CHIEF WHIP STADSNIEUWS .Nóg iemand heeFt genotenvan.de beste.. sigaret voor ieders gezondheid! ONTBOEZEMINGEN PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165 AGENDA HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC 2 APRIL 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl», per reist. VIRGINIA DE REORGANISATIE VAN HET U.L.O. EEN ADRES VAN DElV BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers verzoekt den gemeente raad van Haarlem te willen bevorderen: a. dat aan de school voor U. L. O. letter A een proef wordt genomen met het inrichten van een derde klasse voor eindonderwijs met vereenvoudigd leerplan; b. dat na afloop van een bepaalde termijn de schoolvergadering van genoemde school over de resultaten van die proef een rapport uitbrengt. In de uitvoerige memorié van toelichting wordt o.a. geschreven: Het gaat er om, het abnormaal groote ver loop op de ULO-scholen tegen te gaan door oordeelkundige differentiatie. Naar de bond meent is het voor de volksontwikkeling van meer belang, 80 pet. of meer der leerlingen een volledige cursus te doen afloopen. dan met kunst en vliegwerk een 30 pet. a 40 pet. over de diplomastreep te brengen. Daarvoor is vereenvoudiging noodzakelijk. Ze kan alleen worden gevonden in weglating van vakken en besnoeiing van andere. Dat is de kern van het verzoek en het mag met een gerust hart aan de ULO-leerkrach- ten worden overgelaten, hoe per slot van re kening de vereenvoudiging in concrete voor stellen aan de beslissende autoriteiten zal worden voorgelegd. Het juiste tijdstip voor die vereenvoudiging ligt volgens den bond na het tweede leerjaar, al zou hij na het eerste leerjaar tegen een splitsing in MULO-diplomacandidaten en an dere geen overwegende bezwaren hebben. Door differentiatie op de ULO-scholen zelf te brengen, lost men de moeilijkheden op na- turlijke wijze' naar recht en billijkheid op en vermijdt men het ontstaan van inrichtingen met verschillende maatschappelijk cachet. Om misverstand te voorkomen wordt uit drukkelijk verklaard, dat ook de bond de op leiding voor de MULO-diploma's ln het be lang van de leerlingen, voor wie ze bereikbaar zijn, noodzakelijk acht. Het verzoek geldt alleen de kinderen, voor wie ze geestelijk en lichamelijk te hooge eischen stellen. Er is een diploma A en een diploma B. Het eerste stelt minder hooge eischen voor- de wiskunde dan het tweede, welks bezit- voor toelating tot inrichtingen van onderwijs als Middelbare Technische School o.a. gelijkge steld wordt met het diploma H.B.S. driejarige' cursus. Het aantal B-ca-didaten is in vergelijking met- de A-candidaten gering. Het is voor de MULO-examens, dat de Haar lemsche scholen al haar kracht inzetten. Het einddoel voor alle leerlingen is: het MULO- diploma. En deze uniformiteit Ls fataal. Dit eenheidstype is nooit de bedoeling van den wetgever geweest. De examendressuur, die de doelstelling van het Haarlemsche U.L.O onvermijdelijk met zich meebrengt-, is oor zaak van veel desillusie, van veel tusschen- tijds vertrek op onze scholen. Allereerst willen wij trachten een denk beeld te geven van den aard der moeilijkhe den. die zich bij het ULO voordoen. Zij han gen samen met de samenstelling der school bevolking het- leerplan en de maatschappe lijke omstandigheden. In Juni .1931 telden de gezamenlijke eerste klassen van beide ULO-scholen 222 leerlin gen. Daarvan