FEMINA ABR. MEIJER DE FAMILIEBAND „Zij "Crème Haarl em s Dag bI a d MHinffliioaiiiionunniaiaiJiiijuiiiiuiijiMijJiJiiijiiiiiiJijiuiiiiiiiiiii'iUiUiiiiiiiini DRIE KINDERJURKEN. Jf/i- Natuurlijk, het is al Paschen geweest, dus beginnen de kinderen heel hard over nieuwe jurken te prakkizeeren voor warmer dagen. Want iedere vrouw, die zoo'n paar van die dames -in - den - dop onder haar kinderen heeft weet maar al ie goed, dat, al zijn ze ook nog zoo klein, de roep van de mode toch heusch niet hcelemaal aan hen voorbijgaat. Om dan aan die behoefte aan nieuwe kinderjurkimo- dellen tegemoet te komen, geven we er deze week een drietal, die zeker ook bij de kleine toekomstige eigenaressen ervan in den smaak zullen valien. Links hebben we in de eerste plaats een jurk van groene crêpe, waarbij als het ware een Berthekraag een deel van' het voorpand uitmaakt. De schouders en de bo venarm vallen er onder, zoadat er geen mou wen noodig zijn. Het rokje is van voren met links en rechte een groep plooien, van ach teren met éCn enkele groep. Voor een meisje van 10 jaar heeft men voor dit model (patr. nr. 3413) 2 M. stof van 1 M. breed noodig. Men ziet dat bij al deze modellen platte plooien, zoowel als klokken en stolpplooien een belangrijke rol spelen. De kinderen moe ten nu eenmaal flink de ruimte in hun klee- ren hebben. Dat ziet men ook bij het 2e mo del, midden op het plaatje. Dit jurkje is van blauwe shantung met een groole Berthe kraag, die weer de schouders heelemaal be dekt. De jurk is verder met een heupstuk, waaraan van voren met een punt het rokje met kleine ingestlkte plooitjes is aangezet. Voor een meisje van 8 jaar heeft men voor dit model (patr. no. 3414) 1.75 M. stof van 1 M. breed noodig. En dan komt de Benjamin, van het gezelschap.. De kleinste, maar daar om zeker nog niet de minste. Ze heeft een jurk van wollen mousseline met een kort lijfje, dat tamelijk nauw sluit, en waaraan het rokje met groote stolpplooien, is gezet. Wanneer deze jurk moet dienen voor een jongedame van zes lentes heeft men bepaald 1,60 M. stof van 1 M. breed voor dit model (patr. no. 3415) noodig. Tenslotte nog een kleine opmerking over de voorjaarsmode voor ons, grooten. De blou se speelt in het nieuwe seizoen, door de vele tail leurtjes, een zeer belangrijke rol. Dit be grip blouse is dit seizoen erg rekbaar. Men vat er onder samen de bovenste helft van onze costuums, van de lange blouse tot aan het kleine plastron of vestje, dat nauwelijks uit de japon te voorschijn komt. Men ziet nl. z.g. „hooge" rokken, die veel weg hebben van de vroeger zoo populaire „overgooiertjes", rokken, die voor een groot deel over de blouse vallen. Men ziet echter ook wel costuums, waarbij de rok juist maar even reikt tot boven de heup. Men gelooft, dat de ze veel gedragen zullen worden, omdat deze gelegenheid geven.om de meer algemeen be ter staande lange blouse te dragen, die de taille-lijn bedekt. MADELEINE. Van deze kinderjurken zijn knippatronen verkrijgbaar a 65 cent, postwissel zenden aan De Beurs. Amstellaan 66, Amsterdam, Zuid. Op het strookje nauwkeurig vermelden: Naam en adres van afzender, nummer vaa het gewenschte patroon en leeftijd van het kind. DE GLASGORDIJNEN De rolgordijnen hebben in den loop van den tijd plaats gemaakt voor de tulle glas gordijnen. Heeft, men zijn huis nu vlak op de zon liggen, dan doen blauwe lancaster gordijnen nog goeden dienst, doch meestal zullen ze in ons klimaat wel heel hoog op getrokken blijven. De vitrages heeft men