S&rtktGïZ INGEZONDEN. ELIXCR, JACOB VAN RUISDAEL STIERF NIET IN HET ARMENHUIS TE HAARLEM. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Tuimeltje en Kruimeltje in het Kabouterland. HA ARIHM'S DACBLAD VRIJDAG 1 APRft' 1932 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE MODERNE MOEDER EN DE VREDE. WAT KUNNEN DE MOEDERS VOOR DEN VREDE DOEN? De lente doet weer haar intrede, mensch en dier en plant voorbereidende tot nieuw en schooner leven. De stem van de natuur doet onze harten sneller kloppen, hoopvol staren wij naar bulten omdat wij weten dat moeder Natuur ons in onze verwachtingen niet zal beschamen en al gaat het dan ge paard met strijd tegen de gure winden en een te langdurige droogte, het evenwicht zal hersteld worden. Binnenkort, zullen wij weer komen onder de machtige bekoring van de zich ontplooiende natuur als wij dwalen door bosch en duin. O, konden wij met zooveel hoop en zooveel zekerheid op vernieuwing zien naar hetgeen in de menschenmaatschappij gebeurt! Wel staren wij vol verwachting in de rich ting van Genève maar hoopvol zijn de tee kenen niet. die wij van daar ontvingen door middel van de met vacantie terugkeerende vertegenwoordigers. De ontwapenaars zijn nog niet veel gevorderd met hun onderhan delingen. die moeten liggeri in de lijn van een formeele afbraak. Een afbraak van mi litaire bewapening, wier tempo wordt ver traagd door ouderlingen naijver tusschen de volken en de vrees dat anderen de sterk- sten zullen zijn als toch weer eens het wa pengeweld mocht losbarsten. Die vrees be- heerscht de onderhandelaars omdat zij het geloof aan eigen wil tot het goede misten. Het goede kan niet gediend worden door halve maatregelen. De wereldvrede zal niet nader komen door gedeeltelijke ontwapening die de gelegenheid verschaft zooveel ach terbaks te houden dat men in 'n minimum van tijd, zoo noodig, weer op#volle kracht kan laten werken. Wie zoo handelt vindt altijd verontschul diging voor zijn daad in de meening. dat hij zoo zijn vaderland het beste dient en zoo zitten de vertrouwens mannen van de diverse landen te trekken en te plukken aan eens anders oorlogstuig en zullen voorloopig nog wel blijven trekken en plukken en on derwijl worden weer duizenden onschuldigen terneergeslagen door bom en gas. De vrees voor het straks toch sterker zijn van den buurman en de onmacht om zich los te maken van oude en verouderde tra dities doet de ontwapeningsconferenties ver- loopen in oneindig gekrakeel, den modernen mensch onwaardig. Niet, als vroeger, zal het aantal der legioenen in den strijd den door slag geven, neen. zij die het verst gevorderd zijn in de toepassingen van de techniek en daarbij het meest „vaderlandslievend", dus voor buitenlanders het meest onmenschelijk durven moorden zullen de z.g.n. overwinning behalen. Wij moderne menschen bouwen toch geen toren van Babel meer om tot in de wolken te komen? Wanneer wij daarin, ja, daarbo ven willen zijn. bestijgen wij de best gecon strueerde vliegmachine, nemen de wondere toestellen mede. die ons alles kunnen zeggen, wat wij daar. omtrent hoogte en plaats, noo dig hebben te weten om onbemerkt te ko men boven het land van hen. die als vijan den beschouwd worden en wier vernietiging doel zou zijn. Die het verst gevorderd zijn in de techniek en het liooger stijgen tot het uiterste durven opvoeren zullen uit de hoo- gere sferen dood en verderf kunnen zaaien onder vreedzame stervelingen alvorens die aan gevaar denken. Bij die technische ontwikkeling zijn echter gewetenlooze technici noodig om tot zulke hemeltergende wandaden te kunnen komen- Als men zich als technicus mede verantwoor delijk voelt voor de daden van zijn collega's komt men in opstand tegen zooveel onmen- schelijks. De ontwikkeling in de techniek kunnen enmogen wij niet tegenhouden. Wij moeten iets hebben om naar te streven, om volmaakter vormen te geven Jnplaats van den verouderden persoonlijken heldenmoed van den