kwamen er 36 (ruim 16 pet.) van de opleidingsscholen; 71 (bijna 32 pet.) hadden zes leerjaren van een zevenklassige school doorloopen en 112 'ruim 50 pet.) had den de volledige zevenjarige school achter den rug. De helft der kinderen krijgt dus te verwer ken 7 jaren L.O. plus 4 jaren U.L.O. Wie let op het maatschappelijk milieu, waaruit zeer velen voortkomen, zal moeten beamen, dat deze leertijd een bezwaar kan zijn, om het onderwijs op de U.L.O. tot het eind te volgen; gezwegen nog van het feit-, dat zitten blijven het belang van deze factor nog aanmerkelijk kan verhoogen. De regeling, die de Bond voorstelt, wil aan deze economische bezwaren tegemoet komen. Verkorting van den cursusduur met een jaar gepaard gaande met een belangrijke vereen voudiging in de eind-derde klasse zal voor deze groep de noodzakelijke verlichting bren gen. van een Optimist. Fransch "bezoek. Chiappe en Rcnard. Ons klaxon-gegil. De geringe xoaarde van het historische 'voorbeeld. Meneer van Burink gaat tiit de politiek. De nooden der Kunst. Gelijktijdig met de twaalf Fransche mid delbare scholieren, die de beste opstellen over ons Koloniale Paviljoen tc Vincennes hadden gemaakt en het achtdaagschc uit stapje naar Nederland daarvoor als „prijs kregen in mijn jeugd kreeg je zulke kansen niet, anders zouden onze schoolopstellen geniaal geweest zijn heeft dc Parijsche prefect van politie ons land bezocht. Hij was niet alleen. Monsieur Renard. préfet du département de la Seine, vergezelde hem. Beiden hadden hun vrouwen meegenomen, waaruit het vacantie-karakter van het uit stapje bleek, ofschoon ge autoriteiten, in welk land ook ,op dit punt nooit heelemaal vertrouwen kunt. Merkwaardigerwijze heeft Amsterdamsche pers alleen van M. Chiappe. den politie- prefect, notitie genomen en M. Rcnard vrtf- wel genegeerd. Als de Amsterdamsche hoofd commissaris met den commissaris van de Koningin in Noordholland een plezierreisje naar Parijs ging maken, zou dc belangstl- ling daar misschien wel anders verdeeld worden Het zit hem vermoedelijk in den titel. ..Préfet de la Seine" klinkt niet erg in drukwekkend. Toch staat M. Renard aan het hoofd van Frankrijk's belangrijkste provincie De Amsterdamsche dagbladen hebben dit blijkbaar niet beseft en alleen M. Chiappe geïnterviewd. Hij was hoffelijk zooals een Franschman betaamt. Overigens is zijn com pliment aan de Amsterdamsche dienders en de hoofdstedelijke verkeersregeling ongetwij feld verdiend. Maar het Ls nogal vermakelijk te lezen dat hU ons publiek gedisciplineerd DE VEREENIGING „HET HOOGELAND" EEN NIEUWE STICHTING NOODIG. Op 2 December 1932 zal het 40 jaar gele den zijn, dat de vereeniging „Het Hoogeland" de eerste kolonie voor bedelaars, landloopers en drankzuchtigen in ons land stichtte, n.l. --Het Hoogeland" te Beekbergen bij Apel doorn. In 1925 is het arbeidsterrein der vereeni ging zeer belangrijk uitgebreid, ook wat be treft den reclasseeringsarbeid, door de over neming van de kolonies ..Filadelfia" te Vries (Dr.) en „Wilhelminahoeve" te Opende (Gr.) van een zustervereeniging. De vereeniging staat op Christelijken grondslag, doch heeft haar arbeid steeds ver richt voor personen van alle gezindten. In 1930 zijn in de drie kolonies 301 perso nen verpleegd. Het gelukte, hiervan 100 in de maatschappij terug te brengen. Steeds dringender wordt de behoefte ge voeld aan een afzonderlijke, nieuwe inrich