Het Reuzen-licht. VOOR DE FORENSEN. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 31 MAART 1932 Een belangrijke uitvinding van den directeur van bet Haarlemsche electriciteitsbedrijf. Jr. J. A. Reus, directeur van het G.E.B., op lichten die Haarlem van één centraal Wij leven in een zeldzamen tijd, want de uitvindingen volgen elkaar op. Onze groot ouders behielpen zich met een spaarzaam patent oliepitje, onze ouders beleefden de verdringing van de petroleumlamp door het gas, terwijl wij ons met het gemak dat de electriciteit bracht nu al volkomen vertrouwd hebben. Deze opgaande lijn beschouwend, ligt het voor de hand, dat de Argenta nog niet het volmaaktste is dat het vernuft van den mensch kan uitdenken. Er is toch immers nog een onmetelijk verschil tusschen het licht dat de zon .draadloos" over den halven aard bol verspreidt en onze electrische lamp, die een geleiding noodig heeft en bovendien slechts een oppervlakte van eenige tientallen vierkante meters verlicht. Vele geleerden hebben ontdekkingen ge daan door zich de natuur tot vooi'beeld te stellen. „Natura Artis Magistra" de natuur is de leermeesteres van de kunst! Geen-wonder, dat Edison en zijn medewer kers reeds langen tijd gezocht hebben naar een lichtbron, die een geheele stad of land streek kan verlichten. Zöo iets dus als een „kunstzon". Maar wat de oude geniale Amerikaan niet kon bereiken, is in beginsel gelukt aan den reer Ir. J. A. Reus den directeur van het ge meentelijk' electriciteitsbedrijf te Haarlem. Hoewel hij zijn ontdekking nog niet in alle onderdeelen heeft uitgewerkt, vond hij toch reeds vrijheid om ons in een interview daar over een en ander mede te deelen. U spreekt verklaarde de heer Reus met zijn bekende bescheidenheid van 'n ontdek king, maar ik geloof, dat daarmede te veel eer aan mijn denkbeeld gegeven wordt. Ont dekt heb ik niets, het gaat practisch alleen om toepassing) van bestaande dingen. Als ik de natuur-zon imiteer met hulpmidde len die wij allen kennen, is het toch feitelijk geen uitvinding. „De zon staat hoog aan den hemel en zendt haar stralen naar de aarde. Zou het zoo dacht ik niet mógelijk zijn om boven de stad een groot electrisch licht aan te bren gen, dat als een kunstzon bij avond en nacht de taak van de gewone zon overneemt? Het is toch feitelijk iets onzinnigs, dat elk in zijn huis ee'nige electrische lampen brandt, als het mogelijk zou zijn om die verlichting uit een kern te doen geschieden. Ik ben aan het rekenen gegaan. In Haarlem en naaste om geving staan ongeveer 50.000 huizen en 10000 straatlantaarns. Als wij zeggen, dat in elk huis lampen branden met een totaal kaars sterkte van 200 en dat de straatlantaarns door elkaar ook 200 kaarssterkte hebben, ko men wij tot een totaalcapaciteit van 1.200.000 kaarsen. Dat is in verhouding veel mee'r dan wij van de zon profiteeren. De laatste onder zoekingen toch hebben aangetoond, dat de zon over de aarde een lichtsterkte uitgiet van 250.000.000.000 kaarssterkte. Maar Haarlem en naaste omgeving beslaan slechts het 1/100.000 van de halve aardoppervlakte die tegelijk door de zon beschenen wordt, zoodat hier van de zon .slechts" 250.000 kaarssterkte terecht komen. Wij met onze verlichting elk in zijn eigen kamer verknoeien dus bijna een millioen kaarssterkte. Het kwam er op aan om een middel te be denken om de stralen uit de kunstlichtbron gelijkmatig over de stad en omgeving te ver- deelen. Men komt er niet mee door boven de Groote Markt een „kunstzon" van 250.000 kaarssterkte te hangen, want al zouden de ambtenaren in het Stadhuis zich dan in een zee van licht baden, de villa-bewoner op Bloemendaal zou dan bij avond zijn