De splitsing in de S. D. A. P. voltrokken. Bestuurstactiek door het partijcongres goedgekeurd. Bemiddelingspogingen tot het laatst. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 29 MAART 1932 De links-socialisten uitgetreden. Een nieuwe partij opgericht. Belangrijke congresdagen te Haarlem. Als het congres Zaterdagmiddag half twee begint is de groote zaal van het Gemeente lijk Concertgebouw stampvol. In de zijzalen zijn logies- en inlichtingenbureaux ingericht door de Haarlemsche Congrescommissie. Van het gebouw hangt de roode vlag uit. Voor den ingang wordt gevent met brochures van den linker vleugel o a. ..Actie of Scheu ring", met het linksche weekblad „De Fak kel", met -.De Arbeid" van het N. A. S. In de Begijnestraat staan vrij veel belang stellenden. Het podium in de groote zaal is versierd met veelkleurige vlaggen en die van de So ciaal Democratische Vrouwenclub, afdeeling Haarlem. Het voltallige Partijbestuur heeft daarvóór plaats genomen, met uitzondering van den voorzitter, den heer J Oudegeest, die echter later in den middag ten con- gresse komt en naast den tweeden voorzitter den heer W. H. Vliegen plaats neemt- Deze behoudt de leiding van het congres, daar de heer Oudegeest nog niet geheel hersteld is. Vertegenwoordigd zijn 496 afdeelingen van de 711. die de partij telt. op het balcon kon een beperkt aantal belangstellenden een plaats krijgen. W. H. VLIEGEN. De voorzitter de federatie Haarlem, de heer S. P. Doek, deelt namens de congrescom missie mede, dat wegens het belang van het congres daaraan geen attracties verbonden zijn. Bericht van verhindering is ingekomen van prof. mr. W. A. Bonger en van den heer F. v. d. Goes, wegens ongesteldheid. Ir. J. W. Albarda: >,Wij hebben ons zelf te blijven" Ir. J. W. Albarda, leider der Tweede Kamerfractie, politiek leider der Partij, houdt het eerst een inleiding. Hij begint met te zeggen, dat de S- D. A. P. uit alle crises steeds versterkt te voorschijn is gekomen. De tegenstellingen in den boezem der partij betreffen niet haar doel. Het socialisme is ons aller doel. Nooit was er dringender be hoefte aan socialistische ordening. Het ge schil gaat slechts over de wijze van verwe zenlijking van dit doel. Buitenparlementaire actie voor den strijd om de macht of niet. De noodzaak van buitenparlementaire actie wijst de partij niet in alle omstandigheden af. Nu echter wel. De heer Albarda schetst vervolgens het ontstaan van het conflict.' De plannen der linkerzijde noemt hij fantasieën, die wel licht zouden leiden tot het fascisme Partij en vakbeweging zijn groot geworden. Wij mogen de resultaten van 40 jaar niet op het spel zetten, om de tot wanhoop gekomen in stincten van crisisslachtoffers te bevredigen. De staatsmacht ligt voor ons niet op de straat voor het grijpen. Het arbeidersbloed is te goed om het in dezep hopeloozcn tijd te vergieten. Men heeft te' kiezen tusschen ons en de communisten. (Geroep: Zeer juist) Toegeven zou ons het vertrouwen doen ver liezen van honderdduizenden. De groei der sociaal-democratie moet in Nederland ge schieden door de grootste aanwinsten niet van links, doch van rechts! Wij hebben daarbij ons zelf te blijven. De rede van den heer Albarda wordt met groote kracht uitgesproken. Hij zet uiteen dat de taak der S.D A.P. in crisistijd is het volhouden van het verzet tegen de gevolgen die nog jaren kunnen doorwerken. Positieve winsten blijven in tijden van crisis uit. Dat geeft weinig voldoening aan de onstuimige strijdlust van vele jongeren. Daarom spreekt men nu van onvruchtbaarheid en mislukking Maar