ting voor ouden van dagen, lichamelijk en geestelijk onvolwaardigen, voor de velen, die niet meer in de maatschappij terug kunnen. Deze menschen behooren niet tusschen de jongeren in de kolonies. Er is nu een Jubileum-comité voor het ge- heele land gevormd uit de provinciale be sturen van „Ons Drie Cents Fonds" en weer is een actie begonnen om ter gelegenheid van het aanstaand 40-jarig jubileum der Vereeniging een bedrag van f 60.000 bijeen te brengen voor het bouwen van een eenvou dig kolonie-gebouw bij de bestaande kolonie ,-Het Hoogeland" te Beekbergen. De plaatselijke comités zijn druk bezig, voor dit doel jubileum-gravures der kolonies, coupons en speldjes te verkoopen. Er is een groot eere-comité gevormd waar van Prins Hendrik beschermheer Ls. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op deze actie. HANDENARBEID Op Woensdag 6 April organiseert de Ver eeniging voor Handenarbeid, van 3 tot 10.30 uur in de Tuinzaal van het Gem. Concertge bouw een tentoonstelling, waar hoofdzake lijk werk van leerlingen der Lagere Scholen zoowel openbare als bijzondere, uit Haar lem en omstreken te zien zal zijn. Een be zoek aan de tentoonstelling, welke om 3 uur door den wethouder van Onderwijs, den heer W. Roodenburg, wordt geopend, wordt ten zeerste aanbevolen Des avonds van 8—9 uur spreekt de heer A. H. Gerhard in dezelfde zaal een rede uit. Zoowel de tentoonstelling als de lezing zijn kosteloos toegankelijk. CHRIST. KANTOOR- EN HANDELS BEDIENDEN. De Nederlandsche Vereeniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbedienden. De afdeeling Haarlem van de Nederland sche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden hield in het gebouw van den Haarlemsehen Christelijken Bestu renbond een feestelijke jaarvergadering. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter den heer W. Wmdig, die een kort welkomstwoord uitsprak, waarna de secreta ris, de heer Joh. de Wijs, een beknopt over zicht gaf over de werkzaamheden der afdee ling in 1931. Wijontleenen daaruit, dat het ledental nog stijgende is en -dat er greote be langstelling tegenwoordig bestaat voor de vakorganisatie. De uitkeering uit de werkloozenkas der vereeniging was uit den aard der zaak zeer hoog in 1931 en beliep f 770.41, hetwelk werd uitgegeven aan 7 leden, die werkloos waren. De penningmeester de heer W. F. de Wijs, bracht vervolgens een verslag uit van de financiën. De rekening sloot met een batig saldo van f 17,30. Mej. J. Ruigrok v. d. Werve en de heer H. Becker luisterden den avond op met enkele gevoelvol voorgedragen mu ziekstukjes. De feestrede werd uitgesproken door het hoofdbestuurslid den heer H. J. Vermeulen.Na de pauze werden nog enkele schetsen uit het kantoorleven opgevoerd door de jeugdgroep der afdeeling niet hun leiders, welke na afloop een daverend applaus uitlokten. Alles bij elkander genomen was het een genot volle avond. De zaal was flink bezet. vindt. Daar hapert nog het een en ander aan, al begeeft het zich dan ook zelden in debatten met verkeersagenten, zooals de Parijzenaar bij voorkeur doet. Critiek heeft M. Chiappe ook nog geleverd, en wel op het verschrikkelijke klaxon-lawaa: waarmee ons autoverkeer gepaard gaat. Dat he^ft hij in Parijs allang tot het minimum beperkt, en het gevolg is dat er voorzichtiger gereden wordt. Ja. Wat verwacht-ie van ons? De vraag: „Hebt u bijtijds signalen gege ven?" heeft