soldaat, of als ge wilt den verdedi ger van eigen haard. Blijft over de andere factor, die noodig zal zijn: fcet geweten van hem. die zal (moeten?) opstijgen. Vesting wallen. dikke Bertha's, .slagschepen en on derzeeërs kan men weldra op de vuilnishoop der milltalrlstische actie vinden Aller hoop is gevestigd op hetgeen uit hooger sferen ge daan zal kunnen worden op de overwinnaars van de lucht en de hulpmiddelen, die de chemici hun. in den vorm van de meest doo- dende gifgasbommen, zullen meegeven. Straks zal men die toestellen nog wel kunnen uitsturen zonder bemanning, maar al leert men dan ze „draadloos" te beslnren. de technische mensch zal ter besturing noodig blijven en de groote vraag is dus: za! hij zijn vrijen wil zoo laten misbruiken inplaats van die In dienst te stellen der geheele mcnsch- heid. waarvan verreweg het grootste deel oorlogvoeren cn moorden verafschuwt. En gij. moderne moeders (modern omdat ge leeft in den tijd van de wonderen der mo derne techniek), die ge waarschijnlijk hoog schat. als ge bij uw radio-luidspreker luis tert naar een andere vrouw die U leert hoe go uw kinderen kunt opvoeden tot lichame lijk sterke jongens en meisjes) wat deedt gij nu al. om den modernen waarzin van de mannen, die nu nog herten te regeeren, machteloos te maken? Zij. die staan met den ccnen voet in den hof van verouderde tradi ties cn met den anderen én het lobarotorium van den teclinlcus. die de macht in handen lieert., zullen daar in Genève of waar dan ook geen tastbare resultaten bereiken omdat, zij nog rekenen met verouderde waarden en hopen op de gewetenloosheid van hun mede- mensch. den technicus. Wat gij daaraan doen kunt? Ik zou zeggenbijna alles, al is hot niet direct. Zie naar uw jongen, dien go al onder de technici hebt ingedeeld omdat hij mot zijn meccano zoo'n mooie vliegma chine kon maken. tie Lp hem, waar ge kunt die gave voi- komener te maken, maarleer hem, smeek hem desnoods die gaven nooit te misbruiken om andere moeders-lievelingen, die in andere landen wonen, te vernietigen. Velen uwer, beseffen wellicht niet do macht iten goede, die kan uitgaan van een liefheb bende moeder, die in vreemde kinderen geen vijanden ziet. En niet alleen kleinere jongens, maar ook groote re, die zullen (moeten?) ultvlie- gen kunt ge bereiken, hen zachtmoediger. -• ^«vender stemmen tegenover z. g. n. vrecn-.Jen. Ki: uw mannen: vraagt u zolv. eens af, wat ge wei van hen gedaan kunt krijgen. Want het is niet de man alleen, die regeert en onderhandelt, hij wordt daar bij geleid door u en uw liefde, dat is door alle eeuwen heen, bewezen. En vooral: vergeet uw dochters niet, de toekomstige moeders wellicht. Van haar kan ai zooveel kracht uitgaan tegenover den jongen man. die wei wil uitblinken boven an deren. maar niet in auivelsche vernietigings- zucht. Leer haar, dat het goud van een mi litaire uniform slechts barbaarschheid ver bergt, die zich spitst op vernietiging terwijl voor de arme. wintersche wereld opbouw noodig is tot hooger, menschelijker idealen, om te komen tot intenser geluk, dan nu on der den druk der tijden te vinden is. Van haar, die in de lente van het leven gelooven en hopen is alles te verwachten, omdat liefde alleen leiding kan geven tot nieuw en beter leven, als wij de vrees voor anderen maar durven verbannen en leeren gelooven dat milioenen vreemden ook naar vrede snakken. Haarlem 28 Maart 1932. TEOHNTKER. EEN RIJKS RESERVEFONDS VOORGESTELD. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het verslag in uw blad van 26 Maart j.l. omtrent de toespraak van den heer W. H. Vliegen, tweeden voor zitter der S.D.A.P., gehouden in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem, tijdens de opening van het 37ste Paaschcongres, zij mij vergund het navolgende te doen opmer ken. In die toespraak werd o.a. gezegd: „dat de problemen op het oogenblik be- heerscht worden door de geweldige en lang durige economische crisis, die de wereld teis tert, of wel, die het kapitalisme doormaakt, maar het is een der eigenschappen van het kapitalistische stelsel, dat de gevolgen van zijn tekortkomingen niet in de eerste plaats degenen treffen, die er de dragers van zijn. doch de volksmassa's die ook in betere tijden slechts een minimum ontvangen van den geschapen rijkdom en dus tegenover de kwade tijden staan met een minimum van weerstandsvermogen". Dit belangrijke gedeelte van de rede van genoemden heer Vliegen deed me op de ge dachte komen, een middel te zoeken dit euvel van het kapitalistische stelsel op te heffen. Dat de economische crises periodiek weder keeren is van algemeene bekendheid en het zou m.i. een daad van wijs beleid zijn die tijden niet met ledige handen af te wach ten, maar integendeel daarmede voortdurend rekening te houden, vooral in tijden van hoogconjunctuur en wel door stichting van een fonds van Rijkswege. Dit fonds zou zijn middelen dienen te ont vangen van alle bedrijven van eenigen om vang, die door hulp van arbeidskrachten hun patroon (directeur, enz.) in staat stellen winst te behalen, waarbij dan het Rijk de helft ontvangt van alle winst boven de 10 pet., die door het bedrijf .gedurende het boekjaar gemaakt wordt. Deze heffing van overwinst door het Rijk zou dienen te geschieden buiten de normale belastingen om, en de opbrengst zou gestort dienen te worden in een speciaal fonds, waaruit slechts in crisistijden, geput zou mogen worden voor het bestrijden van crisis- uitgaven, zooals steun aan werkloozen enz. enz. Mijns inziens zou een wettelijke bepaling tot stichting van een dergelijk fonds niet moeilijk in het leven te roepen zijn, daar zij alom als billijk beschouwd zal worden. De baten van dergelijk fonds in de geregeld weerkomende betere tijden zouden enorm zijn en een schoon perspectief vormen voor maatregelen in tijden van laagconjuctuur. Hoogachtend, J. VAN ABBE. Haarlem, 27 Maart 1932. C1IR. JEUGDWERK VOOR MEISJES. Bij het reeds bestaande meisjeswerk in Haarlem-Noord, wordt thans ook een man dolineclub toegevoegd. Meermalen is hier sprake van geweest, doch steeds moest het bestuur het uitstellen, daar geen geschikte leider gevonden werd. Nu zal de heer Vergay zich met 'de leiding van deze club belasten. Eenige meisjes gaven zich reeds als lid op. Er wordt op Maandag of Woensdagavond geoefend in de Marnixschool v. Egmond- straat. De mandolineclub zal zich op propaganda- avonden, wandeltochten en dergelijke laten hooren. Nu 2 der leidsters een cursus voordrie- hoekswerk gevolgd hebben., wil het bestuur ook in dit gedeelte van Haarlem deze clubs oprichten. Meisjes boven 8 jaar kunnen zich nu reeds als clublid laten inschrijven bij E. van Markesteijn, v. Egmondstraat 2. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN» a 60 Cts. per regel. peuren smaak r glaasje. mVANPEKEU, NINO B W. J ^CAT2&zöom O i GOETHE HERDENKING IN HET REMBRANDT-THEATER. Donderdagmiddag had in het Rembrandt- theater de vertooning plaats van de herden kingsfilm der Ufa van Goethe. O.a. waren vele autoriteiten aanwezig. De leerrijke film werd met groote belangstelling gevolgd. Ter aanvulling van het programma werden eeni ge fragmenten uit de Faustfilm met Jannings als Mephlstopheles gedraaid. Als inleiding kreeg men een klankfilm van het Ufa-sym- phonie-orkest met de Egmont-ouverture te zien en te hooren. PERSONALIA In het bestuur van den Nederlandschen Kunstkoopersbond zijn herkozen tot voor zitter de heer B. L. Voskuil Jr. te Haarlem en tot penningmeester de heer J. H. de Bois te Haarlem. Op 3 April is de heer Joh. Niemöller 40 jaar als houtdraaier werkzaam bij de N.V. firma J. J. Beijnes. KINDERVOEDING. De Vereeniglng „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 154 porties; Dinsdag 151 p.; Woensdag 121 p.: Donderdag 100 p.; Zaterdag 75 p.; Overtonstraat: Maandag 126 porties; Dinsdag 128 p.; Woensdag 115 p.; Donderdag 100 p.; Zaterdag 99 p. DE VERKEERSCOMMISSIE