ATERDAGAV TER HERINNERING AAN JOSEF HAYDN DE AUTOCIRÖ. Van alles en nog wat. E>%ri£ÏI' ii. -1 A Ja ZATERDAG 2 APRIL 1932 BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD ■HB Plechtigheid voor zijn geboortehuis in het Oostenrijksche dorpje Rohrau. Zijn geboortevertrek thans een rommelkamer! Haydn-tentoonstelling te Weenen. (Van onzen Weenschen correspondent.) Jozef Haydn. Weenen. 29 Maart. In het kleine en anders zoo stille dorpje Rohrau, dat aan de grens tusschen Neder- Oostenrijk en het Burgenland ligt, heerschte op Paaschmaandag groote bedrijvigheid. Prachtige auto's reden af en aan, een dichte menigte bevolkte de gewoonlijk zoo stille dorpsstraat en van den toren alsmede van de gevels van enkele openbare gebouwen wapperden vlaggen. De hoogste autoriteiten van Oostenrijk waren naar het dorpje toe gestroomd. In de allereerste plaats de pre sident van de Oostenrijksche republiek. Wil helm Miklas; d«n de bondskanselier dr. Karl Buresch en de ministers dr. Czermak, Heinl, dr. Resch en dr. Schuschnigg. de vorstelijke aartsbisschop van Weenen, kardinaal dr. dr. Piffl, die in zijn scharlaken kerkelijk gewaad de bewondering van alle dorpelingen en van de eenvoudige bewoners van het land in de omgeving opwekte, welke in breede scharen naar het plaatsje waren ge komen. een vertegenwoordiger van den I>andeshauptmannvan Neder-Oostenrijk en tal van andere grootwaardigheidsbeklee- ders. Men wilde hulde brengen aan de nage dachtenis van een van Oostenrijks grootste zonen, den beroemden componist Josef Haydn. wiens tweehonderdsten geboortedag op 31 Maart valt. De vorstelijke aartsbisschop van Weenen heeft, des voor midi ags met veel pracht en praal in de parochiekerk een feestelijke gods dienstoefening gecelebreerd. Na afloop hier van vond een plechtigheid voor het geboor tehuis van den grcoten toondichter plaats. Het is een eenvoudig en laag boerenhuis, waarvan de wanden wit gepleisterd zijn. Ar me boe remmen schen wonen er in, die slechts met veel moeite en in het zweet huns aan- schijns hun karig dagelijksch brood ver dienen. Voor deze bijzondere, feestelijke ge legenheid had men het huis met guirlandes van groen versierd. Voor het gebouw was een spreekgestoelte opgericht. Nadat eerst fan faremuziek ten gehoore was gebracht, be klom de voorzitter van het feestcomité „Hof rat" Mauritius Klieber dit gestoelte om de feestgasten te begroeten. De president van de republiek heeft ver volgens een redevoering gehouden en „Regie- rungsrat" professor Franz Moissl hield een toespraak, waarin hij op de groote beteeke- nis van den in dit eenvoudige boerenhuis geboren toonkunstenaar wees. Een paar an dere sprekers veerden nog het woord, een koor zong verschillende liederen van Haydn, o.a. ook zijn compositie, die onder het keizer rijk het Oostenrijksche volkslied is geweest en die sedert enkele jaren met een anderen, nieuwen tekst weer in dezelfde hoedanigheid hersteld is. Ook in Duitschland wordt dit lied veel gezongen. De woorden luiden daar: „Deutschland, Deutschland über Alles Dit lied heeft Haydn indertijd op initiatief van Gottfried van Swieten geschreven, die een zoen was van onzen grooten landgenoot Gerhard van Swieten, die lijarts is geweest van keizerin Maria Theresia, prefect van de vermaarde hofbibliotheek en oprichter van de nog steeds wereldberoemde Weensche fa culteit der medicijnen. De oorspronkelijke tekst begon met dc woorden „Gott erhalte Frar.z den Kaiser. Unsern guten Kaiser Franz. Op 12 Febr. van het jaar 1797 werd het lied voor de aller eerste maai in het openbaar in het Carl- Theater te Weenen ten gehoore