Alvorens toiletzeep te koopen BUITENLAND. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN OVER CHINA EN JAPAN. dient U haar samen stelling te kennen! Afschaffing van den eed onuitvoerbaar? VICTORIA-WATER HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 30 MAART 1932 TWEEDE BLAD Overeenstemming bereikt volgens een Japansch communiqué. Tegenspraak uit Londen en Moskou. Nieuwe belastingvoorstellen in de Vereenigde Staten. Opbrengst op meer dan een milliard geschat. De Valera's antwoord aan Engeland gereed. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar verluidt zou men op de Japansch - Chineesche conferentie overeenstemming hebben bereikt inzake het staken der vijan delijkheden rondom Shanghai. Het accoord, dat volgens een officieel Ja pansch communiqué bereikt is houdt, naar V.D. meldt o.a. in, dat beide partijen hun goedkeuring hechten aan het onlangs afge sloten voorloopige verdrag, waarbij de Chi- neesche troepen in hun huidige instellingen mogen blijven, de Japanners zich naar de in ternationale concessie en het aangrenzende gebied moeten terugtrekken en een neutrale controle-commissie wordt ingesteld. Ter handhaving van orde en rust in de ontruimde gebieden zal een bijzondere Chineesche po- litie-afdeeling worden gevormd, omtrent wel ker taak de Chineesche regeering nog een formeele verklaring zal afleggen. Zooals bericht zijn de belangrijkste pun ten, ni. die welke betrekking hebben op het terugtrekken der Japansche troepen nog niet geregeld. De volgende kwesties moeten nog besproKen worden: lo. de punten, waar de Japansche strijdkrachten zullen worden te ruggetrokken; 2o. de datum waarop de ont ruiming moet zijn uitgevoerd en 3o. de kwes tie van het bestuur der ontruimde gebieden In tegenstelling met het bovenstaande, wordt uit Lenden gemeld, dat de berichten uit Sjanghai betreffende een definitieve overeenstemming Inzake de staking der vij andelijkheden, door het Foreign Office te Londen niet bevestigd kunnen worden. In te gendeel. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de onderhandelingen volgens de ontvangen berichten zeer moeilijk zijn. Ock de officieele Russische instanties, die zeer goed ingelicht zijn over den toestand in China, hebben tot dusverre nog geen bericht ontvangen over een overeenstemming te Sjanghai tusschen China en Japan, In het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden zijn nieuwe belastingvoorstellen in gediend, die de goedkeuring hebben verkre gen van de financieele Kamercommissie. De opbrengst van de voorgestelde belas tingen wordt, volgens Reuter geraamd op meer dan een milliard dollar, welk bedrag zeer goed van pas zal komen in verband met het begrootingsdeficit. dat ongeveer twee milliard dollar zal bedragen. De nieuwe voorstellen houden in: een ver hooging van het posttarief, een beperking van het aantal uitzonderingen op en vrijstel lingen van surtaxes en belasting op handels verenigingen en andere corporaties. Verder een recht van twee tot tien percent op cos metica. bont, byouterieën, sportartikelen, dranken, lucifers, bonbons, gommen, radiotoe stellen, gramofoons. refrigeratoren, automo bielen. vrachtauto's en pleziervaartuigen. Toen deze voorstellen in het Huis van Af gevaardigden werden ingediend, was de be langstelling enorm. Met ontroering luisterde het~Huis naar den voorzitter, toen hij er bij de afgevaardigden op aandrong dat zij alle mogelijke' moeite zouden doen om er voor te zorgen dat de begrooting in evenwicht kwam. om de bedreiging van de stabiliteit van de Vereenigde Staten af te wenden. Dit beroep van den voorzitter werd met applaus van a\le kanten ontvangen. China. Staat van beleg voor Mandsjoerije? Volgens telegraafagentschap Sjimboen Rengoe zou de regeering-Poe-ji den staat van beleg hebben afgekondigd voor geheel Mandsjoerije. Gevechten met Chineesche benden in Mandsjoerije. Bij de stad Noenang hebben ernstige ge vechten plaats gehad tusschen sterke Japan sche troepenafdeelingen en Chineesche ben den. De Chineezen hebbeh Maandagavond een aanvai c-p' de stad gedaan, doch werden Dinsdag weer door de Japanners terugge slagen. Uit Tsjangtsjoen zijn sterke Janan- sche infanterieafdeelingen, zoomede vlieg tuigen naar de stad gezonden met