BUITENLAND De toestand in het Verre Oosten. STA TEN- GENERAAL. Verantwoordelijkheid verlegd naar een nieuw kabinet. HAARLEM'S DACBLAD VIERDE BLAD ZATERDAG 2 APRIL 1932 Japan zal zijn troepen terug trekken. In Sjanghai heerscht weer normaal leven. Toch Chineesch pessimisme ten aanzien van de onderhandelingen. In Mandsjoerije wordt de strijd voortgezet. De Fransche kamer op reces. Begrooting in derde lezing aangenomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vrijdag heeft het Chineesche kabinet on der voorzitterschap van den president der Chineesche republiek Lin Sen een belang rijke bespreking gehouden, waar o.a. ter sprake is gekomen de verhouding tusschen Japan en China in verband met het misluk ken der onderhandelingen. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat de Chineesche re geering, wanneer de onderhandelingen defi nitief mislukken, den Chineeschen troepen bevel zal geven, zich van alle vijandelijk heden te onthouden, totdat de Japanners zelf tot den aanval overgaan. Men geeft te Sjanghai naar Reuter meldt uiting aan de vrees dat de wapenstilstands onderhandelingen steeds gerekt zullen wor den zonder dat er gegronde hoop bestaat dat het tot een definitieve beslissing zal komen, omdat geen van beide partijen de verant woordelijkheid op zich wil laden voor het verbreken der betrekkingen. Daarom ls net mogelijk dat men blijft doorpraten zonder eind. Uit Tokio seint Reuter dat de generale staf aan de legerleiding te Sjanghai order heeft gegeven om de Japansche troepen terug te trekken en de forten van Woesoeng en Kiangwan te veriater De legerleiding te Sjanghai kon den datum van de terugtrek king nog niet met zekerheid opgeven, omdat deze volgens haar zeggen geheel afhangt van plaatselijke omstandigheden. De toestand te Sjanghai is weer geheel normaal. De staat van beleg is opgeheven en alle winkels zijn weer open. De beurs is ook weer open. Rondom de internationale neder zetting wordt nog een zeer zwakke bezetting van Europeesche vrijwilligers gehandhaafd. De Chineesche ongeregelde troepen, welke de regeering van Mandsjoerije ten val willen brengen, hebben de stad Noenang in de om geving van Tsjangtsoen veroverd. Van Tsjangtsjoen en Charbin uit zijn Japansche versterkingen naar Noenang gedirigeerd ten einde een verder oprukken der Chineezen naar Tsjangtsoen te voorkomen. Ook op vele andere plaatsen langs den Chineeschen Oosterspoorweg vallen de Chi- Jieezen in sterke colonnes aan. Een Japan sche transporttrein welke beladen was met munitie en ontplofbare stoffen, werd over vallen en geplunderd. Naar uit Mandsjoerije wordt gemeld, zijn SO Russische militaire vliegtuigen te Spass bij Wladiwostok aangekomen. Voorts zouden in de omgeving van Wladiwostok uitgebreide Russische troepenbewegingen plaats hebben. Amerika. Nog 165 millioen dollar noodig voor dekking van het deficit. Het huis van afgevaardigden heeft giste ren het voorstel betreffende de dekking van het deficit ten bedrage van 1.25 milliard dol lar aangenomen. In dit voorstel was o.a. ver vat belasting van de radio, auto's, lucifers, kauwgummi. telefoon «benevens verhooging van de binnenlandsche broievenpert. het voor stel is thans naar den senaat doorgezon den. In de begrotingscommissie van het Huis ïs naar Reuter meldt, door den minister van Financiën Ogden Mills verklaard, dat na de nieuwe maatregelen voor het verhoogen der inkomsten, nog ongeveer 165 millioen noodig zijn om het verwachte tekort op de begroot mg van 1933 te dekken. Hij achtte het onmogelijk een besparing van 241 millioen op de uitgraven van 1933 te bereiken en raamde, dat de be zuinigingen de 125 millioen niet te boven kunnen gaan. Genève. Het rapport van het financiëele V olkenbondscomité. In het rapport van het financieele comité van den Volkenbond over den toestand in Oostenrijk, Bulgarije, Griekenland en Hon garije, wordt geconstateerd, dat de economi sche ontwikkeling dezer landen hoofdzake lijk verband houdt met de internationale economische crisis. Het bevat de ernstige waarschuwing