HET HAARLEMSCHE STADSBEELD. De koppeling bij auto's. Brieven van een Controleur B. B. Wat is de korte golf? Hoe het eens was. Hoe het geworden is. De vroegere Kennemerpoort, gezien van den Schotersingel naar den Schoterweg naar een icekening van 1780. Het vrijwiel en de wizard-control. Zijn er nief dringender behoeften dan luxe? (Door onzen Memkeorsimede<werker.) -ZUIGER VLIKVEL pl p2 AB.C i i KRUKAS fPICTIE .J_ D E H. Fig. 2 Het freewheel werkt volgens een ander principe dan de Syncho Mesh koppeling. Men zaagt de as P (zie het pijltje in fig. 21 door. en verbindt het motor-einde' met een soort holle pijp, in doorsnede afgebeeld in flg. 3 Obui ten voering. Het rechter stuk dat met de wielen verbonden is, koppelt men ac.n de kern. Tusséhen kern en buitenivoerlng loop en In de lengterichting van de pijp rollen (in doorsnede dus cirkelvormig). Wanneer de motor den wagen torekt, draait de buiten voering in de richting van de zwarte pijl in fig. 3. De rollen worden tegen het conische deel van de kern gedrukt en de kern word' dus meegenomen: de krachtsoverbrenging ge schiedt normaal. Als we nu gas afsluiter, loopt de motorsnelheid enorm terug, bij nor male auto's zonder freewheel gaat nu de massa van den wagen feitelijk den motor aandrijven. (Dit is de remmende kracht, die men voelt, wanneer het gaspedaal losgelaten wordt). De kern in fig. 3 wil dus nu sneller gaan draaien dan de buitenvoering, dit is mogelijk, omdat de rollen nu terugschieten (ze nemen de gestippelde positie's in). De auto rijdt dus onafhankelijk van den motor, principieel komt dit overeen met het gewone fiets-vrijwiel. Geven we echter weer gas, dan gaat de buitenvoering daarvoor weder sneller draaien dan de kern, de rollen komen weer in hun vernauwingen en de „normale toe stand" is hersteld. Een auto met een freewheel loopt dus bij het loslaten van het gaspedaal over een langeren afstand uit, dan een con- ventioneele wagen. Tijdens het overschakelen is het tandwiel C dus niet langer in verbin ding met de aohterwielen, er staat dus geen druk op de vierkante as van B en C en het schakelen gaat nu heel gemakkelijk. Wizard-Control. De Wizard-Control tenslotte, een der laatste snufjes werkt weer geheel anders. In de aan- zuigleiding van den motor heerscht altijd een zekere onderdruk, die bijv. den automatischen Hg. 3 ruitenwisscher (een soort pompje) doet be wegen. De fricüeplaat F 2 wordt bij do Wizard-Control met een treks tang aan den zuiger van een pompje verbonden. Als wc nu het gaspedaal loslaten, wordt do onder druk in de aanzuigleiding van den motor grooter, het zooevcn genoemde zuigert-je wordt naar achteren getrokken, en de plaat F 2 dus eveneens. Zonder dat men het normale frictiepedaal In de auto aangeraakt heeft, wordt de motor dus ontkoppeld (immers F 2 en F 1 draaien los van elkander, de motor- kracht wordt niet overgebracht op den ver snellingsbak. enz.) Geven we weer gas, dan daalt de onderdruk, het zuigertje gaat naar voren de plaat F 2 wordt door de veer weder tegen F 1 gedrukt; de motor is weer inge schakeld. Op deze wijze is dus feitelijk even eens een freewheel ontstaan. Men combineer', nu Wizard-Control cn Synchro-Mesh. Het resultaat is, dat de eerstgenoemde het gebruik van hot. frictiepedaal overbodig maakt en dc tweede verzekert een geruLschloos overschake len, Het verwisselen van versnehing is dus teruggebracht tot de eenvoudige handelingen: 1. loslaten van het gaspedaal en 2. verplaatsen van het versnellingshandel. Doodeenvoudig niet waar, te meer, omdat krassen practisoh uitgesloten is. En nu: de beteekenis van dit alles. In werkelijkheid is dit alles wel ietwat ge compliceerder, dan