courant niet kunnen lezen. In principe leverde de distributie van het licht der kunstzon evenwel weinig bezwaar op, omdat geprofiteerd kon worden van de eigenschappen van zoeklichten. Een zoeklicht met een lamp van 50.000 kaars verspreidt, dank zij de krachtige werking van de len zen, zijn licht op een afstand van 8 K.M. Als wij dus een toren bouwen van 200 Meter hoogte, waarop wij 5 zoeklichten van öO.OOO kaarssterkte zetten, die door een vernuftige inrichting zeer snel in het rond draaien, zal over de straal van 10 K.M. het geheele ter rein verlicht worden. De Haarlemsche kunstzon zou dus niet al leen Haarlem, maar ook Heemstede, Bloe mendaal en Santpoort „bestralen". De Groote Markt is liet- centrale punt van Groot-Haarlem. Daar zou dus de zonnetoren opgericht moeten worden. Het zou een ge ducht gevaarte worden, maar toch niet zoo als de Eiffeltoren te Parijs, want die is 300 Meter hoog. Men behoeft niet bang te wezen goor verkeersstoormssen, omdat de vier pi- den St. Bavo-toren bij twee der acht soek- punt uit zullen verlichten. laren ongeveer 100 Meter uit elkaar komen te staan. Het verkeer kan er rustig onder door gaan. Er is eerst aan gedacht om van den zonne toren ook een uitzichttoren te maken, maar omdat die uit den tijd zijn, is daarvan afge zien. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Dr. J. van Konijnburg, heeft evenwel het denkbeeld in studie genomen óm op het platvorm van den toren een klein sanatorium te stichten voor kunstzonnebaden. Als de zomnetoren door een begaafd archi tect ontworpen wordt, zal hij in het stads beeld niet storen. Integendeel: hij zal door zijn fraaie vormen het geheel overheerschen, zoodat de „stads lillekerd" in het niet zal zinken. Als de plannen doorgaan zoo vervolgde de heer Reus behoeft de centrale te Haar lem alleen energie op te wekken voor de kunstzon en voor de industrie. De particu lieren behoeven zich dan immers niet meer aan te sluiten op-het electrisch net. Dat zal voor elk een groote besparing geven. De kos ten voor de kunstzon zullen dan evenwel door de overheid op de burgerij verhaald worden in den vorm van een kleinen toeslag op de Personeele Belasting. De wethouder van financiën Mr. M. Slin- genberg is bereid gevonden af te zien van de winst die de gemeente tot nu toe uit het elec triciteitsbedrijf haalt, omdat het mogelijk zal zijn, om het bestaande electrische net geheel te gebruiken voor de radiodistributie. Nu de kosten voor den voorgenomen aanleg van een net voor de radio-distributie uitgespaard worden, kan dit nieuwe gemeentebedrijf ver moedelijk nog meer winst afwerpen dan het G. E. B Het is billijk, dat de gemeenten die mede van de Haarlemsche kunstzon profiteeren een deel der kosten betalen. Hier is een mooi object voor samenwerking tusschen gemeen tebesturen". Tot zoover de mededeelingen van onzen talentvollen directeur van het G. E. B. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat de proe ven met de kunstzon zijn aangevangen. Voor loopig evenwel op bescheiden schaal. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de eerste om- Er is thans zooals wij reeds meldden overeenstemming bereikt tusschen de auto bus-commissie der gemeente Heemstede en de directie der N. Z. H. T. M. Als het ge meentebestuur zijn goedkeuring hecht aan de voortsellen der commissie, zal de tram- directie op 15 Juni een autobuslijn laten loopen van de Asterkade (bij de Kwakel over de Leidschevaart)ZandvoortschelaanHee- r en wegvan MerlenlaanMeerweg- J avalaan (Indische buurt). Daardoor krijgen de fo rensen en met hen natuurlijk ook de overige bewoners van Heemstede, de verlangde ver binding met het spoorwegstation