in zooveel variaties en kwaliteiten dat men veel warenkennis noodig heeft om te zien of men inderdaad waar voor zijn geld krijgt. Vrouwen die veel van handwerken en er ook den tijd, maar vooral den moed toe hebben, kunnen zelf hun glasgordijnen maken. Zij hebben daarvoor noodig grove of middelsoort tulle, waarin zij nu randen en motieven kunen doorstoppen met witte koordzijde. Deze doorgestopte gordijnen kan men tegenwoordig ook in buitengewoon mooie uitvoering kant cn klaar koopen, maar het is een groote voldoening om zelf te heb ben gemaakt. Meer en meer zien wij de gekleurde vi trage toegepast. De vitrage met gekleurde randen zijn er niet zoo goed ingegaan, omdat deze gordijnen eigenlijk meer geschikt waren voor de slaapkamer, maar de geheel terra cotta, zachtgroene of lila vitrages zien wij veel toegepast. Ook goudbruin schijnt een gel.efde kleur te zijn. Maar toch zijn de mooie tulle gordijnen, vaak geborduurd, mooier dan de gekleurde. De bevestiging aan de roede vindt op ver schillende manieren plaats. Men kan een roede door het zoompje schuiven, dat is wel het meest eenvoudige, maar ook ringetjes aan den reeds genaaiden zoom bevestigen. De laatste Jaren heeft men zgn. knijpere in den handel gebracht, waaraan een ringe tje zit. Men knijpt het klauwtje in den zoom, waardoor vanzelf het ringetje naar boven komt. Men hoeft nu niets te naaien en bij het wassclien van de gordijnen kan men eenvoudig dc knijpers van het gordijn afhalen. Inplaats zipken of koperen roeden heeft men ook dc gebruine metalen roeden, die roestvrij zijn cn niet gepoetst behoeven tc worden. Een garnituur van dit dQnkero metaal «staat zeer fraai tegen het licht geverfde hout van het raam. IETS OVER VERVAARDIGING VAN MACARONI EN VERMICELLI Het gekke van het geval is dat er nog men- schen bestaan in deze verlichte tijd, die in ernst meenen dat macaroni in struikjes groeit. Ik heb een reiziger in macaroni en vermicelli gekend, die bij zijn klanten fan tastische beschrijvingen, gaf van valleien vol macaroni-struiken, die dan, in de zon ge droogd, het bekende product opleverden! In den grond zijn vermicelli en macaroni hetzelfde; dat wil zeggen, de grondstof is dezelfde, het verschil zit alleen in de dikte, waarin die grondstof wordt geperst. Als voor naamste materiaal voor de fabricage dient bij de goede soorten: griesmeel, waarvan dan tarwegriesmeel nog het beste is. De min dere kwaliteiten zijn van aardappelmeel ge maakt. Natuurlijk zit er nog wel een zeker percentage andere stoffen, in, maar dat is toch niet van belang. Nu doet zich het eigenaardige feit voor, dat de Hollandsche afnemers gewend zijn aan gekleurde vermicelli en macaroni- en dan liefst sterk gekleurd. Hoe geler, hoe mooier. De warenwet eischt bovendien, dat de goederen gekleurd zijn, maar nu zien we hoe juist de betere soorten, b.v. de Fransche en sommige Italiaansche kwaliteiten, die dan van tarwegriesmeel gemaakt zijn, de kleurstof niet opnemen.. De aardappelmeel- producten daarentegen nemen heel gemak kelijk kleur op; ergo wordt er uitsluitend naar de kleur gekeken en noemit het publiek de felgele vermicelli „mooi", en wil niets we ten van de bleekere soorten, dde vaak juist van veel betere kwaliteit zijn, maar alleen de verfstof niet zoo goed hebben opgenomen, juist dóórdat zij van betere grondstoffen ge maakt zijn! Daarbij komt, dat Frankrijk nóch Italië de gekleurde vermicelli kennen. Voor zoover ik weet, is dat iets van Holland. De Duiten - landsche vermicelli-fabrikanten hebben dan ook de grootste moeite om hun producten geheel naar den zin van hun Hollandsche af nemers te kleuren. Vaak komt het voor, dat zoo'n fabrikant rondweg weigert zijn product te „bederven" door kleurstof; en ik voor mij eet ook liever zuiver „beige" vermicelli en maraconi dan al dat gekleurde goedje. Nu zijn wij wat dat verkleuren aangaat, niet de eenigen die er een eigenaardige smaak op nahouden. In Egypte b.v. moet de vermicelli groen gekleurd zijn, wil ze verkocht wor den. 