aan de regeeringen thans zoo spoedig mogelijk de noodige en deels reeds aanbevolen maatregelen te nemen tot ophef fing der internationale economische crisis. Het financieele comité beschouwt het als zijn plicht zonder voorbehoud uit te spre ken dat de door het comité voorgestelde maatregelen onvoldoende moeten blijven als er op het gebied van het internationale schuldenprobleem geen doeltreffende stap pen worden gedaan. Ierland. Preferentiëele rechten voor Britsche producten. De correspondent van de „Times" te Dublin verneemt dat de regeering van den Ierschen Vrijstaat besloten heeft een algemeen tarief van 33 1 2 pet. ad valorem in te voeren voor alle ingevoerde waren, die in den Ierschen Vrijstaat kunnen worden gemaakt, en een preferentieel van S 13 pet. te heffen van goederen uit het Britsche rijk afkomstig. Het lersche antwoord in gematigder toon. De Valera presideerde een zitting van het kabinet van den Vrijstaat, waarin het ant woord aan de Britsche regeering besproken werd. Er is een nieuw antwoord ontworpen, dat- vriendelijker van toon moet zijn. Ofschoon Üc eisch van afschaffing van den eed wordt gehandhaafd evenals het inhouden der jaar- lojksche betalingen, moet het den weg open laten voor vriendschappelijke onderhandelin gen. Joegoslavië. Moeilijkheden in het kabinet. In politieke kringen nemen de geruchttn over moeilijkheden in de binnenlandsche po litieke situatie in Joegoslavië vaster vormen aan. Naar verluidt zouden vooraanstaande ministers voornemens zijn uit het kabinet te treden. Er is ook sprake van een nieuwe reis van koning Alexander naar Agram, waar hij een bespreking zal hebben met den leider der Kroaten, dr. Matschek. Tsjecho'Slowakye Masaryk bepleit economische toenadering. De president van Tsjecho-Slovakije, Ma saryk, heeft naar Reuter meldt, tegenover een Engelseh persvertegenwoordiger eenige" ver klaringen met betrekking tot een aaneenslui ting der Donaustaten afgelegd. De Tsjecho-Slovaaksehe regeering houdt zich bij het opstellen van haar plannen voor oogen, dat Duitschland de voornaamste af nemer voor den Tsjecho-Slovaakschen uit voer is. Derhalve dient Tsjecho-Slovakije in economisch opzicht steeds met Duitschland samen te werken, evenals met de Oost-Euro- peésche landen, den Balkan en Rusland in begrepen. Voorts bepleitte Masaryk toenadering tus schen Frankrijk en Duitschland, evenals de schepping van een Europeesch federatief stelsel. De eenige duurzame basis voor de hand having van den Europeeschen vrede is, zoo zeide Masaryk gelegen in samenwerking tus schen Duitschland en Frankrijk, met steun van Engeland en Italië. Duitschland. De Nazi's hebben groote plannen. In een proces tegen een stormafdeeling der nationaal-socialistische partij, die in den nacht van 13 op 14 Maart een vergadering had gehouden, waarbij sommige leden bij een inval der politie in het bezit van wapens ble ken te zijn, werden twee verdachten ieder tot 15 mark boete veroordeeld; een derde ver dachte werd vrijgesproken. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf geëischt. Proces tegen S. A.-mannen. De nationaal-socialistische persdienst kon digt aan, dat onmiddellijk na het eindigen van den Godsvrede, Zondagmiddag twaalf uur Adolf Hitler voor een massa-vergadering het woord zal voeren. Tijdens de verkiezings campagne zal hij dagelijks op drie a vier ver schillende plaatsen spreken, zoodat ongeveer een millioen menschen in de gelegenheid zul len zijn. hem persoonlijk te hooren. Verder zullen de verschillende partijbladen geduren de dezen tijd in sterk vermenigvuldigde op laag verschijnen. De „Volkische Beobachter zal zelfs eenige millioenen exemplaren druk ken. Hongarije. Verlenging der schatkist- leening. De in Nov. 1931 door Hongarije opgenomen schatkist-leening van 1.620.000 pd.st.. 12.5 mill. Zw. frs. en 5 mill. doll., is naar Reuter seint tot 8 Augustus verlengd. De desbetref fende overeenkomst is heden te Londen ge- teekend. Frankrijk Douane-overeenkomsten in den Senaat goedgekeurd. Door den Senaat is het