tc ï-v Haal hem eens in het daglicht, lachte zijn Vader. Voorzichtig, of de fiets van glas was inplaats van hot sterkste en stevigste staal, reed Kees zijn kost bare wagen de garage uit Snel klopte zijn hart van vreugde Cn trots en zijn adem ging vlug. Prachtig Vader! Schitterend Moeder! Dank U wel en in vervoe ring sloeg hij zijn ouders beide ar men om de hals en kuste hen dat het vier tuinen ver te hooren was. Mag ik even? vroeg hij toen. Vooruit maar, lachte zijn Moe der. maar niet te ver gaan, want we moeten zoo meteen aan tafel. Van middag kun je den heelen middag fietsen gaan. Met een sprong zat Kees in het zadel en reed weg. Vlug trapte hij naar het huis van de familie Verschuur. Is Jaap thuis? vroeg hij aan het kleinste zusje Anneke, dat hem opendeed. Daar kwam Jaap al aanloopen. Nu had Kees zijn nieuwe fiets een paar deuren verder terug tegen een der huizen laten staan, zoodat Jaap hem niet dadelijk zou zien. Kom je mij straks halen? vroeg Kees All rlfiit, zei Jaap. Ik heb be loofd met Bart te zullen gaan fiet sen, maar dat geeft niet, want dan kun je toch ook mee. Ik heb een kus sentje op mijn bagagedrager vast- gegespt. Reuze aardig van je, dank je wel Jaap. Dus tot straks? Tot straks, zei Jaap vroolijk en deed de deur achter Kees dicht. Wat had die Kees een voor-plezier toen hij naar huis toe reed. Wat zou den ze straks opkijken. Jaap en Bart! Alle twee. Wat was dat aardig van Jaap, dat hij hem toch niet in den steek gelaten zou hebben, al zou hij dan ook geen fiets gehad hebben. Een kussentje op de bagagedrager had hij gemaakt. Een echter leuke vriendengedachte. Wel, hoe rijdt-ie? vroeg dokter Wilkens, toen zijn zoon opgetogen en met een roodglimmend gezicht de huiskamer binnen kwam. Reuze Vader! Zoo licht als een veer! Je hoeft bijna niet te trap pen! Bravo! zei zijn Vader. aan ta fel dan maar eerst. Het spreekt, dat Kees bijna niets weg kon krijgen van zenuwachtig heid. Eindelijk had hij zijn gewone portie dan toch op. Mag ik opstaan, vroeg hij ge jaagd. Voor deze keer wel. zei dokter Wilkens. Je bent natuurlijk uiterst verlangend Je stalen paard eens be ter in te rijden. Ga je gang maar hoor en geef hem de sporen. Nou en of, riep Kees, en in een wip was hij verdwenen. Hij zette de fiets weer in de garage en bleef toen trappelend van ongeduld staan wachten, tot zijn trouwe kameraden hem zouden komen ophalen. Lang werd zijn geduld niet op de proef gesteld. Luid bellend en roe pend, de roep van het Klaverblad van Drie. zoo hadden zij hun club genoemd, kwamen Jaap en Bart aangestoven. Kom maar gauw! riep Jaap en wees op het kussentje op de bagage drager. Ik moet jullie eerst even wat laten zien, riep Kees. Ik kom zoo terug. Op een holletje rende hij naar de garage, haalde er zijn rijwiel uit. sprong er op en kwam fier en trotsch op zijn vrienden toerijden. —Wat is dat??? Hun monden gaapten wijd open van verbazing. Is die van jou? vroeg Jaap. Ja! Wat zeg je ervan? jubelde Kees. Geweldig joh! Reuze! Leve het Klaverblad van Drie, juichte Bart. Vooruit in het zadel. Hup, hup, hup. dat was in een ommezien gebeurd. Weg stoven ze den weg af. Ze zagen niet hoe Mijn heer Wilkens en zijn vrouw voor het raam stonden toe te kijken. Die wa ren misschien al even blij en verrukt als de jongens zelf. Het werd een heerlijke middag. In een ommezien bezochten ze al de bekende plekjes in de stad en zelfs die daar buiten lagen, in het bosc-h en bij het kanaal. 