hierboven uiteengezet is. Behalve de geschetste voordeelen wordt b.v. ook benzine- en oliebesparing verkregen. Zooals alles in dit ondermaansche, zijn ook deze nieuwe verbeteringen niet zonder na- deelen; im Groszen und Canzen mag echter gezegd worden, dat de autotechniek weer een stuk vooruit gebracht is. De quintessen is echter: een concessie aan de onbeholpenheid van de meeste auto rijders. Principieele voordeelen, zooals bijv. de voorwlelremmen gaven, staan hier volko men oo den achtergrond. In onzen tijd van De Kennemerpoort was een van onze schilderachtigste poorten. Vermoedelijk om dat zij door hoogopgaand hout van de bol werken werd omgeven. De Kennemerbrug die nu op deze plaats gebouwd is, vertoont een moderner beeld, maar gelukkig is het mooie stadsbeeld al is het nu anders behouden gebleven. halve oplossingen, incidenteele voorzieningen en oppervlakkigheid past een en ander ver bazend goed. Wanneer de bedoelde perfec ties in de practijk hun betrouwbaarheid be wezen hebben (wat zij ongetwijfeld zullen doen), kan men leeken zeker adviseeren, om auto's te koopen, die hiervan voorzien zijn. Zij zullen hun wagens dan minder kunnen mishandelen en tevens zal hun de juiste be handeling (en waarschijnlijk de werking) van de transmissie wel ten eeuwigen dagen raadselachtig blijven. Aangezien het groote publiek zich daarvoor echter niet Interesseert gelooven wij, dat de fabrikanten met het aan brengen dezer verbeteringen een juiste ver- kooppolitiek hebben gevolgd. Vraagt men ons of er dan geen andere onóerdeelen waren, die veel eer verbeterd hadden moeten worden, dan de reeds zoo perfecte transmissie, dan luidt het antwoord bevestigend. Koelsysteem electrische installatie en tal van andere „units" zijn veel minder volmaakt dan de versnellingsbak was voor de toepassing der hier besproken complicaties. En zoolang het kleinste spijkertje nog in staat is, om de ge- heele auto te verlammen wanneer het toe vallig in een der banden terecht komt, zouden wij de aandacht liever wat meer op deze on- derdeelen (en zoo zijn er nog veel meeri gevestigd zien. Maarnogmaals: the customer is King hij wenscht niet over te schakelen en dus: Wizard-Control c.a. Wij zijn benieuwd, wat er nu volgen gaat. OVER NOODLANDINGEN IN WOESTIJNEN. Nu wij per auto of vliegtuig de woestijnen der wereld kunnen doorkruisen of overvlie gen, verliezen deze hun verschrikkingen voor ons totdat de auto panne krijgt of het vliegtuig neerstort. Dan doet de woestijn zich weer gelden. Voorbeelden? Kort geleden moest een Fransch vliegtuig een noodlanding maken in de Sahara. Water moest worden gevonden voor de bemanning van 3 koppen. Een dei- drie maakte een tocht door de woestijn om een bron te zoeken. Hij vond er een, haalde onmiddellijk zijn makkers en bracht hen bij het water. Hij had toen een tocht van 75 mijlen gemaakt zonder voedsel en met bijna geen rust. De drie werden gered door een hulp-expeditie. Eenige maanden geleden kwam een ballon, die over het Lake Eric gedreven was, in het meest verlaten deel van Ontario (Amerika) neer en de luchtreiziger moest door een moe rassige wildernis waden, om een nederzetting te bereiken. Nu vier jaar geleden maakte een vliegtuig een noodlading op een stuk drijfijs, 60 mijlen van de kust 'van Labrador. De beide Cana- deesche vliegers en de Eskimo-gids verlieten de nutteloos geworden machine en worstel den over do ijsschotsen naar de kust, loo pend, springend, soms eigenlijk roeiend op een schots. Toen zij na 8 dagen in Labrador aankwamen, leefden zij van rauw walrus- vleesch. Doch ook ln Europa lean men slecht te rechtkomen. Zoo verongelukte omstreeks Kerstmis een machine op