J De toestand in het Verre Oosten. DE WEENSCHE OPERA. BUITENLAND. oVERVEEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 MAART 1932 VIERDE BLAD Japansche eischen door China afgewezen. De wapenstilstandsonderhandelingen afgebroken. Een Chineesche tegenaanval op Shanghai; De Britsche regeering heeft de uitnoodigingen voor de Donaubesprekingen verzenden. China Russisch-Chineesche bespre kingen uitgesteld. De Chineesche minister van Buitenland- sche Zaken heeft medegedeeld, dat de Chi neesche regeering besloten heeft de kwestie van het herstel der diplomatieke betrekkin gen tusschen Moskou en Nanking voor onbe- paalden tijd te verdagen. Deze kwestie zal overigens besproken worden op het congres van den Kwomintang, dat op 1 April te Lojan geopend wordt. Japansche eischen afgewezen. De Chineesche delegatie heeft in haar ant woord aan de Japansche delegatie de Japan sche voorstellen betreffende de instelling van een militaire zone in Woesoeng en het onder houden van een vlootbasis in Sjanghai afge wezen. De Kwomintang verklaart, dat met het oog op de Japansche eischen alle onderhandelin gen nutteloos zijn en dat Japan de verant woordelijkheid draagt voor een afbreken der wapenstilstandsonderhandelingen. Ook de Chineesche leider Wang Sin Wei verklaarde, dat een overeenstemming met Japan onmo gelijk was. Gaat China tot den tegenaanval over Officieel wordt uit Honkong gemeld, dat Hoc Han Mi de vroegere president van de wetgevende vergadering er bij de regeering op heeft uitgeoefend, dat versterkingen zou den worden bijeengebracht voor het uitvoe ren van een tegenaanval op Sjanghai en dat de nationale mobilisatie zou worden georga niseerd teneinde geheel China weer te her winnen. Terugtrekking van Japansche troepen uit Sjanghai. De keizer heeft zijn goedkeuring gehecht aan het terugtrekken van afdeelingen Ja pansche troepen uit Sjanghai, aldus meldt de Tel. Tot minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Japansche keizer benoemd Suzoekï, tot nog toe minister van Justitie. Tot minis ter van Justitie is benoemd de voormalige gouverneur van Formosa, Kavamura. Bombardementsvliegtuig boven Tientsjau. Naar het Chineesche Tplegraaf-agent schap Gomyn mededeelt, hebben Zondag Ja pansche bombardementsvliegtuigen Tientsjau gebombardeerd. Er werden in totaal 20 bom men omlaag geworpen. Bovendien hebben Japansche bombardementsvliegtuigen de Chineesche stellingen uit machinegeweren beschoten. In totaal werden 14 personen ge dood. Frankrijk F ransch-Italiaansche besprekingen. :'loot- Naar in politieke kringen verluidt heeft Vrijdag een belangrijke bespreking plaats ge vonden tusschen den Italiaanschen ambassa deur Manzoni en den Franschen premier Tar- dieu, welke bespreking zoowel de vlootkwestio als de overige actueele problemen zou hebben betroffen. Er gaan zelfs geruchten, die echter nog door geen enkele officicele instantie zijn bevestigd, volgens welke tusschen Frankrijk en Italic reeds een overeenkomst betreffende vlootpariteit in de Middellandsche Zee tot stand zou zijn gekomen. Welingelichte perso nen houden dit bericht op zijn minst voor voorbarig, doch leggen er tegelijkertijd den nadruk op. dat levendige gedachtenwisse- lingen plaats vinden. Ierland. De regeering wiizigt haar koers niet. Naar verluidt, gal het antwoord van de Iersche regeering op de Engelsche nota. met betrekking tot den eed van trouw en de be taling der schadeloosstellingen, zich op het standpunt stellen, dat Ierland wel is waar het Engelsch-Iersch verdrag als zoodanig erkent, doch dat uit de