De burgemeesters vacature. Het woord is aan... Wij Uientappers. Oude kerk in vlammen opgegaan.- Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 14957 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 31 Maart 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72J7. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERT ENTIëN: 1_5 regels f 1.75, elke regel racer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 10.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Ovedijden f 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75... Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 Maart. Het Nieuw-Feminisme. De leidster dezer beweging, mevrouw Veen Brons uit Zaandam, optredend onder het pseudoniem „Famke (Een gewone huismoe- der)" heeft pas weer een spreekbeurt in onze stad vervuld, en ook onlangs weer eens een nieuwe brochure het licht doen zien, onder den titel: ,:De Doodendans der (Ultra) -Femi nisten Daarin strijdt zij voornamelijk voor het ontslag bij huwelijk van de gehuwde ambtenares. Wij zullen er dezer dagen nog wel het een en ander aan ontieenen. om het standpunt van het Nieuw-Feminisme ten aanzien van dit bepaalde punt te verduide lijken. Ik kan niet zeggen dat ik het in alle opzichten met mevrouw Veen eens ben. Evenals haar tegenpartij, de ultra-feministen lijkt zij soms wel heel ver te gaan in haar qualificaties. Daarvan getuigt ook de titel van haar brochure. Maar een strijd als deze wordt natuurlijk fel gevoerd, temeer omdat het in hoofdzaak vrouwen zijn die haar voe ren. De „Bataille de Dames" deze titel van een stuk van Henry Bernstein schijnt hier niet kwaad van toepassing is gewoonlijk nogal puntig in haar argumentatie. Overigens heb ik bij een vorige gelegen heid al eens geschreven, dat de beweging van Famke naar mijn meening veel goeds heeft, en op een psychologisch-juist moment is gekomen. Het u'.tra-feminisme is te ver gaan doordraven, de onvermijdelijke reactie daarop is gevolgd Twee passages uit Famke's laatste brochure haal ik hier aan. De eerste luidt: ,,En dit alles dwingen de ulti*a-femi- nisten de overheid af met in haar han den die noodlotsformule: „Staatéburge- hjke, wettelijke en economische gelijk stelling van Man en Vrouw, waarmee zij de Westersche wereld hoe langer hoe sneller naar haar ondergang stuwen". Dit laatste geloof ik niet. Het ultra-femi- nisme heeft het lot der Westersche wereld niet in handen. Maar omtrent de in vele opzichten gevaarlijke gevolgen van de „ge- lijkstelling"-formuie zijn wij het «ens. Het schermen met dat woord gciijkstflling heeft tot misverstanden geleid, die langzamerhand tot de dwaaste dingen hebben geleid. Had de actie zich zuiver bepaald tot-gelijke staats- "burgelijke rechten voor man en vrouw, dan zou alles er nu heel anders uitzien. Maar het woord gelijkstelling, zonder beperking over genomen en gepropageerd, heeft bij een menigte vrouwen het dwaze begrip doen ont staan dat een algemeene nivelleering tus- schcn de prestaties van man en vrouw be reikt moest woixjen. Daaraan is heel wat ellende te wijten, en ik geef Famke ronduit gelijk als zij zegt dat die nivelieerings- gedachte de illusie tusschen den Man en de Vrouw bederft, ondermijnt, wegneemt. Nivel leering is in zichzelf een doodsch begrip. Niveileering van Man en Vrouw, die door de Natuur bestemd zijn elkaar aan te vullen en door hun samenwerking een veel hooger niveau te bereiken, dan zij elk voor zich ooit kunnen innemen, is onzin. De Vrouw kon om gelijkstelling vragen betreffende bijv. haar toelating tot beroepen, waarvoor zij de ge schiktheid bezat en die ten onrechte voor haar gesloten waren. Ik noem bijv. dat van medicus. Dat de vrouwelijke arts haar be staansrecht bewezen heeft, ontkent niemand meer. Zoo waren er meer beroepen. Latex- is het lichtelijk belachelijk geworden toen de ultra-feministen begonnen te stx-ijden voor de bux-gemeesteresse en de politiecomissares- se, om een paar van de frapantste voor