OP DE BEURS VAN DE DAMESKRONIEK. HAARLEM'S DAGBLADZATERDAG 2 APRIL 1932 Een fleurige Houdt ge van nougat, rose, wit of bruinig, hard, zachter; grove blokken of bescheiden staafjes; houdt ge van lingerie, zachtgroen, zachtrosc, lichtgeel, zijdig en soepel? Snakt ge er naar poffertjes te eten achter een luid ruchtig en bonte beschilderde cartonnen ge vel? Hebt ge oog voor de overigens sterile voornaamheid van een exquize flacon parfum of stelt ge belang In 't voedingsprobleem en de vele nieuwe vindingen op dit gebied? Kunt ge met interesse nieuwe behangsel- ontwerpen voor kinderkamer en rooksalon opnemen? Zoekt ge een haard, een vulkachel, speciale kaasgerechten, boorden, biskwies, kindermeel of waschmachines of azijn? Of wilt ge bijdragen aan het CrLsis-comité? Zoekt ge badcostumes of vloerwrljvers, kunst mest of dameshandwerken? Wilt ge kloppen, veegen, c-f zuigen of voelt ge meer voor heil gymnastiek? Wilt ge uw leven verzekeren of een nieuwe matras koopen? Bent u gevoelig voor een serie wijnmerken of ontroert u de naam percil? Wilt ge soep of wilt ge stijfsel, een zomersche japon of nieuwe ideeën voor den aanleg van uw tuinJa, wat wilt ge eigenlijk? Zegt het de beurs van de dames kroniek en ge krijgt antwoord, misschien wel zoo dat oogen en ooren u tuiten. Houdt ge van kleuren en geuren, zijn nieuwe drtikelen en nieuwe preparaten sen satie voor u? Kortom, houdt ge van winke len en gezelligheid? Dan is er in de stad Am sterdam voor u een stad gebouwd waar je kunt genieten. Een stad waar het nooit re gent en waar het altijd licht is; waar ge on gemerkt van den eenen winkel in de andere kunt loopen en muziek uw huishoudelijke of andere stemming verhoogt. Dan kunt ge van 1 tot 10 April in het R. A. I.-gebouw uw hart op-, uw beurs leeg- en uw tasch volhalen. We liepen er in de vroegte wat rond te kij ken in de spannende momenten van bijna volmaakte schepping. In de oogenblikken vlak voor de finishing touch, waarin al een duidelijk beeld van het geheel zichtbaar wordt, maar de fantasie nog net niet gemist kan worden om het beeld voldoende te doen leven. In de oogenblikken dus, vlak voor het hoogtepunt, die alle bezadigde voldaanheid en zelfgenoegzaamheid missen. Enkele voor beeldigs stands zijn al vo,vomen afgewerkt en netjes, symetrisch en za-Jijk staan bijvoor beeld al stofzuigers uitgestald en zijn elders een serie flatwoningen van allerlei type inge richt, die volgens het programma „menig paartje dat met trouwplannen rondloopt" nieuwe ideeën over woninginrichting aan de hand zal doen. Losloopende zielen zal het misschien totaal nieuwe ideeën als bijvoor beeld trouwplannen aan de hand kunnen doen. Maar over die propagandistische waar de zwijgt het programma, evenals over een mogelijke anti-propagandistische waarde trouwens. Hier en daar vertoonen zich lieden in met verf beklodderde gewaden, die met een verf kwast tusschen hun tanden en een half dicht geknepen oog het effect van een zwart, een geel of oen rood vlak bewonderen om dan ineens een nog betei 3 kleureffect te prestee- ren. Afgezien van die eene man, die het woord Crisis-comité met twee ee's aan het eind had geschilderd, en koelen van ce's nog wel, waarover veel geweeklaag ontstond.Maar het kwam tenslotte weer in orde. En er was er één vol toewijding op z'n knieën, als in aanbidding gelegen, bezig met een roode üjn aan tc geven waar het bruingebrande been van een meneer in kleurecht badcostuum op hield en waar het brandend heete