't Lands wijs, 's lands eer! Om op de macaroniboompjes terug te ko men: er wordt dan een deeg gemaakt van griesmeel, al of niet met aardappelmeel vermengd, en nog wat: dat „nog wat" is dan het geheim van den fabrikant. Dit deeg wordt in groote troggen vermengd en dan, alles machinaal natuurlijk, door kuipen geperst, waarvan de bodem bestaat uit een schijf met gaatjes. De griesimeelmassa komt dus door de gaatjes in lange draden naar buiten. On der den bodem roteert en een twee schijf, waar een segmenit uitgesneden is, en deze snijdt de draden op regelmatige afstanden door. Die draden worden dan op stangen te drogen gehangen in een zorgvuldig gecon- troleerende temperatuur bijgesneden, verpakt en de wereld ingestuurd. Voor het kleuren moet de verfstof natuurlijk direct in het deeg gemengd worden. Het kan zijn, dat het hier anders toegaat, maar zóó ongeveer zag ik het in een Fransche fabriek. Nu hangt het natuurlijk van de grootte der gaatjes af, de druk die er achter zit en de afstand waarop de tweede schijf ronddraait, wat voor soort macaroni of vermicelli wij krijgen. Hier zijn neg maar heel weinig soorten bekend; in het buitenland vinden wc allerlei kleine soorten macaroni, juist voor schoteltjes en dergelij- ken zoo geschikt, die hier totaal onbekend zijn, en ook geen succes hebben, gezien onze behoudende aard. Door persing en walsing van de deegpap weet men allerlei variaties te bedenken, terwijl globaal genomen de groep ..Teichwaren" te verdeelen is in ver micelli (draden), de macaroni (pijpjes), de noedels (lintmodel, dus plat en niet hol) en de tusschensoorten. Ook de verpakte maca roni is hier nog betrekkelijk weinig bekend. Geïrriteerd zijn. Een persoon, die ons irriteert is in ons oog verfoeilijker, dan een regelrechte vijand! Iedere vrouw kent wel de juiste beteekenis van het woordje „irriteerend", wij maken er veelal zelfs een overvloedig gebruik van en onze gesprekken zijn er mee doorweven. Er is veel. wat ons irriteert, niet waar? Het is de manier van de kamer binnen-ko- men-vallen van onze oudste, de dienstbode Irriteert ons als ze lustig haar liedje in de keuken uitgalmt, de bel irriteert, de regen, de bakker, de telefoon, kortom alles, alles kan ons op z'n beurt irrlteeren! Zoodra de mensch gaat realiseeren. dat hij zenuwachtig is, begint hij dat nerveus-zijn toe te schrijven aan oorzaken, die min of meer er toe 'hebben bijgedragen zijn zenuwen te prikkelen, en daar er een zekere voldoe ning in ligt eens hartgrondig te verfoeien waarvan we niet houden, klampen we ons vast aan het stopwoordtje „irriteeren". Vooral in onzen tijd zijn we allen meer of minder geïnfecteerd met ergernisjes, waar door we ons „geïrriteerd" voelen cn dikwijls gaat heel onze verontwaardiging uit naar de vaak onschuldige oorzaak van onze wrevel, n plaats van naar ons zelf! HET GEBRUIK VAN KURKEN Kurken komen in een huishouding voor allerlei doeleinden voor, maar een goede manier om ze te reinigen op een afdoende en doelmatige wijze, is er feitelijk