's Avonds werd de fietsclub „Het Klaverblad" gesticht. Wat er al niet op het programma kwam! Tochten door heel Nederland heen! Met ten ten en palen en kookgerei en onder- j goed en verbandmiddelen. We moeten flink sparen, zei de vergadering van drie. Ik doe een schenking van een rijksdaalder in de kas, zei dokter Wilkens. Lang zal die leven! brulde de vergadering. Mijnheer en Mevrouw werden uit- genoodigd voor een eere-lidmaat- schap. Dat namen zij natuurlijk gaarne aan. Maar daar bleef het niet bij. Ook Jaaps ouders en die van Bart werden eereleden. De club bestaat nog. pe drie H. B. S.-ers zijn nu drie studenten, maar zij bleven „Het Klaverblad" trouw. In de Vacantie's onderneemt het vroolijke drietal zelfs tochten tot ver over de Hollandsche grenzen. RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDEEL1NG I (Leeftijd 10 jaar en ouder), 1. 'Ingez. door Rozenknojc.) Strikvragen. a. In den tuin gooit men er mee. In een zaal veroorzaakt het veel be weging. b. Welke kunst moet men opper vlakkig bestudeeren, om haar gron dig te kennen? c. Welke arm veroorzaakt veel leven? d. Wie wordt er door 1 letter meer Van vrouw terstond een heer? e. Wie heeft 4 voeten en loopt er nooit mee? f. (Ingez door Goudmuiltje Waar zijn de hoogste bergen? 2. (Ingez. door Gwendoline). In ben een plaatsje in Friesland van 14 letters. 12 8 9 13 draagt men om den vinger. 1 2 is groente. 14 12 is een vervoermiddel. 12 14 3 is een knaagdier. 4 14 9 gebruikt de boer. 9 5 7 is een verkorte meisjesnaam. 10 11 12 12 8 3 is een jongensnaam 3 5 6 is de stam van het werkwoord tellen. 3. (Ingez. door Mandarijntje.) Vul de puntjes in met medeklin kers, zoodat je een bekend spreek- wooi'd krijgt. 00.e..uie: 4. (Ingez. door Mowgli.) Mijn geheel ls een land van Euro pa en bestaat uit 8 letters. 7 6 3 l 5 is een deel van je teen. 8 6 3 is een deel van de week. 3 4 4 5 is een kleur. 5 1 1 2 Ls een verkorte meisjesnaam 5. (Ingez. door Mandarijntje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 10 letters. 1 2 3 4 5 is een kleur. 6 7 8 is een lichaamsdeel. 9 10 is een verkleinwoord. 6. (Ingez. door Prinses Zonne glans.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 8 letters. 1 2 6 7 8 is een vrucht. 3 5 1 is een badplaats in België en tevens tuingereedschap. 5 4 7 ls schrijfgereedschap. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger). 1. (Ingez. door Wipneusje.) Ladderraadsel. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Iedere sport bevat 3 letters. De cij fers 115 moeten een Rubriekertjes naam noemen. 1 is een jongensnaam 2 is een lichaamsdeel. I 3 is een boom. 5 is een verkorte meisjesnaam. 6 is een knaagdier. 7 behoort bij 't rekenen 8 is een voertuig. 9 moeten we voor school leeren. 10 is een boom. 11 is ook een boom. 12 was vroeger een grappenmaker aan 't hof. 13 heeft een geit. 14 is een insect 15 is een plaats in Gelderland. 2. (Ingez. door Trosroosje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 15 letters. 13 15 12 is een lidwoord. 1 2 3 5 10 is een ander woord voor pret. 4 11 8 is een verkorte meisjesnaam 6 15 4 6 is een groot gebouw. 7 is de 11de letter van het abc. 9 11 15 12 is een meisjesnaam. 14 15 6 6 7 4 is een soort mantel. 3. (Ingez. door Mandarijntje.) Neem uit de volgende Rubrieker- tjesnainen telkens één letter, zoodat er een nieuwe naam komt. De be doelde naam komt onder de namen voor. Rozekoontje Blauwoogje Zonneke Mandarijntje Puckie Roosje. Rood kapje Wenda Konijntje Bokstertje Goudmuiltje. 