beelden te noemen. Maar er is meer dan dat. Iemand als Famke zegt: ..De Olympische Spelen zullen ten onder gaan aan de deelneming door de vrouw". Dat lijkt mij weer te kras. want ik geloof niet dat het lot der Olympische Spelen in handen van het ultra-feminisme is. Maar dat Pierre de Coubertin gelijk heeft gehad, toen hij zich indertijd verwoed verzette tegen deelneming door vrouwqn aan de Spelen dat geloof ik wel. De Olympische Spelen zijn het sublieme hoogtepunt van athletiscne prestaties. De hoogste prestaties in at'nletiek en sport zullen ten allen tijde door mannen geleverd worden, omdat de Natuur het zoo heeft gewild. Daarnaast de-•vrouwen een soort van imitatie-vertooning te laten geven, is voor mijn gevoel altijd mis geweest. Het plaatst de Vrouw op een terrein dat het hare niet is, en het heeft bovendien dat fatale gevolg: dat het de illusie tusschen Man en Vrouw wederzijds bedei-ft. Vele andere ge volgen van het nivelleerings-wanbegrip doer, dat ook. Maar die op sportgebied is zeker eer. der belangrijkste, omdat die vrijwel uitslui tend jonge menschen aantast. Het naapen van den sportsman door de sportswoman, in kleeding, houding, vaak ook in uiterlijke slordigheid en ruwheid, heeft al heel wat illusies bedorven. Wat vrouwen, die maar in de ruimte door draven over geiijksteliing-in-ar.es, niet schij- nen te beseffen is, dat de Vrouw ten allen tijde in allerbelangrijkste opzichten een meerderheid boven den Man gehad heeft, die hij altijd heeft- gevoeld en er zijn hulde aan betoond. Nivelleering, gelijkstelling in alles, werkt naar twee kanten en neemt dus ook die meerderheid en die hulde weg. Daai zijn tegenwoordig tal van staaltjes van aan te wijzen. Ieder kent ze uit zijn ervaring. Onlangs heb ik op een andere plaats in dit blad geschreven: „Wij mannen willen niet gelijkgesteld worden". Het was een beetje raiileer^nd, het had niettemin ceix ernstige bedoeling. En die was deze: „Wij willen tot- de Vrouw blijven opzien, wij willen onze il lusies omtent haar niet verstoord zien en wij voelen geen van allen iets voor dat soort mannen-imitaties, dat voor ons gevoel een eenigszlns lugubere parodie wordt en haar bekoring doet verdwijnen". Nu mijn tweede citaat van Famke. Dat is haar verontwaardigd afwijzen van de bewering, dat de gehuwde vrouw in een toongevend baantje ..bevrediging moet zoe ken voor haar intellectueeien nood". Het schijnt dat een mannelijk feminist dit beweei'd heeft. Moeten wij het opvatten als een poging om „plus x-oyaliste que la reine" te zijn? Misschien. Ik geloof er geen woord van, evenmin als Famke, althans niet als het de gehuwde vrouw betreft die tevens moeder is. Als de moeder de opvoeding van haar kin deren ziet als net buitengewoon moeilijke probleem dat die is, als zij zich niet tevreden stelt met haar kinderen goede manieren bij te brengen maar hen helpen wil in hun na tuurlijk streven om zich tot bewuste, sterke menschen te ontwikkelen., dan heeft zij geen „intellectueeien nood'^t-ë vreezen, en dan kan zij in haar eigen kring ook voor haar man oneindig veel belangrijker maatschappelijk werk doexx dan in welk baantje ook. Met deze bespreking van twee citaten uit Farrike's brochure heb ik willen aantoonen dat ik de juistheid van haar voornaamste drijfveeren voel en erken. R. P. VELSEN Spoedig een benoeming te verwachten. Eenige namen die genoemd worden. Ton Ruigrok Er zijn geboren moeders, maar er moeten ook geboren vaders zijn. Oxxze I-Iuagsche correspondent seint ons: „Naar wij vernemen zal de benoeming var. den nieuwen burgemeester van Velsen niet lang meer uitblijven. Inderdaad zijn dc ge ruchten juist, dat er groote kans is op dt benoeming van een R.K. of C.H. man, in ver band met de methode van minister Ruys d" Beerenbrouck om tot. burgemeester ieman< te benoemen, behoorend .tot de sterkst' groepen onder de sanxen de meerderheic. vormende partijen vaxx rechts of links. Men kon ons nog geen namen noemen van per sonen die