niet. Men kan de kurk wel in een zeepsop schoon maken, of afboenen, of op de oen of andere manier reinigen, maar do weinige doordring baarheid geeft vele moeilijkheden. Om echter dc kurken volkomen te sterili- seeren, zoodat men ze voor inmaakflesschen cn dergelijke aan bederf onderhevige voor werpen kan gebruiken, neemt men een for- maline-oplossing van 20%, waarin men de kurken langzaam kookt. De pan waarin men dc kurken sterillseeren wil, moet goed af gesloten worden gehouden, zoodat er geen stoom kan ontsnappen. Nu zijn de kurken ook veel steviger geworden on breken lang zoo gauw niet af bij het uithalen der fles- schen. Kurk is de bast van een kurkboom en wordt door de inlandsche arbeiders van den boom geschild. Daarna ondergaat de kurk verschillende behandelingen voordat wij ze eigenlijk als kurk in huis krijgen. Doch al deze behandelingen zijn niet bepaald hygië nisch cn daarom heeft men in de fabrieken waar men kurken voor flesschen, enz. ge bruikt ook groote reinigingsinrichtingen. IETS OVER MESSENHEFTEN Een bot mes kan geslepen worden, en om het te laten- blinken kunnen wc het polijs ten op een plank met wat blaauwstecn of amarilpoeder. Maar als de heften leelijk zijn geworden, moeten we andere maatregelen nemen. Veel voorkomende messen zijn die, welke voorzien zijn van zwarthouten heften. Zijn deze zwarte heften ondanks geregeld onderhoud met zwarte was toch door langdu rig gebruik vaal, geworden dan moeten gedurende zes uur deze houten heften) in een glazen potje met een sterke oplossing van overmangaanzure kali in water gezet worden. Alleen de houten heften mogen onder staan, want op het metaal zouden er heel leelijke vlekken door kunnen ontstaan. Vooral niet langer dan zes uur er in laten staan, omdat an-ders ook het hout zou worden aangetast. Na deze behandeling moeten de heften afge droogd worden en met zwarte was gewreven. Dan moet u eens zien hoe ze daardoor op knappen. Wees vooral voorzichtig met die overmangaanzure kali, want die geeft leelijke vlekken. En de witte heften, van hoorn of ivoor. Een hoornen- heft moet met gewone zeep afgewasschen worden en daarna met witte was gewreven. Van ivoren heften kan men wat meer werk maken. Als die geel zijn geworden, zet men ze een paar dagen te blee ken in een potje met terpentijnolie. Om ze dan nog verder te bleeken worden er twee methoden aangegeven. De eerste is om a-: messen onder een stuk glas in de zon te leg gen. De andere methode is de heften eerst met een mengsel van gelijke deelen spiritus en ammonia af te wasschen en ze daarna met een weinig waterstofsuperoxyde af te wrijven. HOEDEN LN SHAWLS Geen mutsen met bijpassende shawls meer; die zijn eigenlijk lichtelijk démodé. De laatste luxueuse variatie, die deze alles be halve bij een crisistijd hoorende mode uitgedacht heeft, kan helaas nog niet door de handigste naaister of handwerkster zelf gefabriceerd worden: ze bestaat uit hoeden van grof stroo, met bijpassende, heel eenvou dig in de lengte gestreepte zijden shawls. De combinatie leent zich uiteraard uitsluitend om gedragen te worden bij tailor mode man telpakken en mantels, die hier overigens bui tengewoon veel gezien worden. Altijd cor rect, en altijd aardig. De hoeden, die heel simpel van model zijn bijna groote matelots met een eenvoudig omgestrikt lintje in de tint, zijn meestal van hardblauw, hardgroen, en donkerbruin. De shawls, die erbij hooren donkerblauw en lichtblauw met een smalle witte of zwarte streep in het midden, groen en beige