STADSNIEUWS ONTBOEZEMINGEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 9 APRIL 1932 TWEEDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per reset Voor den Politierechter. KennemerScheidsrechter 10. Toen de Kennemers op 28 Februari met Droste om het leer kampten, verdroot het een der Kennemers blijkbaar, dat hij den bal niet in het net der tegenpartij kon schie ten op reglementaire wijze en toen maakte hij een doelpunt met de vuist, waarbij hij echter de vergissing beging het hoofd van den scheidsrechter voor den bal aan te zien. Nu ik behoef niet te zeggen dat hands tegen de regels is en daarop volgde dan ook een strafschop van den Haaxlemschen Voetbal bond, die den Kennemer voor vijf jaar in het net deponeerde. Ja, scheidsrechter is een functie, waar nu en dan risico aan verbonden is en levensver zekeringen zullen dan ook niet nalaten voor die heeren een verhoogde premie te bepalen. Het schijnt dat de Kennemers een zekere bekendheid hebben op het gebied van scheids rechters beoordeeling en daarom had de Haarlemsche Voetbalbond gemeend voor den wedstrijd op 28 Februari een persoon als scheidsrechter te moetei aanwijzen, die als zoodanig een zeer goeden staat van dienst had ja, waarom zou je geen genieën onder die arbiters hebben. 't Is dus aan te nemen, dat toen de scheids rechter op zeker oogenblik een beslissing nam wat dit betrof bleek ter terecht zitting niet die beslissing juist was. Maar een der Kennemers de traditie getrouw, was het natuurlijk met die beslissing niet eens en uitte dit op een zeer onvriendschappe lijke wijze, waarom de scheidsrechter hem het veld uitzond. Daarop maakte een andere Kennemer het doelpunt, waarvan ik boven melding maakte en dat bracht den scheids rechter voor eenige oogenblikken in een toe stand waarin voor hem geen voetbalwed strijd meer bestond. Teen volgde de strafschop, maar er volgde ook nog een uiteenzetting voor den politie rechter. De officier van justitie, mr. Paardekoper, noemde het een gelukkig verschijnsel, dat de voetbalsport alle lagen der maatschappij heeft bereikt, het is een nobel spel, dat, mits goed beoefend, van veel kwaad terughoudt, maar daarom is het van belang, dat het spel niet ontaardt en een eerste vereischte is, dat partijen zich onvoorwaardelijk onderwerpen aan de beslissing van den scheidsrechter. Daarom was de officier er niet voor te vin den geweest de zaak in den doofpot te stop pen. Hij wilde er rekening mee houden, dat de 32-jarige Kennemer voor vijf jaar was geschorst en dus na afloop van dat tijdperk een veteraan zou zijn, die niet meer in het strijdperk zou treden. Voetbalenthousiast als verdachte is, was dit voor hem een straf van beteekenis, maar bovendien meest hij ge voelen, dat zijn daad ook voor de wet ontoe laatbaar is, waarom f 50 boete werd ge- eischt. De rechter was het met den officier eens, maar verminderde de boete op f 20. Het rijwielplaatje. Een bewoner van Haarlemmermeer, die, sooals hij herhaaldelijk verklaarde, getrouwd was en zestien gulden in de week verdiende wat wijst op een gunstige levensstandaard in de Meer, want hier hebben ze al achttien gul den zonder dat ze werken, reed op een nacht por fiets naar huis, toen zich een brigadier van de marechaussee midden op den weg opstelde en hem gelastte af te stijgen. Waar om hij dien last gaf zei de grigadier niet, maar het was om te zien ol' de fietsrijder van zijn 16 gulden de rijwielbelasting had betaald. Als je zooiets overkomt en je hebt een rij wielplaatje benevens een gerust geweten ten opzichte van alle mogelijke delicten waar 'n marechaussee op letten