Fransch-Hongaar- sche douane-accoord geratificeerd, nadat de minister van Handel, Rollin, had verklaard, bij de Hongaarsche regeering stappen te zul len doen teneinde de houders van Hongaar sche vooroorlogsleeningen in eenigerlei vorm schadeloos te doen stellen. Ook de douane- overeenkomsten met Joegoslavië en Roeme nië werden goedgekeurd. Poincaré krijgt zijn extra- uitkeering. De Kamer heeft het wetsonwerp aangeno men. dat strekt tot het verleenen van een iaarlijksche uitkeering van 200.000 francs aan oud-presidenten van de Fransche republiek, welke zich jegens het vaderland bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Zooals reeds aemeld, komt deze bepaling uitsluitend ten voordeele van oud-president Poincaré. De Fransche Kamer op reces. Aan het- einde der zitting van hedenmiddag verklaarde de President van de Fransche Kamer de wetgevende periode beëindigd en de Kamer ontbonden. De Senaat ging tege lijkertijd op reces. Beide Huizen komen op 1 Juni, dus na de verkiezingen, weer bijeen. In het laatste gedeelte van de zitting zette de Kamer do besprekingen over de begrooting voort en tenslotte werd de geheele begrooting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. in derde en laatste lezing met 435 tegen 135 stemmen aangenomen. Tardieu zag zich bij het hoofdstuk over de pensioenen der machi nisten bij de Staatsspoorwegen nogmaals ge dwongen de vertrouwenskwestie te stellen en kreeg een meerderheid van 45 stemmen Na afloop verklaarde Tardieu bij het af scheid nemen in de wandelgangen dat hij hoopte alle afgevaardigden die in deze Kamer aanwezig waren, na de verkiezingen terug te zien. De Argentijnsche ex-president, generaal Uriburn is met zijn echtgenootc te Parijs aangekomen. DRAMA TE ALGIERS. BENZINE-ONTPLOFFING TIJDENS EEN FEEST. Tengevolge van de ontploffing van een benzine-reservoir te Algiers, werden vier per sonen gedood en zeven gewond. Een ambté naar van de staatsspoorwegen had twee col lega's met hun gezin uitgenoodigd tot het bijwonen van een feest. Plotseling sprong een naast de keuken ge legen benzine-reservoir uiteen. De woning stond dadelijk in lichte laaie. De bewoner, zijn schoonmoeder en een 14- jarig kind stierven reeds na korten tijd ten gevolge van de opgeloopen brandwonden. De vrouw des huizes overleed na aankomst in het ziekenhuis. Zeven andere personen zijn met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Eenige hunner verkeeren in le vensgevaar. MISLUKTE AANSLAG OP LANDDAG- AFGEVAARDIGDE. Naar de sociaal-democratische „Volksver- tretung" meldt, is op den sociaal-democrati- schen Landdagafgevaardigde Paul Hermann een aanslag gepleegd, die evenwel is mislukt. Toen hij zich voor de deur van zijn huis be vond, werden van twee kanten revolverscho ten op hem gelost. ZEPPELIN-BEMANNING MAG EERDER STEMMEN. BERLIJN. 1 April (Wolff). Voor de eerste maal zal de voor bepaalde categorieën mogelijk gemaakte vervroegde stemming ook op de luchtscheepvaart, worden toegepast. De bemanning van de ..Graf Zeppelin" zal na melijk reeds op 3 dezer alvorens het lucht schip opnieuw naar Zuid-Amerika vertrekt, in de gelegenheid worden gesteld, te Frie- drichshafen voor de rijkspresidentverkiezing van 10 April te stemmen. DE SCHOUWBURGCRISIS IN PARIJS. BELASTINGVERLAGING DOOR DE KAMER AANGENOMEN. Naar Reuter uit Parijs seint heeft de fi nancieele commissie uit de Kamer de voor stellen van de regeering ter tegemoetkoming aan de financieele moeilijkheden der schouw burgen goedgekeurd. Een nader bericht meldt, dat de Fransche Kamer het voorstel heeft aangenomen om de schouwburgbelasting van 5 pet te verlagen tot 2 pet. OPSTAND A' VAN EEN STOOMSCHIP. KANONKEERBOOTEN VOORKOMEN ERGER PARIJS, 1 April (Reuter). Aan boord van het stoomschip ..Buenos Aires", dat een groot aantal gevangenen zou deporteeren. zijn on lusten uitgebroken. De gedeporteerden zou den de bewakers overweldigd hebben en slechts dank zij het snelle ingrijpen van twee kanonneerbooten. die het stoomschip begeleidden, gelukte het den opstand te on derdrukken. DEFINITIEVE RUZIE MET DE NAZI'S. HUGENBFRG VF.RLOOCHFNT HET HARZBURGER FRONT. BERLIJN. 