Conclusies van de Viermogendhedenconferentie. BUITENLAND. De Gestolen Professor HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD ZATERDAG 9 APRIL 1932 geen doeltreffende maatregelen spoedig wor den genomen, zal er een algemeene ineen storting plaats hebben in Midden- en Zuid- Oost-Europa". Madame Hanau opnieuw in arrest. Geen mislukking volgens Britsche opvatting. Eenige punten van overeenstemming. Spoedig gelegenheid tot hervatting der besprekingen? Hieuw memorandum van Grandi inzake de ont wapeningsvoorstellen Zuid-AErika: Hertzog sluit een compromis met Z. W. Afrika. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In Britsche regeeringskringen is men de meening toegedaan dat het verkeerd zou zijn het verloop der Viermogendheden-confe- renite als een muslükking te beschouwen. De conferentie heeft zich er van overtuigd dat de toestand der Donaulanden, in het bi zonder die van Oostenrijk en Hongarije ,niet alleen slecht is. doch van dag tot dag slechter wordt. Men heeft den beiden staten geholpen met leeningen en andere middelen, doch deze maatregelen zijn niet doeltreffend gebleken de staten weer op de been te hel pen. De conferentie is het op de volgende punten eens geworden: 1. De steunbehoevende regeeringen moeten door de steunverleenende regeeringen worden geadviseerd en bijgestaan. 2. De steunbehoevende regeeringen moeten onderling tot overeenstemming geraken no pens eenig optreden waardoor de hulpmaat regelen der steunverleenende regeeringen ef fectief zullen kunnen worden gemaakt. De Engelsche regeering is voor een tolunie in het Donaugebied, doch zij erkent dat dit plan op het oogenblik onoverwinnelijke moei lijkheden in den weg staan. In verband hier mede wordt het voorstel gedaan voor een Donau-eenheid op grond van het weder zijds preferentieele systeem. Dit kan evenwel slechts worden in practijk gebracht, indien andere staten hun rechten op meestbegun- stiging prijs geven. Er is voorgesteld dat dit allereerst nog eens tijdelijk zal geschieden voor een zekere spanne tijds, wellicht voor een a twee jaren. Twee staten (Duitschland en Italië) konden hierop geen definitief ant woord geven. De Britsche regeering is van meening dat zich reeds bij de bijeenkomsten te Genève de gelegenheid zal voordoen de Donaukwesties tusschen de vertegenwoordigers der vier mo gendheden verder te bespreken. MacDonald zal zich evenwel niet naar Genève begeven. De Italiaanschc regeering heeft de door Grandi ter ontwapeningsconferentie inge diende voorstellen inzake ontwapening in een nieuw memorandum aan het presidium van de ontwapeningsconferentie samengevat. Er wordt den nadruk op gelegd, dat de ontwa pening alle officiecle oorlogsmiddelen moet omvatten. In het memorandum wordt voor gesteld alle soorten zware artillerie, tanks en pantser-auto's te verwoesten en tegelijker tijd de linieschepen, onderzeeërs, vliegtuig- moederschepen, militaire luchtschepen en bommenwerpers te vernielen. Onder zware artillerie wordt verstaan alle soorten bewe gelijk geschut boven 100 millimeter en onder linieschepen schepen met een waterverplaat sing boven 10.000 ton of met stukken 'geschut van een kaliber boven 203 millimeter. Ook de affuiten en de munitie der zware artillerie moeten onbruikbaar worden gemaakt en de munitie der kustvuurmonden moet worden beperkt. Bovendien wordt voorgesteld het gebruik van chemische wapenen van iederen soort, vooral van giffen en traangassen van welken aard ook, benevens van procédés, die een gelijke uitwerking hebben als deze gas sen. te verbieden. Voor de civiele luchtvaart wordt op de noodzakelijkheid gewezen van de volgende punten: Ten eerste volledige openbaarheid ten tweede een technische en een bestuurs- controle en ten derde de verplichting be