moet, dan zal het je wellicht verbazen waarom je moet afstappen maar je zal het doen want met marechaus sees moet je voorzichtig zijn. Heb je geen gerust geweten dan zal je wellicht trachten op je snelrijdend voertuig te ontsnappen. Zoo deed de man, want hij was niet gerust, om dat hij geen rijwielplaatje had en hij voelde bij intuïtie, dat het daarom ging. Maai' hij werd achterhaald, het ontbreken van het plaatje geconstateerd en nu had hij zich nog van een Optimist. De Toestand. Twee strafbare leiten: oorlogvoeren en dienst- iceigeren. De smijtende com munist. en dc ambtenaar die alles alleen wil doen. Burge meester Rambonnet, dc humor en dc prof. Haarlem erkent den Kunstenaar. De'algemeene toestand in deze boeiende maar zonderlinge wereld is in de laatste we ken weer veel verslechterd. Het is mis aan de Beurs, en de Londensche onderhandelin gen over de financieele redding der Donau- staten zijn mislukt. Als de Ontwapeningscon ferentie eerstdaags weer bijeenkomt, thans versterkt door de aanwezigheid van den Amerikaanschen minister Stimson (die door president Hoover naar Genèvc wordt ge stuurd om ontwapenïngs-spijkers met. kop pen te slaan) zullen de heeren opnieuw voor een critieken toestand staan. Hetgeen inder daad dc beste kans is. om iets te bereiken. Niet alleen omdat de staatslieden zelf dien stimulans noodig hebben, maar ook cn voorat omdat dc aandrang, uit de volken zelf op hen uitgeoefend, in deze omstandigheden heel sterk wordt. Was in de laatste weken een aanmerkelijke verbetering in den algemee- nen toestand ingetreden, dan zou het nor male gevolg zijn dat de Conferentie indutte, omdat zij geen aansporingen van buiten meer kreeg. Willen er grootc dingen vol bracht worden, dan moet de nood hoog zijn Hetgeen niet de schuld van de ministers in Genève is, maar die van den tot luiheid en laat-maar-waaien-'t-is-te-moeilijk-geneigden Mensch in het algemeen. „Soedah, laat maar swemmen", is een Indisch kernwoord dat overal in de wereld zijn toepassing vindt. Intusschen zijn wij weer eens herinnerd aan het bestaan van ons eigen leger en onze eigen vloot. In deze stad, waar we er in den regel zoowat niets van merken, zouden wij ze haast vergeten. Maar nu zijn dc chef van den generalen staf en de chef van den ma rinestaf allebei afgetreden en door nieuwe te verantwoorden voor het feit-, dat hij niet aan het bevel van den brigadier had voldaan. De man verweerde zich alleen met zijn huwelijksstaat en zijn zestien gulden, zoodat de officier het feit bewezen achtte. De rechter bereidde den man een verras sing en ontsloeg hem van rechtsvervolging op grond van de overweging, dat de man, toen hem werd gelast af te stijgen niet wist, dat het was voor controle der belasting plaatjes, hij mocht dit vermoeden, weten deed hij het niet, want de brigadier had het niet gezegd en een brigadier der marechaus see hoe machtig hij moge zijn, heeft niet het recht willekeurig ieder wielrijder te doen stoppen: de order daartoe moet berusten op een wettelijk voorschrift wil het niet voldoen aan dien order strafbaar zijn en dan dient de delinquent te weten, dat hem die order wordt gegeven op grond van die wettelijke bepa ling. Waarschijnlijk gaat de officier in appèl. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 13 April 1932, des namiddags ten 11/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-Verbaal opneming kas cn boeken Ge meente-Ontvanger. Verzoekschrift Mevr. G. M. la Roij—Haazer om ontslag als onderwij zeres school 15. 2. Wijziging titulair hoofd incassodienst. 