Iersche grondwet het ge deelte geschrapt zal worden, volgens het welk elk lid van het Iersche parlement den eed van trouw aan den Engelschcn koning heeft af te leggen. In het Engelsch-Iersch verdrag komt een dergelijke verplichting niet voor. Ten aanzien van dc betaling der schade loosstellingen aan Engeland zal De Valera waarschijnlijk wijzen op Noord-Ierland, dat van deze betalingen is vrijgesteld. Aan het antwoord zal een verklaring van eenigc vooraanstaande Iersche rechters en juristen worden toegevoegd, die verklaren dat het Iersche standpunt in dezen vol komen juist is. Republikeinsche manifestaties op Paasch-Zondag. Ter herdenking van de revolutie van 1916 hebben Zondag in den geheelen Ierschen Vrijstaat betoogingen plaats gehad. De groot ste manifestatie werd volgens Reuter gehou den te Dublin, waar een proclamatie van den raad van het republikeinsche leger werd voorgelezen. Hierin wordt niet alleen aan gedrongen op afschaffing van den eed van trouw, maar ook op de stichting van de re publiek. Het republikeinsche leger, aldus de proclamatie, zal blijven bestaan, zoolang deze doeleinden niet zijn bereikt. Ten einde aan te toonen, hoe groot hun getalsterkte wel is, liepen duizenden republi keinen door de straten van Dublin, zonder dat de autoriteiten tusschenbeide kwamen: het nationale leger bleef in de kazernes om incidenten te voorkomen. Het is veelbeteeke- nend, dat geen lid van het kabinet of leider van het nationale leger aan de betoogingen heeft deelgenomen; tegen de verwachting in hebben er geen ongeregeldheden plaats ge had. De in Dublin gehouden optocht begaf zich naar het kerkhof van Glasvenin, waar een herdenkingsplechtiglK lplaats had, waarbij de republikeinsche leider Twoney het woord voerde. Grieljenlamd. Vorming van een regeering van nationale eenheid. Nadat Venizelos in verband met de finan- cieele positie van Griekenland, volledige vrijheid van handelen had gekregen, heeft hij gisteren besloten als minister-president aan te blijven. Gisteravond vond een confe rentie plaats, waaraan behalve de Grieksche staatspresident Zaimis ook de minister van Financiën, Michalakopoulos, deelnam. Beslo ten werd tot vorming van een regeering van nationale eenheid, waaromtrent nadere bij zonderheden zullen worden vastgesteld. Voorts werd in principe besloten, dat de Grieksche regeering zoo spoedig mogelijk de rente zal betalen voor de buitenlandsche leeningen. Engeland. Uitnoodiging voor de Donau besprekingen verzonden. Zaterdag is, naar de Tel meldt, officieel medegedeeld, dat de Britsche regeering uit noodigingen heeft gezonden aan de ministers van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Italië en Duitschland om een vertegenwoor diger naar Londen te zenden, ten einde de voorstellen voor een Donau-overeenkomst te bespreken. Tot dusver zijn de antwoorden dezer regeeringen nog niet ontvangen, doch men neemt als zeker aan. dat de uitnoodi ging zal worden geaccepteerd. De definitieve datum van de conferentie is nog niet bekend; het staat evenwel vast dat deze in de eerste helft van April zal val len. Reuter meldt, dat de conferentie ver moedelijk in het begin van April zal wor den gehouden. Het zou de bedoeling der Britsche regeering zijn. ae data 13 April te kiezen, omdat het Engelsche parlement dan nog op recès is. Amerika. Deficit van twee millioen op de begrooting. President Hoover deeled op een perscon ferentie mede. dat het tekort voor het vol gende begrootingsjaar verondersteld, dat de staatsschuld niet verder wordt verlaagd op ca. 1.250 millioen