wat zou er gebeuren, indien in dezen tijd partij en vakbeweging niet op haar post waren? Strijd maakt de arbeiders sterker. Alles duidt op den overgang van het kapita lisme naar het socialisme. Maar het proces is niet van korten duur. De studie daartoe is ondernomen in het Partijbestuur. In dezen tijd heeft de partij meer dan ooit behoefte aan gesloten eenheid. De heer Albarda gaat verder in op het ont staan van het conflict. Hij zegt. dat de congressen zich altijd zeer tolerant hebben betoond. Spreker is nooit gebleken, dat par tijgenoot Dc Kadt dc communistische partij heeft verlaten, omdat hij opgehouden heeft communist te zijn! (Luide bijval). De breuk is gezocht door de links-socialisten. Geen verzoeken tot de linksche groep kun nen nu meer helpen. In een andere zaal in deze stad houden de linkschen zich gereed voor de vorming eener nieuwe partij! (Ge roep: Schande! Gefluit.) Een schaduwpartij treedt op als bedreiging van dit congres. De heer Albarda noemt voorts de oplossing die Amsterdam XI voorstelt, het voegen van een discussieblad voor den linkervleugel bij de bladen der Arbeiderspers, onaannemelijk. Het Partijbestuur kan slechts toezeggen, de abonnementsprijs van het discussieweekblad „De Sociaal-Democraat" te verlagen, hetgeen in de aanvulling zijner resolutie is voorge steld. Met een bezwaard hart zijn wij allen naar Haarlem gekomen. Doch een eind moet en zal er nu aan komen! Ir. J. W. ALBARDA De rede van ir. Albarda wordt gevolgd door luid en langdurig applaus. P. J. Schmidt: „Wij wenschen actie". Nadat ir. Albarda een uur gesproken heeft, is het woord aan den leider der oppositie, den heer P. J. Schmidt. De heer Schmidt constateert, dat het eeni- ge punt van overeenstemming met den heer Albarda is, dat er een eind moet komen aan den huidigen onzekeren toestand. Wat het neven-congres der links-socialisten in deze stad betreft, hij acht deze voorbereiding bij een dreigend royement plicht. Applaus ach ter in de zaal). Spr. noemt als reden van zijn uittreden uit het Partijbestuur de algemeene houding van het P.B. tijdens de crisis. De incidenteele dingen door Albarda genoemd, zijn geen hoofdzaak. Als de partij meent, dat wij met onze propaganda, die wij onder geen enkel beding zullen stop zetten (luid rumoer), onduldbaar zijn, dan zal het ook uitloopen op een scheuring. Uitvoerig geeft de heer Schmidt zijn op vatting over de tactiek van het Partijbestuur weer. Deze is, volgens spr.: afwachten tot dc crisis voorbij is. In beginsel brengt men hier mede geen andere boodschap aan de arbei dersklasse, dan de bourgeoisie zelf. (Luid ap plaus achter in de zaal». Spreker vraagt aan het partijbestuur waar het kapitalisme de ruimte, zal vinden om weer uit deze crisis te komen. De ruimte is er echter niet meer. De heer Schmidt baseert zijn tactiek op een resolutie jan het congres der socialistische Arbeiders Internationale te Weenen in 1931, een resolutie, die volgens zijn inzicht, tegengesteld is aan die van het Partijbestuur der S.D.A.P. Het kapitalisme is aan zijn einde gekomen. Gedurende de rede van den heer Schmidt is het af en toe rumoerig in de zaal. Wanneer nu alles, aldus de heer Schmidt, wat de congresvoorzitter noemde „geboem op een hol vat", volgens ernstig besluit van Weenen nationaal aan de orde gesteld zou worden, waar en wanneer is dat dan hier ge beurd? Men heeft alles nagelaten, wat het herstel van het kapitalisme in den weg zou kunnen staan. De tactiek van spreker en de zijnen is geen speciale tactiek der linker zijde. doch slechts wat de leden van het P.B. ook bepleiten, maar