paalde. nog vast te stellen sterkteverhoudin gen niet essentieel te veranderen. Voor den aanvang en de doorvoering van de vernieling van het oorlogstuig moet een be paalde termijn worden vastgesteld. Zuid-Af rika. Natal en de Zuid-Afrikaansche Unie. V. D. meldt uit Kaapstad: In een gisteravond gehouden druk bezoch te openbare vergadering werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin FEUILLETON Een romantisch verhaal uit de Grieksche bergen. ERNST KLEIN. Uit het Duitsch vertaald door B. Zody. 2) De oude Fuchs bracht hem naar den trein en hield lang zijn hand vast. Vitus, ik weet niet, hoe het komt, brom de hij. maar ik heb ditmaal een voorgevoel alsof alles niet zoo glad van stapel zal looper. als vroeger. Wees een beetje voorzichtig, mijn jongen hm al is het maar terwille van mij Vitus lachte zorgeloos. Och kom, ik ken de heer en Tan het Zuiden goed genoeg. Een Massai-krijger is een toonbeeld van edelmoedigheid en goed heid in vergelijking met de Komitadschis van den Balkan. Ik ken al hun kleine genoegens zooals het afsnijden van neuzen, het uit steken van oogen, het ingraven tot aan den halsen ik voel dan ook niet den ge- ringsten lust, daaraan als lijdend voorwerp deel te nemen. Hoofd omhoog, mijn oude Fuchs! Over twee weken ben ik weer terug met Marti us in mijn handt asch. Tot ziens' Hij sprong in zijn coupé. De conducteur wierp de portieren dicht een ruk een stoot de Oriëntexpress zette zich in be weging cn reed het station uit. De oude Fuchs stond nog op dezelfde plek ên wuifde en wuifde. afscheiding van Natal van de Zuid-Ameri- kaansche Unie werd geëischt. Hertzog sluit een compromis met Z. W. Afrika. Als gevolg van besprekingen tusschen den Zuid-Afrikaanschen premier, generaal Hert- zorg, en een officiecle deputatie van de regee ring van Zuid-West-Afrika is naar Reuter bekend maakt een belangrijk compromis tot stand gebracht. Het Duitsch zal erkend worden als officieele taal in Zuid-West-Afrika op basis van volko men gelijkheid met Engelsch en Afrikaansch. Aan alle Europeanen in de Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West-Afrika zullen gelijke rechten worden verleend en er zal een wets voorstel worden ingediend op grond waarvan alle Europeanen, die op 31 Dcc. 1931 in Zuid- West-Afrika gedomicilieerd waren, automa tisch worden genaturaliseerd. Aan de wetgevende vergadering van Zuid- West-Afrika zullen grootere bevoegdheden worden verleend. Er zal een gemengde com missie worden benoemd, die een onderzoek zal instellen naar zekere geschilpunten in verband met het bewind, de douanerechten, het spoonvegbeheer en de tarieven. Ingevolge de gevoerde besprekingen heeft de regeering van Zuid-Afrika besloten zekeren financiee- Ien bijstand aan Zuid-West-Afrika te verlee- nen waarvan de voorwaarden niet bekend zijn gemaakt. Frankrijk. Flandin over de Donau- conferentie. Om drie uur Vrijdagmiddag is minister Flandin met de Fransche delegatie uit Lon den weer naar Parijs teruggekeerd. Tegenover journalisten verklaarde Flandin: ..Ik ben er beslist van overtuigd, dat iets ge daan moet worden voor onmiddellijke hulp aan de Donaustaten en dat moet gedaan wor den in de naaste toekomst. Er is nu geen tijd meer om te chicaneeren over de wijze waar op hulp verleend moet worden en over mo gelijke nadeelige gevolgen. De andere naties (behalve Groot-Brittannië) geven zich niet voldoende rekenschap van het gevaar. Indien DERDE HOOFDSTUK. Het avontuur begint. De Oriëntexpress. waarvan de eindbestem ming Constantinopel was. had slechts één doorgaanden wagen naar Saloniki; die werd in Nisj afgehaakt en aan den trein gekop peld, die door het mooie Macedonië over Uskub naar Saloniki sukkelde. Dat was nog lang voor den grooten oorlog! Zelfs lang voor de Balkanoorlogen, in