met een zwarte streep, donkerbruin, en oranje met een witte streep. Dè manier om ze te dragen is boven den mantel uit met een lus opzij, de honderd duizend andere wijzen van dragen worden in dit internationale land, waar vertegen woordigers van geen natie en van geen type ontbreken, overigens lustig toegepast. Ieder zijn meug, en als er een vrij land op de wereld is, dan is het dit prinsdom Monaco. Hij of zij, die erin slaagt om hier opzien te verwekken, zal. dunkt me, nog geboren moe ten worden, en het dwaaste is hier nog bij lange na niet dwaas genoeg! Monte Carlo. W. T. Onze tijd is er een van vrijheid, of liever van vermeende vrijheid. Onder de jongeren vooral zijn er velen, die meenen dat de eenige mogelijke vrijheid bestaat in ongebondenheid, zich aan niemand behoeven to storen, aan niemand verantwoording schuldig behalve aan het eigen geweten; en de band met de familie o lieve help, met de familie vooral zoo los mogelijk, zeker niet vaster dan met oppervlakkige kennissen. Zij spotten met een innige familieband, die zij bij anderen zien bestaan, en meenen, dat die menschen alleen zooveel met elkaar op hebben, omdat zij fa milie-ziek zijn. Dat ongebondenheid geen vrijheid betee ken t, kan ieder denkend mensch begrijpen: wie zonder eenige beperking er maar op los leeft zonder zich aan iets of iemand te sto ren, wordt tenslotte de slaaf van zijn eigen gebreken en er bestaat geen mensch die zich in den werkelijken zin „vrij" kan noemen, of hij heeft zich allerlei plichten, allerlei be perkingen, allerlei ontzeggingen opgelegd. Maar nu de vrijheid ten opzichte van het sezin, van de familie. Wanneer het zoo is, dat in een gezin ieder maar doet, wat hem of haar op dat oogenblik in het brein opkomt, dan is er nauwelijks van een gezin sprake; het zijn dan slechte men schen die onder een dak leven, maar die ove rigens niets met elkaar te maken hebben. Al wat losser wordt die band voor de leden van een familie: wanneet deze vele leden telt, is het natuurlijk zeer waarschijnlijk, dat Iedereen niet met ieder ander sympathisee- ren kan, maar daar is ook de noodzaak om dagelijks met elkaar om te gaan niet aan wezig. Er zijn families, wier leden elkaar door dik en dun verdedigen, die het tegen beter weten in voor elkaar opnemen, die verontwaardigd opstuiven, wanneer er zelfs een gerechtvaar digde klacht over een der familieleden geuit wordt, en die willens en wetens hun oogen sluiten voor alles wat de familie betreft en wat hun geweten afkeurt. Dat is een overdrijving die zoo hopeloos kortzichtig is, dat zij een medelijdend schou der-ophalen verdient. Maar dat menschen uit éen gezin, die hun jeugd met elkaar hebben doorgemaakt, en naderhand wanneet zij ouder geworden zijn, zelf een gezin hebben gesticht zoodat de fa milie van ooms, tantes, grootouders, neven en nichten is ontstaan, dat die menschen voor elkaar wat meer voelen, dan voor de kennis sen, dat is toch eigenlijk een heel natuurlijk verschijnsel. Dat zullen familieleden elkaar probeeren te helpen, wanneer zij in nood zit ten, dat zij zich verheugen op elkanders voor spoed, dat zij het verdriet met elkaar deelen, dat zij elkaar kleine diensten bewijzen en daarvoor geen bedankje verwachten, omdat het immers de gewoonste zaak van de wereld is, dat brengt een geest in een familie, die van onschatbare waarde is voor het gevoel van saamhoorigheid, waaraan velen, vooral in deze zware tijden, zeer veel behoefte heb ben. Daar wordt het dan niet met schaartjes afgeknipt: zooveel maal ben ik bij jou ge weest, precies evenveel keeren moet jij dus bij mij terugkomen; je hebt den laatsten keer de kinderen van haar eens mee uit genomen, nu zijn de mijne dus aan de beurt, enzoo- voorte. Men gaat met elkaar om, zooals het uitvalt, en als men niet al te best met elkaar kan opschieten, bezoekt men elkaar maar liefst niet te vaak, dat kan de verhouding niet anders dan ten goede komen. Maar als er moeilijkheden zijn, komefi de familileden voor elkaar op de bres: als er reden is om zich ergens op te verheugen, mag men van de fa milieleden het eerste en het best medeleven verwachten. Nu doet een deel van de jonge menschen wel een poging om dat familiegevoel uit te schakelen, maar het is een wanhopige. Mis schien zal er een geslacht zijn, dat al zulke onderlinge familiebanden loochent, maar dan zai het volgende, dat alle nadeelen van deze verbroken band aan den lijve heeft onder vonden, haar weer des te sterker aanhalen. Alleen een volkomen onbezorgd en volkomen zelfzuchtig bestaan kan dien band verbreken, omdat her- nooit ondervonden heeft, hoe sa men gedragen moeilijkheden aan dreiging verliezen. Maar wie Oostindisch doof is voor de ver zoeken om medevoelen van de andere fami lieleden, die loopt hard kans, ook niet meer gehoord te worden, wanneer voor hem zelf de kansen keeren, en het medevoelen van vertrouwde menschen een steun zou zijn, die men vooral niet moet onderschatten. Geen mensch kan buiten de sympathie van zijn mcdemenschen, en wie dit nog niet be seft, kon wel eens bedrogen uitkomen: er zijn zoovelen, die hartelijk en vriendelijk zijn, zoolang alles goed gaat, maar die als van den aardbodem worden weggevaagd, als de toe stand verandert. En dan is de familie een toevluchtsoord, dat menigeen al door een moeilijke periode heeft heen geholpen. Daarmee bedoel ik niet, dat de familieband alleen goed zou zijn, wanneer er narigheid is: het is alleen om te bewijzen, dat er een be trouwbaar steunpunt is in den vorm van den familieband, die onder alle omstandigheden een stevig houvast biedt. En daaraan heeft iedereen behoefte op zijn tijd. E. E. J—P. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM „Wij Nederlandsche Huisvrouwen zefMevrouxo Van RielSmeenge, vice- presidente van de Ned. Ver. v. Huisvr. in haar rede voor de microjoon, „wij zien xoel in, dat het in dezen tijd meer dan ooit geboden is de Neder landsche Industrie te steunen. Wij willen wel het Ned. fabrikaat gebruiken, maar laat men er ons in de xoinkels dan op wijzen, laat men het ons toonen, xoij willen het leeren kennen!" Welnu, dames, wij zetten onze deu ren xoijd voor U open, xoij zullen U gaarne het mooie Nederlandsche fa brikaat toonen en ons geschoold personeel kan U alle mogelijke in lichtingen geven. STRANDSANDALEN Terugkeer tot de vadcrlandsche klomp. Van vrijwel alle visch- en vleeschwaren bevat stokvisch het gr ooi ts te gehalte aan eiwit, nJ. per 100 gram 79 gram eiwit en 1 gram vet. Bij gewone visch vindt men slechts 17 gram eiwit en 1 gram vet. Bij zoutevisch vindt men 30 gram eiwit. Haring is ook een uitstekend voedsel want deze bevat per 100 gram gewicht 19 gram eiwit en 17 gram vet. Dus meer vet dan in eenige andere visch. Weet u hoe u snel eiwit tot stevig schuim kunt kloppen? Door er een snuifje zout bij te doen. MODESNUFJES. Als een onzer kennissen jarig is, willen wij niet altijd met de traditioneele doos posl- -men. Welnu. - ^"-r dan met een of ander modesnufje verrassen, een nieuwtje, iets waarmede wij