HAARLEM EN OMSTREKEN. Op de laatst gehouden vergadering van de Verkeerscommissie Haarlem en Omstreken werd het jaarverslag 1931 behandeld. Verschillende verkeersmoeilijkheden wer den besproken, waaronder de onvoldoende beveiliging der afsluitboomen van de Haar lemmermeerlijn aan den straatweg Haarlem- Amsterdam. Aan de Ned. Spoorwegen zal worden verzocht om door het aanbrengen van een lantaarn aan bedoelde afsluitboomen. een betere beveiliging in het leven te roe pen. De vergadering besloot op 21 April een ver gadering te houden voor de leden der or- ganisatie's op deze vergadering, waar de heer A. M. J. Sevenhuijsen als spreker zal optre den met vertooning van lichtbeelden, zullen verschillende autoriteiten worden uitge- noodigd. LUCHTVAARTBERICHTEN REIGER, 30 Maart van Schiphol maar Batavia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. FIETSEN OP G3-JARIGEN LEEFTIJD Hoe zij dit doet? „Ik heb groot vertrouwen in Kruschen" schrijft een 63-jarige vrouw. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik geen enkele keer overgeslagen 's morgens bij het ontbijt een klein beetje te nemen, de flesch staat altijd op tafel. Ik weet zeker dat ik het aan Kruschen te danken heb dat ik op 63-jarigen leëftijd nog zoo levendig en flink ben. zoowel naar lichaam als geest. Ik fiets en rijd veel auto en veel van mijn vrien den vragen mij het recept, waardoor ik mijn goede gezondheid en energie heb. Ik zeg al tijd: „Kruschen Salts en werk." Mevr. J. H. W. Kruschen is een combinatie van de zes zouten die het lichaam noodig heeft om het gezond en flink te houden. Een klein beetje iederen morgen in den eersten kop thee of koffie spoort lever en nieren aan tot krach tiger werking. Zóó ingenomen is Kruschen smaakloos. U bemerkt geen enkel verschil in den smaak van Uw thee, maar na een paar keer bemerkt U wel een aanmerkelijke verbetering in Uw gezondheid- Uw oogen worden helderder, de kleur komt op Uw wangen terug, elke functie van Uw lichaam wordt krachtiger uitgevoerd en hoofdpij nen en moeheid verdwijnen. Kruschen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Een verwarring met een naamgenoot. De recht geaarde Haarlemmer heeft het steeds als een vlek op de geschiedenis zijner vaderstad beschouwd, dat de groote land schapsschilder Jacob van Ruisdael binnen de muren van het voormalige Armenhuis in de Tuchthuisstraat alhier de laatste adem uit geblazen zou hebben. Nu wij een dezer dagen het feit herdachten, dat Ruisdael vóór 250 jaar het tijdelijke met- het eeuwige verwisselde, is het niet on interessant hier mede te deelen hetgeen een nieuw onderzoek omtrent den dood van Ruis dael aan het licht bracht. Het is bekend, dat eertijds in de Tucht huisstraat een gebouw stond, dat eenerzijds dienst deed als Aalmoezeniershuis, anderzijds ais Tucht- en Werkhuis. Het Aalmoezeniers huis was bestemd om de zgn. stads- en buiten- armen te herbergen, d.w.z. die armlastigen, welke tot geen kerkgenootschap behoorden of geen belijdenis van de Gereformeer de godsdienst hadden gedaan, verder Roomsch gedoopten en uit Katholieke ouders geborenen die hun kerkelijke plichten verwaarloosden. In dit gedeelte van het huis, dat „bij daeg" opengelaten werd, huisden aanvankelijk ook de „dulle off sinnelose" personen die even wel later overgebracht werden naar het Haar- lemsche dolhuis. Het afgesloten gedeelte van het gebouw, het zgn. Tucht- of Werkhuis, herbergde wel een zeer heterogene bevolking. In de eerste plaats vond men er in „personen van quaet ontuchtich leven, daer de ouders ofte vrunden gheenen raet toe en weten omme te beteren, ende den gheenen, die de gemeen aelmissen genieten, dezelve misbruyekende, nyet en voldoen heur behoorlicke plicht tot onderhoudt van hun huysgesin", verder cri- mineele gevangenen (o.a. zat de bekende schilder Torrentius er een tijdlang gevangen wegens paganistische „uitspattingen") civiele gevangenen, n.l. gegijzelden wegens schuld, vrouwen, vooral