niet uitvoeren. Op het Utrechtsche congres, waar over de parlemen taire politiek gezegd werd .Hoe kan ook anders", is gevolgd de deelneming aan het petitionnement van de Dagbladpers. Toen spreker uit Weenen terug kwam. dacht hij, dat de daar genomen resolutie toch wel zou worden uitgevoerd. Voor een 40-urigo werk week achtte men het echter nu den tijd niet, zei men op het Rotterdamschc congres. Al leen ter wille van de eenheid heeft hij daar zijn mond gehouden. Dan moet men het niet voorstellen of wij conflicten zoeken. Spreker bestrijdt de communisten, wanneei zij acties oproepen, die zij niet steunen kun nen, maar wanneer zoon actie leeft onder de arbeiders, dan heeft de verantwoordelijke moderne arbeidersbeweging de taak om de leiding te nemen, De heer Schmidt beveelt obstructie in de Kamer aan. het verwekken van een reëele volksbeweging, die eenigen indruk maken zal. De mogelijkheid van een groote actie bij de oprichting der crisiscomités heeft men kapot gemaakt. Wat de verhouding tot de partij betreft, véél meer dan één concessie hebben wij ge daan, maar alle mogelijkheid van critiek heeft, men ons ontnomen. Wij in de partij vragen niets anders om in de partij te blij ven werken dan het behoud van ons orgaan „De Fakkel", waarvoor wij zelf verantwoor delijk zijn. Het eenige. dat door ons over wogen kan worden, is het voorstel van Am sterdam XI. Een voorwaarde is, dat wij ons onze week ends niet laten ontnemen. Wij laten ons niet voorschrijven met wie wij over vraagstukken der arbeidersbeweging mogen samenkomen en spreken. Indien het congres in dezen zin een uitspraak doet, dan zullen ook de politie ke royementen moeten worden ingetrokken, ook dat van De Kadt (Applaus en rumoer). De heer Schmidt onderwerpt sociaal democratische politiek in andere landen aan critiek en eindigt met op te wekken tot pro paganda tegen de reformistische politiek in de partij, zoolang deze daartoe de mogelijk heid laat en anders: buiten de partij. De rede wordt gevolgd door luid applaus en veel rumoer op de tribune. De voorzitter dreigt de tribune te zul len laten ontruimen. Het congres: gemengde gevoelens. Te 5 uur beginnen de discussies. 68 spre kers melden zich aan. De spreektijd wordt gerantsoeneerd tot 10 minuten per spreker. Uit de discussies kunnen wij slechts het een en ander aanstippen. De heer M. A. Re in aid a, sprekende na mens het gewest Noord-Holland Zuid wenscht getuigenis af te leggen van den goeden partijgeest in verschillende afdee lingen. Het doet spreker leed, dat Schmidt van deze mentaliteit zoo slecht op de hoogte is. Ook spijt hem de enge kijk van Schmidt op het kapitalisme nu. Wanneer wij Schmidt volgen zal de massa der arbeiders zich tegen ons keeren. De politieke belijdenis van De Kadt is geen sociaal-democratische belijdenis. De strijd dient te worden gevoerd niet door straatdemonstraties doch door machtsorganisatie. De heer C. dc Dood (Amsterdam V) houdt een met felheid uitgesproken rede. Hij verwijt de partijleiding, dat er geen groo te sterkmakende leuzen zijn. dat die eerst „in studie genomen" moesten worden. Wij hebben niet. den weerklank in het volk, die wij noodig hebben. Dit is een verwijt aan rechts zoowel als aan links. Spreker gelooft niet, dat er in de partij een geest van ver deeldheid is, het zou daarom dwaasheid zijn, iemand uit te bannen. DE KADT AAN HET WOORD. In de avondzitting wordt aan den heer J. de Kadt, die door ir. Albarda in zijn rede betrokken is, een kwartier spreektijd toege staan. Deze leider der oppositie zegt, dat het bloeiend kapitalisme noodig voor