4. (Ingez. door Schrikkelkindje.) Zet achter een getal iets, dat men op een korenveld ziet en je krijgt een stad in Gelderland. 5. (Ingez. door Mandarijntje) Wie kan van de volgende letter grepen 5 schuilnamen maken? bel gras gla roon al pie di man la ooi rijn tje ba da per tje tje. 6. (Ingez. door Kapstertje.) Vul de puntjes in met klinkers, zoodat er een bekend spreekwoord komt. W.mt p k mg.t wrdt .r m.. b.sm.t. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Arnemuiden. 2. Een wolk. 3. Zilverschoon. 4. Poppenverpleegstertje. 5. Koekoek. 6. Goud-Elsje AFDEELING II 1. a. Spotvogel, b. Otto. Bob, Rci- nier. 2. Wij he. 3. Prinses Zonneglans. 4. Delft. 5. Marie, Els, Annie, Stlen, Bep, Ellie. 6. Beer, heer, leer. meer, peer, teer veer. Goede oplossingen ontvangen van: Gclukspop 6 Bijenprinsesje 6 Gou den Regen 6 De kleine Vogelvriend 6 Nevada 6 Uitlooper 6 Hermlen Jans sen 6 Tuimcltje 2 Duinkoninginnetje 6 Christiaan W. 6 Kerstroosje 6 Rit meester 6 Rozekroontje 5 Lucifer ,5 Zilverschoon 5 Ansepans 5 Haak- stertje 5 Optimist 4 Duinpieper 6 Bellaroontje 5 Strandjuttertje 4 Ac- caciaatje 6 Héideprinsesje 6 Gwendoline 6 Boerinnetje 6 Prinses Marsepein 8 Prikkebecn 5 Mandarijntje 6 Dlrec- teurtje 5 Slaapmutsje 6 Annle Wig- gers 5 Schrikkelkindje 6 Prikke- been 5 Juffertje Zwemgraag 5 Lente kind 6 Boschnimf 6 Trosroosje 5 De kleine Piloot 5 Moeders Lieveling 0 Concordia 6 Crocusje 6 Bloembol- lenkweeker 6 Boschviooltje 6 iris Orgelist 6 Duifje 6 Graspieper 6 Bellefleur 5 Klein Duimpje 6 Goud lokje 5 Prinses Zonneglans 4 Goud haartje 4 Vaders Hulp 6 Onderwij zeresje 6 Haakstertje 6 Wenda 4 Mickey Mouse 6 Roodkapje 4 Puckie 4 Poesenmoedertje 5 Zwemstertje i Handballertje 5 Talaboesie 6 Blauw oogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppen- verpleegstertje 6 Moeders Krullebo! 5 Danseresje 4 De twee Blondjes 8 Alba 6 Moeders Kleinste 6 Wip neusje 4 Trambestuurder 4 Topsy 4 Waterrotje 5 Hand werkster tje 8 Qcntiaantje 6 TAA SCH- WEDSTRIJD Schrikkelkindje oud 8 jaar. Boerin netje, oud 15 jaar, Alba, oud 12 jaar, Rubriekertjes-lijst Annie Wiggers, oud 7 jaar, Acca- ciastraat 13. RUILRUBRIEK WIM VAN DALEN, Tetterodestraat 33 heeft 8 Kamerplanten. 3 Hoe heet die Vogel? 2 Hagenbeek 12 Franken, 5 Soipla, 7 Kwatta, 1 Haka, 1 Kar nemelk (Bloemenvelden) 3 Zeewater, 1 Droste (Indië) 2 Pelikaan. 3 Tur- mac, 11 Benito. 2 Haas, 50 Koorn (Veldbloemen) Hiervoor vraagt hij Cactus (Verkade), Vim en Lux. MEJ. A. POOTJES, Schoterweg 126r. wou haar ruiltijd bij de aan vraag van de vorige week graag ver anderen in: Woensdag van 56. KERSTROOSJE. Kleverlaan 44 heeft 13 Cactus, 2 Bobbie, 1 Sunlight 4 Lux, 6 Zeewater, 1 Paddestoel. 1 Kamerplant, 100 Kwatta, 2 Miss Blanche. 19 Haas. 8 Weegschaaltjes 1 Meco, 1 Haust, 2 Bussink, 2 Peli kanen, 2 Amstel, 88 Sickesz. Hier voor vraagt ze Haka, Hille (Utrecht en Gelderland en boekenbons). C. D. WALEVELD, v. Marumstraat 24 r. heeft 1 Wijbert, 2 Dubec, 1 Kiazim, 10 Sickesz. 4 Elftallen, 2 v. Houten. Hiervoor vraagt hij Weeg schalen. PRICHEL, Karolingenstraat 48, heeft 30 Roodband, 26 Funke, 4 Pad denstoelen, 1 Kamerplant, 1 Zeewa ter, 9 Leven der Zee, 1 Vogel-Album 5 Hoe heet die Vogel? 6 Droste, 8 Franken, 36 Dik Trom, 6 Veka, 16,5 D. E. 17 Benito, 2 Victoria, 6 Carels, 1 Standaard-koek, 2 Miss Blanche, 1 Lieftinck, 1 Dobbelman, 1 Klokje 1 Wereld in Beeld, 6 de Reszke, 5 Sickesz, 2 Kwatta, 61 Weegschaal tjes, 2 Indiaantjes. Hiervoor vraagt ze Leupen, serie A, Roode of witte Ster. Hille (Utrecht) en Boekenbons. BOERINNETJE, Tempeliersstr. 