een Oostenrijk- schen bergketen en de piloot en mecanicien moesten 3 dagen door de sneeuw loopen, voor zij een dorp bereikt hadden. Onder tragische omstandigheden werd misschien wel het meest opofferende avon tuur opgehaald in een Londensche rechts zaal, toen een vroegere waarnemer voor dief stal terechtstond. Toen hij eens boven de woestijn bij Bagdad vloog, raakte het vlieg tuig in brand en stortte neer. De piloot was er ernstig aan toe, doch de waarnemer, wei gerende zijn makker achter te laten, droeg hem over de woestijn twee dagen lang voor hij hulp kon krijgen. Op deze plaats is nu de nieuwe Kennemerbrug gebouwd. De intocht van een Sultan. In mijn laatsten brief beloofde ik u nog een verslag te geven van den intocht van den Sultan en zijn vrouw op Soembawa en ik zal daarmee dus beginnen. Maandagmorgen vroeg naar boord, waar het een reuzedrukte was in verband met den terugkeer van den Sultan na de trouwfeesten op Bima. De heele bevolking was naar Laboean uitgeloopen. Aan boord was het ook stampvol, met veel moeite kwam alles aan den wal die prachtig versierd was. In langen optocht ging het langzaam in auto's naar Soembawa; het was meer dan vol op den weg. Halverwege stap ten Sultan en Sultana plus een beetje gevolg, over in een soort praalwagen, die een leeuw voorstelde en nog langzamer ging het langs een haag van schoolkinderen. 1000 in getal, naar het oude vervallen paleis. De Sultana zal wel erg geschrokken zijn, maar ze' gaan er niet wonen, maar in een aardig huis van het landschap, totdat het volgend jaar het nieuwe paleis klaar zal zijn. Toen de Sultan en zijn vrouw in het ptileis waren afgestapt, gingen wij huiswaarts en beleefde ik een ver velend drama. De auto stond nl. buiten en daar het ging gietregenen. moest zij de ga rage in. Daar de starter kapot was en de op passer-chauffeur niet bij de hand, zou ik het beestje even opzwengelen. Maar jawel, de slinger sloeg terug, ik kreeg een klap tegen mijn pols en verging van de pijn. De pols zwol al gauw op en daar het steeds erger werd, gingen we na afloop van het trainen van ons paardje voor de a-s races, even langs den dokter die een chauffeursfractuur- con stateerde, gebarsten of gebroken, maar niets ontzet. Hij draaide er een spalk omheen en daar stond ik met mijn goede gedrag, moest met alles geholpen worden, ik kon niet schrij ven, tennissen, paardrijden of zwemmen. Donderdag was de inhuldiging des Sultans, alles moest in het zwart verschijnen, maar ik bofte, daar ik met het oog op mijn pols in het wit kon blijven. Ik lachte dus allen lek ker uit. Om 9 uur kwamen we allen in het paleis. Toen in optocht naar de moskee, die stampvol was en waar de sultan volgens de adat werd ingehuldigd. Allerlei toespraken en poespas, de rijkssieraden werden overhan digd en daarna werd hij bestrooid met 7 soorten rijst, toen de moskee weer uit en na Een kleine golf, die een groofe rol speelt. De korte golf, waarmede ln de radiowereld ln den regel het gebied der golven van min der dan 200 meter wordt bedoeld, werd aan vankelijk door de wetenschappelijke wereld verguisd, en het aankijken in dit geval het experimenteeren niet waard geacht. Voor de radio-amateurs in vroeger dagen, waar onder we verstaan de amateurs die eigen toestellen bouwden en geregeld proefnemin gen met zenden en ontvangen deden, was dit echter een dankbaar arbeidsterrein, waarop zij naar hartelust mochten grasduinen, tot dat de wetenschap de groote belangrijkheid en de ongekende mogelijkheden ook hier plotseling inzag en dadelijk een groot ge deelte van dit schoone rijk in beslag nam. In den beginne had zij er hoegenaamd geen aandacht aan geschonken, daar