Heemstede- Aerdenhout aan de Zandvoortschelaan. Het is slechts een voorloopige maatregel, dat de bus haar eindpunt zal hebben aan de Asterkade. Het is, zooals bekend is, de bedoe ling, dat de electrische tramlijn Stationsplein HaarlemLeidsche vaart (viaduct) door een autobuslijn vervangen zal worden. Als dit plan eenmaal doorgevoerd kan worden (het wachten is op de voorloopige beslissing van Ged. Staten, die dan nog bekrachtigd moet worden door den Raad van State) zal de autobus de menschen van het Stationsplein te Haarlem naar het stationnetje Heemstede- Aerdenhout brengen en vandaar naar de In dische buurt. De N. Z. H. T. M. zou nu de Heemsteedsche bus wel willen laten aan vangen bij het eindpunt van de tramlijn No. 4 aan de Leidschevaart. maar daar is de weg te smal om behoorlijk te keeren. D menschen die per tram uit Haarlem komen en met de bus verder Heemstede in willen, moeten dus de kwakel over loopen. looptrans van den toren der Groote Kerk. Hierop zijn acht zoeklichten van 1000 kaars- sterkte geplaatst, die tezamen een straal van 2 KM. zullen verlichten. De verlichting strekt zich dus uit over de oude binnenstad, van het Station tto de Houtbrug en van de Am- sterdamsche poort tot de Zljlbrug. Zooals wij reeds opmerkten komen er la ter 5 draaiende zoeklichten van veel grooter capaciteit. Morgenavond tusschen 8 en 9 uur zal de kleine editie van de kunstzon voor het eerst aangeknipt worden. Behalve het college van. B. en W. en de leden van den raad zijn de directeuren van de Philipsfabrieken uit-genoo- digd, omdat die met den heer Reus in onder handeling zijn om het patent voor Europa aan te koopen. De heer Reus heeft evenwel aan de gemeente Haarlem het recht gegeven om zijn uitvinding zonder patent toe te pas sen. Zooals vele uitvindingen dreigt ook de ont dekking van den heer Reus een schaduwzijde te hebben. De vereendgïngeh. van handelaars in electrische lampen en lampenkappen zien zich in hun bedrijf benadeeld. Zij hebben een comité van actie benoemd onder voor zitterschap van den heer R. T. Gen, om den strijd aan te binden tegen de toepassing van de kunstzonnen, omdat die lampen en kap pen overbodig zouden maken. STADSNIEUWS TEGEN HET ALCOHOLISME. HET MEDISCH-MAATSCHAPPELIJK CONSULTATIEBUREAU. Aan het verslag over 1931 van dc Ver- eemging tot instandhouding van het me- disch-Maatschappelij k Consultatie-bureau voor alcoholisme voor Haarlem en omstreken ontleenen wij: Een actie tot het winnen van nieuwe leden, door de propaganda-commissie op touw ge zet., bracht wel enkele nieuwe leden aan, doch de gemaakte onkosten zijn declits ter nauwernood vergoed. Dc ontvangsten aan contributies waren dan ook over 1931 minder dan het vorige jaar, en te vreezen is, dat het aantal contribuanten nog meer achteruit zal loopen. Dit zou echter het voortbestaan van het Bureau zeer zeker in gevaar brengen, zoodat een beroep gedaan wordt op allen, die het Bureau in de voorafgaande jaren hebben gesteund, om dien steun ook in de komende jaren niet te onthouden, en waar mogelijk vrienden en kennissen op te wek ken, dit zco belangrijke, en vooral in deze moeilijke tijden zoo hoog noodige werk te steunen. Door het bestuur was een verzoek gericht aan het ministerie van Arbeid en aan het ministerie van Justitie om subsidie te mogen ontvangen. Van het ministerie van Arbeid kwam bericht, dat hieraan met het oog op de tijdsomstandigheden niet kon worden voldaan. Van het Departement van Justitie werd een subsidie ontvangen, van f 217.38. 