strandzaird begon. Achter diens zeer zonnig oog, was de lucht echter zoo diep ondoordringbaar blauw dat er weinig gevaar leek te bestaan, dat zijn Financiëele berichten. KREUGER'S POLITIEK VAN STAATS- CREDIETEN. VERLIES MINDER VOOR HET PUBLIEK DAN VOOR T CONCERN? Het beursoverzicht van de commanditaire vennootschap W. Willems Cie heeft een uiteenzetting van de debiele van het Kreu- gerconcem gegeven, in den volgenden zin: „Het is de politiek van Kreuger geweest om door het verstrekken van leeningen aan tal van staten wettelijke monopolies of andere handeisvoordeelen voor zijn onderhavige lu cifersmaatschappijen in die staten tc bedin gen. Het spreekt vanzelf, dat de voorwaarden van die lcening<\n voor de debiteuren veel gunstiger waren dan zij bij financiering op de open markt geweest zouden zijn. Kreuger voerde deze politiek uit de overweging, dat het staatscrediet in het algemeen zou verbe teren. zoodat na verloop van tijd de kwali teit der leeningen als het ware zou toene men. Zooals uit de balansen blijkt, finan cierde hij die leeningen voor een groot deel door uitgifte van eigen obligaties cn daarmee stelde hij het crediet van het concern als stootkussen vóór het veel geringere crediet van de staten, waaraan hij leeningen ver strekte. Deze speculatie op de verbetering van het staatscrediet is tot dusver niet ge slaagd. Integendeel, de crisis heeft zich. juist mede onder invloed van de zwakker worden de flnancieele positie van tal van staten, voortdurend meer als credletcnsis toegespitst en het spreekt, vanzelf, dat op den duur het crediet van het Kreuger-concem zelf daar door werd aangetast. Dit moet echter niet de eenige oorzaak zijn er schijnen ook acute betalingsmoeilijkheden te zijn, cn dit duldt er op, dat men niet tij dige de middelen, waarmee de groote nieuwe projecten, die men contracteerde door her financiering op de kapitaalmarkt opgenomen h<Het is niet aan te nemen, dat hot groote publiek zonder meer tegen eiken prijs zijn bezit aan Kreugerlondsen van de hand doei, vooral daar nog geen volledige gegevens over de positie der diverse dochlermljen bekend ziin gemaakt. Er moeten dus andere factoren ter beurze een belangrijke rol spelen en het is voora. aan de zwakke technische marktpositie der Kreugerwaarden toe te schrijven dat m slechts enkele dagen een dergelijke koersaf- braak mogelijk was. Het overzicht zegt verder dat Kreuger Toll bij emissies meermalen een politiek ge voerd heeft, die tot onjuiste h*"" kunnen leiden. Men heeft ni. dikwijls zeer stad verrijst. kleurechtheid, ik bedoel die van het badcos tuum-op de proef zou worden gesteld. Voor een stand van Nederlandsch zout en Nederlandsche schilderijen cn Nederlandsche karnemelk boent men zeer Nederlandsch de grond met absoluut Nederlandsch water. Op een monumentale zetel vertoeft een dame „en profond négligé", die nog alle moge lijkheden heeft van minder profond tot ab soluut niet négligé en van reclame voor coifure, voor poeder, voor lingerie, tot die voor avondtoiletten of katoenen schorten. Voor dit laatste evenwel leek ms haar hou ding te bewust elegant. Maar ik kan me ver gissen. Uit de smaakvol en rustig ingerichte zaal voor lezingen en dergelijke hebt ge aan alle uitgangen het uitzicht op lieflijke water partijen, gazons en fleurige bloembedden, waarvan alleen hier en daar een weerbar stige rozenstruik, of een hortensia die wat scheef staat, er aan herinnert dat dit alles maar tijdelijk en voor het oog is. Hier is een