een ge leidelijk ingroeien in het kapitalisme, zooals het voorgestaan wordt door het Partijbestuur, niet meer komen zal. Wanneer gij geen mo gelijkheden meer ziet om de massa's in be weging te brengen voor den strijd om de macht, dan is uw politiek ten doode gedoemd. Spr. denkt er niet- aan om op zulke beschul digingen als „Communistisch cellenbouwer" ook maar een half woord te antwoorden. Iedere ernstige hervormingspolitiek, iedere ernstige verdedigingspolitiek is thans bij het P. B. uitgesloten, omdat zij het kapitalisme aantast. Alleen de buitenparlementaire actie zal volgens den heer De Kadt eenheid bren gen. De rede wordt gevolgd door applaus achter in de zaal. Bij de voortgezette discussie gewaagt de heer P. van Gessel (Haarlem II) van de moeilijkheden in zijn afdeeling om het par tijleven te handhaven. Sprekers afdeeling heeft alles doorgemaakt, wat Albarda heeft geschetst. De ex-communisten, die in de af deeling kwamen, erkenden daarin een zen ding te vervullen te hebben. Het werken werd onmogelijk, nooit trachtte de linkerzijde een brug te slaan, men sloofde zich uit in het aanwijzen van de scheidingslijn. Voor de radicalere actie spreekt de heer Lopez Dias (Hilversum), die gelooft, dat het bij werkelijke kameraadschap in de par tij nog wel zal losloopen. Verwijten aan het Partijbestuur in heftl- geren vorm komen van de heer Maurits (Rotterdam VII), zooals ook de heer Francken (Amsterdam VI» zich teleur gesteld gevoeld over te weinig actie. De heer Van der Kief* (Bussum) acht het een geestelijk verlies enthousiaste jonge ren niet in de partij te houden. De heer Sam de Wolff (Amsterdam) verdedigt het be kende voorstel Amsterdam XI. Hij zegt het standpunt van do minderheid volko »en te kunnen begrijpen, acht het een depressie- verschijnsel en is overtuigd, dat als er en nieuwe hausse zal komen, de partijgeschillen zullen afnemen. Hij onderschrijft den eisch van opheffing van het linksche blad. doch dan heeft de meerderheid de minderheid de volledige vrijheid van het woord te geven. Nog verschillende afdeelingen verklaren de linksche partijgenooten niet te willen missen en bepleiten een gematigder houding aan beide zijden, andere scharen zich ten volle achter het partijbestuur. Te elf uur wordt het congres verdaagd tot Zondag. Zondag. Zondagmorgen komen opnieuw eenige af deelingen verklaren de radicale socialisten als goede partijgangers te waardeeren, hei seen eenig rumoer en applaus op de tribune verwekt. De heer Ren gel ink, voorzitter van den modernen textielarbcidersbond „De Een dracht" te Enschedé houdt echter een felle rede tegen den heer Schmidt. Gedurende de rede van den heer Renge- link is-het zeer rumoerig in dc zaal. Een felle rede. doch van links standpunt, houdt ook de heer K. R. van Staal (Gouda) die hoopt, dat het congres in groote meer derheid zal vorderen, dat men zal uittreden uit het Nationaal Crisiscomité. Technisch voortreffelijk is ie rede van den heer Hein van Wijk (Heemstede».een der jongeren. Hij bepleit een proletarische eenheid, die er volgens het huidige stelsel niet gekomen is. Spr. wil een positief werk program en aanneming van het voorstel Am sterdam XI De heer G. J. Zwertbroek (Laren-Bla- ricum) heeft, hoewel behoorend tot het „centrum" ook tal van grieven tegen de partijleiding. Te 11 uur Zondagmorgen deelt de voorzitter mede, dat van TH afdee lingen. die zich thans opgegeven hebben, ér 30 gesproken hebben. De heer F. van der Goes, behoorend tot de oppositie, is ter ver gadering gekomen en heeft eveneens het woord gevraagd. Besloten wordt, den heer