Ai HÉE f i* v 1 - 7* HET GEHEIM VAN HET KONINGSGRAF AAN DEN BRA- BANTSCHEN KOFFIEMAAL TIJD. The Eng- Hsh Folk Dance and Song Society, die een tournëe door ons land maakt, werd Maan dag door den bur gemeester van 's-Hertogenbosch bi den Bosschen Raadskelder ont vangen. IN HET CARLTON HOTEL TE AMSTERDAM wordt van 4—7 April een Nederlandsche week gehouden, welke door minister Verschuur geopend werd. Tijdens de openingszitting. PE SCHOORSTEENEN ROOKEN WEER. - De staking in de textielindustrie, welke vele maan den heeft geduurd, is geëindigd. Het werk is thans weer hervat en de schoorsteenen, die 100 langen tijd werkeloos waren, kunnen nu weer rooken. OOK IN HET ZUIDEN van ons land zijn de tulpen ▼oor een spotprijsje te koop. Een bloemen koop man te Breda met fraaie tulpen voor slechts I cent per stuk. ..Jhr. J. FEITH AI.S GOLFSPELER". een schilderij van mej. C. G. Gallas op de tentoonstelling te Den Haag van kunstwerken, deel uitmakend van de Nederlandsche inzending voor het a.s. Olympisch kunst-concours te Los Aaggfes. i* f» f. - Zïtf V VACANTIEGENOEGENS. Visschen mtt de bengel of bet net, naar stekeltjes en andere kleine waterdieren is een welkom tijdverdrijf voor de jeugd gedurende lange vacantiedagen. De vangst wordt aan een nauwkeurige inspectie onderworpen. DE HERDENKING van den 75stcn geboortedag van den Vlaamscben dichter Albrecht Rodenbach heelt Zondag te Roulers België) plaats gehad. FEUILLETON OORSPRONKELIJKE ROMAN door HERM. K. v. d. VOORT. SU Voor bet eerst verfoor de Shefe zijir ka3m- te. „Waarom?!" riep bij hartstochtelijk uit. Niet voor dat goud! Voor de onafhankelijk heid van mijn volk, houd ik u hier! Bedenk wat het be teekent als gij beiden' in uw land terugkeert en vertelt wat u hier gezien hebt. Bij honderden zullen ze hierheen- ko men en mijn volk, dat ik meer liefneb dan mijn leven, tot slaven maken!" ..Een beschaafde mogendheid bestaat niet uit slavenhalers", wierp Carew tegen. De Siheik lachte grimmig. „Beschaafd?" herhaalde hij schamper. „Durft u dat be schaafd noemen? Die menschen die etkaar in eindelooze oorlogen naar het leven staan? Die steeds op nieuwe middelen zinnen, om elkander te vernietigen? Durft u zich daarop beroepen? Misschien' heeft uw eigen hand de wapens tegen uw medemenschen gevoerd!" De slag was raak en Carew boog het hoofd. De onverbiddelijke logica van- dien man was niet te ontzenuwen. Maar hij gaf het niet op. Hun beider vrijheid en leven stond im mers op het spel! „Evenals gij uw land tegen anderen ziflt verdedigen, doen ook wij dat", antwoordde hij. ..Desnoods met wapengeweld,, zoudt gij u tegen iedere annexatie verzetten. Wij Euro peanen doen hetzelfde. We verjagen den in dringer." De Sheik glimlachte spottend. „Juist daar- gm kan ik u niet laten gaan. Hs kan tegen het machtige Frankrijk de kansen van zulk een tragelijken strijd niet riskeeren." Benoit mengde xich plotseling in het ge sprek. „Als uw gevangenen zouden wij, mits vrij ons woord gaven niet te zullen ontsnap pen, 'n betrekkelijke bewegingsvrijheid heb ben" zei hij. „Waarom zou dit woord zich niet nog verder uitstrekken? Teruggekeerd tn ons laad, kunnen wij daar evengoed uw geheim bewaren als hier". „Bedenk" voegde Carew er aan toe, „dat wij dezen tocht slechts op eigen initiatief ondernomen hebben en niet als de uitgezon den spionnen van- eenige regeering. Het is dus een zuiver persoonlijke kwestie. Een diepe stilte volgde op deze woorden. Met spanning wachtten de twee mannen op het antwoord, dat over hun lot zou beslissen. De donkere doordringenden oogen van den Sheik schenen tot in het diepst van hun ziel te wiHcn lezen. Eindelijk stond hij langzaam op. „Be zal het in overweging nemen." Toen de Sheik vertrokken was, drukte Ca rew zijn makker hartelijk de har.d. .Archy. je bent een geboren diplomaat! Als wij ooit hieruit komen, zal het in hoofdzaak aan jouw opmerking van daareven te danken zijn „Niet aan mij alleen", antwoordde Benoit. „Sheik Hassan is, ondanks zijn barbaarsch voorkomen, en zijn voor Westerlingen wel wat zonderlinge opvattingen. een edel mensch. Zijn handelingen zijn het gevolg van een afgodische liefde voor het volk waarover hij regeert, en voor zijn zoontje. Voor hun welzijn doet hij alles en werkelijk. Henry, daarin heeft hij mijn volle sympathie. We hebben de menschen dagenlang bij hun vreedzarnen arbeid gade geslagen, en ik zou het wreed vinden, hun kalm bestaan te ver storen." Carew knikte. „Ik eveneens. Maar niette genstaande dit alles, is de tocht een smade lijk fiasco geworden en het zal ook voor onzen braven professor een harde teleur- steft»g zijn. Het mooiste w, dat wij het g*ai gevonden hebben, doch het is nu nog onbe reikbaarder dan ooit te voreo. We kunnen gerust, zeggen, dat 't voor ons en de archaeo- logie verloren is." „Laat ons dankbaar zijn, ate we er zoo uit komen" meende Benoit. Carew zweeg. Ir. zijn hart gaf hij den an der gelijk, maar hij