prostituées en drankzuchtigen enz. De mannen hielden zich in het bijzon dér bezig met raspen, kapper ij en weven. In zulk een huis zou de groote Ruisdael een droevig uiteinde hebben gevonden? Het is bijna niet te gelooven en bij velen zal dan ook wel eens twijfel aan het overgeleverde verhaal zijn gerezen. Toch is dit verhaal schijnbaar goed gefun deerd. Voor meer dan zestig jaar had men reeds in het Memoriaal van Burgemeesteren van Haarlem de volgende aanteekening ge vonden, gedateerd 28 October 1681: „Op ver- soeck en te kennen geven van de vrienden van Jacob Ruysdael van Amsterdam als dat deselve wel genegen soude zijn de voorn. Jacob Ruysdael in het Aelmoeseniershuys deser stadt soude willen besteden is hetselve toegestaen ende regenten gerecommandeert sich ter sake voors. wel te laten betalen om deselve tot geen last maer eer tot voordeel en profijt van het gemelde huys te houden". Ruisdael werd dus door zijn vrienden in het Armenhuis te Haarlem besteed en aangezien hij vijf maanden daarna, nl. op 14 Maart 1682 in de St. Bavo te Haarlem werd begraven, zou hij wel binnen de muren van dit huis den tol der natuurf hebben betaald. Het sloot als een bus, maar toch kon het degenen die kennis namen van het leven van Ruis dael moeilijk bevredigen. Temeer omdat aan het lioht kwam dat Ruisdael steeds behoor lijke prijzen voor zijn schilderijen had ge maakt-, een heel soliede leven had geleid en in 1676 zelfs tot doctor in de medicijnen was gepromoveerd. Het was en is nog niet ge bruikelijk om voor een geneesheer de "~or- ten van het Armenhuis te openen. Nu was er één omstandigheid, die de biografen van Ruisdael tot voorzichtigheid had moeten manen: hij had een gelijknamige neef, die eveneens schilder was. Beiden wa ren te Haarlem geboren, beiden verhuisden later naar Amsterdam. woonden aldaar beiden in de Kalverstraat en benden werden weder begraven te Haarlem; bovendien ver schilden zij slechts één jaar in leeftijd. Zoo veel overeenstemming moest wel verwarring stichten! Maar er waren ook verschillen. Jacob n haalde het als landschapschilder bij langena niet bij zijn grooten neef, terwijl zijn zedelijk leven ook niet boven alle ver denking verheven was. Zoo stond zijn ver huizing naar Amsterdam in verband met een voor hem minder aangename geschiedenis met zijn dienstmeisje, waarmede hij hoe wel sinds kort getrouwd een verhouding had gehad. In Amsterdam zette hij een kousenwinkel op. Verdere verschillen waren dat de groote Ruisdael Gereformeerd was, zijn neef Doopsgezind, eerstgenoemde onge trouwd. terwijl laatstgenoemde tweemaal getrouwd is geweest. Alles wees er op, dat eer der Jacob n in het Armenhuis terecht zal zijn gekomen, dan de groote Ruisdael. Maar het bewijs voor een en ander bleef uiterst moeilijk te leveren. Het Archief van het Aalmoezeniershuis van Haarlem was vrij wel verdwenen; hetgeen er van over was bevatte niets over de bewoners van het huis. Ook het begraafregister gaf geen uitkomst: daarin werd de woonplaats der dooden niet vermeld. Men las daarin slechts, dat op 16 November 1681 te Haarlem werd begraven Jacob Ruysdael en op 14 Maart 1682 Jacobus Ruysdael. Beiden konden dus bedoeld zijn in het rekwest aan Burgemeesteren van 28 November 1681! Ten slotte bleek het bewijs te vinden te zijn in een register, waarin men het nu niet in de eerste plaats zou zoeken, n.l. in het Armenboek van den Doopsgezinden Kerke- raad te Amsterdam, dat thans nog bewaard wordt in het Doopsgezind Archief aldaar. In de notulen der diakenen leest men dat op 28 Augustus 1681 gerapporteerd werd, dat Jacob van Ruysdael ziek was en zich als krankzin nig aanstelde. Verder werd gerapporteerd dat de vrouw geen lidmaat was cn dat er zes kinderen zouden zijn, die gebrek leden. Op 23 October d.a.v. verzochten de buren om den man ergens te besteden „also (hij) niet bij sijn sinnen is". Een tweetal broeders werden aangewezen maatreglen te nemen, om den krankzinnige in het Werkhuis te Haarlem te besteden. Dit geschiedde, doch geen week na zijn aan komst in dit huis, stierf de ongelukkige reeds. Het reeds genoemde Armenboek vertelt het ons nauwkeurig: Jacob van Ruysdael, schilder, out 51 jaar Annitje Jans in geen gemeente .out 36 jaar heüben 3 kinderen Salomon out 8 jaar, Marike out 6 jaar, Pie ter out 1 jaar, extraf 9.