jaren lang zulk een belangrijke rol in Hollandsche rechtszalen gespeeld bij de behandeling van automobiel-overtredin gen. dat in iederen automobilist het denk beeld zit vastgeroest: „Als ik maar zorg lawaai te maken ,sta ik altijd sterk als er onverhoopt wat gebeuren mocht". Vandaar het voortdurende, afgrijseiijke-leelijke klaxor gekrijsch, niet alleen in Amsterdam, maai overal in ons land. Ik behoor tot. degenen die als zij zitten te werken, allerlei geluiden er zelfs gesprekken in hun nabijheid kunner velen, zonder er in het minst door afgeleid te worden. Maar voor negen uur 's morgen* is hei. mij op het bureau van dit blad on mogelijk een artikel te gaan schrijven, dooi het malle klaxon-gegil in de Groote Hout straat. Er zijn grenzen. Een draaiorgel gaat daar ook buiten, maar dat is tenminste liefe lijk van klank. Hoe wij een eind aan ons overdreven straatgeweld moeten krijgen is voorshands niet duidelijk. Zoolang de autobestuurders dit beschouwen als het hoofdmiddel om zich van de straffende hand van den kadi'te vrijwaren, lijkt er niet veel uitzicht op. Ai heeft M. Chiappe dan ook zeker gelijk als hij zegt, dat die overvloedige lawaaimakerij hun aandacht ook nog gedeeltelijk van het stuur afleidt En al is 90 pet. van dat spektakel overbodig, hetgeen bewezen wordt door de meeste fiet sers, die hun belsignaal vrijwel nooit toepas sen. Terwijl de Amsterdamsche verslaggevers den prefect. Chiappe zaten uit te hooren liep de prefect Renard in onbekommerde lacaniie-vreugde rond. en most gedacht heb ben: „De volgende maal als ik op reis ga. neem ik dat kleine opper-klabakje weer mee. Wat een kerell Heeft een wcergaloozen kijk DE BAZAR VAN „DE WATERRATTEN" HEDEN OPENING. De Haarlemsclie Zwem- en Poloclüb „Dc Waterratten" heeft op het gebied van orga- niseeren een uitstekenden naam verworven Dat Ls ook nu weer gebleken bij het or- ganiseeren van den bazar ten bate van de viering van het tweede lustrum op 23 Juli a.s. en die hedenmiddag twee uur door den voorzitter der Bazarcommissie, den beken den veteraan-zwemmer A. J. Gerritsen, in het gebouw der CoÖp. Bloembollenveiling aan den KI. Houtweg geopend zou wouden. We hebben er Vrijdagmiddag alvast een' kjjkje genomen, voor zoover ons dit tenmin ste in deze schier onmetelijke zaal mogelijk was. want toen was het er nog een chaos, zooals dit altijd bij de voorbereiding van een bazar het geval is. Een groot aantal leden maakte zich verdienstelijk met het opbouwen en inrichten van de vorschillende stands. We hebben al heel wat bazars gezien, maar deze belooft alle andere te overtreffen, wat aantal en verscheidenheid van attrac ties betreft. Doordat er zulk een groote ruimte beschikbaar is, heeft men alles zoo royaal mogelijk kunnen opvatten. Zoo komt er o.a. in het midden een dansvloer van 21 M. lang en 8 M. breed; het geheel omgeven door palmgroen Die inrichting zal stellig niet ongebruikt blijven. Vlak daarnaast komt een podium voor de muziek. Bij het begin van de zaal staat een pro paganda-stand voor de zwemsport in het algemeen. Die zal opgeluisterd worden met de vlaggen van de zwemvcreenigingen H. V. G. BZignea. De Delft, H. P. C„ Haarlem en De Waterratten. De plaatsruimte laat het niet toe om alle attracties te noemen. O.a. is een schiet tent. Wie het hoogst aantal punten haalt, krijgt als prijs een schitterende kano, die door de firma Gebr. Koster belangeloos