dollar wordt geschat, terwijl het deficit van dit jaar ruim twee milliard bedraagt. Het tekort voor het komende jaar moet door verdere verlaging der regeeringsuitga- ven en verhooging der belastingen worden gedekt. Zwitserland. Invoerrechten in werking getreden. BERN, 20 Maart (Reuter). De nieuwe Zwitsorsche invoerrechten welke kortgeleden door don Bondsraad werden ingesteld, treden heden La werking. De invoerrechten worden verhoogd voor electrische apparaten, automo bielen. fieisen. blikgroenten. evenals voor en kele verscho groenten, planten en machines voor houtbewerking Duitschland. Accoord inzake de tarieven- kwestie met Polen. De gedurende de laatste weken te War schau gevoerde besprekingen tusschen de Duitsche en Poolsche regeeringen over de Duitsch-Poolsche economische betrekkingen zijn, naar Wolff seint, thans afgesloten. Het doel der besprekingen, een verdere ver scherping van den tarievenstfijd tusschen beide landen te voorkomen en de van den laat-sten tijd dateerende nieuwe belemme ringen van den handel zooveel mogelijk uit den weg te ruimen, is bereikt. In groote trek ken zijn de invoermogelijklieden van het jaar 1931 voor beide partijen weer herschapen. Van Poolsche zijde worden voor die goederen, voor welke na 31 December 1931 nieuwe in voerverboden in werking zijn getreden, in voercontingenten toegestaan, terwijl van Duitsche zijde de toepassing van het extra douanerecht tegenover Polen dienovereen komstig beperkt wordt. De Poolsche regeering zal van haar kant het gebruik van het maxi male tarief tegenover Duitschland tot die goe deren beperken, die tof dusver aan invoerver boden onderworpen waren. De Nazis en de Pruisische regeering Van officieele Pruisische zijde wordt mede gedeeld, dat uit de behandeling voor het staatsgerechtshof te Leipzig op 24 Maart van den eisch der nat. soc. partij, voor het uitvaardigen van een beschikking tegen de Pruisische regeering, is gebleken, dat, deze niet ontvankelijk was. De vertegenwoordigers der beide partijen hebben zich thans bereid verklaard, toe te stemmen in een formule Het klooster Schönstall aati den Rijn, dat uit de 13de eeuw dateert, heeft den laatsten tijd ernstig geleden door zware instortingen. die is opgesteld door den president van het staatsgerechtshof en waarbij zij verklaren kennis te hebben genomen van de beschik king van de politie te Berlijn en van de be schikking van den Pruisischen minister van Binnenlandsche Zaken. Zij zijn het er over eens, dat het geheele buiten deze beschik kingen vallende materiaal, dat zich nog in handen van de poliie bevindt, onmiddellijk aan de bureaux van de nat. soc. partij zal moeten worden teruggegeven. Beide partijen behouden zich echter voor de overige punten van haar verlangens ter tafel te brengen. Verscherping van het Kellogg-pact? De commissie voor economische sancties, waarvan prof. Nich. Murray Butler voor zitter is, heeft de regeering verzocht de mogendheden, die het Kellogg-pact geteekend hebben op een conferentie bijeen te roepen, ter aanvulling van het pact met represailles tegen de landen, die het verdrag schenden. De commissie wil het Kellogg-pact ..tanden' geven, zooals zij het noemt, en wel door de economische betrekkingen af te breken met landen, die zich aan verdragsschending schul dig maken. DE „GRAF ZEPPELIN" OP DEN TERUGWEG. HAMBURG, 28 Maart (V.D.) De Ham burg Amerika Lijn deelt mede, dat het lucht schip Graaf Zeppelin zich Paaschzondag om 16 uur Greenwichtijd op 23 gr. NH. en 26 gr. W.L. bevond en Maandagamorgeh om 6 uur 9 Greenwichtijd op 