gebracht, waar het een storm van gejubel deed losbre ken. Op de binnenplaats van het geboortehuis werd. nadat de plechtigheid op den straat weg geëindigd was en men een gedenksteen aan den gevel onthuld had een bronzen relief van Haydns hoofd met de woorden „Niederosterreich seinem grossen Sohnc Jo sef Haydn 1732—1932" een eik geplant. Terzelfder tijd had het Oostenrijksche staats hoofd zich naar het park van het kasteel dor grafelijke familie Harrach begeven om daar aan den voet van Haydns marmeren buste, die reeds tijdens het leven van den compo nist door graaf Karl Leonhard Harrach ter eere van den meester werd opgericht, een krans neer te leggen. Josef Havdn werd op 31 Maart geboren. Abusievelijk staat echter in het. register van de kerk vermeld, dat dit op 1 April geschied is. Vermoedelijk is hij gedurende den nacht ter wereld gekomen en daarom heeft zijn vader, die een eenvoudige wagenmaker was, eerst in den loop van den eersten April aan gifte van dc geboorte gedaan. Haydn zelf heeft zich steeds heftig tegen de opvatting verzet, als zou hij op 1 April geboren zijn. „Ich will kein Aprilnarr sein!" placht hij al tijd te zeggen. Overigens is de datum niet de eenige fout, die in het geboorteregister voorkomt. Ook de familienaam werd verkeerd geschreven. ..Haidn" staat in het register vermeld in plaats van „Haydn". De pastoor heeft er be slist geen flauw vermoeden van kunnen hebber., dat men twee eeuwen later nog met veel belangstelling inzage van zijn boeken zou kunnen nemen! Veel persoonlijke herinneringen aan Haydn treft men in het huis niet aan. Geen enkel meubelstuk, geen enkel ander voorwerp. Alleen de kale muren zijn hetzelf de gebleven en ook het door rook zwart ge worden plafond in het woonvertrek moet reeds minstens tweehonderd jaar oud zijn. Hoe de kamer, waarin Josef Haydn gebo ren werd, er thans uitziet? Maakt u er zich geen al te grootsche ver wachtingen van! Een der twee deuren als mede het venster zijndichtgemetseld! Het is een klein, donker hokje, dat door de tegenwoordige bewoners als.... ik weet ze ker, dat u er van zult schrikken! rommel kamer wordt gebruikt! Het is een be waarplaats voor het koren, dat men voor eigen gebruik noodig heeft en voor voeder voor het vee. En hier werd de man geboren, die zijn tijegenooten en het nageslacht zoo veel schoonheid en zooveel licht heeft ge schonken Op 31 Maart heeft in de groote zaal van het Konizerthaus te Weenen een plechtigheid ter herinnering van het feit. dat Haydn pre cies tweehonderd jaren geleden geboren werd, plaats gehad, waarbij o.a. alweer het Oostenrijksche staatshoofd heeft gesproken en waarbij onder leiding van den directeur van ce Weensche opera Clemens Krauss door den Singverein der Gesellschaft der Musik- freunde, de Wiener Singakademie en het Weensche philhannonische orkest verschil lende werken van Haydn ten gehoore werden gebracht. Des namiddags vier uur werd op feestelijke wijze in het Weensche Rathaus een Haydn- tentoonstelling geopend. W. M BEKAAR. IN AVONDTOILET VOOR DE MICROFOON. Op het bericht, dat Engelsche radio-artLs- ten voor de microfoon steeds in avondtoilet moeten verschijnen, heeft zich een heftige discussie over de doelmatigheid van een der gelijke discipline ontwikkeld. De één vindt de voorschriften doeltreffend, terwijl een ander ze als een Aprilmop be schouwt. Engeland is een land van vrijheid, doch be perkt door een traditioneele coaventioneele zelfzucht. Op grond hiervar. heeft de Engel sche Omroep het niet noodig gevonden kle dingvoorschriften te geven. De vereeniging ziet het echter natuurlijk graag en iedere