3. Vergoeding L.O. Wet 1920: a. art. 84 Bijz. Scholen Tugeiastraat en Gen. de la Reijstraat; b. art. 205bis bijzondere school Dreef 20. 4. Ingebruikgeving schoollokalen bijzon dere scholen Timorstraat Nrs. 17 en 38. 5. Verkoop gedeelte tuingrond gemeente lijk concertgebouw (fa. Joh. Enschedé Zonen). 6. Verkoop grond: a. Zaanenlaan (A. P. Spook en A. J. Kuiper), b. Orionweg (fa. P. van Cittert en Zn.), c. Zaanenstraat (Henne- man en Van der Veen), d. Graaf Meijnderts- poort (L. E. Q. Nolf), e. Dolfijnstraat (N.V. „Prinsenerve"). 7. Verleenen machtiging aangaan reke ning-courant overeenkomst- 3. Bijdrage tekort exploitatie woningen voor groote gezinnen Stichting Centraal WP- ningbeheer. 9. Voorstel-Wolzak e.a. inzake wijziging vergoeding raadsleden. 10. Rapport Commissie ad hoe herziening Reglement van Orde. 11. Wijziging regeling bijzonder voorbe reidend L.O. 12. Adres Dag. Bestuur Nat. Comité tot stichting Huldebrand-gedenkteèken inzake terrein voor plaatsing gedenkteeken. 13. Bouw 85 woningen ten Z.O. van de Kanariestraat. 14. Wijziging openstelling kostelooze af- deeling zwem- en badinrichting Houtvaart. 15. Voorstellen Van Kessel e.a. en Baas e.a. toekenning vergoeding aan enkele ont slagen losse werklieden. 16. Vaststelling detail 12 uitbreidingsplan Zuid-West. Benoeming: a. lid der Gezondheidscommissie. b. deskundige herschatting lokaliteiten vergunningsrecht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Fransch blad, werkend met fantastische cij fers, tot de conclusie is gekomen dat de Fransclie koloniale vloot wel versterkt mag worden omdat de onze ook zoo sterk is. Het zal wel weer een heele toer zijn om die non sens weerlegd te krijgen in de Fransche pers. Bestond er een internationale organisatie van dagbladen, met een permanent centraal bureau, dan zouden die dingen eenvoudig zijn. Intusschen herinnert dit alles weer aan de bespottelijke anomalie die tegenwoordig in de wereld heerscht- Alle landen van betee kenis hebben het Kellogg Pact onderteekend, waarin de oorlog openlijk en officieel wordt verguisd cn als instrument tot oplossing van geschillen niet minder dan wordt uitgeban. nen. Dc overtredende staat is strafbaar, maar het individu dat dienst weigert is eveneens strafbaar. Waaruit dus volgt, dat de over heid diengene straft die weigert mee te werken tot de voorbereiding van hetgeen zij zelf heeft uitgebannen. Een zeer vreemde toestand. Er zijn van die krasse tegenstel lingen in het leven, die op den duur onhoud baar zijn, en dit is er een van. Daar wou ik maar eens even den harden nadruk op leg gen. Alles is tegenwoordig ..in de smelt-pot" zooals de Brit zegt. Er zit wel een heel raar allegaartje in. en in Genève zullen ze er niet af kunnen met er naar te kijken, maar er iets nieuws uit moeten scheppen, met ver wijdering van de metalen die onbruikbaar zijn geworden. Dc gemiddelde mensch moge eenvoudig van natuur en niet al te snel van critisch begrip zijn, maar zulke daverende tegenstellingen als de boven-aangehaalde zijn hem al te kras. Ze dringen in iedere wo ning tot ieders besef door, en met den dag stijgt het algemeene begrip dat het zoo niet kan blijven. Na deze ernstige inleiding op een algemeen gebied, dat zelfs in deze luchtige rubriek even een afwisseling moet brengen want overal in dit blad moeten wij blijven hame ren op de groote overheerschende noodzaak van onzen tijd ga ik tot luchtiger beschou wingen over. Hoofdschuddend beschouw ik het. communistische raadslid van Schiedam, dat zoo maar tijdens de zitting een aschbak ..naar de S. D. A. P." wierp, geen excuses wou JOSEPHINE BUTLERVEREENIGING. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van de Josephine Butler-Vereeniging te Haar lem, bijgewoond door Mr. A. de Graaf, voor zitter van de Fédération Abolitionniste In ternationale" en van het „Nationaal Comité", trad als spreekster op mevrouw Gerretsen- Jansen uit Scheveningen. Als ex-inspectrice van woningtoezicht van dc ontoelaatbaren aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam kan zij op een veeljarige praktijk op maatschappe lijk gebied wijzen, en van deze, hare ervarin gen wist mevrouw Gerretsen op zeer onder houdende 'wijze te vertellen. In de haar eigen, eenvoudige, doch kernachtige trant deelde zij allerlei gevallen mede van haar werken onder misdeelden en paria's. Hieruit bleek ten duidelijkste, - hoeveel er te bereiken valt. wanneer men met veel tact, en liefde voor de menschen, zijn naasten tracht te helpen. „En je naasten", zei spreekster, „dat zijn niet. zoozeer je broers en zusters, neven en nichten, dat. zijn zij allen evengoed, zij, de schipbreukelingen des levens, of die drei gen te verongelukken. Hen met liefde te steunen en hun de behulpzame hand toe te steken, beteekent voor velen en nog eens velen de redding uit een moeras, waaruit zij door eigen krachten zich niet meer vermo gen op te heffen". Toen tenslotte de spreekster twijfel koes terde. of hetgeen zij van haar arbeid ver telde wel in de lijn zou liggen van de Jose phine Butler-Vereeniging, wisten mevrouw Dyserinck en Mr. de Graaf haar te verzeke ren van het tegendeel, door te wijzen op Jo- maken, ter zake werd uitgezet en in het ste delijk klabakarium beiandde. Zelfs voor een communist is dit een slech te tactiek. Nog nimmer heeft eenig politicus kiezers verworven door met aschbakken te smijten, naar de S. D. A. P. of in eenige an dere richting. Hij heeft zelfs kans er de bo den, voorzoover die ooit iets voor Stalin en voor Rusland mochten voelen, voorgoed mee van zich te vervreemden. Want zij moeten den rommel maar weer opruimen. Evenmin stem ik in met de zonderlinge daad van een klerk ter gemeentesecretarie in een kleine gemeente, welker naam mij ontschoten is, die den burgemeester een pak slaag toediende omdat deze een tweeden klerk had aangesteld. Overigens is dc aanleiding tot dit geweld dadig optreden nogal verrassend. Sinds on heugelijke tijden heerscht bij het publiek de meening, dat ambtenaren zich gaarne in zoo groot mogelijk aantal bevinden, en de ge dachte „hoe meer zielen hoe meer vreugd" huldigen. Hetgeen gezegd publiek, met alllc waardeering voor deze nobele gedachte, veel al doet grommen, omdat het de gevolgen in kille cijfers op zijn belastingbiljetten ziet weergegeven. Daar blijkt nu ineens, en zonneklaar, dat er ambtenaren zijn die er anders over den ken, die liever alles alleen willen doen. en wie de gedachte van hulp-bij-hun-arbeid tot zulk een woede vervoert, dat zij den bur gemeester afrossen en in handen des straf rechters geraken! U ziet daaruit alweer, hoe voorzichtig wij met oordeelen moeten zijn, vooral als het gansche groepen van medemenschen betreft. Heb ik de doktoren, de advocaten, de nota rissen. dc ambtenaren, dc directeuren van gasfabrieken. de winkeliers enz. enz., en vooral de journalisten niet vaak hooren ho nen tengevolge van het feit, dat één lid van hun beroep een minder fraaie prestatie had geleverd? Zeer onrechtvaardig ofschoon ik wel namens de journalisten kan verkla ren. dat hun rug zóó breed is dat zij zich tegen vrijwel eiken last voelen opgewassen Maar in dit geval blijkt de daad van een enkeling, hoe laakbaar overigens ook. door haar beweegreden een miskenning van zijn stand te niet te doen! Het zij voortaan