33 gr. N.B. en 20 gr. W.L., dus ongeveer ten Westen van Madeira. De „Zepp'' zette koers op Gibraltar. Dg snelheid bedroeg ongeveer 75 zeemijlen per uur. Aan gezien het luchtschip wind mede heeft, neemt men aan dat vaart verminderd is ten einde niet vroeger dan vastgesteld op de plaats van bestemming aan te komen. BERLIJN, 26 Maart (Wolff). Volgens een uit Buenos Aires door dc Duitsche Luft hansa te Berlijn ontvangen bericht, is de post van het luchtschip „Graf Zeppelin" in Per- nambuco door het met de Lufthansa samen werkende Braziliaansche Condor-syndicaat overgenomen en in een doorgaanden dag- en nachtvliegdienst langs de Zuid-Amerikaan- sche kust naar Buenos Aires vervoerd. Dc landing van het nieuwe Condorvliegtuig ge schiedde Vrijdag om 15 uur SO, zoodat voor den postdienst op het traject Duitschland— Buenos Aires de nieuwe besteltijd van 4 1/2 dag is gevestigd. TREINEN OP ELKAAR INGEREDEN. ZEVENTIEN ERNSTIG GEWONDEN. BOEKAREST 26 Maart <V.D> Gisteravond heeft in de nabijheid van Braïia een ernstig spoorwegongeluk plaats ge had. De Pullman trein kwam tengevolge van een verkeerden wisselstand bij Vadeni in volle vaart in botsing met den personentrein GalatzBraila. Beide locomotieven, de goe derenwagens en de personenrijtuigen werden in elkaar geschoven en ernstig beschadigd. Zeventien personen werden zeer ernstig ge wond. dooden zijn niet te betreuren, hoewel de toestand van een aantal gekwetsten levens gevaarlijk is. De schuld van het ongeluk ligt waarschijn lijk bij eenige leden van het personeel. Op het oogenblik van de ramp was de verant woordelijke chef van het station Waldovinesti niet op zijn post. doch te Braïia, waar hij la ter werd gearresteerd Ook de machinisten van de locomotieven der beide treinen en eenige wisselwachters zijn aangehouden. DAK OP 32 LEERLINGEN NEERGESTORT. VREESELIJK ONGELUK IN EGYPTE. ALEXANDRIë, 26 Maart 'Reuter). Door ae instorting van een belendend huis is het dak van een school neergestort op 32 leer lingen. Tot dusver heeft men drie lijken ge borgen; talrijke kinderen zijn ernstig ge wond. POINCARé WERKT AAN ZIJN MéMOIRES. Een medewerker van „LTntransSgeant", aldus Reuter. heeft Poincaré omtrent wiens gezondheid den laatsten tijd ongun stige geruchten de ronde doen opgezocht in zijn buitenverblijf te Sampigny en meldt, dat dc oud-president het zoo goed maakt als maar eenigszins mogelijk is. Hij werkt thans aan het negende deel zijnoT memoires. Het deficit nog altijd enorm. Opera en radio moeien hand in hand gaan. (Van onzen Weenschen correspondent.) De wereldberoemde Weensche opera maakt nog steeds een zeer ernstige crisis door. Het schijnt niet veel te hebben geholpen, dat. men een vrij groot aantal leden van het solisten- ensemble. van het koor. het ballet en van net technische personeel ontslagen heef', da' men de salarissen en vooral de hoogere salarissen gekort heeft, dat men de vrij kaarten afgeschaft heeft en dat men de entreeprijzen verlaagd heeft. Het deficit, van de staatsopera is nog altijd enorm er is niet veel kans op, dat dit anders zal worden, wan neer men op dezelfde wijze blijft voort gaan. De directeur van de opera, de bekende dirigent Clemens Krauss, heeft uitdrukke lijk verklaard, dat het onmogelijk is de entréeprijzen nog goeökooper te maken. Dit zou er den toestand niet op laten vooruit gaan. Er moet dus iets anders gedaan wor den. Clemens Krauss is van meening. dat de Weensche opera-crisis geen lokaal verschijn sel is. In heel de wereld maken de opeva- ir.st-ibuten een moeilijken tijd door. Hij .s pas uit