ze er van overtuigd meende te zijn, dat groote afstan den alleen door lange golven waren te over bruggen. Een Amerikaansch geleerde. Dr. L. W. Oustin, had o.m. een methode uitgewerkt om de reikwijdte der verschillende golven te berekenen. Later bleek, dat deze methode alleen binnen bepaalde grenzen juist was. Vereenvoudigd komt ze hierop neer. dat men. om dc golflengte te bepalen die over zekeren afstand de beste resultaten oplevert, dezen afstand door 500 moet deelen. Volgens de voor deze berekening door Oustin opgestel de formule bleek, dat met golflengten bene den 200 meter hoegenaamd niets te bereiken zou zijn. Vandaar, dat men zich niet eens de moeite getroostte dit golfgebled aan een nader onderzoek te onderwerpen. Na den oorlog waren er echter verschillen de redenen, die de aandacht op het korte- golf-gebied vestigden. Sedert dien is de kortegolf het onderwerp van tallooze onder zoekingen geworden en heeft men er de re sultaten mee weten te bereiken waartoe de lange golf nimmer zou hebben geleld. Dc korte golf (boven de tien meter, ter onderscheiding van de ultra of zeer korte golf beneden de tien meteri heeft in den radio-omroep thans een dusdanige repu tatie gekregen, dat ze vereenzelvigd wordt met de stations, die dc beste programma's uitzenden. In feite doen andere stations er niet voor onder, doch de ultra-korte golf heeft voor velen een magische aantrekkings kracht. In den loop van den tijd zijn ontelbare kortegolf zenders verrezen, onder welke Hil versum t.PCJ) wereldvermaardheid heeft. Toen de wetenschap het domein der korte- golven boven 200 meter aan de amateurs ont nam, moesten deze noodgedwongen hun proeven met lagere golflengten voortzetten, doch juist in dat gebied wisten ze na verloop van tijd belangrijke resultaten te boeken. In 1922 slaagde o.m. de Franschman Léon Déloy er in om op een golflengte van 190 meter zijn station hoorbaar te maken aan de over zijde van den oceaan. Door dit succes aange moedigd. wist hij het zelfs zoo ver te bren gen. dat hij in het laatst van 1923 op een golflengte van 100 meter uitzond en met succes „20 feet from phone" in Amerika werd gehoord. De eigenschap der korte golven, dat zij zich over groote afstanden voortplanten, wordt toegeschreven aan een bijzondere gaslaag in den dampkring op ongeveer 70—100 mijl hoogte. Deze laag. de Kennelly-Heaviside- laag. heeft de eigenschap om de radiogolven onder een bepaalden hoek terug te kaatsen, zoodat de golven zich als het ware om de aarde heen'buigen. Bewijst deze laag dus aan de eene zijde een ontschatbaren dienst, aan den anderen kant zijn er weer factoren, die een ongunstigen invloed uitoefenen. Wij hebben hier het z.g. „sluier-effect" of „fa ding" op het oog, waarbij het geluid weg zakt. Daar de Kennelly-Heaviside-laag zich in hoofdzaak vormt door door de werking van de zonnestralen op de atmosfeer en er des nachts weer een neiging tot terugkeer naar den vroegeren toestand van de gas- lagen bestaat, zullen z'ch bij het invallen der duisternis en zonsopgang evenwichts versto ringen voordoen, die tot uiting komen in sterkte-veranderingen van de radio-ont vangst. Ook ontstaan door dezen invloed de z.g. ..aoorie zónes" waar ontvangst geheel onmogelijk blijkt, tc zijn. Over het ontstaan, de aanwezigheid en de werking van de laag bestaan trouwens ver schillende theorieën, daar men nog lang niet geheel van een en ander nauwkeurig op de hoogte is. Dr. A. Hoyt Taylor b.v. heeft vast gesteld. dat er de laatste zes jaren een be- nedenwaartsche verschuiving valt waar te nemen. In verband met den invals-, bre- kines- en terugkaatsingshoek, is komen vast te staan, dat golflengten