be schikbaar is gesteld. „De Sierkan" heeft gratis ijs voor verkoop geschonken. Ook met liet sjoelbakken kan een mooie prijs gewonnen worden, namelijk een prachtig zeiljacht, genaamd D. W. R„ gemaakt door Henk Handeraaf. één der op zakkenrollers, weet precies wanneer je moet oversteken en houdt ook nog de repor ters van je lijf!" Deze week werd gekenmerkt als belang rijk door de splitsing in de S.D.A.P. en de oprichting van de O .SP. Er is daarover wei het noodige geschreven, ook in dit blad. Mij is het nog opgevallen dat vrijwel de geheeie pers dit conflict vergeleek met het vorige Dat was de uittreding, op het Deventer Con gres van 1909, van Wijnkoop en de zijnen. De meeste bladen vinden dit een identiek geval. Ik niet. want sinds Deventer zijn niet alleen cc heeren Aibarda, Vliegen, Schaper, Wibaut, Oudegeest, v. d. Goes enz. 23 jaar ouder geworden, maar ook de S.D.A.P. en de ontwikkelingsgang van haar arbeid verkeeren in dat geval. Dat beteckent veel. Het be- teekent o.a. dat éen gansche evolutie zich sindsdien heeft voltrokken, die bij ce verge lijking met het historische voorbeeld maar rustig genegeerd wordt. Ik wil daar ni^t mee beweren dat de so cialistische taak van de S.D.A.P. zou zijn af- geloopen en die van de O. S. P. aangebroken voorspellingen lijken voorshands zeer ge waagd. en de tijd zal moeten leeren wat deze splitsing beduidt maar wel wil ik nog eens wijzen op de gevaren van die historische ver gelijkingen, die nooit en te nimmer voor 100 pet. opgaan, in vele gevallen de 50 pet. niet halen en in andere kant-nog-wal raken. Het is geen oorspronkelijke geest, die dc toe komst. wil bewijzen uit het verleden. En bij politieke pariijen met vooruitstrevend pro gram liggen de mogelijkheden altijd vóór nooit achter hen. Het aantal soorten socialisten in Nederland ls inmiddels met één vermeerderd, naast de sociaal-democraten, de revolutionair-socialis ten van den heer Sneevliet en de nationaai- socialisten van den man met het Bruine Huis en het Bruine Hemd: Adalbert Smit. Welke veelvuldige comparant in deze rubriek mij deze week helaas geen gelegenheid geeft hem te bezingen. Hij heeft het blijkbaar te jongste adspirantleden. die het ook belan geloos voor dit doel heeft afgestaan. Er zijn attracties voor jong en oud. En wie vermoeid is, kan zich verfrisschen in een consumptietent van 15 M- breed en 5 M- diep. In een groote verkoopstand worden aller lei fijne damesartikelen verkocht, die ook allemaal geschonken zijn. Het bestuur van ..De Waterratten" heeft met de organisatie van dezen bazar ook van de politie veel medewerking oftdervonden. De bazar is heden geopend tot vanavond twaalf uur; Zondag en Maandag van v.m. 10 tot 12 uur nam. PERSONALIA. In de commissie, belast met het afnemen van de examens voor de akten Nijverheids onderwijs NIV. NV (beide met aanteekening) Nhk Nj en Nk. zijn voor 1932 benoemd de heeren R. Kraakman, leeraar aan de Am bachtsschool te Haarlem en ir. H. J. Meeuwis, leeraar aan de M. T. S. tc Haarlem. IIAARLEMSCHE BACHVEREEN1G1NG Het negende concert heeft plaats op Dins dag 5 April in de Gemeentelijke Concertzaal. Het orkest van het concertgebouw te Am sterdam laat zich hooren onder de dirigen ten Dr. Willem Mengelberg en Maurice Ravel Soliste is Marguérite Long, piano. „ONZE VLOOT" De afdeeling Haarlem en omstreken van „Onze Vloot" houdt haar jaarlijksche alge- ineene