31 Maart. (Wolffbureau). Dr. Hugenberg heeft zijn reeds vermelde voorstel om de burgerlijke nationale partijen bij de Pruisische verkiezingen op dc 'ijsten der Duitsch-Nationalen te doen stemmen, in een tweede artikel toegelicht. Opmerkelijk hierin is. naar de .Landvolk- nachrlchten" schrijft, de aangekondigde af rekening met de Na:ionaal-Socialisten en ce scherpte waarmede hij zich tegen zijn vroe gere Harzburger vrienden keert. Hij beschouwt het oude Harzburger front als afgedaan en kondigt onthullingen aan ar er hetgeen er bij ait. front is voorgevallen, waardoor de politieke toestand aanzie rech terzijde opgehelderd zou worden. EERSTE KAMER. Voor de verkiezingen geen Belgisch verdrag. Minister Bee- laerts breekt de spanning. De tribunes vol. Nu eerst een eco nomisch verdrag. De Volkenbond als economisch onderwijzer. Naar Genève gingen slechts ontwapenaars. 1 April. Er heerschte vandaag in en om de Kamer een stemming, als die we ons nog wel herin neren uit de spannende dagen van het eerste Belgische tractaat, dat in 1927 verworpen werd- De tribunes waren vol. overvol! Het pu bliek was in zeer grooten getale opgekomen. De gereserveerde tribune was bezet met me nig vooraanstaand man. De Belgische gezant was aanwezig, de Decnsche gezant was er, doyen der diplomaten, de Tweede Kamerle den Knottenbelt, Fleskens en Schaepman, het Rotterdamsche raadslid Mr. Walter Baars verschillende menschen van de Nationale Unie. Ir. van Konijnenburg, Prof. de Vries de Zeeuwsche Gedeputeerde Mr. van Dus- seldorp en nog vele anderen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft dan ook n. a. v. al hetgeen werd ge zegd over het raam der Belgische onderhan delingen een zeer belangrijke mededeeling gedaan n.': voorloopig zijn onderhan delingen met België van de baan en het ka binet. dat in 1933 optreedt zal van nieuwe onderhandelingen de leiding moeten nemen. De minister begon uittespreken, dat hij de waarschuwingen, die hem in de afgeloo- pen dagen zijn geworden, zeer waardeert. Het zou onverstandig zijn, zeide hij. de schouders daarvoor op te halen, ook a! zouden ze over bodig zijn- De minister stelde vervolgens vast, dat het aan aanraking hier te lande met belanghebbenden, met belanghebbende kringen en met deskundigen niet heeft ont broken. En hij zegde ook toe hoewel: het gaat hier toch eigenlijk om een volgende re geering dat het aan zulke aanraking in den vervolge niet ontbreken zal. Het zou den minister, volgens zijn mede- deelingen, aangenaam geweest zijn. wanneer hij vandaag door uitvoerige mededeelingen misverstanden uit den weg zou hebben kun nen ruimen. De discretie, welke van een minister van Buitenl. Zaken geëischt wordt, wanneer hij spreekt over onderhandelingen, verbood hem echter met zulke mededeelin gen te komen, al ontkende hij niet. dat me dedeelingen somtijds nuttig kunnen zijn- Maar. verplicht tot mededeelingen was een minister tijdens onderhandelingen niet: een minister is geen mandataris van één der bei de Kamers. De heele Kamer was dat na tuurlijk met den minister eens er was al leen verschil over de vraag .of het niet ver standig geweest zou zijn om de groeiende on gerustheid van het volk weg te nemen. De minister waarschuwde voor het afgaan op allerlei geruchten zonder gezag of grond slag, welke gemeenlijk meer leuzen, dan ar gumenten inhielden. Intusschen dit alles heeft voorloopig al leen historische waarde. Omdat de minister mededeelen ging, wat we voor ons nummer van Vrijdag nog telefoneeren konden, n.l. dat de onderhandelingen met België vóór het najaar van 1933 niet. zullen hervat worden Dit zeide Jhr. Beelaerts van Blokland: Zoowél de Nederlandsché als de Belgische regeering hadden gehoopt het ingewikkelde probleem, dat na 1919 aan de orde is geweest en dat na 1927 aan de orde is gebleven, tot een bevredigende oplossing te brengen bin nen de thans loopende parlementaire periode dus vóór de algemeene verkiezingen, welke in 1933 in