thans sterker dan andere in aan merking komen voor het burgemeesterschap van Velsen, wijl er verschillende sollicitan ten zijxx, die allen hun hooggeplaatste aanbe- velers hebben. Deze heeren zijn, naar ons bleek, even bexxieuwd op wien de keus zal vallen als dc onderscheidene sollicitanten zei ven". Van andere zijde vernemen wij nog, dat- de heer H. van Boexjen (Christ Historisch), lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die door de regeering uit- genoodigd was voor deze vacature in Velsen, bedankt heeft. Ook eenige andere bekende Christelijk Historische mannen hebben ver zocht niet voor een benoeming in aanmerking te komen. Thans worden in Velsen de namen ge noemd van de heeren H. van Alphen, -bur gemeester van Zandvoort, en J. L. Bouma. burgemeester vaxx Emmen, beiden Christelijk Historisch. Ook wordt de naam genoemd van Mr. J. B. Bornans oud-lid der Tweede Kamer, thans lid van Ged. Staten van Nooi'd-Holland, be hoorend tot de R.K. partij. In Zandvoort vernamen wij evenwel, dat daar bekend is. dat de heer van Alphen met gesolliciteerd heeft. (De waarde van onzen tuinbouw- export naar Engeland .deeg over Februari met bijna 300.000 gulden,-een stijging welke ge heel en al le danken is aai het artikel uienj Onze tuinbouw komt sinds maanden Niet slechts uit, maar aan den grond. Daar hij, zonder af te zetten Toch geen vreemden afzet vond. Andre landen plaatsten muren Om den tuin van Nederland En die werpen zware schaduw Over onzen tuinbouwstand. Maar zoo af en toe, zij 't zelden. Valt er uit zoo'n muur een steen En dan glijdt een zonnestraaltje Door die booze schaduw heen. Zoo is er in Februari Nog een steentje uitgewipt En daar is oen vreugdeglansje Vaii de zon doorheen geglipt. Engeland vroeg onze uitjes, Want het kwam ze zelf tekort-. Driemaal honderdduizend gulden Steeg de tuinbouw ui-export. Dank zij ons zijn nu de Britben Voor een poosje weer gekruid, En de lof van onze uitjes Zij met traan in 't oog geui-t. Zij onz' ui ook onuitspreekbaar Voor den waren Engelschman, Hij kan haar toch best verteren. Smult er uitgesproken van. En wij mogen er op roemen, Dat wij. ondanks zorg en pijn. Naar den smaak van andre landen. Onweerstaanbaar uiig zijn. P. GASUS. DREIGING VAN ONAANNEEMBAAR VERDRAG AFGEWEND? ACTIE IN BRABANT ZOU REEDS SUCCES HEBBEN. DEZEN ZOMER GFrv «FLGISCH VERDRAG MEER? CRISISCOMITé N. N. J. H. S. Pers. J. A. B. l cent per dag f 1.27 f 2.50 f 14.50 f 340 Leerl. en onderw. pers. der Middelb. school voor Meisjes (bijdrage Maart) f 13.30 Het Dagblad van Noord-Brabant meldt dal zoowel de Belgische als de Nederlandsche on- derhandelaars zeer onder den indruk zijn gekomen van de actie in Noord-Brabant en overig Nederland voor het plan van Konij nenburg en tegen het- plan Beelaerts. en dat zij er van afgezien hebben de voorloopig ge troffen overeenkomsten, waartoe het nieuwe ,.Moerdijk"-kanaal behoorde, definitief tot een ontwerp-verdrag te maken. Het nieuwe on twern-verdrag zal dan ook naar alle waarschijnlijkheid, niet meer vóór dezen zomer in onze' Sta ten-Generaal kun nen komen. En minister Beelaerts van Blokland zal dan ook niet langer meer aan de voorloopig getroffen overeenkomsten gebonden zijn. omdat die overeenkomsten, zooals wij reeds eerder hebber, medegedeeld, voor beide par tijen slechts bindend waren, op voorwaarde dat zij nog dezen zomer als een ontwerpver drag zou worden ingediend. Wij verkeex-en volgens het blad dus in de gelukkige omstandigheid, dat het gevaar, voor de tweede maai een ontwerp-verdrag tusschen Nederland en België, tot herziening der Scheitiingsregeling van 1839, te moeten verwerpen, voorkomen is. De Iersche republikeinen hebben tijdens de Paaschdagen hun bij dc revolutie van 1916 gevallen voorvechters herdacht. Met vlaggen van het republikeinsche leger, iverd een hulde aan de gevallen strijders gebracht. En drie tegenover gelegen huizen. Geweldige brand in Zuid-Beijerland. Een brand heeft de Ned. Hervormde Kerk