20 rood heeft Haust, v- d. Linden, Ta- miniau, Timmerman, Brood- en. Meelfabriek, 2 Everfine, 2 Zeewater8 Victoria, 1 Franken, Langs de Zui derzee, IJsel, Vecht, Naardermeer, Friesland, Roode Ster, Maas, D. E., Hag, Scholten, Weegschaaltjes, Sluit zegels, Sigarenbandjes. Bloemen en Vlinders, Meco, Hille (Utrecht). Hiervoor vraagt ze Sickesz, Tarni- niau, v. d. Linden, Leupen (serie A) Carlton, Elftal. HAARKNIPSTERTJE, Leidschestr. 141, heeft 3 Brood en Meelfabr.. 2 v. Nelle, 16 Mickey Mouse. 100 Sickesz, 15 Verkade, 4 Rademaker. 2 London 2 Ster-specerijen, 35 Scholten, 1 Duif je, 15 Ira, 1 Leupen nr. 40, 1 Miss Blanche, 4, Hille, 33 Kwatta. 47 Roodband, 45 Starreveld, 11,2 Am- stel, 82 Weegschaaltjes, l Elftal. Hiervoor vraagt ze Leupen, Tami- niau, Sneeuwwit en Indiaantjes- POESENMOEDERTJE, 2de Voor- uitgangstr. 21, Haarlem-Oost, heeft 3 v. d. Linden, 1 v. Maas, 3 Film sterren, 1 Indiaantje, 1 v. Delft, 32 Dik Trom, 1 Wapentje, 45 Roode Ster Voor dit alles vraagt ze Haka, Tur- mac v. Nelle, Hille (Geld. en Utrecht) Dan heeft ze nog 33 D. E., die ze wil ruilen voor Jubileum Caravellls ze gels. P. VERHAGEN, Leidschevaart 20, heeft Hille Karnemelk, Verkade- cactus, Miss Blanche, Xanthia, Quick, Sickesz, Kwatta en Mickey Mouse, Hiervoor vraagt hij van Nelle. ROODKAPJE, 2de Vooruitgangstr. 21, Haarlem-Oost, heeft 3 Roodband, 45 Roode Ster 1 Schura, 1 Neer- landia. Voor dit alles vraagt ze Haka en Hille- Ze heeft nog 11 D. E., die ze wil ruilen tegen Vim, Lux, Rinso, Sunilght en Rad ion. HANDWERKSTERTJE, Pres. Steyn straat 66, Haarlem-N. heeft 3 wa pens, 3 Sickesz. 1 Mickey Mouse, 1 Weegschaal, 1 Eendracht. 1 Meco. Hoe is de kangeroe aan zijn naam gekomen? Toen de ontdekkings reiziger Cook in 1770 de kust van. Australië langs zeilde, en ergens het anker liet vallen om water in te nemen verschenen spoedig inboor lingen bij hem aan boord. Een dezer inboorlingen droeg een jong dier op den schouder. Op de vraag van een der schepelingen hoe dit diet heette, antwoordde hij „Kan-goe-roewat beteekende ..wij verstaan u niet". De Engelschen kochten het dier van den inlander en noemden het kan goeroe. MARY EN DE DIEF. Mary lag in bed en kon niet sla pen. Buiten stormde het en ze luis terde naar het gekletter van den re gen tegen haar raam. Anders zou ze dat juist erg gezellig gevonden heb ben, maar nu vond ze het echter een beetje griezelig. Dat kwam, omdat haar vader en moeder niet thuis wa ren. Mary had 's middags alleen inet juf moeten eten, en na het eten had ze al gauw naar bed gemoeten. Nee hoor, 't was niets leuk als je yader en moeder uit eten gingen. Mary draaide zich nog maar eens om in bed, hè wat sloegen die tak ken van de klimroos akelig tegen het raam, net of or iemand klopte. Als ze het nachtlampje eens aanstak? Ze kwam overeind en deed het aan. Het was al half 10. wat vreesehjk Haat al. Ze liet het lampje branden en kroop goed onder de dekens. Zoo iwas het veel prettiger met den ro- zigen schijn van het lichtje, terwijl het buiten zoo goot. Eindelijk viel ze in slaap. Er was geen ander geluid dan het getik van haar klokje en de regen buiten. Midden in den nacht werd Mary weer wakker. Wat had ze daar ge hoord? Ze vloog overeind en keek om zich heen. Maar het was dood stil in de kamer. Ze had iets gehoord "ze wist het zeker, maar wat? Met