forsche waterspuitende fontein en daar stuift fijntjes spuitend geurige parfum. Uit een keurig ingerichte keuken met stralende pan nen en emmers die u geen oogenblik aan de drukte en het gedoe van koken herinnert en de gedachte aan aangebrande pannen verre houdt, stapt ge zoo midden tusschen artis tiek verzorgde borders, die een cn al kleurig heid zijn cn een en al lente. Niet ver daar vandaan tokt „Het koele wonder" waarmee men een ijspoeder*blijkt te bedoelen en niet de titel van een moderne roman, zooals u misschien zdu vermoeden. Tusschen dit alles door is er velerlei gele genheid cm voor diverse liefdadige doelein den spijkers-te-slaan, waarbij men in een volkomen negeeren van elk feminisme de bepaling heeft gemaakt, dat voor een be paald bedrag, heeren driemaal en dames vijfmaal mogen slaan. Hetgeen toch dunkt me een onderschatten van het vrouwelijk vermogen om spijkers te slaan, inhoud. Of moeten wc hierin een uiting van nieuw-fe minisme begroeten? die om aan veel manne lijke zwakheden tegemoet te komen, de vrou welijke zwakheid weer in eerc herstelt? Has het zij er is op de damesbeurs veel nieuws te zien! Er zijn zelfs twee automatisch trappe lende baby's, waarvan de een op zijn buik, de ander op zijn rug ligt en welke laatste met glundere oogen zelfstandig en eveneens auto matisch de zuigflesch hanteert. En dit alles uit pure tevredenheid over het hun gegeven kindermeel. Ee naandoenlijk tafreeltje, mits ge genoeg op een afstand blijft, om het brom mend n.'chaniek niet te hoor en, hetgeen de illusie van hun, dank zij het onvolprezen voedsel, onuitbluschbare levenskracht, aan merkt jk most verstoren. Ergens anders heeft men juist drie witte gestyleerde armen in beweging gezet, die onophoudelijk over een lap behangselpapier glijden om deszelfs waschbaarheid te" demonstreeren. In het midden van de zaal verrijst een podium en verraden zekere voorwerpen, dat daar het centrum der muziek zal komen; niet het minst het decor: felgeel met een enkel palmboompje. Een woeslijnachtigheid, die een passende achtergrond voor neger- en andere rythmen kan vormen. Het ziet er alles veelbeloovend uit. Het ziet er uit om er uren te lcopsn, to ruiken, te kij ken, te proeven, te luisteren. Het ziet emit om er veel tijd te verslijten, als ge tijd te ver slijten hebt. En mocht ge tenslotte wat dui zelig zijn van de vele indrukken. De dames- beurs weel overal raad op; niet ver van de uitgang bevindt zich een stand van zenuw sterkende middelen. Wat let u nog? Vr. S. belangrijke posten aandeelen en obligaties niet rechtstreeks op de geldmarkt of bij on afhankelijke bankiers ondergebracht., maar geplaatst bij dochtermaatschappijen, die voor een meer geleidelijken verkoop in de verschillende geldcentra moesten zorgdra- gcn. Het vermoeden, dat deze politiek van in tensieve bemoeienis met den beurshandel in eigen fondsen geleid heeft tot steunacties en inkoop of beleening, vloeit hieruit voort en men vraagt zich zelfs af. of de groote pos ten. welke Indertijd bij de dochters werden geplaatst, wel inderdaad bij het publiek zijn ondergebracht. Het is deze zijde van de fi nanciering van het Kreuger-concem. die ver moedelijk een groote plaats bij de onderzoe kingen van de thans benoemde commissie zal innemen. Het is dus zeer goed mogelijk, dat een deei van de verliezen uit hoofde van den koers val niet door het effectenbezittende publiek, maar rechtstreeks door het concern worden geleden. Naarmate echter de belangen van het, concern bij de eigen waarden greoter zullen blijken tc zijn, zal men ook voor de fi nanciering daarvan op groolere schaal, ver moedelijk kort crediet bij financieele instel lingen iiebben moeten opnemen. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN DE VISSCHERIJ. OVER DE EERSTE DRIE MAANDEN VAN DIT JAAR 882.636.94 MINDER ONTVANGEN Wij ontvingen de gedetailleerde cijfers om trent den vischomzet in Maart. Bij deze cijfers voegen wij tusschen haakjes de cijfers over Maart van het vorig jaar. Door 204 (.333) stoomtrawlers werd aange voerd voor f 479.685.17 (t 725 826.07); door 250 (253) motorloggers voor f 130.192.33 (f 168.446.84): door 523 (640» motorkustvis- schers voor f 19.907.48 (f 34.105.52); door 3 t9) open booten voor f 9.85 (f 47.25); door 7 (4> Duitsche stoomtrellers voor f 25.914.36 (f 14.262.50); door 1 Duitsche motorkot- ter voor f 988.85 (f door 1 IJsland- =ehe stornntrei'.er voor i 10.210 06 (f door 2 Belgische motorkot ters voor f 795.75 'f ooor 52 CDeensche nriorkotters •oor f 36.272.94 (f dcor 1 Engelsche motorkotter voor f 172.50 (f door 1 Franschc stoomtreüer voor f 5.046 80 (f Verder kwamen nog aan den Rijksvischaf- slag 3 (14) Engelsche stoomloggers met een besomming van f 1.356.60 (f 15514.80); 37 (36stoombeugers met f 39.122.37 (f 45.999.77) Aan consignatie werd verzonden voor i 29.458.57 (f 30.694.75). De totale omzet over de maande Maart 1932 bedroeg f 779.313,63 tegen f 1.035.107.50 over Maart 1931, een vermindering dus van f 255.883.87. In de eerste drie maanden van Maart 1932 werd omgezet voor f 2.306.530.46 tegen f 3.189.167.40 in Maart 1931. Dit wordt dus over het eerste kwartaal een minderen om zet 'van f 882.636.94. DE ONAFHANKELIJKE SOCIALIS TISCHE PARTIJ. EEN AFDEELING TE IJMUIDEN GESTICHT. Vrijdagavond was in de Concertzaal van „Flora" een vergadering belegd om te trach ten een afdeeling van bovengenoemde partij te stichten. De vergadering was goed bezocht. De spreker van den avond, de heer H. de Boer, memoreerde waarom men zich van de S.D.A P. had afgescheiden en nadat hij de be ginselen der nieuwe partij had toegelicht ging men in huishoudelijke vergadering over. Naar men ons mededeelde hebben zich on geveer 50 leden voor de nieuwe partij opgege ven. DE SCHEEPVAART. RESULTATEN IN HET EERSTE KWARTAAL VAN 1932. In de maand Maart zijn in de havens van het Hoogovenbedrijf aangekomen 21 stoom schepen, waarvan 9 geladen met erts en 4 met steenkolen, terwijl 8 schepen aankwa men om ijzer te laden. Er vertrokken even eens 21 schepen, waarvan 8 met een geheele of gedeeltelijke lading ijzer. Daarvan waren 3 bestemd voor Zweden, 2 voor Frankrijk, 1 voor Denemarken, 1 voor Italië en 1 voor Noord-Amerika. Opmerkelijk is, dat in deze maand geen enkele iading ijzer naar Enge land werd verscheept, tegen de vorige maand bijv. 10 ladingen, zoodat de verhooging der invoerrechten in Engeland hierop blijkbaar van grooten invloed is De scheepvaart was dan ook minder druk dan in Februari, toen ondanks de kortere maand 27 zeeschepen aankwamen. Voor de papierfabriek te Velsen is in de maand Maart geen enkel zeeschip aangeko men tegen 2 stoomschepen met hout in de zelfde maand verleden jaar. Verder kwamen in Maart te IJmuiden nog aan 2 zeeschepen, n.l. sleepbooten, zoodat we kunnen zeggen, dat er eigenlijk voor IJmui den geen zeeverkeer is geweest. Een groot verschil met verlc' - - f nar. toen in de maand Maart 17 zeesch: aankwamen, waarvan 3 met haring, 1 m. cement