de opdracht het bedreigde gebied volkomen van de Chineesche troepen te „zuiveren". Terwijl de Japanners er den nadruk op leggen, dat het benden betreft, wordt van Chineesche zijde beweerd, dat de aanvallende Chineezen pa triotten zijn. die streven naar de omverwer ping van den Mandsjoerijschen staat. Naar uit Tientsjau wordt gemeld hebben Ja pansche troepen bij Soeichang 'n 1000 man sterke afdeeling Chineesche ongeregelde troepen op de vlucht gedreven, waarbij 200 Chineezen werden gedood. Ierland. De Valera's antwoord een bevestiging van zijn programma. Na verscheidene uren te hebben beraad slaagd heeft het Iersche kabinet, naar men gelooft, het antwoord van De Valera aan de Britsche regeering in zake den eed van trouw en de betaling der annuiteiten aan genomen en den Ierschen attemey-general opgedragen het document officieel op te stel len. Het is bijna zeker, aldus seint Reuter, dat op het Iersche antwoord een nieuwe nota van de Britsche regeering zal volgen en dat de gehecle nota-wisseling pas wanneer zij beëindigd is, zal worden gepubliceerd. Naar men gelooft, herhaalt De Valera ln zijn antwoord, dat afschaffing van den eed geen schending van het verdrag is en be weert hij, dat de clausule, welke op den eed betrekking heeft, eenvoudig een niet binden de phrase is. De Valera zal verder opmerken, dat in elk geval het afleggen van den eed een paskwil is geweest en dat ook zal blij ven. De Valera schijnt besloten te zijn, om zoodra het parlement bijeenkomt een wets ontwerp tot afschaffing van den eed in te dienen. Wat de annuiteiten betreft, zal hij zijn standpunt handhaven, dat deze geheel buiten de bedoeling van het verdrag, vallen. Zijn redeneering zal ten slotte hierop neer komen, dat de regeering door afschaffing van den eed en niet-betaling van de annui teiten het verdrag niet zal schenden, maar eenvoudig den wil van het volk zal uitvoeren. Frankrijk Vier honderd millioen francs meer door de invoerrechten. De Fransche Senaat heeft Dinsdagochtend na een langdurig debat de speciale invoerbe- lasting voor buitenlandsclie goederen, waar van de regeering 400 milllioen francs aan ontvangsten verwacht, aangenomen. Op de geuite bezwaren, dat het buitenland tegen-maatregelen zou kunnen nemen, ver klaarde de minister van Financiën, dat het hier gaat om een aanpassing der belasting van buitenlandsche aan die op Fransche goederen, de Fransche producten komen in een nadeelige positie door de omzetbelasting. Verder worden misbruiken bij den invoer be streden. Er is geen sprake van verkapte be schermende rechten, de inkomsten zijn noo- dig voor de schatkist en men vernacht geen nadeelige gevolgen voor den buiten-I and- schen handel. Tardieu naar Londen. In principe is thans besloten, aldus meldt V. D. uit Parijs, dat de Fransche minister president Tardieu zich tegen het einde van deze week naar Londen zal begeven om met MacDonald een onderhoud te hebben over het Donauplan. Het definitieve tijdstip zal nog worden vastgesteld, aangezien men na dere mededeelingen van den Franschen am bassadeur te Londen verwacht. In Parijs zou men namelijk van meening zijn dat noch MacDonald. noch Sir John Simon tot nog toe duidelijk tot uiting hebben laten komen wat hun bedoelingen zijn en Tardieu zou vóór zijn vertrek gaarne nauwkeurig weten, welke punten mpn van Engelsche zijde aan de orde wil stellen. PARIJS, 29 Maart. Havas pubiceert een mededeeling van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, volgens welke de premier Tardieu en de minister van Finan ciën Flandin Zondagmiddag naar Londen zullen vertrekken. Maandag zullen beide staatslieden met de Engelsche ministers on derhandelen en Dinsdagochtend zullen zij weer in Parijs terug zijn. Italië heeft te Londen doen mededeelen. dat het de Engelsche uitnondiging tot deelne ming aan de viermogendhedenconferentie te Londen aanneemt. Italië zal vertgegenwoor- digd worden door minister Granöï. aldus VD. Volkenbondscommissie ter bestrijding der werkloosheid De directeur-generaal der rijksspoorwegen dr. Dorpmüller heeft zich, naar de Tel. meldt, naar Parijs begeven. Einde dezer maand zal daar het Voikenbondscomité bijeenkomen, dat opdracht heeft te bestudeeren. hoe door open bare werken de werkloosheid in