v. d. Goes liet woord te verleenen. nadat tot half een de discussies zijn voortgezet. De heer Swaters (Gorkum) begint zijn toespraak met: „Partijgenooten en Ersatz- communisten", waarop gefluit en een enorm tumult achter in de zaal ontstaan. De voor zitter herstelt de orde zeer spoedig. De heer S w a t e r s houdt- een warm pleidooi voor het partijbestuur, die luiden bijval voor in de zaal en beroering achterin doet ont staan. Nog tal van afdeelingen maken hun wen schen kenbaar, waarvan de strekking in het algemeen is, dat men het partijbestuur steunt, doch dat men op enkele punten er wel iets meer van verwacht, voorts dat men gaarne de eenheid in do partij wil bewaren De heer F. van der Goes doet een voor stel om hem een uur het woord te verleenen Besloten wordt hem na de pauze een uur toe te staan. DE HEER F. v. d. GOES NEEMT AFSCHEID. Als de middagzitting begint is ce stemming merkbaar gespannen. Er gaan allerlei ge ruchten over een compromis. Onder doodsche stilte begint de heer Van der Goes te spreken. Hij zegt. dat hy voor het laatst de vergadering als partijgenooten toespreekt-, (Een stem: Is het ai zóó ver?) Met mijn vrienden van „De Fakkel" zegt spr. sta ik hier als een beschuldigde, als iemand, waarop de partijleiding de zwaarste Straf wil toepassen, die mogelijk is. Men wil mij en de anderen royeeren. (Stemmen uit het P.B.: Niet waar Een wonderlijke loopbaan heeft spreker achter zich: Een royement aan het begin, een royement aan het eind. Sprekers memoi res zouden kunnen heeten: „Tusschen twee royementen". Veertig jaar geleden werd hij geroyeerd door de Sociaal Democratische Partij. De heer v. d. Goes voert aan, hoe uit dit royement de S.D.A.P. ontstond en> ontwik kelt- de gedachte, dat scheuring maken niet altijd als zoo iets verkeerds te beschouwen is. In de politiek in Duitschland en Engeland meent hij voorbeelden te zien. dat de min derheid, die het verwijt treft van scheuring te maken, altijd spoedig in het gelijk ge steld wordt. In de Engelsche politiek vindt hij het bewijs, van de onjuistheid van het op zich nemen van regeeringsverantwoor- «delijkheid. Spreker vraagt, of er eenige partij is in do internationale arbeidersbeweging, die haar ontstaan niet aan een scheuring te danken heeft. Aan het feit, dat ook do S.DA.P. in 1894 een klein groepje was ontleent spreker zijn aansporing, dat de minderheid zich nooit late ontmoedigen. Zeer ontroert eindigt de bejaarde mede oprichter der S.DA.P. hiermede aijn in de grootste stilte aangehoorde rede van meer dan een uur, die gevolgd wordt door donde rende toejuichingen achter in de zaal. Op het balcon ontstaat een groote beweging. F. VAN DER GOES De voorzitter herstelt de orde. BEMIDDELING. De Voorzitter deelt mede, dat inge komen zijn twee voorstellen uit de vergade ring, Het eerste is ingediend door 97 afdee lingen en strekt ter vervanging van de punten 611 van de Partijbestuursresolutie, welke de maatregelen tegen de linkerzijde en „De Fakkel" omvatten. Eerste ondertcekenaar is de heer V a n d c r K i e f t te Bussum. Het voorstel beoogt de waarborgen van de vrije meeningsuiting, de oprichting van een nieuw weekblad „Tactiek en Beginsel", waarbij vertegenwoordigers van verschillende richtingen te becordeelen zullen hebben, wat opgenomen wordt, voorts plaatselijke en gewestelijke bijeenkomsten ter verdieping van het inzicht in de partij, waarbij <ie verschillende richtingen gelegen heid tot meeningsuiting zal worden gege ven, erkenning van het recht van week-ends, doch onthouding van handelingen welke de eenheid der partij in