en 1 met stuk goed. In totaal zijn dus thans in onze havens aangekomen 23 zeeschepen, tegen verleden jaar in Maart 46 schepen, dus thans 23 sche pen of precies de helft minder. In het drukke kwartaal zijn voor de Hoog ovens aangekomen 73 zeeschepen, waarvan 29 met errs en 10 met steenkolen, ttgen 83 schepen in het eerste kwartaal van verleden jaar, waarvan 33 met erts en 11 met kolen. Er vertrokken in dit kwartaal 34 schepen, geladen' met ijzer, tegen verleden jaar 31 schepen. Toen vertrokken echter in dat kwartaal nog 6 schepen met een lading kunstmest. Voor de papierfabriek kwamen in het eerste kwartaal aan 2 stoomschepen, waarvan 1 met hout en 1 met houtstof, tegen verleden jaar 6 schepen, waarvan 4 met hout en 2 met hout- stof. Verder kwamen voor IJmuiden in het eer ste kwartaal nog aan 26 zeeschepen, waarvan 9 met haring en makreel, en 1 met stuk goed, tegen verleden jaar 43 schepen, waarvan 7 met haring, 2 met cement en 1 met, stuk goed, terwijl 1 schip emigranten aanbracht. In totaal zijn er dus thans in onze havens in het eerste kwartaal aangekomen 101 zee schepen. tegen verleden jaar 132, een ver mindering dus van 21 schepen. SCHEEPVAARTNIEUWS. Het Noorsche tankschip „Mitra" heeft eenige dagen in het blnnentoeleidingskanaal te IJmuiden gelegen, wachtende op orders. Donderdagmiddag hee'ft het schip orders ge kregen voor Hamburg en is derwaarts ver trokken. Het Zweedsche s.s. „Mercurius" is Donder dagavond in ballast van Shoreham voor het Hoogovenbedrijf te IJmuiden, vertrokken, teneinde een volle lading ruwijzer voor Zwe den in te nemen. Het Nederl. s-s. „Rietfontein" is Donderdag avond in ballast van Hamburg te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam, alwaar het schip in de Oude Houthaven zal worden opgelegd. Het Duitsche s.s. „Wamcru" van de Woer- mann Linie te Hamburg is Donderdagnacht met een lading stukgoederen van West-Afrika te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam, na lossing der Amsterdamschc lading zal het schip de reis naar Hamburg voortzetten. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 1 April: Duitsch, Wamaru, West-Afrika. Ned., Venus, Rotterdam. Ned. motor. Brabant. Parijs. Engelsche motor. Maron. Batavia. Engelsch, Dalewood. Sunderland. Duitsch. Sierra, Guatemale. Zweedsch, Mercurius, Londen. Ned. motor. Remi, Londen. Vertrokken schepen: 1 April: Ned., Texelstroom, Bristol. Ned., Regina, Belfast. Engelsch, Plawsworth. Methil. Spaansch. Antonchu. Leith. Poolsch, Wisla, Gdynia. Ned.. Lingestroom. Liverpool. Engelsch, Louch Tisher, Texwood. Duitsch, Eifei. Hamburg. Beigisch.President Franqui, Constanza. Noorsch, Ek, Oslo. Ned... Mars. Porto-Rico. Ned., Perseus Konenhagen. Ned.. Nero. Gothenburg. Ereelseh. Good,»d'*h Cardiff. Ned.. Fauna, Rotterdam. FAILLISSEMENT. BIJ arrest van het Gerechtshof te Amster dam is vernietigd het vonnis der Arrondisse- menU-rechtbank te Haarlem d.d. 1 Maart 1932. waarbij Hendrlcus Adrianus Graman, van beroep groentehandelaar, wonende tc Driehuis, gemeente Velsen, in staat van fail lissement is verklaard. BLOEMENDAAL GEEN SPREEKUUR. Wethouder Dr. Bomwater is verhinderd Dinsdag 5 April spreekuur te houden. DE TENTOONSTELLING VAN DE RAADHUISPLANNEN. De belangstelling voor de tentoonstelling van de Raadhuisplannen c.a. in de toonzalen van de firma J. A. Boskamp te Overveen is zoo groot er zijn dagen geweest, dat er 60 bezoekers waren dat het bestuur van Bloemendaal's Bloei besloten heeft de ten toonstelling