de wereld verminderd kan worden. Dr. Dorpmüller is voorzitter dezer commissie. Amerika. Engeland betaalt zijn schulden. NEW YORK. 29 Maart. (V.D.' Engeland zal heden dertig millioen dollar en op 5 April nog 20 millioen dollar aan de Vereenig de Staten betalen. Hiermede zal Engeland de leening van 200 millioen dollar van de Amerikaansche banken, verkregen kort voor het loslaten van den gouden standaard, ge heel hebben terugbetaald. Invoerrechten op steenkolen en cokes. Het huis van afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen, waarbij een invoer recht geheven wordt op steenkolen en cokes van 10 dollarcents per 100 Engelsche ponden. Beperking van de Cuba- suikeroogst. Volgens een Reu ter bericht uit. New-York, zal de Cuba-suikeroogst tot 2.700.000 ton worden beperkt. Het- bovengenoemde cijfer van 2,7 millioen ton is gelijk aan de reeds op de Parijsche conferentie aan de Cubanen toegestane 2.5 millioen ton plus de door de centrales sinds het begin der maalcampagne op Cuba reeds boven de 2,5 millioen ton geproduceerde hoe veelheid suiker, aldus wordt nader aan het Handelsblad gemeld. De leden van het Sugar Institute verklaarden dat Cuba zich zonder meer van de suikerovereenkomst zal terug trekken, indien dit nieuwe voorstel door den Internationalen Suikerraad mocht worden afgewezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cti. per r*r«J. U heeft een teere gezichtshuid, Me vrouw! Hieraan moet u denken bij den aankoop van toiletzeep: uw zeep dient dus zuiver en zacht te zijn. Wij deelen u openhartig mede, d*t Palmolive zeep uit zuivere olijf- en palm oliën is samengesteld: cosmetische mid delen, die een eeuwenoude vermaard heid bezitten voor hun versterkenden invloed. De zacht-groene kleur onzer zeep is de natuurlijke tint van hare bestanddeelen. Zij is zóó mild, dat u zelfs in kalk- houdend water onmiddellijk een over vloedig schuim verkrijgt. Let steeds op de groene verpakking met den zwarten band De Valera in moeilijkheden. (Van onzen Londenschen correspondent.) In de spanning welke op het- oogenblik tus schen Engeland en Ierland heerscht treden vooral twee belangrijke geschilpunten naar voren, de eed en de jaariijksche landbetalin- gen voor aflossing van hoofdsom en rente voor de door Iersche landbouwers van de grondbezitters overgenomen landerijen. Deze transactie, die al van vele jaren geleden da teert, heeft plaats gehad met den steun van de Brische schatkist, die borg is gebleven voor de betalingen. Het geldt hier een jaar- lijksch bedrag van 3.000.000 dat de Valera van nu af in dc schatkist van den Ierschen Vrijstaat gestort wil zien. Indien hij hierme de zijn zin zou krijgen, zou dc Engelsche be lastingbetaler de 3.000.000 moeten opbren gen opdat de Engelsche schatkist haar woord aan hen die voor het prijsgeven van hun Ier schen landerijen moeten worden betaald, zou kunnen inlossen. Dc Valera. Er is reden aan te nemen, dat in deze kwestie der zoogenaamde annuïteiten ten slotte een vergelijk kan worden bereikt. Met den eed staat het anders. De eed be schouwt de Valera als een zaak, welke al leen Ierland aangaat en zijn opvatting is, dat de afschaffing van dien eed in geen qn- kel opzicht een schending beteekent van het Engelsch-Iersch verdrag. De Valera en zijn volgelingen zijn uiterst verbeten op dien eed, aan welks bestaan zij toeschrijven dat het Iersche volk zich tot heden niet eendrachtig aan cc wereld heeft vertoond. De president van den Ierschen Vrijstaat geeft, aan den eed de schuld van strijd er. wrijving welke zich sedert de onderteekening van het En- gelsch-Iersch verdrag blijvend in zijn land hebben doen gelden. Naar men weet moet de eed worden afgelegd door cc Ieren, die deel willen uitmaken van de volksvertegenwoor diging, in Zuid-Ierland de Dail genoemd. De republikeinschgezinde Ieren, die naar de jongste verkiezingen hebben aangetoond nagenoeg de helft van de bevolking van den Vrijstaat- uitmaken, hebben tot. heden geen zitting kunnen nemen in de landsvergade ring omdat de eed. waarvan de bewoordingen indruischen tegen hun belangrijkste beginse len, in hun weg stond. De Valera redeneert dat zulk een toestand niet bestendigd kan blijven en dat de belemmering, die een zui vere volksvertegenwoordiging