beide landen moeten plaats vin den. Er zijn evenwel bij de besprekingen waarbij het aan weerskanten aan goeden wil niet heeft ontbroken moeilijkheden naar voren gekomen, welke nader* over weging noodzakelijk maken. Hiermee is zoo veel tijd gemoeid, ook door de beslomme ringen tengevolge van de ongunst der tijden, dat er voor Juni 1933 op een herziening van de tractaten van 1839 niet mag worden ge hoopt. Thans staat de economisch" toena dering bovenaan op het program. Een nieuw handelsverdrag met België is in bewerking. Waarvan dc minister hoopte, dat hot strek ken zou tot een nader aanhalen en verster ken van de banden van vriendschap met onze Zuiderburen. Uit deze verklaring blijkt dus, dat de heer van Lanschot den toestand 't beste had ge peild: hij liet doorschemeren, dat een uit stellen der verdere onderhandelingen tot na Juni 1933 thans de beste methode zou zijn Van dc gelegenheid tot repliek maakte al leen nog Prof. Lohman gebruik. Hij zeide wel niet geheel bevredigd te zijn, maar toch in zooverre gerustgesteld te zijn. dat het ge vaar van een gaan buiten het raam van het Memorandum van 1929 geweken was. Het verdere antwoord van den minister betrof de detailpunten, waarover sommige Kamerleden hadden gesproken. Het. eenige andere kernpunt buiten het Belgische trac taat: wat de Volkenbond kan doen om het ontwrichte economisch leven weer op gang te brengen, vond in 's ministers rede weinig relief. Al is het feit van beteekenis. dat dc minister heeft toegezegd ernstig te zullen overwegen, wijl de gedachten der heeren Fock, Wibaut. cn Dobbelmann hem sympa thiek zijn. of hij in dc Assemblee van Septem ber hei, voorstel zal doen te laten onderzoe ken naar wat aan de economische ontwrich ting een einde kan maken. Hij wilde echter, waarschuwend, er aan herinneren, dat in economisch opzicht de Volkenbond nog niet veel bereikte. Op poli tiek gebied echter Is dc Volkenbond toch wel een moreelc kracht gebleken. Om. in het conflict Japan en China, zei minister Bee laerts. De minister bleek bereid, voor zoover dc financiën dat veroorloven honoraire consuls te vervangen door beroepsconsuls, ook is hij voornemens aan honoraire consuls Jonge be- roepsmenschen toe te voegen. Ten slotte heeft de minister de samenstel ling der Nederlandsche delegatie naar dc ontwapeningsconferentie verdedigd, betoo- gende dat de heele delegatie uitziet naar werkelijke vermindering van bewapening Samenstelling louter uit eenzijdige ontwa penaars was zi. niet noodig. omdat al'een algemeene internationale ontwapening tet snrake komt ln Genève en ieder gedelegeerd*! daarvoor van harte gevoelt. De beeroorine voor Bulten'andsche Zaken werd door de Kamer aangenomen. Minister Deckers aan het woord. Ook heeft, de Senaat nog dc bogrooting van Defensie doorngenomen. Gestemd is daarover echter niet. Dat komt eerst Woensdagavond Op vragen van Mevr. Pothuis—Sant heeft ce minister beloofd dat hij nog eens de werk tijden van de loodsen zal nagaan en voorts medegedeeld, dat er een onderzoek gaande is over de vraag of er nog iets gedaan kan worden aan dc bedragen, die de minstbc- deelden onder de oud-gepensioneerden ge nieten. Voorts heeft in een uitvoerig pleidooi mevr. PothuisSmit betoogd, dat de minister mis schien wel als mensch vredelievend is. maar als minister dc vredesgedachte niet bevordert, integendeel schuldig staat, aan het bevorde ren van een nieuwen oorlog. Vooral ziet zU ln dit opzicht den bewindsman schuldig door het steunen van de binnenlandsche oorlogs industrie, welke eigenlijk buitenlandsche oorlogsindustrie is. Die industrie heeft er be lang bij. dat er oorlogen uitbreken. Mevr. Pothuis—Smit opponeerde ook sterk tegen de duikboot. Minister Deckers wees dit oordeel af: hij zoekt den vrede als de beste. Maar dan langs den weg van internationale ontwapening. De minister stelde vaste dat hU tegenover alles wat munitie- en wapenindustrie hem voorstelt de noodige objectiviteit en reserve in acht neemt.. Maar het kon hem meende hij niet euvel geduid worden, dat hij bij