zich, buiten te gaan zitten, om te kunnen genieten van zon en zee. Binnen bloemenpracht en een orkestje, dat vroolljke muziek ten beste gaf. Dit was alleen voor de opening, naar de eigenaar ons mededeelde. Wel is bij den bouw op een orkest gerekend, maar de opzei is, de zaak te drijven zonder muziek, opdat de be zoekers des te meer van de natuur kunnen genieten. De tafel in de eetzaal naast de groote zaal was smaakvol gedekt Den heelen middag liep hot af en aan. De burgemeester Jhr. den Tex had bericht van verhindering gezonden. De heeren De Jong en Van Es van Publieke Werken en de heer Jongepier directeur van do waterleiding deden van hun belangstel ling blijken. Wij wenschen den heer Dijkstra met zijn nieuwe onderneming veel succes. AGENDA ZATERDAG 26 MAART Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel: „De Meid". 8 uur. Palace: „Der weisse Rausch". Tooneel: Erich, Lou en Will. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Caught Short". Too neel: variété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Madame en haar Chauffeur". Tooneel: 4 Albeteso's. 2.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 28 MAART (Tweede Paaschdag» Gem. Concertzaal: Revueschets ,,'t Zal wel loopen". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „De dienstknecht in het huls". 8 uur. Stadsschouwburg: 2.30 uur: Hermas Oud- Hollandschc Poppenkast: 8 uur: N.V. Het Schouwtooneel: „Tropen- adel". Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. DINSDAG 29 MAART Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Zaterdag 26 Maart en Zondag 27 Maart (tot 's avonds 8 uur): Duym en Keur. Keizerstraat 6. tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon. Kruisstraat 6, tel. 10354. Na Zondag 27 Maart 8 uur: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27 tel. 10043. ONTBOEZEMINGEN van een Optimist. De Reincultuur der Nnsnapjes. Hel Nationalisme valt Lina, Lotte en Lisa aan. Twee Zwartgalligen. Wederopvoe ring van het aloude stuk „Too- neelcrisis". Adalbert Smit, die de Nederlandsche Natio- naal-Socialistische Arbeiders Partij (ge zegd: Nnsnap) 'stichtte op een kasteel, met een ridder als eersten schriftvoerder, waar na spoedig zoowel het kasteel als de ridder hem ontvielen, is óók een optimist. Pas heb ik zijn lijf orgaan, Het Haken kruis, weer eens gelezen. Het blaakt van geestdrift. Adalbert zelf schrijft in een stijl, die iets oorspronkelijks heeft. Het is niet bepaald een hoerastijl. evenmin mag men zeggen een gezwollen stijl, maar iets dat met beide verband houdt. En het verlies van kasteel en ridder heeft hem geenszins ont moedigd. Zijn redeneering is ongeveer deze: Niets zal de Nnsnap-geest in Nederland kunnen stuiten. Reeds thans wordt ons volk van den Nnsnap-geest doordrenkt. Het gaat zoo snel, dat ook de Leiders zich wat al te vlot opwerpen. Vandaar het ontstaan van enkele afgescheiden Nnsnapjes. Ik vrees deze NnsnaDjes niet. De heerer. zullen wel merken hoe moeilijk het is. Leider te zijn. Derhalve moet op den duur de opper- Nnsnap, en dat is natuurlijk de mijne, zege vieren. Nu geloof ik heelemaal niet aan den Nnsnap-geest en deszelfs heilzame gevolgen, maar ik "bewonder het optimisme van Leider Adalbert, Het herinnert een beetje aan de Robert Koch-herdenking. Evenals Koch kweekt Adalbert een „reincultuur" een reincultuur van Nnsnapjes alle afstammend van hetzelfde individu. Het eenige verschil is. dat Koch door zijn reincultuur de midde len tot bestrijding van een bacterie poogde te vinden, en inderdaad in belangrijken mate vond. terwijl daarentegen Adalbert met de zijne oo"> nolitieke infectieziekte tracht teweeg --,-rn. De Nnsnap-bacterie word". cirri andsche volk, dat in zijn (te vaak miskende) verdraagzaamheid ook hiervoor maar weer als voedingsbodem moet dienen, losgelaten. Intusschen zetelt Adalbert, in zijn Bruine Hemd. in het Bruine Huis en roept Heil! tegen de Volksgenooten, waarmee hij de besmetten bedoelt, Hoe het moet afloopen weet- niemand. Ik hoop er het beste van, en dat is iets anders dan Adalbert Smit ervan hoopt. Merkwaardig is overigens die nieuwe