wier eerste stadium de Balkanstaten in eensge zindheid Turkije aanvielen en totaal leeg plunderden cn in wier tweede stadium zij elkaar wederzijds de halzen afsneden, omdat hun eensgezindheid bij het verdeelen van den buit wel wat erg geleden had. Dat lag toen echter nog allemaal in de toekomst en de groote mogendheden publi ceerden nog iedere maand een nota, waarin zij de instandhouding van het Osmaansche Rijk den Turken en voor alles zichzelf, plech tig garandeerden, zoolang garandeerden, tot dat de kleinere toetastten De Jong-Turken heerschten in Constanti nopel. Den „Bloedsuitan". Hamid, hadden zü afgezet en in villa Allatini in Saloniki opgesloten. Inplaats van hem hadden zij der. goeden, dikken Mehmed tot kalief gemaakt Die dronk champagne, zooveel hij maar ber- een kon, was een constitutioneel monarch en werd door de Jong-Turken op de jaar markt der wereldgeschiedenis aan het ver eerde Europeesche publiek getoond als een bewijs van den geweldigen vooruitgang van Turkije onder hun bewind. Overigens ging het in het nieuwe Turkije precies zoo toe als in het oude. Allen voerden oorlog tegen allen. In Macedonië vermoordden Grieken. Serven en Bulgaren elkander, of tezamen de Turken. Waarvoor deze zich wreekten door te verbranden, wat maar tc verbranden was. In Albanië hccrschte volgens de gewoonten Madame Hanau. In verband met het in beslag nemen van het .Journal des Forges", waarvan Madame Hanau evenals vroeger van de „Gazette du Franc" directrice was ,is zij, naar Reuter seint, weer gearresteerd. Zij wordt beschul digd van diefstal van een document, althans medeplichtigheid aan den diefstal. Het ..Jour nal des Forges" had een politie-rapport ge publiceerd betreffende de financieele werk zaamheden van Madame Hanau. Het rapport was bestemd voor den minister van finan ciën Flandin eii is op onverklaarbare wijze verdwenen uit een dossier dat in het bureau van den minister lag. Ministerpresident Tardieu heeft hedenmid dag met den Parijschen hoofdcommissaris van politie een onderhoud gehad over de arrestatie van Mme. Hanau. 's Avonds had hij nog een conferentie met Chiappe, waarbij ook de minister van justitie Reynaud tegen woordig was en eenige gewezen ambtenaren van de departementen van justitie en fi nanciën. De conferentie duurde een uur. Er werd besproken hoe het mogelijk was dat iemand aan het document kon komen dat in het „Journal des Forges" was gepubli ceerd en dat gelegen had in het bureau van den minister van financiën op zijn depar tement. Genève. Volkenbond en werkloosheids bestrijding. De Volkenbondscommissie, die is ingesteld om de kwestie te bestudeeren van de uitvoe ring van openbare werken op internationalen grondslag, ter bestrijding der werkloosheid, welke onlangs te Parijs is bijeen geweest heeft besloten eenige plannen aan den Vol kenbondsraad voor te leggen. Daartoe behoort een Grieksch plan om in de vlakte van Sa loniki gToote drainagewerken uit te voeren. Verder zijn er Letlandsche plannen voor aan leg van bruggen en wegen, waarvan de kos ten op 90 millioen Zw. francs worden geraamd plannen van Polen voor waterleidingen in verschillende steden en projecten voor wegen aanleg van Joegoslavië en Oostenrijk. van het land ieder naif jaar een vreedzame kleine opstand. Dat duurde net zoolang, tot dat de een of andere Turksche Pasja met een paar divisies verscheen en verbrand de, wat er te verbranden viel. Tot Budapest had Vitus den coupé voor zich alleen. De oude rammelkast had slechts twee coupés eerste klasse, de eene .miet- rooken", de andere „Tooken". In deze laatste hadden zich reeds te Weenen op het „Qst- bahnhof" verscheidene beminnelijke heeren van den Balkan huiselijk ingericht: twee Spanjolen, een Bulgaar en een Armeniër, allen met gouden