te Zuid-Beyerland verwoest. De kerk had geen bijzondere architectonische beteekenxs. In een oogwenk stond het geheele kerkge bouw in lichtelaaie terwij! de brand aange wakkerd door een krachtigcn Z.W. wind. spoedig oversloeg naar de aan de overzijde van de straat gelegen huizen. Met veel geraas stortte te ongeveer twee uur het 30 M. hooge bouwwerk, de trots van het dorp dateerende uit het jaar 1679, in. De werkzaamheden der brandweer moesten in hoofdzaak beperkt blijven tot het voorko men van een verdere uitbreiding van den brand. De drie tegenover de kerk gelegen huizen, eigendom van den heer F. H Botten berg zijn geheel uitgebrand. De bewoners, o.m. de manufacturier II. Por hadden hun huisraad nog tijdig in veiligheid kunnen bren gen. De achter de kerk gelegen pastorie, be woond door ds. A. van Griethuysen. kon even als het archief behouden blijven. De zilveren voorwerpen welke bij den eeredlenst worden gebruikt, konden worden gered. Het kerkgenootschap lijdt een schade van. meer dan honderdduizend gulden, welke door verzekering wordt gedekt.. De puinhoo- pen van de kerk zijn omgehaald. Ook de par ticuliere huizen hebben ongeveer tienduizend gulden schade geleden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend, doch kort sluiting wordt niet uitgesloten geacht. De nablusschingswerkzaamneden duren nog voort. GEDEELTELIJKE OVEREEN STEMMING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Conf essioneele arbeiders zullen het werk hervatten. TWEEDE VIJF PROCENT NIET TEN VOLLE TOEGEPAST. Op 29 en 30 Maart zijn tc Arnhem, onder leiding van den heer A. C. de Bruyn, voor zitter van het R K. Werklieden Verbond in Nederland, de onderhandelingen over het Twentsche Textielconflict voortgezet-, welke pnder leiding van burgemeester Edo Bergs- ma een aanvang genomen hadden, maar ge strand waren door de houding van den mo dernen text-ielarbeidersbond „De Eendracht". Het R. K. Werklieden Verbond, het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de texticl- arbeidersbond St.- Lambertus en de texticl- ai-bejdci-sorganisatie Unitas, bexxevens de Enschedesche- en Twentsch-Gelderse he fa- brikaxxtenvereenigingen waren vertegen woordigd. Zij kwamen tot een overeenkomst gebaseerd op den brief der fabrikanten van 18 Februari, welke indertijd gepubliceerd is. De leden der bovengenoemde organisaties zuliexx het werk hervatten tegen loonen, waarop voorloopig alleen de verlaging van vijf procent, welke op 16 November 1931 werd aanvaard, is toegepast. Zes weken na be ëindiging van het conflict zal een tweede verlaging van vijf procent in werking treden. Deze verlaging zal echter niet toegepast worden op ce kostwinners in uurloon, welke vcor de eerste verlagng een loon van f 18 of minder hadden, terwijl zij wier loon toen tusschen f 18—20 bedroeg een tweeden af trek zullen krijgen, die naar evenredigheid van het vroegere loon tusschen nul en vijf procent ligt. Deze limieten van 18 en 20 gul den geldeix voor de kostwinners, werkzaam in de gemeenten Enschedé, Lonneker, Hen gelo, Almelo en Borne; voor de arbeiders in andere gemeenten zijn zij f 2 lager. De arbitrage over het loon der gerationali seerde wevers bij Jannink, zooals die in de afgebroken ondei-handelingen opgezet was, gaat door, onder voorwaarde dat het conflict op een behoorlijke wijze tot een oplossing komt. Weliswaar waren zoowel de firma G. Janxxink exi Zonen zelf, als dc andere leden van de betrokken werkgeversvereexxigingen principieel tegexxstander van arbitrage in loonconfiicten, maar waar het hier een ar bitrage betreft van zuiver incidenteel ka rakter, zijn zij bereid om der wille van het algemeen belang en den vrede in de in dustrie aan deze arbitrage mede te werken. Verder hebben partijen een regeling ge maakt. waardoor in den vervolge het onder ling contact verbeterd zal worden. Naar wij vernemen, hebben de fabrikanten als uiterste concessie voorgesteld dat geen loonsverlaging toegepast zal worden voer