beneden twaalf meter voor omroepdoeleinden niet geschikt zijn. Intusschen zijn echier met succes proef nemingen gehouden met het uitzenden van radio-programma's op een golflengte van tien en zeven meter, waannede de theorie van genoemden Dr. Taylor dus weer omver geworpen zou zijn. Dr. Tas'lor stelde bij zijn ontdekking van eenige jaren geleden echter nog iets meer vast, en wel, dat d -or de ge noemde verschuiving, indien deze voortgang de omroepbanden zou moeten plaats vinden mocht hebben, een algeheele verandering in en deze korte golven dan wèl in aanmerking zouden komen. Daartegen zouden we weer een verlies moeten boeken voor wat betreft de toepassing der langere golven. Behalve de reeds genoemde proeven met golflengten beneden tien meter voor omroep doeleinden, worden ook proeven genomen met deze golven, teneinde ze aan de medische wetenschap aan te passen. Deze zeer korte golven, die met een minimum energie kun nen worden opgewekt, ontwikkelen een zoo danige warmte, dat microben, die daaraan worden blootgesteld, vernietigd worden. Ver der zijn proeven genomen met golven van 3.2 meter lengte, tusschen vliegtuigen en den vastengrond, waarbij o.m aan het licht kwam, dat mist en rook hoegenaamd geen invloed er op uitoefenen, terwijl hun "eik- wijdte nog 76—100 K.M. bedroeg. Men is nog verder gegaan en men heeft golven van 20— 30 centimeter weten te produceeren! Van eenig belang voor practische toepassing kun- we vooralsnog echter nog niet spreken. Vermelding verdient nog de proef van Meissner, die indertijd op een golflengte van elf meter den afstand BerlijnBuenos Ayres wist te overbruggen. Hij maakte hierbij ge bruik van parabolische spiegels om de elec trische golven in één richting uit te stralen. Deze methode kan alleen worden toegepast bij zeer korte golven, daar de afmetingen der spiesels anders veel te groot zouden moe ten worden. Bij deze proef van elf meter golflengte bedroegen de afmetingen reeds twaalf bij negentien meter. Het voordeel der korte golven is, dat de energie niet bepaald hoog behoeft te zijn. Me;ssner gebruikte slechts een energie van 1 kilowatt. Verder was het mogelijk om onder verschillende hoeken met den horizon uit te zenden, waar door men kon vaststellen, dat onder twee verschillende hoeken maximum ontvangst werd bereikt, (n.l. onder een hoek van 45 en 85 graden). JAN D. REMPT, 7 maal op den draagstoel om een speciaal huisje gedragen te zijn, stapte hij uit dien stoel, een groot gevaarte dat door 50 man werd gedragen, ging teen het huisje binnen en werd daar ceremonieel gemandied. Toen naar het paleis waar korte receptie was, waar na wij naar huis gingen terwijl in het paleis volgens de adat gegeten zou worden. 's Middags om 4 uur weer aantreden om het opwachting maken der hoofden enz. voor den sultan mee te maken. Een 60 man traden om de beurt voor den sultan en staken, on der het trekken van hun kris, een speechje af. Dit duurde tot 6 uur en daar er niet veel aan was, beschrijf ik dat verder ook maar niet. Den volgenden dag was er diner bij den sultan, waar we met ons 24en aanzaten. Het was tot ieders verwondering zeer geanimeerd. Ik zelf had gemeene pijn aan mijn pols, was dus niet erg in de stemming, maar de overige gasten amuseerden zich best en het was een daverende vroolijkheid aan tafel. De sultan en de nieuwe sultana zijn lang niet kwaad. Zij is nog heel jong, een jaar of 16, maar zeer kordaat en flink, spreekt ook heel goed Hol- landsch. Om over twaalven waren we pas thuis. Zaterdag en Zondag waren er races, eiken dag van 7—1 uur. Ons paard liep ook mee, maar had zooals te verwachten was geen succes. De races waren wel aardig, voor