— enz. 3 November een hoet ende broeck f 3.— voor de rijs (reis) op Haerlemf 11.—- voor een half jaar brdodt bij anticipatie tot Haerlemf 37.10 doodt 13 November 1681 f 79.11 Welk een zorg voor den armen krankzin nige spreekt er uit deze simpele aanteekenin- gen! Met een nieuwen hoed en broek wordt hij op transport gesteld^ naar Haar lem, waar tevens een half jaar kostgeld vooruit voor hem wordt betaald. Een voor deeltje voor het Armenhuis was, dat de nieuwe -bewoner reeds na een week stierf, want van terugbetaling van het teveel ge storte leest men niets. Onnoodig te zeggen, dat vorenstaande aan- teekeningen uit het oude register der Doops gezinde diakenen het volledige bewijs leve ren van de stelling, dat niet de groote land schapsschilder, doch diens gelijknamige neef zijn armzalig bestaan in het Haarlemsche Werkhuis eindigde. Er wordt uitdrukkelijk gesproken van de vrouw van den schilder en wij weten dat de beroemde Ruisdael zijn leven lang ongetrouwd bleef; bovendien had een Gereformeerde niet uitstaande met de Menniste diakenen. Wij mogen dus niet langer Ruisdacl's tijd- genooten hekelen over de vermeende mis kenning van den grooten schilder. En dc stad Haarlem kan een donkere bladzijde scheuren uit het gulden boek harer geschie denis. Te lang reeds stond op deze blad zijde geschreven, dat een der grootste van Haarlem's zonen een diep rampzalig einde vond. Zooals de bekende dichter Karl Woer- mann het uitdrukte: Der Feuerblick, der die Natur verstand lm Wehn des Zephirs und des Sturm gebrauses, Der Bliek bricht sterbend sich an kahler Wand, Der weissgetünchten Wand des Armenhauses. Verwijzen wij dit verhaal voorgoed naar het rijk der fabelen! Mr. H. F. WIJNMAN. VEERTIGJARIG BESTAAN FA. COEBERGH De boekhandel van de firma Coebergh al hier bestaat dezer dagen 40 jaar. Dit feit wordt Zondag a.s. in den familiekring ge vierd. De firma vestigde zich te Vlaardingen in 1S92 en vertrok van daar in 1894 naar Haar lem, Groote Houtstraat 3a. In April 1907 verhuisde de firma naar de Ged. Oude Gracht MANDOLINECLUB „APOLLO" De mandolineclub ..Apollo" geeft 9 April een feestavond in St. Bavo, die besloten wordt met een dansje- Medewerking verleenen Mevr. C. Kroon- Kuneke, declamatie en Klara en Flora, hu moristen. Deze uitvoering sluit, het winterseizoen af. Voor de werkloozen wordt een aantal kaarten beschikbaar gesteld. Dc spinnen, die een groote haat tegen dc kabe'ters hadden, omdat dc kabouters hen overal wegjoegen en htm spinncwebbcn vernielden, waren gekomen om overal vergift rond te strooien. Maar toen ze dc spijkertjes zagen liggen, toen dc een na don ander zijn pootjes bezeerde en de scherpe punten in hun lijf kregen, dropen ze weer stilletjes af cn met opgeblazen gezichten van woede, riepen ze luidkeels nog wel eens terug tc zullen komen. Den volgenden dag zouden Kikker Karei, Tuimeltje en Krui meltje samen gaan wandelen en daar het er erg regenachtig uitzag, nam Tuimeltje een groote parasol mee. Nadat -ze enkele uren gcloopen hadden, kregen ze honger cn zagen langs den kant van den weg een kabouter staan, die lekkere warme ge brande kastanjes verkocht. „Geef ons wat van die kastanjes," zei Tuimeltje lachend cn hij betaalde aan den kastanjebaas een groot stuk chocola. Tuimeltje kreeg van den kastanjebaas een bus vol warme kas tanjes, maar die waren zóó heet, dat hij ze bijna niet vast kon houden. ,.Ik doe ze in mijn parapluic," riep Tuimeltje ineens uit, „dan kunnen ze lekker afkoelen,' cn hij schudde het busje in dc parasol leeg

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10