omroepmedewerker voegt zich vanzelf naar de onuitgesproken wet. bij open bare uitvoeringen, waarbij publiek toegelaten wordt, in avondtoilet te verschijnen. Deze gewoonte wordt ook bij niet-openbare studio uitzendingen gevolgd. Evenals elders verschijnen de orkest-musici bij openbare uitzendingen in rok. terwijl bij z.gm. promenade-concerten de rok voor smo king wordt verwisseld. Bij studio-uitvoeringen zonder toeschou wers verschijnen de musici in hun dagelijk- sche plunje. Een uitzondering op dezen regel maakt, zooals bekend, het nieuwe dansorkest der B. B. C., waarvan de leden blauwe smoking dragen met zware revèrs, terwijl de dirigent immer in rok dirigeert. De omroepers verrichten hun avonddienst ook steeds in avondtoilet, alleen al met het oog op hun verplichting de optredende ac teurs en actrices te begroeten. SNELHEDEN VAN DIEREN. Dank zij de techniek kan de mensch heden veel vlugger vooruitkomen dan ieder ander dier. Maar zonder machines legt hij het af. De „greyhound", de honden waarmee in Engeland races worden gehouden, loopt meer dan 60 mijl per uur en deze snelheid schoon slechts voor korte afstanden kan ook bereikt worden door de gazelle en de struisvogel. De jerboa, een beestje niet groo- ter dan een jong konijn in Afrika levend, be reikt 40 mijl per uur, terwijl de Khirghiz jerboa, een verwant dier uit Midden-Azië. een ruiter ver achter laat Een kangoeroe kan dit ook, als hij in levensgevaar is De groote soorten kunnen in één sprong een afstand van 30 voet bereiken. In Londen ontsnapte eens een kangoeroe bestemd voor den Dierentuin. Per auto ach tervolgde men het dier. dat echter niet werd ingehaald. Pas toen het vastgeloopen was in een tuin kon men het grijpen. De katachtigen zijn uitstekende loopers, want daardoor komen zij aan voedsel. De Afrikaansche tijgerkat de caracal en cheetah zijn de snelsten. De laatste maakt soms 80 mijl per uur. Deze snelheden zijn opgemeten bij proeven in de Minta Woestijn in de Ver- eenigde Staten met auto's. Een leeuw haalde toen 62 mijl. slechts voor 3 seconden. De katachtigen houden niet van een lan gen loop, maar op korten afstand halen ze allen in. De dieren aan den hond verwant zijn over het algemeen niet zoo snel, maar zij hebben meer uithoudingsvermogen De wolf achter volgt zijn prooi net zoolang, totdat deze is uitgeput. In Zuid-Californië wordt binnenkort be gonnen met den aanleg van een circa 340 kilometer lange waterleiding, die water uit de Coloradorivier naar Los Angeles zal voe ren. Ten behoeve van dezen aanleg moeten 40 tunnels met een gezamenlijke lengte van 126 kilometer geboord worden, waarbij er één is. die 20 kilometer lang zal zijn. Het werk, waarvoor 200 millioen dollar toe gestaan is, zal vermoedelijk 6 jaar in beslag nemen. Experimenten en waarnemingen van den Duitschen professor Lanard hebben aange toond, dat regendroppels zich slechts dan vormen, wanneer hygroscopische. d. w. z. wa- teraantrekkende stofdeeltjes in de lucht aan wezig zijn. Zij worden grooter gedurende hun val en wijzen dan een valsnelheid van 3 me ter per seconde aan. 106 pond per regel. Het manuscript van Burns' ..O. my Love is like the Red. red Rose" werd bij Sotheby's in Londen verkocht- voor 1700 pond sterling. Het manuscript telt 16 regelk -zoodat iedere regel meer dan 106 pond opgebracht heeft. Een groote sterrekaart. Engelsche astronomen hebben na een on derzoek van ruim 40 jaar een sterrekaart ver vaardigd. waarop meer dan vijftien millioen sterren zijn aangegeven. Kort haar en lippenstiften zijn niet nieuw. De vrouwen in Egypte 4000 jaar geleden droe gen hun haar reeds kort