1931 sloot met een nadëelig saldo van f 400. Het reservefondsje is geheel ingeteerd. Gedurende het afgeloopen jaar werden door het bureau 52 zittingen gehouden en wel op eiken Dinsdag ran de week, in het ge bouw van den Geneeskundigen Dienst. In totaal werd gedurende 1931 het spreek uur bezocht door 1305 persoenn, dat is ge middeld 25 per zittingsavond. Waren er aan het eind van 1930 in totaal 60 personen ingeschreven, aan het einde van 1931 bedroeg dit aantal 123. Niet allen ble ven echter in behandeling, sommigen ble ven na enkele bezoeken reeds weg. Verreweg de meesten echter bleven min of meer re gelmatig het Bureau bezoeken. In verband met de tijdsomstandigheden is dit jaar eens nagegaan hoeveel personen, van hen, die voor de eerste maal kwamen, zonder werk waren. Van de 63 was dat 32. Onder de 31, die wel werk hadden, moeten ook gerekend worden, zij die met hun han del hun kost trachten te verdienen., en die dan ook nog wel eens een enkele maal aan handelsgeld moesten worden geholpen om hen in staat te stellen hun bedrijf verder uit te oefenen. De stelling, dat bij die zonder verdiensten zijn niet zoo licht tot drinken zullen komen, daar zij er geen middelen, voor hebben, gaat lang niet altijd op. Het voort durend werkloos bij den weg loopen maakt veel menschen moedeloos en uit hun even wicht, en zij, die niet tot drinken zouden komen wanneer zij regelmatig werk hebben komen er in die perioden van gedwongen ïeegloopen dikwijls juist toe wat te gebrui ken. Dc bus gaat van de Asterkade door de Orchideeënlaan naar de Zandvoortschelaan, waar de passagiers voor den trein moeten instappen. Voorloopig komt de bus ook dus nog niet vlak voor het stationnetje. De ge gadigden zullen een flinke minuut moeten loopen. Door deze nieuwe buslijn zal onge twijfeld in een verkeersbehoefte van vele Heemstedenaren worden voldaan. Tot heden was het Westelijk gedeelte van de gemeente en ook het uiterste Oostelijk deel van ver keersmiddelen karig bedeeld. Voor een rit met de autobus moet 10 cent betaald worden. Voor 15 cent mag men over stappen op de tram die naar het Stations plein te Haarlem gaat. W>1 men van lijn 4 nog in een andere tramlijn overstappen, dan wordt de prijs 20 cent. Voorloopig wordt met de Heemsteedsche bus een halfuursdienst gereden. Er zal daar bij evenwel gelet worden op de belangen van de forensen die bij de halte Heemstede-Aer- denhout per trein vertrekken of aankomen. Later zal met de autobus halte Heemstede- Aerdenliout-Statlonsplein Haarlem een kwar- tiersdienst gereder, worden. Als er evenwel veel verkeer is zal de direc tie der N. z. H. T. M. ooi; den dienst van de eerste autobushjn wel u'-tbrelden, want dat is haar elgsn belang. Voorts heeft de N. Z. H. T. M. nog een an der plan met de Heemsteedsche autobus- commissie besproken dat van veel belang is voor vele Heemsteedsche forensen. Het is namelijk de bedoeling om de electrische tram Haarlem-Heemstede van dc Middenlaan in JAN* SCHELLING ER HOUT 25 JAAR BD BR1X KMAXN. „Ik wijt het aan de radio", zei Jan Schel- iingerhout, die wij tusschen de dagelijksche drukte van Pils en kleintjes koffie, toch even te spreken kregen, „ik wijt het aan de radio, dat het caféleven zoo veranderd is", en. Jan Schellingerhout kan het weten, want acht en twintig jaar werkt hij in het cafébedrijf, waarvan 25 jaar bij de N.V. Café Restaurants Gebroeders Brinkmann en De Kroon. Woens dag was het zijn jubileumsdag. „Vroeger zag je hier 's avonds nog wel eens zakenmenschen, die na de sluiting der win kels wat kwamen drinken en praten, maar dat is afgeloopen. De radio houdt de men schen thuis. En nu komen bijna alleen nog de Jongelui". Jan Schelllngerhout weet nog te vertellen uit den tijd, dat de burgemeester van de stad een veel geziene gast was bij Brinkmann en de president van de Rechtbank