een bonzend hartje van schrik ging Mary weer liggen. Zou ze juf roepen? Maar /uit haar bed gaan dat durfde ze niet Hoor! Daar kraakte het weer op de gang, net alsof er iemand voorzich tig liep, Nu was het duidelijk vlak bij de deur. En opeens ging de deur knop langzaam naar omlaag. Mary hau liet wel willen uitschreeuwen, maar kon van angst geen geluld ge ven. De deur ging steeds verdei- open Door haar oogharen heen, zag ze hoe een man met een pet op en een masker voor, naar binnen stond te gluren. Toen kwam hij op z'n tee- nen binnen. De deur deede hij dicht. Mary bibberde onder de dekens. Een dief! Een dief in haar kamertje en vader en moeder niet thuis, wat moest ze doen? Misschien zou hij haai- wel vermoorden als ze zich be woog. De man keek om zich heen. Toen ging hij naar haar kastje. Hij draaide den sleutel om en deed het deurtje open. Daarna bleef hij een poos doodstil staan en keek hij strak naar Mary. Maar Mary hield zich slapende. Hij pakte iets weg en stop te het in zijn zak. Stil deed hij het deurtje dicht en sloop toen weer voorzichtig naar de deur. Nauwelijks was hij op de gang, of Mary vloog haar bed uit. Ze smeet tie deur achter hem dicht en draaide den sleutel om. Toen rende ze naar haar kastje. Achter een stapeltje ondergoed vond ze gelukkig haar spaarpotje met de vijftig gulden voor een flets. Maar de gulden die ze op de bovenste plank had laten liggen was weg. LOUS ZAALBERG. POSTZECELRUBRIEK. ITALIë. VI. Je c /t ie f 'W Jee re e. ■ei Jee /sc «-/"♦ In 1890 werden de zegels van de serie pakketpost van 1884—86 als frankeerzegels gebruikt en alle over druk' met „Valevole per le stampe Cmi 2". We krijgen dus: 2 c. op 10 c. (olijf), 2 c. op 20 c. (blauw), 2 c. op 50 c. (karmijn), 2 c. op 75 c. (groen), 2 c. op 1 1. 25 (oranje) en 2 c. op 1 1. 75 'bruin). Grootte van de vakjes 3.2 bij 2.7 c.M. Gedurende 1890—81 werden enkele zegels van de serie 1879 overdrukt met een nieuwe waarde n 1. 2 c. op 5 c. (groen), 20 c. op 30 c. (bruin) en 20 c. op 50 c. (violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Gedurende 1891—97 verscheen een nieuwe serie, waarbij de lage waar den in het wapentype en de andere met dezelfde beeltenis van den ko ning van de vorige series. Op alle zegels is de waarde ook in cijfers aangegeven. In het wapen type verschenen: 1 c. (bruin), 2 c. (roodbruin), 5 c (groen) 5c. (groen). De 5 c. ver scheen in twee verschillende teeke- ningen. op de eerste staat ln een witte band rond het ovaal „Poste Italiane centesimi cinque", terwijl in alle hoeken het waardecijfer is afgebeeld. Op de 2e ontbreekt de band rond 't ovaal; daarboven is in een gebogen rand „Poste Italiane" aangegeven, terwijl alleen ln de benedenhoeken het waardecij fer staat, waartusschen het woord „cfcnt". In het koningstype versche nen 10 c. (karmijn), 20 c. (oranje), 25 c. (blauw) 45 c. (olijf) en 5 lire (karmijn en blauw). De randteeke- ning is bij alle verschillend. Groot te van de vakjes 2.8 bij 23 c.M. Zie voor de indeeling 't schetsje. Sommige rubriekers schijnen ..Onze Jeugd" secht te lezen. Enkele kwamen vragen waar of de postze gelzending bleef, 't Spijt me werke lijk, doch voorloopig ben ik niet in de gelegenheid de zendingen te ver zorgen. S. Rustenburgerlaan 23. We zullen enkele gewassen be handelen, die we nu reeds kunnen uitzaaien. In de eerste plaats een paar voor onze groente afdeeling: Tuinboon: Een plant met tal van namen, doch het meest bekend on der