Monte Carlo teruggekeerd, waar hij als gast gedirigeerd heeft, en hij zegt dat de toestanden daar ook verre van rooskleurig zijn. Hij wijst op de financieele catastrophe van de Parijsche opera en vergeet ook niet er de aandacht op te vestigen, dat het Teat.ro Reale in Rome. dat door Mussolini als derde groote opera-instituut in Italië (naast de reeds bestaande Scala en het Teatro San Carlo) het in dit seizoen reeds tot een defi cit van vijf millioen lire heeft gebracht. Het deficit van de Scala te Milaan bedraagt ove rigens al evenveel. Daarbij komt- nog, dat het loopende opera-seizoen in Italië eerst in December is begonnen. Dat de Weensche opera tegenwoordig zjo slecht bezocht is, aldus Clemens Krauss. is een gevolg van de slechte economische toe standen. Het zijn niet alleen de matcrieele zorgen, doch ook zorgen van anderen oard, die het publiek, dat vroeger vrij geregeld in de opera verscheen, tegenwoordig drukken En men moet niet vergeten, dat het van psy chologisch standpunt heel goed te begrijpen en te verklaren is, dat de breede lagen van het publiek zich onder dc huidige droevige en vaak troostelooze omstandigheden van rie zware en ernstige muziek afwenden om hun heil en hun toevlucht bij een lichter genre te zoeken. Clemens Krauss, die nu reeds gedurende twee jaren aan het hoofd van de Weensche opera staat, en die dus genoeg gelegenheid heeft gehad het ernstige probleem van dit instituut op grondige wijze te bestudeeron, is tot de conclusie gekomen, dat. er maar een mogelijkheid bestaat om de opera voor den wissen ondergang te bewaren. Deze eenigc uitweg is een samenwerken met de ..Ravag", de Oostenrijksche radlo-omroepmaatschap- pij! Het is absoluut onmogelijk alleen voor het betalende publiek in de zaal te werken, men moet den kring uitbreiden en ook tot de onzichtbare hoorders spreken (oftewel voor hen zingen en spelen). Reeds een paar jaar geleden is er sprake geweest van een intensieve samenwerking tusschen de Ravag en de opera. Later heeft men dat pro ject weer laten schieten ,of heeft men de zaak niet. krachtig genoeg aangepakt en werden de onderhandelingen, die toon plaats hebben gevonden, op te lakse he wijze ge voerd. zoodat zij daardoor tot geen resultaat hebben kunnen leiden?) Een paar maanden geleden dook plotseling een nieuw plan op. Men wilde een overeen komst met een van de Fransche radio-om - roepvereenigingen sluiten, die uitvoeringen van de Weensche opera door haar eigen zen ders zou kunnen overnemen en hen ook naar zenders in Amerika zou doorsturen. Dit verdrag is niet tot stand gekomen, daar men ingezien heeft, dat de Ravag van mo reel standpunt oudere rechten bezit, en om daten dit heeft vermoedelijk veel meer gewicht in de schaal gelegdmen reeds een contract met de Ravag had gesloten, volgens hetwelk deze een monopolie voor alle opera-zendingen heeft, welk monopolie niet minder dan vijftig jaar van kracht zal blij ven! Clemens Krauss hoopt nu. dat de Ravag en de opera hand in hand met elkaar zullen kunnen werken. Voor de Ravag, zoo z^g: hij. zal dit niet moeilijk kunnen zijn, want de in komsten van deze omroep-maatechappü be dragen driemaal zooveel als het deficit van dc opera. Zou de Ravag, zoo gaat hij voort, niet geneigd zijn op dit. voorstel in te gaan, dan blijft, er niets anders over dan dat dc Oostenrijksche regccring. rekening houdende met de bijzondere omstan:iigheden. eer. spe ciale nieuwe wet in het leven roept, we'.ke de opera het recht en de bevoegdheid geeft een eigen radio-omroepmaatschappij op te richten en op eigen