en dat de andere vooraanstaande burgers er elkaar ontmoetten. Het was wat provincialer mis schien, en ook wat vertrouwelijker en hoe ge moedelijk het eigenlijk was is het beste uit gedrukt in den naam, die de oude kellner bij heel vaste en heel ingewijde beszoekers kreeg: „Oome Jan Haarlem is dat nu ontgroeid en ook Brinkmann is het ontgroeid, men zegt „Ober" en er zijn er meer, die Jan Schel lingerhout slechts van gezicht kennen dar> die hem bij zijn naam noemen. Er is veel veranderd in die vijf en twin tig jaar en niet alleen in de mentaliteit. Brinkmann werd een paar maal verbouwd, eerst beneden, later boven en nu is men weer druk aan den gang met de laatste groote moderniseer in g. De biljarts verdwenen uit de restaurant- zaai, er kwam muziek en in de plaats van de oude stamgasten, stuk voor st.uk aan het Haarlemsche leven ontvallen door den dood, kwam een immer wisselende clientèle. De kermis, die een ongekende drukte bracht, verdween, het is nu alleen nog maar buitensporig druk op Koninginnedag of met een mooien bollen-Zondag. De Groote Markt veranderde vroeger als het regende leek zij wel een rivier nu is het onder alle om standigheden een welverzorgd plein al ging de intimiteit van de paardentram en van een grooter aantal woonhuizen, waarin be kende ingezetenen woonden, ook verloren. De oude heer Brinkmann is verleden jaar gestorven, maar onder alles bleef Brinkmann 1 toch Brinkmann en wat er ook veranderde, de reputatie van dien naam, niet alleen in Haarlem, maar in het heele land, bleef goed bewaard en verbreidde zich nog. De kinderen, d.ie Schellingerhout van de wieg af gekend heeft, drijven nu de zaak en de zaak heeft zelfs in dezen tijd geen reden tot klagen. Getuige de groote verbouwing en getuige het feit, dat Jan Schelllngerhout den jubiieumsdag niet thuis kon door bren gen. Het leven van den kellner is een ge bonden leven. „Als ik nog eens moest kiezen", zegt Jan Schellingerhout. ,.zou ik niet weer kellner worden, en geen van mijn kinderen heb ik het aangeraden". Er is in werktijden veel verbeterd bij vroeger en de heer Brinkmann heeft veel verzoeken van zijn personeel in gewilligd, maar een kellner is te vee! ont trokken aan zijn gezinsleven, hij heelt- lange en ongeregelde werktijden, zijn kinderen ziet hij bijna niet. Er is veel veranderd, zeker, vroeger had men nooit een vrijen Zondag en nu eens in de zes weken; een vrijen dag kreeg je toen ik in het bedrijf kwam maar eens in de drie weken, nu hebben wij er elke week een. Vroeger aten wij in de zaak, nu krijgen wij tijd om naar huis te gaan en ook het loon. dat tien gulden in de week was, plus „Yerval" is aanzienlijk gestegen. Er is veel ten goede veranderd, maar het vak stelt zware eischen en men kijkt ook nauwkeuriger, wie men in dienst neemt, tegenwoordig. In den ouden tijd werd Jan en alleman kellner. wie in de week een andere betrekking waarnam, verdiende Zondags iets in een café. Er worden nu wat meer eischen aan vakbekwaamheid gesteld, dan men bij den toenmaligen toestand kon doen. Wij veronderstelden, dat het niet gemak kelijk is om een goed kellner te zijn en zoo is het ook. Een goed kellner, moet een goede opleiding hebben, en die verkrijgt hij meest al in de practijk. Er komt ook pliyiseke ge schiktheid bij te pas, een kellner moet goede beenen hebben, want alles bij elkaar legt hij duizenden kilometers af en wie bijvoor beeld aan de kwaal van platvoeten lijdt, komt voor kellner-niet in aanmerking. Jan Schellingerhout heeft „Brinkmann" gekend, toen het nog de N.V. Union was, hij heeft het gediend onder den heer Kie- viets, gedurende twee jaar en hij is er op het Haarlemmerhoutpark te doen