horlogekettingen, zoo dik als een touw. smerige nagels, verwoed ge schreeuw en levensgevaarlijke gebaren. Wie hun gesprek van de gang uit, gadesloeg, vreesde elk oogenblik, dat de revolvers te voorschijn zouden komen. Zij debatteerden slechts over den tabaksprijs van den aan staanden zomer. Vitus had dus den coupé „niet rooken" voor zich alleen. Hij strekte zich op de ver sleten kussens uit en sliep aan één stuk doo.r Om zes uur was hij te Budapest, waar hij uitstapte, om een kop koffie te drinken. Toen hij terugkwam en zijn coupé binnen ging, werd het hem zwart voor de oogen. De twee vrije plaatsen tegenover hem waren ingenomen door twee dames en het bagage net boog door onder een last van hoeden- koffers, handtasschen, groote, kleine en middelmatige doozen. Stijf en zwijgend en angstig zaten de beide indringsters naast elkaar, gehuld in donkergrijze reissluiers. Een vage geur van „Chevalier d'Orsay" hing in den coupé. Vitus was een veel te ervaren reisphilosoof. om zich ooit te ergeren over dingen, waar aan niets te veranderen viel. Hij mompelde een beleefd „goeden avond" tusschen zijn tanden, ging op zijn plaats zitten en ver diepte rich in de Budapester avondbladen., Amerika. Ingrijpende vloot- bezuinigingen. De Amerikaansche minister van Marine. Adams, die een campagne voert voor vermin dering der uitgaven, heett volgens Reuter bevolen, dat krachtige bezuinigingen zullen worden ingevoerd voor de vlootbases Key- West en Nieuw-Orjeans. Duitschland. Verlaging van het Rij ksbank- disconto goedgekeurd. De Rijksbank deelt over de discontoverla ging van 6 tot 5 1.2 procent het volgende mede: De centrale commissie der Rijksbank heeft het besluit van het bestuur het disconto en de beleeningsrente te verlagen na de moti veering door den president dr. Luther goed gekeurd. De bank zet daarmede haar politiek voort de rentelasten van het economisahe leven te verlichten, zoover dit met het oog op den algemeenen toestand mogelijk is. De aan dacht werd er op gevestigd, dat na de ver laging van het disconto op 9 Maart, de ver ruiming der geldmarkt heeft aangehouden, welke met het einde van he: kwartaal slechts tijdelijk is verminderd en zich spoedig heeft hersteld. (Wolff.) Nieuwe publicaties over de plannen der Nazi's. Het officieele Beïersche persbureau wijst naar Wolff seint, er op. dat plaatselijke lei ders der nat-soc. verklaringen hebben ge publiceerd naar aanleiding van de mededee- lingen van het persbureau betreffende de voorbereidingen voor de Hit'.eroverwinning" op 13 Maart j-1. Naar aanleiding daarvan zet het persbureau aan de hand van officieele documenten, zijn publicaties voort. Daaruit blijkt, dat de nat.-soc. manschappen in tal van plaatsen, w o, Ausrsburg. Kempten. Lin- dau .en Schwab-Munchen waren geconcen treerd en ransels bij zich hadden met onder - eoed cn proviand voor verscheiden da^en. Op den verkiezingsdag stonden bovendien tien leden van storm afdeelineen in verschil lende plaatsen gereed, die blijkbaar als or donnans moesten fungeeren, indien Hitt'er had overwonnen. Ook bestond het plan het stadhuis van Kaufbeuren te bezetten. Over al heerschte dezelfde stemming: de over winning van Hitier op 13 Maart zou den stormafdeelingen volle vrijheid van hande len geven Spanic. Politieke botsingen op een Katholieke vergadering. Een Havas bericht meldt uit Santander dat aldaar na een vergadering van katholie ken ernstige botsingen met communisten en syndicalisten zijn voorgevallen, die op de ver gaderingsdeelnemers schoten. Acht personen werden gewond, één zeer zwaar. Dc politic herstelde de orde. Engeland. Wet inzake het menggebod op tarwe aangenomen. Het Lagerhuis heeft in derde lezing met 398 tegen 58 stemmen de wet op het meng gebod voor tarwe aangenomen. Dc