geknipt., terwijl praktisch dezelfde lippenstiften als hier in gebruik gevonden zijn in het graf van een vrouw in het oude Rome. I>e brieven van Burns. Een brief van Burns aan Olarinda en een van haar aan den Engelsdhen dichter zijn dezer dagen in Londen bij Sotheby verkocht voor 1.360 pondst. De record-prijs voor een brief van Burns werd 2 jaar geleden in Lon den gemaakt. Hij was gericht aan Alex. Cunningham en bevatte de regels van „Oh. my love's like a red, red rose". Deze brief deed toen 2.000 pond. Christmas Carol. Een eerste editie van Dickens' Christmas Carol voorzien van zijn opdracht aan Mrs. Touche werd bij Sotheby voor 480 pond ver kocht. Terwijl 7 brieven van Charles Dickens samen 393 pond opbrachten. Thackeray's manuscript van „Dessein's" deed 780 pond, dat is 70 pond per bladzijde. Luchtvaart. De ontwikkeling van De la Cierva's vinding. De technische ontwikkeling van de avia tiek heeft in de laatste jaren ontegenzegge lijk groote vorderingen gemaakt en nog steeds wordt in de fabrieken en in de studeer vertrekken hard gewerkt om het vliegtuig nog meer te volmaken, zoodat 't ten slotte ge heel geschikt kan worden gemaakt voor. laat ons voorloopig nog in ietwat overdreven zin zeggen, dagelijksch gebruik Aan deze ont wikkeling nu wordt in verschillende richtin gen gewerkt en één van de vraagstukken welke men gaarne zag opgelost, is wel het opheffen van het nadeel dat bij de gewone vliegtuigen voor de start en de landing, nog steeds een terrein van bepaalde afmetingen beschikbaar moet zijn, dat weer grooter moet worden, naarmate de vliegtuigen een hooge- re vleugelbelasting bezitten. Men dacht dit nadeel volkomen od te hef fen door het bouwen van een z.g. helicoptère d.i. een toestel dat zich in verticalen zin van den grond kon opheffen en weder hierop neerkomen. Verschillende vormen hebben van dit type bestaan en niet alle hebben zij bij de prac- tische proeven voldaan aan de verwachtingen welke de constructeur zich had voorgesteld. Een van de moeilijkheden bleef nog op te lossen n.l. dat het toestel zich ook met vol doende snelheid in voorwaartsche richting kon bewegen. De helicoptrère D'Ascanio. die twee stel 2- bladige schroeven bezit, die tegengesteld ten opzichte van elkaar draaien en door een Fiat-motor van 95 PK. in beweging worden gebracht, moet volgens de berichten zijn op gestegen van een ruimte van pl.m. 15 M. middellijn en weer hierop zijn neergekomen. Op 4 M. hoogte werde een tijdlang stilgestaan terwijl tenslotte een vlucht in gesloten baan van 1 K M. lengte werd afgelegd. En al zullen andere helicoptères wellicht iets betere prestaties hebben geleverd, het bovengenoem de bezwaar bleef in haar vollen omvang be staan. Vandaar dat natuurlijk gezocht werd naar een type dat als het ware het midden hield tusschen een helicoptène en een normaal vliegtuig. Senor de Cierva komt tenslotte de eer toe een toestel gebouwd te hebben dat aan de gewenschte eischen voldoet. Na jarenlange studies en ingespannen arbeid is hij erin ge slaagd de z.g. auto-giro zoodanig te volma ken. dat zij op het oogenblik gerust als een praktisch vliegtuig kan worden aangemerkt zoowel in Amerika als in Engeland, Frankrijk en Duitschland worden de Cierva autogiro's in licens gebouwd, terwijl volgens de ons be kende gegevens één der leden van een aero- club in Engeland in het bezit moet zijn van zoo'n type. In groote trekken bestaat een autogiro uit een normale vllegtulgromp, waaraan aan beide kanten een vleugel is gemonteerd, zoo dat het geheel veel gelijkenis vertoont met een ééndekker. Evenwel is boven het zwaar tepunt een