dezen naam of dien van .Groote boon' Ze kan reeds vroeg in 't voor jaar gelegd worden, daar de planten zeer sterk zijn. We kunnen "t nu ech ter nog best doen. We moeten zor gen, dat de planten niet te dicht op elkaar staan. Bij te dichten stand kunnen de onderste bloesems geen vrucht zetten en krijgen we dus al leen de lange scheeden aan "t bo venste deel van de plant. Voor we gaan zaaien weeken we eerst ae boonen 24 uur in water. We maken een geul van 4 a 5 c.M. diep en leg gen de boonen 20 c M. uit elkaar. Aan den kant van den moestuin ge plaatst, geven ze tevens beschutting voor lagere gewassen. Een soort met bijzonder lange peulen is de Leidsche tuinboon. De soort „driemaal wit" heeft in tegen stelling met de andere soorten 'die witte en zwarte bloemen hebben) gc heel witte bloemen, de kiemen zijn wit en de boonen eveneens- Deze wor den niet groot, en moeten tijdig geplukt worden, daar ze anders spoedig hard en stug worden. Tuinkers. Een gemakkelijk ge was om tc kweeken. ook wel .s te ree kers of bitter kers genoemd Deze plant is een smakelijk, prikkelend toekruid bij het ontbijt. Een be schuitje met tuinkers en een weinig suiker is een heerlijk hapje. Het zaad moet dicht uitgestrooid wor den, liefst op een regel. Bij zacht weer komt 't na een paar dagen reeds boven den grond en dc fijne blaadjes vormen als er tenminste regelmatig Ls gezaaid, een mooie groene streep. Voor de aardigheid kunnen jullie ook in letter of figuur vorm zaaien. Als 't opkomt, krijg jc den letter of figuur heel mooi terug. Na een week of drie worden de plantjes voorzichtig afgesneden. Een aardigheid met dit plantje is 't volgende. Je vraagt aan moeder een oud stuk spons of een flanellen lapje. Je legt dc spons op een scho teltje, maak ze flink nat en bedek ze met een laagje tuinkerszaadjes. Wanneer je nu zorgt, dat steeds wa ter op 't schoteltje ligt, dan zorgt de spons er zelf wel voor, dat ze nat blijft en zoo doende ontkiemen dc zaadjes. Al heel spoedig ls je spons met een groen kleedje overtrokken Dit gaat vlugger dan in den tuin en Je kunt alvast proeven of je tuin kers lust. In onze bloemenafdceling zaaien we nu: Lathyrus (pronkerwt) De bloem komt overeen met die van de erwt, wat de naam trouwens reeds aan geeft. Ze is echter grootcr en komt voor in een groote verscheidenheid van kleuren. Heb je een hekje in Jc tuin (niet in de schaduw natuur lijk) zaai daar dan eens een rijtje lathyrus langs. Je zult er veel ple zier van hebben. Bij gebrek aan een hek zet je een rijtje takken of een stukje kippengaas en zaait daar langs, niet al te dicht. Op een goed bereiden grond krijg je flinke lange bloemstengels, zoodat je er een heel mooie bouquet van kunt maken, dat door haar heldere kleuren de ka mer heelemaal opvroolijkt. Je kunt pakjes zaad koopen in gemengde kleuren of een bepaalde kleur uit kiezen. De bekendste soorten zijn Lathyrus odoratus o.a. King White (wit) Sunkist (roomkleur met rose rand. Rosabella (donker rose). The Sultan (zwartbruin) Blue Bird 'zui ver blauw). f UIT DE NATUUR. DE KIEVIT. *0 >^0 ,i.