loopen door de Jan van Goyenstraat, de Pieter Aertzlaan, het Jan Miense Molenaerpleln om haar dan bij de Adriaan Pauwlaan weer op den Bronsteeweg te laten komen. In het park ..Leeuw en Hooft" zijn dc laatste Jaren veel villa's en huizen gebouwd, waarvan er even wel nog tientallen onbewoond staan. Het ge meentebestuur van Heemstede hoopt, dat als dc tram door dit park zal loopen, de lust om in die perceelen te trekken onder dc woning zoekenden zal toenemen. Voor die verwach ting is veel te zeggen. De gemeenteraad zal zijn sympathie met dit plan kunnen uitspre ken door 6600 voor bestratlngswerk be schikbaar tc stellen. De tramdireotie ziet in de omlegging on getwijfeld ook financieel voordeel. De rijtijd der trams zal er niet noemenswaard door verlengd worden. Bovendien is het stuk Bron steeweg van de Blauwe brugAdriaan Pauw laan smal en gevaarlijk voor het verkeer, temeer omdat er ook een school gevonden wordt. De verkeersveiligheid zal door de om legging van de tram dus ook gediend worden. Voor forensen en hen die forens willen worden, komen, doordat „Leeuw en Hooft" uit zijn isolement verlost zal worden, weer tientallen geschikte woningen beschikbaar. Dc gemeenteraad van Heemstede zal Don derdagavond deze voorstellen van de auto buscommissie behandelen. Er zijn evenwel ook eenige andere gega digden aan de markt gekomen. De Haar lemsche Brockway wil ook een van haar Haarlemsche lijnen doortrekken naar de In dische buurt te Heemstede, terwijl ook de autobusmaatschappij Amsterdam—Haarlem - Zandvoort (exploitatie van den heer Kors) gevraagd heeft om het bestaande vervoerver- bod op haar lijn op te heffen voor zoover het gedeelte MeerwegStation Heemstede Aerdenhout betreft. Deze aanvragen zijn in behandeling bij het college van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. omdat het Interlocale lijnen be treft. De buslijn te Heemstede, die nu door de N. Z. II. T. M. zou worden ingevoerd, is van localen aard. Voor doortrekken der lijn naar Haarlem is evenwel toestemming van Ged Staten noodig. één na de oudste kellner. Hij is de oprichter van het ..Onderling Ziekenfonds" voor café en restaurantpersonecl. waarvan hij in 1939 25 jaar lid was. waarbij 15 jaar van pen ningmeesterschap. Zijn Jubileum za'. op een anderen dag ge vierd worden, maar Woensdag heeft, hij toch reeds veel blijken van beiangstelüng ont vangen. Er was een brief bij van een der oude stamgasten, die er dan toch ook nog we! over zijn. Hij wenschte den jubilaris nog 25 jaren. Jan Scheilingerhout zelf zei, dat hij ai opa was, en aan nog eens 25 jaar scheen hU te twijfelen, maar hij is pas 57 en hoewel hij nog we! eens af en toe een nachtje door werkt, heeft hij de kellnersdeugd van vlug ter been te zijn behouden en zoo zullen zij, die hem kennen zijn opgewekte dienstwaar- digheid bij Brinkmann vooreerst wel niet be hoeven te missen. Hoewel wat meer wel verdiende rust. dan hij in zijn leven genoten heeft, hem' ook hartelijk toegewenscht zij. Voor den Kantonrechter. Gevaarlijk rijden. Op 5 Januari des morgens om 10 uur reed een paard en wagen op den stationsweg te Velsen. Hij werd ingehaald en gepasseerd door een vrachtauto en even later zou oen autobus het voorbeeld van de vrachtauto volgen en ook passeercr.. De situatie op don weg was echter in zooverre gewijzigd, dat. een motor met zijspan van den tegenovergestel- der. kant kwam'. En aangezien de weg niet breed genoeg is voor een motor met zijspan eenerzijds. en voertuig anderzijds en een autobus daar tusschen, had dc bestuurder van die laatste auto, oen 30-jarige chauffeur uit Velsen achter den wagen-met-paard moeten blijven tot de motor voorbij was. Hij