haar zeker nie" zullen beleedigcn. Hier ziet u een mooie luxe doos met een lade. In de lade is plaats voor een mooie pochette en een paar hand schoenen. Daarboven is een ruimte waarin 'n moderne sjaal een aardige halssnoer en een zeer modern toiletdoosje een plaatsje vinden. Kunnen wij ons de luxe van een. zoo uitgebreid cadeau niet permitteeren, wel nu dan geven wij een van deze artikelen. Het toiletdoosje is alleraardigst. Het doet een beetje aan een sigarettenkoker denken, doch als men het openknipt, zit er een donsje in, wat poeder, een klein spiegeltje, een lip pen- en een wenkbrauwenstift. Ook de slui ting is geheel als die van een sigarettenkoker. Er zijn natuurlijk nog tal van andere voor werpen, die onze aandacht verdienen bij het uitzoeken van een geschenk. Het meeste re sultaat zult u bereiken als u zich in haar plaats tracht in te denken, voor wie het ge schenk bestemd Is en u niet alleen door uw eigen smaak te laten leiden. „Waar worden die dingen in 's hemelsnaam, van gemaakt?" informeer ik, mijn oogen bijna niet willende gelooven, bij de zwaar geurende, overvloedig opgemaakte dame, die mij bij mijn intree in dit Riviera's mode paleis heupwiegend tegemoet snelde, en die ik, zelfs in een Hollandsche krant, die zij toch nooit onder de oogen krijgt, voor geen geld ter wereld zou willen beleedigen door haar winkeljuffrouw te noemen. Ze monstert mijn bescheidenlijk gepoeier- den neus, werpt in den spiegel tevreden een blik op haar eigen oranje koontjes en schar laken roode lippen, en zegt lief, met een on metelijk elegant gebaar: „Ces sandales, madame?" Ik knik verwachtingsvol. „Sont fait-es de bois, madame. Of wood". „Aaaaah!" zeg ik langgerekt, en met een, naar mij voorkomt, buitengewoon goed Fransch accent. „Merci, merci bien, ma dame". En voor het raam sla ik de laatste creatie op dit gebied, strandsandalen-van-hout, mondaine variatie op ons nationale schoeisel, de klomp, nog eens gade. En verwonder mij voor de zooveelste maal over de dwaasheid van de vrouwelijke dictator, die Mode heet. Laat het u gezegd wezen, mesdames, die op het oogenblik misschien de gedachte aan strandsandalen nog een weinig dwaas vindt, maar die toch ook waarschijnlijk van plan bent van den zomer een paar dagen uit te blazen aan een Hollandsch of buitenlandsch strand, de laatste, de allerlaatste strandsan dalen zijn van hout. Dernier cri. Een zooltje van hout, beschilderd in felle tinten, een hakje van hout, in één van die tinten, twee leeren riempjes om ze over den voet vast te houden, in weer een andere daarvan. En om mijn Hollandsch hart heelemaal buiten zich zelve te maken van nationalen trots, waren die tinten bij het alleraardigste paar, dat ik hier, al kuierend en spiedend door de straten, tegenkwam, beschilderd in de kleuren van onze Hollandsche driekleur: rood. wit en blauw. Fel rood. en blinkend wit en hard blauw. Nu. Holland? Vive la Hollande, en de Hollandsche klom pen, en de Nederlandsche driekleur tot hier in de Riviera toe! WILLY VAN DER TAK. Nieuw koperwerk kunt u opknappen met een schijfje citroen; hiermede stevig inwrij ven en daarna afwasschen. Oud koper wordt glimmend door het met een weinig verdund zoutzuur (vergif!) in tc wrijven. Afwasschen met wat zeepsop met ammonia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. ner regel. werkt zacht en weldadig alleen Mei-rrgcii. Uw lniid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20—30—45 cn 75 cent.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 18