gevaar brengen, het staken van de uitgave van bladen van ver schillende richting, ongedaan maken van de royementen om redenen van tactiek-verschil len uitgesproken. Het tweede voorstel, onderteekend door den heer Boom s m a. Utrecht en verder in gediend door 99 afdeelingen, stelt voor in plaats van „De Sociaal Democraat" uit te geven een nieuw discussie-orgaan onder leiding van een hoogstaand en bekwaam hoofdredacteur uit het centrum der partij, terzijde gestaan door twee redacteuren uit de Fakkelgroep en twee van andere richtingen, welk blad een zoo ruim mogelijke versprei ding zal worden gegeven. De heer Van der Kicft verdedigt het eerste voorstel op verzoek van den heer S. de Wolff, omdat- deze door de rede-van der Goes zeer terneergeslagen is. Gevraagd wordt dat men om de ronde tafel gaat zitten, en het. P.B. na korte beraadslaging liet congres advies uitbrengt. Gevraagd wordt dus niet anders dan na het spreken van den man die vergrijsd is in den strijd.,... (Er ontstaat een geweldig rumoer, eindigend in demon stratief handgeklap. Dc Voorzitter kal meert. de congressisten). De heer Van der K i e f t doet een beroep op het socialistisch gevoel. (Nieuw rumoer). De heer Boomsma het tweede voorstel verdedigende, verduidelijkt, dat Schmidt en De Kadt om psychologische redenen niet in de redactie van „De Sociaal Democraat" te- rugkeeren. daarom moet een nieuw discussie orgaan geschapen worden. De partii-leiding: buigen of breken! Tegen vieren Zondagmiddag komt de partijleiding aan het woord voor dc replie ken. De heer E. Kupers (N.V.V.) geeft een rechtvaardiging van het zitting nemen in het Nationale en ce plaatselijke crisiscomités. De steun heeft niet het karakter van weldadig heid. doch is overheidssteun.in weiker uit voering de vakorganisaties nu zijn ingescha keld. De heer Kapen wordt herhaaldelijk door heftige interrupties van den heer Van Staal onderbroken. Het debat neemt zeer scherpe vormen aan. Er hecrscht groote bc- INGEZONDFN MEDEDEFLINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 98.- weging in de zaal. De rede van den heer Kupers wordt luide en langdurig toegejuicht. De heer Van Eek. Leiden Partijbestuur) acht de maatregelen tegen de linkerzijde wel gerechtvaardigd, maar niet deugdelijk Zijn afwijkende meening is. dat hij voor een ronde tafelconferentie is. Hij ziet geen bezwaar in een terugkeer van Schmidt in het P. B. De dat Van Eek meent, dat de tijd gekomen is om aan de orde te stellen dc liquidatie van het kapitalisme, en een geleidelijk terug trekken uit de verantwoordelijke posities. Hij hoopt, dat onder den invloed van de om standigheden de meer radicale denkbeelden ingang zullen vinden. Dr. WIBAUT STEUNT HET COMPROMIS. Vervolgens spreekt dr. F. M. Wlbaut (Partijbestuur). Hij wordt met langdurig en warm applaus begroet. Dr. F. M. WIBAUT Hij zegt naar he: congres te zijn gekomen om te doen wat hy vermag om scheuring te voorkomen, omdat deze niet noodig is. Zijn vriend Van der Goes, heeft hem dit niet gemakkelijk gemaakt. Spreker ver duidelijkt, dat de partij het bouwen van een partij in de partij .niet verdragen kan. Hij betwist de tegenstelling, die Schmidt zag tusschen de resolutie van het P. B. en dc Weensche resolutie. Wat het sociallsatierap- port betreft, dit dient aangevuld te worden niet het brengen van het bankwezen onder de socialisatie, hetgeen men tien jaar geleden in Nederland niet noodig achtte Er kan een tijd zijn, dat straatdemonstra ties, zelfs een revolutie noodig zijn, doch een ordening, die moet worden opgebouwd, kan niet geschieden door