minister van landbouw. Gilmour. zeide bij de discussie, dat hij binnenkort hoopte te kunnen mededeelen. dat de commissie, in gesteld ingevolge de marketing act verschil lende problemen onder handen had geno men. zooals de reorganisatie van de bacon- en de zuivelindustrie. De mogelijkheid be staat. dat het beginsel van het menggebod, ofschoon in een anderen vorm dan voor tarwe, ook op ander gebied zal worden toege past. Ierland. Geen Zuid-Af rikaansche critiek op Ierland. De hoogc-commissaris van den Ierschcn Vrijstaat heeft, aldus de Tel. naar aanleiding van het gerucht, dat de regeering van Zuid- Afrika aan den Ierschcn Vrijstaat een tele gram zou hebben gezonden, waarin afkeuring wordt uitgesproken over de Iersche houding ten aanzien van de cedskwestic, medegedeeld, dat dit gerucht onjuist is. In het telegram der Zuld-Afrikaansche regcering wordt geen afkeuring te kennen gegeven ten aanzien van de Iersche houding. Neen. geen van hen vermeldce iets over de ontvoering van den professor. Dat was het eenige interessante. Verder een rede van den Engelsche Premier, een groote bankbreuk in San Francisco Hij legde de couranten terzijde cn zijn heele gezicht klaarde op. De beide dames hadden haar sluiers teruggeslagen cn toon den aan Vitus dc mooiste vrouwengezichten, die hij ooit in zijn leven gezien bad. Hij sperde zijn oogen wijd open en keek ne: zoolang, totdat de beide schoonen bijna on merkbaar spottend glimlachten. Ik schijn mij tamelijk dwaas aan te stel len, verweet hij zichzelf, Met behulp van ai zijn wilskracht dwong hij zich naar buiten te kijken cn te genieten van de bekoring, die er uitging van de door de avondzon bc- scheenen Hongaarsche vlakten. Oogen.schijnlijk twee zusters. De eene hoog stens twintig, de andere niet meer dan twee of drie jaar ouder. Geboorteland? Hm Levant natuurlijk! Deze fijne, smalle gezicht jes met het teere. ivoorkleurige teint van de Döhnmeh; de sierlijke neusjes, licht gebogen de groote, donkere oogen met de lange, zijde achtige wimpers en prachtig geteekendc wenkbrauwen. En de lippende lippen! Vol en rood echt rood, niet geverfd lokkend. Zooiets vindt men alleen maar aan de Oostelijke oevers van dc Middellandscne Zee waar alle mogelijke bloed dooreen vloei.. Tursch, ItaLaansch, Arabisch, Grieksch, Joodsch. Armeensch. Dat het dames van allereersten stand waren, betwijfelde Vitus geen seconde. Gods dienst? Bij mogelijke kennismakingen in het Oosten steeds een gewichtige factor. Moslim- vrouwOTi? Niet uitgesloten. Vitus herinnerde zich een Turksche dame. met wie hij eens naar Constantinopel gereisd had. Tot Philip- popcl had zij als een tip-top Parisienne tegenover hem gezeten na de Bulgaarsche De Valera krilgt spoedig antwoord. In een Donderdag gehouden kabinetszit ting is het antwoord van De Valera aan een onderzoek onderworpen. Er werd besloten, onverwijld oen antwoord naar Dublin te zen den. As. Maandag zal Thomas in het Lager huis een verklaring over dc Iersche quaestie afleggen. Reuter verneemt voorts uit Dublin, dat op 20 April in het Iersche parlement een wetsontwerp zal worden ingediend tot schrap ping van den eed van trouw uit de grondwet van den Ierschen Vrijstaat. Chili. Het nieuwe kabinet samen gesteld. In liet nieuwe kabinet heeft eerste minister Victor Robles (radicale partij) de portefeuille van Binnenlandsche Zaken genomen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken komt onder leiding van Balmaceda. Het schijnt dat de rust in het land ls weergekeerd. China. Geen overeenstemming tus schen China en Japan. De Chineeschc regeering deelt mede. dat het bericht van liet Japanschc telcgraaf- agentschap SJimbocn Rcngo betreffende een overeenstemming tusschen China cn Japan niet in overeenstemming is met dc feiten. New