met een week te verlengen tot en met Vrijdag a.s. en haar weder open te stellen van 96 uur. Merkwaardig is, dat er zooveel belang stelling van buiten bestaat en dat er zoo veel Bloemendalers weg zijn gebleven. Hen zouden we willen aansporen, om de komende week een kijkje te nemen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Gevonden en terug te bekomen bij: J. Pool. Oostvest 44 Haarlem, een zilveren vulnotlood; A. Oosterhof, Alb. Thijmlaan 63, Bloemendaal, een zakmesje; J. Hardebol, Boschlaan 63. Bloemendaal, een paar lederen wanten; H. Lintjes, Scheldestraat 15. Am sterdam, een rugzak met inhoud; Walter, Kerkjleïn 6 Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Wempe, Noordlaan 25 Bloemen daal, een bonte sjaal; G. Sweijen, Zomerzor- gerlaan 42, Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud; Postuma, Brederodeweg 39, Bloemendaal, een handschoen; M. C. Belder- bosch, Spechtlaan 15, Aerdenhout, een vul penhouder; Kraan. Verbindingsweg 31 Bloe mendaal, een hond; Bamhorn, Middentuin- dorplaan 18. Haarlem, een heerenarmband horloge; H. Zwiersen, Rollandspad 17 Haar lem, een res. wiel van auto met band; Bloe- mendaalsche weg 155 Bloemendaal. een pak boorden; v. Gend en Loos. Willemsplein IJmuiden, een pakje plan. 1 Meter lang, ge merkt R. B.; aan den politiepost te Aerden hout, een kinderhandschoentje, een met bont gevoerde d.handschoen; een huissleutel; een groenledei-en kinderschoentje; aan het bu- reaü van politie te Overveen, een schopje, een wollen das. een nappa heerenhandschoen een paar kindcrhandschoentjes, een huissleu tel. DIEFSTAL VAN ROZEN EN HEESTERS. Door een ingezetene van Aerdenhout en een uit Bloemendaal werd aangifte gedaan van diefstal van rozen en heesters uit hun tuinen. Meestal zijn dit planten die sinds kort waren geplant en daardoor gemakkelijk uit den grond getrokken konden worden. Waarschijnlijk zullen de planten bij parti culieren te koop worden aangeboden. Bij dergelijke aanbiedingen dient men dus voor zichtig ts zijn. DE ITALIAANSCHE MEER-FLORA In de gemeentelijke Kweekerijen van Bloe mendaal aan de Veldlaan te Aerdenhout hebben 2900 bezoekers de Italiaansche meer- flora bewonderd. Uit dankbaarheid stortten zij een bedrag van 58.05 in het crisisbusje. VELSEN CREMATIE JOS- SIKL. EEN EENVOUDIGE PLECHTIGHEID Vrijdagmiddag had op Westerveid de cre matie plaats van het stoffelijk overschot van den heer Sikl, in leven leider van de Praag- sche voetbalclub Sparta, welke thans een tour door Nederland maakt. Onder de aan wezigen merkten wij op de heeren: Major Tesar, leider van de ploeg, Pazdernik, voor zitter der Tsjechische vereeniging te Amster dam, J. Dvorak en Kokes, onderscheidenlijk Tsjechisch consul te Rotterdam en Amster dam, J. Hoven, consul van den Tsjechischen voetbalbond in Nederland, I. Flohr, schaak meester uit Praag, de leden der club en ver dere belangstellenden. Onder de vele kransen die de baar dekten, was er een van den Kon. Ned. Voetbalbond. Als eerste spreker trad naar voren Major Tesar, die den laatsten groet van de leden der club overbracht en den overledene dankte voor hetgeen hij voor de sport en in het bij zonder voor Sparta had gedaan. De heer Pazdernik prees de sportiviteit van den overledene. De heer Kokes dankte de aan wezigen voor de belangstelling. Bij het verla ten van het crematorium werd het Tjechisch volkslied gespeeld. Aangezien de Praagsche voetbalclub „Spar ta" hedenavond naar Praag vert kt had de crematie, na