de aan schaffing van materiaal en munitie voor ons leger bij de binnenlandsche fabrieken hot eerst bestelde, al was 't alleen maar om de werkgelegenheid hier te lande te behouden. De minister zag de duikboot als noodzakelijk wapen voor de kleine mogendheid met lange zeegrens. Maar overigens mocht, interna tionaal en gelijktijdig, tot vermindering van bewapening besloten worden, dan zag de mi nister geen enkele reden, waarom daaronder ook niet de duikboot vallen zou. Dc heer Hecrkens Thijsscn sprak over de ingewikkeldheid van de ge zagsverhoudingen tusschen minister, gou verneur-generaal en vlootvoogd. De minister erkende de staatkundige moeilijkheden, er kende ook, dat een oplossing noodzakelijk is, maar zoolang die nog niet bereikt Is. kan met welwillendheid en overleg alles goed loopen. De minister beloofde den heer Heerkens Thijssen zooveel als maar eenigszlns moge lijk is een einde te maken aan den papieren rompslomp op vele militaire bureaux. De heer Heerkens Thijssen riep. nu minis ter Deckers na zijn Indische reis weer in het Parlement was teruggekeerd, hem een „welko in patria" toe. En eindigde met den minister zijn dank te betuigen, dat. hij hem had toegestaan eenigen tijd door te brengen aan boord van een oorlogsschip, waardoor hij kennis kon maken met het leven van Janmaat. Hij had daarbij de gelegenheia gehad den geest, den ijver cn de toewijding te gaan bewonderen, waarmede op 's lands vloot gewerkt en gediend wordt. Janmaat - zei ele heer Heerkens Thijssen is een prachtig Nederlandsch type. Ten slotte somde dc heer Van En.o i n verschillende posten van Defensie op, waarop nog bezuinigd worden kan De minister be loofde zijn ernstigen aandacht daaraan te zullen schenken. INTIMUS. LOONSVERLAGING BIJ DE GEMEEN- TE AMSTERDAM? MEERDERHEID VAN B. EN W. STELT 4 pCt. VOOR. B. cn W- van Amsterdam hebben overwo gen welke gevolgen het Kortingswetje voor de hoofdstad zal hebben en de meerderheid van het college is tot de conclusie gekomen, dat wegens den financieclen toestand van de gemeente loonsverlaging voor liet perso neel noodzakelijk is. Naar het Handelsblad meldt zal wethouder Kropman in het geor ganiseerd overleg aan dc orde stellen ccn van de eerste loonweek in Mei af in te voe ren salarisverlaging van 4 pet., waarin op genomen is de 1 pet. vermindering van pen sioenpremie, die in Januari 1932 ingevoerd werd. Het gemeentebestuur ontleent het recht voor dit voorstel aan de bepaling in het reglement voor het G. O., waarbij zij in dien het gemeentebelang zulks cischt. van de aangegane loonovereenkomst mogen af wijken. Naar Het Volk meldt heeft de federatie- vergadering der S. D. A. P. te Amsterdam besloten, dat de S. D. A. P. te Amsterdam onder geen voorwaarde en op geen enkele wijze aan loonsverlaging haar medewerking zal verleenen. POOLSCH STOOMSCHIP GESTRAND. REVAL. 1 April. (V.D.) Hedenavond is het Poolsche stoomschip „Cieszijn" in dc na bijheid van Hangoe tijdens mistig cn storm achtig weer gestrand. Daarbij kreeg het schip oen groot lek. Het stoomschip aan boord waarvan zich een be manning van 21 koppen cn 5 passagiers be vinden. was van Reval onderweg naar Han goe met een lading stukgoederen. Dc toe stand van het schip is zeer ernstig, daar ne vel en drijfijs het uitzenden van bergings- vaartuigen onmogelijk maken. PROTESTSTAKING VAN EEN DAG PARIJS. 1 April (B.T.A.) Na afloop van een bijeenkomst van de vertegenwoordigers der theaters, heeft het comité in een pers communiqué medegedeeld, dat bij wijze van protest op a.s. Dinsdag gedurende 24 uur alle schouwburgzalen in Frankrijk cn ln de kolo niën zullen worden gesloten. (De theater- en bioscoopdirecteuren waren :en zeerste teleurgesteld en ontstemd, daar de financieele commissie der Kamer slechts een deel der door de Regeering gedane toe zeggingen - - zulks om een .staking te vermij den heeft goedgekeurd, hetgeen door het plenum der Kamer is aangenomen. Op de elschcn der cinema's is in het geheel geen acht geslagen.)

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13