verhoedt, moet worden weggeruimd. Op dit punt wil de te genwoordige" regeering te Dublin van geen compromis weten. Intusschen moet de Valera zelf beseffen dat uitvoering van het voornemen den eed af të schaffen bij de bestaande partij-verdee ling in de Dail minstens twijfelachtig is. Dc Vrijstaat kan de eedsbepaling niet uit de grondwet schrappen zonder medewerking van de volksvertegenwoordiging, die ce grondwetsherziening zou moeten goedkeu ren. Het is onzeker of de arbeiderspartij de zen maatregel zal steunen. De houding van die partij is in het huidig stadium van het hoogste gewicht. Hoe klein zij ook is. zij oefent een macht uit. geheel onevenredig aan haar grootte, omdat zij met haar stemmen de meerderheid kan brengen aan de partij van Cosgrave of aan die van de Valera al naar zij verkiest. Deze partij heeft tot heden geen kleur bekend. Maar te oordeelen naar hetgeen haar woordvoerders gedurende de verkiezingen hebben gezegd, mag men aan nemen dat de arbeiderspartij tamelijk on verschillig is wat de eedskwestie betreft en dat zij voor de bepaling voor haar houding alleen zal laten gelden het effect dat een af schaffing zou hebben op den economischen toestand van den werkenden stand dien zij vertegenwoordigt. Indien er gevaar was, dat Engeland tegenmaatregelen zou nemen bij eedsafschaffing, welke de belangen van de Iersche loontrekkers zouden schaden, dan zou de Valera de Labourpartij tegen zich krijgen. Hoe zelfverzekerd de Valera ook schijnt in zijn uitlatingen over de eedskwestie, hij kan er niet heelemaal over op zijn gemak zijn. De vastberaden houding door Engeland aan genomen moet hem moeilijke oogenblikken verschaffen. In zijn eigen land brengen zijn vurigste volgelingen, die wellicht spoedig zijn volgelingen niet. meer zullen zijn, hem in verlegenheid. Het Icrsch Republikeinsch Le ger, dat thans geen dag voorbij laat gaan zonder te bewijzen dat het van zijn boeien is bevrijd, heeft juist in het gansche land reek sen betoogingen georganiseerd, waarin van de regeering wordt geëischt dat zij alle mid delen zal aanwenden om een Iersche repu bliek te stichten (do T. R. A.-mannen willen Ulster van de republiek deel doen uitmaken en vinden de grens een onduldbare instel ling.) Het Iersch Republikeinsch Leger eischt verder volledige vrijheid van optreden voor zijn organisatie. Het is te vreezen dat de Valera deze steun pilaren van zijn oude beweging zal verliezen indien hij deze eischen niet Inwilligt. Zelfs indien de eed zou worden afgeschaft zouden deze uiterste republikeinen, die naar de jongste geschiedenis heeft geleerd niet voor geweld terugschrikken, blijven strijden voor een vereenigd Ierland onder den republikein- schen bestuursvorm. A. K. VAN R. Spanje. Verzwakking van Alfonso's aanhang? Politieke persoonlijkheden, die het monar chistisch regime en ex-koning Alfonso trouw zijn gebleven, zouden, volgens Reuter, het voornemen hebben gehad een brief aan den hertog van Miranda te zenden met het ver zoek dezen aan den ex-koning van Spanje te doen toekomen. In dien brief wilden zij den ex-monarch de vraag stellen of de beide manifesten en het verdrag in zake het her stel van het koningschap in Spanje authen tiek zijn. Daar Alfonso na zijn terugkeer van zijn tocht op de Middeilandsche Zee de echt heid van genoemde documenten heeft be streden, zouden de monarchistische per soonlijkheden besloten hebben van hun plan om hun vrocgeren vorst te schrijven, af te zien. Verscheiden gewezen ministers der monar chie zouden wegens het gebrek aan vertrou wen, dat ex-koning Alfonso cn zijn omgeving tegenover hen aan den dag hebben gelegd, zich gekwetst gevoelen cn thans geneigd zijn toenadering tot het republieksche regime te zoeken. Japan, Moordorganisatie bijtijds ontdekt. Tengevolge van de activiteit der politie na den moord op Baron Takuma Dan op 5 Maart is men te Tokio een uitgebreide sa menzwering op het spoor tot het vermoor den van verschillende vooraanstaande Japan sche politieke en financieele persoonlijk heden. in verband daarmede zijn thans 13 perso nen in staat van beschuldiging gesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraa! 16 - Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers De samenzweerders hadden o.a. als slacht offers aangewezen Prins Saionji. den minis ter-president en verschillende andere minis ters en oud-ministers. Perziê. Voorbereidingen voor een oorlogsvloot. MOSKOU. 