vergadering op Woensdagmiddag 13 April. Dc agenda vermeldt de jaarverslagen, de verkiezing van 5 leden van het bestuur we gens periodieke aftreding van de heeren Jhr. O. van Lennep, J. Beeckman, J. W. Stoutjes- dijk, W. H. Bouwmeester en vertrek van den heer A. F. Gooszen. de benoeming van 6 leden van het Dag. Bestuur, de verkiezing van een voorzitter en de verkiezing van een afge vaardigde naar de Algemeene Vergadering der Vereeniging. druk met de vele Nnsnapjes, sinds zijn eer sten schepping ontstaan. Aan de revolutionair-socialisten schijnt een geruchtmakend man te zullen ontvallen. De Rotterdamsche heer Van Burink heeft im mers medegedeeld, dat hij zich uit de politiek wil terugtrekken! Een slag voor het vaderland en een verlies voor de rubrieken Binnenland der dagbla den, die hij trouw van wonderlijke, vaak ont stellende kopy placht te voorzien. Zelfs na het optreden van nog-raarder corypheeën des gemeentebeleids: Hadt-je-me-maar en Cooremans, bleek de heer Van Burink nog tot ettelijke oorspronkelijkheden in staat. Raakt hij langzamerhand een beetje uitge put in vondsten? Dan zal het onschuldige kiezerscorps Amsterdam, of Rotterdam, of een andere stad wei-weer met een nieuwen kunstenaar op het slappe koord der politiek gelukkig maken. Wij zijn nu eenmaal in deze dingen verzeild geraakt, en wie weet wat ons straks ten Prinsenhove te wachten staat als de heer George Oversteegen, die nu op zijn Russische reLs wel het een en ander geleerd moet hebben, ooit daarvan mocht terug- keeren. Hij blijft wel wat erg lang weg, en ik moet eerlijk bekennen dat onlangs in den Raad zijn afwezigheid mij pas weer eens duidelijk werd, toen ik de neuzen ging tel len en op een even aantal uitkwam. Het is niet hartelijk, maar ik was hem. en zijn humor daarbij, totaal vergeten. Van het politieke tooneel wegkuierend naa: het echte, onverbloemde tooneel. dat er fi nancieel zooveel slechter aan toe is het Echte is in deze wonderlijke wereld gemeen lijk niet het best-betaalde moet ik als een zeer zwakke troost voor onze tooneel- spelers vermelden, dat het in andere landen met het Tooneel ook niet best gesteld is. In Frankrijk hebben ze een onafzienbaar tekort en gaan vierentwintig uur protest- staken tegen den fiscus. In Oostenrijk Ls het heelemaal mis, en nog meer noodkreten wor den hoorbaar. i INGEZONDEN MEDEDEELDtGK* a 60 Cts. per regel STOFZUIG ER HU IS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 - TEL. 107B6 BELANGSTELLING VOOR HET FRIESCH De Friezen in Haarlem hebben het plan opgevat een studieclub op te richten, om meer dan tot nu toe het geval was de aan dacht, te wijden aan de Friesche taal en d« speciaal Friesche problemen b.v. de kwestto van het onderwijs in het Friesch e. d. zy zullen tot bespreking van die plannen bijeen komen op 11 April. HET RAADSLID A. MARS Zooals men weet is het soc. dem. raadslid dc heer A. Mars. voorzitter van den Haar lemsehen Bestuurdersbond, reeds eenige meenden ongesteld. Hij werd verpleegd in een inrichting tc Laag Soeren. Dc laatste dagen is zijn toestand verergerd, zoodat hij nu opgenomen is in de Mariastlchting al hier, waar hij een operatie hoeft ondergaan. De toestand is thans bevredigend. DE VIJF GOUDEN TIENTJES VAN- STOOPS BAD Zooals bekend heeft Stoop's Bad vijf gou den tientjes uitgeloofd voor don 11501cn zwemmer of de 11501e zwemster, die zich zou aanmelden. Die gouden tientjes, zjjn nu uitgereikt a&h de 9-jarige Atie Admiraal, alhier. In Maart wewrden.bij Stoop's Bad 11624 zwemmers genoteerd. CRISIS-COMlTé Maandel. bijdrage H- L. W. f 1.