revoluties. Spr. meent dat S.A.I, en I.V.V. een plan moeten maken dat de regeerlngen door dwang, desnoods door een revolutie, moeten aanvaarden. Wanneer dat jaren moest duren zou spr. voorstellen de resolutie van het. P. B. te verwerpen. Spr. behoort tot hen, die om zoo te zeggen den eenen dag reformist zijn cn den anderen revolutionair Hij gelooft, dat dit de goede sociaal-demo craten zijn. Spreker had liever oen bijblad bU de Arbeiderspers gezien, doch hij wil de motie v. d. Kieft daan-oor in de plaats stellen. De royementen zullen nader moeten worden be zien. Dc heer Wibaut eindigt met te zeggen, dat hij nog hoop heeft Ds. W. Banning (Partijbestuur) houdt een gloedvolle redevoering waarin hhlj zegt, dat het verlossende woord moet komen niet door een resolutie op papier, maar door een moreele gezindheid. Indien wij elkaar niet beschouwen als volwaardige socialisten, dan wordt het verlossende woord niet gesproken. (De vergadering, tot ontzaggelijk enthou siasme gebracht, herhaalt de laatste woorden in koor). De heer J. W. Matthijsen (Partijbe stuur) vraagt, dat de linkerzijde zich volledig richt naar den oproep van Banning. De heer E. Boekman (Partijbestuur), hoofdredacteur van „De Sociaal-Democraat" zegt, dat Van der Goes niet aangetoond heeft, waarom hij de party, wier geestelijke vader hy is, gaat verlaten. Spr. wenscht niet het odium te dragen te behooren tot hen, die v. d. Goes uit de partij dry ven. Van der Goes gU zyt begonnen in de S.DA.P. en gy moet ook uw leven eindigen in de S.DA.P. (Luid applaus). Spreker verdedigt zyn beleid als hoofdredacteur. Het congres wordt te half zeven geschorst tot 's avonds. Zondagavond. De avondzitting moet de beslissing bren gen. Het woord is aan den partysecretaris den heer C. Woudenberg, die een krach tig pleidooi houdt ter verdediging van de actie, uitgegaan van het Party bestuur. Voort durend bestookt uit eigen partij, was het schier oifmogeiljk te blijven werken. De he<-r J. F. Ankersmit 1 Partijbestuur) politiek hoofdredacteur van Het Volk, ver dedigt wat hy schreef over de crisiscomités. De heer J. J. de Roode, redacteur- buitenland van dc Arbeiderspers, handhaaft zyn Inzichten tegenover v. d. Goes. Ir. ALBARDA WIJST BEMIDDELING AF. Om over tienen komt lr. J. W. Albarda .aan het woord. Hij zegt. dat de rede van Schmidt had moeten zijn een program redevoering, een ontvouwen van het program, dat hij zou uitvoeren, als hy de macht in handen zou hebben gekregen cn tevens een rechtvaardiging. De Kad: on v. d. Goe.=; heb ben dit gevoeld, doch zy zyn er niet in ge slaagd het aan te vullen. Van der Goes lever de critiek op do Engelsche en Duitschc party maar wat heeft de Nederlandsche daarmee te maken? (Luid applaus). Spr. bevestigt in vele opzichten zyn eerste redevoering. HIJ wist niet. dat Schmidt zooveel respect had voor het congres te Weenen. waar hij voort durend in de oppositie verkeerde. Wat socialisatie van het bankkapitaal be treft. in Nederland komt juist nu deze zaak aan de orde. Verschillende afgevaardigden verwyt spr. onvoldoende onderzoek bij het uiten van hun grieven, Spr. weerlegt zc met feitenmateriaal. Hy zegt dat de verantwoordelijke sociaal democratische partij niet tot wankelen mag worden gebracht door allerlei groepen en klieken. Dc vrijheid van het woord was ner gens grooter dan in dc S.D A.P. (Een stem: Was). Het voorstel v. d. Klef te is voor het Partijbestuur onaannemelijk, omdat het de sanctie der party hecht aan wat zij juist afkeurt Spr. leest een brief voor, waarin de he«fi

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5