er kend, dat er ambtenaren zijn die liefst alles alleen doen, tot verlichting des belasting betalers en tot verheerlijking van den zegen die op Arbeid rust! Het ambt van burgemeester, in deze tij den toch al steeds minder aantrekkelijk ge- sophine Butler zelve, die haar levenswerk op dezelfde wijze begon. Juist door persoonlijk contact te zoeken met gevallenen wist Jo sephine Butler de oorzaken van het kwaad op te sporen, om tenslotte den weg te vin den tot het doel: Strijd tegen één der exces sen van de ontucht door bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, en offi- cieele erkenning van de noodzakelijkheid van die bestrijding. Aan dezen strijd heeft- deze edele vrouw haar verder leven gewijd. Moge haar lichtend voorbeeld onze Ver- eeniging tot voortdurende aansporing zijn om voort te gaan; en moge zij hierbij op den steun van alle weidenkenden kunnen rekenen. Aan het slot van deze belangrijke mede deelingen werd mevrouw Gerretsen door de voorzitster der Josephine Butler-Vereeniging te Haarlem, mevrouw Dyserinck-van Gilse van der Pais, hartelijk dank gezegd. INSPECTEUR G. H. WEUSTINK. Naar wc vernemen zal van den heer G. H. Weustink, die met 1 Mei a.s. het onderwijs als inspecteur gaat verlaten, op 29 dezer openlijk afscheid genomen worden, waaraan zal gepaard gaan een bescheiden huldiging. Bereids heeft zich daartoe een comité uit. de hoofden en onderwijzers (essen) gevormd, waarvan het secretariaat is gevestigd bij den heer P. Heilker te Hoofddorp. Een cn ander zal plaats hebben 's na middags te 3 uur in de Tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem. worden, wordt er intusschen met aschbak- smijtende communisten cn vechtende kler ken niet plezieriger op. Dc onhebbelijkheid van dergelijke opvallende daden is. dat zij meestal vroeger of later navolging vinden Ik twijfel er niet aan of zulke dingen zul len den nieuwen burgemeester van Velsen, mr. Rambonnet, bespaard blijven. Als plaats vervangend kantonrechter te Schoonhoven heeft hij het, eerste vonnis-op-rijm geveld, in dc nationale rechtspleging bekend. Dit bewijst dat hij een man met gevoel voor hu mor is, cn ik feliciteer de Velsenaren daar nadrukkelijk mee. Niets erger dan een leider wien gevoel voor humor ontbreekt. Alle hoop op een, die dit kostbare goed m rui men mate bezit. Ik heb eens een stuk van een professor gelezen, waarin deze verklaar de, dat hij nog nimmer in zijn leven een enkele humoristische opmerking had neer geschreven. en toen begreep ik pas tenvolle waarom ik dezen hooggeleerden heer zoo vervelend en zijn opvoedende betoogen zoo onbelangrijk vond. Gevoel voor humor is een der onmisbaarste dingen in dit leven. De Voorzienigheid heeft er ons in verschil lenden mate mee bedoeld. Dat is niet erg. Maar wee den man die het mist! Haarlem heeft in deze weck gelukkig weer eens getoond, dat het voor den echten kun stenaar geenszins ongevoelig Is. ondanks alle min of meer gelukte machinale surrogaten van Kunst, waarvan het hedendaagsche leven is vervuld. Dat Maurice Ravel de Nederland- sche première van zijn nieuwe Concerto voor Piano en Orkest in onze stad gaf heeft hem zeker niet berouwd. Geestdriftiger ontvangst had deze rustige, kleine, vriendelijke Fransch- man met het fijne, aristocratische gezicht voor zijn nieuwe werk wel niet kunnen ver- 'angen. Hij is geen hyoer-modernist, allesbe halve. maar een neo-klasslcist, zooals Karei -ie Jong ons weer eens uitvoerig bij deze ge- 'egenheid heeft uitgelegd. Niettemin zijn de houw en de structuur van zoo'n werk volstrekt niet ineens te doorgronden voor een gewoon mensch die van muziek houdt, en het kost hem al inspanning genoeg het thema vast te houden. Terwijl af cn toe lichtclijk-ontstel- lence klanken zich doen hooren, ofschoon zij alweer volgens onzen geleerden muziek medewerker niet in dc groepen der a-to- AGENDA. Kunstzalen ..Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haar!. Kunstenaars. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Luxor Sound Theater: „Kamcradschaft" geprolongeerd. 230 en 8.15 uur. Palace: Emil Jannlngs in ..Heerseher der Duisternis". Op 't tooneel: Booth and Booth. 2.30, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..De brave zondaar". 2.30, 7 cn 9.15 uur. ZONDAG 10 APRIL Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: „Mijn Vader en ik". 8.15 uur. Rembrandt Theater: Wetcnsch. voorstel ling: „Mahamoella". 11.30 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Laatste na middagconcert in dit seizoen. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen de.> middags en des avonds. Kunstzalen ..Reeker". Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars MAANDAG 11 APRIL Bioscoopvoorstellingen. Kunstzulen ..Reeker Wagenweg 102. Cri sis-tentoonstelling van werken van Haarl. Kunstenaars. APOTHEKEN AVOND- EN NACHTDIENST) P. Th. A. van Rijn, KL Houtweg 15. Tclef. 10539. Firma C. G- Loomeyer en Zn.. Ztjlweg 34. Tel. 12495. Scholerbosch-Apotheok, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. aaliteit cn poly-tonallteil zijn te rangschik ken. Dit alles neemt niet weg dat Ravel's schep pingen. ook deze. altijd weer boeten, beko ren. meeslepen, dat ge de goddelijke inspiratie voel: en in een geestdriftige hulde deelneemt En bij het naar huis gaan denkt ge aan Beet hoven's Zevende, die Mengelberg met, zijn orkest pas weer zoo heerlijk vertolkt heeft en die u zoo veilig welbekend, zoo heelcmaal be grijpelijk, zoo eenvoudig ook is voorgekomen. Toer. die Zevende voor het eerst werd uitge voerd was zij een vervaarlijk modernisme, waar critici zich kwaad over maakten en doodgewone luisteraars hun schouders over ophaalden, omdat zij er niets van snapten. Hoe is T mogelijk? zegt ge nu. En dit sterkt ons in de hoop dat wij althans van dc neo- klassiclstcn zooals Ravel dc nieuwe werken, die ons dadelijk te ontroeren vermogen, weldra ook in détails zullen kunnen doorvorschen. Haarlem heeft niet alleen Mengelberg en Ravc! gehuldigd, maar zich ook r.ict onver schillig getoond jegens den ncod van zijn eigen beeldende kunstenaars, wier crisis- tentoonstelling in de Kunstzaal Reeker een succes blijkt te zijn. Er worden niet alleen veel loten, maar ook veel kunstwerken ge kocht en dat doet me van harte plezier. Moge het zoo doorgaan. Alishctmetde Koninklijke Vereeniging misgcloopen, ook de echte t roneclkunst blijkt haar trouwen aanhang toch niet te verliezen. Er zijn blijkbaar nog menschen genoeg die vier uur lang dc rust en toewijding kunnen bezitten om van Goethe's Faust te genieten. Want na dc reeks Nederlandschc opvoeringen met Van Dalsum, Saalbom cn Willy Haak in de hoofdrollen, komen over een week de Duit- schers er nog eens mee, met hun groote ac teurs Bassermann en Moïssi in een indruk wekkende rolbezetting. Dc grootc kunste naars uit den vreemde schijnen ons land toch nog niet zoo'n verwerpelijk oord te vinden, om er hun hoogste prestaties te ko men weergeven en er de geestdrift voor hun Kunst te vinden, waarnaar zij steeds zoeken en die de manna des levens voor hen is in een moeilijk bestaan van harden, stuggen arbeid en vaak eindelooee financieele zor gen Dat mag on6 verheugen. OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5