— Donderdagavond bridgeclub f 16. Heden: ZATERDAG 2 APRIL Stadsschouwburg. WilsonsplelnRevue „Lachpillen", 8 uur. Luxor Sound Theater: „Kameradschaft" 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Das blonde Gluek vom Modehaus" Op het tooneel: Fanella's „The Man with the Brush". 2 30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in: „ShanghaiExpressOp het tooneel: Sam Barton, de oerkomische parodist. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Vel sen. Hotel „De Prins": ,.Thc HotSyn- copaters". 8.30 uur. ZONDAG 3 APRIL Stadsschouwburg: Revue „Lachpillen'*. 8 uur. Gem. Concertzaal: Namiddagconcert H. O V. 2.30 uur Rembrandt Theater: Dc Maha-Cyclus: .Nïahasoetji". 11.30 uur. Gebouw Caecilia: Vrijd. Vereen. „Dc Da geraad". Cursusvergadering. 10.30 uur Remonstrantenhuis: Spiritisten-Vereen. ..Wetenschap en Religie". Wijdingsmorpcn. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 4 APRIL Schouwburg Jansweg: Rott. Hofstad Too neel: „Het Huis der Vrcezen" 8.15 uur. Stadsschouwburg: Revue „Lachpillen". 8 uur. Hotel De Leeuwerik: N.V. Haarl. Sodafa- briek. Algem. vergad- van aandeelhouders. 4 uur. oscar Sm it's Bank. N.V. Alg. vergad. van aandeelh. Kruisstraat 9. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN CAVOND- EN NACHTDIENST) Firma C. G. Loomeyer en Zoon. Barteljo- risstraat 11. Telef. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Telef De radio vaart wel, krijgt misschien ln ons land zelfs een nieuwe ruzie-blocipcriode als de kersvcrsche O.S.P. zich ook op het zend tijd-probleem mocht gaan toeleggen en wil len mcehappen aan de groote kluif der draad- looze volksopvoeding. De bioscoop tiert welig. Maar met dc Kunst met de hoofdletter is het huilen. Zeer zware tijden zijn ook' aangebroken voor onze beeldende kunstenaars, en daar om waag ik het, oen woordje van bijzonder hartelijke aanbeveling te doen hooren voor de Crisistentoonstelling, die vandaag in dc Kunstzaal Reeker. Wagenweg. geopend wordt. Een eerecomité van vijfenzeventig leden beveelt deze expositie aan. Er komt oen groote verloting bij- met 50 cents-loten, waar uil men heil voor de exposanten hoopt te dLstilleeren. Maar net map niet bij een succes van de verloting blijven. Er moeten ook vele werken gekocht worden. Menschen genoeg die daar nog toe in staat zijn. Menschen teveel, vrees ik. die in tijden als deze niet bezuinigen op dingen waaraan zij eigenlijk weinig of niets hebben, maar het koopen van een schilderij dat hun bekoort en dat hun ettelijke oogenblikken van vreugde zou kunnen bezorgen, als een wilde „luxe'* achterwege laten. En niet bedenken dat zij met dien aankoop in dezen tijd bovendien medemcnschen steunen, wier talent voor ons allen toch wel een zeer kostbaar bezit Ls. en zonder wie het leven dor, vervelend, monotoon zou worden. Dat geldt ook voor een schouw burggang naar een mooi stuk. Het zijn de blijvende schoonc herinneringen die het le ven waardevol maken, en de blijvende herin neringen kan alleen dc echte Kunst geven. Dus hoop ik dat de crislstentoonstelling een succes wordt. Wij zullen niet r.alaten, daar toe door aanbevelingen in dit blad ons steen tje bij te dragen. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5