vogue van het hemd. Wij hebben nu Zwart- hemden en Bruinhemden. Laat ons de hoop koesteren dat er voldoende witte hemden zullen overblijven. Een andere geduchte groep, het Neder- landsch Verbond van Nationalisten, heeft een onhoffelijke campagne op touw gezet tegen Lotte, Lise, Lina u.s.w..tegen de zestigduizend Duitsche en Oostenrijksche dienstmeisjes, winkeljuffrouwen, buffetjuf frouwen und so weiter, waarop Nederland sinds jaren prat gaat en die ons in een tijd, toen het ver beneden de waardigheid van vele dochteren der Nederlandsche Maagd was. om als dienstbode op te treden, uit den nood hebben gered. De Centrale Raad van het Verbond heeft zich gewend tot de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, gewezen op de dringende noodzaak van werkverruiming voor de eigen bevolking, het weren van bui- tenlandsche werkkrachten bepleit en ver klaard dat het een nationale pücht is. zich uïtsluiten'd van Nederlandsch personeel te voorzien. „Ieder voor zich", denkt- dit Verbond, daar mee de staten van Europa bedoelend en rus tig het feit negeerend, dat de toestanden in Duitschland en Oostenrijk veel slechter zijn dan bij ons en dat die 60.000 meisjes naar heur vaderlanden teruggestuurd, daar de el lende aanmerkelijk zouden vergrooten en zelf geen kans meer krijgen om haar brood te verdienen. Voor dit scort mentaliteit voel ik niets. Als wij zulke maatregelen gaan nemen kunnen wij evengoed meteen hooge tariefmuren gaan optrekken, nog tweemaal zooveel belasting gaan betalen om een z.g. „groot" leger, me: veel gifgas en bacillen en de heele beschaaf de rest compleet, te bereiken, en bedanken voor het lidmaatschap van den Volkenbond. Dat laatste zou dat Verbond dan ook zeker wel heel leuk vinden. Het gelooft natuurlijk heelemaal niet in de Ontwapeningsconferen tie. in de kans dat Genève ons dit jaar in een nieuwen koers brengt. Nu. ik wel. Vreeselijk pessimistisch zijn ook de heeren Edo' Fimmen en Stenhuis (redivivus) van den lin kervleugel der S.D.A.P. De laatste heeft in Den Haag beweerd dat ontwapenings-peti- tionnementen niets uitrichten, de eerstge noemde voorspelt jolig „dat de arbeiderspers bij een dreigenden oorlog met de burgerlijke bladen mee zal doen om een oorlogsstemming te kweeken". Nu. volgens den heer Fimmen is dit een burgerlijk blad. Geen twijfel aan. Zullen wij een oorlogsstemming kweeken? Hebben wij dat verleden jaar gedaan, toen wij met z'n allen, inclusief de arbeiderspers, wekenlang in vierentachtig dagbladen de felste gecon centreerde campagne tegen het oorlogs-wan- begrip voerden, die ooit in eenig land gevoerd is? Het eerste geval, waarin de geheele dag bladpers van een geheel land aaneengesloten streed? Dat richt niets uit, zegt meneer Stenhuls verachtelijk. Ze zullen straks een oorlogsstemming gaan kweeken, zegt meneer Fimmen. Zoo, sombere zwartgalligaards! En waar is dat dan op gegrond? Wat doet u dit veron derstellen? Zal ik u met gelijke munt betalen, en de mogelijkheid opperen dat bij een drei genden oorlog meneer Fimmen en meneer Stenhuis zich als vrijwilligers zullen aanmel den, .waarna de eerste vanwege zijn stem het tot sergeant-majoor en de laatste van wege zijn organisatietalent het tot sergeant menagemeester zal brengen, beiden tenslotte gedecoreerd op het z.g. „veld van eer"? Neen, dat zal ik niet. Want ik geloof het niet. En meneer Fimmen en meneer Stenhuis gelooven evenmin dat wij een oorlogsstem ming zullen kweeken. Overstappend naar een gansch ander on derwerp, begeef ik mij nu in de richting van het zwaarbeproefde Koninklijke Nederland se Tconeel. verkcerend in volle crisis Dr tljden zijn er naar. maar a' er waren zou het Tooneel ook zijn cr^-. hebben. Het loeft ten allen tijde een crisisrijk bestaan, en dit is dan ook de eenige soort rijkdom die men den Nederlandschen t-ooneel- speler kan toedichten. Denkt u maar eens aan de reeks crises waarin bijvoorbeeld Eduard Verkade een rol heeft gespeeld. Er is nooit genoeg geld. Er zijn meestal te veel gezel schappen. en als dat het geval is zijn er te weinig sterren. Doet het omgekeerde zich voor, dan bezit