«t,~' Vorige week kondon we in alle kranten lezen dat in Friesland het eerste kievitsei was gevonden en de traditie getrouw de koningin ten ge schenke gegeven, 't Was vlak voor Paschen, dus een heusch paascheltje voor onze vorstin. Kievitseieren schijnen een lekkernij te zijn, want vooral in het begin worden er flinke prijzen voor betaald. En gedurende den geheelen tijd dat ze geraapt mogen worden, zijn ze toch steeds belangrijk duurder dan onze versche kipeitjes Vandaar dat velen in de lage landen van ons vaderland met het zoeken van deze eieren iets trach ten te verdienen. De kievit wordt door de wet beschermd; daarom mag dat eierenrapen niet doorgaan. Als de Meimaand in het land is krijgen we het verbod. Misschien zullen .som migen vragen, als de kievit zoo nut tig is, waarom dan geen algeheel verbod. Veel schade wordt door het rapen van de eerste eieren die de kieviten leggen, niet aangericht, daar dc vogel, wanneer zijn nest ver stoord ls (wat ondertusschen voor het beest niet prettig zal zijn» op een andere plaats doorgaat met leggen. Men zegt dat het wel goed is, dat de eerste eieren geraapt worden, daar de jongen, die hieruit geboren zouden worden, in het vaak nog gure voorjaar toch zonden omkomen. Enfin, hoe 't zij, de kievitenstand schijnt door het rapen niet bena deeld te worden. De kievit is een echter weidevogel die gedurende de wintermaanden naar Zuidelijke streken trekt, doch bij zachte winters hier nog lang ls waar te neme*. In de omgeving van Haarlem komen ze veel voor. Vooral in de lage weiden achter de duinen langs de Vogelenzangsche weg. Een wandeling of fietstochtje daarlangs loont heusch de moeite. Je hoort hem al gauw. omdat hij zijn eigen naam roept. Ik raad Je aan, als Je daar toch bent, het kleine wegje even in te slaan tegenover de Beeks laan, ln de richting van de duinen. Je komt dan als het ware midden in het weiland. Daar heb Je rustig gelegenheid de vliegkunst van de kievit te bewonderen. Op den grond Ls hij niet zoo duidelijk waar te ne men, maar in de lucht, als de witte borst zichtbaar is, zooveel te beter. Hij is een virtuoos in het kunstvlie gen. Van groote hoogte stort hij plot seling neer om dan vlak bij den grond weer omhoog te zwenken en en daar letterlijk over den kop te buitelen. Hierbij laat hij geregeld ..zijn koewie", „iewlt" of „kievit" hooren. De kieviten zijn echter niet de eenigc bewoners dier weiden. We zien daar tevens tureluurs en grutters. Als ze hun geluid laten hooren weet je het meteen, want ook deze roepen hun eigen naam. Jullie kennen allemaal het ge zegde „Hij loopt als een kievit". Nu vlug loopen kunnen ze; het manne tje kan soms een eind rennen, de kuif in heftige beweging. Dan Ineens staat hij stil, heft den kop op als verkent hij den omtrek. Bespeurt hij onraad dan vliegt hij op en waar schuwt door angstgerocp het wijfje, dat op het nest zit. Dit verlaat het nest, doch vliegt niet dadelijk op, maar rent eerst een eind weg om dan pas op te vliegen. De vier puntige eieren zijn groen achtig met donkere plekken en val len daardoor in het gras niet gauw op. Na 16 dagen komen de jongen uit, die dadelijk het nest verlaten; vliegen leeren ze later. Ze blijven bij elkaar en worden door de ouders gevoerd met slakken, wormen en al lerlei schadelijke insectenlarven. Dreigt er gevaar als b.v. menschen ln de buurt der Jongen komen, of een of andere roofvogel ln de nabij heid ls, dan waarschuwen de ouders. De diertjes duiken dadelijk in elkaar in een wagenspoor of tegen een aardkluit en door de bruin-geelgrijze kleur en de warrelige teekening zijn ze onzichtbaar. Is het gevaar gewe ken dan komen ze weer overeind. Zijn de jongen groot, dan vereeni gen de kieviten zich tot troepen om onze weilanden van veel schadelijk gedierte te bevrijden.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 20