29 Maart (VO Het offi- cieele Sovjet-telegraaf agentschap meldt, dat dc Perzische regeerir.g de Italiaansche regeering heeft verzocht een marine-com missie naar Perzië te zenden, teneinde een Perzische oorlogsvloot te organiseeren. Acht Perzische officie ren zullen naar Italië ver trekken om aan Italiaansche marinescholen te worden opgeleid. Perzië heeft in Italië drie kanonneerbooten besteld, die binnenkort af geleverd zullen worden. Britsch'Indic Indische vorsten voor een pan-Europeesche federatie. Het uitvoerend comité van de Vorsten kamer is heden bijeen geweest en heeft, naar men meent te weten, een beslissing genomen ten gunste van een pan-Indische federatie behoudens bepaalde waarborgen. Eenparig zijn de voorgestelde resoluties aangenomen over constitutioneele kwesties, welke Vrijdag bij de Kamer zullen worden ingediend. Chili. Chili schaft den gouden standaard af. Naar uit Santiago di Chili wordt gemeld, heeft de senaat van Chili met 17 tegen zes stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de gouden standaard in Chili wordt afgeschaft. INCIDENT IN DE HAVEN VAN MALTA. Omtrent oen incident in de haven van Malta, waarbij de Italiaansche ouder-secre- taris van het departement van Binncnland- sche Zaken, Giunta, voor de omstanders ver staanbaar eenige hatelijke opmerkingen maakte, die tegen de Engelschen waren ge richt, meldt het Handelsblad nader ,dat vol gens Engelsche bladen de onder-secretaris reeds een week tevoren een vrij scherpe rede had gehouden in het fascistisch hoofdkwar tier te Malta, waarbij hij ook sprak over „een opstand van het volk" in verband met een Engelsch voorstel, om op de Malteesche scholen geen Italiaanseh en alleen Engelsch en de landstaal te onderwijzen. Giunta heeft echter reeds categorisch ontkend dat hij iets dergelijks heeft gezegd. Hij heeft atn Mussolini getelegrafeerd, dat zijn woorden geheel verdraaid waren over gebracht. Hij had integendeel bij zijn rede voeringen gezinspeeld op dc goede verstand houding, die tusschen Engeland en Italië bestond. De Italiaansche bladen bevatten, zoo lezen wij in „News Chronicle", geen enkel bericht over het gebeurde, waarvan dc kran ten te Malta vol staan. Zij publiceeren slechts de tegenspraak van Signor Giunta. „News Chronicle" weet verder mee te dee len. dat de Engelsche regeering te Rome. in verband met deze geschiedenis, geen diplo matieke stappen zal ondernemen. NIEUW CONFLICT IN DE LONDENSCHE HAVENS? Er bestaat een niet geringe migelijkheid, aldus wordt aan de Tel. geseind, op een con flict in de Londensche haven, als gevolg van de heden aangekondigde verlaging van de loontarleven voor stukwerk, welke met in gang van 11 April van kracht wordt door stuwadoors en havenarbeiders. Door dezen maatregel zouden 8000 man getroffen wor den. De tusschen de vertegenwoordigers der werkgevers en werknemers gevoerde onder handelingen hebben tot niets geleid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel NATUURLIJK BRONWATER. Nederlandschc MnaUchnppij, opgericht 1887. ACENDA WOENSDAG 30 MAART Stadsschouwburg: Schouwtooncel: Drie Wijze Gekken. 8 uur. Gcm. Concertgebouw: -Excelsior Fllmon- derneming: De Negerhut van Oom Tom. 8 u. Lion d'Or: Alg. vergadering van aandeel houders Mij. voor electr. Centraalstations. 1.30 uur. Jansstraat 40: Jaarl. Alg. Ledenvergade ring Ned. Roodc Kruis afd. Haarlem. 8.30 u. Palace: „Der weisse Rausch". Tooneel: Erich, Lou en Willy. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Caught Short". Too neel: variété-attractie. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Madame en haar Chauffeur". Tooneel: 4 Albetcso's. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 31 MAART Gem. Concertzaal. Excelsior Film Onder neming. „De Negerhut van Oom Tom". 8 uur. Rembrandt Theater: Gocthe-herdcnking. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede. Raadhuis: Gemeenteraad. S uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Firma Bcgemann cn Sneltjes, Jansstraat-27 teL 1004a,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5