toestemming der autoriteiten, binnen den wettelijk gestelden termijn plaats daar de asch van den overledene mede naar Praag vervoerd wordt. SPEELTUINVEREENJGING „KINDERVREUGD". UIT HET JAARVERSLAG. Wij ontvingen het jaarverslag van de speeltuinvereeniging „Kindervreugd" en ont- leenen hieraan het volgende: Het jaar 1931 is voor onze Vereeniging een zeer belangrijk jaar geweest. Dank zij de medewerking van de. in vergelijking tot het ledental helaas kleine schaar van trouwe werkers, is er veel tot stand gebracht. De financieele toestand der Vereeniging is, dank zij de door den Raad verleende sub sidie .gelukkig niet slecht te noemen. Echter is er nog veel geld noodig, zooals voor af lossing van het clubgebouw enz. Het ledental der Vereeniging is vrijwel gelijk gebleven cn bedraagt thans 326. Het aantal kinderen, dat in 1931 den speeltuin bezocht bedroeg, niettegenstaande de tuin van 30 April tot 13 Juni 1931 gesloten was, plm. 40.500. Vergeleken met het jaar 1930, is dit een toename van ongeveer 15.000. Deze toeneming kan voor het grootste deel worden toegeschreven aan de oprichting van de glijbaan, welke zeer in trek was bij de jeuCTd, doch niet ai'een bij hun .ook bij de ouderen, die od de daarvoor bestemde avonden menig baantje hebben geg'eden De jeucdleiderscursussen, in samenwerking met Hoogovenstaten hebben geen succes mogen behalen en staan dan ook geheel stil. De hooge kosten voor leeraren, enz. welke te zwaai- op de Verecnigingen drukten, zijn hier wel de grootste oorzaken van. Het aantal aan den speeltuin verbonden clubs bedroeg 7, n,l.: Teekenclub met30 leden, voetbalclub 30 leden, Hóutsnijclub 10 leden: Handwerkclub 71 leden; dam- en schaakclub 36 leden; fi guurzaagclub 36 leden; Muziekcorps 26 leden. Over de resultaten van het clubwerk kunnen wij zeer tevreden zijn. 't Is alleen jammer, dat er zoo weinig leiders en leid sters beschikbaar zijn. waardoor deze enkelen het veel te druk hebben. Wie geeft zich op? Eiken Zaterdagmiddag worden in het club gebouw bioscoopvoorstellingen voor de kin deren gegeven. Gemiddeld worden deze voor stellingen door 150 kinderen bezocht. Een nieuw bioscooptoestel werd aangeschaft, hetgeen een groote aanwinst Is en waarmede de bioscoopcommissie zeer in haar schik ls. Opgemerkt wordt nog, dat door den heer S. Luttik alhier, een mooie film van den Speeltuin en de kinderen werd vervaardigd, welke uitstekend geslaagd is te noemen. Op 16 Mei 1931 werd het 5 jarig bestaan der Vereeniging in intiemen kring gevierd, waarbij het Bestuur op een sympathieke wijze werd gehuldigd. Tevens werd op dezen dag de tentoonstelling geopend van het door de verschillende clubs gemaakte werk. Het financieel verslag sluit met een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 4022.87. Op 1 Januari 1932 was er een kassaldo van f 178.73. Uit het verslag blijkt dat „Kin dervreugd" in 1931 door de burgerij van Velsen (N) en Velsen en de milde bijdragen van winkeliers en anderen geholpen, door vele werksters en werkers, voor de kinderen veel tot stand heeft gebracht. In staat gesteld door een geslaagde groote verloting, een uitstekend geslaagde bazar konden wij een flinke glijbaan opi-ichten, een jeugdmuziekkorps van instrumenten voor zien en een prachtig filmtoestel koopen. OPRICHTING JEUGDGROEP. Naar men ons mededeelt bestaan er bij het afdeelingsbestuur van den Algemeenen Nedcrlandschen Bouwarbeidersbond plannen om tot oprichting van een jeugdgroep te ge raken SPEELTUIN