deed dat niet. met het gevolg, dat do motor noodgedwongen het voetpad op moest en bijna een voetganger raakte. Het geheele ge val liep gelukkig zonder ongelukken af. doch wegens zijn gevaarlijke rijden was de chauf feur veroordeeld bij verstek tot. f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. cn Hij voerde in verzet Woensdag aan. dat hij had moeten uitwijken voor een plotseling achter den wagen uitgekomen bakfiets. Doch geen der getuigen heeft die fiets gezien. De ambtenaar noemde het een ernstig feit- Het toeval alleen wilde, dat geen ongelukken te betreuren zijn. De chauffeur werd beboet met f 20 subs. 10 dagen hechtenis. KUNSTENAARS UIT HAARLEM EN OMSTREKEN. CRISISTENTOONSTELLING. De crisis-tentoonstelling van werken van kunstenaars uit Haarlem en omstreken wordt Zaterdag 2 April 's middags te 2.30 uur, in de kunstzalen ..Rceker", Wagenweg 102, of ficieel geopend. TROMMELCORPS HAARLEM. Te dezer stede is opgericht het. trommel- corps Haarlem, dat zich ten doel stelt het leeren trommelen en blazen van marschcn. Medewerking zal worden verleend aan fees telijkheden, liefdadigheidsinstellingen, enz. Do leiding berust bij den P. H. Meijer. Het secretariaat is gevestigd Burgemeester Sand- bergstraat 36. COMITé VAN ACTIE. WIM JONG EN v. d. EYNDEN OVER CHINA—JAPAN. Woensdagavond hield het Comité van Actie een openbare vergadering in het ge bouw van den protestantenbond. De bijeen komst was zeer slecht bezocht. Als eerste spreker trad de heer J. v. d. Eynden (Haarlem) op. die den economi- schen toestand besprak. Dc bouwvakarbei ders loopen zonder werk, terwijl cr woning nood is. Er is nood van de boeren, die hun producten niet kwijt kunnen, terwijl anderen er naar snakken. Dit is dus een bewijs dat er iets hapert In het kapitalisme. Door de concurrentie tusschen fabrikanten worden de loonen gedrukt en ontstaat dc ra tionalisatie. Ook de kolonisatie werkt mede tenslotte aan de crisis. De vroegere rust is weg. Spr. ging vervolgens in het kort dc voorge schiedenis van dc Mandsjoerijschc kwestie na. De ChLneezen hebben de Japansche waren geboycot en dat is het kapitalisme ln zijn hart aantasten. De Volkenbond heeft gefaald. En meer wordt bereikt als hij weg is! Als hij aanpryst een Volkenbondsoorlog, van allen tegen één, dan moeten de arbeiders zeggen: Nooit meer oorlog. In geval van oor log moeten de tranportarbeldcrs staken, de mijnwerkers cn de soldaten. De strijd tegen den oorlog ligt bij dc arbeiders. De tweede spreker was d r. W i m Jong uit den Haag over het onderwerp China- Japan en de houding van Nederland. HIJ be handelde het conflict, in het Verre Oosten critiseerde de gedragingen van den Volken', bond cn sprak over de ontwapeningsconfe rentie. Ondanks de wapenstilstand is de oor log in Mandsjoérljc nog steeds niet geëindigd. Ook wees hij op dc houding der verschil lende mogendheden ten opzichte van Japan, bijv. over de boycot- Indien de internationale arbeidersklasse partij kiest in het conflict, dan kiest men de partij van Amerika of Engeland, in een drei genden wereldoorlog en dan snijdt men de mogelijkheid af om het socialisme te ver wezenlijken. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDEND DE GKUYTER 3 PCT. Op de 6 pCt. cumulatief preferente en de 6 pCt. cumulatief preferente winstdeelende aandeelen der N.V. P. de Gruyter Zn. te 's-Hertogenbosch zal een interim-dividend van 3 pCt. (onv.) worden uitgekeerd. DIVIDENDEN. De N.V. Lettergieterij .Amsterdam" maakte een nettowinst van f 453.868. Voorgesteld wordt een dividend van 8 pal, De autobus en de Heemsteedsche forensen. Een nieuwe forensenwijk.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11