vreesde 't ergeste voor de toekomst. Van het begin af was al hun hoop gevestigd op den rrJhouti van koning Thyrus' schatkamer gericht geweest. De bemoeiin gen van het bpreau „Voitier", inzake den effectenzwerude], waren wel een troost voor hem, maar een heel geringe. De gevaren wel ke zij hadden doorstaan, hun zwoegen om het graf te ontdekken, dat alles was nutte loos geweest. Hij beefde als hij aan zijn va der dacht. De strijd was verloren! Den volgenden morgen werden zij reeds vroegtijdig gewekt, door een kleinen breed- gesch ouder den man. die hen in gebrekkig Engelsch kwam mededeelen, dat ze zich ge reed moesten houden vandaag nog te ver trekken. In spanning volgden zij den man naar het huis van sheik Hassan, hetwelk op den top gen van het bureau „Voitier" inzake den legen. Op de uitgestrekte velden in de verte werk ten mannen en vrouwen. Carew en Benoit sloegen dit beeM van vrede en welvaart, nu met meer belangstel ling gade. Als gevangenen, had alles, wat niet met een mogelijke vlucht in verband stond, hen weinig geïnteresseerd. Nu zij dit land zouden gaan verlaten, konden zij zich beter de vrees van den Sheik voor indringers in denken. Het zou bezwaarlijk gaan, in Afrika een plek te vinden, zoo vruchtbaar en rijk aan natuurschoon als deze. Ze waren nu halverwege den heuvel, maar plotseling bleef hun gids ontsteld staan. Zijn gelaatskleur ging van het gezonde bruin in een ziekelijk geel over en terwijl hij den arm uitstrekte, stiet hij onverstaanbare klanken uit. Oarew zag, wat besn soo he*rtg deed schrikken. Een paar honderd passen van hen af, ln de laagte bij den boschrand, was het zoontje van den Sheik bezig, met kwajongensachtige handigheid, in een langen dunnen boom re klimmen. Als hij boven was, liet hij zich met een vaartje weer terugglijden, en herhaalde dan hetzelfde spelletje opnieuw. De drie mannen waren echter niet de eenige toe schouwers. In het kreupelhout, onzichtbaar voor den kleinen jongen lag een groote leeuwin. Nu en dan liepen krampachtige ril lingen over het groote geel-bruine lijf. Blijk baar wachtte zij met berekening haar kans af Het knaapje gleed nu weer omlaag, en leunde even. wat vermoeid, tegen den stam. Zij zagen, dat het ondier zich gereed maakte voor den sprong. Hun gids draalde zijn buks. een modern repeteergeweer, trillend van angst, om en om in zijn handen. Maar hij durfde niet te schieten, daar het zoontje van den scheik bijna met zijn lichaam het groote roofdier beschermde. Carew ontroerde en hij rukte het geweer uit de handen van den ander. Toen hij aanlegde, kreeg de man eensklaps zijn spraakvermogen weer terug. ..Niet schieten effendi!" jammerde hij. „Niet schieten! U zult het. kind dooden!" Be noit greep den zenuwachtigen man vast en trok hem een eind van Carew weg Weer knielde deze neer en steunde met zijn wang op de kolf, Het kind kwam maar heel even naast den blauwen loop van het geweer, en vermoedde nog niets van het dreigend ge vaar, dat hem boven het hoofd hing. Carew hield zijn adem in en zijn hart scheen op te houden met kloppen, toen hij snel den trek ker twee maal achtereen overhaalde De knallende schoten brachten oen ware opschudding teweeg. Het zoontje van Sheik Hassan sprong verschrikt opzij, maar hij was ongedeerd en vier meters van hem at wentelde de groote leeuwin zich in doods strijd! De dewem van be* hwta vwn d*n Stofk vlogen open, en hijzelf, gevolgd door een aan tal anderen, stormde naar buiten. Zijn vor- schende blik viel het eerst op Carew, die het nog rookende geweer in de hand hield. Toen keek hij verwonderd naar zijn boodschapper, die uitgelaten van vreugde een rondedans uitvoerde, en direct daarop bemerkte hij de doodc leeuwin beneden. Dicht daarbij stond zijn zoontje, de kleine bruine knuistjes op den rug houdend, met kinderlijke nieuws gierigheid naar het groote dier te kijken. Met een kreet wierp de Sheik zijn mannen opzij en snelde weg. Nooit zouden Carew en Benoit zijn blik vergeten, toen hij even later met het kind op den arm terugkeerde Zijn oogen straalden van een heilige vreugde en Carew wist. dat hij door zijn koelbloedige daad dien man voor eeuwig tot zijn schulde naar had gemaakt. De man. die hem naar het huLs van den Sheik had gelold, deed aan zijn gebieder, en zijn mannen, welke hem omringden, een op gewonden verslag van het gebeurde, waarbij van tijd tot tijd op Carew bewonderende blikken werden geworpen. Toen de man zijn verhaal beëindigd had, trad de Sheik op hem toe. Zijn handen grepen die van Carew. ,.Gij hebt het dierbaarste wat Ik op deze wereld bezit, mijn zoon, gered", zei hij en zUn anders zoo vaste stem trilde. „Elsch van mij wat gij wilt, vreemdeling, en ik zal u ge hoorzamen". .Jk eisch niets anders, dan de vrijheid voor mijn vriend en mij", antwoordde Carew eenvoudig. ..Die Ls u reeds eerder toegestaan. Wenscht u niets meer?" Wordt vervolgdV,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9