Foundland. De premier is teruoaekeerd. De eerste minister van New Found land. Sir Richard Squires is. nadat hij zich bijna twee dagen had schuil gehouden weer boven water gekomen. Hij heeft St.. John mede gedeeld dat hij niet zal aftreden. In politieke kringen verwacht men. dat hij nieuwe ver kiezingen zal clschen. Zweden. Massa-staking in de cellulose- industrie. De loonsbesprekingen in de cellulose-in- diLStrie zijn gisteren definitief mislukt. Maan dag a.s. gaan 17.000 arbeiders in staking. Zwitserland. De conferentie te Lausanne. Naar vernomen wordt, is van Britsche zijde tijdens het bezoek van Tardieu 11 Juni voorgesteld als openingsdatum der confe rentie van Lausanne. Tardieu heeft hier tegen geen bezwaar gemaakt, doch er ook nog niet officieel in toegestemd. Australië. Nieuw-Zuid-Wales in conflict met de bondsregeering. Als gevolg van een beslissing der bondsre geering tot inbeslagneming van de ont vangsten van Nieuw-Zuid-Walles heelt Lang, de premier van Nieuw-Zuid-Wales. het ge deelte dor bureaux, waar zich alle documen ten betreffende do inkomstenbelasting bevin den. afgesloten. Lang heeft eveneens de toe zending van de formulieren voor de inkom stenbelasting gestaakt. Er bestaat een over eenkomst, volgens welke Nieuw-Zuid-Wales steeds de inkomstenbelasting voor het ge- meenebest int. GROOTE PARTIJ NARCOTICA AANGEHAALD. AAN BOORD VAN „Ile DE FRANCE". NEW YORK. 8 April <V.D.) Douane ambtenaren hebben aan boord van het Fransche passagiersschip „Ilc de France", waarmede staatssecretaris StimsQn heden naar Europa is vertrokken een partij cocaï ne, morphine, heroïne on andere narcotica, te zanien wegende 700 K.G. aangehaald. De verdoovende middelen waren gedeclareerd als speelgoed. Zij hebben een waarde van ,S 1.440.000. In verband met deze zaak is oen man gearresteerd, die op het punt stond per trein naar Montreal te vertrekken. grens had zij hem op een beleefde manier den coupé uitgezet cn had zich in haar Jaschmak gehuld, het wijde zijden over kleed, dat de Turksche dames uit de eerste kringen over haar Parijsche toiletten dra gen. Jaschmak cn sluier en geen woord was er meer over haar lippen gekomen. Vitus besloot eenvoudig, dat zijn mede- reizigsters geen Turksche vrouwen mochten zijn. Daarvoor waren haar handen en voeten te^ klein, te sierlijk. Of waren het misschien Döhnmchs? Vrouwen van die half Jood.sche. half Mohammcdaanschc sekte, die hoofdza kelijk ie Saloniki zetelt? ZIJ gingen voor dc mooiste vrouwen van den Levant door, maar dan moest alle hoop opgegeven worden, want een Döhnmeh is schuwer dan een hinde. Vitus haalde de schouders over zichzelf op. Wat kwam het erop aan. wie deze beide vrouwen waren? Mooi waren ze, cn het Pro bleem bestond hoofdzakelijk daarin, hoe hij de kennismaking met haar kon aanknoopen. Dat ging in tusschen sneller dan de verme tele Vitus had durven hopen. De oudste der beide vrouwen haalde uit de naast haar liggende handtasch een klein gouden sigarettenétui tc voorschijn cn be gon met haar smalle rose vinders handig een sigaret te rollen. Zij wilde die juist aan steken, toen haar zuster haar met alle kenteekenen van schrik tegenhield en haar ie Us toefluisterde. Er volgde een zacht en haastig gesprek, waarvan Vitus aan den tongval meer vermoedde dan verstond, dat in het Fransch gevoerd werd. En toen kwam de verrassing! (Wordt vcrvo!gd)i De gedelegeerden ter Donauconfcrentie uoor het departement van buitenlandsche zaken te Londen. V.l.n r.: De Duitsche gezant Von Neurath, de Duitsche staatssecretaris Von Büloic, de Engelsche minister van handel Runciman, de Engelsche minister van bin- nenlandsche zaken Sir John Simon en dc Italiaanschc minister van buitenlandsche zaken Grandi.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11