houtje uitvoeringen in het luchtruim te zonden. Waarbij dan na tuurlijk ook weer met buitenlandsche zen ders contact zou moeten worden gezocht! W. M. BEKAAR INGEZONDEN MEDEDEELINGEN f>0 Cl*, per reKel. De meer dan gewone schoonheid der meubelen, lapijlen, gordijnen en andere artikelen, die BOSKAMP etaleert, heb ben waarschijnlijk de meening ingang doen vinden dat BOSKAMP een duur adres is. Het tegendeel is waar. BOSKAMP is goedkoop. Doch BOSKAMP verkoopt uitsluitend de beste meuoelen, tapijten, gordijnen enzoovoort. BOSKAMP, Bloemendaalscheweg 259, Bloemendaal. SCHEEPVAARTBERICHTEN Alkmaar 25 van St. Vincent, Bihia Blanca n. Antwerpen. Alphacca 26 Maart te Hamburg van Rot terdam. Balceran 29 Maart 7 u. te Marseille ver wacht-. Batavia n. Rotterdam. Australië. Garoet, u. 25 Maart 15 u. Pantellaria, Rot terdam n. Batavia. Jaeatra p. 26 5 u. Finisterre, Batavia n. Rotterdam. Kota Pinang 25 Maart van Marseille, Ba tavia n. Rotterdam. Maasdam p. 26 Maart 7 u. 30 m. Vlissingen. R'dam en Antw. n. Havana. Meliskerk 26 van Amsterdam naar Ant- werjen. Nijkerk 25 te Hamburg van Rotter dam. Poseidon 26 Maart te Amsterdam v. W.- Indië. P. C. Hcoft 25 12 u. van Genua, Amster dam n. Batavia. Poelau Laut, 24 te Bclawan Deli, Batavia n. Amsterdam. Bengkolis 25 Maart te Suez. Batavia n. Am sterdam. Rotterdam 26 8 u. te Napels van Mes sina. Springfontein 25 van Dar-es-Salaam nè Zanzibar. Sibajak, 25 van Southampton n. 26 10 u. Ouessant, R'dam n. Batavia. Siantar 26 2 u. v. Suez, Rotterdam n. Ba tavia. Streefkerk 25 Maart v.m. te Colombo, Rot terdam n. Calcutta Slamat 25 v. Singapore, Batavia n Rot terdam. Simon Bolivar 24 te Barbados v. Amster dam. Tapanoeli 26 Maart te Schiedam van Ham burg. Tarakan 25 Maart te Singapore, Amster dam n. Batavia. Tanimbar 25 Maart v. Genua, Batavia n. Amsterdam. Talissc 25 Maart van. v. Melbourne, Bris bane n Rotterdam. Grcotekerk 26 Maart v.m. v. Schiedam n. Sydney. Immo 26 Maart v. Bremen n. Amsterdam. Kota Tjandi 26 14 u. v. Bremen, Hamburg n. Rotterdam. Laertes 26 v. Hamburg naar Swansea. Maaskerk, 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Reg ge stroom 26 v. Cape Coast n. Lomé, Amsterdam n. W.-Agrika. Sierra Cordoba, 26 v. Bremen n. Am sterdam. Soekaboemi 26 Maart 13 u. van Port Said, Rotterdam n. Batavia. Tanimbar 26 Maart te Marseille, Batavia n. Amsterdam. Tawali, 26 v. Amsterdam n. Batavia. AGENDA Gem. Concertgebouw: II. O- V. laatste lo denconcert. Solist: Cor dc Wilde (cello) 8.15 uur. Caecilla: Spiritistcnverecn. Harmonia, le zing H. H. Thcunisse over Waar zijn onze dooden? 8 uur. Palace: „Der weis.se Rausch". Toonccl: Erich. Lou en Willy. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Caught. Short". Too necl: variété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Madame en haar Chauffeur Tooneel: 4 Albctcso's. 2.30, 7 en 9,15 uur, WOENSDAG 30 MAART Stadsschouwburg: Schouwtooncel: Drie Wijze Gekken. 8 uur. Gem Concertgebouw: Excelsior Filmon derneming: De Negerhut van Oom Tom 8 u Lion d'Or: Alg. vergadering van aandeel houders Mij. voor clectr. Centraalstations. 1.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend* op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. toegang vrij. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69. tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes. Jansstraat 27 tel. 10043. Dc valschc-muntcrswerkplaats in Stuttgart, waar dc politic dezer dagen een inval deed én voor 1.8 millioen mark aan valsch geld in beslag nam.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13