vertikale as aangebracht waar aan draaibaar is gemonteerd een samenstel van 3 of 4 groote schroefbladen, waaraan door den bestuurder gedurende de vlucht oen zekere inclinatie kan worden gegeven. Aldus geconstrueerd staat dit type bekend onder den naam van Cierva 19 Mk. IV en is bestemd voor één persoon. Het is voorzien van een 100 P.K. Armstrong Siddeley „genet"-major en moet een maximum snelheid kunnen ont wikkelen van ongeveer 168 K.M. per uur en een minimum snelheid van 35 KM per uur. Onder een glijhoek van 40 gr. bedraagt de verticale daalsnelheid 3.8 M. per sec., terwijl bij een snelheid van 144 K.M. per uur een afstand van pl.m. 400 K.M. kan worden af gelegd. Na de landing kunnen' de draai- vleugels binnen 2 min. naar achteren wor den tezamengekla.pt. zoodat het vliegtuig in een betrekkelijk kleine ruimte kan onderge bracht worden. Het andere type. dat bekend staat als C 24. bestaat uit een gesloten cabine, waarin plaats is voor twee personen, terwijl een 3- bladige schroef voor-de vertikale trekkracht moet zorgen. Zij is bovendien voorzien van Kikkerdril door L. S. 't Was de eerste dag van de Paaschvacan- tie. De heer Maaijer, leeraar in de staat huishoudkunde aan de 6de gemeentelijke H. B S had besloten dit jaar eens kalmpjes thuis te blijven (in verband met de tijdsom standigheden!!) en van het familieleven te genieten. Het gebruikelijke Rijnreisje, Herr und Frau Maaijer met z'n tweeën en dan het kroost bij tante Dora, ging dus ditmaal niet door. In een gulle stemming had heer Maaijer beloofd, met de jeugd te gaan „vischjes van gen". En nu. op dezen eersten vacantiedag, werd hij al direct aan zijn belofte herinnerd. Drie jeugdige Maaijers plus vier buurkinde ren. allen gewapend met schepnetjes en jam potjes, stonden hem na z'n middagdutje op te wachten met oogen vol verwachting. En wat kun je daartegen doen. Dus de heer Maaijer wapende zich met een wandelstok en trok er met de zeven kinderen op uit Al gauw bleek, dat onder „vischjes" kik kerdril verstaan werd. De enkele stekeltjes, die ze hier en daar zagen, waren trouwens watervlug en onvangbaar. Zoo dwaalden ze de sloten ïangs en belandden tenslotte bij een diepliggend watertje, aan eer. verlaten, zanderigen weg waar enkele boerderijen verscholen lagen. Elzen en wilgen hingen ver over het water heen, en het zag er nu precies uit. of hier wel ergens kikkerdril zou te vin den zijn. En jawel, na eenig spieden ont dekte de middelste Maaijer vlak onder de wa teroppervlakte een klomp grauwe gelei: dril Maar hoe er bij te komen. Papa haakte zijn wandelstok aan een tak. cn liet zich toen aan die stok zoo ver mogelijk voorover zak ken. z'n voeten stevig in de hellende walle- kant geplant. De jeugd keek ademloos toe. Toen gebeurde net natuurlijk. Krak. zei de tak. Een plons. Toen een gesnuif, en daar verscheen het hoofd van den heer Maaijer weer. ietwat groenig van watergewassen, die aan zijn bril en haren sllertten. De gelijkenis met Neptunus was frappant, temeer omdat hij in zijn eene hand stevig de wandelstok omkneld hield. Met wat verbeelding kon dat wel dc beroemde drietand voorstellen. De kleinste kinderen begonnen te gillen. Maar de heer Maaijer, die een groot paeda- goog was, zei met een half-gelukte glim lach ,.er zit een snoek in m'n zak. jongens", waarop de vroolijkheid terugkeerde. Met z'n aller, trokken ze hun vader en buurman op den kant. Daar stond hij. en droop. Wat nu. In optocht naar de naaste boerderij, dat was het eenige. Gelukkig troffen ze daar een boerin, die ervaring bleek te hebben van drenkelingen, want „er vielen er wel twin tig per jaar in