VEE. „KINDERVREUGD". De speeltuinver. .Kindervreugd" houdt haar jaarvergadering op Vrijdag 15 April in het clubgebouw aan den Doodweg te Velsen (N.) Op de agenda komt o.m. voor verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren P. van Willigen, D. Schermer en C. C. J. Bakker, onderscheiden lijk le voorzitter, 2e secretaris en Commis saris. FEESTAVOND VAN „THE HOT SYNCOPATERS" Heden Zaterdag zullen „The Plot Synco- paters" (leider Guus van Hees), die op de beide concoursen, uitgeschreven door het weekblad „Het Leven" het eerste gehouden op 27 Dec. '31 te Amsterdam en het tweede op den 2en Paaschdag te Den Haag den twee den prijs wisten te behalen, een feestavond geven in Hotel „De Prins" te Velsen. Deze avond zal worden opgeluisterd door vele attracties, o.a. de welbekende „Far East Ha waiian Band", onder leiding van Awa Hula, en de Oostersche danseres Mainah Ossyfa. Na afloop zullen extra bussen naar Haarlem loopen. VEREENIGING VOOR JONG-HERVORMDEN Bovengenoemde vereeniging hield haar sluitingsavond in het winterseizoen. De voor zitter wees er op dat de bedoeling van dezen avond niet was het begin yan een zomer- slaap, dus niets doen. Plet deed spr. veel ge noegen dat eenige leden van den kerkeraad en kerkvoogdij, tegenwoordig waren. Hij ge waagde verder i een prettige samenwer king met boven-.noemde colleges en sprak van een zeer goed jaar dat. voorbij was. Hierna traden diverse leden voor het voet licht met zangnummers en declamatie, welke zeer goed ln den smaak vielen. Onder wijl zorgden vlugge dameshanden voor een kopje thee met een versnapering en werden lootjes verkocht. Niet minder dan 18 prijzen door belangstellenden geschonken gingen onder gejuich naar de gelukkige winnaars. Ds. A. A. Wildschut sprak een slotwoord, den leden voorbehoudende om datgene dat zij in den afgeloopen winter in de vereeniging had den gehoord niet in hun hart dicht te slui ten, maar dit te verwerken cn uit te dra gen tot groei en bloei voor God's Koninkijk. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND 3 BANDEN GROOT-BILJART. Vrijdag!, zijn de wedstrijden om bovenge- noemden titel in de biljartzaal van de „So- ciëteit-Vereeniging" alhier begonnen. De partijen hadden den volgendag uitslag: pnt. brt. h.s. gem. F. de Bra uwer (B.V. ,,'t Zuid", Rotterdam 40 105 4 0.380 J. v. 't Hooft („Arnhem", Arnhem 39 104 3 0.375 J v. Hooft 40 104 3 0.384 J. Verhaaff (B.V. „Victoria", Amsterdam) 38 103 3 0.368 J. G. Wittebol (B.V. „K.R.A.S.", Amsterdam) 40 92 3 0.434 Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault (B.V. „De Groote Club". Amsterdam) 27 91 3 0.296 Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault 29 93 2 0.311 J. v. t Hooft 40 94 4 0.425 F. de Brauwer 40 123 3 0.325 A. Cohen (B.V. ..De Maasstad", Rotterdam) 37 123 3 0.300 J. Groenteman („Rembrandt", Amsterdam) 40 77 3 0.519 S. Roodveld („Amsterdam" Amsterdam) 34 76 5 0.447 A. Cohen 27 98 2 0.275 J. Groenteman 40 98 4 0.408 F. de Brauwer 40 85 4 0.470 S. Roodveld 29 85 2 0.341 J. Verhaaff 40 70 3 0.571 J. G. Wittebol 34 69 3 0.492 KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Ie KLASSE. Donderdag werden deze wedstrijden in café M?tz in de Barceljorisstraat voortgezet met 3 partijen. De uitslag was als volgt: D J. Metz 239 28 58 8.53 W. H. Verheyde 250 29 24 8.62 H. J. Metz 250 22 46 11.36 H. Boerwinkel 117 21 24 5.57 M. v. Putten 166 26 36 6.38 H. J. Metz 250 26 46 9.SJ

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14