al de finales, flink spannend. Ui zat in dé jury, moest na afloop een speech houden ter wijl mijn vrouw en de sultana de prijzen aan de winnaars uitdeelden. Maandag haalde de dokter mijn pols uit de spalk, is practisch beter,, maar moet er nog voorzichtig mee zijn. Donderdag een vergeefschen tocht naar Lenangoear gemaakt, de weg was zoo bar slecht dat de veeren van mijn auto zich haast, begaven en we maar wijselijk, na 35 K.M. den terugtocht aanvaardden. Gisterenavond weer heerlijk gezwommen en ik kon goddank weer meedoen; tennissen ging nog niet en ik bë- paaide mij tot kijken. En nu schrijven we alweer 1932. De oude jaarsavond verliep heel vlot en gezellig met een paar vrienden bij ons thuis onder het genot van appelbeignets en een bowlt je en het was twaalf uur voor we het wisten. Nauwelijks hadden we elkaar alles goeds toegewenseht of daar stond de heele Euro- peesche kolonie voor onzen neus: de ser geanten met dames en een stel minderen, die ons al Nieuwjaar kwamen wenschen. Daar het mooi weer was, besloten we tot een rondrit door de stad. Er was zooveel lief hebberij dat we per slot met zijn 26en (zegge en schrijve zes en twintig!) in mijn Rugby zaten en een tocht maakten naar Laboean en terug; het ding steunde en piepte ervan. Thuisgekomen, kwam plotseling het plan in ons op om twee lui, die met een zeilboot van Soerabaje naar hier waren gekomen, een Hollander en e°n Hongaar, een bezoek te brengen. We wisten wel ongeveer waar ze kampeerden, dus zouden we het wel vinden. Met den dokter en den kapitein, die onze gasten waren, stapten we weer in de auto Om drie uur des nachts gingen we op weg en na een ritje van 12 K.M. dachten we dat we er waren. Maar ho maar, we gingen het bosch in, dachten telkens het goede pad :e hebben maar het was steeds mis. Eindelijk zoo tegen 5 uur zagen we een lichtje, we sein den met centerlampen, echter zonder succes en toen bleek plotseling dat we elkaar be schreeuwen konden. Toen was de weg gauw gevonden. We waren net om 6 uur bij hen aan boord en het was een echte verrassing. Die Hollander, een man van een jaar of 35 haast twee meter lang, heeft zoowat de heele wereld rond gezworven, weet aardig en on derhoudend over alles te vertellen en is een groote aanwinst voor de samenleving hier. Maar nu moesten we weer terug! Langs een boschpaadje moesten we den grooten weg weer bereiken, waar de auto van den dokter stond waarmee we hierheen waren ge komen. Toen we wilden instappen, bleek dat de dokter zijn sleuteltje had verloren. Hij ging dus terug om er naar te zoeken met nihil kans om te vinden, zoodat de kapitein en ik de kar maar vast een 2 K.M. langs den weg duwden. Bij een heuvel konden we niet verder, de dokter haalde ons in en toen was het maar wachten op hulp. Na een poosje kwam een volgeladen bus ons tegemoet. Wc lieten alle passagiers uitstappen, wij er in en zoo gingen we terug naar Soenbawa. Maar ook die bus kreeg pech zoodat we met veel oponthoud, na veel han<""" en wrurgen, ein delijk tegen half elf thuis arriveerden. Daar even een koele dronk gepakt, van pakken verwisseld ^ant om 11 uur kwam Sultan en Sultana op Nieuwjaars bezoek, die we netjes maar noga' slaperig ontvingen, maar ze ble ven toch tot 12 uur gezellig zitten praten. Het middagslaapje hadden we na ons diner toen wel extra verdiend en we knapten er zoo van op dat we 's middags om half 5 weer op de tennisbaan present waren en nog menige set speelden. En nu begint het' gewone werkleventje weer. Er staat gelukkig weer eens een oudcr- wetsche tournee op het. programma waarover ik u een volgend maal hoop te vertellen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16