dat. slootje, meneer". Do heer Maaijer bleek echter de eerste van dit sei zoen te zijn. Een soort lentebode dus. Met een stevige handoek beende ze het groene gezicht van meneer Maaijer schoon. De gelijkenis met Neptunis was verdwenen. En daarmede ook de voorliefde voor het zilte nat; want de heer Maaijer vroeg direct om droge kleeren. Terwijl hij zich in het waschhok bij een rookend takkenvuurtje zoo gced mogelijk warm hield, renden zeven kleine peuters langs de Houtvaart naar Haarlem terug. Ze kwamen buiten adem bij mevrouw Maaijer binnenvallen en in het eerst was er geen sa menhangend verhaal uit te krijgen, alleen maar „vader", ..sloot" „vissc'nics" zoodat me vrouw Maaijer al in doodsangst verkeerde. Tenslotte kwam dc ware toedracht aan het licht, en toen volgde een herhaalde renpartU. ditmaal in omgekeerde richting en met een grijs-gestreept colbertcostuum, groote maat Twee uur na de vroolijke uittocht van den heer Maaijer cn zijn zeven volgelingen keer de een droeve stoet naar de stad terug. Voor op twee Maaijers met leege jampotten; dan de grootste buurjongen en de heer Maaijer aan een polsstok tusschen hen in het druip natte ongelukspak; dan de rest van de jeugd, moe en hangerig, en allemaal met lee ge jampotten. Natuurlijk kwam de heer Maaijer zco ongeveer de hcele 6de gemeente lijke H.B.S. tegen en zelfs waagde een on beschaamde leerling, die n.b. nét een drie voor Staatshuishoudkunde op zijn Paasch- rapport had gekregen, het om een geestigheid te lanceeren. Hij zal op zijn volgende rapport voorzeker wéér onvoldoende hebben. Toen na al deze evenententen de familie Maaijer 's avonds aan tafel zat. begon het jergste kind opeens te hullen, ontroostbaar. Dikke tranen ..Wat is er?" vroegen ze ver schrikt. En toen kwam het: „nou.ligt datmooieboe boedat mooie kikkerdril nog altijd.... in dc sloot!" een 120 P.K. omgekeerde Gipsy ni-mo:or. Als maximum snelheid wordt door de Cierva Autogiro Company Ltd. te Engeland, alwaar de beide genoemde typen worden gebouwd, op gegeven pl.m. 188 K.M per uur. Het voordeel van de Autogiro boven een normaal vliegtuig moet dus gezocht wkorden in de omstandigheid, dat zij zich van een klein terrein kan opheffen om dan vervolgens met een voldoende snelheid te kunnen verder vliegen, terwijl het landen evenzoo op een klein terreintje zal moeten kunnen plaats vinden. Vóór de start kan de bestuurder, door middel van een aparte motor, den draaienden vleugels een zekere snelheid geven, welke vol doende is om de autogiro na een zeer korten start van den grond te doen loskomen. Na het bereiken van die bepaalde draaisnelheid wordt de motor automatisch uitgeschakeld cn blijven de vleugels, onder den invloed van den wind, vanzelf doordraaien. Door het aanbrengen van een dubbel hoogteroer schijnt verkregen te worden dat de lucht stroom veroorzaakt door de normale trek- schroef, naar boven wordt geworpen, waar door de draaivleugels reeds bij den start- hun werking kunnen uitoefenen.Zoodoende kan een autogiro dus niet loodrecht opstijgen en weer dalen, doch moet zU hiervoor over een zekere lengte over het terrein rollen. Natuurlijk loopen daarom de meeningen over de praktische waarde van de autogiro zeer uiteen. De tegenstanders van dit prin cipe beweren dat alle verrichtingen van een autogiro nagenoeg kunnen worden uitgevoerd door enkele typen van sportvliegtuigen of wel door toestellen voorzien van bepaalde z.g. spleet vleugels. Een van de grootste voorstanders schijnt wel te zijn de Amerikaan Yarold Pitca; a. Als vlieger deed hij vroeger reeds veel onder vinding op van dc normale vliegtuigen cn