men derhalve te weinig ge zelschappen en zijn er teveel sterren. In de zen laatsten toestand verkeeren wij thans. Vandaar dat het Koninklijk Gezelschap, tel lende 93 artisten en volkomen in den „dalles" beland, zich onmiddellijk in drie groepen splitste, waarvan er twee wilden samenwer ken als er vijf leiders konden zijn. Vijf Leiders! Hier komen Adalbert Smit- en ik voor één oogenblik in hetzelfde schuitje. Daar gelooven wij niet aan. Twee Leiders is meestal al één te veel, ofschoon zich enkele gevallen in het bedrijfsleven voordoen, waarin twee partners inderdaad vruchtbaar kunnen samenwerken. Meestal moet er dan nog een nauwe band- des-b'.oeds bestaan, om dat mogelijk te ma ken. Maar vijf! en allemaal artisten. die volgens het schoone woord van wijlen Louis Bouwmeester allen „varkens met een extra- krul in hun staart" zijn. Wat zou er van terecht komen? Oh heilige, kinderlijke een voud der kunstenaars, die zulke dingen al tijd maar weer mogelijk acht. al zijn ze al honderd maal mislukt! Ik zie de eenheid van het vijftal al. als twee veelbelovende jonge actrices dezelfde mooie rol willen hebben. Én als twee van het vijftal-zelf dezelfde mooie rol willen hebben! Neen. Als zij werkelijk iets willen bereiken moeten zij er alle vijf van afzien, en een zesde tot Leider benoemen. Die moet vooral niet jong wezen, een beetje grimmig, erg vastberaden, zakelijk en voorzien van een buitengewoon sterk ontwikkeld gevoel voor humor. Dit laatste moet hij niet teveel toonen Hij dient het te bezitten in den vorm, met een goedig en toch zeer kenmerkend Hol- landsch woord aangeduid als „binnenpretjes". Zonder voortdurende binnenpretjes houdt hij het niet vol. Hij zou wat geld van zichzelf rr.oeten hebben, en het moeten doen voor zijn plezier. Zoomaar, om te genieten van eeuwig-vrouwelijke, het eeuwig manne- V eeuwig-kinderlijke, die gezamen- la in ccn looneel- _-:.rCtia.gen. Ik herinner mij zoo'n directeur, maar hij was zelf een rol. Morltz Moskovltch speelde hem in Londen in een Amerikaansch stuk, datThe Great Lover" heette. Natuurlijk was hij die titelrol niet. Hij was alleen maar de directeur van het „Gotham Opera House", dat wemelde van internationale sterren Voor vrouwelijke bekoring was hij niet meer ge voelig. Maar toch greep hy nog herhaaldelijk in zijn spaarzame haren. Deze man, zooals Moskovltch hem speelde, zou een prachtdlrccteur voor het Koninklijk Nederlandsch Tooneel geweest zijn. Ook ken ik een levend mensch die ervoor geschikt zou zijn. Het is een boekhouder van een groote Amsterdamsche firma. Alle artistieke staart- krulien zijn hem vreemd. Maar ik heb niets tegen hem, en zal dus zijn naam niet ver raden. Aangezien zijn firma nog tot de weinige welvarende behoort, zelfs nog geen dividend gepasseerd heeft, is er voorshands weinig kans dat hij zich in dit wilde avon tuur zou storten. Toch moeten ze zoo'n man zien te vinden. Hy moet zakelijk en kil zyn, en ze moeten allemaal naar hartelust op hem kunnen schelden zonder dat een enkele pyi zijn rhinoceros-huid doorboort. Als hy dan ten slotte, na zyn laatste binnenpretje, ten grave daalt, zal het gezelschap een tyd van onge- kenden welvaart beleefd hebben, misschien zelfs geen enkelen keer van naam veranderd of gesplitst zyn. Hy zal redevoeringen bij zijn graf hebben verboden, en zy zullen er allemaal om heen staan met dankbaarheid in hun hart jegens den man. die de ziel des Kinds begrepen had, als wyien Jan Ligthart zelve. Want is het schoonste der Kunst niet haar eeuwige Jeugd? Deelt de Muze die niet mede aan haar trouwe apostelen, tot ih hun grij zen ouderdom? Zouden wij, tenslotte, niet allemaal stomverbaasd zyn ais er ooi: een tooneelgezelschap kwam dat op rolletjes liep, in blijvenden vrede en met goede financieele uitkomsten werkte en nooit een crisis be leefde? Dat kan immers niet. De zoo vee Is te opvoering van den ouden Schlager ..Tooneelcrisis, Spel van den extra- krul" vindt weer plaats. Dat is alles. Het succes van den nog steeds levenden „Big van het 168ste" is er niets bij. QPTLV^T.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5