loonen tot en met f 13. Van f 18 tot f 20 zal de loonsverlaging 7 1 2 pet. zijn en voor loo nen boven de f 20 zal de volle 10 pet. aftrek worden toegepast. Deze nieuwe voorwaarden gelden echter uitsluitend voor volwassen ar beiders die gehuwd of kostwinner zijn. De werkgevers hebben zich verbonden geen rancune maatregelen toe te passen, doch eischen dat alle arbeiders die weer aan het werk wenschen te gaan daarvan schrif telijk mededeeliiig doen aan hun werkge vers. Naar men verder nog mededeelt zijn de werkgevers voornemens zich regelrecht tot hun arbeiders te wenden met een brief waar bij den arbeiders gelegenheid gegeven wordt zich aan te melden om den arbeid te hervat ten. De organisaties zouden daarbij dus cenigszius uitgeschakeld worden, i Dc Volkcnbondscommissic voor China. Haar rapport aan Gcnève. (2c blad. le pagA De Iersche kwestie. Afschaffing van den eed twijfelachtig? (2e blad, le pag.) Eerste Kamer: Heden spreekt minister Beelaerts (2e blad. 2e pag.) Ned. Herv. Kcrlc tc Zuid-Beierland afge brand. (le blad. le pag.) Gedeeltelijke overeenstemming in dc textiel industrie. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.; Het Nieuw-Fetninisme. (le blad, le pag.) Het Reuiciilicht. Een belangrijke uitvinding van den directeur van het Haarlcmschc Electricitcitsbedrijf. (3c blad, 3e pag.) Van onzen Londcnschcn Correspondent: Engeland's welvaart. (2e blad, le pag.) Henry A. Th. LesturgeonDc Franschc tooneelstaking. (2c blad, 3e pag.) Filmkunst: Experimenteelc klcurengcluids- films. (2e blad. 2e pag.) Voor dc forensen: Dc autobus en dc Heem- steedsche forensen. (3e blad, 3e pag.) Rubriek Fcmina. (2e blad, 4e pag.) Filippo Turati, dc vroegere leider der Ilaliaanschc socialistendie op 75-jarigcn leeftijd gestorven is. Haarl. Scheepsbouwmaatschappij. Het bedrijf met 1 April stilgelegd. Wat reeds vele maanden gevreesd werd, zal nu helaas toch geschieden. Het bedrijf van de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw maatschappij zal wegens gebrek aan werk met ingang van 1 April a s. worden stilgelegd. Wc herinneren er aan, dat we reeds eenige malen in ons blad dc aandacht op den on- gunstigen toestand van dit bedrijf hebben gevestigd. Het aantal binnenkomende orders werd steeds minder, zoodat op het laatst met verlies gewerkt werd Ir. Mei van het vorig jaar werd om die reden al ongeveer honderd man personeel ontslagen. Daarna volgden nog meer onLslagen, totdat van het eertijds ruim 300 man sterke personeel slechts een twaalftal personen overbleef. Ook die laatsten zijn nu ontslagen. De directie hoopt het bedrijf weer te her vatten, als de tegenwoordige crisis in gunstl- gen vorm wordt opgelost, maar veel hoop daarop koestert zij niet. LEIDEKKER TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. STRAF IN HOOGER BEROEP NIET GEWIJZIGD. AMSTERDAM. 31 Maart (V. D.) Het Ge rechtshof te Amsterdam wees heden arrest in de zaak tegen den leidekker.spa troon, die in hooger beroep terecht stond, verdacht van den moord op zijn compagnon Arkenbout, ge pleegd 0)5 den toren van de Majellakerk te Amsterdam op 29 Maart 1929. Dc Rechtbank had hom wegens moord, conform den eisch van het O. M. tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep clschte de Procureur- Generaal eveneens levenslange gevangenis straf. bij welken cLsch hij ook bij voortgezet onderzoek, door het Hof bevolen, persisteer de. Het Hof. arrest wijzende vernietigde op formeele gronden het vonnis van de Recht bank en veroordeelde verdachte, opnieuw recht doende, tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn compagnon. TIJDENS PARTIJTJE GOLF DOOR BLIKSEM GETROFFEN. LONDEN. 30 Maart (V-D.) Hedenmiddag werden een bejaard golfspeler en zijn caddie door den bliksem getroffen en opslag gedood bij een golfpariij te Maidenhead De tegen stander van den getroffene werd met een gedeeltelijke verlamming naar een zieken huis overgebracht,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1