bezat hij zelfs een fabriek waar toestellen van een bepaald type werden gebouwd. Na derhand helde zijn waardeering geheel over naar de autogiro en besteedde hij aan de ontwikkeling hiervan veel zorg. doch vooral ook veel geld. Een* van de groote voordeelcn boven het normale vliegtuig, noemde Pitcaim het langzame dalen, waarbij dit bijna lood recht kan geschieden, terwijl het toestel na de landing spoedig stilstaat. Bovendien vond Pitcaim dat de autogiro bij bewogen lucht stabieler was en zich kalmer hield. Deze omstandigheid vond hij van zeer groot belang, vooral indien de autogiro zich nog zoover ontwikkelt, dal zij ook door de lucht vaartmaatschappijen als vervoermiddel zal worden gebruikt. En Pitcairn heeft de vaste overtuiging dat het eens nog zoover komt. Behalve door zijn praktische ondervinding wordt hij in zijn overtuiging nog gesterkt door de uitspraak van een man als Edison, die bij het zien van de evoluties van de autogiro. moet hebben uitgeroepen: „That's the answer!" ..That's the answer!" Een proef welke op het bekende Langley Field werd gehouden, was ten slotte voor Pitcairn ook een sterk bewijs dat binnen niet a! te langen tijd de autogiro ook voor het vervoer van passagiers zal kunnen worden ge bruikt. Op dat vliegveld vond n.l. cn demonstratie plaats van een Autogiro. voor zien van een 300 P.K. motor, met volle tank en bovendien nog ongeveer 450 K.G. belas ting. De typische eigenschappen van een autogiro werden hierbij volkomen behouden, terwijl het toestel in de lucht zeer maniable was. Zeer zeker zUn deze proeven van groot belang voor de verdere ontwikkeling van dc autogiro terwijl de vorm van de Cierva Auto giro in de reeds genoemde landen, een bewijs levert dat het vertrouwen In het nieuwe type gevestigd is. Voorloopig lijkt mij evenwel het gebruik van de Autogiro in den eersten tijd nog gewet tigd voor sportvliegtuigen, waarbij meerdere personen dit type zullen gebruiken om in navolging van den heer Pitcairn. van een grasveld voor zijn huis op te stijgen, om op deze wijze, in plaats van met een auto, naar zijn fabriek en weer terug te vliegen. Doch dat voor de autogiro toch ook nog oen andere prestatie kan zijn weggelegd, blijkt wol uit het bericht dat de militaire vlieger John N. Young, bekend om zijn vluchten in de Ko loniën. een Autogiro heeft gekocht teneinde van Londen te vliegen naar het meer van Tanganyika en vervolgens verder naar Kaap stad. Het hiervoor te bezigen toestel zou zijn de C 19 type IV met „GeneT-major motor van 100 P.K. Door het aanbrengen van een extra tank kan de actieradius worden opge voerd tot 650 KM. Laat ons eerst deze ver richting in alle details trachten te volgen en dan nagaan of dit werkelijk het begin Is van wat Edison meende, toen hU uitriep: „That's the answer". A. STEUP, Kapt. vL SCHATGRAVEr IN LONDEN. Toen men in 1811 aan de Waterloo Brug begon in Londen, were een groote flesch met gouden souvciciner van George Hl ergens begraven onder een blok graniet In de fun deering Niemand weet. welke van de vele blokicen de schat bedekt, maar zij ligt er in elk geval, zegt Tit Bits. Wanneei (ie afbraak van Waterloo Bridge plaats heeft, zal er een heftige wedijver zijn tusschen de werklu! om de verborgen flesch te ontdekker». Vinden beteekent niet behou den in dit geval, maar de man. die het geld aan de oppervlakte brengt, zal wel een goede oelooning Krijgen. Wist u. dat de eerste 62 jaren van het be staan de Waterloo Brug een tol-brug was? Tot 1878 moesten elk voertuig cn elke voet ganger betalen voor het passeeren.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9